kc kz kc The New Christy Minstrels VW 1600 TL Zingen en spelen^ee^ aantc,l belangrijke winstpunten enthousiasme fa fa DE LEIDSE COURANT MAANDAG 13 SEPTEMBER 1965 ANN WHITE BARRY KANE PAUL POTASH CLARENCE IREAT De Amerikaanse folksong en de minder authentieke op deze muziek geïnspireerde beatvariëteiten doen het nog steeds goed in Europa, ook in Nederland. Eén van de be kendste vertegenwoordigers van de goede zijde van het genre zijn de New Christy Minstrels. De groep is een graag geziene gast op fes tivals in het oude werelddeel. Hun platenproduktie is in verhouding met deze successen. In het ver leden hebben we het op deze plaats al eens gezegd en we willen het herhalen naar aanleiding van de C.B.S. (stereo) SBPG 62492: bij de verdeeldheid onder de muziek- beoordelaars over de show van de Minstrels vindt men elkaar in het enthousiasme van de groep. Wij zien nog wel iets meer dan enthou siasme, namelijk een homogeen team, goed stemmenmateriaal, dat vooral in de soli tot uitdrukking komt en kundige arrangementen, jjg 1 De titel van de grammofoonplaat die ons met deze kwaliteit confron- teert is The New Christy Minstrels sings and play cowboys en In dians, een allerplezierigste plaat. LARRY RAMOS ART PODBLL NICK WOODS de romantische toets duidelijk te merken ondanks het flinke volume. Dit element Is In de loop van de tijd sterker op de voorgrond gaan treden. Dat is vooral Ie merken aan de, veel betere, b-zijde van de „Help"-plaat. Deze kant is ook. veel- zijdiger. We treffen er het country and western nummer Act naturally aan en het zeer romantische It's only love van John. Minder sterk is Dlssy miss Lizzy. Voor de kleinere beurs is er nog de e.p. Beatles for sale (Parlophone GEP 8931) met No reply. Eight days a week. I'm a loser en Rock and roll music, i die geen inleiding nodig hebben. HELP! THE BEATLES De nieuwe l.p. van de Beatles „Help" heeft de Nederlandse kopers bereikt (Parlophone PMC 1255). Een deel van de nummers Is inmiddels vla de radio al ruim bekend geworden. Meer dan twee jaar geleden werd op deze plaats de eerste Lp. van de Beatles besproken. Zij hebben Intussen niets van hun levendigheid verloren. De arrangementen en het samenspel zijn hun sterkste wapenen gebleven. Indertijd wezen wij al op Muzikaliteit vanuit kasteel Neer-Canne In het kasteel Neer-Canne in Zuid- Limburg wordt het culinaire met het muzikale genoegen verenigd. Voor dat muzikale aspect is verantwoordelijk Mathie Nlel. Deze in 1909 in het hart van Maastricht geboren pianist heeft zijn Impressies van schlagersuceessen uit alle tijden na veel aandringen op de plaat gezet: „In de bar", Philips 129fiS. Het is een onverdeeld genoegen ge- worden. Met een lichte toets raakt hij j het wezenlijke van de liedjes, die, waar de inhoud niet bijster imponerend is. j door een superieure techniek en een bezielde muzikaliteit toch te genieten zijn. Niel is klassiek geschoold: Prix Supérieur te Brussel, maar is daarnaast van alle markten thuis, zoals blijkt uit de negen keer, dat hij het winnende Maastrichtse Carnavalslied schreef en zijn oomposities voor onder anderen Corry Brokken, Jos Cleber, Dolf van der Linden, Gerard van Krevelen, de' Am sterdamse Politiekapel. JEAN CLAUDE PASCAL. Het werk dat Jean Claude Pascal aflevert op de HM.V. FELP 282, is bepaald niet diepgaand. De zanger pronkt nogal met zijn stem, ongetwijfeld geen slechte stem, waardoor de tekst en de eenheid tussen tekst en melodie nogal eens oppervlakkig wordt behandeld. Jean Claude Pascal zingt liedjes van onder anderen Barbara en Rod McKuen. Eèn de piaat Joego-Slavië Wie zojuist van vakantie uit Joego- Slavië is teruggekeerd en daar wellicht aangename muzikale herinneringen van over heeft gehouden kan bij de Artone POS 018 terecht om deze herinneringen levend te houden. De titel is Jugoslavi Ansambl ,3ranko Milenovic". Hierop zien wij twee in hun land bekende sterren, Vaska UI eva en Djordje Masa- lovic, die met de hulp van een aantal vakbekwame instrumentalisten enkele niet al te moeilijke maar wel gezellige nummertjes ten beste geven. Een welluidende verrassing Chad en Jeremy bis De single van Chad en Jeremy (CBS 1.916) was een welluidende verrassing. De titels .„Fare thee well" en vooral „Before and after" van het duo zitten uitstekend in elkaar en worden met sfeer gezongen. We hebben dan ook snel gezocht naar meer materiaal van de twee. Dat wae te vinden op de Ember Nr. 5021 onder het motto Chad and Jeremy sings for you. Hoewel een langspeel plaat, zeker met bekende nummers als „No tears for Johnny", „Dirty old town" en „September in the rain", heel wat meer van de uitvoerenden eist dan een single, hebben de Amerikaanse jongens de proef goed doorstaan. De arrange menten vertonen soms wat te veel over eenkomst met elkaar, maar daar zijn Chad en Jeremy niet direct verantwoor delijk voor Wel voor het gebrek aan spanning, die daaruit voortkomt en die zij met hun vocale middelen niet hele maal hebben kunnen opheffen. Doorgedraaid Hieronder volgen nog enkele plaatjes van minder bekende artiesten, die een behoorlijke prestatie hebben geleverd: Jerry Murad's Harmonicats op C.B.S. 1,712 met Mexican hat dance en La comparsita; Marc Aryan (Aznavour- type) met Katy en Tu es une petite fille op Delta DS 1142; Les Dollars. C.B.S. 1.919, met He, ou cours-tu en Long, long long; The Deejays, die spe len op International 421003 Farmer John en I just can't go to sleep en de krachtige interpretaties van Marie Knight (C3.S. 1.915) van Cry me a river en Cornea the night. Vic Dana Het bekendste nummer van Vic Dana Red roses for a blue lady is, gekoppeld met You're my everything. Love after midnight en It had to be you verschenen op Liberty LEP 2228F. Van Marcel Merkes verscheen de C.B.S. EP 5972 met klassiek georiënteerde Credo du payean. L'angelus de la mer, La chanson de bles d'or en Les oiseaux dans le soir. Lucille Starr komt met So many others en Gone op London FLX 3157 en Roger Miller met One dyin' and a buryin' en It happened just that way op Philips 320 196 BF. Een eenvoudige c. and w.-plaatje (CBS 1.903) is er van Lefty Frizzell: She's gone, gone, gone en Confused, waarvoor hij niet meer dan een zes verdient Dezelfde waardering voor de Caramella shake en Stop not now van The Wiskeis, te vinden op de Europhon P 5003. Voor een „RHYTHM AND BLUES PARTY" oude stijl kunnen de liefheb bers terecht bij de Mercury 133 100 MCL. Zij worden dan geconfronteerd met de veelzijdige intenties van Ray Charles (een fraai „I'll drown In my own tears"), Sil Austin, Ruth Brown, Clyde McPatler, Red Prysock, Louis Jordan, Little Richard en Lee Allen. CHUBBY CHECKER. We hebben al weer enige tijd niets meer gehoord van Chubby Checke. Zijn laatste plaat, die een beetje is ingeslagen, was Cato- tje. Bij Cameo Parkway (POP 130) is nu in de aantrekkelijk geprijsde serie langspeelplaten een zwarte schijf ver schenen onder de titel „All the hits for your dancin' party". H'et zou onze fuif overigens niet zijn, daarvoor is de keuze wat te eenzijdig: The Hucklebuck, The twist, The fly, Limbo rock, Whole lot of shakin' goin' on. De enthousiaste, maar wat schreeuwerige opzet van Chubby Checker kunnen we als bekend veronderstellen. Wat dat betreft opent deze plaat geen nieuwe perspectieven. Our friends Cliff and the Shadows Onder deze titel verscheen bft Columbia (SMC 83 890) een goede langspeelplaat van Cliff Richard met de Shadows met als hoogtepunten I want you to know. Unchained melody (een nummer dat al heel wat jaartjes meeloopt). Sentimental journey en Temptation. Toon Hermans Dusty Springfield op de Philips 3B6 711 PF. Dusty is 'n dynamische zangeres, tvat duidelijk uit de meeste van haar opnamen blijkt (en in zekere zin ook uit de verschillende instortingen, die haar succesvol optreden in heel Engeland doorkruisen)Het t« ook hier het geval. Vandoor bovenstaande foto. WILLY SCHOBBEN. Er valt in deze rubriek nog een tweede Maastrich tenaar te vermelden: Willy Schobben. Naast Mathie Niel is ook van hem een langspeelplaat in de handel gebracht, waarmee de toch al indrukwekkende discotheek van de trompettist een breder aanzien heeft gekregen. De plaat heet Golden Hits! en de titels van nummers liegen er dan ook niet 1 Om er enkie be noemen: Lapland. The French song. Trumpet tango, een n mer van de instrumentalist zelf, dat wereldbekendheid geniet, The lonely bull. Java, Heisser Sand en Mexico. Artone PDR 126 ka het nummer van de l.p. langspeelplaat met gedeelten uit de One-manshow publiceren wij hier I een foto van Toon Hermans bij i gelegenheid van het uitbrengen van dezelfde show in het Duits (Elec- I trola SME 83.904). Het is weer een zaalopname en wel uit 't Deutsches Theater in München. Naast de I gebruikelijke onvolprezen ingrediën. ten, gebruikt Toon hier ook zijn onbekendheid" (die best meevalt) met de Duitse taal om het publiek te bespelen. F.H. 1 De „fast back", of zoals de Duitsers het noemen „Wind abrissgiinstiges Flicsshcck" heeft nu ook het Volkswagenconcern te Wolfsburg te pakken. Na de succesvolle introductie van Ford In Amerika op de Mustang, is dit reeds oude principe o.a. al jaren door Volvo gebruikt- nu naar het vasteland van Europa overgeslagen. Nagenoeg gelijk met Volkswagen komt nu ook General Motors uit Duitsland met een fast back in de Opel Kadett-coupéserie op de markt. Voor de fast ljack is moeilijk een juiste Nederlandse omschrijving te vinden, want de al vaker geboorde uitdrukking „snelle rug", heeft in wezen maar weinig uitstaande met deze carroserievorm. Want hoewel deze produkten overwegend voor een hogere topsnelheid zorgen, mag dit zeker niet aan de fast back worden toegeschreven. De motoren zijn namelijk krachtiger geworden en zelfs bij de vroegere carrosserieconstructies zou dat in -de topsnelheid tot uitdrukking zijn gekomen. Alleen het uiterlijk geeft een indruk van grotere snelheid. De Volkswagen 1600 TL heeft echter in vergelijking met de voorganger, de 1500 S, wel enige belangrijke verbete ringen ondergaan, die voor een deel zijn toe te schrijven aan de nieuwe lijn. Was de 1500 S voorheen een wa gen die in de prijsklasse van boven de meting van 0 tot 80 km per uur; in 13,4 seconden. De volledig gesynchroniseerde vier- versnellingsbak heeft enige kleine de tailwijzigingen ondergaan, waardoor het schakelen nog prettiger verloopt en de levensduur van deze bak moet de 7.000 gulden een weinig indruk- zijn toegenomen. De versnellingshan- wekkend model liet zien, waardoor del ligt, ondanks de wat hoge zit in vele personen van dit produkt afstap- de 1600 TL goed binnen bereik. De ten omdat zij voor dit geld een exclu- wat hoge, gescheiden voorstoelen zor- sievere auto konden kopen, nu heeft gen er wel voor dat het zicht naar men met de 1600 TL voor een opval- boven iets te beperkt is. De vooruit lende creatie gezorgd, die heel wat loopt namelijk juist niet hoog genoeg mensen kan aantrekken. Daarbij komt door om een goed overzicht te hebben nog dat de zijwindvoeligheid iets is af- op stoplichten als men er vlak voor genomen, terwijl de nieuwe vooras in stil moet staan. de 1600 TL er tevens voor zorgt dat Behalve de soepele motor, de grotere het onderhoud pas om de 10.000 km bagageruimte, de wat betere weglig- noodzakelijk is. De nieuwe vooras ging. het geringer onderhoud en de heeft namelijk nog maar weinig goede isolatie van de motor vallen ook smeerpunten. De vering en de dem- de betere remmen op van de 1600 TL. ping zijn in deze wagen boven alle Voor het eerst heeft Volkswagen in de lof verheven, terwijl de isolatie van grotere serie de trommelremmen voor het motorgeluid uitstekend mag wor- vervangen door schijfremmen. Er is den genoemd. Slechts als men een geen hoge pedaaldruk voor nodig om van de ramen opent, valt de achterin liggende-motor feitelijk pas op. Ook in de 1600 TL heeft men in Wolfs burg weer de viercilindermotor ge plaatst met twee carburateurs. Het blijft nog altijd een wonder hoe de Duitse constructeurs het hebben we ten te presteren om de krachtbron en de ventilator zo plat onder de bodem van de bagageruimte op te bergen, zonder dat van de kofferruimte een centimeter werd afgeknabbeld. Door de aflopende daklijn en de hoger ge plaatste achterruit is er overigens achter in deze VW een bagageruimte ontstaan die goed is voor 385 liter: een winst van maar liefst 50 procent. De aërodynamische vorm van de ach terpartij van de wagen zorgt er ech ter wel voor dat vooral lange passa giers vrij gemakkelijk met hun hoofd het plafond kunnen raken. De grotere cilinderinhoud bij de TL (van 1493 tot 1584 cc) heeft men niet verkregen door een vergroting van de slag (69 mm), maar door een vergro ting van de boring: van 83 tot 85,5 mm. De 54 pk viercilinder-boxer-mo- tor draagt er nu toe bij dat in het stadsverkeer de motor ook bij lage toerentallen erg soepel loopt, terwijl men tevens in deze situatie veel ge noegen kan beleven aan de grotere trekkracht. In de diverse versnellin gen ligt het bereik ook goed. Eerste versnelling tot 45 km pér uur tweede versnelling van 20 tot 80 km per uur; derde versnelling van 35 tot 105 km per uur en vierde versnelling van 50 tot en met 140 kilometer per uur. Als topsnelheid kon 142 km per uur wor den geregistreerd, terwijl de goede acceleratie tot uitdrukking kwam in snel en goed te laten pak ken. Minder verheugd kan men zijn over de besturing. De 1600 TL heeft in de bochten namelijk een nog hevi ger overstuur karakter gekregen dan de voorgangers, waardoor het niet al te moeilijk is om de wagen in een snel genomen bocht aan het glijden te krijgen. Het stuur, dat directer werkt, ligt evenwel goed in de hand, - aar door de man die deze 1600 een beet je kent van deze driftige bewegingen van de achterpartij nog een sportief genoegen kan maken. Ten opzichte van de 1500 is aan het Interieur niet veel gewijzigd. Het dash board is op enkele verchroomde knoppen na gelijk gebleven. De achterste zijruiten zijn uitstelbaar ge worden. Dit gebeurt niet via scharnie ren, maar door middel van buigzaam glas. De verwarmingsklepjes voor on derin worden nu door middel van knoppen onder het dashboard bediend. De 1600 TL is met de prijs van 7.700 gulden precies 500 gulden duurder ge worden dan de vroegere 1500 S. Ook is in de 1600-serie een Variant: 8.150 gul den. Het gemiddeld benzineverbruik van de 1600 Touring Limousine was tijdens de testperiode: snel traject 1: 8. 9; rustig traject 1:13,4 en gemid deld verbruik gedurende ruim 1000 km 1:10,2. VOLVO staakt produktie van P544 Volvo gaat, met ingang van 21 okto ber, de produktie van het model P 544 beëindigen. De P 544 verdwijnt niet van het Volvotoneel door gebrek aan belangstelling van de zijde van het pu bliek. Er is nog steeds een niet on aanzienlijke vraag naar dit type. Span ning op de Zweedse arbeidsmarkt is echter de oorzaak, van de beslissing. De beschikbare arbeidscapaciteit wordt nu uitsluitend gebruikt om aan de grote vraag naar de 121/122S mo dellen te kunnen voldoen. Sinds de introductie van de P 444 In februari 1944, waaruit de P 544 is voortgekomen, zijn bijna 450.000 wa gens verkocht. Meer dan 160.000 hier van werden geëxporteerd. De P 544 werd in het najaar van 1947 in Neder land geïntroduceerd en sindsdien wer den er 4.153 wagens verkocht. Hèt verdwijnen van het P 544-model, dat in de 21 jaren van zijn bestaan nauwelijks van karakter wijzigde en mede daardpor steeds „waardevast" bleek te zijn, zal door vele enthousias te getrouwen worden betreurd. De bevoorrading van de P 544-onderdelen is voor een periode van tenminste 12 jaar verzekerd. De uitstelbare achterruiten in de 1600 TL zorgen voor een nieuw principe in de autowereld; de ruiten scharnieren niet, maar het glas is buigzaam. Nieuwe N.S.U. 110 is ruimer en sneller /r De compacte carroserievorm van de Prinz en de 1000 is ook in de 110 terug te vinden, hoewel zowel de lengte (20 cm) als de hoogte (3 cm) is toegeno men. Het interieur, dat op verschillen de plaatsen „gemoderniseerd" is, biedt plaats aan vier vijf personen. In de 110 kan men gebruik maken van het Transair verseluchtsysteem. War me lucht van de kachel wordt bij dit principe vermengd met koude bui tenlucht waardoor de warme lucht geen al te benauwde temperatuur in de wa gen brengt. Een op de motor werken de afzuiginrichting zorgt er weer voor dat de gebruikte interieurlucht snel en doortreffend wordt afgevoerd. De nieuwe rechthoekige koplampen, die door hun plaatsing tevens dienst doen als toevoerkanalen voor 't verselucht systeem, zijn met zogenaamde imita tiegrill aan de voorzijde de voor naamste uiterlijke kenmerken van de nieuwe 110. De wielen hebben thans ventilatie-openingen gekregen. Deze openingen zorgen tevens voor de koe ling van de ruimbemeten remmen. Te gen meerprijs zijn op de' wagen, die in Nederland rond de 6.500,— zal gaan kosten, schijfremmen op de voorwie len te krijgen. Met de „110" heeft NSU het program ma van de Prinz 4, de Sport Prinz en de Prinz 1000 L, die respectieve lijk in 1959, 19&1 en 1963 werden geïn- :roduceerd, weer uitgebreid. Maar behalve de „110" en de reeds eerder gelanceerde Wankel-Spider, komt NSU ook met sportievere versies van de Prinz 4 (de 4L) en de 1000: de 1000 S op de markt. De nieuwe, grotere NSU „110", welke vanaf 1 september door de fabriek In Neckarsulm wordt gefabriceerd, sluit in lijn volledig aan op de typen Prinz 4 en 1000 die normaal in de pro duktie zullen blijven. De NSU „110" is- echter groter, ruimer en sterker ge worden, maar heeft verder de ver trouwde eigenschappen van dit gere nommeerde Duitse merk. Als men de nieuwe 110 eens gaat ont- l xlen komt men spoedig tot de ont- jkking dat deze wagen is ontwikkeld op basis van de Prinz 1000. Een be grijpelijke gang van zaken, want zo doende heeft men in Neckarsulm geen al te grote produktievernieuwing be hoeven door te voeren. De boring van de luchtgekoelde vier-cilinder-motor is van 69 op 72 mm gebracht, waardoor de cilinderinhoud ia toegenomen tot 1085 cc. Mede dank zij de 53 pk's, welke thans door de motor worden geleverd, is een topsnelheid van 245 kilometer per uur mogelijk geworden. Het benzinever bruik, voor de 110 ligt tussen de 1 op 13 en 1 op 11. CON- TACT De vijftigste Internationale Autotentoonstelling, georganiseerd door de Society of Motor Manu facturers and Traders zal ge houden worden in Earls Court van 20 tot 30 oktober 1965. 0 De Fiat 1100 D sedan is be langrijk in prijs verlaagd. De wagen kost thans 5.555.— en dat betekent een verlaging van 295.—. De Plymouth Valiant 1966 (100. 200 Signet) heeft een iets gewijzigde daklijn gekregen en enige detailwijzigingen in het interieur. De Russische Scaldia zal niet meer door Caland worden geïm porteerd. Van Hoek s Automobiel bedrijf in Ravenstein, reeds ge ruime tijd importeur van de Oostduitse Trabant zal dit Rus- sisohe merk nu in Nederland gaan leveren." De Chevy en de Chevelle sta tioncar hebben tihans een simpel en doeltreffend systeem can de achterruit schoon te houden. Een strip van geanodiseerd aluminium is op de bovenkant van de ruit aangebracht. Een aërodynamische plaatsing zorgt nu voor een ge richte luchtstroom. 0 Ford verwacht dit jaar de vol gende aantallen Mustangs te ver kopen: West-Duitsland 2000; Bel gië 1000; Frankrijk 700; Zwitser land 700; Zweden 600; Engeland 400; Nederland 300; Finland 100.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6