VOOR REINHARD GEHLEN BESTAAN GEEN GEHEIMEN Medewerkers gered uit hol leeuw Geheime dienst heeft ogen en oren achter het ijzeren gordijn Amerikaanse neger voelt zich superieur V.N-negerdiplomaten niet geaccepteerd 196 ZAÏiiRDAG 11 SEPTEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Dezer dagen verluidde uit Bonn, dat de chef van de Inlichtingendienst van de Bondsrepubliek Duitsland, gene raal Gehlen als zodanig zal terug treden. Hy zou voortijdig gepensio neerd worden. Gehlen was een bui tengewoon knap leider van de ge heime dienst van de Bondsrepubliek, zoals hy tevoren in dienst was van de geallieerden en daarvoor van Canaris, de militaire afweer onder Hitler, die met de Pührer voortdurend overhoop lag. De reden dat Gehlen voortijdig heen gaat Is te wyten aan spanningen tussen hem en de rege ring ook reeds de regering- Adenauer. Tydens de beruchte Spie- gel-affaire bleek van deze spanningen voor de eerste maal. Men verwyt Gehlen ook, dat zyn dienst tekort ge schoten is door niet het minste te weten gekomen te zijn over het voor nemen van Uibricht op 13 augustus 1963 de muur door Berlyn op te rich ten. Wat er ook van zy, niet alleen de Bondsrepubliek Duitsland maar ook de geallieerden verliezen even tueel In Gehlen 'n eerste klasse kracht In de spionage en spionage-afweer. aoort tank, die gebruikt werd bij (Van een m BONN Ontelbaar zijn de berichten en de egenden, die zich in Oost en West in de laatste ijd rondom de Westduitse geheime dienst van generaal Gehlen hebben gevormd. Veel van zijn t taaie verbetenheid en zonder genade ge voerde spionage-oorlog tegen het Oostblok zal nooit of te nimmer in de openbaarheid gebracht worden. De namen van zijn medewerkers zullen nooit of te nimmer in een geschiedenisboek opduiken, maar wat door hen gedaan werd is al geschiedenis geworden. Om begrijpelijke rede nen is het bovendien nog veel te vroeg om veel daarvan thans reeds in de openbaarheid te brengen. De chef van deze spionage-organisatie is luitenant-generaal b.d. Reinhard Gehlen. Foto's, die van hem bestaan, dateren nog uit de laatste oorlog. Nieu we opnamen bestaan nauwelijks. De hoogstens twintig personen, die hem leerAelijk kennen, beschrijvend hem als ff'fl slank persoon, middelgroot, niet jeugdige bewegelijkheid en waakzame fc De Sovjet-Russische geheime dienst I betaalde alleen al voor het aangaan van vriendschapsbetrekkingen met zijn dochter eens aan iemand 25.000 gulden. Gehlen werd in 1902 in Erfurt gebo ren, bezocht daar het gymnasium en werd reeds op betrekkelijk jeugdige leeftijd in 1937 in de Generale Staf op genomen. Gedurende de oorlog met de Sovjet- Unie vertrouwde men de jonge luite nant-kolonel Gehlen de afdeling „Bui- tenlandse legermachten-Oost" toe. Zijn taak was een eigen inlichtingendienst op te bouwen, die informaties moest inza melen achter het Russische front be- i treffende transporten, afweer van spio nage en het bedrijven van contra-spio- VERBLUFFEND Reeds na korte tijd waren zijn suc cessen verbluffend. Zijn met bijna hui- j veringwekkende nauwkeurigheid gedane voorspellingen werden algemeen als een soort doorslag van de operatieplannen van de tegenpartij bezien. Toen de intus sen tot luitenant-generaal bevorderde Gehlen echter in februari 1945 Hitier die hem wegens zijn religieuze houding en onverbloemde analysen niet kon luchten de nauwkeurige plannen voor de stormaanval van de Russen op Ber lijn voorlegde, wilde deze hem voor de krijgsraad brengen. Het kwam niet meer zover, want Berlijn capituleerde. Intussen had Gehlen zijn groot ar chief op een veilige plaats in Opper- Beieren opgeslagen, waar hij zich door de Amerikaanse troepen gevangen liet nemen. De Amerikaanse bevelhebber in het ressort waar Gehlen gevangen werd, had reeds onmiddellijk begrepen welk gevaar de Sovjet-Unie voor de vrije wereld werd, met als gevolg, dat Gehlen van 't Counter Intelligence Corps (CIC) zijn archief terugkreeg en hij en zijn medewerkers het krijgsgevangenen kamp konden verlaten. Nog in hetzelf de jaar 1945 vloog hij naar Washington, waar hoge militairen hem aanboden, zijn het enige ingespeelde en nog functio nerende informatie-apparaat tegen het Oosten verder onder Amerikaanse hoede <te stellen. Zijn spionagedienst nam de werkzaamheden weer op, ont ving in het begin daarvoor vijf miljoen dollars, welk fonds vele malen werd ver hoogd. Intussen is het apparaat als officiële „Bundesnachrichtendienst" onder West duits gezag gesteld en ressorteert onder het bureau van de bondskanselier in Bonn. De gehele organisatie is als een internationaal handelskantoor op gebouwd. Aan de spits staat de direc teur-generaal, gevestigd in een sterk bewaakt landgoed bij Pullaeh, ten zuiden van München. In deze cen trale, waar zich het radiocentrum en 't hoofdbureau van de koerierdienst be vinden zijn meer dan vierhonderd mili taire, technische en economische ex perts te werk gesteld. De totale onderbouw is op schijn- firma's opgebouwd en bestaat uit „algemene vertegenwoordigingen", die op hun beurt vijf ondervertegenwoordi- "T gingen onder zich hebben met enige fili alen. Deze filialen staan in verbinding met de „residenties" aan de andere zij de van het ijzeren Gordijn. De residenties beschikken in het al gemeen over twee marconisten, twee koeriers en enige V-mannen (berichten- brengers)Geen enkele agentengroep mag daarom de andere groepen kennen. Op de dag van heden werken op deze wijze in het gehele Oostblok tot in Rood-China waarschijnlijk ongeveer 7500 agenten in hogere militaire, poli tieke en economische posities voor Geh len. Het zijn mannen en vrouwen van allerlei nationaliteiten en verschillende leeftijd, die hun leven voortdurend op het spel zetten, die op nauwkeurig vast gestelde tijden hun klein seinapparaat bedienen of die als koeriers met ver valste papieren de trein- en verkeers controles van het Oosten passeren. NIET ALTIJD SUCCES Een grote tegenslag was destijds het geval-Geyer, die eerst voor Gehlen ge werkt had, daarna door de Oostduitse Staats Sicherheits Dienst (SSD) gearres teerd werd en tenslotte als contra-spion in zijn voormalige filiaal van de Geh- len-Dienst werd binnengeloodst. Dit fi liaal manipuleerde in verband met een reorganisatie in strijd met de grondre gels van de Dienst met meer dan twin tig vertrouwenslieden in de Sovjetzone. Op een goede nacht kon Geyer in de brandkast komen, vond de namen van deze lieden en vluchtte ermee naar zijn opdrachtgevers in het Oosten. Ondanks de direct getroffen tegen maatregelen werden bijna alle mede werkers aangehouden. Aan een van hen beloofde de SSD straffeloosheid en zet te hem op het spoor van de leider van het Gehlen-fillaal 120a in West-Berlijn, Haase. Toen deze op een nacht een speciale telefoonkabel over de sectoren- grens wilde leggen, werd hij door een op de loer liggend SSD-overvalcom- mando overvallen en ontvoerd. De meeste medewerkers in de Oostzone konden op tijd gewaarschuwd worden. Door de show-processen werd in middels het een en ander over de werk wijze van de Dienst-Gehlen bekend. Zo bracht de medewerker Miesera van het Verkeersministerie in de Sovjetzone zijn opdrachtgever voortdurend op de hoog te over het gehele spoorlijnnet in de zo ne, in Polen en de hoofdlijnen in Rus land. Toen de Centrale in Pullaeh op grond van verscheidene informaties de aanhouding van Miesera verwachtte zond men hem een telegram met het ver zoek „twee theatérkaarten te bezorgen", het sein voor een onmiddellijke vlucht. Door toeval kreeg Miesera dit tele gram te laat. In zijn proces nam hij zijn doodvonnis zonder enige uiterlijke opwinding aan. De grote onberekenbare factor „toe val" liet ook een van de vele koeriers in de val lopen, dat zijn die medewerkers die geregeld in de zone gaan om daar op bepaalde, regelmatig wisselende bergplaatsen achtergelaten berichten af te halen. Een van deze „dode brie venbussen" bevond zich in een uitge holde paal van een hek in een groot park van Thllrlngen en bevatte be langrijke aantekeningen over de daar aanwezige oorlogsindustrie, zowel als over wijzigingen in het Russische le ger. Enkele van deze mededelingen kwamen van de chef-secretaresse van een hoge Sovjetzonale staatsfnatantie. Gedurende lange tijd achtereen foto grafeerde een andere helper met een kleinbeeld-camera alle belangrijke do cumenten uit het „staatssecretariaat voor motorisch vervoer en wegenver zorging" in OoBt-Berlijn zowel als van de Oder-Neissegrens. Behalve zijn zeer groot organisatie talent is Gehlens kracht, dat hij onder zijn heimelijke medewerkers een groot aantal idealisten telt in tegenstelling tot de spionnen van de Oostelijke spio nagediensten, die sedert het einde van de oorlog hun hulpkrachten meestal ko pen. Terwijl de Oostelijke spionage diensten hun mensen op een gegeven ogenblik zonder erbarmen in de steek laten, haalt - de Inlichtingendienst van de Bondsrepubliek zijn V-mannen bij di rect gevaar terug en brengt ze ergens naar het Westen. Dit geldt zelfs dan, als deze Geh- len-man midden tussen de Sovjetzonale geheime politie zit en daardoor over onschatbaar materiaal beschikt. Typisch voor deze houding is het ge- val-Grausch. Deze vervoersvakman, die door de Goerdeler-kring van 20 juli 1944 als toekomstige Duitse Verkeersminis ter na Hitiers val was uitgezocht, werk te sinds 1947 met de SSD-chef Wollwe- ber samen. drachtgevers als een succesvol Sovjet- Russische spion, terwijl hij in werke lijkheid voor Gehlen werkte. Dit kat- en muisspel duurde lang, tot 'n vérder door zetten te riskant wend. Men bracht Vogel in veiligheid. In hoever Gehlen overigens in de vij andelijke spionagedienst kon binnen dringen en daar plannen, spionnen en af- weermaatregelen tegen zijn eigen werk zaamheden kon achterhalen, is natuur lijk moeilijk te beoordelen. Een aan wijzing echter: op een goede dag wilde de SSD het in de loop van de tijd in Dres den achterhaalde Gehlen-net vernieti gen. Alles was voor een grote propagan- daveldtocht voorbereid. Vierentwintig uur voor de geplande aanhoudingsgolf werd Gehlen door zijn tegenspion in het SSD-rainisterie gewaarschuwd. Onmid dellijk werd aan de in gevaar verkeren de medewerkers een waarschuwing ge zonden en nagenoeg allen konden ontko men. Jarenlang was Gehlen ook in staat, de code van de zonale geheime politie te ontcijferen en aldus radioge sprekken af te luisteren. Een grote spi- onage-actie die haar voelhorens tot in Bonner ministeries kon uitstrekken, werd van achter opgerold ook weer door de dubbelagenten van Gehlen. In verscheiden' gevallen kon hij spionage- groepen van hun Oostelijke centrales ongemerkt losweken, zodat dezen in goed vertrouwen hun berichten in plaat3 sche autoriteiten de leiders van de Tsjechische spionage tegen de geallieerde troepen in West- Duitsland wantrouwden. Een koerier werd naar de toenmalige centrale de zer leiders in Karlsbad gezonden en daar in contact gebracht met de leiden de spionnen Jearbek en Fejfar een onderneming op leven en dood en hun werd tot hun stomme verbazing botweg Westelijke hulp aangeboden. Als tegenprestatie wenste men de lijst met namen van alle Tsjechische spion nen in West-Duitsland, al de doorsla gen van hun berichten alsmede de code en alle bereikbare papieren van de Prager Geheime Dienst. In een bijna ongelooflijke hold-up werden de beide Tsjechische spionage- leiders met hun acht ondergeschikten in twee auto's over de Duits-Tsjechische grens gebracht. In de kortst mogelijke tijd werd In het Westen de hele Tsjechische spionagerlng opgedoekt. Tegelijkertijd lokte men de opperste leider van de Tsjechische Ge heime Dienst Koska naar München. waar hij meteen reeds in de trein aan gehouden werd. Het geldt als zeker, dat de Inlich tingendienst van Gehlen ook medewer kers heeft in het officierkorps van het Russische leger. De alom verbreide iiwuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil I iiiiiifliiiiiiioniiiiiiiiiiiiiniiiii totdat hij in november 1953 Westen gehaald werd. Zes jaren lang was hij onder de deknaam Brutus me dewerker van Gehlen geweest. Hetzelf de was 't geval met het dubbele spel van de Oostzonale uraniumgeoloog Klaus Vogel, die door de Sovjet-Russi sche geheime dienst tot spionagedien- ten was geprest en op het spoor van een Gehlen-filiaal was gezet. Deze „draai de hem om", voorzag hem met zorgvul dig geprepareerd „spelmateriaal" (dat is echt schijnende, echter vervalste be richten) voor de MWD. Vogel gold voor zijn Russische op- Gezien de houding der bevolking als ook van bepaalde kringen onder de officiële beambten, neemt men aan dat de Dienst-Gehlen in Polen over de beste informatiebronnen beschikt. Voor een paar jaren gelukte het zelfs de conferentie van het militaire pact van Warschau met een klein bandapparaatje af te tappen. Dat een dergelijke coupe mogelijk is, bewijst 'n voorval uit TsjechorSlowakije. Op een goede dag ervoer men in Pul- lach, dat de Tsjechische communisti- mening, dat men niet ongemerkt in de Sovjet-Unie kan geraken en daar rond reizen, is reeds lang door de feiten weerlegd. Het klinkt als een sprookje: bij het einde van de laatste oorlog gaf Gehlen aan jonge anti-communistische Russen de opdracht, zich in de partij langzaam naar hoge posities op te wer ken en zich na vijf tot tien jaren weer voor medewerking beschikbaar te stel len. En inderdaad, meldden zich niet weinigen later weer. ^tLAP In januari 1959 werd in Bonn de plaatsvervangende spionagechef van de Een proces in Oost-Berlijn tegen medewerkers van de diëtist Gehlen. Iedere verdachte had zijn eigen bewaker. „Volksarmee" van de Duitse Sovjetzo ne, luitenant-kolonel Dombrovski aan het publiek voorgesteld. Kort voor zijn vlucht had hij nog aan een grote splo- nageconferentie met Sovjet-Russische „afweer"-generaals in Moskou deelge nomen. Deze klap, die Gehlen de com munistische regeringen toediende, be gon in 1957 daarmede, dat de leider van de Oostberlijnse centrale, generaal-ma- joor Linke door moedige medewerkers van Gehlen van zijn dagboek zowel als van een Eumtal geheime papieren besto len werd. Zelfs verdwenen zijn aante keningen over een interessante bespre king met generaal-overste Sjtemko, de chef van de militaire spionagedienst in de Sovjet-Unie. Weliswaar ervoeren de zonale Veiligheidsinstanties niet, dat hun materiaal reeds lang in de Gehlen-cen- trale bewerkt werd, maar het verliezen van zijn documenten alteen was al vol doende om Linke met pensioen te zen den. De nietsvermoedende plaatsver vanger Dombrovski kon zich door de gebruikelijke „zelfkritiek" nog een keer redden. Maar het „Spook" spookte ver der in de Regatta-straat in Berlijn-Grü- nau. Alle velletjes carbonpapier moes ten des avonds worden geteld en ingele verd, alle vellen papier moesten per suk worden verantwoord en doorlopend wer den gedurende de dag steekproeven ge houden. Meer en meer werd aan de plaatsvervangend^ chef gebrek aan waakzaamheid verweten. En dat kan in het Oostblok reeds tuchthuis betekenen. Toen het voor hem praktisch onhoud baar werd en de Dienst-Gehlen werk te daar ijverig aan mee kreeg hij uit Bonn het voorstel in handen gespeeld over te lopen. Dombrovski ging op het voorstel in, verkreeg hulp en bracht enorm belang rijke gegevens mee De grote manoeuvres van het Oost blok in de herfst van 1961 met 10.000 tanks en 700.000 soldaten werden in Bonn eveneens nauwkeurig tot in de tails geregistreerd. Ook gedurende de laatste jaren heb ben de berichten en overzichten van de Dienst-Gehlen overal een legendarische beroemdheid gekregen. Ook op de dag van vandaag gaat de geluidloze oorlog om berichten, informaties, met agenten en tegenspionnen verder. Dag na dag en nacht na nacht. Politie schreeuwt harder dan tegen een blanke NEW-YORK. (UPI) De diplomaat uit Afrika kon zijn ogen niet geloven toen hij tijdens de relletjes van 1964 in Harlem, New-York, door een groep ne gers werd aangevallen. Hoe konden ze zo iets doen, vroeg hij zleh af, ik ben zwarter dan zij. Hiermee is een van de moeilijkheden geschetst waarmee bij de Verenigde Naties in New-York geac crediteerde Afrikaanse diplomaten te maken hebben. Want ondanks alle ge praat over broederschap en de Afri kaanse persoonlijkheid, hebben veel Het probleem wordt minder naarma te de jaren verstrijken. Maar toch is 't leven van een Afrikaanse diplomaat in New-York nog een merkwaardige pa radox. Cocktails in de suite van Adlai Stevenson in Waldorf Astoria worden gevolgd door een samenzijn met een blanke Amerikaan die beledigende op merkingen maakt over nikkers. Bij de Verenigde Naties zijn momen teel 35 Afrikaanse staten vertegenwoor digd. Met hun staven en gezinnen vor men hun vertegenwoordigers een groep van ruim duizend personen. Hoe passen de Afrikanen zich aan de Verenigde Staten aan en hoe de Amerikanen aan de Afrikanen De meeste diplomaten lossen het pro bleem op door zoveel mogelijk in eigen kring te blijven. Dit geldt vooral voor de Frans-sprekende groep. Ambassadeur Achmed Baba Miske van Mauretanië, al ruim 'n jaar in New-York, geeft toe dat hij in die tijd praktisch geen En gels heeft opgestoken. Het is niet nodig. zegt hij, iedereen met wie ik te maken krijg spreekt Frans. Bovendien spreekt mijn vrouw Engels, zodat zij altijd kan vertalen. De Franssprekende Afrikanen men een hecht verbonden groep. De Engelssprekende groep is minder hecht en heeft aanzienlijk meer contact met Amerikaanse kringen, van negers wel als blanken. Weinig belangstelling Een Afrikaanse diplomaat bij de Ver enigde Naties die zich veel moeite geeft om de positie van een Afrikaan in de moderne samenleving toe te lichten, is Simeon O. Adebo van Nlgerië. Beter keus zou bezwaarlijk te maken zijn. In zijn waaierende stamgewaden is hij voor een Amerikaans publiek een typische Afrikaan. Zijn Oxford-accent groot gevoel voor humor overtuigen zijn gehoor ervan dat Afrika niet alleen meer «en toeristische attraotle ls. De jongere Afrikaanse diplomaten hebben er een gewoonte van gemaakt 's avonds naar Harlem te gaan waar ze Amerikaanse negermeisjes ontmoe ten die graag met hen wlendschap sluiten. Dit op zich betekent al een ver andering een Amerikaanse neger die medewerker van het VN-secretarl- aat was, zei dat hij tien jaar geleden geen enkel meisje in Harlem kende dat betrekkingen wilde met een Afrikaan. Nu Is het zo, zei hij dat ze elkaar om een Afrikaanse vriend verdringen. Blanke Amerikanen, uitgezonderd de genen die beroepshalve met Afrikaanse diplomaten dn aanraking komen, zijn geneigd zich te distantiëren. Theodore Guinde-Yayos, eerste secretaris van de Kongolese (Brazzaville) delegatie bij de VN, woont drie jaar in New-York en zegt dat hij met niet één Amerikaans gezin bevriend is geraakt. Ambassadeur Theodore Idzoemboeir van het andere Kongo gelooft dat het hem zit in communicatie. Als regel, zegt hij, is de New-Yorker niet in ons Afrikanen geïnteresseerd, al zou hij ons misschien als eenling mogen. Ik denk dat je het hem niet kwalijk kunt nemen: ook bij ons thuis verkiest men zich met zijn eigen zaken te bemoeien. Niettemin zou het fijn zijn als Afrikaan se diplomaten zich hier echt geaccep teerd zouden kunnen voelen. Hoge toon Af en toe is er een krant die voorin genomenheid tegen VN-diplomaten propageert. Een voorbeeld ls een on langs verschenen reeks artikelen waar in de parkeervoorrechten die aan au to's met DPL gegeven worden, aange vallen werden. Terecht of niet, de Afrikanen voelen dat zij in dit opzicht in het bijzonder slachtoffer zijn. Ik heb altijd het ge voel, zegt Frank Karefa-Smart van Sierra Leone, dat wanneer een politie agent mij iets toeschreeuwt, hij niet zo'n hoge toon zou aanslaan als ik De New-Yorkse politie en de Ameri kaanse vertegenwoordiging bij de VN repliceren dat van discriminatie jegens welke groep van diplomaten ook geen sprake is, blank of zwart. Maar de Afrikanen in New-York zijn door deze verzekering hun gevoelens van het te genovergestelde niet kwijtgeraakt.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9