S)e Ccidce (Souïant Kans op fraai weer in september m FLAUWE HOOP OP NOG ENKELE OVERLEVENDEN KOFFIE &THEE Bruiloft en Claus paleis Soestdijk Beatrix mogelijk Na zomer met veel regen en slechts vier normale dagen met zonneschijn Slag om blikgroente drijft prijzen omhoog Papandreoe zal kroonraad bijwonen KAPPER OP STRAAT 75 UREN Lawineramp Saas Fee Nederlanders vangen meeste, eten minste vis Orkaan Betsy zwakker KLAVERBLAD Wat gebeurt er 1 - 2 - 3 september in Meerrust - Warmond? de misdaad giovanni vent Nog overleg over titel bruidegom Fa. A. B. Timmerman Leerling-Verkoper PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TELEFOON 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFDELING 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIR. J. F. J. M. KOENS HOOFDRED. L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: per week 0.83per maand 3.55; per kwartaal ƒ10.70; franco per post ƒ11.20. ADVERTENTIES: 20 cent per mm. Telefoontjes ƒ1.75 KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (tussen 17.30-19.00 uur) WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1965 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NOORDELIJKE WIND De weersverwachting, medegedeeld door het KNMI te De Bilt. geldig van heden- tot morgenavond, opgemaakt te 11.15 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 56e jaargang, no. 16.617 Onderzoek van Economische Controledienst (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG Als gevolg van de slechte oogst dreigt er momenteel een slag om de blik- groenten te ontstaan. De huis vrouwen tonen een zekere koop woede voor dit produkt, ofwel om dat de verse groente duur is of wel vanwege de neiging om in te slaan voor de komende winter. Dit heeft er al toe geleid dat sommige winkeliers nee moeten verkopen. In een groot winkelbedrijf te Den Haag, waar de conservenplanken altijd vol staan, ziet men nu. slechts lege schappen. Door de Economische Controledienst" van het ministerie van Economische Zaken wordt thans een onderzoek ingesteld naar de voorraadpositie bij de tussenhandel. Het is ge bleken dat bij de fabrikanten vrij wel geen oude voorraden meer aanw^ig zijn. Desgevraagd verklaarde men van de zijde van de winkeliers, dat aan de gro tere vraag door de kopers niet wordt vol daan door de fabrieken. Volgens de detail listen hebben de fabrikanten duur moeten Inkopen en wachten nu met het in de handel brengen van hun produkt tot de verse groente vrijwel zal zijn verdwenen. ATHENE (Reuter) De 77-jarige oud premier Papandreoe heeft besloten de kroonraad, die door koning Constantijn voor vandaag is bijeengeroepen voor over leg over de politieke crisis, bij te wonen. Eerder had hij bezwaar gemaakt tegen het feit dat ook de belde laatste premiers. Novas en Tsirimokos, aanwezig zouden zijn, ofschoon zij niet het vertrouwen Uitgenodigd zijn alle premiers sinds de laatste oorlog en de meeste partij - leiders. Vermoedelijk is alleen de leider van de linkse EDA niet uitgenodigd AAN ONZE ABONNEES Het is ons een bijzonder ge- j noegen u vandaag het eerste I nummer te kunnen brengen van De Leidse Courant in zijn I nieuwe vorm. Wij zijn er ver- heugd over u vanaf heden f het groot-kranteformaat te kunnen aanbieden en tevens j I de mogelijkheid van kleuren- I druk. Mogen deze factoren, naast een modernisering van de op- r maak en verdere verbetering I jvan het redactionele gedeelte, S ertoe bijdragen het contact 1 ff van de krant met zijn lezers I nog meer te verstevigen, 5 Directie De Leidse Courant Blikgroente sch Zij zouden dan hogere prijzen kunnen ma- Van de zijde van de Ned. vereniging van groente en fruit verwerkende indus trie te Lelden vertelde men desgevraagd, dat de afzet van conserven nog in mei van dit jaar zeer moeilijk was. Verleden jaai werd er gunstig geoogst en ingekocht, zodat er voorraden ontstonden, die aan 't eind van de winter nog niet waren uit verkocht. Hierin kwam pas perspectief toen het zomerse weer verstek liet gaan. Deze oude voorraden moeten thans of wel bij de groothandel dan wel bij de winke liers aanwezig zijn. Als er schaarste ls overleg moeten worden gevoerd met het aan blikgroenten op dit moment, dan kan ministerie van Economische Zaken. De dit volgens de mdustne alleen veroor- industrie verwacht een fiat op deze hogere ,a worden door de tussenhandel, die prijM,n. maar acht het onredelijk, dat de voorraden aanhoudt en kunstmatig tussenhandel voorraden van de oude prijs schaarste in stand houdt. vasthoudt teneinde t.z.t. voor het oude De tussenhandel zou hierbij speculeren produkt over te kunnen schakelen op de op de geringere produktie in de komende nieuwe prijzen. maanden en op de als gevolg daarvan Het ministerie van Economische Zaken hogere prijzen, die mede veroorzaakt wor- deelde nog mee. dat het alleszins rede den door hogere inkoopprijzen in deze lijk is. dat de nieuwe oogst conserven slechte zomer. De producenten maken er hoger in prijs zal liggen dan de oude. overigens geen geheim van, dat de con- Van de oude was in het begin van deze servengroenten uit de oogst van deze zomer de voorraad nog zo groot, dat er zomer aanzienlijk duurder zullen worden in de afgelopen maanden zelfs met verlies goj, nog ,s verkocht dan de oude voorraad. Hierovei (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Naar Britse weerkundigen menen te kunnen vast stellen, zal Engeland zich kunnen verheugen op een mooie en droge septembermaand. Het K.N.M.I. te De Bilt kan hierover geen enkele mededeling doen, maar aangenomen, dat de Britse weerkundigen gelijk hebben, zal ook ons land kunnen delen in de vreugde van een fraaie nazomer. Na de hevige buien van de afgelopen nacht is het wolkendek inderdaad gebroken en liet de zon zich weer even zien op deze eerste dag van september. Hiermee zou de stabiliteit in het weer inzetten, een stabiliteit, die zich in de komende weken zal handhaven. In oktober verwacht men al de eerste vorst. A k -%.T tingen van de neersla&- 115 Jaar &e- I L 1^ I 11^ I /V 'eden, waren deze maanden tezamen nog X XjXvV_/XV X il/lll nooit zo nat geweest. Uit de voorlopige gegevens blijkt, dat het westen van het r^/^VTV T T\ /'NIVTTN 'and in deze zomer over algemeen I I |X 1 I 1 minder neerslag heeft ontvangen dan ^V_y.L 1 -Lvv^/± het midden en het oosten. Het K.N.M.I. deelt mede: in de afge lopen drie zomermaanden juni, juli en augustus is de temperatuur te De Bilt gemiddeld 15,0 graden Celsius geweest tegen 16,4 graden ncrmaal. In de laatste vijftig jaar zijn slechts twee koudere zomers voorgekomen, namelijk in 1956 en in 1962. Van de 92 dagen, die de zomer telt, waren er niet minder dan 71 aan de koude kant. In De Bilt konden aan ook slechts vier zomerse dagen worden genoteerd tegen negentien Het tekort aan zon bedroeg te De Bilt 75 uur op een normaal van 607 uur. In de laatste twaalf jaar is het evenwel vijfmaal voorgekomen, dat de zomer nog somberder was. Gemiddeld over het ge hele land genomen is ongeveer 310 milli meter regen gevallen tegen 214 mm nor maal. Tot dusver in deze eeuw zijr alleen de zomers in de jaren 1927 er 1954 nog natter geweest. Vooral jun en juli hebben bijzonder veel neerslag gebracht. Sedert het begin van de Weer belemmert het zoeken SAAS FEE. (U.P.I.-Rtr.-A.F P.). Mist cn lawinegevaar vormen een grote belem mering voor het bergingswerk in het Saas- dal te Zwitserland waar een geweldige, van de AUalingletsjer glijdende lawine van ijs, sneeuw en rotsblokken 103 mensen, onder wie twee vrouwen, begraven heeft. Het ls nauwelijks denkbaar dat een van de 103 de ramp overleefd heeft, maar zo lang het tegendeel niet bewezen is, hoopt men. Misschien was deze of gene juist in het douchelokaal, toen de ramp zich vol trok. Dit douchelokaal is van beton en heeft mogelijk het geweld doorstaan. Ook is het mogelijk dat de staalconstructie van de houten barrakken hier en daar intact is gebleven. Twee serveersters, die in de kantine werkzaam waren, liggen onder de dertig meter dikke ijs- en stenenlaag: de Zwit serse Margrit Woodli en de Italiaanse Angela Zavattieri. Zeven Italiaanse slacht offers kwamen uit één do nr. San Giovan ni: verder werden een Italiaanse vader en (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL. Van de zes landen die tezamen de Europese Economische Ge meenschap vormen is Nederland het enige land. dat veel meer vis vangt dan het consumeert. De andere vijf moeten vis in voeren om de behoefte te dekken: van de Nederlandse vangsten gaat dus een groot deel naar hetjmitenland. Bovendien eten wij minder vis dan de bewoners van de ons omringende landen: volgens de nieuwste gegevens betreffende 1964 8,9 kg. per hoofd van de bevolking en dat is min der dan in 1963, toen wij 10,4 kg zis per man, vrouw en kind aten. De Fransen aten in 1964 bijna veertien kg„ de West duitsers bijna elf kg., de Belgen en de Italianen ruim negen kg. Het verbruik in deze landen is vrijwel constant. Wij eten niet meer dan ongeveer een kwart van onze vangst in verse vorm. Men zou ge neigd zijn te geloven, dat onder invloed van de hoge vleesprijzen het visverbruik belangrijk zou toenemen in plaats van te dalen. Wij vangen de meeste vis, maar eten er het minst van op. Een merkwaar dige zaak. Kind onder trein gedood Het 5-ja- rige jongetje A. J. van den Berg is op de spoorwegovergang van de buurt schap Achtergeest, St. Pancras, door 'n trein overreden en gedood. De kappers van de Portugese kolonie Macao hebben niet zo gek veel bedrijfsproblemen. Zoals bijna overal in het Verre Oosten kunnen zij hun bedrijf op straat uitoefenen. MIAMI (UPI) De orkaan Betsy is gedegradeerd tot een tropische storm met winden van 65 mijl per uur. Het is nog niet bekend hoe het in ver band hiermee zal gaan met de plannen de orkaan de bombarderen met zilver jodide. (Advertentie) Advertentie) Op deze avonden belegt IMPRESARIAAT PAUL ACKET audities voor orkesten en solisten in Boerderij Meerrust te Warmond. U bent verzekerd van het optreden van een tiental orkesten en vele solisten. Het wordt zeer interessant - mis deze avonden niet - aanv. 8 u. Ons nieuwe feuilleton Giovanni Venturi, een Italiaanse boerenjongen, ls de hoofdpersoon in ons nieuwe feuilleton, dat vandaag begint. Hij trekt naar Rome met slechts een klein bedrag aan opgespaarde lires, maar met een groot aantal prima recepten voor landelijke gerechten. Daarmee begint hij een restaurantje. Het verhaal krijgt enkele ver rassende wendingen als zich op de hoek een eethuis vestigt van een groot concern, dat gewoon is alle zelfstandige eigenaars weg te concurreren door lange tijd ver onder de kostprijs te werken. In dit geval lukt het niet. Hoe Giovanni Venturie geholpen wordt door zijn intellectuele vriend de boekhandelaar is even origineel als kostelijk. Howard Shaw, een nog jonge Canadese schrijver, vertelt in een levendige stijl de geschiedenis quasi-ernstig. Juist daardoor krijgt het verhaal een geestig effect. Zijn typeringen zijn raak en zeer menselijk, zodat de lezer zich wel met de j jonge paar daarna belevenissen van de Italiaanse middenstander zal (Van verslaggevers) DEN HAAG In tegenstelling tot an dersluidende berichten Ls het nog geens- ns zeker, dat het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg in Amsterdam zal worden gesloten. Naar wij emen zouden de verloofden er het tt voor voelen om in Soestdijk te ;n. Daarom ls er bij de voorbereiding uitgegaan dat er niet naar een an dere gemeente omgezien moest worden. Zowel Den Haag als Amsterdam zijn in band nog niét genoemd, al blijft het mogelijk, dat een van deze beide gemeen- 'n alsnog uitverkoren zal worden. Het ontwerp rijkswet, waarin de goed keuring voor het huwelijk wordt verleend, naar verluidt al geieed zijn. Momen teel wordt er nog overleg gevoerd tussen het kabinet en de Hoge Raad van Adel het prinssdhap der Nederlanden van de heer Claus von Amsberg en diens titulatuur. Het ligt, in de verwachting, dat veel buitenlandse gasten uitgenodigd zuilen worden voor deze bruiloft, die eind januari dan wel begin februari gehouden zal wor den. Omdat in Baarn de gasten niet on dergebracht zullen kunnen worden, zal dit •schijnlijkheid in Amster- eebeuren. De huwelijksreis zal het de wintersport De heer Claus van Amsberg zal vrijdag as. In Bonn vertoeven voor het nenien van afscheid van zijn collega's en voor het vieren van een vrjjgezellenfuif. Prinses Beatrix zal hem daarheen niet vergezellen. ne komende maanden zullen worden gebruikt om Claus kennis te laten maken met ons land. Naar verluidt zal hij een bezoek brengen aan alle provincie hoofdsteden om kennis te maken met lokale autoriteiten. Maandag 6 september, de 39e verjaardag van Olaus, zal er van de openbare ge bouwen niet gevlagd warden, aldus heeft men in Den Haag vastgesteld. Deze eer zal hem pas ten deel vallen na ziin huwe lijk. In sommige klingen te Den Haag meent men te weten, dat dit jaar op prinsjesdag geen rijtoer zal worden- gehouden Do politie weet echter nog van niets en treft de normale voorbereidingen. Koningin Juliana zou ..om technische redenen" van de rijtoer willen afzien. Mocht de rijtoer wel doorgaan, dan is het geenszins zeker, dat Claus en Pleter deze zullen mee maken. t Advertentie) BREESTRAAT 90 LEIDEN „WENSOR KLEDING" vraagt: Leeftijd 17 Jaar. zoon bedolven, namelijk Bruno en Primo Mlnotti. Intussen is men gisteren begonnen met dj loszittende stenen en ijsblokken van de gletsjer met explosieven te verwijde ren. Dit was het werk van gletsjerpiloot Hermann Gelger. Met zijn helikopter liet hij 330 kilo explosieven in de enorme gletsjerspleten neer. Even later dreunden de explosies en opnieuw rolden en gleden reusachtige brokken ijs en stenen naar beneden. Gelger is niet optimistisch over de staat waarin de gletsjer verkeert. Hij gelooft dat er een afbraakproces bezig is, dat steeds verder doorgaat. Het weer werkt ook niet mee. Het zoeken naar slachtoffers moest gisteravond gestaakt worden we gens mist en lawinegevaar: het zou van daag hervat worden als het weer wat beter werd. Het grootste deel van het personeel dat de bulldozers bedient weigert trouwens evenals de kraandrijvers het bergings werk voort te zetten. Veel arbeiders achten het veel te gevaarlijk onder de huidige omstandigheden dóór te gaan. In het gebied dreigen, volgens hen nog nieuwe instortingen. Zij hebben vooral angst voor een ruim 330 meter lange bijna vier meter brede scheur die bijna de gehele gletsjer in de breedte door snijdt. Deskundigen hebben echter laten weten dat dit verschijnsel niet ongewoon ls en dat het ook geen gevaar oplevert zolang het niet hard gaat regenen. (Advertentie) Een Yankee, afstammeling van een „Jan Kees" - dat is een kaas kop - wou van onze V.V.V. een adres, waar hij Leidsekaaskoppen kon bezichtigen. Hij bedoelde: met pitjes erin. Er is nog overwogen, hem enige kaalgeknipte groenen te vertonen, maar die pitjes bleven een moeilijkheid, want ze zijn tegen de traditie en het „mos", heilige zaken voor een student. Maar toch, als die Amerikaan had willen wachten tot het seizoen, dan had hij kunnen zien, hoeveel pit er in jonge Leyenaars zit. Hij had, net als u, moeten inschrijven voor een pittig winterseizoen met het „Werelddansprogramma" bij dansschool Evert Castelein, Boer- haavelaan 13, Leiden. Telefoon 5 20 54. (Advertentie) Twee nieuwe strips De techniek ls heden ten dage zo ver voortgeschreden dat meer dan ooit het gezegde opgaat dat de werkelijkheid fan tastische is dan hetgeen in de fantasie bedacht kan worden Er moeten echter twee uitzonderingen worden gemaakt en die gelden dan de avonturen van Nero en die van „Suske en Wiske", welk drietal - gesteund door een aantal merkwaardige secondanten dingen beleeft, die nog in geen computer gebakken kunnen worden. Twee nieuwe strips vandaag: Nero en zijn onconventionele familieleden in „De pij - peplakkers" (wat dat ook betekenen mag) en Suske en Wlske in „De apekermls". Dat beide strips de lezers de overtuiging mogen geven, dat het toch niet allemaal verdriet is wat de krant aan leesstof te bieden heeft Advertentie) NEssoj .VAW®"*'""

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1