S)e Ceicbe Sou rntiT KARD. ALFRINK: SLAAT MET OP NEDERLAND Geruchten rond „Mysterium Fidei" INVLOEDEN VAN ARTIKEL PATER SCHOENMAECKERS VRIJHEID NA BARRE TOCHT Italiaanse pers spreekt van Nederlands schisma Vertaling lag reeds gereed Chris Berger overleden Madurodam geeft beplanting voor doorzichtig Drakesteyn „NKV steunt nog slechts op eigen sfeer" Gezonken chloorboot bedreigt stad in V.S. HEVIGE STRIJD IN GEBIED LAHORE Slachtoffers van oorlogsvoering PAPENGRACHT 32 - LEluEiM TELEFOON 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFDELING 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIR. J. F. J. M. KOENS HOOFD RED. L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: per week ƒ0.83; per maand ƒ3.55; per kwartaal ƒ10.70; franco per post 11.20. ADVERTENTIES: 20 cent per mm. Telefoontjes ƒ1.75 KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (tussen 17.30-19.00 uur) MAANDAG 13 SEPTEMBER 1965 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN RUSTIG WEER De weersverwachting, medegedeeld door het KNMI te De Büt. geldig van heden- tot morgenavond, opgemaakt te 11.15 uur: Overigens opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Zwakke veranderlijke wind en weinig verandering in temperatuur. Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist. 56e jaargang, no. 16.627 ROME. In zijn encycliek „Mysterium Fidei", die zaterdag verschenen is, wijst Paus Paul us VI alle andere formuleringen over de tegenwoordigheid van Christus in de Eucharistie dan die van het concilie van Trente af. Hij keert zich tegen opvattingen, die te veel nadruk leggen op een symbolische dan wel niet blijvende tegenwoordigheid, waarschuwt tegen dwalingen die op dit punt verspreid kunnen worden en drukt de bisschoppen op het hart het geloof aan de tegenwoordigheid van Christus in de Eucharistie zo zuiver mogelijk onder de gelovigen levend te houden. Paus Paulus verwerpt voorts de opvatting, dat een zogenaamde privémis (d.i. een mis zonder gelovigen) niet van belang zou zijn, in tegenstelling tot de gemeenschapsmis en stelt dat in heide Chris tus in even grote mate werkzaam is. ln verband met de koffermoord is de Japanse ambassadeattaché Nahafima, die verbonden is aan Interpol, naar Amsterdam gekomen. Hij gaat de Amsterdamse politie assisteren bij het vastgelopen onderzoek. Advertentie) Heel Hollywood loopt te hoop, wanneer er een jong filmster retje, een „starlet", te zien is. Ln Leiden doen we dat niet. Onze streek zit vol „stariets". Ze vallen in het dagelijks ver keer van scholieren, werkende meisjes en meisjesstudenten niet eens meer op. Maar des avonds stralen ze! Dan hebben ze dansles. Jongelingen, die ook dansen en meteen een beetje sterrenkunde willen Ieren, moe ten haastig inschrijven 't „Werelddansprogramma" bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Tele foon 5 20 54. Ernstige ziekte kard. Mindszenty ontkend BOEDAPEST (UPI) Een woord voerder van het Amerikaanse gezant schap in Boedapest heeft de berichten als zou kardinaal Mindszenty ernstig ziek zijn van de hand gewezen. Hij bevestigde wel dat de 73-jarige kardinaal opnieuw aan tuberculose lijdt die hij tien jaar geleden in een com munistische gevangenis heeft opgelo pen. „Hij doet evenwel zijn gewone werkzaamheden en is beslist niet ln srnstige toestand". Onze concilieredacteur dr. A. v. d. Weyer schrijft naar aanleiding van de encycliek: De Italiaanse kranten zijn praktisch unaniem de mening toegedaan, dat de nieuwe encycliek van Paus Paulus NI gericht is tegen Nederland. Sommige bladen schreeu wen het over zes kolommen uit: Paulus VI veroordeelt ln een encycliek de afdwalingen in de Hollandse kerkprovincie". Andere doen het wat kalmer aan, maar in wezen onderschrijven zij dezelfde opinie. En dat terwijl in de encycliek zelf geen enkele naam van theoloog of vakman te vinden is. Kennelijk hebben de meeste bladen spontaan een verband gezien tussen dit pauselijke document en het ongelukkige artikel van pater Ernest Schoenmaeckers. dat door heel de wereldpers en onlangs ook door de Italiaanse pers heeft gecirculeerd. In alle mogelijke beschouwingen ziet men zijn naam opduiken en wordt zijn visie op de toestanden ln ons land klakkeloos overgenomen, met een ondertoon van: „Zie je nou wel, die pater heeft gelijk gehad. Het werd hoog tijd dat er eens gezagvol werd ingegrepen". (Advertentie) Vooral zijn uitspraak over „het gevaar an een schisma tussen Rome en Holland" blijkt een funeste invloed gehad te heb ben. De Jezuïet «ou zich met het eerete het beste vliegtuig naar Rome moeten begeven om persoonlijk te Men. welke rampen hij hier heeft aangericht. Gelukkig zijn er heel enkele kranten, e na de visie van pater Schoenmaecker ook die van kardinaal Al flink vermelden, die is uitgesproken op de katholieke stu dentendagen te Delft. Hij zei toen tot zijn gehoor, dat de Kerk in een crisis ver keerde, maar dat die crisis een normaal bijverschijnsel was van elke dynamische ontwikkeling. „Beweging en ontwikkeling moeten een reden zijn tot vreugde, geen motief voor angst". Passage De passage in de encycliek, die volgens veel commentatoren voor Nederland be doeld is, (wij hebben van het Vaticaanse persbureau voor de eerste maal in de con ciliegeschiedenis meteen een Nederlandse vertaling gekregen, hetgeen een aanwij zing zou kunnen zijn, dat deze Instantie ons land op bijzondere wijze met het document betrokken acht), luidt ala volgt: „Wij weten maar al te goed, dat er on der hen, die over dit hoog heilig mysterie schrijven en spreken, enigen zijn die ovei privé-missen heit dogma van de transsub stantiatie en over de viering van de Eucharistie bepaalde meningen verkondi gen, die de gelovigen van streek brengt. Zij brengen bij hen niet weinig verwar ring teweeg met betrekking tot de waar heden van het geloof, alsof het aan leder een vrij stond aan de reeds door de Kerk gedefinieerde leer voorbij te gaan, of haar dusdanig te duiden, dat de Juiste betekenis van de woorden, of de algemeen erkende waarde van de begrippen daarbij ontze nuwd wordt. Het is namelijk niet geoorloofd om maar een voorbeeld te geven, de zogenaamde gemeenschapsmis zozeer in de hoogte ste ken, dat de privé-mis van ieder belang ontbloot wordt, noch op het aspect var het sacramentele teken dusdanig te in sisteren, alsof het symbool-karakter, dat alleen zonder twijfel aan de heilige Eucha ristie toekennen, reeds zonder meer de wijze van tegenwoordigheid van Christus in dit sacrament zal weergeven, of ook over het mysterie van de transsubstantia tie te discussiëren, zonder melding te ma ken van de wonderbare verandering var heel de substantie van brood. in het Lichaam en van heel de substantie van wijn in het Bloed van Christus, volgens de leer van Trente. zodat zij zich alleen beperken tot een transsignificatie of een transsinalisatie. zoals wij dat noemen. Tenslotte is het niet toegestaan de mening te verkondigen en in praktijk te brengen, volgens tfelke ln de geconsacreerde hos ties. die na de viering van het misoffer overblijven, onze heer Jezus Christus niet langer aanwezig zou zijn". De encycliek beperkt zich tot het signaleren van opinies en praktijken, zij noemt met opzet geen enkel land en geen enkele naam Ultra-conservatief Dat wordt wel gedaan door het ultra conservatieve, door curiale kringen gein- spireerde blad „II Tempo". Het weet. te J melden, dat hier ons enigen Nederland is bedoeld. En nog concreter ..bepaalde figu ren in Nederland". Bijvoorbeeld de capu- cijn Luchesius Smits, die tot de gelovigen durft te zeggen: „Als gij te communie gaat. dan is het als wanneer gij een kopje thee gaat drinken, bij uw tante. In dat kopje thee ls heel haar liefde en haar begrip voor u gevat". Trouwens II Tempo weet op alle punten precies te melden welke stromingen en personen de Paus bedoeld heeft. Bijvoor beeld waar hij spreekt over een zekere onderwaardering van de privé-mis. Hier keert de encycliek zich. aldus II Tempo tegen priesters ln Frankrijk, die zelf geen m lezen, maar „ln volle haast" een kerk binnenlopen, om uit de handen van een Afzweren het blad verkneukelt zich reeds bij de gedachte, dat ketterse Nederlanders, gedwongen zullen worden hun leer ln een publieke verklaring af te zweren. Inder daad worden ln verschillende kranten de woorden ketterij en schisma gebruikt in verband met de situatie in Nederland. Het is te begrijpen dat de hele Nederlandse kolonie, nu met journalisten en waarne mers uitgebreid, deze gang van zaken be treurt. Toen de kranten met sensatlonale koppen verschenen, was er nog geen enkele Nederlandse bisschop gearriveerd. Kardinaal Alfrink. die rond het middag- ar ln Rome arriveerde, heeft aanstonds de Nederlandse pers bijeen geroepen. Hij de opvatting ,dat de Paus met deze encycliek speciaal op Nederland zou heb ben kunnen doelen van de hand, ook al het wel eens kunnen zijn dat bepaal de publikaties over de situatie in Neder land een aanleding hebben gevormd. In leder geval raakt heel deze encycliek de Nederlandse theologen en de Neder landse theologie nu niet. Hoogstens kan hij zijn gericht zijn tegen bepaalde Indivi duele personen, die in predikaties of pu blikaties werkelijk onaanvaardbare din gen over de Eucharistie hebben gezegd, namelijk ln die zin, dat bij elke echte ver andering van brood en wijn in 't Lichaam en Bloed van Christus zouden hebben ontkend. Maar onder de vele Nederlandse theologen ls zo iemand beslist niet te vinden. Sommige Vaticaanse functiona rissen hebben de opvatting dait de ency cliek tegen de Nederlandse kerkprovincie zou zijn gericht „onverantwoordelijk drijvingen" genoemd. iijjjffr; :v, De 23.jarige Russische student Vladimir Kroesanov ts zijn land ontvlucht. Na een barre tocht door de wildernis van Noord-Rusland e» Finland bereikte hij Zweden. Hoe zijn vluchtweg precies gelopen heeft, wil hij niet zeggen: ,£r zijn er meer die er gebruik van willen maken." Hilversumer verdacht van moord in Frankrijk MULHOUSE (AFP) De 19-Jarige Nederlander Henri D uit Hilversum is uit Zwitserland uitgewezen en overge dragen aan de Franse justitie. De jonge man wordt verdacht van moord op een jonge Franse vrouw in juli van dit jaar in Sevran (Seine et Oise), bij wii enige tijd ln huis heeft gewoond. Hij zal een dezer dagen naar Parijs worden AMSTERDAM In Amsterdam ls zondagavond overleden de bekend oud- atleet Chris Berger. Hij is 54 jaar ge worden en had kortgeleden een zware maagoperatie ondergaan. Sedert 1 jan. 1945 was Berger hoofdopzichter van het Olympisch Stadion te Amsterdam. Chris Berger behoorde tussen 1929 en 1943 tot Europa's beste sprinters. Hij nam deel aan de Olympische Spelen van 1932 te Los Angeles en van 1936 te Berlijn, maar zijn hoogtepunt bereikte hij in 1934 toen hij tijdens de Europese kampioen schappen te Turijn de titels won op de 100 en de 200 meter. Feestelijke overdracht in hal met limonade LAGE VUURSCHE (ANP) ,,We gaan zorgen ven dichtere beplanting die prinses Beatrix zien de dag van haar verloving liet ontlokken naar aanlei ding van een vraag over de foto's, die haar vriendschap met de heer Claus von Ams- berg ln de publiciteit brach ten, ls voor wat de gemeen teraad van Madurodam waarvan zij burgemeester ls betreft niet aan dove- gesproken. De bijna voltallige raad. 25 jongens en meisjes sterk, bood de prinses en haar ver loofde als verlovingscadeau niet minder dan 36 dennetjes aan. Het paar was er bij zonder mee Ingenomen. ..Die kunnen we goed gebrulkeft", verzekerde prinses Beatrix. „Dat heb lk gehoord antwoordde loco-burgemees ter Bas Voorbrood. De Madurodamse wethou- Drakesteyn ontvangen. Tijdens deze ontvangst werden 36 dennen uit het Canadese bos in de miniatuurstad door loco-burgemeester Bas Voorbrood aan 't verloofde paar overhandigd. ders en raadsleden waren per bus naar „Drakesteijn" gekomen met de 36 denne tjes. Het plan om ze ln de tuin aan te bieden kon niet doorgaan, omdat er een druilerige regen viel. Van daar dat de ontvangst werd verplaatst naar de hal van het kasteel. Bas Voorbrood en gemeente secretaresse Gwen Vrins overhandigden het „hele" bos symbolisch door één van de dennetjes aan de voeten van het verloofde paar neer te zetten. Prinses Beatrix schonk gla zen limonade voor haar gas ten, terwijl haar verloofde zich door Bas Voorbrood en de wethouders allerlei we tenswaardigs over Maduro dam Het vertellen. Dr. Tans van P.v.d.A. ARNHEM (ANP) De voorzitter van de katholieke werkgemeenschap in de Partij v. d. Arbeid, de heer J. Wil- lems, heeft tijdens de zomerconferentle in Oosterbeek als zodanig afscheid ge nomen. Hij ls Inmiddels opgevolgd door mr. F. H. J. M. Daams. „De geschiedenis van het geestesle ven van katholiek Nederland, is nog niet geschreven, maar men hoeft niet zo veel historische zin te hebben om te beseffen, dat de katholieke werkge meenschap daarop een onuitwisbare in vloed heeft uitgeoefend", aldus dr. J. G. M. Tans, voorzitter van de Partij v. d. Arbeid tijdens dit afscheid. De heer Tans merkte op, dat er een duide lijke groei is naar een opener samen leving. „Het Nederlandse katholiek vak verbond kan nog slechts één argument vinden voor haar bestaan, namelijk de eigen sfeer", zo zei hij. „Veel jongeren zien in dit argument al geen heil mser, laat staan ln dat van een christelijke partij". Krokodillen in zuidelijke ivijk New Orleans BATON ROUGE (UPI-Reuter) Met man en macht wordt er gezocht naar een In de orkaan Betsy vergane boot, die geladen Is met cilinders chloor. I>e boot voer op de Mississippi toen de orkaan Betsy op zijn hevigst was. Ais de chloorladlng vrij zou ko men onder water ontstaat het zeer gif tige chloorgas, dat de levens van de 40.000 inwoners van Baton Rouge kan bedreigen. Er worden uit voorzorg honderdduizend gasmaskers beschik baar gehouden. President Johnson heeft bevolen dat alles ln het werk moet worden gesteld om de boot, die op weg was van Lake Ceylon weert Indonesisch vliegtuig NEW DELHI (UPI) De secretaris generaal van de Verenigde Naties Oe Thant heeft vandaag In New Delhi zijn besprekingen met de Indiase leiders voor gezet terwijl ln uit Pakistan af komstige berichten wordt gemeld dat India ln het gebied van Lahore op grote schaal wordt teruggeslagen. Volgens de Een als gevolg van oorlogsgeweld totaal vernield dorp In Kasjmir. Verbijsterd dwalen de bewoners tussen de puinhopen. Pakistaner® kunnen de gevechten In Lahore wellicht aanspraak maken op de kwalificatie het grootste gewapende treffen te zijn dat zich sedert de twee de wereldoorlog heeft afgespeeld. Van Indiase zijde zijn geen bijzonder heden bekendgemaakt over de slag die woedt ln het gebied van Lahore en Sial- kot. Wel heeft een woordvoerder in New Delhi gezegd dat de Indiase strijd krachten ln alle drie sectoren van het front in Lahore Wagah, Kalhra en Kasoer vorderingen maken - in weer wil van zware Pakistaanse tegenaanval- Indiase waarnemers hebben de me ning te kennen gegeven dat de oorlog zich niet zozeer heeft ontpopt als con flict gericht op gebiedsuitbreiding maar als een slag ter vernietiging van eikaars strijdkrachten. India beweert 250 Pakistaanse tanks te hebben vernield of beschadigd, het geen neerkomt op de helft van de Pakis taanse pantserbewapening. Pakistan zou in 't westelijk deel van haar grond gebied over 500 tanks hebben kunnen beschikken. Het ministerie van Buitenlandse Za ken van Ceylon heeft bekendgemaakt dat zij een Indonesisch transportvlieg tuig met militaire instructeurs aan boord toestemming heeft geweigerd om te landen. Het Indonesische toestel was op weg naar Pakistan. Ceylon heeft be sloten geen partij te kiezen in het flict tussen India en Pakistan en kan derhalve niet toestaan dat schepen of vliegtuigen met troepen of wapens aan boord, bestemd voor India of voor Pa kistan gebruik maken van haar fa ciliteiten. Auto gestolen van verdediger autodief LONDEN (UPI) Advocaat Barry Hudson mocht zaterdag gelukwensen van een Londense rechter ln ontvangst nemen voor de uitstekende wijze w op hij een man had verdedigd die autodiefstal werd verdacht. Nog glun derend van de gelukwensen verliet Hud son het gerechtsgebouw om buiten tot de ontdekking te komen dat tijdens het proces zijn auto was gestolen. Charles naar New Orleans te vinden. Het zoeken wordt zeer bemoeilijkt door de omstandigheid, dat tal van rivierbo ten ln de orkaan zijn vergaan. Deskun digen geloven dat de gebezigde cilin ders zeer sterk zijn en niet gauw zullen lekken. Overigens heeft de orkaan Betsy to de staten Florida, Louisiana. Mlsalsslp- ii Arkansas veel vernielingen ver oorzaakt. Men vreest dat het dodental tot 150 zal oplopen. Met name in New Orleans heeft Betsy hard huls gehou den. Bij alle moeilijkheden daar komt ook nog een ware plaag van krokodil len, die uit de moerasgebieden rond de stad, de zuidelijke stadswijk binnen dringen. ARRESTATIE DIRECTEUR „LEEVLIET" AL LANGER VERWACHT, (Van verslaggevers WARMOND Toen de r(jkspolile te Warmond verleden week van de Haagve officier van justitie het verzoek kreeg om over te gaan tot arrestatie van de 53- jarlge directeur-eigenaar M. J. van het jongensinternaat „Leevllet" te Warmond op verdenking van ontucht met minder jarige leerlingen verbaasde dit geen van de politiemannen. 81nds langere tijd al wist de politie van het bestaan van moei lijkheden in de leiding van dit internaat en bovendien liepen met de regelmaat van de klok leerlingen weg, die onder deze situatie leden. Wanneer dezen door de politie achter haald waren, werden zij aan uitvoerige verhoren onderworpen. Meestal toonden deze Jongens zich erg gesloten, maar uit het weinige wat zij vertelden kon de po litie al vrij snel de oorzaak van het weg lopen aan het licht brengen. De feiten, die hierbij aan het licht kwamen, waren echter telkens zo op het randje af niet- bezwarend, dat er niet opgetreden kon worden. Niettemin werd de gang van za ken ln het internaat door de polltje nauw lettend en zonder opzien te baren ge volgd. Hierbij voegt zich het feit. dat vrijwel alle lagere en middelbare school leerlin gen op dit internaat afkomstig zijn uit gezinnen, waarvan de ouders ln omstan digheden verkeren, die de uit-huls-plaat- slng van deee kinderen noodzakelijk maakten. Het zou beter geweest zijn als ln al wat eerdere stadia van de zich ont wikkelende moeilijkheden ln dit parti culiere Internaat Jongens naar huls zou den zijn gezonden. Bepaalde, revkeerde betrekkingen tussen de directeur en de leerlingen zouden dan niet tot stand zijn gekomen. Bij het overdragen van de arrestant aan de rijksrecherche, die de zaak thans in onderzoek heeft, kon de rijkspolitie War mond een vrijwel compleet dossier aan reiken aan de Haagse officier van justitie. Hieruit blijkt ook, dat de moeilijkheden zich uitsluitend toespitsten rond de gear resteerde directeur en dat de beide onder directeuren alsmede de gouverneurs geen enk ale blaam treft. Concrete aanleiding tot deze arrestatie zijn geweest klachten van ouders, die ge deponeerd werden bij de Haagse officier van Justitie. Deze klachten schijnen er op te dulden, dat reeds langer gloeiende, verwerpelijke relaties tussen de directeur en een aantal van zijn leerlingen de maat van strafbaarheid hebben bereikt. Mogelijk zal de voorlopige hechtenis van de directeur duren tot de zaak voor de Haagse rechtbank komt.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1