Wat biedt K&O f J IN HET KOMENDE SEIZOEN? GOLDEN FICTION FILTER Voor filterrokers met een eigen stijl DE WINTERDIENST VAN DE N.Z.H. GAAT 5 SEPTEMBER IN Nieuwe stadswijken worden in het net opgenomen DINSDAG 31 AUGUSTUS 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 ■ge Met het puur-witte mondstuk Exclusieve melange Vol smaak en toch zacht 20 stuks f 1.25 -qs (Advertentie) Onder deze titel heeft de Leidse Volksuniversiteit K. en O. het volledige programma 1965-1966 doen verschijnen. Evenals het programma voor de z.g. groene-kaarthouders, enige tijd geleden door ons gepubliceerd, biedt dit programma een breed palet van keuzemogelijkheden in toneel, muziek, zang en dans, film en cabaret, lezingen en cursussen. Een keuze, die menige grotere plaats dan Leiden onze stad en omgeving benijden kan. GROEI Dat laatste blijkt ook uit de leden tallen. In 't afgelopen seizoen (1964/ '65) telde K. en O. in totaal 12556 gele- en groene-kaarthouders. Welis waar een geringe achteruitgang t.o.v. 1963/*64, toen het aantal 12613 be droeg, maar in dat seizoen waren rond 1200 uit de bedrijven ingeschre ven groene-kaarthouders dus een ongekend aantal, waarin altijd enige verloop is, zodat de thans ge signaleerde achteruitgang, aldus het bestuur van K. en O., praktisch is te verwaarlozen. Het aantal subsidiërende bedrijven bedroeg 82, gemeente- en andere overheidsinstellingen 27, scholen 24 en tenslotte de drie vakcentrales met de aangesloten bonden. In het afgelopen seizoen waren er 167 activiteiten van allerlei aard. Het aantal deelnemers en bezoekers kan geschat worden op 33.500. Het getal der abonnementen voor de gewone concerten steeg met 700 en dat voor de orgelconcerten met 400. De zaal bezetting bedroeg voor de muziek uitvoeringen 98Vï en voor de to neelvoorstellingen 94 Wel een bewijs dat K. en O. bloeit. TONEEL Geëngageerd zijn voor het komen de seizoen De Nederlandse Comedie, de Haagse Comedie, Toneelgroep Centrum en het Nieuw Rotterdams Toneel. Er zijn vier abonnementen series en elk gezelschap brengt twee stukken en van ieder stuk twee uit voeringen. De Toneelgroep Studio ontbreekt dit jaar in de rij. Dit ge- zeschap brengt n.l. alleen modern toneel, dat niet geëigend is voor de abonnementenseries. Dat neemt niet weg en als het programma het wettigt dat er eventueel losse voorstellingen door Studio kunnen worden ingelast. Nieuw is een abonnement in sa menwerking met het L.A.K. Hierin komt Studio wel voor, n.1. op 13 ok tober met „Dagboek van een gek", eenmanstoneel van Henk van Ulsen; op 30 november Theater met „Het verhaal van de dierentuin" en „De dood van Bessie Smith" en begin maart de toneelgroep Centrum of het Nieuw Rotterdams toneel met een nog nader te bepalen stuk. MUZIEK Voor houders van groene kaarten geeft het Rotterdams Philharmonisch Orkest 17 september a.s. onder lei ding van Franz-Paul Decker, met als vioolsolist Yossef Zivoni, een concert waarop uitgevoerd zullen worden werken van Dvorak, Tschaikowski en Rimsky Korsakoff. 24 september geeft hetzelfde orkest met koor en solisten een jeugdconcert in samen werking met de L.J.A., waarop zul len worden uitgevoerd „An Ameri can in Paris" en hoogtepunten uit Porgy and Bess van Geshwin, als mede hoogtepunten uit „The West- side Story" van Bernstein. 30 september geeft de Tsjechische organist Jiri Ropek een orgelconcert met een gevarieerd programma in de Pieterskerk. MEESTERSËRIE De meesterserie bestaat uit zes con certen, waarvan 14 oktober de eerste en vervolgens, met uitzondering van december, vijf achtereenvolgende maanden. Optreden zullen het Rot terdams Philharm. Orkest (oktober en januari), I virtuosi di Roma (no vember) en het Residentieorkest (fe bruari, maart en april), het laatste concert van dit orkest onder leiding van Bruno Maderna. Solisten met klinkende namen zullen optreden, o.a. Schneiderhan en Casadesus. Voor de gedetailleerde programma's raad plege men dan het K. en O.-blad der desbetreffende maanden. DANS EN BALLET De twee eerste dagen van februari komt voor het eerst in Leiden de beroemde Spaanse zigeunerdans- groep Fiesta Gitana, die reeds tien jaren onder auspiciën van de fla mencokenner Da Silva in Nederland op toernee komt. Men kan dan ge nieten van de nog onvervalste fla- mencodansen, begeleid door beroem de gitaristen. Het programma bevat voorts een weergave van de Boda Gitana, een zigeunerbruiloft, met de oude z.g. zuiverheidsritus. Verder vermeldt het programma opvoeringen door het Nationale Bal let en het Nederlands Dans-Theater. Deze kunnen'helaas niet in de Leidse schouwburg plaats hebben, maar voor K. en O. zullen tegen verlaagde prijzen plaatsen worden gereserveerd bij de Haagse voorstellingen. Het is niet uitgesloten dat reeds deze maand de eerste voorstelling plaats vindt. CABARET Behalve Wim Kan, die in Leiden in januari acht voorstellingen komt geven en waarover wij reeds uitvoe rig bericht hebben in het program ma voor de groene-kaarthouders, zijn ook onderhandelingen gaande met 't Tingel Tangelcabaret van Sieto en Maryke Hoving. Tenslotte komt wellicht de eerste zuiver Nederlandse musical „Heer lijk, heerlijk duurt het langst" op tekst van Annie M. G. Schmidt en muziek van Harry Banninck op de Leidse planken. Hoofdrollen in deze musical worden vervuld door Conny Stuart en André v. d. Heuvel. 0— Morgen doen wij een greep uit de rest van het programma: film, lezin gen en cursussen, alsmede de activi teiten van de dochtërafdelingen Lei derdorp en Oegstgeest. Annie Schmidt in het Russisch Een van de bundels kinderversjes van Annie M. G. Schmidt „Lapjes kat" wordt in het Russisch vertaald. Hierover is een bekend schrijver Sergei Michailkov naar ons land ge komen. Hij heeft ongeveer zeven honderd grotere en kleinere werken op zijn naam die in 52 talen ver schenen. Hoewel de schrijver geen Neder lands kent, meent hij voldoende van de „ziel" van de versjes te verstaan en noemt de muziek en het ritme weldadig. De schrijver ontmoette Annie M. G. Schmidt tijdens de Rus sische week op de Scheveningse pier. De Winterdienst 1965/66 van de NZH, welke op zondag 5 september ingaat, behelst tamelijk veel uitbreidingen welke samenhangen met de noodzakelijk geworden bediening van nieuwe woonwijken of industrieterreinen. Nieuwe woonwijken welke in het NZH-net worden opgenomen zjjn de Leidse wijk Meerburg, welke door middel van de te verlengen ljjn 48 overdag een kwartierdienst krijgt met het centrum, het station, Oegstgeest, Wassenaar en Den Haag. De Hoornespolder in Katwijk had reeds zyn directe verbinding met Den Haag door middel van lyn 21, deze lijn wordt nu aan de oostzyde ver lengd tot Leiden, waardoor de Hoornessers de Sleutelstad elk half uur zonder overstappen kunnen bereiken. Bijna had men eenzelfde heuglyke tijding aan de Voorschotense Vlietwykers kunnen doorgeven, maar op het laatste moment bleken de wegen in de nieuwe wyk toch niet geheel op het hedendaagse verkeer berekend. Deze winter wordt ook de voorlaatste stap gezet naar de volledige éénmans- bediening van alle NZH-bussen. Nu is lyn 21 aan de beurt, wat enige ver schuiving in de vertrektijden geeft op de lijnen van de 20-groep. Tenslotte zij er nog op gewezen dat op de lynen 41 Katwyk-Lelden en 48 Den Haag-Wassenaar-Leiden weer de tijdens de winterdienst gebruikelijke half-uurdienst op zondagmorgen wordt gereden. STADSNET LEIDEN Lijn 48 (Den Haag - Wassenaar) - Oegstgeest - Leiden Station - Meerburg. Deze lijn krijgt een nieuwe lokale functie in Leiden. Het traject tussen Station en Lange Mare moet wegens de verkeerssituatie worden opgeheven. De verbinding met het centrum blijft echter gehandhaafd. Lijn 43 wordt na melijk via Breestraat, Levendaal en Hoge Rijndijk doorgetrokken naar de wijk Meerburg. Hierdoor krijgt lijn 11 op het traject Oegstgeest/Leidsebuurt- Hoge Rijndijk een stevig steuntje in de rug. JNTERLOCALE LONEN Lijn 21 Den Haag - Katwijk Hoornes - Leiden Lijn 21 krijgt in zijn nieuwe vorm een uurdienst Den Haag-Katwijk Hoornes- Leiden gecombineerd met een uur- dienst Katwijk Rijnmond-Hoornes-Lei- den. Van Katwijk Raadhuis af lopen deze diensten tot Leiden parallel met lijn 41. De tussen-dienst geeft in Kat wijk Rijnmond aansluiting op lijn 22 richting Katwijk Vuurbaakplein, Was senaar en Den Haag. Dit komt er op neer dat van Katwijk Rijnmond af tot Den Haag overdag vier diensten per uur (gemiddeld op het kwartier) wor den gereden, namelijk twee van lijn 20, komende van Haarlem via Noordwij- kerhout en Noordwijk, één van lijn 21, komende van Leiden en Hoornes en één van lijn 22, komende van Haarlem via de Bollenstr. en Noordwijk. Hoor nes behoudt zijn half-uurdienst met Den Haag, zij het dat om de andere dienst in Katwijk Rijnmond van lijn 21 op lijn 22 moet worden overge stapt. In de avonduren wordt de rela tie Katwijk-Den Haag als volgt be diend: Een half-uurdienst tussen Kat wijk Rijnmond en Den Haag door mid- VLAG OP NIEUWBOUW BOSKOOPSE BEJAARDENCENTRUM del van de gecombineerde uurdiensten van lijnen 20 en 22. Lijn 21 wordt dan bepertk tot het traject Katwijk Rijnmond-Hoornes- Leiden, waarvan de bus elk uur in Katwijk op lijn 22 aansluit. L(jn 22 Den Haag - Katwijk - Bollenstreek - Haarlem In Katwijk zal lijn 22 de route va® lijn 20, dus via Rijnmond en Vuurbaak plein, volgen. De éénmansbediening veroorzaakt enige verschuiving in de vertrektijden. Lyn 28 N.wykerhout - Bollenstreek - Haarlem In de avonduren en op zondagmorgen wordt niet verder dan Lisse (tot nu toe Hillegom) gereden. Lijn 41 Katwijk - Rynsburg - Leiden Door de verlenging van lijn 21 naar Leiden (zie aldaar) vervalt de nood zaak om lijn 41 met een grote lus de Rijnmond te laten bedienen. De route van lijn 41 kan dus in de richting Vuurbaakplein worden bekort en ver sneld. Gereden wordt via Tramstraat, Havenstraat, Koningin Wilhelminastr., Boulevard. In de richting Leiden blijft de route van Vuurbaakplein af onver anderd. Lijn 45 Wassenaar - Voorschoten - Leiden De vreugde der Adegeesters over de verlegging van de route van lijn 45 naar hun wijk werd overstemd door het geweeklaag dergenen, die belang hadden aan een verbinding met het centrum van Voorschoten. De NZH heeft., als gewoonlijk een compromis gevonden. Om de halten Centrum en Vernédepark weer aan te doen wordt, komende van Wassenaar, gereden tot de Oranjekade en vandaar via Van Wijngaardenlaan, Koningin Juliana- laan, Bachlaan, Van Beethovenlaan, Mozartlaan en verder als gebruikelijk de Leidseweg. Het eindpunt in Wasse naar wordt verlegd naar het Stad houdersplein. Lyn 47 Leidschendam (Heuvelwyk) - Voor burg (Diaconessenhuis) De paardensportdienst wordt voortaan als lijn 25 gereden. Er komt echter een nieuwe lijn 47 ten gerieve van bezoe kers uit Leidschendam en Voorburg van het nieuwe Diaconessenhuis in 't westelijk deel van Voorburg. Er rijden dagelijks twee diensten voor en na de middag- en avondbezoekuren. Gevolgd wordt de route van lijn 48 tot de halte Voorburg Centrum/Garage NZH en vandaar via Koningin Wilhelminapl., Zwarte laan, Westeinde en Prinses Ma- riannelaan naar het Diaconessenhuis aan de Fonteynenburchlaan. In Voor burg mogen, met medewerking van de H.T.M., reizigers met bestemming Dia conessenhuis worden opgenomen en uitgelaten. De bussen stoppen echter uitsluitend aan de NZH-halten. Ver trek van Heuvelwijk: 14.00 en 18.30, van Diaconessenhuis 16.10 en 20.10. Nadat hij zondag tegen een stil staande vrachtauto was gereden is de 19-jarige B. Donders uit Sevenum gisteren aan de verwondingen over leden. Het ongeluk gebeurde op de Stationsstraat te Horst. Burgemeester baron Van De- dem van Boskoop heeft giste ren de vlag geplant op de nieuwbouw van het Boskoopse bejaardencentrum, waarvan 't hoogste punt was bereikt. De foto geeft de huidige stand van de werkzaamheden weer. Rechts de burgemeester met wethouder Taat en de gemeen tesecretaris. Daarachter enkele leden van het stichtingsbestuur kort nadat de vlag in top was gegaan.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4