Schooltelevisi e krijgt flinke uitbreiding Vanavond in de ether Wonderen zijn wereld van instrument nog niet uit TELEVISIE .RADIO Edmundo Ros in A'dam voor Firato-uit zending de misdaad giovanni veniyn PAGINA 2 DB LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 De vrijheid van de p rovo s TAATSSECRETARIS EGAS heeft geprobeerd door te dringen tot de geheimen van het jongste verschijnsel op het gebied der generatiespanningen de „provo". Zucht naar absolute vrijheid, afkeer van de status vormen der hedendaagse maatschappij en een diep gevoel van onvrede over de gevestigde orde liggen volgens de bewindsman, die leiding moet geven aan het maatschappelijk werk, ten grondslag aan het nihi lisme dat naar buitenuit de ge dragingen van de „provo's" ken merkt. Een direct-werkend geneesmiddel weet de heer Egas niet. Maar hij gelooft dat een meer vormende functie van de arbeid en het meer serieus nemen van de problemen van de jeugd flink ertoe zouden kunnen bijdragen om de, in hun diepste innerlijk toch naar sociaal verkeer en vriendschap hunke rende „provo's" weer mentaal binnen de grenzen van de gemeen schap te brengen. Hoewel hun opinie, hun echte opinie, meestal niet gemakkelijk achterhaald kan worden vanwege de dikke laag pose die haar om geeft, zou het belangrijk zijn om over deze „excellente" diagnose de mening van de „provo's" zelf te vernemen. MET hun kritiek op de geves tigde orde. hun afkeer van statusvormen en hun afkeer van en hunkeren naar de gemeenschap (vreemde maar duidelijk aanwe zige tegenstrijdigheid) volgen de „provo's" het spoor dat oppositio nele jongeren al generaties lang vóór hen getrokken hebben. Met dit verschil dat hun oppo sitie en hun kritiek ook cultureel zo ontstellend nihilistisch is. Er gens ligt hier een ramp verborgen die men echt niet meer in hoofd- zaak op rekening van wereld- i oorlogen schuiven kan. Staatssecretaris Egas' conclusie i dat de arbeid zijn vormende func- tie meer en meer verloren heeft en daardoor geen bevrediging meer schenkt, kan het probleem gedeel- j telijk verklaren, maar er moet wel bijkomen als doorslaggevende factor dat velen met de zin van hun bestaan geen raad weten; onder de provo's de meest op de voorgrond tredende bijvoor beeld zijn immers jongemensen wier grote probleem niet in het gebrek aan arbeidsvreugde kan liggen, omdat ze creatief willen zijn en geloven in hun eigen crea tiviteit, doch daarmee in onze samenleving geïsoleerd blijven staan. De fout kan schuilen in een tekort aan vertrouwen en een te veel aan sceptisch kritiseren dat deze jonge generatie gegeven is door de ouders die hen bij hun eerste stappen op de weg naar het volle leven hebben moeten bege leiden. Maar die „kortsluitingen" verklaren toch niet volledig de geestelijke leegheid dat het nihi lisme van deze opstandige jonge ren kenmerkt. jVT AAR ons gevoel wreekt zich vooral het feit, dat deze en de vorige generatie de niet-mate- riële kanten van de technische en economische revolutie te weinig belicht hebben. Geestelijk en cultu reel is een groot deel van onze medemensen tot achtergebleven gebied gemaakt. Daarom ligt de grootste opgave voor de nabije toekomst niet op het gebied van de arbeid, maar bij de ontplooiing van de mens buiten datgene wat hij doet om materieel in redelijke welstand of zonder armoede te kunnen leven. De klemmende vraag is, of de „provo's" zich ervan bewust zijn, dat alleen op die manier hun streven naar vrijheid en radicale wijziging van de bestaande orde inhoud krijgen kan. Duitsland en de grote coalitie HET Is bekend dat dr. Konrad Aden auer wel een politieke vriend van De Gaulle (vandaar de uitdrukking het „Europa "der grootvaderlandén"tt, maar nief van Erhard. Hij heeft niet kunnen nalaten om Erhard bij de -ver kiezingsstrijd in de wielen te rijden door te zinspelen op de mogelijkheid van de „grote coalitie", dat wil zeggen een regeringscoalitie van CDU-CSU en socialisten (SPD). Adenauer moet er van op de hoogte zijn, dat Erhard niet anders dan met afgrijzen een dergelij ke coalitie in beschouwing neemt. In de tijd dat Adenauer de onge kroonde koning was, kwam de grote coalitie niet ter sprake. Adenauer was fervent anti-socialist. Hij had een hart grondige afkeer van de toenmalige soci alistische leider Schuhmacher, een van de weinige overigens, die tegen Der Al- te opgewassen was. Zo groot was zijn afkeer dat hij verstek liet gaan, toen Schuhmacher overleden was en begra ven werd. Het is niet goed aan te ne men dat Adenauer, in de verstarring van de ouderdom, met meer welwil lendheid over zijn oude politieke tegen standera is gaan denken. Het lijkt er dus veel op, dat hij met zijn nieuwe idee Erhard een beetje dwars wil zitten. Een coalitie van christelijke partijen en socialisten is in de meeste westelij ke landen niet» bijzonders meer. Ne derland staat behoudens een enkel inter mezzo, al jarenlang in het teken van rooms-rood. In België is het geen opzien barend verschijnsel en zelfs Italië is met de Idee enigszins vertrouwd ge raakt. Ep^wat elders kan, zou .In _puit^- land ook 'moéten kunnen. Iets anders Is, of Duitsland rijp is voor 'n dergelijk samengaan. De geze ten Duitse burger staat wantrouwend tegenover alles, dat rood of links is. In het begin van de jaren dertig sloeg dit wantrouwen om tot een panische angst, die menigeen in de armen dreef van 't natlonaal-80cialisme. Nu is er sedert dien in Duitsland wel iets veranderd, maar een groot wantrouwen is er in de sterke groep van conservatieve katho lieken en protestanten nog volop aan- Met name Erhard is een groot tegen stander van de coalitie. Wat hem betreft mag de CDU-CSU zondag een overtui gende zege behalen. Zo niet, dan zal hij ongetwijfeld alles in het werk stellen om met de liberalen tot overeenstem ming te komen, aan wie hij zich onge twijfeld meer verwant voeld an aan de socialisten. Maar dat houdt ook in dat de liberalen veel meer uit deze verkie zingen zullen kunnen halen dan in over eenstemming is met hun omvang. Het wachten is verder op de zondag. In een handomdraai 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Horizontaal: 1. communicatiemiddel: 2. en volgen- do - behoeftig - vreemde munt; 3. boom uitroep; 4. plaats in Brabant - b dj (Latijn)5. stuk hout peulvrucht 6. metaal - waterkering; 7. boom - voor de vuist; 8. slee - boom - heilige; 9. nestel. Verticaal: 1. neon - Europeaan - reed»; 2. druk te - bezigheid; 3. bep. dier; 4. rivier in Brabant - rivier in Friesland; .5. modder - vogelverblijf; 8. voor" de middag - bijyoorbeeld (Fr.) 7. troep; 8. strafwerktuig; 9. goud (Fr.) - at mosfeer (afk.) - bekende motorraces. Oplossing van gistereri: Hor. 1. kat - droom. 2. traan. 3. ega. 4. maal - klem. 5. inn - ego. 6. rose - neet. 7. vlo. 8. reëel. 9. glans - ent. Vert. 1. kr. - mir - eg. 2. kanon. 3. tt - ans - ra. 4. rel - even. 5. dag - les. 6. raak - noe. 7. on lee -le. 8. degen. 9. me - mot - ot. Voorbeurs Amsterdam 13.15 32.00 145.20 344.80 135.70 135.80 116.30 116.30 Liturgisch© kalender ZATERDAG 18 sept.: Quatertem perzaterdag in september. 2e gebed H. Jozef van Cupertino. V J Beelaerts v. Blokland ambassadeur Moskou DEIN HAAG. Binnenkort is de be noeming te verwachten van jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, die ambassadeur te New-Delhi was. tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Moskou. Jhr. Beelaerts van Blokland volgt als zodanig mr. Star Busmann op, die binnenkort voor een andere bestemming in aanmerking zal komen. Goud voor dirigenten AMSTERDAM (A.N.P.). Eerste dirigent, Bernard Haitink, en gast- dirigent Eugen Jochum van het Concertgebouworkest hebben, na het optreden van het orkest ln het „Sep- tembre Musical de Montreux", ter gele genheid van het feit, dat dit voor de twintigste maal werd gehouden, de gouden medaille van dit festival ont vangen. Het orkest heeft daar blijkens vele recencies met groot succes onder andere (onder Haitink) Bruc kners Vierde symfonie en (onder Jochum) Wagnerfragmenten uitgevoerd. Na zijn concerten in Mannheim (gis teren), Frankfort am Main (vanavond) en Hoechst (morgenavond) keert het orkest zondagmiddag in ons land terug, Universitair nieuws i? Wit Leldei S. PÏel ers. Den Haft? voor het k «men Chinese- en Japanse taal- en kunde W. L. Idema, Dalen (Dr.). Veemarkt Leiden LEIDEN. 17 sept. Hedenmorgen werden 383(5 stuk» vee. 3 stieren; 80 melkkoeien 100012501350. handel rede,lijk 325 vette koeien 330(00—430 p kg levend gewicht, handel lui; 30 vare koeien 550—SSO—1200, handel kalm; 105 vette kalveren 208—320— 330 p kg lev gew, handel slepend 12 nuch tere kalveren 180—230—290. handel zeer rustig: 375 vette schapen 85^—105115, han del slug: 300 fokschapen 110—130—150. h. ----- ■--nmeren 98-"* 130. handel stug; 375—425. handel R- 85—85—105. 734 biggen 52—57—60. red^iyk. Kaasmarkt Lelden LEIDEN. 17 eept, Hedenmorgen werden aangevoerd 11 partijen goudse en 8 partijen letdse kaas Noteringen: goduae kaas le kwal 350—360. leid se kaas le kw tot 323. Handel matig. iiiiiwiiii Zoeken naar betere aansluiting m bij onderwijs ANTENNE DEN HAAG (ANP) De schooltele visie In Nederland gaat door. Gedu rende do bolde proefjaren r.|jn erva ringen opgedaan, die er toe leidden, dat de samenwerking tussen de stich ting Nederlandse Onderwijs Televisie (NOT) als onderwijsorganisatie en de NTS als produktleorganisatie in een gewijzigde vorm wordt gecontinueerd. Tevens is do overtuiging ontstaan, "dat schooltelevisie op den duur een belangrijke bijdrage kan leveren tot het onderwijs. Uit een enquête weet de NOT, dat een van de meest in het oog springende tekorten is geweest, dat men in de klas te weinig met de schooltelevisie programma's heeft kunnen doen. Veelal is leerstof gekozen, die te ver af stond van de bestaande schoolpro gramma's. Daardoor is nog niet vol doende aangetoond dat schooltelevi sie een positieve bijdrage kan leve ren tot het onderwijs. Bij samenstelling van hét jaarprogram ma voor 19651966 is hier rekening mee gehouden. Het karakter van de schooltelevisie moet minder inciden teel worden: uitbreiding van pro gramma's en Invoering van program maseries. De leerstof moet geput wor den uit bestaande schoolprogramma's. De verrijkende televisie moet doel matiger worden gerealiseerd en an dere typen schooltelevisie moeten worden beproefd. Straks 160 programma's Het aantal programma'# I# voor dit schooljaar uitgebreid tot 75, waardoor er kleine en middelgrote serie# kun nen worden gebracht. Voor elk school type staan thans zoveel uitzendingen op het programma, dat het aanschaf fen van 'n televisietoestel overwogen kan worden, pet jaarprogramma kan gezien worden als een overgangsfa se. Wil de televisie werkelijk deel (Van ome correspondent UTRECHT Een ininiatuurmtcros- doopdie'nief groter dan een pakje sigaretten, efi fgcfihet HPTMXgle Vergro- tingsbereik heeft van „volwassen" mi croscopen, biedt bovendien nog moge lijkheden voor combinatie met televisie. Op dit en nog veel meer technische snuf jes kan men tijn ogen uitkijken op de tentoonstelling Het Instrument, die mo menteel in Utrecht wordt gehouden. De argeloze bezoeker staat stomver baasd voor een apparaat, waarmee de arts in het lichaam gedrongen glas splinters kan opsporen. Tot fiu toe kon men wel metalen voorwerpen, zoals ko gels, lokaliseren met een soort mijn- detector, maar voor glassplinters, die bij auto-ongelukken vaak diep Indrin gen, was er nog niets. Bij dit apparaat wordt de chrirurgiache tang bevestigd in een akoestisch handstuk. zodat de chirurg de nabijheid van een glassplin ter kan „horen". De collectie instrumenten voor het opsporen van gaslekken is uitgebreid met een apparaat dat veel weg heeft van een grote, op een auto gemonteer de Btofzuiger. Hiermee wordt de vlak boven het wegdek opgezogen lucht ge analyseerd. In Duitsland bleek het ap paraat zelfs b|J een veertig centimeter dikke bestrating met bitumengrind nog uitstekend te werken. Maar het gaat allemaal niet voor niets. In ons land wordt Jaarlijks 100 miljoen gulden uitgegeven aai strumenten. Behalve de normale labo ratoria-Inrichtingen begint bijvoorbeeld elke medische student met de aanschaf van een microscoop. Op elke 1500 stejaars betekent dit een jaarlijkse t van minstens een miljoen alleen al in microscopen. De vereniging Het Instrument weet verder te vertellen, dat in ons land Jaar lijks ongeveer een miljard aan speur werk waar tenslotte al die snufjes uit komen wordt besteed, procent in TNO-verband. gaan uitmaken van de onderwijsacti viteit in de school, dan moet het aan tal programma's worden uitgebreid. Er wordt gedacht aan 160 program ma's voor het cureusjaar 196768. Voor het juist begonnen schooljaar zijn gehandhaafd: aardrijkskunde. Engels, kunstzinnige vorming en literatuur en worden ingevoerd: gezondheidsleer, natuurkunde, beroepenoriëntatie, ge schiedenis en didactiek. Daarna denkt men bij de NOT aan de toevoe ging van wis- en natuurkunde en aan uitbreiding van onderwijs in vreemde talen. Herfstroos ter Voor de komende herfst staan op het programma zes uitzendingen „Alles over gezondheid" voor de hogere klas sen van het gewoon lager onderwijs, vijf uitzendingen Engels „Smile please" speciaal voor leerlingen van de tweede klas van het v.g.l.o. en lager beroepsonderwijs en de eerste twee klassen van u.l.o. en v.h.m.o., vijf uit zendingen „Bij wijze van zien" voor -de kunstzinnige vorming van de leer lingen van de eerste drie klassen van u.l.o. en v.h.m.o., zes uitzendingen „Bronnen van de geschiedenis" voor leerlingen van u.l.o., v.h.m.o. en mid delbaar en hoger beroepsonderwijs en drie uitzendingen „Geschiedenis en opbouw van de liturgie" speciaal be stemd voor het prot.-chrlst. onderwijs in de hogere klassen van het v.h.m.o., middelbaar en hoger beroepsonderwijs. De programma's worden op dinsdagen uitgezonden en op de daarop volgeride vrijdagen herhaald. Van de winter en in de lente zullen voor de verschillende groepen leerlingen tien programma's „Wij in onze we- reld", 6 programma's „Meisjesberoe- pen", 6 programma's „natuurkunde", vijf programma's Engels „Meet mr. Sims" en zes programma's „School televisie voor en in het onderwijs" worden uitgezonden. Tevens gaan dan hog 3 programma's speciaal voor het prot.-christelijk onderwijs 6 program ma's voor het r.-k. onderwijs en ook 6 programma's voor "t openbaar en neutraal-bijzonder onderwijs de lucht, in. Tot nu toe waren geen kosten verbon den aan het meedoen met de schoolte levisie. Deelnemende scholen zullen worden verzocht zich aan te melden als lid bij een van de basisstichtingen van de NOT: de Stichting voor Katho lieke Onderwijs Film, de Stichting On derwijs Film voor de openbare en neu traal-bijzondere scholen en de Stich ting voor de protestants-christelijke onderwijsfilm. De NOT stelt bet jaarprogramma op en formuleert de synopses en de didac tische doelstellingen van de program ma's. De NTS maakt de draaiboeken en realiseert de programma's, die door de NOT moeten zijn goedgekeurd. Theo Stokkink vervangt Wim Jaap van der Laan (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. Naar verluidt zal Wlm-Jaap van der Laan in het ko mende t.v.-seizoen niet meer de ge danste KRO-Hitparade op het scherm gaan presenteren. Er zouden moeilijk, heden zijn ontstaan tussen de KRO- t.v. en de jeugdige echtgenoot van Anneke Grönloh, omdat de heer Van der Laan te hoge financiële eisen KRO-regisseuse mevr. Tineke Notten- Roeffen heeft thans de KRO-mede- werker Theo Stokkink, bekend van zijn populair radioprogramma „Every body happy", bereid gevonden om de opengevallen plaats in te nemen. De medewerking van Anneke Grönloh aan de televisieshows, die de KRO in het winterseizoen met haar wil maken, blijft onverkort gehandhaafd. Amerikaanse ruimte vaart belangstelling voor ,Secam' PARIJS (UJPJ.). Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart en aan verwante firma's tonen belangstelling voor het Franse „Secam" kleuren- televisiesysteem, zo deelde gisteren een functionaris van de Franse tele visiemaatschappij C.F.T., die het „SecanT'-systeem ontwikkelt, mee. Rusland zou reeds een Franse kleuren televisiezender hebben gebruikt in zijn „Molnya" telecommunlcatiesatel- liet, maar de hierbij geboekte resul taten zijn bij het Westen niet bekend. door douane te komen Amateursmokkelaar probeert ,vc^v^ j en Zoon" Ray Galton en Alan Simpson, is het tele- visiespel „Smokkelen is ook een vak". Norbert Fuchs (Ernst Hilbich) koopt van zijn laatste centen een Zwitsers horloge en poogt daarmee door de douane te komen, wat met enorm veel moeiiykheden gepaard gaat. Of dat lukt kunt uzelf vanavond zien in dit nagesynchroniseerde spel, waarin o.a. John Lanting. Emmy Lopes Dias en Han Hönig de stemmen van de Duitse spelers naspreken. De Neder- landse vertaling is van L. Rutgers (Nederland I 21.30) Billy J. Kramer en The Dakotas in teenershoiv .Shindig Iedere maand zendt de AVRO trouw 'n aflevering uit van het teenerprogram ma „Shindig". Dit keer staat het een beetje in het teken van de Engelse Beat-group, Billy J. Kramer en The Dakotas, waarvan de bekende Brian Epstein de manager is. Buiten deze groep die onder meer bekendheid verwierf door hun hit „Little Children", treden ook nog op: Bobby Sherman, Russ Titleman, Jody Miller met The Wellingtons, Hank Williams jr., Orriel Smith en Willy Nelson. (Ne derland II 20.01). 7i/5i vi T)o Pnroh-istorc' BÜ;Bts OI,era D' teru .Me l aieilissers wordt vanavond door het Choeur» et bij NCRV-radio Orchestre du Théatre de l'Opera- comique de Paris, met als dirigent Pierre Dervaux, ten gehore ge bracht. Voor de uitzending wordt de nieuwste opname, die overigens al weer vier jaar oud is. gebruikt. Ze is nagenoeg volledig. De dirigent heeft slechts enkele kleine coupures aangebracht: zeven maten (met de cadans) in het duet van de priesteres Léila (Janine Micheau sopraan) en de koning Zurga (Ernest Blanc bariton). In hetzelfde duet nog eens 27 maten en in het mid delgedeelte van het trio, dat overigens een latere toevoeging was van Benja min Godard, in de laatste akte ruim 50 maten. (Hilversum I 20.20). ir Danny Kaye na het zomerseizoen weer terug met de eerste van een nieuwe serie shows (Nederland II 21.15 Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in t kort. 19.01 Voor de kleuters, KRO: 19-05 Dwars door Afrika, tv- film. 19.30 Puddy. tekenfilm. 19.35 De Flintstones. NTS: 20 00 Journ; KRO: J 20.20 Brandpunt, 20.50 De Edmundo Ro6s Show .21.30 Smokkelen is ook n vak. komische film. 22-00 Zuid-Afrika. ir reisindrukken. 22.35 Concilie journaal NTS: 22.45 Toeristische tips. 22.48 5 Journaal. SOC: 22.53 Uitz. Socutera. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws J in het kort. AVRO: 20.01 Shindig: lioht muzikaal progr.. 20.25 Dr. Ben Casev. tv-film. 21.15 Danny Kayeshow. Zaterdag NEDERLAND I NCRV: 16 00 Onder i de loep. filatelistisch allerlei. 16.20 Achter het stuur: 10e aflevering van de autorubriek. 16.4517.30 Voor de kinderen. HILVERSUM II (298 mtr) VPRO: 18.00 Nieuws. 1815 Praatje. 18.20 Uit zending C.P.N.. 18.30 Jazz-rondo. 18.50 Kritisch commentaar, 19.0 Voor de jeugd. 19 30 Literair progr.. 20.00 Nws. 20-05 Ruimtelijke ordening (lezing', 20.15 Chansonprogr., 20.45 Lezing over bijbelvertalingen; VARA: 21.00 Muziek uit films en musicals. 21.40 Wetens waardigheden uit het buitenland. 21.50 Volksliedjes en balladen. 2.05 Licht- klass. werkjes, 22.30 Nieuws. 22 40 Moderne muziek, 23.10 Gram., 23.45 Socialistisch nieuws in esperanto. 23.55 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m): 18.00 Veronica's jukebox, groeten en wensen 19.00 Scheepswerf Gusto: 19.15 Seven o'clock-show: 20.00 Nashville Tennes see: 21.00 Alaskaleidoscoop: 22.00 Pro- gramma voor alle Spaans sprekende mensen in Nederland: 22.30 Jazz Jour naal; 23.30—01.00 Alle DRAADOMROEP (4e lijn) 18—20 uur: Wolfg. Amadeus Mozan1 uit Thamc-s. ICónig in Agypten. KV 345 Tussenspe len Maestoso - Allegro. Andante. Al legro Allegretto. Allegro vivace assai (Londens Symphonie Orkest); 2. uit Die Hochzeit des Figaro. KV 492: a. Ich weiss nicht, wo ich bin was ich tue. b. Sagt. holde Frauen. die ihr si© kennt (Mania Stader sopraan. Sympho nie Orkest v d. Beierse Omroep)3. Don Giovanni. KV 527. Opera (le bedrijf, Koor v. d. Weens© StaXtsopera z>v..i_ harmonisch Orkest "r solisten) 18.03 Voor de Sportkroniek, 18.53 Lichte muziek, 39 Nieuws. 19.40 Snirïtufi Is, 20.00 Opera casinoconcert. 21.30 Klaas, muziek. 21.™ Liohte muziek, 22,00 Nieuws. 22.15 Koor muziek. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 SIernmig gemengd avond- S-cgrarnma. 23.55 Nieuws. RUSSEL Frans (484 m) 18.27 Lichte muzeik. 19.00 Muzikaal medaillon. 20,00 Klass. muziek, 22.15 Jazzmuziek NDR-WtDR 1309 ml19.25 Lichte muziek. 20.10 Mod. muziek, 23.00 Nieuwe kamermuziek. 0.20 Dansmuziek. 3.05 Zaterdag HILVERSUM I (402 mtr) KRO: 7 00 Het levende woord. 7.05 Gram-, 7.30 Nieuws. 7.40 Gewijde muziek, 7.55 Overweging. 8.00 Gevar. progr., (8-30 Nieuws), 12.00 Angelus, 12.03 Lichte muziek, 12.27 Voor land- en tuinbouw, 12 30 Nieuws, 12,40 Gram., 12.45 Over heidsvoorlichting: Geven en nemen: De familie Van Buuren praat weer over het verkeer. 12.55 Instrumentaal ensemble, 13.15 Voor de jeugd. 14.40 Fanfare-orkest, 14.30 v. d. kleuters, 14.40 Dansorkest, 15.30 Documentatie van en over Jonge mensen. 15.50 Lichte muziek (opn.). 16.30 Sportperlscoop. 16.40 Franse chansons. 16.55 Popu laire gram. muziek. 17.15 Amusements muziek (opn 17.40 Gram. muziek. HILVERSUM II (298 m) VARA: 7 00 Nieuws, ochtendgymn.. 7.20 Gram.. 8.00 Nieuws. 8.10 Gram.. 9.10 Holland Festival 1965: Carillonbespeling .925 Gram VPRO: 9 40 Bijbeloverdenking, 9.55 Praatje; VARA: 10.00 Gevarieerd progr.. (om 11.00 nieuws'. 12.27 Voor land- en tuinbouw, 12.30 Sportnieuws. 13.00 Nws. 13.20 Stereo: Licht orkest. 13 40 Voor de twintigers. 14.15 Radio Jazzclub. 14.45 Voor nu en later, lezing. 15 00 Operamuziek (gr.). 15 40 Boekenwijsheid. 16.00 Nieuws. 1602 Amusementsmuziek. 16 25 Gram.. 17.05 Amateurprogr-, 17.30 Actualiteiten. RADIO VERONICA (192 m): 7.00 Een opgeruimd programma voor de zaterdagmorgen o.a. 9.45 Hollandse nieuwe; 10.15 Kookpunt; 11.45 The Dutch Swing College Band; 11.30 Schip schopi?12.QQ R#d ftandtoppers, 12.15 Smith ChfpsHeTfJfisie favorieten: 12.30 Kwartier gevarieerd; 12.45 Een Velasques-progr.13.00 Vewüjca's.teen ager muziek express; 14.00 Nederlandse top 40; 16.00 Half uur met Suhandi; 16.30 Platen-palèt; 16.45 Favorieten fes tival; 17.15 Humor met Hofnar; 17.30 Teenbeatclub. ïf Hedenavond HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.30 Concoursmuziek 1965: Harmonie- J orkest, 18.50 Gram., 19.00 Nieuws, 19.10 Radiokrant, 19-30 Stereo: Lioht instru ct mentaal ensemble 19.50 Amusements- muziek, 20.20 Opera (opn-), 22.20 Ge- schledenis van de Nederl. toneelkunst, J 22.30 Nieuws, 22.40 Intern, oriëntatie varieerde muziek, 22.33 Lichte muziek. Nieuw#, 35.03 Hoorspel. 36.27 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Koorzang, 17.30 Orgelrecital. Wij treden niet op voor teenagers SCHIPHOL. (A.N.P.). Gistermiddag kwam Edmundo Roes, de befaamde ver tolker van Zuidamerikaan se dansmuziek, tezamen met zijn 16 man sterke orkest op Schiphol aan. De thans 54 jaar oude bandleider aal vanavond ln een recht streekse tv.-uitzending van de „Flrato", met zijn orkest optreden. Hoogtepunt uit z||n programma is een in het Ne derlands te zingen nummer: „Mokum. dat Is de stad voor m|j". Edmundo Ross vreest geen concurrentie van Beat-Groups, blijkens zijn ant woord op een desbetreffende vraag: „Goddank niet Wij spelen voor volwas senen. die zich onze nachtclub kunnen permitteren, niet voor teenagers". Hij is in zijn vaderland. Venezuela, zó popu lair. dat men hem volgende maand met de hele band voor één dag uit Londen laat vliegen naar Caracas voor een lief dadigheidsvoorstelling. Van militair tot musicus Edmundo Ross werd op 7 december 1910 ln Alta Gracia. Venezuela geboren. Op do militaire academie begon hij als drummer in een militaire band. In 1937 kreeg hij van de Venézulaanse regering een krappe studiebeurs om aan de Kon. Academie voor Muziek in Londen te gaan studeren. Omstreeks 1939 kwam hij met zijn eigen band bestaande uit 5 musici, waarvan naast Edmundo zelf alléén nog Dudley Mlsso van de ritme sectie over is. Tijdens de oorlog waren het moeilijke jaren voor Edmundo. mqar na 1950 keerden de kansen en begon zijn ster tot ongekende hoogten te rijzen. door howard shaw 15 Vele van deze graven, speciaal die in de om geving 'van Tarquinla (Etr. Tarquinil) en Cervetri (Etr. Caere), bevatten prachtig bewaarde voorbeel den van Etruski8che kunst. De muurschilderingen zijn met grote zorg aangebracht en er werden vele kleuren gebruikt. Gelliefde motleven van de Etrus kische schilders waren afbeeldingen van dansen, feestmalen, wedstrijden, vis- en jachtpartijen. De bedreven metaalbewer- /azen, bedekt met fijn iaën en dieren, zijn ge vonden in graven bij Arezzo en Volterra. Bijzonder vrolijk en vrij van Iedere aanduiding van de dood zijn de graven van Tarquinia, ongeveer honderd ki lometer ten noordwesten van Rome. Deze Imposan te graven en die van Cervetri liggen het dichtst bij de hoofdstad van het moderne Italië en niemand die zich voor de oude geschiedenis interesseert, zal ver- .Onzin", bromde Giovanni. HIJ legde het boek neer en stak zijn sigaar weer aan. Door zijn raam hoor de hij het lawaai van het ochtendverkeer. Hij luis terde hier even naar, strekte zijn vermoeide lede maten uit en klom dan uit bed. Hij trok zijn pan toffels en zijn ochtendjas aan, pakte een zaklan- aarn uit een la en slofte langzaam naar de kelder van zijn trattoria. Hij schakelde de lichten ln de tun nel in en liep de stenen treden af naar de vochtige, Etrusken waren ook kers. Bronzen en zilve uitgewerkte figuren brede onderaardse gang. Onder de woning van sig- nora Pandolfi itond hij even stil om te luisteren. Er kwam geen geluid van boven. Ook onder de win kels van de zilversmid en van de groenteman deed hij dit, maar hij hoorde geen ander geluld dan zijn eigen ademhaling en van een enkele vallende drup pel uit de vochtige tufsteen van het gewelfde tun neldak. Hij stond op het grote stenen gewelf van de grafkelder en keek omlaag. De straal van zijn lantaarn verlichtte de stenen figuur op de massie ve graftombe in het midden; de starre ogen van de krijgsman keken hem uitdagend aan. Hij stond daar een poosje" rustig aan zijn sigaar te trekken, dan maakte hij een buiging voor de krijgs man en liep terug naar zijn woning. „Buona notte, caro. Welterusten, beste kerel", lachte hij. „Haha! Geen Etruskische graven dich ter bij Rome dan die ln Cervetri! Haha!" Terug in bed ging hij verder met lezen. Zoals reeds eerder vermeld, zijn er geen Etruski sche geschriften bekend. De Romein Cicero ver meldt echter een Etrusca dlsclpllna. Dit schijnt 'n samenvatting van de Etruskische wetten geweest te zijn. Ook uit andere oude geschriften kan afge leid worden dat er een serie boeken bestaan heeft die Libri disciplinae genoemd werden. De eerste, de zogenoemde Libri haruspiclni, en de tweede, de Li bri Fulgurales, behandelden de kunst van het waar zeggen. Een derde, de Libri rituales, betrof de op bouw van het stadsbestuur, de sociale verhoudln- Maar Giovanni was in slaap gevallen. Hij sliep vast en rustig in die dagen van septem ber 1956. Nieuwe vitaliteit stroomde door zijn bloed, zijn spieren waren krachtiger geworden, zijn ademha ling was diep en regelmatig, het pafferige van zijn wangen was verdwenen. Hij allep vaat en lang; hij stond zelden op voor midden in ds namiddag; dan maakte hij voor zichzelf een uitgebreid ontbijt klaar en tegen het vallen van de avond ging hij 'n wandeling maken. Hij deed geen enkele poging om oude kennissen te mijden. „Ik neem een beetje va kantie", zei hij tegen hen. „Iedereen heeft daar van tijd tot tijd recht op. Als zij dan hun medele ven betuigden en op de INIRO scholden, schudde hij zijn hoofd en wierp een blik vol minachting in de richting van het grote restaurant. „Si, vero. Een Btel schooiers. Ze zouden mij het liefst twee meter onder de grond zien!" Toen de wijnhandelaar een opmerking maakte over zijn gezonde uiterlijk, lachte hij voldaan. „Ja, op mijn leeftijd heeft een mens neiging vadsig en vet te worden. Hij komt nooit meer de stad uit en heeft geen lichaamsbeweging meer. Daarom heb ik besloten dit jaar eens een andere vakantie te nemen. Ik merkte, dat ik leder contact met de na tuur verloor, maar gedurende deze vakantie kom ik dichter bij de aarde. Je weet niet hoe dit Je kijk op het leven kan veranderen". .Intussen naderde de tunnel zijn voltooiing. In de ochtend van 30 september 1965 viel het licht uit de keuken van het INIRO-restaurant in Traste- vere voor het eerst ln de .schacht van de tunnel. Giovanni knipte even met de ogen, grijnsde, wiste zijn stoffige voorhoofd af. spuwde In zijn handen en ging verder met het wegkappen van het beton bo ven zijn hoofd. Hij stond op de op-een-na bovenste sport van de ladder met zijn schouder» gesteund te gen de grijze tufsteen van de schacht. Beneden hem was de boekhandelaar bezig Jute zakken te vullen met brokken beton en stenen die in de schacht omlaag vielen. Giovanni beitelde voorzichtig. Het gat boven hem werd groter. (wordt vervolgd) Edmundo Ros op Schiphol. W. A. F. Leenaerts werkt mee (Van ome verslaggever HILVERSUM. „In de platendoos", een muziekprogramma van de KRO voor de bejaarden, krijgt met ingang van vrijdag 24 september de heer W. A, F. Leenaerts uit Den Bosch als medewerker. De heer Leenaerts Is directeur van de gemeentelijke sociale dienst in de Hertogstad en zal voor de KRO-miorofoon alle mogelijke vraagstukken behandelen, die nauw verband houden met de bejaarden. De medische praatjes van dr. F. J. G. Oostvogel blijven gehandhaafd. .Religieuze' Top of flop in Heerenveen HEERENVEEN (A.N.P.), In een gemeenschappelijke actie van de Prostetantse Kerken van Heerenveen samen met het Leger des Heils wordt de volgende week gedurende drie dagen een evangelisatiecampagne ge houden waaraan bekende radio- pastoors deelnemen. Nieuw in het programma van „Heeren veen waarheen" is een „top of flop'' van religieuze muziek op donderdag 23 september. Als presentator fun geert de heer Jan Filiua van de NCRV. Met dit onderdeel hoopt men vooral de jeugd te kunnen bereiken.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2