m [g7? [27? f2] S3 W2732] u Ï81 ZON SCHIJNT IN SAN SEBASTIAN Ondanks modderballet nog goede Braziliaanse prestatie MEDEWERKERS Concours hippique door pech en (on)weergoden achtervolgd Deen Henning Jensen stap dichter bij goud TYPISCH HOLLANDSE ZEILDAG Eenheid bij Nederlanders twijfelachtig NOTEER BIJ RADIO SATERDAG 4 SEPTEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 15 Advertentie) A °'nsdag 1 13 1 NAJAARSBEURS -gebruiksgoederen INTER DECOR-beurs voor woningtextiel -vredenburggebouw en julianahal te utrecht- geopend van 9-17 uur (Van onze paardesportmedewerker) ROTTERDAM Het CHIO in de Maasstad heeft dit jaar wel met bijzonder veel pech te kampen. Nadat de Italiaanse equipe het had laten afweten wegens paardegriep, de Polen zich hadden terug getrokken om financiële redenen en de Duitser Hans Giinther Winkler door een dodelijk ongeval van een zijner paarden zich terugtrok, bleef er al niet zo veel over, het weer deed de rest. In enkele dagen was het terrein aan de Kralingseplas herschapen in een modderpoel, die Nederlandse en buitenlandse deelnemers afschrikte van verdere deelname. Men kan alleen maar bewondering op brengen voor die combinaties, die vrijdag nog aan de start verschenen. De gestadig neerdruisende regen had er al voor gezorgd, dat de organisatoren het puissance-springconcours tot de onmogelijk heden achtten en toen men tenslotte na tweeëneen half uuir tot springen overging had men het springconcours der amazones eenzelfde parcours toegedacht als het springconcours om de prijs van de Maas. Advertentie) HEEMSKERK SPORT voor het vervaardigen van sportartikelen, goed loon gunstige arbeidsvoorwaarden. HEEMSKERK SPORT ALKEMADELAAN 4 ROELOFARENDSVEEN Telef.; 01713-495 BRlf AANVAL EN VERDEDIGING Een van de belangrijkste facetten van spel en tegenspel is het juiste gebruik van het tempo, waaronder dan moet worden verstaan het op het juiste moment aanvallen van de goede kleur, het tijdig, respectievelijk niet direct nemen van een slag enz. In het tegen spel komt het er dan nog op aan, de partner de juiste Inlichtingen te gevéh, met betrekking tot liet aantal kaarten I dat men zelf in een gespeelde kleur bezit, i teneinde het nemen van de goede be- I sllssing te vergemakkelijken. Het. wapen dat hiertoe ter beschikking staat, heet distributiesignaal, waarvan de eenvoudig ste vorm bestaat in het, hoog-laag spelen indien men een even aantal kaarten in die kleur bezit en laag-hoog bij een on even aantal. In onderstaand spel, dat voorkwam in een op hoog niveau ge speelde wedstrijd tonen zowel de leider als de verdedigers de fraaie mogelijk heden die aanval en verdediging bieden. A 4 3 O 54 O V 10 8 74 2 t AH V3 Na een bieding: zuid 1 noord 1 0 zuid 3 SA, startte west met. B. Zuid nam deze slag met, de vrouw, hetgeen de eerste tactische manoeuvre betekende. Normaal neemt de leider ter camouflage de slag met de hoogste van aansluitende kaarten teneinde zijn bezit niet te ver raden. Daar west van een Vrouw-Boer- 10-combinatie echter met de Vrouw uit komt en van Heer-Boer-10 met de Boer. moet zuid de eerste slag in dit geval met de vrouw nemen om oost in het onzekere te laten, wie de Heer heeft. Zuid telt 6 slagen in de zwarte kleuren én heeft, slechts een entree in noord. Niettemin is het de moeite waard eerst O te spelen. Neemt een der tegenstanders direct met Heer of Aas, dan zijn 10 slagen zeker en anders heeft -zuid al onmiddellijk een 'zevende slag. Hierbij moet zuid evenwel vrij ver vooruitzien. Hij moet aannemen, dat, de tegenstanders geen fout zullen maken en hem derhalve de eerste O-slag zullen laten houden. Doorspelen van O heeft dan geen zin meer, daar noord niet meer bereikbaar is als de O eenmaal vrij zijn. Zuid moet dan twee slagen in f? maken, hetgeen een moeilijke opgave is als hij de kleur uit de hand moet, spelen. Een snit op de Boer is noodzakelijk en daarom moet zuid om een extra-entree in noord te kweken de O die voor voor speelt in noord zo laag mogelijk over nemen. Daar west de 6 bijspeelt. en dus geen driekaart heeft (oost ziet dat. de 5 ontbreekt) neemt oost deze slag niet. Uit noord wordt nu gespeeld en in zuid wordt de 9 gelegd. Als west de slag met het Aas neemt, en terugspeelt, neemt, noord, waarna de C?-snit wordt herhaald. Neemt, west niet direct, dan gaat zuid met naar tafel en snijdt nogmaals in Aldus maakt, zuid in bovenstaand spel 10 slagen. Slechts indien west. Aas en Boei- van Q) heeft maakt hij er 9, maar het contract wordt altijd gemaakt.. DAMMINIATUREN (Correspondentie te richten aan A. Jacobs sr, Populierlaan 9, Rijswijk) G. L. Gortmans, vermaard problemist en verzamelaar van alles wat met het damspel te maken had, kort na de oorlog in Londen overleden, schreef in de in leiding tot zijn boek „1001 Miniaturen": .■De miniatuur is d<? kleinkunst der problematiek, schoonheid, geconcentreerd in klein bestek". Illustratief en kenmerkend voor deze stelling is wel het vraagstuk van Vreden- burg in de vorige rubriek. Commentaar Pessoa zorgde voor verrassing De dames acht combinaties in totaal deden het uitstekend. Vooral de Ameri kaanse Miss Kusner. die als eerste op Untouchable een foutloos parcours reed in 82.4 seconden waarmee zij m< winnares werd en bovendien een derde prijs veroverde met That's right fout loos In 83,8 sec. deed van zich spreken. De Braziliaanse mevrouw Givandan op Huipil bereikte met een foutloos pan een tweede plaats in 82,6 sec. De heren hadden het aanmerkelijk zwaarder. De Brit Smith reed op Harvester VI een razendsnel foutloos parcour 78,1 sec., maar na hem brak een kleine wolkbreuk los. die het toch al zware ter rein in een ware modderpoel veranderde. Alleen paarden met zwemvliezen zouden deze bijzonder scherpe tijd foutloos kun- van een onzer lezers: met weinig materiaal in eenvoudige stand een bijzon dere afwikkeling met een scherp eindspel als bekroning. Uit deze ontleding blijkt wederom, dat. de problematiek ten nauwste verband houdt met hét prak tische spel, vele 'dammers hebben hun „slagvaardigheid" en het" tijdig onder kennen van een mogelijke combinatie te danken aan het oplossen van problemen. Ten gerieve van degenen, die zich voor de problematiek in het damspel interes seren, volgt hieronder een drietal vraagstukken, waarop men zijn krachten kan beproeven. 5 e ■a 15 16 o 25 26 O" c? o 35 86 O 46 i HERMAN DE JONGH zet forceert de winst n J. H. ANSEMS Wit speelt en wint (Het Damspel) Oplossingen rubriek van 14 augustus van Ghestem. Wit. 27—22, 25x34, 40x20, 15x24, op 18x27, 31x22 en 22—17 van wit, 31—26, 18x27, 26x17, 11x33.' 38x7 schijf van Raman. Wit: 40—34, zwart 14—20, 33—29?, 24x33, 38x18, 9—141, 18x9 waarna 11—17 wint. Rubriek van 28 augustus van Vredenburg. Wit: 33—29, zwart 14—19, 29—23!, 19x48, 26—21, 48x19, 21x3, 22—28, 3—20, 28—32, 20—15, 13—18, 15—4, 18—23, 4—15 wint. nen verbeteren, scheen het Scheen 't. want tegen het eide kwam plotseling de Braziliaan Pessoa naar voren op Cangac- ciro en reed een foutloos parcours in de onmogelijk schijnende tijd van 77.5 sec Een schijnbaar onmogelijke prestatie in deze modderpoel. De prijs van de Haven werd een dub bele triomf voor de Zwitser Blickens- torfer en de Duitser Schockemöhle. die ex aequo op de vier eerste plaatsen be slag legden. Onze landgenoot Toon Ebben werd met Kairouan eervolle vijfde, ook al trok hij zich voor de tweede barrage Boksers met brons naar buis AMSTERDAM. De vier Neder landse amateurs, die onder leiding van voorzitter Willy Kregel door de Neder landse Boksbond waren afgevaardigd naar een sterk bezet toernooi in de Roe meense badplaats Constanza, zijn allen met 'n bronzen medaille teruggekomen. Vlieggewicht Jan Huppen (Amsterdam), bantamgewlcht Gerrie te Paske (Am sterdam), weltergewicht Jacques Roos- slen (Groningen) en zwaargewicht Lolle van Houten (Leeuwarden) boksten in dit zeslandentoernool (naast Nederland kwamen ook Russen, Roemenen, Hon garen, Tsjechen en Bulgaren in de ring) elk tweelmaal. Vooral Huppen en Te Paeke maakten indruk. De kleine „vlieg" verloor» weliswaar tweemaal met klein verschil van de Roemenen Costescu en Davidstu, maar beide malen had het publiek „Huppie" tot zijn favoriet ge kozen. Te Paske en Roossien wonnen en ver loren elk een keer, waarbij vooral eerstgenoemde zijn vooruitgang duide lijk demonstreerde. Ook het optreden van de internationaal nog volkomen „groene" Van Houten was hoopgevend. Hij moest met puntennederlagen genoe gen nemen. De manier waarop hij ech ter de Roemeen (het gastland won alle eerste prijzen) Marlutan, één van de sterkste Europese zwaargewichten, par tij gaf, stempelde deze atletische Fries tot een bokser met toekomst. Vader verongelukt De 38-Jarige brand stoffenhandelaar L. Mol uit Elim, gem. Hoogeveen. is te Hollandsche Veld door nog onbekende oorzaak met zijn auto tegen een boom gebotst en om het leven gekomen Hij was gehuwd en vader van aoht 'kinderen. Givaudan (Bra Huipil 0 82.6, 3. Ka.thv Kusner (V That's Right 0, S3.8; 4. mei A Westwood (GB) met The Maverick IV 0. 90.9; 5. Smith (GB) met Rockw-" ■c; 2. Smith (GB) 3. R .Maud (Fr) 100.9; 6. Jarasinskv (West-Dld) Allmüsik 79.8; 7 Schridde (West-Did) Daemon 482.79. Dupuy F rank r) Loustlc 484.6 Elisabeth Mooy, de sportieve t.v.-om- roepster, was met haar paard Do minique één der deelneemsters aan het Concours Elegantste Rijpaard Internationaal. nievr Springer (West-Dld)5. mevr Meier ït-d det 1.90 opger In de mhoogte de barrage was de hoogte van de aequo Blickenstorfer (Zwlts) Schookemoehle (West-I leiden 4 strafpunten; aequo BiicKenstorfer (Zwits) met Ei Schockemoehle met Athle.t. beide c Meyei Drie nieuwe tennisprofs PARIJS Mare Brissac, de Europe se secretaris van het tenniscircus world tennis incorporated, heeft bekendge, maakt dat spoedig weer drie bekende amateurs tot de ranger der profs zou den toetreden. Het zijn de Italiaan Ni- cola Pietrangeli, de Australiër Fred Stolle en de Spanjaard Manuel Santa- na. Pietrangeli tekent het contract op 1 oktober. Voor de andere twee zal het wel begin volgend jaar worden daar beiden waarschijnlijk zullen worden ge kozen om te spelen in de challenge round om de Davis Cup. Grote plussen water, het resultaat van Pluvius' huilbui, bemoeilijkte) de prestaties op het concours hip pique in Rotterdam aanzienlijk. ddag luidt de a.l- MEDEMBLIK De Deen Henning Jensen heeft vrijdag op de vierde dag van de strijd om de Dragon Gold Cup by Medembfk. zijn positie in de algemene rangschikking opnieuw verstevigd. Jensen, die in zijn groep onder andere strijd moest leveren met de Franse kampioen Renee Sence, was voor al zijn tegen standers onweerstaanbaar. De Deen. die de ranglijst al aanvoerde, ging met een voorsprong van drie minuten op zijn land genoot Boerrensen ais eerste over de streep. Senoe. tot vrijdag de voornaam ste concurrent van Jensen, finishte als derde. In de andere groep greep de Jeugdige Zweed Sumdelim de zege. waardoor hij opklom tot de tweede plaats in de alge mene rangschikking. De Nederlandse deelnemers zijn op deze typisch Hollandse zeildag met veel regen en wind onder de verwachtingen gebleven. AMeen Cor Groot hield de eer hoog dooi' na een slechte start toch een vierde plaats op te eisen. Jan Bier, die na zijn uitsluiting in de derde wedstrijd nauwelijks plezier beleefd aan de wedstrijd oan de officieuze wereldtitel in de drakeniklasse, kwam vrijdag pas als negende binnen. Het zeilen van Henning Jensen Is voor de kenners een lust voor het- oog. Na een voortreffelijke start koo6 hij in het eerste krulsrak zo bekwaam zijn slagen, dat hij bij de eerste ton al vrijwel zeker was van de overwinning. Renee Sence, die een van zijn gevaarlijkste tegenstanders blijft, lag op dat moment op de tweede plaats. De Deen maakte geen enkele fout en hij kreeg in het laatste kmisrak zelfs nog steun van zijn landgenoot Boerrensen. die Sence terugwees naar de derde plaats. Steinbaoh en Desjardins zeilden op deze winderige dag sterk. De beide Canadezen streden fel en gingen respeotiievel ij k als vierde en vijfde over de aankomstlijn. De beste Nederlander was Warners, die juist achter Desjaa'dins werd afgeblazen In de andere groep startte Sir Gordon Smith bijzonder goed. In het kruisrak bleek hij het snelst. Cor Groot daaren tegen had, zoals gezegd, aanvankelijk uiterst weinig succes. Met een lange stiuiurbooidslag naar de wal poogde hij zijn aehtei-stand in te lopen. Gordon Smith bleef ronden lang in eerste positie varen. Uiteindelijk moest de Balt de zege toch in het. laatste kruisrak aan de Zweed Sundeliin laten. Voor Cor Groot, die bij de eerste boei als elfde rond ging. bleek een vierde plaats Juist bereikbaar Race A: X. Sundelin (Zweden); 2. Sir Gordon Smith (G.B.); 3. Splleth [Wut- Dld.)j 4. Groot (Ned.); 6. Nielses (Den.)| bij Feijenoord DEN HAAG. Prins Bernhard, prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zijn voc aanwezig te zijn bij de voetbal wedstrijd Feijenoord Real Ma drid. die woensdag 8 september in het Feijenoordstadion te Rot terdam wordt gespeeld. Donner op dreef HAVANA. Onze landgenoot Jan Hein Donner is in het sterk bezette internationale schaaktoernooi van Ha vana goed op dreef. Vrijdag won de Amsterdammer van de Pool Zbignlev Doda. De Zuidslaviër Boris Ivkov be hield de leiding. Hij dwong de Belgi sche kampioen Alberick O'Kelly tot overgave. Ivkov verzamelde 5Vis pnt. Donner staat met 4Va pnt. ex aequo (Van onze sportredactie) SAN SEBASTIAN Om half drie dan brak de zon door. Jo de Roo had het nauwelijks in de gaten. Diep boog hij zich over de macaroni, die een ravezwarte Spaanse schone in Hotel Sarauz, het Nederlandse hoofdkwartier op 25 kilometer afstand van San Sebastian, met een ondoorgrondelijk gezicht voor hem, Cees Haast en Den Hartog had neergezet. De jongens hadden een echt Hollandse honger en gunden zich geen tijd te letten op het bultengebeuren, dat ditmaal niettemin erg belangrijk was. Betekende dit eerste sprankje zonlicht dan tenslotte toch de langverbeide weersverbeterlng? Het Is moeilijk er een antwoord op te geven, al zouden we dat nog zo graag willen, want het Spaanse De Bilt hult zich in Woorden die voor geen Nederlander te vertalen zijn. Maar gelukkig, dc eerste symptomen voor het weerherstel zijn er en de jongens zullen er ongetwyfcld dankbaar voor zijn. In eerste instantie vooral de zes jongens Schepers, Steevens. Dolman, Wagtmans, Du Bois en Beugels, die zaterdagmiddag om een uur precies moeten aantreden voor de 172 zware kilometers, aan het einde waarvan de pittige regenboogkleuren gloren. Onze professionals beginnen zondag morgen om tien uur aan de 14 rondes, die tezamen een afstand vormen van 267,4 km. Het gebrek aan ploegverband Is geen ty pisch Nederlands verschijnsel, ook de andere landen sukkelen ermee. En dat is te begrijpen, want. wie mag voor de ene dag van het wereldkampioenschap hechte vriendschap verwachten bij jongens die elkaar een heel jaar lang zuiver om den bróde beconcurrerenFlandrla-man Peter Post bijvoorbeeld heeft er geen stuiver baat bij als Jan Janssen, die met Jos van der Vleuten tot de Pelforth-ploeg be hoort. opnieuw met de wereldtitel gaat strijken. Den Hartog (Fort-Gitane) heeft er meer belang bij steun te verlenen aan Jacques Anquetil. de kopman van zijn fabrieksploeg en Haast, Karstens. De Roo en Nijdam van de ploeg van de Pel zouden het verspilling van dure krachten vinden als ze niet een man van hun eigen, team in de kaart konden rijden. Geen rozegeur dus, noch maneshijn in de Nederlandse beroepsploeg. De jon gens zelf halen er de schouders over op. Zij tillen er niet zo zwaar aan. want bij de andere landen spelen immers dezelfde belangen de hoofdrol. En misschien hebben daarom de heren van de Belgische wie lerbond het niet zo gek bekeken door wel willend te reageren op een brief die zij omtrent een maand geleden ontvingen van hun nationale troef Rik van Looy. Do grote Rik deelde de Belgische wielerbond minzaam mee zich kandidaat te stellen voor het wereldkampioenschap in San Sebastian en gaf tegelijkertijd een lijstje op met de namen van de renners, die hij graag in de Belgische ploeg wilde hebben. Ja zo gaat dat in België. De heren kwamen niet helemaal tegemoet aan de verlangens van de Keizer, maar ze zorgden er wel voor dat de renners van Flandria, het merk waar Rik van Looy op meer dan gespannen voet mee staat, uit de Belgi sche ploeg werden geweerd. Bij ons Nederlanders gaan dergelijke zaken niet zo gemakkelijk. Wij hebben en dat is maar gelukkig ook nog geen renner die de heren van de wielerbond aan een touwtje heeft. Wij hebben slechts sterke mannen van wie we alleen maar mogen hopen dat ze op het beslissende moment het nationale bloed laten kruipen waar het eigenlijk niet gaan kan. Dra g] i nem ach iiiist geëlektrocuteerd (Van onze correspondent) EIBERGEN De 52-jarige gehuwde draglinemachinist A. van Beek te Goor Is vrijdagmiddag in een weiland aan rle Leedseweg met zijn machine tegen de bovengrondse hoogspanningsleiding ge reden en op slag gedood. Toen de ho ge giek van de dragline met de 10 kilo- volts kabel in aanraking kwam. ont stond een enorme steekvlam, die als een bliksemschicht langs de kabels ln de richting Haaksbergen schoot. Het slachtoffer werd uit de kabine geslin gerd en kwam een meter of twaalf ver der in het weiland terecht. Ook een koe van de landbouwer Kooier werd door elektrische stroom gedood. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men nog In het duister. De heer Van Beek was reeds jaren ln dienst van de Delftse aannemingsmaatschap pij, die ter plaatse grondwerkzaamhe den uitvoert in verband met de voorge nomen verzwaring van de hoogspan ningsleiding van tien k.v. op 110 k.v. TOTOWEDSTRIJDEN AJax—PSV Ellnkwijk—Telstar Feijenoord—Go Ahead (4/9) FC TwenteHeracles Willem IISparta GVAVDWS ADOFortuna '54 MVV—DOS Blauw Wit—Holland Sport VolendamCanibuur XerxesNAC Velox—VVV RBC—DHC EERSTE DIVISIE AlkmaarDe Volewijekers Eindhoven—NEC TWEEDE DIVISIE A Zwolse BoysHVC De GraafschapZaanstreek WageningenGooiland AGOVV—Tubantla HilversumVitesse HeerenveenZwartemeer ZFCPEC TWEEDE DIVISIE B Roda JCFortuna VI. EDO—HDVS RCH—DFC Wilhelm!naFC Den Bosch De Baronie—Excelsior Helmondla 55Haarlem SVVLlmburgia 1

Leidse Courant | 1965 | | pagina 15