Duits t.v.-offensief j-"-**-?" dringt Elzas binnen j iÉfc "i w? !^'"PL Zeer ernstige waarschuwing van Paus tot augustijnen Episcopaat komt terug op omstreden mandement 1 3^ Niet geschikt voor export de misdaad giovanni vent PAGINA 2 DE LEID SE COURAN. DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1965 Voorsprong van Nieuwe Wereld C LOPEN van douanerechten en andere handelsbeperkingen be tekent dat ondernemingen van elders meer gelegenheid krijgen om op bepaalde markten te pene treren. Binnen het Europa van de gemeenschappelijke markt hebben de zes deelnemende landen hier mee al de nodige ervaring opge daan in het algemeen is hun onderling handelsverkeer sterk gegroeid. Het had onder meer tot gevolg dat tot dusverre weinig kwetsbare nationale ondernemin gen aan zwaardere concurrentie op de eigen markt zijn komen bloot te staan en maatregelen hebben moeten nemen om in de nieuwe situatie bij te kunnen blijven. In veel grotere omvang gaat zich deze geschiedenis herhalen ten dele is ze al aan de gang wanneer de verruiming van het handelsverkeer op wereldwijde basis wordt doorgevoerd Dan komt bijvoorbeeld de gemeen schappelijke markt zelf veel ster ker dan tot dusverre het geval was, bloot te staan aan concurren tie van het oostelijk blok, van Japan en andere Aziatische landen, maar wel heel in het bijzonder aan de penetrerende kracht van het Amerikaanse bedrijfsleven. De zogenoemde onderhandelin gen van de „Kennedy-ronde" in Genève zijn er helemaal op ge richt het wereldhandelsverkeer te verruimen en binnen dat kader komt „Verenigd Europa" door het verlagen van het buitentarief van de E.E.G. (de tarieven dus die gelden tussen de Zes gezamenlijk en andere landen) als afzetmarkt onder sterkere druk van de Ame rikaanse producenten te staan. NU hebben die Amerikaanse producenten in één opzicht een enorme voorsprong op de meeste bedrijven in Europeze zijn groter, kapitaalkrachtiger, veel verder geïntegreerd en op massale, efficiënte en dus vaak ook goedkopere produktie geba seerd. De Unie van Europese Industrie- Federaties van de Zes (U.N.I.C.E. geheten) heeft aan dit onderwerp een interessante nota gewijd: ,,De grootste ondernemingen in de E.E.G. vergeleken met die in an dere landen". Het is een belang rijk stuk, omdat erin aangetoond wordt, dat het Amerikaanse be drijfsleven (hoewel de v.s. qua be- volkingspotentieel ongeveer even waardig zijn aan het Europa van de Zes) een enorme voorsprong heeft. Zelfs in verhouding met het niet bij de E.E.G. aangesloten blok van Europese landen, staan de Zes niet altijd voldoende sterk. Enkele cijfers ter illustratie: van de 500 grootste industriële ondernemingen van de westelijke wereld waren er begin 1964 meer i dan driehonderd (306) gevestigd in de Verenigde Staten. 53 in Groot-Brittannië, 38 in Japan en I 73 in het Europa van de Zes (Duitsland 33, Frankrijk 25, Italië i 7, Nederland 4, België 3. Luxem burg 1van de 64 ondernemingen die eerverleden jaar een omzet van één miljard dollar hadden, waren er 49 Amerikaans en slechts zeven uit het E.E.G.-gebied. In vrijwel alle bedrijfssectoren is de positie der Amerikaanse ondernemingen overheersendze overtreffen bovendien in de om vang van hun nettowinst meestal de Europese concurrenten verre, zodat hun eigen kapitaal steeds groter en hun arsenaal voor ver dere expansie krachtiger wordt. Deskundigen die dit beeld opgesteld en bestudeerd heb ben, wijzen op twee sterke voor delen die de Amerikaanse onder nemer op anderen heeft, wanneer het bij een vrijer handelsverkeer tot concurrentie met de E.E.G. gaat komen: 1) ze kunnen door hun winstpercentage te verminde ren nog sterker concurreren met minder grote bedrijven; 2) ze nemen voor het aantrekken van nieuw kapitaal op de kapitaal markt een ondubbelzinnige voor keurspositie in, wat de mogelijk heid biedt o.m. investeringen te vergroten, research uit te breiden om op die manier de bestaande technische én commerciële voor sprong te behouden. Gelijk te verwachten viel, is de conclusie dan ook dat de Europese economie moet streven naar meer concentratie. Dit behoeft niet te gebeuren door op grote schaal kleinere ondernemingen te liqui deren en te streven naar mam- moetbedrijvenin sommige geval len zal een bedrijfssector zich te- \Teden kunnen biijven stellen met het bedienen van de nationale markt. Maar om in het wereldhandels- verkeer tegen de Verenigde Staten opgewassen te blijven en zijn aan deel te krijgen in de marktver- groting, zal het Europese bedrijfs leven niettemin bepaalde bakens moeten verzetten. Inderdaad staat hier voor de Europese economie een belangrijke zaak op het spel. Maar hoe inge wikkeld de problemen gouden we nog eens extra kunnen onder strepen door eraan te herinneren dat bij een dergelijk concentratie proces twee andere zaken die de onderneming raken extra zwaar gaan wegende wering van kartel vorming en controle op de struc tuur der ondernemingen, opdat er in Europa geen nieuwe stimulan sen tot super-kapitalisme zullen ontstaan. Een zekere economische concen tratie kan onvermijdelijk zijn. Maar ze mag de opmars naar modernere ondernemingsstructu ren en maatschappelijke hervor mingen niet stuiten. Artistieke eenheidsworst VERGISSEN we ons met de conclusie dat nu bijna over de gehele linie de na 1950 als paddestoelen uit de grond gerezen Europese zomerfestivals elkaar qua wer vingskracht geneutraliseerd hebben. Op de ene plaats heeft men wat meer geld dan ln de andere; hier beschikt men van nature over betere orkesten of een kundige opera-ensemble, ginds staat het toneel en krachtens traditie en artist ische inbreng er beter voor. Maar over het alge meen vertonen, vooral over de periode van een paar jaar gezien, de festivals in Euro pa zoveel gelijkenis, dat het in de Oude Wereld op een artistieke eenheidsworst begint te lijken De publieke belangstel ling valt hier en daar nog altijd mee. maar los daar van is de culturele beteke nis van de optelsom die diverse festivals toch sterk aan liet tonen. Zijn ze niet te veel een nogal voor d< hand liggend werk procédé bij de propa ganda voor toerisme en vakantie vertier geworden. Op slechts enkele plaatsen is de zuivere artistieke betekenis opgewassen tegen het VW-offensief. Maar die plaatsen zijn dan ook minder een stopplaats van het rondreizend circug dat dirigenten, solisten en ensembles allengs zijn geworden. Die plaatsen heb ben een eigen traditie en een festival met eigen karakter Ze hadden die al vóór 1950 óf ze hebben zich een eigen karakter weten te schep pen Alle andere culturele zomer manifes tivals zijn erin geslaagd elkaar artis tiek te nivelleren. Wapens spreken in Kasjmir DE gevechten ln en om Kasjmir begin nen een angstwekkende omvang aan te nemen, waarbij de luchtvloten van In dia en Pakistan inmiddels betrokken zijn. Het. probleem is al oud. een oud zeer dat is overgebleven bij de liquidatie van wat eens de reusachtige kolonie Brits-Indië was. De aanvankelijke idee was één groot onafhankelijk rijk. maar de religieuze tegenstellingen waren diepgaander dan verdraagzaamheid kon overbruggen. Het oude Brlta-Indië viel. uiteen in een over wegend islamitisch Pakistan (weer ge splitst in een West- en in een Oost- Paklstan) en 'n overwegend hindoeïstisch India. Moeilijkheden tussen deze beide religieuze groeperingen waren reeds tij dens de Britse koloniale tijd aan de orde Kasjmir werd het twistpunt. India be schouwt het als Indiaas grondgebied en voerde daartoe zyn argumenten aan; Pakistan is ervan overtuigd dat de bevol king. ln hoofdzaak islamitisch, niets anders wil dan zich aan te sluiten bij Pakistan Hoe het ook zij: het probleem vergiftigt de verhoudingen tussen de bei- da landen al veis lange en bittere jaren.' Totopot in drieën DEN HAAG De 652.136 deelnemers aan de aporttoto van het vorige week einde hebben gezamenlijk 937.390.20 gul den ingelegd Het totale prijzenbedrag bedroeg 309.338 gulden. D« eerste prijs 170.135.90 gulden Nu Is Kasjmir niet uitsluitend 'n twist punt dat voortgekomen is uit religieuze tegenstellingen; strategische belangen spe len er eveneens een zeer belangrijke rol. Kasjmir is een punt waar vele landen samenkomen; Afghanistan. Pakistan, In dia, Rusland en China (Tibet) De con trole over de weinige passen, die in dit bergachtige gebied te vinden zijn. is een zaak van groot belang Deze omstandig heid maakt de zaak niet oplosbaarder. te meer nu Pakistan een andere opvatting over de verhoudingen met China heeft dan India. ZelTs ln aanmerking genomen, dat de kwestie Kasjmir een bijzonder moeilijk probleem is. met vele. ook emotionele, aspecten, mag het toch niet zo zijn. dat wapengeweld de oplossing moet brengen. Dat hoort niet meer thuis in het heden daagse Europa en het hoort niet meer thuis in het hedendaagse Azië Het is dan ook te hopen, dat er op korte termijn, al dan niet onder auspiciën van de V N een bestand gesloten wordt als inleiding tot een rechtvaardige regeling, waar ieder. India en Pakistan, vrede mee heeft wordt gedeeld door drie personen, die ieder 56.712 gulden bruto ontvangen. Er meldden zich 147 deelnemers met twaalf goede uitslagen. Zij rullen, aan gezien voor de tweede prijs 92.801.40 be schikbaar was. 631 gulden netto ont vangen. De derde prijs wordt door 1157 per sonen gedeeid (46 400 70). Zij werden per goede kolom bruto 40 gulden rijker. I Franse pers verontrust RADIO 0p J Y Vanavond in de ether* nagesynchroniseerd t.r.-spcl Sterke zenders brengen beelden ver over de grens dat produkt ook in Frankrijk te krij- J gen is. Zoals men ln het Westduitse ..Werve- fernsehen" dikwijls produkten ziet a aangeprezen met de woorden; „Auch in Holland erhaltlich!" West-Duitsland heeft tegenover Frank- rijk ook geografische voordelen. De J Westduitse t.v.-zenders vinden geen natuurlijke hindernissen op hun J weg. De Franse t.v.-zenders stuiten af op de heuvels en bergen vaji het J Voor het eerst kunt u vanavond naar een buiten lands televisiespel kjjken, waarvan de tekst geheel in het Nederlands is nage synchroniseerd. Het is „Bartleby" van de Duitse schrijver Heinar Kipphardt. die zijn stof ontleende aan het gelijknamige verhaal van de beroemde Amerikaanse schrijver Herman Melville. Bartleby is een kopiïst, die een tijdje op een notariskantoor heeft gewerkt. Aanvankelijk ijverig, later minder werkend, totdat hij tenslotte zonder iets te doen achter een onbe schreven blad bleef zitten. Korte t(jd later overlijdt hij in een tehuis. Deze vreemde figuur gaat zijn werkgever intrigeren en hij onderneemt een speurtocht om achter het geheim van diens leven te komen. Stefan Felsenthal maakte de Nederlandse bewerking en zorgde tevens voor de tekstregie bij de nasyncronisatie met Nederlandse acteurs PROGRAMMA VRIJDAG 3 SEPTEMBER HILVERSUM I .402 r I Dagopening. 7 10 Gram. Radiokrant 7 55 nïam Instum kwintet. 0 00 V 8.30 Nieuws," 8AO My! K'-O- I 15 Voordracht (Van onze correspondent Jan Bouioer) KEULEN In het Franse grensgebied met West-Duitsland Is het al niet an ders dan in het Nederlandse grensge- De sterkste Westduitse t. bied: de t.v.-bezltters kijken er graag naar het Westduitse programma van de ARD en van het ZDF en naar dat gene wat de individuele omroepen aan regionale dingen brengen. Dit geldt natuurlijk in 't bijzonder voor de be woners van de Elzas, die voor 't me rendeel nog Duits spreken of tenmin ste verstaan. In Franse kranten en in kringen van de gaullistische ORTF- staatstelevisiemaat schappij spreekt men zelfs van een „Duits offensief" in de Elzas. Wat de pers ln Frankrijk Fransen in het nadeel bijzonder schijnt te verontrusten is De Franse t.v.-zender Straatsburg daarentegen die op het plaatselijke Zwarte Woud. -zenders zijn die in Hornisgrinde op een hoogte van 1.314 meter en een sterkte van 100 kw (reikwijdte in Frans gebied on geveer 100 km), die op de Feldberg: i.484 meter hoog en eveneens 100 kw sterk (reikwijdte: tussen de 150 en 200 km tot in Frankrijk) en de ZDF-zen- der in Baden-Baden op een hoogte van 525 meter, met een sterkte van 330 kw (die 70 km Frans gebied binnen- straalt m IS 50 Lichte muziek .1000 Radiokrant. 19.30 Gram., 22 mene*23J>0 Gram 23.55 Niei AVRO: 13.00 Nie Bartleby (Rudolf Wessely) rechts en zijn werkgever, notaris Morrison j iKurt Ehrhardt). Bij de uitzending van dit Duitse televisiespel vanavond J t>M» Nederlattd 1 hoort u in deze rollen de stemmen van Bernhard Droog a en Rob Geraerds. J omstandigheid, dat de Westduitse t.v.-stations zich ook bezighouden met problemen aan de Franse zijde van de Rijn. Alsof ze heimwee hebben naar onze provincie, schreef, onlangs Le Monde. omroepkantoor is gemonteerd «„^ue'blwïLVrvaTdTvofezen Eerste Nederlandse uitvoering S\Tv.^„™~se„wrt". 112de symfonie van Sjostakoritsj De Westdeutecher Rundfunk in Keulen In het noorden van de Elzas is de situ- Berg de eerste uitvoering in behandelt in zijn twee regionale uit- atie anders nóch beter, zendingen „Hier und Heute" en „Pris- Bovendien worden de Franse t.v.-zen- In het programma van A.V.R.O.-radio geeft het Omroep- orkest onder leiding van Maurits van den des Westens" ook vaak Neder landse kwesties. Het zou mij verbazen, indien daardoor ook maar iemand op de gedachte zou zijn gekomen, dat de Keulse t.v.-redacteuren daaraan eventuele aggressieve plannen ver binden. Natuurlijk speelt ook in Frankrijk de reclame-in-de-Westduitse-televisie een belangrijke rol; daarin wordt reclame gemaakt voor Westduitse produkten. ders nog sterk gestoord door de Zwit serse t.v.-zender op de Righi. De zender Straatsburg is verder nog in oostelijke richting „afgeschermd", omdat hij anders het radioverkeer voor de Rijnscheepvaart te zeer zou In de Elzas zijn ongeveer 140.000 t.v.- apparaten geregistreerd. 90 pet daar van is geschikt voor de ontvangst van de Westduitse programma's, die met een beeldlijnen-aantal van 625 worden uitgezonden (tegen 819 beeldlijnen de Franse programma's). land van de op de Russische revolutie gebaseerde en ter herinnering aan Vladimir Iljitsj Lenin geschreven Symfonie nr. 12, opus 112 „Het jaar 1917" van Dmitri Sjostakovitsj. Het ir concert wordt geopend met het Tweede pianoconcert van Beethoven. Soliste is de Hongaarse Viviane Gómóri, die op 13 juni 1948 te Boedapest werd J geboren en pas enkele maanden oud was toen haar ouders met haar en een oudere zuster uit Hongarije moesten vluchten. Nieuws uit lichte-muziek- wereld in ,Pizzicato jeugd. 17.30 Muzil de week 18.00 Ni Zendtijd zing, 16 ,6.49 v. en 17.50 Vnn 8.15 Praatje. 18.20 Wklïi >1. partijen. 18.30 Jaz* iek. 20.55 Boekb 21.35Europ. hoi inland. 21.50 Volks] 1 Carl Maria tijd, 11.00 Huis tot 1.00 Gevar gram.i Brussel Nederlands 12.03 Gram 12 15 Geva 13.00 Nieuws: 13.20 Ka se muziek15.20 Casln. 17.00 Nieuws; 17.15 Gev ïrzoekprogr.^ 12.00 week. 17.00 Tijd voor toppers, palet 17.30 The Teenbeatclub. kplaatjes. 19.00 Hits van mor- morgen. 20.00 Gram.. 21.00 Non- ire olaten. 22.00 Voor Spaans ïensen. 22.30 Jazzjournaal. 23.30 f 13. 22.00' Kla; 12.00 Klaas, muz.; 14 45 Klaas muz .00 Klass muz.; 18.20 .30 Wamermuziek; 21.00 iek En dat terwijl toch Frankrijk alles De uit West-Duitsland geïmporteerde veel beter fabriceert. De Westduitse universele t.v.-ontvangers. die zowel t.v.-reclame is de Franse industrie 'n 625 als 819 beeldlijnen kunnen ontvan- doorn in het oog. want óp de scher- gen. zijn veel goedkoper dan de Fran- men ontbreekt de tip niet. dat dit of se toestellen. radioprogramma Pizzicato kunt u onder meer nieuws horen over de Franse vocale parodisten Les Frères Jacques, die in oktober een veertiendaagse tournee door Europa zullen maken. Voorts worden nieuwe langspeelplaten gedraaid van Trea Dobbs, het koor Pro Musica en de j i2^"sLiêht« one-manshow van Wim Sonneveld. En bovendien kunt u luisteren naar „Boda J Schotse dai. Gitana", de huwelijksplechtigheid van Spaanse zigeuners zoals die destijds j 19.30 Klass. muz 23.Ï5 Kli door Da Silva werd gepresenteerd in „Fiesta Gitana" en waarvan thans ~1500 14.15 Russ - Lichte ook een plaat verschenen is. 1 12.00 Verzoekprogramma 13.30 Gevj ..SPSS ^147iO Muzikaal programm Advertentie iigtvoet GANGETJE - TEL. 40941* (Van een medewerker) ROME Paus Pauhis heeft In Rome het generaal-kapittel der augustijnen ln audiëntie ontvangen. In een toespraak- spoorde hij hen aan tot een waarachtig kloosterleven. Hij merkte hierbij op, dat de vijandigheid van sommige men sen tegenover het kloosterleven wel eens een noodkreet zou kunnen zijn van mensen, die In de religieus Christus niet kunnen terugkennen hetgeen zij eigen lijk zouden willen. De kloosterlingen moeten aan de wereld het oertype van de volmaakte christen voorhouden, zij moeten nu reeds verwijzen naar de we derkomst des Heren op het eind van de tijd. De Paus besloot zijn toespraak met een zeer ernstige waarschuwing. „De orde der augustijnen heeft eeuwenlang de trouw aan de Kerk bewaard. In deze de vierde conciliezitting, een korte trouw moet men thans bepaalde dingen klaring uitgeven, waarin zij haar visie vermijden: namelijk een kritische en zal geven op de gewijzigde sotlaie situatie reformatorische houding tegenover de in ons land. Hoewel over de inhoud geen traditionele leer. tegenover eerbiedwaar- concrete gegevens verkregen konden wor- dige tradities en tegenover fundamentele den. kan men aannemen, dat bepaalde goddelijke structuren binnen de Kerk. Bovendien moet men niet aankomen met een „terugkeer tot de bronnen", wanneer het in werkelijkheid gaat om de rechtvaardiging van een geest, die niet in overeenstemming is met de kerkelij ke tucht, of om het op de kop zetten van de kerkelijke leer of om het be krachtigen van bepaalde naturalistische instellingen welke de ware geest van Christus uithollen". Op welke richtingen of stromingen de Paus in concreto gedoeld heeft is uiter aard niet bekend. Wel staat vast. dat men ook binnen de orde der augustijnen zelf met de spanning tussen vooruitstre vendheid en behoudzucht niet is klaar gekomen. De vooruitstrevendheid komt vooral in de Nederlandse provincie sterk aan het licht en stoot meermalen op buitenlandse weerstanden. In dit verband is het vermeldenswaard, dat het generaal-kapittel een zeer conser vatieve figuur, pater Augustinua Trap- pé, tot generaal heeft gekozen, en niet de Nederlandse kandidaat, pater Atha- nasius van der Weyden, die in de orde de functie vervult van procurator-gene- (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Naar wij uit gewoonlijk welingelichte bron vernemen zal het Nederlands episcopaat zeer binnenkort, waarschijnlijk Prins Bernhard .„te licht" voor eredoctoraat VU UTRECHT (A.N.P.De stichting Johannes Althusius" heeft in haar blad „Tot vrijheid geroenen" stelling ge nomen teeen het plan van de senaat van de vriie universiteit ln Amsterdam om eredoctoraten te verlenen aan prins Bernhard en dominee Martin Luther King. Het blad wil niets afdoen aan de verdiensten van de prins, maar meent toch. dat deze niet liggen op het gebied van de christelijke wetenschap En. aldus het blad. van bijzondere prestaties van de prins „ter bevordering van Gods eer en van de godzaligheid in den lande", zoals ln het reglement van de V.U. staan omschreven, zal geen reforma torisch christen onder de indruk zijn geraakt. Dominee King heeft wel ver diensten gehad voor de negers in Ame rika, maar slechts negatieve bijdragen geleverd voor de ontrechte of rechte loze rassen daarbuiten. De stichting Johannes Althusius stelt zich tot doel het reformatorisch vrijheidsbeginsel weer tot gelding te brengen. eden uitspraken uit het mandei door deze verklaring zullen worden her roepen, onder andere het strenge verbod om |id te zijn van het N.V.V. en om regel matig socialistische dagbladen te lezen of naar socialistische radio-uitzendingen te luisteren. De verklaring werd ontworpen door mgr. G. de Vet en tijdens de laatste bijeen komst van het Nederlands episcopaat door de bissohoppen goedgekeurd. In welke vorm de publikatie zal plaats hebben, niet bekend. Het opstellen wan genoemde verklaring, die ook door vele katholieken als noodzakelijkheid werd gezien, geschiedde mede op verzoek van het N.V.V Aange nomen mag worden, dat de strenge straf fen. die voor katholieken op het lidmaat schap van deze organisatie stonden, zul len komen te vervallen. jtelevisie NEDERLAND I (NCRV) 19.00 Nieuws in het kort 19.01 Klaas Vaak 19.15 Van gewest tot gewest 19.35 De Lucy Show 20.00 Jouimaal 20.20 Sooutem 20.25 Opsignooa'ke, programma rond de Belgische zanger Louis Neefs 20.55 Alttent/ie 21.20 Bartleby. tv.-spel 22.50 Dagsluiting door da. A. C. D. van den Bosch 22.55 Tweede journaal 'fcÉDÊItLAtfD II j(VArAV'1" nr 20.00 Jounnaai 20.01 Improvisatie. Jazzprogramma 20.25 Burke's Law 21.15 Filmvenster 21.45 Aoter het nieuws radio HILVERSUM I (NCRV) 20.00 We zijn weer thuis, lichte muziekjes 22.00 Orgelconcert door Cor Kee 23.00 Amsterdams Kamerorkest o.l.v Marinus Voorberg HILVERSUM II (AVRO) 20.05 Omroeporkest p.l.v. Maurita 23.05 Pizzicato de Jeugd alleen. Maar dat leverde ondanks enkele technische foutjes kostelijke kljkstof op. Het droge ge sproken commentaard deed Jammer genoeg aan deze filmpoëzie wel afbreuk. In „Brandpuntpost" babbelde Frits v. d. Bel weer met „ingezonden stukken- schrijvers". Een merkwaardige rubriek waarin vaak particuliere probleempjes worden aangesneden op een wijze die ineens veelzeggend wordt voor het sociale klimaat in onze welvaartstaat waarin het voor de massa goed leven ls, maar waarin vele enkelingen zo schrij nend tekort komen. Het was een goed idee om aalmoezenier Groenendijks epiloog in dit programma te laten opgaan. Niet alleen omdat zo een goede afsluiting verkregen werd maar ook dat deze epiloog Hn ver-.- omdat deze epiloog zó een hartig appèl kon worden op een christelijke geest in de zin van het evangelie. In een handomdraai avond de centrale plaats in zijn programma had gegeven, leek ons die plaats niet waard. Het gegeven gewetensconflict van de jonge Vopo die by de Beriynse muur een vluchteling neerschiet moet ln handen van een Westduitser al gemak- keiyk tot tendentieuze pathethlek voe ren. Maar auteur Gerd Oelschlegei maakte het wat dit betreft al te bar. 5 6 89 Vg. Hij werkte met stevig aangezette cliché's die geen enkele psychologische diepgang toelieten In plaats van een geestelijk HILVERSUM conflict kregen we holklinkende frases die culmineerden in een slot dat regel recht uit de koker van een Duits Propagandaministerium van ruim twin- twintig Jaar geleden had kunnen komen. Opvallende spelprestaties wer den niet geleverd, de film leek goed koop gemaakt te zijn. Typische Duitse getoruiks-t.v., niet geschikt voor export. Dan beviel ons de Amsterdamse vakan tiefilm „Lieverdjes" van Ed en Ger v. d. Elsken heel wat beter. Ze was wars van een documentaire inslag, observeer- Leo Driehuys dirigeert radio-orkesten Leo Driehuys. die met ingang van 1 september zijn functie als dirigent in algemene dienst bij de Ne derlandse Radio Unie aanvaardde, zal van 2 tot en met 7 september als eerste het Radio Kamerorkest van de NRU leiden in opnamen voor de AVRO en de VPRO De heer Driehuys zal het komen de seizoen maximaal 40 concerten diri geren met vier van de vijf grote NRU- orkesten. te weten het Radio Filharmo nisch Orkest, het Omroep Orkest, het Radio Kamer Orkest en het Promenade Orkest. Horizontaal: 1. verfbord van een schilder. 2. pro- jektieplaatje - lof. 3. plaats in Gelder land. 4. putemmertje - gast. 5. vogel eigenschap - opstandje. 6. heldendicht snee. 7. voorzetsel. 8. loot - gewicht. 9 onderdeel van een samengestelde handeling. Vertikaal: 1. ten bedrage van - drank - vogel- produkt. 2. inkerven. 3. familielid - ik (Latijn) bekende motorraces. 4. bijwoord - heilige. 5. deel van de vin ger - familielid. 6. lengtemaat - ka raat (afk.). 7. voorzetsel - vreemde munt - militair. 8. een land besturen. 9. voorzetsel - telwoord - muzieknoot. Oplossing Hor. 1. olm 4. zeef - neei gast. 7. aalst. 2. eerst. 8. lee. 5. ate - ree. 6. lekt - 8. naakt. 9. vaals-top. - zal - w. 2. beter. 3. r - na. 4. elf - taal. 5. are -ras. ;en - gek. 7. It - era - tt. 8. feest. - net - op. Liturgische kalender VRIJDAG 3 september; H Pius X. Wit. Eerste vrijdag. Votiefmis van het H. Hart: Cogitationes. door howard shaw Zo was de stand van zaken in februari 1956. Diep in zijn hart was Giovanni een goed mens. Het leven had hem een bescheiden en rustig geluk geschon ken. Hij had reeds lang geen persoonl(jke ambities meer en hij werd niet meer aangetrokken door ver anderingen of avonturen. Hij was gezegend met het goede van deze aarde en werd niet bewogen door hartstochten, wroeging of lichtzinnige opwellingen. In zijn jeugd was hij impulsief geweest, maar nu was h(j niet jong meer. Daarom is het misschien waar dat alleen het onberekenbare toeval Giovanni Venturi tot een misdadiger kon maken. en van de misdaad de lezer de juiste i één kant Om de aard van het probleem goed te kunnen begrijpen, moet ligging van een aantal gebouwe: de Vla dei Scrivani goed in gedachten houden. De Trattoria Di Giovanni stond midden in het blok en droeg nummer 36. Daarnaast stond de smalle winkel van de boekhandelaar. Vervolgens waren de num mers 40 tot en met 46 aangebracht op een groot ge bouw dat grauw en somber de langdurige aanvallen beleefd. Zij was de eerste Italiaanse vrouw geweest die een onderzeeër bestuurd had, zij had een ge weldige, maar totaal onbruikbare raket ontworpen en daarna had zij een lang epos over de helden daden onder de zeespiegel gepubliceerd. De laatste jaren had ztj zich echter teruggetrokken en werd zij zelden in de straat gezien. Voorbij haar huis, op de nummers 48 en 50, dreven de zilversmid en de groenteman hun zaken. En ten slotte op de hoek stond een groot gebouw van ge wapend beton, waarin de apotheek Andrea gevestigd Een afstand van 37,6 meter scheidde de muur tussen de Trattoria Di Giovanni en de boekwinkel van die tussen de groentezaak en de apotheek. Op 16 februari 1956 stierf de eigenaar van de apo theek Andrea. Dit nieuws bereikte Giovanni Venturi pas laat in de middag, toen hij als gewoonlijk met een dik potlood over zijn boeken gebogen zat. Type rend voor zijn goede hart was het feit dat hij spon taan onder de winkeliers en particulieren in de Via dei Scrivani een inzameling voor een krans organi seerde. Op de ochtend van de begrafenis liep hij on danks de aanhoudende kille motregen, met ontbloot hoofd achter de' baar en uit eerbied voor de dode sloot hij die dag en de volgende de Trattoria Di Giovanni. Laat in de ochtend van de eerste maandag in'maart kwam Giovanni terug van zijn dagelijkse inkopen en bemerkte dat er steigers waren opgetrokken voor de gevel van de apotheek Andrea. Het huis was dus al verkocht, dacht hij. Dat waa een geluk voor de i de elementen doorstaan had. Dit was de parti- Op het grootste r culiere woning van signora Luise Pandolfi. Deze dame, van wie beweerd werd dat zij in de t(jd van Garibaldi geboren waa (of volgens andere geruchten de oude apotheek wa i Julius Caesar). aankondiging geplakt. Nieuwsgierig om te weten .velke firma hier gevestigd zou worden, stak hij het plein over. „INIRO opent hier binnenkort het groot- verschillende ge- ste en beste restaurant van Trastevere". las hij. op het andere én probeerde de gevolgen ervan te overzien. Het was slecht nieuws, daar was geen twij fel aan. Hij keek naar de werklieden die op de stei gers bezig waren. Vrolijk verwijderden zij de naam plaat van de overleden apotheker. Ze maakten een brutale en aggressieve indruk. Geen goed voorte ken, meende hij. Hij wendde zich af en liep over de ongelijke keien de straat in, langs de groentewinkel, langs de etalage van de zilversmid, langs de weelderige woning van signora Pandolfi en de winkel van de boekhandelaar. Hij ging aan een van de tafels van zijn eigen trattoria zitten en boog zijn hoofd, zo diep in ge dachten, dat hij niet eens de komst van zijn kok; een uur later opmerkte. Zowel hij als de boekhan delaar vermeden welbewust iedere zinspeling op de nieuwe ontwikkeling toen ze voor de lunch aan hun Camparis nipten. Die middag besteedde Giovanni enkele uren aan telefoontjes met vrienden in Rome om te informeren wat de INIRO voor een onderneming was. „Dat is de Italiaanse Nationale en Internationale Restaurant-Organisatie", wist eindelijk iemand hem te vertellen. „INIRO" is d: afkorting van die lange naam. Ze zijn kort na de oorlog begonnen. Eerst alleen in Turijn. Enkele industriëlen uit Milaan hebben het kapitaal bijeen gebracht. Ze werken volgens het Amerikaanse systeem door karrevrach- ten levensmiddelen in te kopen en die centraal te verwerken tot standaardschotels. Het is een hyper modern concern." Een ander vertelde hem dat er alleen in Milaan al ongeveer twintig INIRO-restaurants waren en veer tig in Venetië; onlangs waren er zeven in Florence geopend, negen in Bologna en vier in Livorno, tot grote schrik van de plaatselijke restaurateurs. Het was duidelijk dat de nieuwe vestiging in de Via dei Scrivani een begin van een invasie in Rome door de INIRO betekende. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2