S)e Ceictoe Sou^mt Thomas van Aquino niet enige leraar Weekend in de ether T.V.-TONEEL AVRO NAAR DE ZONDAG de misdaad giovanni vent PAGINA 2 DE LETDSE COURANT zaterdag 11 bü.nn.jvmr.i Het andere zere been (II) WANNEER de parlementaire democratie in Nederland iets mankeert, dan komt dit in belang rijke mate door gebreken het optreden van de politieke partijen. Die stelling hebben we in het vorige artikel opgezet, om daar mee te waarschuwen tegen het optimisme van lieden die menen dat het staatkundig leven in ons land weer helemaal rozegeur is, wanneer maar eenmaal de werk wijze van de Tweede Kamer ver beterd is. Het gaat met onze politieke partijen niet best, waarbij er onderling wel eens een gradueel verschil in misère kan zijn, maar de kwaal overal heerst. Natuurlijk lijden politieke par tijen aan een euvel dat bijna het gehele organisatieleven beheerst: de animo om zich persoonlijk in te zetten is gering; de interesse van de meeste ouderen en jongeren gaat naar andere zaken uit, terwijl de bestuurlijke colleges op die manier als het ware gestuwd worden naar een ontwikkeling van oligarchische groepjes. De schuld ligt dus ten dele bij de passief blijvende burgers zelf, deels evenwel ook bij de partijen. Want die tonen zich in de perioden tussen verkiezingen maar weinig mobiel en zelfs wanneer ze af en toe de grote trom roeren, werkt dat maar hoogst zelden door als een echte bijdrage tot vorming van een publieke politieke opinie. EEN verklaring van het manco aan politieke kracht bij onze politieke partijen zou kunnen zijn, dat de scheiding tussen Kamer fracties en partijen volgens consti tutionele normen al even ver gaat als die tussen kabinet en volks vertegenwoordiging. Er is hier in Nederland geen sprake van dat de grote kopstukken die in rege ring of volksvertegenwoordiging een hoofdrol spelen, tegelijkertijd optreden als de leidende politici van hun partij. Terzake van ministers is dit formeel helemaal uitgesloten; de spelregels van de Staten-Generaal laten toe dat er personele unies bestaan tussen partij en fracties, maar de praktijk in Nederland is tegenwoordig ,,hoe minder, hoe liever", terwijl sinds Oud, Schou ten en Tilanus zelfs bij de middel grote partijen de figuur van een erkende leider die fractie en partij onder één duidelijke noemer weet te brengen, ontbreekt. Bekeken vanuit een ideale situa tie behoeft 'n duidelijke scheidslijn tussen partij en fractie geen be zwaar te zijn. Integendeel: mits de partij dan maar ondubbelzinnig politieke kracht weet op te bren gen en de burgerij ervan weet te overtuigen dat ze meer is dan een centrale om bij verkiezingen kan didaten te stellen en een meestal weinig duidelijk program te pro clameren. om toch nog niet direct te bejubelen redenen houden rege- ringsleden-in-functie zich zoveel mogelijk vrij van bemoeiingen met de partijpolitiek. Maar, wat erger is, ook Kamerleden letten dikwijls zorgvuldig op bindingen die bij een kabinetsformatie wer den aangegaan of op de compro missen die straks in de Kamer moeten worden gesloten om de wetgevende machine aan 't draaien te kunnen houden. Voeg dit bij de ook al niet zo innige directe banden tussen kie zers en gekozenen en het wordt begrijpelijk dat buiten het Binnen hof van een bruisend politiek leven pas sprake is, wanneer er een crisis op handen is. Dan komt bijvoorbeeld in her innering de beroering binnen de Partij van de Arbeid die het voor spel vormde tot de ondergang van het laatste door dr. Drees geleide kabinet in december 1958. Meestal is het echter niet de partij die de Kamerfractie stuwt, maar zijn het parlementaire groepen die openlijk of achter de schermen de partij aansporen tot een oppo sitioneel optreden. Gevolg is dat de politieke be tekenis van de partij, vooral in de jaren tussen parlementsverkiezin gen in, dikwijls onvoldoende blijft, met als gevolg dat ook bij het opstellen van politieke programs bij verkiezingen de zwaartekracht vooral ligt aan de kant van een klein groepje parlementaire insi ders. Maar ook met als gevolg, dat de politieke invloed van de grote massa beperkt blijft tot de keuze in het stemlokaal, wat ergens de democratische staatsopbouw ge weld aan doet. ook binnen de Katholieke Volkspartij initiatieven zijn ondernomen om tot een betere toestand te komen. Maar deze initiatieven reiken niet ver genoeg, zoals we in een slotartikel hopen aan te tonen. Ongehoorde methoden van geziene minister MINISTER Luns, niet bang voor onge bruikelijkheden, heeft ook voor zijn commentaar op de rede van president De Gaulle van Frankrijk een zeer ongebrui kelijke weg gekozen. Hij sprak gister avond in het it.v.-journaal dit commen taar uit namens de Nederlandse regering, daartussendoor bovendien zijn eigen mi nisteriële mening verkondigend. Men kan daartegen uiteraard geen bezwaar heb- ware het niet. dat vele dagbladcommen tatoren vrijdag praktisch de gehele dag geprobeerd hebben officieel commentaar via het ministerie van Buitenlandse Za ken te verkrijgen.. Dit kon. zo liet het Ministerie herhaaldelijk weten, niet eer der gegeven worden, dan laat op de dag. Het waarom werd Nederland paa dui delijk. toen minister Luns om 8 uur in het t.v.-journaal verscheen. Koyt daar voor hadden de dagbladcommentatoren bericht gekregen, dat zij de tekst van het officiële commentaar op het ministerie konden (laten) afhalen. De officiële tekst bleek een interview te zijn. Dit alles lijkt ons een ongebruikelijke methode, die afkeuringswaardig is. Voor al omdat in de loop van de dag uit prak tisch de gehele wereld officiële verkla ringen over de rede van De Gaulle ook in Nederland binnenkwamen. De Neder landse regering zweeg in alle talen, om dat 't N.T.S.-journaal blijkbaar voorkeur genoot. Het komt de laatstq tijd steeds meer voor. dat vertegenwoordigers van persor ganen ook bij officiële gelegenheden al leen maar ..als franje" fungeren voor hun t.v.-collega's. Zij gunnen deze collega's uiteraard alle goeds, niet echter op de manier, zoals deze hand over hand toe neemt. Een ander voorbeeld was de pro testvergadering van het bedrijfschap Ho reca in het begin van de week. Daar bleek meer dan duidelijk, dat allen vergadering en aanwezigen optraden als versiersel voor cameralampen en ca mera's zelf. Wij passen voor zoiets ongepast. PAUS PAULUS VT VATIKAANSTAD (KNP) Paus Pau- lus heeft stelling genomen tegen een groep van filosofen m de Kerk die aan Thomas van Aquino een exclusieve plaats willen toekennen en naast hem geen anderen dulden. De Paus deed dit tijdens een audiëntie aan de deelnemers van het zesde internationale Thomisten- congres. dat in Rome wordt gehouden. De Kerk heeft aldus de Paus Tromas van Aquino uitgeroepen tot doc tor communis (algemeen leraar) vanwe ge zijn grote filosofische werken. Zijn werk heeft zeer grote waarde en zal die ook altijd behouden. Maar dit alles wil niet zeggen, dat hij de enige meester zou zijn en dat er zich geen andere leerscho len zouden mogen ontwikkelen. De Kerk aldus de Paus snijdt de vrije ontwikke ling van het wijsgerig denken niet de Reumatische pijnen TOGAL HELPT Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Liturgische kalender ZONDAG 19 sept: Mi» Incllna. Groen. Vijftiende zondag na Pinksteren. MAANDAG 20 sept Mis van de vijftiende zondag na Pinkste ren. Tweede gebed van de H.H. Eustachius cn gezellen. Groen. (Advertentie) SCHOEN RE PARATIC «TJeMSrftAMT£3 MtMtTCAAT?* Muzikaal rond Mickc Telkamp Weinig kansen voor jaargang '65 van Toneelschool nrnammmn Al" laaUle «flev.rinE vu een drie- *-lAlii/i UIA ielige serie rond bekende zangeressen, SS waarin ook de Amerikaanse Dakota Staton en de Vlaamse Lize Marke optraden, brengt de A.V.R.O. ditmaal een muzikaal programma rond Mieke Telkamp. Het is lange tijd geleden, dat deze zangeres, die in Juli van dit jaar haar twaalfeneenhalfjarig Bühne- jubileum vierde, in een televisieshow kon optreden. In dit programma zingt zij, bijgestaan door het Cosmopolitainorkest onder leiding van Jos Cleber, liedjes over hel land, de zee en de lucht. (Nederland I, 20.20). Eurovisie-uitzending ran .Last Prom' de voorstelling van ..Het gat" van N. de orkesten, die Zo langzamerhand is het een traditie geworden om ieder Jaar weer het slot van het in Engeland zo befaamde „Last night of the proms" vanuit de Royal Albert Hall in Londen recht streeks op de beeldbuis te brengen. Vele jaren lang reeds leidt de populaire Sir Malcolm Sargent als dirigent dit slot van de Promenadeconcerten, waarbij de „propvolle" zaal uit volle borst meezingt. Tot besluit houdt Sir Malcolm Sargent dan zijn jaarlijkse speech, waarin hij op geestige wijze F. Simpson weinig kansen daartoe ge- kregen. Het bleek een niet gemakkelijk J stukje probleemtoneel In een absurdis- tische vorm dat Kees van Ierse! welis- waar kans bood om zich weer eens een bekwame t.v.-regisseur te tonen, maar J dat juist de individuele spelprestatie J waar het bij zo'n voorstellen toch eigen- HJk om gaat vrijwel onmogelijk Over die prestatie valt dan ook weinig zinnigs te schrijven. Het stuk zelf was aan de vervelende kant. ondanks de J vaardige vormgeving. Bij alle schijnbare wartaal kwam 's-heren Simpsons be- J doeling toch wel duidelijk naar voren: levensbeschouwing is het kijken in een gat waar ieder die zich tijdig weet te J conformeren prettig bij leven kan zo- lang hij maar niet afsteekt bij de me- i ning die op een bepaald ogenblik ge- meengoed is Wij proefden er de halve waarheid in die J de grootste leugen pleegt te zijn en von- den het spel daarom niet sympathiek. Het zal overigens door weinig kijkers J gevolgd zijn. waar de NCRV op „I" de J eerste aflevering van een goed-ouderwets feuilleton, naar Dickens' Het mysterie rond Edwin Drood. presenteerde. Het stukje dat wij er van konden zien leek J ons deugdelijk vakwerk van de Britse A.T.V. dat in zijn vervolgen heel wat mensen gespannen zal bezighouden. Vg. J i de „Proms" hebben deelgenomen, bedankt. Het orkest voert onder andere uit: „Land of hope and glory", „Jerusalem" en „Fantasie op Britse zeeliedjes", in een arrangement van de initiatiefnemer van deze concerten, Henry Wood. Als soliste treedt op de alt Josephine Veasy. VARA-radio zendt ook het eerste deel van 't concert uit, waarin werken van van Smetana, Verdi, Rachmaninoff en Britten worden gespeeld. (Nederland I, 22.10; Hilversum II, 19.25). Nu ook .Mannenlevens'' bij K.R.O.-televisie Nadat de K.R.O. een seizoen lang de monologen „Vrouwenlevens" Can Aldo NicolaJ heeft uitge zonden, start ze nu met een serie „Mannenlevens" van dezelfde schrijver, in een vertaling van Joop van Hulzen. John Larvtlng speelt de rol van Attilio Dusettl, een berooid Italiaans acteur, die plotseling de rol van zijn leven krijgt aangeboden. Deze eerste aflevering is getiteld: „Het telegram" en de regie is in handen van Luc van Gent. (Nederland II, 20.55). Julliette Greco in thriller .Het spook van het Louvre' De V.A.R.A. brengt morgen het eerste deel van een nieuwe vijfdelige serie, ge naamd: „Bel Phe- gor" of „Het spook van het Louvre", een thriller van Jackes Armamd en Claude Barma naar de roman van Arthur Bernede, mét in de hoofdrol Julliette Greco als Laurence. De ontknoping van deze mysterieuze thriller komt in de laatste aflevering, die wordt uitgezonden tijdens de pauze van het Grand Gala de Disque op 2 oktober aanstaande. (Nederland I, 21.15). Wanhopipe accou ntan t in t.v.-spel .Chantape' „Chantage", dat de N.T.S. morgen avond op „II" brengt, is een spel, waarin een accountant, die ln het verleden in de gevangenis heeft ge zeten, door een haast beminnelijke chanteur wordt afgeperst. Nadat hy deze heeft uitgeschakeld, bemerkt hij, dat de naaste medewerker van deze chanteur ook van de zaak afweet, waar. door het geheel nogal ingewikkeld wordt. (Nederland II, 20.30). Wielrennen in San Sebastian Bij de wereldkampioenschappen wielrennen in San Sebastian worden morgen de halve finale ploegenachtervolging, amateurs, de finale stayers profs, de finale sprint profs en de finale ploegen achtervolging amateurs verreden. In het programma Marathon I. van K.R.O. en V.A.R.A.. wordt van de halve finale ploegenachtervol ging en de finale stayers een reportage gegeven door Dick van Rijn tussen 15.15 en 16.00 uur. In A.V.R.O.'s Sportjournaal wordt er dan tussen 16.30 en 17.00 verslag van de finale sprint e finale ploegenachtervolging ge geven. terwyi er in Marathon II tussen 18.05 en 18.15 een nabe schouwing over de kampioen schappen 1965 wordt gegeven. Op Nederland II is er van 17.15 t. 18.00 en daarop aanlsuitend 18.00 tot 19.00 op Nederland I t.v.-reportage van het laatste ge deelte van de stayers-, de sprint en de ploegenachtervolgingsfinale. iMllllllllllllllillllllllllÜIIII TELEVISIE Vanavond NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws. 19.01 Voor de kleuters; AVRO: 19.06 Jonge artiesten. 19.35 Robin Hood, tv- film; NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht; AVRO: 20.20 Licht orkest. 20.50 De sleutel, tv-film; NTS: 22.10 Last night of the Proms. 23.20 Journ. RADIO Vanavond ANTENNE Meer opera op het scherm van Wolff Ferrari en „Blauwbaard" J van Bela Bartök op het programma staan. Producer-regisseur Frans Boer- J lage zorgt voor de t.v.-verwerking. Eveneens op de maandagavond brengt J de AVRO ook dit seizoen enkele thea- terreportages, onder meer van het recente optreden van het New York City Ballet onder leiding van George Balanchine en van heb optreden van het ensemble Pilèr Lopez. Voorts zal op maandagavond in een rubriek, ge- titeld „Kunstzaken" aandacht wor- den gevraagd voor allerhande zaken op kunstzinnig gebied. „Kunstgrepen" van Pierre Janssen blijft gehandhaafd. Weldra b.l.o. voor 75.000 kinderen UTRECHT (ANP) Eind 1948 wa ren er in ons land 188 scholen voor bui tengewoon onderwijs, daarvan waren er 167 bestemd voor zwakzinnige kinderen. Op het ogenblik zijn er meer dan 592 scholen waar buitengewoon onderwijs wordt gegeven. Hiervan zijn 364 scho len bestemd voor debiele en Imbeciele kinderen. Daarnaast kennen wij nu 11 soorten van ander buitengewoon onder wijs. Het aantal scholen niet bestemd voor zwakzinnigen, neemt Jaarlijks on geveer met 30 procent toe. Dit betekent een belangrijke ver schuiving. De overheersende plaats van de scholen voor zwakzinnigen wordt steeds minder spreidend. Dit heeft de heer J. M. P. Richters, inspecteur voor het buitengewoon lager onderwijs in Utrecht gezegd tijdens een openbare les ter gelegenheid van de opening van het studiejaar van hét seminarium voor or thopedagogiek. Het onderwijs aan kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden maakt een stormachtige ontwikkeling door. Na de categorie van scholen voor zwakzinnige kinderen vormen zij thans de grootste groep. Binnen een luttel aantal jaren zo zei hij zullen in ongeveer 750 scholen naar schatting 75.000 gehandi capte kinderen buitengewoon onderwijs ontvangen van ongeveer 7000 leerkrach ten. De heer Richters merkte op dat in vele categorieën van buitengewoon on derwijs meer dan de helft der leer krachten gaan vakstudie heeft gevolgd. door howard shaw HILVERSUM Met ingang van het seizoen 1965-1966 breekt de AVRO met een van de oudste tradities in de Ne derlandse televisie: zij zal haar dra matische produkties niet langer op de donderdagavond op het scherm brengen, maar op de zondagavond, omdat zij van oordeel is, dat deze uit zendingen van t.v.-spelen op die avond beter tot hun recht komen. Van de stukken, die de AVRO-televisie in de komende maanden denkt uit te zenden, kunnen worden genoemd „De omweg" van Martin Walser met in de hoofdrol Ko van Dijk, „De gedachte" van Leonid Andrejef met Guus Her mus. „Yerma" van Federlco Garcia Lorca, „Dantons dood" van Georg Brüchner. „Madame de..." van Jean Anouilh en „Man met baard en donke re bril" van Walter van der Kamp. Voorts zullen op vier maandagavon den in opdracht van de AVRO door Vlaamse en Nederlandse auteurs te schrijven eenakters worden uitgezon den. De boekhandelaar staarde somber in de kop De drama's en documentaires, die tot zijn pijp. „Misschien valt het mee", zei hij na een dusverre donderdagmiddags het pro- poosje. „Mogelijk kan ik haar met een paar glazen gramma voor de vrouw vulden, wor- zware wijn buiten gevecht stellen.. Maar als dit den in de avonduren uitgezonden.^ te niet lukt, staat mij een aantal zenuwslopende nachten te wachten". Toen de boekhandelaar de volgende ochtend om vijf uur de tunnel binnenkwam, was hem duidelijk aan te zien dat hij een zenuwslopende nacht achter de rug had. Hij liet zich op een tree van de trap neervallen en leunde niet zijn hoofd tegen de wand. „Toen ik dat schepsel zag aankomen", zei hij ver moeid, „was ik bang dat Ik ons plan niet ten uit voer zou kunnen brengen. Ze is verschrompeld als een mummie, ze draagt kleren die al antiek waren ln de tijd van Karei de Grote en ze besprenkelt zichzelf met een walgelijk soort eau de cologne. Toen ze onder de eerste ouverture in slaap viel, was ik de wanhoop nabij. Ze sliep zelfs door de pauze heen, maar direct na de vijfde symfonie van Beet hoven werd ze fris als een hoenjte wakker. Daar ik een goede indruk op haar wilde maken, begeleidde rauëniéhhers gaat doen: vier a vijf! ik haar naar een prima restaurant bij de Ara Pacis, produkties. waarvan de eerste „EI Toen ik haar daar vroeg een glaasje spumante met Retablo de Maese Pedro" van Ma-mij te drinken, lachte ze vriendelijk en sloeg het nuel de Falla maandagavond wordt j in één teug naar binnen. Ik heb daar minstens vier uitgezonden en voorts „Die Flut" van flessen laten aanrukken en die heeft zij allemaal Boris Blacher, Secrete dl Susanna"leeggedronken". HIJ wreef over rijn voorhoofd. te San Sebastian; CVK-IKOR-RKK 19 0 Bijbelvertelling voor de kinderen. NTS: 19.06 Kentucky Jones - Het nieuwjaarsveulen, tv-film. 19.30 Film over de ontwikkeling van dans en drama in Japan. 20.00 Journaal. 20.05 Sport in beeld, VARA; 20.30 Tel uit je winst. quiz. 21.05 De wereld van vandaag, lezing. 21.15 Belphêgor of Het spook van het Louvre, flimfeuilleton. NTS: 22.25—22.30 Journaal. NEDERLAND II NTS: 17.15 Euro visie: Wereldkampioenschappen wiel rennen te San Sebastian. 18.00 Eurovi sie: Atletiek.: hoogtepunten uit strijd in de finale om de Europa Cup voor landenteams voor heren, te Stutt gart (tot 19.00': 19.30 De kleine balle rina. film. 20.0 Journaal. 20.05 Margie, promotie, tv-film. 20.30 Chantage, speelfilm. 21.25 Londen Airport, film impressie. 22.0022.15 Spoil, in beeld. RADIO Zondag NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws; KRO: 20.01 De ballade van de vier Amerika's: De negers, documentaire, 20.55 Mannenlevens - Het telegram, monoloog: NTS: 21.20 Hong Kong, tv- film; KRO: 22.10—22.15 Epiloog. HILVERSUM I (402 mtr) KRO: 18.00 Gram. en toeristische tips. 18.50 Lichtbaken. 19.00 Nieuws. 19.10 Actua liteiten. 19.30 Gram., 20.30 Gram.. 21.30 Reisoogst-: zwerftochten door gedroom de en werkelijke werelden. 21.50 Lichte grain.. 22.20 Actualiteiten of gram 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Overweging 22.55 Stereo: Nieuwe klas sieke gram. platen. 23.55 Nieuws. HILVERSUM II '298 mtr) VARA: 18.00 Nieuws. 18.15 Commentaar op 't nieuws, 18.20 Voor de jeugd. 19.15 Voor de kinderen. 19.25 Laatste promenade concert ln Londen: BBC-Symfonie- orkest en solisten .20.30 Nieuws. 20.35 Gitaarspel. 20.50 Vervolg promenade concert, 22.00 Stereo: Tango-rumba- orkest en zang. 22.30 Nieuws. 22.40 Sport op zaterdag. 22.45 Blik naar bui ten. reportage van een openbaar forum over actuele gebeurtenissen in de buitenlandse politiek. 23.10 Vakan tie-indrukken. 23.40 Lichte muziek, 23.5524.00 Nieuws. RADIO VERONICA '192 m): 18.00 Veronica's jukebox; 18.45 The Dutch Swing College Band; 19.00 Joost mag het weten. Engelse top 20; 20.00 Muzi kale verrassingen. 21.00 Muziek voor u; 22.00 Italiaans programma; 22 30 Voetje van de vloer: 23.30 Namens ons; los. S (32 18.08 Voor de soldaten. 18.30 Lichte muziek, 19.40 Stemmige avondmuztek, 20.00 Muziek voor thuis blijvers 22.00 Nieuwe. 22.30 Dansmuziek. 23.55 Nieuws. BRUSSEL FRANS (484 m)18.02 Ge varieerde muziek, 19.0$ Muzikaal me daillon. 20.30 Operettemuziek. 23.00 NDR-WDR'(309 m) 37.36 Dansmuziek. 19.20 Kamermuziek. 20.00 Dans- en amusementsmuziek. 21.30 Nieuws. 23.00 Dansmuziek. 23.3o Gevarieerde muziek. 0 10 en 2.00 Gevar muziek. ENGELAND BBC) <330 mtr) 18.46 Amusementsmuziek, 19.30 Pr omen ad e- conoert, 23.02 Komenmuziek. ENGELAND BBC (3500 im)19.30 Gev. programma, 20.60 Promenade concert 22.00 Dansorkest, 33.00 Lichte muziek. TELEVISIE Zondag NEDERLAND I CVK: 17.00 Leger HILVERSUM I (402 mtr) KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Klassiek pianospel. 8 25 Inleiding hoogmis. 8.30 Hoogmis met concelebratie. 9.30 Klassieke kamermuziek (gram.). 9.45 Nieuws; IKOR: 10.00 Kerkdienst van de Evang. Broedergemeente. 11.00 Vraag en ant woord. 11.10 Oecumenisch nieuws: KRO: 11.15 Gevarieerd muziekprogr. (gr.). 12.10 Boekbespreking. 12.20 Lichte orkestmuziek (gr.). 12.30 Nieuws. 12.35 Buitenlands commentaar. 12.45 Gevar. muziekprogramma. 14.00 Klassieke en. moderne liederen. 14.30 Klass. strijk kwartet (gr.),- 15.00 De hand aan de ploeg, lezing. 15.05 Sportprogramma en lichte gram. muziek, tussen 15.15 en 16.00 Wereldkampioenschappen wiel rennen op de baan te San Sebastian, 16.30 Balletmuziek (gr.). Convent van kerken: 17.00 Gereform. kerkdienst; IKOR: 18.15 Liturgische rubriek. 18.30 Mensen, introductie van een nieuwe leergang over de bijbel, 19.00 De open deur. 14-daagse rubriek; NCRV: 19.30 Vocaal ensemble .orgel en contrabas: Oude gewijde muziek. 20.00 Nieuws. 20.07 Meditatie. KRO: 20.15 Populaire gram. muziek. 20.45 Voordracht. 21.00 Populaire gram. muziek. 21.30 Moderne Engelse orkestwerken (gr 22.25 Boek bespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22 50 Klassieke en mod. meesterwerken uit de Franse muziekliteratuur (opn.). 23.20 Moderne orkestwerken (gr.). 23.55 tot 24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 mtr) VARA: 8.00 Nieuws, 8.18 Voor het platteland, 8.30 Weer of geen weer, gevar. progr., (9.00 Sportmededellngen en postdui- venberichten). 9.45 Geestelijk leven, toespraak, 10.00 Klassieke volksliede ren, 10.30 Gesproken portret. 10.45 Lichte gram.; AVRO: 12.00 Bont muzi kaal programma, (12.30 event. po6tdui- venberichten). 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.20 Carrousel, een programma dat alle kanten op gaat, 15.55 De wereld van Barend Bargerbeel. hoorspel (4). 16.30 Sportrevue; VARA: 17.00 Dansmuziek voor tieners (gr.). 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuw6 en sportuitslagen. 18.05 Marathon, reportages en beschouwin gen, van sportevenementen op deze zondag, met o.a. de wereldkampioen schappen wielrennen op de baan in San Sebastian; VPRO: 18.30 Moderne graan., 19.00 Grenzen der wetenschap, lezing (2). 19.15 Liedjes. 19.30 Korte Herv. kerkdienst; AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Stereo: Holland Festival 1965: Omroeporkest en zangsoliste: Opera muziek, 20.50 Jazzmuziek uit Texas. 21.15 Voordracht, 21.35 Stereo: Metro- pole orkest en solist, 20.10 Cabaret- programma met Jo Vischer jr., 22.30 Juliette Oréco speelt morgen in „Het spook van het Louvre". (Nederland I, £1.15). Nieuws, 22.40 Actualiteiten. 23.00 Lich- te gram. muziek. 23.5524.00 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m): 7.00 Ook goeiemorgen. 9.00 Gevarieerd J Gram.; 9.30 Tussen koffie en eerste pint; 10.00 Koffietijd met Tineke; 10.30 The Dutch Swing College Band; 10.45 J Vervolg koffietijd; 11.15 Fantastica- oabaret; 11.30 Een programma, u aan- J geboden dor Kernt; 11.45 Smith chips party; 12.00 Een programma u aange- boden door Atrix; 12.15 SJoo-Tijm, waarin o.m. 12.15 Ouverturen; 13 15- 13.30 Prodent-prominenten13.30 J Kwartier gevarieerd13.45 Uitgeslapen met Ubica; 14.00 The Teenbeatclub; 14.30 Verzoekplatenprogramma15.30 J Uit de Koers; 16.30 Hits a gogo; 17.00 Paradepaardjes der lichte muziek; J 17.30 De CBS-show; 18.00 Veronica s ïukebox. druk op de knop verzoekjes! 18.00 In de Gilde taverne; 18.45 The Dutch Swing College Band; 19.00 Een programma u aangeboden door Cojo; 19 15 Joost mag het weten; 20.00 Ap- plaus van gisteren; 20.30 Populair zon- dagavondconcert; 21.30 Zondagavond klanken; 22.30 Alle remmen los; 24.00- 1.00 Populaire muziek. J Brussel Nederlands (824 m) 12.00 12.03 Amus.muz.; 13.00 Nie.uws J Nieii-i 16.05 Amus.muz.18.00 Con cert: 18.30 Recital. 19.30 Klass muz.; 20.15 Gewijde muz.: 22.10 Kamërmuz.; 23.00 Lichte muz.. 23.15 Gevar. muz.; .11.30 The Billy Cotton Bamdshow; .16.00 m. Hoogtepunten uit de Top Twenty en de y. beste gram.platen- 17.00 Gevar. muz.; 18,00 Lichte muz.; 18.30 Amus.muz.; 19.35 Pianomuz 20.30 Godsd samen- zang; 21.30 Lichte muz.; 22.31'Plaatjes Maanda lap M I <4< Sir Malcolm Sargent, de populaire dirigent, vanavond in „Last night of the Proms". (NeZL. I, 22.10; Hilversum II, 19.25). HILVERSUM I (402 mtr' NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Gram.. 7.20 J Sport van zaterdag. 7.30 Nieuws. 7.40 Radiokrant. 7 55 Gram. 8.10 Gewijde J muziek. 8.30 Nieuws, 8.40 Orkestmuz.. 9.00 Verzoekprogr. v. d. zieken. 9.35 Waterstanden. 9 40 Voor de huisvrouw. 10.10 Gram. (klass.), 10.30 Theologische etherleergang. U.05 Gram., 12.22 Voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Gram. muziek en actualiteiten. 12.50 Lichte orkestmuziek. 13.10 Mod. orkest- muziek. 13.35 Brussels mozaïek: licht muzikaal progr 14.05 Schoolradio, J 14.30 Progr. voor vakantiegangers en. thuisblijvers. 15.30 Utrechts houtbla- zerstrio en solist, mod. muziek. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Gram 16.40 Stereo: Mod. liederen, 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte gram 17.50 Overheidsvoorlich- ting: Televisie in Suriname. HILVERSUM II (298 mtr) VARA: 7.00 Nieuws. 7.20 Gram.. 8.00 Nieuws, 8.10 Gram.. 9 00 Pianomuziek. VPRO: 9.40 Ruimte v. d. mens, overdenking, VARA: 10.00 Voor de vrouw, 11.00 Nws, i 11.02 Trammelant in Loeren aan de Hor. gevar. progr.. 12.00 Stereo: Rit- misoh strijkorkest. 12,27 Voor land- en tuinbouw, 12.30 Voor het platteland. 12.35 Licht orgelspel. 12.55 Actualitel- ten, 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.. 13.25 Voor de middenstand. 13.30 Stereo: Licht instrumentaal septet, 13.50 Mod. J pianomuziek, 14.15 Meneer Tompkins houdt niet van kanaries, hoorspel, 15.00 J Programma voor oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. 16.02 Oude liedjes. 16.15 Gram. v. d. jeugd. 17.10 Rosj Hasjana: Joodse nieuwjaarsboodschap. 17.30 Combo. 17.50 Actualiteiten. J RADIO VERONICA (192 m): 7.00 Ook goeiemorgen: 9.00 Muziek terwijl u werkt: 10.00 Koffietijd met Tineke; J 11.00 Kookpunt, huisvrouwenverzoek- programma; 12.00 Muziek bij de lunch met o.a. de Agenda 13.Q0 Met Tineke eep. plaatje om; 14.00 Cocktail; 15.00 Nederlands Allerlei; 16.00 Hits uit zee J met o.m. de Duitse top 10 en verzoek- jes van scholen; 17.15 De Polydor-show; 17.45 Platenpalet. Brussel Xedei muz.; 12.46 Gram, muz., 13.U0 Nieuws; 13.20 Kamërmuz 14.00 Nieuws: 14.03 Planorecital: 14.25 Kamërmuz.; 15.00 Nieuws; 15.03 Kamërmuz.; 16.00 Nieuws; 16 09 Voor <Je zieken: 17.00 Nieuws; 17.15 Koffietijd. weten dinsdags vla 't tweede net. Ook nu zal aan deze door Adelheid van der Most te regisseren uitzendingen wor den medegewerkt door de psychiater mevrouw R. Swelheim-de Boer. Van de auteurs kunnen worden genoemd Tanja Smit en Andrles Swart. De op het eerste net vrijkomende tijd op de donderdagavonden worden af wisselend gevuld door t.v.-spelen en shows van de Duitse maatschappij Bavalia (München). Op het program ma staan onder meer de spelen „Het geval Rouger", „Edwina Black" en „Majoor Chabert" en de shows „Las Vegaa". „Lldo. Paris" en „Tokio". Belangrijk Is wat AVRO-t. „Toen wilde ze gaan dansen! Dat was om twee uur, moet Je weten!" HIJ slaakte een diepe zucht. „In de Cantina delle Rose dronken we nog meer spumante en dansten iets, wat ze naar ik meen de cha-cha-cha noemen. We bleven dansen toen de musici hun instrumenten al Ingepakt hadden en naar huls waren gegaan". „Waar Is ze nu?" vroeg Giovanni, terwijl hij met een vochtige handdoek het zweet van zijn schou ders wreef. De boekhandelaar wees met een bevende vinger naar boven. „Toen we eindelijk ln Trastevere te rugkwamen. leunde ze met haar hoofd tegen mijn schouder en drong erop aan dat ik haar naar boven zou brengen. Voor de goede zaak was ik wel ge dwongen dit te doen". Hij rilde bij de gedachte. Toen stond hij op en bekeek het werk in de tunnel. „Als lk vandaag nog wakker wordt", zei hij, „zal ik naar beneden komen om een nieuwe lamp aan te leggen. Ik geloof echter niet dat ik nog voldoende kracht zal hebben om stutbalken te plaatsen". Hij kreunede en hield zijn hoofd tussen zijn handen. „Ze wil per. se vanavond weer gaan dansen. Ze dringt erop aan dat lk dan héér gast zal zijn". Somber keek hij Giovanni aan. „Het is niet mijn gewoonte een oordeel te vellen over mijn medemensen, caro amico, maar lk kan je verzekeren dat die vrouw ieder gevoel voor maat en grenzen mist". Giovanni nam zijn houweel op. „Zei ze nog lets over vreemde geluiden onder haar huis?" De ogen van de boekhandelaar waren glazig. „Ze zou alleen kunnen denken dat ze de drummer nog hoorde," zei hij moedeloos. „Enfin, iedereen heeft zijn eigen plichten". Hij zuchtte weer en trapte in gedachten tegen een paar zakken met tufsteen die bij de betonnen treden stonden opgestapeld. De boekhandelaar kwam enkele nachten niet meer terug. Intussen vonden er twes belangrijke gebeur tenissen plaat*. In de vroege ochtenduren van 15 september 1956 groef Giovanni Venturi de tunnel 2.75 meter ver der. Dit bleek achteraf zijn record voor één nacht De volgende ochtend bereikte hij een punt precies onder de eetkamer van signora Pandolfi. Achten veertig uur later, kort na het ochtendgloren van 18 september, knielde hij neer met zijn meetband in de hand en constateerde hij dat hij in totaal 28,3 meter in horizontale richting gegraven had. Er was geen twijfel aan dat hij nu onder de winkel van de zilversmid zat. Zijn schouders deden vreselijk pijn en zijn benen waren stijf, maar na een bad, toen hij ln zijn nachthemd voor zijn slaapkamerraam stond in de Via dei Scrivani inkeek, kon hij met een vro- ijk gemoed zijn medeburgers naar hun eerlijke arbeid zien gaan. Boven de deur van zijn trattoria was een beschei den bordje aangebracht: Chiuso per Restauro (ge sloten wegens verbouwing). Om 2 uur 47 in de ochtend van 19 september viel Giovanni in het graf. Het Juiste tijdstip kon achter af vastgesteld worden, omdat bij zijn val zijn hor loge beschadigd werd en stil bleef staan. Eerder in die nacht had hij ongeveer een meter ge graven. een goed gewelfd plafond boven zich gehakt en de wanden aan beide zijden glad gemaakt. Na dat hij nog twee zakken puin door de tunnel naar de trap gesleept en vandaar naar zijn kelder gesjouwd had, stond hij in het door stof gedempte licht de ondergrondse gang te bekijken. Molto ben fatto, dacht hij; het was inderdaad een mooi stuk werk. Hij ging weer aan de arbeid. Het houweel ging re gelmatig op en neer, de metalen punt drong diep door in de zachte steen en verbrokkelde deze met gemak. Giovanni floot tevreden tussen zijn tanden. Toen sprong het houweel plotseling met zo'n kracht terug dat hij haast zijn evenwicht verloor. .(wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2