3)e Ccidóc Sou/tont REGENS TEISTEREN EUROPA Zorgen in Nederland Nood in Oostenrijk Vernieling in Italië Sneeuw in Zwitserland Pieter uit het gips en in verband Oogst aardappels en tarwe is in gevaar Weilanden veranderd in meren Claus nam afscheid van zijn collega's Maandag feest op Soestdijk Rijbewijs in België Weer 5 doden lawineramp Sjastri waarschuwt voor luchtaanvallen ;eborgi en St.-Adelbert wil praten met internuntius MOORD OP BARONES SCHOKT PARIJS DIEP ï'Sm -üvv PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TELEFOON 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFDELING 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIR. J. F. J. M. KOENS HOOFDRED. L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: per week ƒ0.83; per maand 3.55; per kwartaal ƒ10.70; franco per post ƒ11.20. ADVERTENTIES: 20 cent per mm. Telefoontjes ƒ1.75 KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (tussen 17.30-19.00 uur) ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1965 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ENIGE REGEN De weersverwachting, geldig tot vanavond 20 uur: Zwaar bewolkt met aanvankelijk op vele plaatsen enige regen. Later veranderlijke be wolking en plaatselijk een bui. Matige tot vrij krachtige, aan de kust krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Maximum temperaturen van 16 tot 18 graden. 56e jaargang, no. 16.620 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Pieter van Vollenhoven is bevrijd van het gipsverband, dat hij een half jaar lang als een blok aan het rech terbeen heeft meegesleept. Zijn enkel, in februari bij het skiën op drie plaatsen gebroken, waarbij alle pezen en banden scheurden, zit nu in een stevig verband. De verloofde van prinses Margriet loopt nog een beetje moeilijk. In het najaar hoopt Pieter ran Vollen - hoven het tweede en laatste deel van het doctoraal examen in de rechten af te leg gen. Be richten dat hij na een met succes afgelegd examen bij de luchtmacht onder dlenat zou gaan met de bedoeling te zijner- tijd een officiersfunctie bij de juridische afdeling van de staf in Den Haag te gaan bezetten, kan de regeringsvoorliohtings- dienBt niet bevestigen. „Hij moet eerst maar eens slagen", zo verklaarde dr. G. J» Lammera. hoofd van de R.V.D. ROME - WENEN - ZURICH - AMSTERDAM (UPI-Reuter-ANP) De onafgebroken neergutsende herfstregens brengen over grote delen van Europa zorgen, ellende en zelfs dood en vernieling. De Neder landse boeren kijken met grote bezorgdheid over hun drassige akkers en velden. De tarwe, die nog goeddeels buiten staat, wordt bedreigd door schotaantasting en de aardappels door aardappelziekte. Vooral in de Haarlemmermeer is de toestand zorgelijk. Wateroverlast is er op de West-Veluwe en in de Gelderse Vallei. In Zwartebroek en Nijkerk staan straten en wegen onder water; weilanden zijn ver anderd in binnenmeren. De toestand wordt met de dag ernstiger. In Italië kan gesproken worden van een rampzalige situatie. Vierenveertig doden hebben de regens daar geëist; 27 mensen worden nog vermist. Alleen al in de zwaar door het water geteisterde voorstad van Rome. Porta Prima, zjjn twaalf doden te betreuren. De Tiber stormt tomeloos door Rome. Met angst in het hart kijken de Romeinen naar de muur die dit geweld moet bedwingen; bezwijken zou een ramp betekenen. Het waterpeil van de rivier Is driemaal zo hoog als normaal: 14,5 meter Oostenrijk wordt voor de tweede maal door watersnood bezocht. Nu ln Karinthlë en Oost-Tirol. In de Gelderse Vallei en op de West- Veluwe is in de eerste drie dagen van september al 49 mm regen gevallen. Het gemiddelde van de gehele maand is '71 mm. Bij Bunschoten hebben de boeren heft vee, dnt het gras ir. de dT&rslge vel den vertrapt, reeds op stal gezet, zodat nu al de wintervoorraad moet worden aangesproken. Het omvangrijke noodweer dat Italië treft heeft het treinverkeer grondig in de war gebracht. Reizigers moeten daar om op grote vertragingen rekenen. Tus sen Innsbruck en Verona is er helemaal geen verbinding meer. De Brennerspoor- weg is hier en daar vernield als gevolg van aardverschuivingen. Zwaar door de regen is ook Sicilië getroffen. In Trapini zijn twaalf doden te betreuren. De inzittenden van een door het water vernielde Nederlandse Ford Taunus, die langs de autostrada Del Sol werd aange troffen, *jjn opgespoord. Het xjjn vier Nederlandse vrouwen, die door het ge- Ooh Amsterdam heeft te lijden van wateroverlast. Loopt eens niet een tunnel onder water, dam zijn het de straten waar wielrijders en automo bilisten graag de pont zouden nemen. (Van onze correspondent) BAD GODESBERG Op twee recep ties heeft de heer Claus von Amsberg gisteren in Bonn en Bad Godesberg af scheid genomen van zijn vroegere col lega's op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij was daar werkzaam op de afd. economische betrekkingen met Afri ka eo het Bundespresseamt. De eerste receptie had gistermiddag plaats op het ministerie van Buiten landse Zaken, dat Von Amsberg formeel reeds op 15 agustus had verlaten, na dat hij al meerdere maanden afwezig was geweest. Von Amsbergs directe dief op de afd. economische betrekkingen met Afrika, dr. Alexander Toeroek. is ook niet meer op het departement. Hij is als zaakgelastigde overgeplaatst' naar de Westdultse ambassade in Tel Aviv. De tweede receptie werd gisteravond gegeven door Von Amsberg zelf, die bij gebrek aan een eigen flat daarvoor gebruik mocht maken van de partiouliere woning van zijn vrienden baron en barones Von Perfall. De gasten van Von Amsberg behoorden allen tot het tweede of derde éohelon der verschillende departementen, aangezien ht) ln diplomatieke rang nog niet hoog genoeg was geklommen om te verkeren met de top der ministeries. Zo was niet aanwezig de chef protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken, ambassadeur Von Holleben. maar wel de plaatsvervangende chef baron Welc- zeck. niet het hoofd van het Bundes presseamt staatssecretaris Karl Günther von Hase maar wel de tweede man. Diehl. De heer Von Amsberg was voor- ens nog gisteravond naar Nederland terug te keren, waar hij vandaag teza- met zijn verloofde op slot Drake- steyn de beste vriendinnen van prinses Beatrix ontvangt. Maandag viert hij op Soestdijk met de koninklijke familie zijn 39ste verjaardag. Koningin terug uit Italië DEN HAAG (ANP) H. M. de konin gin en prinses Christina zijn gisteren van hun vakantie in Italië teruggekeerd. De vorstin en haar dochter arriveerden om kwart voor zes op het vliegveld Soest er- berg. Zij hadden de reis met de regerings- friendship gemaakt. Advertentie) In Leiden hebben we nog geen stu dent met een gaatje in zijn hoofd, om zich lekker „high" te voelen. Wat hier veel voorkomt, zijn jon gelieden met gaatjes precies in het midden van hun schoenzolen. Die krijgen ze van liet dansen. Wie goed danst, haalt alle fouten uit zijn houding en beweging. En wie weer „helemaal nieuw" wil worden na een week ploeteren, kan geen betere raad krijgen dan: vlug in schrijven voor de wekelijkse dans les bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Telefoon 52054. Bewoners van de voorstad Prima Porta van Rome brengen hun huis raad in veiligheid. Het 1.9 een van de voorsteden die het zwaarst door het noodweer zijn getroffen. weid van de vloedgolf licht z\jn gewond. Ze bevonden zich in een hotel te TernL Het zijn Anna Maria Rijbroek (34). An- tonia Bouwmeester (26) beiden uit Haar lem. Margaretha Rijbroek-Govers (64) en Wilhelmina Rijbroek (65) belden uit Overveen. Onder hun verlaten wagen werd het stoffelijk overschot van een Italiaanse vrouw gevonden. In Karinthië en'Oost-Tirol is het weg en treinverkeer nagenoeg onmogelijk. De stad Lienz Is geïsoleerd. In het ïseldal zijn veertig (mensen volkomen door het water ingesloten. Bij Silllan vormt de Drau een reusachtig meer. Ook in Zwit serland is het verkeer ontwricht. Men heeft evenwel meer overlast van sneeuw dan van regen. Ook uit Engeland worden overstro mingen gemeld en wel in Zuid-Engeland en in Londen, waar het peil van de Theems tot angstwekkende hoogte ge stegen is. BRUSSEL (ANP) In België worden voorvereidingen getroffen om op 2 janu ari 1966 te beginnen met de uitreiking van drie miljoen rijbewijzen. AUe Bel gen boven 21 jaar zullen op eenvoudige wijze ln het bezit kunnen komen van 't bewijs van rijvaardigheid. Zij behoeven volgens de overgangsbe palingen van de wet Blechts een verkla ring af te leggen, dat hun hun rijbe voegdheid niet is ontnomen, dat zij in staat zijn een voertuig te bestuderen en geen kwalen hebben, die hen onge schikt daartoe maken. Volgens de definitieve regeling in de wet, die al in augustus 1963 werd goed gekeurd maar eerst in mei van dit jaar in het staatsblad verscheen, zullen Bel gen tussen de 18 en 21 jaar bovendien 'n theoretisch examen moeten afleggen, tenzij zij een bewijs kunnen tonen van een erkende autorijschool. Deze regeling geldt na de overgangs periode voor alle Belgen, die een rijbe wijs willen halen. Overigens wordt verwacht, dat de uitreiking van de bewijzen aan de mil joenen automobilisten enkele jaren in beslag zal nemen. Grens zu idelijk van Kasjmir onderscheiden NEW DELHI Reuter-U.P.I.). Pre. mier Sjastri van India heeft de bevolking van zijn land ln een radiorede gezegd dat zij zich op een moeilijke tijd moet voorbereiden. De mogelijkheid was zelfs niet uitgesloten, dat zij luchtaanvallen zou krijgen te verduren. Over de oproep van OeThant om het vuren te staken, zei Sjastri, dat dit nog geen vrede be tekent: „India past ervoor om van het ene bestand naar het volgende te leven, afhankelijk van de Pakistaanse verkie zing om opnieuw te beginnen". Waarnemers zien in de woorden van Sjastri een verwerping van de bood schap van secretaris-generaal OeThant waarin deze pleit voor een staken van het vuren in Kasjmir. De Indiase pre mier voegde echter aan zijn woorden toe dat het beroep van OeThant door de Indiase regering zorgvuldig wordt bestudeerd en dat er spoedig op zal worden geantwoord. In New Delhi deelde een regerings woordvoerder mee dat donderdag bij de gevechten in het gebied van Chamb achttien Pakistaanse tanks waren ver- .-'fc nietigd. Van de twaalf Indiase gevechts wagens die aan de strijd hadden deel genomen gingen er vijf verloren. De Pakistaanse troepen hadden voorts vier anti-tankkanonnen verloren en een post folj Hadjipir moeten ontruimen. Bijna dertig Pakistanen zouden zijn gedood. Bij Kopra hadden de Indiase troepen nog een post op de Pakistaanse strijd krachten veroverd. Volgens onofficiële berichten zouden Pakistaanse troepen ook India zelf zijn binnengerukt en wel ln de woestijnstaat Rajasthan, honderden kilometers ten zuiden van het strijdtoneel Kasjmir. Vijf spoetniks gelanceerd MOSKOU (Tass). In de Sovjet- Unie zijn vrijdag met één raket vijf Spoetniks in een baan om de aarde gebracht. Het zijn de nummers 80 t.m. 84 in de Kosmosserie. Zij zijn uitgerust met wetenschappelijke instrumenten voor verder ruimteonderzoek op grond van het huidige program dat al in maart 1962 werd aangekondigd. Specialist bij Alb. Schweitzer LIBREVILLE (Reuter) Een Ame rikaanse hartspecialist is in Lambarene aangekomen en vertoeft nu vrijwel con stant bij Albert Schweitzer. De vrees neemt toe. dat de 90-jarige zendeling, filosoof, medicus en musicus het niet lang meer zal maken. Woensdag werd bericht, dat ..Schweit zer" maar af en toe bij bewustzijn waf na een week lang „erg vermoeid" t< zijn geweest. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het hoofdbestuur van St.-Adelbertverenlglng heeft zich ln een schrijven tot de pauselijke internuntius gewend, waarin om een persoonlijk ge sprek wordt verzocht ln verband met de lnternuntiatuurkwestle. Dit staat ln een mededeling van het hoofdbestuur in Zoals bekend weigerde het hoofdbe stuur onlangs op een receptie van de pauselijke internuntius te verschijnen, omdat het deze vorm van pauselijke diplomatie uit de tijd acht. Deze stap deed nogal wat stof opwaaien, ook bin nen de gelederen van St.-Adelbert. Het hoofdbestuur deelt mee, dat het van mening blijft een juiste beslissing te hebben genomen en dat de kritiek op de wijze, waarop deze beslissing is uitge voerd, sterk overtrokken ia. Wel erkent het. dat het schrijven aan de internun tius beter geredigeerd had kunnen worden dan in feite is geschied en dat mede hierdoor misverstanden konden ontstaan. Tijdens de landelijke algemene verga dering op zaterdag 23 oktober in Utrecht hoopt het hoofdbestuur nadere medede lingen over deze zaak te kunnen doen en zal het zijn beleid gaarne tegenover de afgevaardigden van de afdelingen ver antwoorden. Leidse student stal kandelaars uit r.-k. kerken AMSTERDAM. (A.N.P.). De politie in Amsterdam heeft de 21-jarige student W. E. B. uit Lelden aangehouden, die H kandelaars heeft gestolen uit katholieke kerken te Den Bosch, Maastricht, Haar lem, Roermond. Eindhoven. Alkmaar, Uit geest, Krommenie. Voorhout, De Kwahei Breda en Zoeterwoude. De verkoopwaarde bedraagt plm. 6000 gulden. De diefstallen zijn gepleegd ln de loop van de laatste twee Jaar. Van het geld maakte hij vakantiereizen. Na terug keer uit Spanje is de man aangehouden. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. is ln het politiebureau te Krommenie ingesloten en zal worden voorgeleid aan tie officier von Justitie te Haarlem. Advertentie NATIONALE NAJAARSLOTERIJ Drie hoofdprijzen van honderdduizend gulden, f. 600.000,- totaal aan contante geldprijzen. Bij 3 loten gratis coupon en najaarsspeldje. Nationale Najaarsloterij, Heemraadaslngel 303, Rotterdam, tel. 010-250000, giro 6200 ndsanwtrvingMClifl' Volksgezondheid i snhego.Trekking 10 - I f 5.- per etuk (4.000.000 I 1.000 000 loten dr. v.Inl.SUFA. Heerrraodesingel 303. Rotterdam. Prijzen bl|)*en gedurende 1 jaar na de trekking Mr. C. J. van Schelle wordt genoemd als secretaris van de verloofde van prinses Beatrixde heer Claus von Van Heutsz op herhaling Volgende wéék zuiden tien compagnieën Van Heutsz, totaal ongeveer 1500 man, in de leger plaats Nunspeet opkomen voor hextialings- oefenlngen. SAAS FEE (AFD-DPA) De stoffe lijke overschotten van nog vijf slachtof fers van de lawineramp hij het Zwitser se plaatsje Saas Fee zijn gisteren ge borgen. In totaal zijn nn de veertien do den gevonden. Het zoeken naar de ver misten vorderde gisteren slecht! langzaam als gevolg van liet slechte weer en het gevaar voor nieuwe lawines. Tien berggidsen hebben vandaag van een korte weersverbetering gebruik ge maakt om springstofladingen bij gevaar lijke gletsjergedeelten aan te brengen. Volgens de Geneefse professor in de geologie, Augustln Lombard, bestaat de mogelijkheid dat onder de maandag neergestorte ijsmassa, nog mensen in leven zijn. Hij zei dat mensen tot acht dagen onder een ijslawine in leven kun nen blijven als ze zich tussen spleten bevinden waarin voldoende zuurstof aanwezig ls. Een deskundige bij de bergingswerk zaamheden zei dat het opruimen van de naar schatting 600.000 kubieke meter ijs en stenen mogelijk een maand zal ver gen. ftJ "Hl' Filantrope mei Japanse sierdolk dood gestoken Een van de nieuwste creaties van het Londense huis van Dioreen struisvogelstola in helder oranje, die gedragen wordt over een lange crêpe avondjapon. PARIJS (UPI) De moord op de wel Franse barones Sylvalne Thybon Courtry. wier ontzielde lichaam don- ond bij toeval werd ontdekt In het luxueuze appartement dat zij in de Franse hoofdstad heeft bewoond, heeft Parijs ten zeerste geschokt. Het lichaam van de 34-jartge barones, die artistiek was aangelegd en leefde in diep religieus besef, werd door twee lood gieters gevonden in een plas bloed. Een bewerkte Japaarse dolk stak in haar rug terwijl haar kleding aan flarden was ge scheurd. Men neemt aan dat de moorde naar alvorens hij zijn misdaad pleegde Advertentie) NEO KOELING N.V. LEIDEN TELEF.: 33077-31726 de vrouw heeft misbruikt. In de borst en de rug van liet slachtoffer werdien steek wonden aangetroffen die zijn toegebracht met de gevonden dolik, dde deel uitmaakte ran haar wapenveraaimellng. De voordeur en de ramen van het ap partement. dat op de linkeroever van de Seine ligt, vertonen geen sporen van braak. De politie heeft daaruit opgemaakt dat de rustige en beschaafde vrouw de deur heeft geopend voor iemand die zij kende. De politie heeft vertelaard dat zij vingerafdrukken op de dolk en op het meubilair in het appartement heeft aan getroffen. De barones woonde geheel alleen in het dure. vijf kamers tellende appartement, dat deel uitmaakt van een riant gebouw aan de Avenue Rupp nr. 16 in het zevende arrondissement. Elke dag reed zij in haar kleine autootje naar de voorstad Saint- Oloud waar zij les gaf aan kinderen in een particulere kindercrèche. Haar middagen wijdde zij aan het schrijven van haar boek „Het leven van Jezus", dat zij be stemd haar voor kleine kinderen. Haar grote passie was verder de muziek van Beethoven waar zij uren/lang naar kon Luisteren. Barones Sylvalne besteedde ver der veel tijd aan liefdadigheid voor de kerk van St.-Fieter en dikwijls hielp zij uit de gevangenis ontslagen misdadigers en andere maatschappelijk mlsdeelden. D« politie acht het ln dit verband niet uit gesloten dat een beschermeling met een misdadig verleden maandagavond bij haar heeft aangebeld en haar van het leven heeft beroofd.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1