f PRIJSSTOP BETEKENT LAGER LOON VOOR MANNEN UIT HORECA Fransen in verhoor voor kollermoord Uit, goed voor u (Den) Uyl, slecht voor u Mgr. Bekkers geeft college GOUDEN MEDAILLE VOOR DR. WESSELS Voorgenomen wegenbouw in 1965 te realiseren Meeste aardgas binnen E.E. G. uit Nederland Belangrijkste energiebron in Europa Hoofd in zak nagetekend DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Scholier door honkbal gedood NEW YORK Een 17-jarige Ameri kaanse middelbare scholier, Richard Green, is op het honkbalveld van zijn school te Lewisvllle in Indiana door een ongeval om het leven gekomen. De jon gen kreeg de bal tegen de slaap toen een automatische pitchingmachine de bal onverwacht had laten schieten. De jongen werd op zijn verzoek naar huis gebracht. De dokter die men daar had laten komen achtte opneming in het ziekenhuis voor een hersenoperatie nodig. Kort na aankomst in het ziekenhuis stierf de jongen. (Van een onzer verslaggevers) Met de slagzin „Uit, goed voor u" voelt geen horeca-man zich meer gelukkig. Hij is zich er scherp van bewust geworden, dat er bij elke klant langzamerhand geld bij moet, nu minister Den Uijl de prijsstop heeft afgekondigd voor de horecabedrijven. Men overweegt dan ook een nieuw bordje aan de wand van de collec tieve propaganda: (Den) Uijl, slecht voor u". Buitenshuis is het café de enige plaats, zichzelf kan zijn. Voor het eerst door KNCV uitgereikt Waardering voor onderzoekingen (Van een onzer verslaggevers) De eerste gouden medaille van de Koninklijke Nederlandse Chemische Ver eniging K.N.C.V.) is vandaag op het congres van de vereniging in Den Haag uitgereikt aan dr. J. S. C. Wessels. De toekenning geschiedde op advies van prof. dr. W. G. Burgers, prof. E. Havin- ga, prof. dr. J. Th. G. Overbeek. prof. dr. ir. P. E. Verkade en dr. E. J. W. Verwey. De medaille, ontworpen door prof. F. A. Carasso, werd uitgereikt door de voorzit ter van de KNCV. prof. ir. P. H. Heertjes. De medaille werd ingesteld om eens in de twee jaar te worden uitgereikt aan een jong Nederlands chemicus, die zich op het gebied van chemisch of chemisch- technologisch speurwerk heeft onder scheiden. Dr. Wessels heeft, nadat hij de h.b.s. had doorlopen, als assistent bij Philips gewerkt en daarna in Leiden scheikunde gestudeerd. Vervolgens bleef hij te Lei den assistent van prof. dr. Havinga en (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Iaat zich aanzien, dat het voor het jaar 1965 door het ministerie van Verkeer en Waterstaat uitgestippelde wegenbouwprogramma ten volle zal kunnen worden gerealiseerd. Minister J. G. Suurhoff heeft dit de Eerste Kamer medegedeeld ln zijn me morie van antwoord bij de begroting van het rijkswegenfonds voor 1965. Er is ten departemente nog wel een tekort aan technisch personeel voor de voorberei ding en uitvoering van het omvangrijke programma van wegenaanleg, maar de minister hoopt spoedig nieuwe personeels leden te kunnen aantrekken, zodat het verdere programma niet behoeft te stag- De wervingsactiviteiten zullen dan ook worden uitgebreid. De bewindsman meent, dat de finanoiële zekerheid voor de uit voering der projecten (via het rijkswegen fonds) en de vele voorbeelden van reeds voltooolde moderne wegenbouwprojecten een wervende invloed zullen uitoefenen. De minister heeft ln zijn memorie voorts getracht, de bezorgdheid van som mige senatoren betreffende materiaal voorziening weg te nemen. Er zal voldoen de materiaal, in het bijzonder zand, be schikbaar zijn om het programma uit te voeren, zo zegt hij. Wel deelt hij de zorg betreffende onvoldoende coördinatie tus sen de verschillende organen en instan ties, die bij de wegenbouw betrokken zijn (rijk, provincies, gemeenten). Er zal een tussenweg moeten worden gevonden tus sen voldoende en tijdig overleg enerzijds en een vlotte afdoening van zaken anderzijds. Overigens gaat de minister niet diep op de vele vragen in, omdat de begroting voof 1965 door de senaat zal worden vastgesteld op een tijdstip, waarop die voor 1966 al weer wordt in gediend. DR. J. S. C. WESSELS voltooide het grootste deel van zijn promotie-onderzoek naar de fotochemi- sche processen bij de fotosynthese. Hier na trad hij wederom ln dienst bij Philips in Eindhoven, waar hij zijn onderzoek afrondde en zijn proefschrift schreef: „Investigations into some aspects of the hill reaction". De promotie vond plaats ln januari 1954 ln Leiden. Promotor was prof. Havinga. Na zijn promotie heeft dr. Wessels grotendeels zelfstandig onderzoekingen gedaan over de biochemische fosforyle- ring, met name van de onder Invloed van licht verlopende vorming van ener gierijke fosfaten. Hij beeft daarbij een wereldnaam op dit gebied verworven, hetgeen, gezien het feit dat hij geheel zelfstandig zijn weg moest banen, een zeer grote prestatie betekent. Hij treedt bij dit onderzoek als een uitermate begaafd experimentator naar voren, die «Rn proeven met overleg zo weet te kiezen dat ze tot goed Inter preteerbare resultaten leiden, aldus de commissie voor toekenning van de medaille. Het zomercongres 1965 van de KNCV heeft geen speciaal hoofdthema De chemie van de grensvlakken vormt een belangrijk onderwerp van bespreking. Vele specialismen der chemie hebben in grensgebieden vele raakpunten en het is juist de opzet van het congres dat door het bijeenbrengen van alle scheikundi gen. schijnbaar uiteengegroeide specia listen elkaar ontmoeten en van eikaars problemen kennis nemen gedurende van daag en morgen ln het „Kurhaus" in Scheveningen. Russische metropoliet bezoekt Nederland DEN HAAG. (KNP). Metropoliet Philaret. primaat van de Russische Ortho doxe Kerk in het buitenland, brengt don derdag 7 oktober een bezoek aan ons land De metropoliet maakt op het ogenblik een visltatiereis langs de Russisch orthodoxe bisdommen in de wereld. Op 7 oktober visiteert hij de Russische orthodoxe kerk in Nederland. Hij brengt dan een bezoek aan de Russische orthodoxe kerk in Den Haag, waarvan de Nederlandse archiman driet Jacobus het hoofd ls. Metropoliet Philaret. die tot 1960 ln Charbin ln China woonde, werd dat jaar vrijgelaten door de Chinese autoriteiten. Hij vertrok naar Europa, waar hij kort daarna tot metro poliet werd gekozen. Liever kelner met kinderbijslag Het klinkt bitter, maar de prijsstop is dan ook als een bom in hun midden ge vallen. Alles steeg; de lonen sinds no vember '63 met 23 procent; allerhande levensmiddelen met tientallen CBS- punten. De laatste prijsafspraak met 't ministerie werd gemaakt in de tweede helft van het vorige jaar op grond van bedrijfsgegevens, die toen dateerden van juni. Van de nadien doorgezette stijgingen mocht er niets doorberekend worden in de prijzen. Er zijn Horeca- mensen met een inkomen van minder dan tien mille, bij wie kelners met kop en schouders boven de loongrens twaalf uittronen. Jaarlijks wisselen dan ook drieduizend Horecabedrijven eigenaar. Van mensen, die er schoon genoeg van hebben en kelner worden, naar mensen, die het zoet van de eigen borrel willen proeven en niet verdacht zijn op het zuur van het zakelijk defi cit, dat ook hen te wachten staat. Zwolsman sluit de deuren van zijn drank- en eetzaken niet voor niets. Voor tien mille knipt hij nog niet eens met zijn vinger, laat staan een jaar achter de toog staan van 's morgens negen tot 's nachts één. Het ls hierom, dat de Horecaman de prijsstop ondergaat als een loonsver laging, nu alom de CAO-gesprekken over hoger loon wper op gang komen. De accountant van het bedrijfschap Horeca heeft Jiet eens precies, nage gaan en kan cijfers produceren, die ont stellend zijn en die de Horecaman af tekenen als een idealist, die voor een krappe boterham zijn maatschappelijke en sociale functie blijft vervullen. Hier komen de cijfers: van de café bedrijven met een omzet van 40 mille 5 procent rendabel; van 40 tot 60 mille 40 procent rendabel; boven de 60 mille maar dat zijn er niet veel hebben het niet slecht. In de 40-millers verdienen man plus vrouw plus dochter n) samen hooguit elf mille; een trap hoger komt men gezamenlijk aan de hooguit 14 mille. Men dient hierbij te bedenken, dat de eenmansbedrijven in n gezinsbedrijven zijn, omdat geen een 20-urige werkdag achter de tapkast kan maken. In de café-restaurants is pas wat te verdienen bij een omzet van 180 tot 360 mille. Het merendeel van de bedrijven ligt hier aanzienlijk onder. Vooral de keuken is een kostbare liefhebberij met chefkoks, die met een kleine tweehon derd gulden in de week naar huis gaan, althans in de eerste klas bedrijven. De pensions leveren pas een goed in komen bij een jaarlijks omzet van ten minste 75 mille. Het grootste deel haalt dit bedrag niet en moet er andere klus jes bij doen. Over winst ls er dan ln het geheel 10.000 woningen meer gereed in eerste 7 maanden DEN HAAG (ANP) In juli 1965 zijn volgens gegevens van het centraal bureau voor de statistiek 8.580 nieuwe woningen gereedgekomen. In juli 1964 werden 7.483 ve woningen opgeleverd. In de jaren t/m 1963 kwamen in de maand juli gemiddeld 6.694 woningen gereed. Het aantal in de eerste zeven maanden van 1965 gereedgekomen woningen bedraagt 59.694, tegen 49 594 in de overeenkomstige periode van 1964. Gemiddeld kwamen in de overeenkomstige periode van de jaren 1959 t/m 1963 42.028 woningen gereed. Van de in juli voltooide woningen werden er uitgevoerd in systeembouw. In de eer zeven maanden van 1965 kwamen 7.790 systeemwoningen gereed. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.254.299 woningen gebouwd, waarvan er 135.719 werden uit gevoerd in systeembouw. lil juli 1965 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 8.211 woningen (in juli 1964 met 7.127 woningen). In de eerste en maanden vaai 1965 werd begonnen met de bouw van 69.402 woningen, tegen 4 woningen in de overeenkomstige periode van 1964. Daar het aantal gereed gekomen woningen in juli groter was dan dat van de in aanbouw genomen wonin gen, daalde het aantal in aanbouw zijnde woningen tot 152.973 op het einde van die maand. In het atelier van het Historisch Museum te Stockholm is de restauratie voltooid van de 12de-eeuwse koorkap uit Dok- kum. die deel uitmaakt van de verza meling van het Aartsbisschoppelijk Mu seum te Utrecht. De koorkap is thans permanent in het museum te bezichti gen. Dit stuk ls niet alleen van groot belang omdat er ln Europa slechts wei nig vroege weefsels bewaard zijn geble ven. maar ook omdat dit kerkelijk ge waad zijn oorspronkelijk# 12de-eeuwse vorm heeft behouden nog niet gesproken. Door de bank ge nomen doet meer dan de helft van de Horecabedrijven het zonder winst, het geen ten koste gaat van het aanzien en de toekomst van het bedrijf, waarin niets ieuwd wordt en elk initiatief een geruisloze dood vindt in het tekort aan contanten. Wat de hotelbedrijven be treft wordt er met uitzondering in Am sterdam en Den Haag slechts winst ge maakt in 30 procent van de jaarbedrij- en in nog geen 10 procent van de seizoenbedrijven. Banvloek Hoe boos de Horecamannen zijn over deze verkapte loonsverlaging hoeft de inister al kunnen afleiden uit de eer- e reacties na de prijsstop. Maar vol gende week zullen hem opnieuw de banvloeken naar het hoofd geslingerd worden, wanneer de Horecamannen in Den Haag gaan vergaderen. ten van het levensonderhoud drukt, want de Nederlander offert steeds min der geld in de tempel van de Horeca. Als de minister het gezinsbudget zou willen ontlasten, zijn er nog wel andere artikelen, waarop hij zou kunnen letten. Voor de helft van zijn omzet is de ge middelde Nederlandse Horecaman aan gewezen op de buitenlander. Het Neder landse borreltje en de Nederlandse uit smijter is derhalve een exportartikel, omdat zij via buitenlandse magen naai het buitenland verdwijnen. Van ouds her zijn alle exportprijzen vrij, behalve die in de Horeca. In de internationale concurrentie regelen de exportprijzen zich vanzelf. Maar fungeren voor Horecaprijzen het publiek en de onder linge concurrentie niet voldoende als corrigerende factoren? Aan de dienstverlenende bedrijven in de overheidssfeer wordt toegestaan de gestegen loonkosten door te bereke nen in de prijzen. Neem tante Pos, die als alternatief voor de eventuele niet- verhoging stelt 'n vermindering van dienstbetoon. De Horecaman is het een noch het ander toegestaan. Aan de ene kant zit de minister op de prijs, aan de andere kant stelt de klant zijn eisen. Het bedrijfschap noemt het loonbeleid louter industrieel. In de industrie kan men de produktie vergroten, in het Ho recabedrijf niet, tenzij men een manne tje in dienst zou nemen, die het publiek naar binnen ranselt, of aan elk tafeltje een animeerster zou nedrzetten met de opdracht de klanten zich vol te laten stoppen met meer dan hij aan kan. Men kan ook de uitsmijters afschaffen en de drinkebroers ongelimiteerd laten vollo pen. Het bedrijfschap snapt dan ook niets van de psychologie van deze prijs- Subsidie In het buitenland zou deze prijsstop wel eens eon zeer ongunstige indruk kunnen wekken, met als gevolg terug loop van het toerisme, waarna hetzelf de ministerie weer via subsidies aan 't ANW het toerisme zal pogen op te schroeven. Een promovendus heeft onlangs in zijn proefschrift gesteld, dat de sociale functie van het café niet onderschat moet worden. Het vormt de plaats, waar de mens zich als sociaal voelend wezen bewust wordt van zijn waarde voor het onderling verkeer; waar hij ook zichzelf kan zijn in ongedwongen kout en eenvoudige ontspanning. Het zakenverkeer, de vakanties en het toe risme vragen om plaatsen, waar men onder vreemden en familie is. Natuurlijk, wij behoeven met onze hogere prijzen onrendabele café's, res taurants en hotels niet in stand te hou den. Die saneren zichzelf wel. maar elk Horecabedrijf minder is een gelegen heid minder om aan te leggen, om met de ander in contact te komen. Alg. vergadering van VN is weer bijeen NEW-YORK (AFP-Reuter) De ne gentiende zitting van de algemene ver gadering der Verenigde Naties, die 1 december vorig jaar was begonnen en op 18 februari van dit jaar werd onderbro ken, is gisteravond onder voorzitterschap van de Ghanese minister van Buiten landse Zaken Quaison-Sackcy hervat. Zonder formele stemming werd besloten de strijdbijl die was opgenomen over het handves tar tike! waarbij staten d4e hun contributie niet betalen van stemming worden uitgesloten, te begraven. Op aan beveling van een daartoe ingestelde com missie werd besloten het artikel niet toe te liassen op staten die hun bijdragen aan de vredesoperaties van de Verenigde Na ties in Kongo en het Midden-Oosten niet hadden betaald. Het was het enige punt dat voor woensdag op de agenda van de algemene vergadering stond. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Mgr. W. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch, zal na de kerstvakantie aan de Leidse universi teit twee colleges geven over het Vatt- s concilie. Daarmee wordt een nieuwe serie geopend in het studium ge nerale, waarvan de onderwerpen nog nader moeten worden bepaald. De eerste serie voordrachten van het studium generale begint op 28 septem ber. Tot Kerstmis komen de volgende onderwerpen aan de orde: „De psycho logie in actie", „Teilhard de Chardin", „Actuele loonpolitiek", zowel bespro ken door ir. J. Bosma als drs. D. Roe mers, vertegenwoordigers van werkge vers en werknemers in de stichting van dé arbeidvoorts „Arbeid en. loon", „Het recht op privacy", „China's aspi raties in de wereldpolitiek", „Införma- tie als begrip", „Typografie", „Gods dienstig geloof en humanistische over tuiging", „De misdaad", „Scheuringen aan weerszijden van het IJzeren Gor dijn", „Computers" en „Periodisering in de cultuurgeschiedenis". De colleges zijn tegen betaling van cursusgeld ook voor niet-ingeschrevenen toegankelijk. In het Stedelijk Museum te Amsterdam is vandaag de tentoonstelling txin de vijftig best verzorgde boeken geopend. De boeken zijn uitgekozen door een commissie van vijf grafici onder voorzitterschap van de heer J. M. van Wessem. Terwijl nog de laatste hand aan de expositie wordt gelegd, bekijkt een bezoekster reeds de uitgestalde werken. PARUS, (AN.P -U.P.I.). Franse en Nederlandse rechercheurs hebben beslo ten om de Amsterdamse koffermoord samen op te lossen. Hoofdinspecteur J. B. Schreur en rechercheur J. Schlaghecke uit Amsterdam volgen ln Parijs een nieuw Hun Franse collega's waren al met de zaak bezig in verband met.'de opsporing van de eigenaar van een in Amsterdam verlaten Panhard en sinds er in de kof fer een kaartje werd gevonden met het (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De EEG kan ln 1975 beschikken over 70 miljard kub. meter ardgas (gelijk aan 85 miljoen ton steen- .ool). waardoor tenminste tien procent an de totale behoefte aan energie bin- icn de gemeenschap gedekt wordt. De EEG heeft deze berekeningen gemaakt de hand van aardgasgegevens uit 1963. Het percentage kan derhalve nog hoogd worden, wanneer steeds meer revens over aardgasvondsten loskomen. Zeker is echter al. dat Nederland waar schijnlijk de belangrijkste aardgasprodu- cent van de gemeenschap zal blijven. Eind 1963 beschikte de Europese ge nieenschap reeds over 1500 miljard kub. meter aardgas, voorzover de toen bekende gegevens vrijgegeven waren. Nederland had ei- 1100 miljard kub. meter van. Frankrijk 148 miljard kub. meter, Italië 130 miljard kub. meter en Duitsland 105 miljard kub. meter. Dit betekende toen reeds ongeveer zeven maal de steen- koolproduktie in 1962 binnen de EEG De cijfers van 1963 wijzen reeds uit, dat Nederland de belangrijkste aard gas bezit ter is van de EEG Men venvaaht in Brussel, dat. Nederland Jaarlijks 30 tot 35 miljard kub. meter zal kunnen leveren. Nederland zelf denkt reeds aan 50 miljard kub. meter, waarvan de helft voor export, ln aanmerking kan komen. De EEG waoht met belangstelling de vei-dere gegevens af van de onderzoe kingen, die ln verschillende landen van de EEG nog gaande zijn. Bovendien komen daarbij nog hoeveelheden uit het continentaal plat. Volgens het Neder landse voorlichtingsblad van de Europese gemeenschap bevinden zioh hier nog grote onontdekte hoeveelheden. Jongelui wegens belediging bij rellen veroordeeld AMSTERDAM (ANP) De Amster damse politierechter mr. R. de Waard heeft een 21-jarige student uit Amster dam, 1*. M„ veroordeeld tot 'n maand voorwaardelijke gevangenisstraf met 'n proeftijd van drie jaar en een geldboe te. De jongeman had in de nacht van 7 op 8 augustus op het Spui in de hoofd stad enkele agenten beledigd met het roepen van het woord „fascisten". De jongeman vertelde dat hij die za terdagavond toevallig in de buurt van „Het Lieverdje" was en daar klappen had opgelopen van een knuppel. Hij had toen geroepen. De officier van justitie noemde het woord fascisten bijzonder beladen en zeer krenkend voor iemand wie het wordt toegevoegd. De politie rechter had niet de indruk dat de jonge man het hele politieapparaat had wil len beledigen. ASSEN De politierechter van As sen, mr. P. Oosterhof, heeft twee stu denten veroordeeld tot een geldboete van vijftig gulden. Zij hadden na eeu happening in Coevorden een spandoek geplaatst bij het standbeeld van gen. Van Heutz met volgens de dagvaarding beledigende en krenkende termen. De dochter van de generaal diende daarop een aanklacht wegens smaadschrift ln. Prof. Nagel uit Lolden noemde het ge drag van de jongelui volledig gemoti veerd, omdat hij een strafoefening van de generaal in Indonesië eena ruim 3000 doden vielen te betreuren. adres van een Parijse firma erop. De Franse politie heeft het adres reeds opge spoord. maar wil alleen maar meedelen, dat het van een reclamebureau in Parijs is. De eigenaar en zijn assistent zijn ech ter op vakantie Twee rechercheurs van de Surete Nationale hebben de eigenaar van het reclamebureau in diens vakantie verblijf in Henday-Plage. bij Bayonne. een bezoek gebracht. De Franse politie wei gerde hem nader te Identificeren dan als monsieur Jean. Ook weigert zij de resul taten van het verhoor te onthullen. Naar verluidt is nog een persoon, die in het departement Landes zijn vakantie door brengt, verhoord in verband met deze zaak. l>e Amsterdamse vrouw, die op 22 augustus ter hoogte van de RullebaksJubi een ln plastic verpakt hoofd in de Am sterdamse singelgracht heeft zien drijven, tracht momenteel samen met hoofdinspec teur P. Jacobs aan de hand van wat *U zich herinnert, .n portret samen te stellen. De heer Jacobs heeft al eerder opzien barende successen met deze methode ge boekt. Gisteren hfeft dr. Zeldenrust. nadat de officier van justitie machtiging had ge geven om de wettelijk verplichte begrafe nis uit te stellen, voor de vierde maal sectie op de stoffelijke resten verricht. Het is voor het eerst in de Nederlandse crimi nele historie dat dit zo vaak gebeurt. Hij kwam daarbij tot de bevinding, dat de benen en handen van het slachtoffer moe ten zijn afgezaagd met een zogenaamde ohiru: gLsohe zaag. De politiedeskundige dr. D Eskes zoekt momenteel aan de hand van zaagsneden naar het soort en het merk. Voorts heeft dr. Zeldenrust «n de vouw van de linkerarm van het slacht offer sporen van injeoties gevonden. Dit kan wijzen op vei-slaafdheid aan morfine maar ook op een gif moord door middel van een spuitje De derde mogelijkheid s dat het slachtoffer onder verdoving gevangen is gehouden, voordat hij uiteindelijk werd vermoord en verminkt Prof. Nuboer krijgt derde eredoctoraat UTRECHT (A.N.P.). Prof. dr. J. F. Nuboer, gewoon hoogleraar ln de heel kunde aan de rijksuniversiteit in Utrecht, la benoemd tot eredoctor van de universiteit van Straatsburg. Dit ere doctoraat zal hem op 22 november wor den uitgereLkt. Het is het derde ere doctoraat dat prof. Nuboer ten deel valt. In november 1958 kreeg hij dat van de universiteit van Parijs en op 4 okto ber aanstaande zal hem dat van de uni versiteit van Leeds worden uitgereikt.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5