L.T.S. Veenstreek maakt eind aan noodsituatie V Bouw uw toekomst op staal mn HOOGOVENS IJMUIDEN MEDISCHE DIENSTEN £ATERDAG 4 SEPTEMBER 1965DE LEIDSE COURANT SCHOOL WERD BIJ STUKJES ONDER HANDEN AANNEMER WEGGEGRIST De jeugd van de Veenstreek, de jongens uit Alke made, de Hoogenboompjes, de Van Klinkjes en de Van der Meertjes, behoeven niet meer op de fiets tegen weer en wind op te tornen of moeten geen tijdrovende busreizen meer maken om een goed vak te leren. De Veenstreek heeft nu een eigen Lagere Technische School, een riant gebou wencomplex aan de Alkemadelaan te Oude Wete ring, dat de Staat der Nederlanden meer dan 2,5 miljoen gulden gekost heeft. Volgende week zaterdag zal de inspecteur voor het Nijverheids onderwijs, de heer D. van Dreumel, namens de staatssecretaris van onderwijs, de school officieel komen openen. Hij komt dat doen, omdat het er officieel bij hoort, want hij heeft reeds enkele malen de school in functie bezocht. De school draait namelijk reeds twee jaar. Van de officiële VELE JONGELLI HADDEN GEEN KANS OP VAK-ONDERWIJS Voor het gebouwencomplex geheel gereed was en voor het officieel geopend kon worden is het technisch onderwijs in de Veenstreek gestart. Dat kwam overigens voort alt een schrijnende noodsituatie. Enkele cijfers kunnen duide lijk maken hoe triest het vóór de stichting van de LTS in Alkemade gesteld was. In 1951 wees een onderzoek uit, dat slechts 24 jongens uit de gemeente Alkemade in staat waren technisch onderwijs te volgen op een school in Leiden. De Leidse scholen waren overvol en lang niet alle aangemelde leer lingen konden aangenomen worden. De LTS voor de Veenstreek te Oude Wetering telt nu 161 leerlingen uit Alkemade, dat is ruim tweederde van het totaal aantal leerlingen. Een vergelijking van deze cijfers is zowel interessant als onthullend. De gemeente Alkemade groeide weliswaar, maar toch niet in die mate om niet te mogen concluderen, dat veel jongens eenvoudigweg niet de kans gehad hebben zich aan een school in een bepaald vak te bekwamen. Burgemeester mr. E. J. M. Kolfschoten en pastoor Bernefeld, „ook een man wiens naam zeker genoemd mag worden", aldus directeur Croone, hebben die noodsituatie onderkend en met kracht hebben zij zich ingezet voor de tot standkoming van de LTS. Een LTS met een streekfunctie, want in de dorpen en gemeenten rond Alkemade was de nood minstens net zo groot. de machines, vergden bijna f 400.000. Het gebouw is than geheel gereed, doch binnenkort zal nog een aanvang ge maakt worden met de aanleg van de tuin (ontwerp tuinarchitect Cornet te Eist). Bovendien moet op de kopgevel nog een mozaiek aangebracht worden van de kunstenaar Hans van der Plas uit Rotterdam. Van dezelfde kunste naar is ook het beeld, dat geplaatst zal worden tussen de vijver en de school. Het mozaiek beeldt de over gang uit van spel naar arbeid; de plas tiek voor de school zal een jongens- figuur met symbolen uit de techniek voorstellen. ingebruikstelling is evenwel geen sprake meer. want de jeugd uit de Rijnstreek en de schoollei ding hebben het gebouw in twee jaar tijd als het ware stukje voor stukje uit de handen van de aan nemer gegrist. Zo ging het ook onlangs met het laatste gedeelte, de vleugel van twee verdiepingen waarin de theorielokalen zijn ondergebracht en de gymnastiekzaal. Het nieuwe schooljaar is net be gonnen, maar aan alles is te merken, dat de laatste werklieden nog maar net zijn vertrokken. Direc teur A. A. Coone zit in een vrijwel kale kamer, want het meubilair moet nog geieverd worden en vele machines moeten nog in bedrijf gesteld wor den. De school is al twee jaar in gebruik en vol gend jaar zullen de eerste jongelui met een diplo ma voor het laatst de nu nog gloednieuwe deuren uitstappen. 15 klassen in gepland, maar maximaal zou men 475 leerlingen kunnen onder wijzen. De school heeft dus ruimte over, maar zorgen behoeft men daar over niet te hebben. Plannen De voorgeschiedenis is toch nog be trekkelijk lang geweest. Nadat in 1959 de Stichting Technisch Onderwijs Veenstreek was opgericht duurde het toch nog tot begin 1963 dat de goed keuringen voor grondaankoop en gun ningen binnen waren. Hoewel het weer aanvankelijk nogal wat moeilijkheden opleverde en aller minst meewerkte een vlot verloop van de bouw te bevorderen was toch nog begin september 1963 een gedeelte van de praktijkvleugel zo ver gereed, dat begonnen kon worden met het onder wijs. De noodzaak werd overtuigend bewezen, want er werden direct 84 leerlingen ingeschreven voor het eerste leerjaar ,het oriëntatie-jaar, waarna de jongens kunnen kiezen welke kant zij wensen uit te gaan: metaalbewerking of timmeren. De bouw ging door en bij de aan vang van het schooljaar '64-'65 kreeg men de beschikking 'over de gehele praktijkvleugel, de garderobes en kan tine- De oriëntatie-klassen schoven op en kon men twee klassen timmeren en twee klassen metaalbewerken forme ren. Met vier nieuwe oriëntatieklas sen steeg het aantal leerlingen daar door tot 161. Thans, nu ook de theorievleugel in gebruik genomen kon worden en een eind kwam aan de bekrompen behui- ring, konden weer vier klassen aan genomen worden en kwam het leer lingenaantal op 240. Het aantal leraren, ds. Verhoog en pater Prins (opvolger van pastoor Lemmers en pater Pee- ters) meegerekend, steeg dit jaar tot 16. Systeembouw De school, naar een ontwerp van het architectenbureau Van der Zee-Beyert- .Alting te Bolsward, werd in systeem bouw uitgevoerd door de NV. Inter nationale Bouw Comnagnie te Best en kostte ruim f 250.000. De inventaris, Leuk schoolleven Hoe jong de school nog is en hoe moeilijk de huisvesting in de eerste twee jaren was, toch heeft zich reeds een bijzonder leuk schotilleven kunnen ontwikkelen. Men heeft een florerende damclub en schaakclub en de school krant mag er ook zijn. Iedere maand verschijnt de „Technische Stamppot" en de copy wordt in zo'n overweldi gende hoeveelheid aangeboden, dat men aan het eind van het vorige schooljaar een extra dubbeldik num mer van 44 pagina's moest uitgeven. „Een school met enthousiaste, pret tige jongens", zegt directeur Coone. „Met de bouw hebben ze enorm mee geleefd. De medewerking en het con tact met de ouders is fantastisch. Op de twee avonden, die wij hadden, kwam meer dan 80 pet van de ouders, ook de moeders, ondanks het feit, dat wij ze in de school-in-aanbouw niet in luxe konden ontvangen en er geen tentoonstelling was". De school heeft een typische streek functie. Het „verzorgingsgebied" strekt zich uit over 12 dorpen. De dorpen van Alkemade, Leimuiden en Rijnsater- woude, Woubrugge en Hoogmade, Lan- geraar, Ter Aar, Abbenes en Haar lemmermeer. Een flink gebied, maar de school is ruim van opzet. Er zijn Het plan bestaat om naast de be staande vakken metaalbewerken en timmeren, ook onderwijs te gaan ge ven in autotechniek, electrotechniek en metselen. Wanneer daartoe vol doende belangstelling is en men aan het benodigde leerlingenaantal kan komen zullen eventueel nieuwe cur sussen op het leerprogrogamïna wor den gezet. In studie zijn ook de part time cursussen voor jongelui, die na het behalen van het LTS-diploma een aansluitend diploma willen behalen. LEIDERDORP JUBILEUM G. J. WAGEMANS De heer G. J. Wagemans is op dins dag 7 september a.s. 40 jaar in dienst van Garant Service N.V. te Leider dorp. Des middags om half vijf vindt in de kantine van het bedrijf aan de Splinterlaan een huldiging plaats. Dit is een personeelsadvertentie van Hoogovens om over na te denken. Hij gaat over de toekomst van staal. En over uw eigen toekomst. Staal heeft toekomst. Van staal worden bijvoorbeeld bruggen gemaakt. En er zijn steeds meer bruggen nodig om steeds meer auto's (van staal) en treinen (van staal) te laten rijden. Van staal worden schepen gemaakt en huizen en ramen en meubelen. Stofzuigers: staal. Was machines: staal. Haarden: staal. Oneindig veel apparaten en instrumenten: staal. Steeds meer en meer staal. Daarom gaat Hoogovens nu ook de 6e hoogoven bouwen: een reus, die per jaar een miljoen ton ruwijzer kan produceren om nog meer staal te maken. Meer staal dus in de toekomst en meer zekerheid in uw werk bij Hoogovens, voor smelters, walsers, elektro- monteurs, kraandrijvers, apparaatbedienden, transport en havenpersoneel en al die andere functies. Meer werk. Vast werk. Werk met toekomst. Ook voor u. Denkt u daar eens over na. En schrijf naar Hoogovens IJmuiden, afd. Personeelszaken, gebouw „Buitenhof", Staalstraat, Velsen-Noord. DUITSE TRIP VAN „TREFFERS" WAS BIJZONDER GOED GESLAAGD Een jeugdgroep van De Treffers heeft Elstgeest tot de halve finale door afgelopen week de buitenlandse kon takten van hun vereniging verstevigd. Zij brachten opeenvolgend bezoeken aan Berge en Laer, in Westfalen en Münster- land. In Berge speelden zij tegen Ar- minia, de vereniging, die massaal aan het Aardbeientoernooi heeft deelgeno- toen het gehele weekend bij De Treffers te gast is geweest. Vanuit Ber ge maakten zij een trip door Westfalen met o.a. een bezoek aan Duitslands grootste miniatuur-golfbaan en naar Sauerland met een verpozing aan de stuwdam iu de Möhnesee. In Laer bij Münster speelden zij tegen Turn und Sportverein Laer en namen zondag deel het Münsterland-toernobl een van Duitslands grootste toernooien. Alhoewel het spelpeil in de daineB- klasse hoger ligt dan in Nederland, kon den in de Bezirksklasse (is le klas) nog leuke resultaten worden geboekt. In het dubbelspel zegevierde het Nederlands kampioensdubbel Mary van Ruiten/Nel- ly Elstgeest, terwijl Marjan van Klink door hen werd uitgeschakeld In de halve finale. Ook in het enkelspel doorliepen zij menige ronde, Mary en Marjan strui kelden in de kwart-finale, terwijl Nelly drong. Kees Vesseur, Herman ten en Dick van der Meer werden in de Landerliga snel uitgeschakeld. Ook Jacques van Ruiten, die alleen voor het toernooi overgekomen was, kon het te gen de sterke West-Duitse spelers niet lang klaren. Enthousiast onthaal. Vooral in Laer viel de buitenlanders (er was ook een ploeg uit Frankrijk) een prettige ontvangst ten deel. Behalve een begroeting op het gemeentehuis was er een fakkeloptocht georganiseerd, ter wijl allen particulier prima verzorging genoten. Ook een gemoedelijk samenzijn met burgemeester en notabelen viel bij zonder in de smaak. Desondanks werd door de Buben en Madchen van De Tref fer» bijzonder goed gespeeld, hetgeen velen verraste, omdat de sterkere spe lers in Duitsland allen op hogere leef tijd zijn. Hel is zeer waarschijnlijk, dat deze zo plotseling gelegde kontakten van blijvende aard zullen blijken; belde ver enigingen hebben reeds toegezegd met aantal van hun sterkste spelers aan het eerstvolgende Aardbeientoernooi te zullen deelnemen. Weer trefpunt. Zondagmiddag a.s. ontvangt De Tref fers een Westduitse-touringteam uit Eltorf (Ruhrgebied) dat met twee Mannschaften de strijd met De Tref fers zal gaan aanbinden. Een Mann- schaft (Duits team) bestaat uit 6 spe ler». Beide teams werden het vorig seizoen afdelingskampioen in resp. Kreisklasse (senioren) en Juniurklasse. De wedstrijden worden 1 de PancratiU8zaal en vangen ongeveer half twee aan. Toegang is vrij. In de Treffersteams spelen vooral de jonge re spelers, die in het aj«. seizoen de be langrijke plaatsen in de competitie zul len gaan innemen. De wedstrijden du ren tot ongeveer half vijf. LEIDEN EN OMGEVING Leiden Gedurende het komende weekeinde nemen waar de artsen: Van Wingerden, Boshuizerkade 28, tel. 30791; dkt. Van Alphen, Noordeindse- plein 2a, tel. 22268; dkt. Verhoef, Zoe- terwoudse Singel 4, tel. 32505; dkt. Van Glabbeek, Bachstraat 39, tel. 22956; dkt. Pleiter, Fruinlaan 11, tel. 31337. Apotheek: Herdingh en Blanken, Ho- gewoerd 171, tel. 20502. Zaterdag 8-12 uur v.m., uitsluitend voor spoedgeval len: Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Alphen a. d. Rijn Zaterdag: dkt. A. Zwartendijk, Stationsstraat 5, tel. 2472. Apotheek v.a. 13 uur: Somberg, Wilhelminalaan 67. Zondag: dkt. W. Cornet, Kievitstraat 48, tel. 3697. Voor apotheek, zie Leiden. Bremer, tel. 01725-103. Alkemade en Leimuiden Dkt. v. d. Werf, Koppoellaan, Rijpwetering, tel. 01712-202; dkt. Van Haselen, Kerk straat 91, Oude Wetering, tel. 01713-217. Boskoop Dkt. Jongeneel, teL 2019. Wijkverpleging, zr. Van Dam, tel. 2141. Hazerswoude Zie Leiderdorp. Hillegom Dkt. A. v. d. Kaaden, Hoofdstraat 14, tel. 5114. Tandarts Bol lenstreek: Van Geest, Noordwijker- hout, Herenweg 9, Gebouw Wit-Gele Kruis. Apotheek, Vierkant 223, Lisse, tel. 3608. Wykverpl. WGK: zr. M. E. Glas, Meerstraat 206, tel. 5351. Katwijk a.d. Rijn Dkt. H. M. Hueting, tel. 2102. Apotheek, Prince- straat 3, teL 2755. Katwijk aan Zee Dkt. A. F. Beij- derwellen, tel. 2182. Apotheek, zie Katwijk a. d. Ryn. Koudekerk a. d. Rijn Wijkverple ging: zr. Van Leeuwen, Bonifaciusstr. 15, Zoeterwoude (H.R.), tel. 01710- 34673. Bij ongevallen aan de Rijndijk, teL 01714-278. Langeraar en Woubrugge Wijk verpleging: zr. De Haan, tel. 01729-238, b.g.g. 01729-320. Dkt. A. M. v. Dongen, Nieuwveen, teL 01723-101. Leiderdorp Dkt. G. de Bruyne, Hoofdstraat 8. tel. 01710-22208. Wijk verpleging, zie Koudekerk a. d. Rijn. Leidsehendam Dkt. J. W. Lud- wig, Voorburgseweg 4a, tel. 3532. Tand arts, tel. 070-543035. Lisse Apotheek en tandarts, Me Hillegom. Nieuwkoop en Noorden Dkt. CL J. Bremer. Noordwijkerhout Dkt. H. G. de Groof, Eyken Donk 52, tel. 2910. Voor tandarts, zie Hiljegom. Noordwijk Dkt. De Beer, Want- veld 11, tel. 2751. Oegstgeest Dkt. E. W. F. van Walchren, Oranjelaan 29, tel. 52130. Zr. Warmerhoven, tel. 51188, b.g.g. 22222. Oegstgeestse apotheek is ge opend. Rijnsburg Zie Katwijk a.d. Rijn. Sassenheim Tandarts Bollenstreek, zie Hillegom. Dkt. H. Kwint. Valkenburg Zie Katwijk a. d. R. Voorhout en Warmond Dkt. A. W. Bots, Prof. Aalberselaan 2, tel. 739S. Voorschoten Dkt. J. Abarbaneb Chopinlaan 32. tel. 3875. Tandarts Ken- gen, Kon. Wilhelminalaan, melden 9.30 uur, alleen voor spoedgevallen. Apo theek, zie Leiden (Herdingh en Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502). Wassenaar Dkt. R. S. ten Cate, Burchtlaan 9, tel. 3027. Dkt. H. S. Boo- gaart, Storm van 's-Gravensandeweg 1, tel. 4466. Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Zwammerdam Dkt. K. Gill, Zwam- merdam, tel. 2527. DE KROONJUWELEN VAN ENGELAND IN DE BLOEMEN

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3