S)e CeicLc Sou/temt otrijd m Kasjmir ontbrand, Itaiie V.S. pogen te bemiddelen ontdekt foE> Pakistani over bestandslijn Dochter o, 1 I/ ,i Hitler in Oe Thant maant tot bestand REGEN EN BLIKSEMINSLAG Ziekenhuis weigert doodziek jongetje ^DEAltf Veldkamp wil vakantiegeld voor invaliden en bejaarden GEEN TIENERORGIE IN VUURTOREN DE Noodweer teistert groot deel van Italië Blinde alpinist uit Wassenaar bereikte' top Dibona (3130 m) Gletsjer opnieuw in beweging PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TELEFOON 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFDELING 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIR. J. F. J. M. KOENS HOOFDRED. L. C. J.ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: per week ƒ0.83; per maand /3.55; per kwartaal ƒ10.70; franco per post ƒ11.20. ADVERTENTIES: 20 cent per mm. Telefoontjes ƒ1.75 KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (tussen 17.30-19.00 uur) DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1965 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TIJDELIJK VEEL BEWOLKING De weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond; Tijdelijk veel bewolking met hier en daar enige regen. Matige tot krachtige noordoostelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 56e jaargang, no. 16.618 KARATSJI-NEW DELHI (UPI- Reuter). Ingeleid door een artilleriebeschieting zijn gisteren Pakistaanse troepen de bestands» lijn in Kasjmir overgetrokken om „een einde te maken aan de voort durende Indiase aggressie". Tus sen de troepen van beide landen zijn zware gevechten aan de gang. Volgens een Pakistaanse woordvoer der zijn vier Indiase vliegtuigen neer gehaald en zou een Indiaas legeronder deel in het gebied van Srinagar in de pan zijn gehakt. Een Indiase woord voerder verklaarde dat Indiase vlieg tuigen Pakistaanse pantservoertuigen Pattontanks) hadden aangevallen en toen vernietigd. De gevechten hebben in hoofdzaak plaats in de Tsjambsector. Zij zijn bedoeld als vergelding „voor Indiase aggressie". Op verzoek van secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. oefenen de V.S. druk uit op beide landen de gevechten te beëindigen. Oe Thant had zich eerder al telegra fisch gewend tot de staatshoofden van India en Pakistan om een einde te maken aan de strijd „in het belang van de wereldvrede". De ernst van de toestand blijkt uit het gebruik door India van vliegtuigen, wat zelfs bij de Indiaas-Chinesè gevechten niet gebeurd is en ook niet bij vroegere incidenten tussen Indiase en Pakistaan se troepen. De Pakistaanse troepen zouden twee Indiase posten, Dewa en Tsjamb veroverd -hebben en ongeveer twaalf kilometer over de bestandslijn zijn getrokken; de Indiërs zouden daar entegen de beschikking hebben over de Hadjipirpas. Verondersteld wordt dat de Pakistaanse troepen de belangrijke toe- voerweg tussen Srinagar en New Delhi willen afsnijden. Slaat 's morgen? Denkt U: „Ik mijn bed uit, iedereen zijn bed uit"? Loert u overdag (en 's nachts) met een valse blik naar de klok? Dan werkt u te stug. Zonder op te schieten, natuurlijk. Wat u nodig hebt, Is ontspanning ln jong ge-, zeischap. Dansgezelschap! Er is een wekelijkse club voor u, als u nu inschrijft voor een fleurig sei zoen bij dansschool Evert Caste- lein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Telefoon 52054. O Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft de sociaal-economische raad om advies gevraagd over het vraagstuk van een vakantieuitkering ln het kader van de sociale verzekering. De minister be doelt hiermee het verlenen van een vakantieuitkering aan bejaarden en Invaliden. De Nederlandse bond voor ouden van dagen heeft een vakantieuitkering voor bejaarden reeds ln 1963 bepleit. Ook ln het parlement is deze kwestie al meer dere malen besproken. Minister Veld kamp zegt ln zijn adviesaanvraag aan de SER dat de vakantie ook in het leven van bejaarden en Invaliden een plaats is gaan innemen. Zoals bekend wordt in het kader van de ziektewet en de werkloosheidswet aan werknemers, die onder een vakantie- bonnenstelsel vallen, naast het zieken geld en de werkloosheidsuitkering thans reeds een vakantiebon verstrekt. In de pensioenen en uitkeringen krachtens de AOW, AWW en de lnterimwet invalidi- teitsrentetrökkers zijn geen vakantietoe slagen verwerkt. Om hierin verandering aan te brengen denkt minister Veld kamp aan een oplossing in die zin. dat van een verhoging van de uitkeringen als gevolg van de stijgende welvaart (de welvaartsindexering) een gedeelte wordt gereserveerd en als vakantieuitkering in eens wordt uitbetaald. Op die wijze zou den geen extra lasten op het bedrijfs leven of op de schatkist worden gelegd. De SER is gevraagd over één op deze wijze te realiseren vakantieuitkering ad vies te geven. (Van een correspondent) ROME Italiaanse journalisten ztfn erin geslaagd de 28-jarige dochter van Adolf Hitler, Glsela, in Italië op te sporen. De blauwogige Glsela. die verloofd Is met de Franse schrijver Philippe Mervyn, be reidt zich op het ogenblik voor op haar rol in de film,.A chacun »n Juif" („Iederzijn jood") waarin zij optreedt als Chlsla von Heuserbronn. de heldin van de roman van Philippe Mervyn. De Franse auteur was op de hoogte van het geheim van zijn ver loofde. Hij had eeuwig stilzwijgen ge- i gisteren gedwongen barrevoets en met opge rolde broekspijpen over het befaamde San Marcoplein te lopen: hevige regen val had het plein veranderd in een vijver, die van de ene tot de andere zijde blank stond. Katwijkse politie stelt vast; Antiquair uit Delft overweegt klacht laster Van een onzer verslaggevers) KATWIJK-DELFT Op de agenda van de raadsvergadering van Katwijk van hedenavond staat als punt 10 ver meld: het voeren van een rechtsgeding tegen W. van Bokhoven inzake de voor malige vuurbaak. Burgemeester H. Dui ker hoopt, dat dit voorstel de instem ming van de raad zal krijgen, omdat hij een einde wil maken aan de verhuur van de oude vuurtoren aan de Delftse antiquair W. van Bokhoven. Deze anti quair zou de toren volgens de burge meester beschikbaar stellen voor licht zinnige tienerfeestjes. En de burge meester wil geen opspraak in zijn ge meente. „Met mijn vrouw en mijn „schanda lige" zoon, een scholier van net zestien jaar, ga ik vanavond naar die raads vergadering", zei de Delftse antiquair. „Ik huur die oude vuurtoren al achttien jaar. Ik verkoop er 's zomers wat sou venirs en ontvang er toeristen, die over de zee willen uitzien. Zakelijke aantrek kelijkheid zit er voor mij niet veel in. Daarom helpt mijn zoon mij in de va kantie en omdat ik een zaak in Delft heb, staat hij er wel eens alleen in. Hij krijgt dan wel aanloop van Katwijkse vrienden en vriendinnen, maar ge heimzinnig kan het er niet aan toegaan, want de vuurtoren is vrij toegankelijk en de hele dag is er aanloop". Niettemin heeft de politie kortgeleden een inval gedaan. Scholier Bokhoven en zijn vrienden moesten mee naar het bu reau en schijnen daar op niet al te be leefde wijze verhoord te zijn. Nochtans verklaart de politie thans, dat haar van (Advertentie) SPOORLIJNEN GEBLOKKEERD ROME. (UP I.) Een groot deel vn Italië is gisteren door noodweer geteisterd. Tenminste acht mensen hebben er het leven verloren, hon derden zijn dakloos geraakt. In Rome en in grote gebieden in het noorden kwam het ene zware on weer na het andere, vergezeld van zware regenval. De rivier de Angeiuto overspoelde de autostrada del Sol nabij Ternl in het midden van het land. Tiental len auto's wenden door het water meegesleurd. Hierbij kwamen drie mensen om het leven. In Sdena weid een auto docnr het water van een brug gevaagd. De inzittenden, een politieman en zijn vrouw, verdron ken. De regenval was het grootst te Rome en te Ternii maar ook el ders was het flink raak. Zo kwam te Venetië het San Marcoplein blank te staan. In de Romeinse wijk Prima Porta drong de rivier de Tiber de hulzen binnen. Het water steeg in deze wijk tot drie meter hoogte. De po litie en brandweer gebruikte am- fiblewagens en rubberboten ooi de mensen uit de bomen te kunnen plukken. Op tal van plaatsen sloeg de blik sem in. Meer dan twintig branden werden in Rome gemeld. De koepel van de Santa Luciakerk werd door blikseminslag beschadigd. Ten noorden van Rome veroorzaak te de regen een aantal grondver schuivingen. die op hun beurt een aantal spoorlijnen blokkeerden. Te Sondiio, in Noord-Italië. viel sneeuw. In de omgeving van Temi drong het water naar schatting twintig dorpen en gehuchten bin nen. Veel akkerland kwam blank te Een groep Duitse historici, die speurt naar documenten over de dood van Hitler, legde een jaar geleden geheel onverwachts in de archieven van de geheime dienst in München, de hand op een ultra-vertrou welijk dossier over het bestaan van een dochter van Hitier. Het dossier dat afkom stig was uit de archieven ran de Gestapo, maakte melding van „intiemere" relaties tussen Adolf Hitler en de knappe atlete Tilly Fleischer, die in 1936 een gouden medaille op het nummer speerwerpen be haalde tijdens de Olympische Spelen te Berlijn. Uit het dossier bleek dat uit de relaties tussen Hitler en Tilly Fleischer in de december 1937 een dochter werd ge boren, die de naam ontving van Glsela. Achtervolging Het Duitse weekblad Bunte ILlustrierte kreeg lucht van de ontdekking. Het blad stuurde zijn beste reportera uit ter op sporing van Glsela. die de familienaam draagt, van Heuser, de eerste man van haar moeder. Al gauw werd Gisela ach tervolgd door de internationale pers. Het kind. dat eenmaal ontdekt, geen rustig uurtje meer beleefde, nam de wijk naar Italië. Hier werd haar spoor terug gevonden door journalisten van het grote Italiaanse weekblad. OggL Weer was het gedaan met Gisela's rust. door de maanden lange achtervolging bekende Gisela het geheim van haar geboorte. De journa listen van Oggl plukten de primeur van de bekentenis: „Ja, ik ben de dochter van Hitier". Gisela, die kortgeleden nog was, nam enthousiast het aanbod aan om haar eigen rol in de film „A chacun son juif" te 6pelen. Gisela en Chlsla van de fiilm zijn een en dezelfde persoon. Holly wood heeft nu ook al zijn belangstelling getoond voor Gisela. Een Amerikaanse filmmaatschappij heeft haar een vijfjarig contract aangeboden. Ernstige mensen van de film beweren, dat de dochter van de Führer een grote filmcarrière tegemoet PARLJS. Een kwart van de voorpagina van de „France Soir" van donderdag is gevuld met een foto van onze landgenoot Henri van den Berg uit Wassenaar, een blinde alpinist, die erin geslaagd is woensdag onder slechte weersomstandigheden de top van de Dibona op 3130 meter te bereiken. De berg ligt in het massief van de Oisans in de buurt van Grenoble. Drie weken geleden deed hij een poging om de top van de Grepon te bereiken op 3482 meter hoogte in het massief van de Mont Blanc. Maar er hing zulk een dikke mist dat zijn met gezellen de beklimming moesten staken. Behalve klimmen is ook skiën zijn grote passie Allerminst ontmoedigd ging onze land genoot Van den Berg dinsdag andermaal op pad. Zijn metgezellen waren de Zwit serse priester Abbé Melly. de Zwitserse gids Albert Bonnard en een Franse gids uit Grenoble Jacques Sangnier. Men bracht de nacht van dinsdag op woensdag door ln de schuilhut van de Soreiller. Woensdagmorgen vroeg werd de tocht her vat, ofschoon het weer slecht was. Het had beneden de 2500 meter ge sneeuwd en 's morgens vroeg bij zonsop gang was het gaan regenen. In een zware sneeuwstorm bereikten Van den Berg en zün metgezellen de top van de Dibona. De klok wees op dat ogenblik 12.30 uur aan. Middags om 16.00 uur was de ploeg terug ln de schuilhut van de Soreiller. WIJ waren bekaf zei Jacques Sangnier. Maar Van den Berg was nog zo fris als een hoentje ofschoon hij de 60 is gepasseerd De blinde landgenoot heeft woensdag avond in een hotel te Grenoble iets over zijn sportbelevenissen verteld. Hij wil niet weten dat hij blind is. Men moet hem behandelen als een normaal mens. Zijn grote passie is bergbeklimmen en skiuc. Iedere winter kan men hem op de skiba nen ln Zwitserland en Frankrijk vinden. Hij wordt bij het skiën voorafgegaan door een gids met een belletje. Het Liefst, zei de heer Van den Berg, klim ik er als er boven de bergen veel mist hangt. Dan ben lk tussen sneeuw en ijs zo goed als alleen en loop ik niet Iemand in de weg. WILT U EEN SPELD 7 I Orthodoxie bezorgd over koers concilie MOSKOU (KNP) In zUn laatste mededelingenblad spreekt het patriarchaat van Moskou zijn ongerustheid uit over de koers, die het 2e Vaticaanse concilie ge nomen heeft. Het blad zegt ln een artikel, dat het zo hoopvol door paus Joannes be gonnen concilie kan uitlopen op een grote teleurstelling voor vele christenen. WILT U EEN AUTO 7 (Advertentie) RUMOER IN ANTWERPEN enige losbandigheid niets is gebleken. Er is op verzoek van de burgemeester een rapport opgemaakt van de bevin dingen van de politie, maar hierin is geen sprake van losbandigheid. Volgens de politie Is de vuurtorenkwestie dan ook een civiele kwestie tussen de ge meente en de huurder. In de wintermaanden staat de vuur toren verlaten. Er hadden dan wel eens vernielingen plaats. Daarom heeft de heer van Bokhoven aan de Katwijkse zeezeilersvereniging „Skuytevaert" toe stemming gegeven in de vuurtoren haar verenigingsavonden te houden. In het bestuur zit een zwager van de heer van Bokhoven, die daardoor de garantie heeft, dat de vuurtoren 's winters in vertrouwde handen is. Op zo'n club avond ls eens een biertje gedronken. Daar zijn moeilijkheden van gekomen, omdat er voor da vuurtoren geen ver gunning bestaat. Maar ook dit heeft volgens de heer van Bokhoven niets uitstaande met de beweerde losbandigheden. Volgens hem staat het vast. dat de burgemeester hem om geen andere reden uit de vuurtoren wil hebben dan dat hij ruimte zoekt voor de Katwijkse radio-amateurs, die nog steeds geen onderkomen hebben ge vonden. „Als de burgemeester daar met mij j nu eens rustig over had gepraat", zegt de Delftse antiquair, „dan had dit best in orde gekomen. Maar als hij de zaak scherp gaat stellen, houd lk ook voet bij stuk. En als hij de bewering van door mij georganiseerde losbandigheden nog langer volhoudt, zal ik niet aarzelen aanklacht wegens laster tegen hem LAMBARENE, (Reuter). Dr. Albert Schweitzer herstelt rich van de uitput ting die het gevolg was van zijn vele werk zaamheden in de afgelopen tijd. Eerder ras gezegd dat Schweltzers toestand reden I Op de befaamde Autostrada del Sol werden tengevolge tot grote ongerustheid gaf. ongeveer twintig auto' Gered bij tijdige opname? (Van onze correspondent) ANTWERPEN Het Antwerpse ge recht onderzoekt thans, of te laat ver lenen van geneeskundige zorgen mede de oorzaak is dat een jongetje van twee en een half jaar overleden Is. Het kind had bulten weten van de moeder enige kalmerende pilletjes ingeslikt. In het begin ondervond het daarvan niet de minste hinder. Het jongetje at nog een banaan, die zijn moeder hem gaf, voor ze hem mee uit nam om bood schappen te doen. Onderweg werd het kind echter onwel. De moeder haastte zich naar een apotheker, doch stond er voor een ge sloten deur. Daarna belde zij aan bij 'n dokter, die de kleine een braakmiddel gaf. Dit hielp niet, zodat de arta een ziekenwagen belde. De ambulance voerde moeder en kind naar een zieken huis, maar de dienstdoende arts wei gerde het kind op te nemen ln de in richting, en verwees naar een ander ziekenhuis, dat gespecialiseerd is in de verpleging van jeugdige patiënten. Toen de moeder daar arriveerde was haar zoontje er al heel erg aan toe. On middellijk werd een maagspoeling ver richt. Dit bleef zonder succes, zodat 'n tweede en een derde poging werd ge daan. Kort na de derde spoeling over leed het. De ouders van het overleden kind hebben bij het Antwerpse gerecht een klacht ingediend wegens het weige ren van medische zorgen. De arts, die de moeder naar een ander ziekenhuis verwees, betoogt dat hij niet op de hoogte was van de zorgwekkende toe stand waarin het kind verkeerde. Vol gens de lijkschouwing was de dosis ver gif die het Jongetje had geslikt dodelijk. Het zal voor de experts een moeilijke zaak worden, vast te stellen of het kind je nog een kans op redding zou hebben gehad. Indien in het eerste ziekenhuis de nodige zorgen waren verleend. NATIONALE NAJAARSLOTERIJ Drie hoofdprijzen van honderdduizend gulden, f. 600.000,- totaal aan contante geldprijzen. Bij 3 loten gratis coupon en najaarsspeldje. LOTEN OVERAL VERKRIJGBAAR BEKENDMAKING VAN PRIJZEN 15 NOVEMBER 19M Nationale Najaarslotcrlj, Heemraadssingel 303, Rotterdam, tel. 010-250000, giro 6200 Uler.J ggk. door c'e Min. v. Jv,l dd. 29 juli «965 order nr. LO. 6S0/03I/O52. De opbrengst Ie be- icrnd voor Het Koningin Juliana Fonda «n do Stich- nng Fondaonworvlng, jclleo Volksgozondhold Ie 's-Cravenhage,Trekking lOnov. 19651.000.000loten A f S.- per stuk <4.000 000 A 11.551 Adr. v. Inl.SUFA. Heemraadssingel 303. Rolterdom. Prijzen blijven Lawineramp Saas Fee SAAS FEE De Allalingletsjer die tenminste 88 mensen bedolven heeft, Is vandaag opnieuw in liewegtng geko men. Men verwacht dat weer een stuk van 500.000 ton ijs en bevroren sneeuw „elk ogenblik" zal losraken. Troepen van het Zwitserse leger heb ben de omgeving onmiddellijk ont ruimd. Het zoeken naar slachtoffers Ia gestaakt. Er zijn voorbereidingen getrof fen om explosieven te werpen ln scheu ren ln het gletsjeroppervlak. Hoofdingenieur Alexandre Verrey van de Elektrowatt Company die be last ls met de bouw van de Mattmark- j stuwdam, deelde mee dat hellkopterpllo- ten de nieuwe bewegingen in de gletsjer hadden gemeld. Ongeveer 500.000 ton Ijs naderde de rand van de berghelling boven de plaats waar maandag de eer ste 500.000 ton afbrokkelde en zich op 't werkkamp stortte. „Er kan elk ogenblik weer iets ver- Italië heeft geteisterd, schrikkelijks gebeuren", zei hij tegen I de verslaggevers.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1