WIJ WETEN HET. Chefarine.4" Kleuter onder trein DINSDAG 31 AUGUSTUS 1965 DE LEIDSE COURANT r-AUlNA 1! WILT L IETS WETEN De naam van de rubriek „Wilt U iets weten, wij weten het", schijnt nogal moeilijk in het gehoor te lig gen. Vele lezers, die een vraag in-^ sturen verbasteren deze naam op de vreemdste manieren. Naast de namen van soortgelijke rubrieken in andere bladen en bij omroepen (b.v. vragen staat vrij) komen we vele eigen vin dingen tegen. Hier volgt een kleine bloemlezing: Wie weet waar Wie weet er wat Weet U het? Weet U veel Vraag maar raak Wie heeft er een vraag en tot slot nog de weinig vleiende benamingen „Wie weet, weet U het ook niet U kunt niet alles weten". VRAAG: Kunt U mij vertellen wat "Callgeld" eigenlijk is? ANTWOORD: Callgeld is geld, geleend op conditie dat de lening elke dag op gezegd kan worden, zowel door de geldgever als -nemer. VR^AG: Wat is het adres van Rob de Vries ANTWOORD: Het adres van de acteur Robert de Vries luidt: van Ghestel- laan 22, Rotterdam. VRAAG: Kan je selderij drogen om ze later nog te gebruiken? ANTWOORD: Dat is zeker mogelijk en wel op twee manieren: Bindt de kruiden tot kleine bosjes en hang ze aan een lijn in de zon of boven een fornuis tot ze volkomen droog zijn. 2. Pluk de blaadjes af, leg ze op bak blikken (twee tegelijk in de oven) en laat ze in een lauwwarme oven dro gen. Zet de deur van de oven gedeelte lijk open. Het proces duurt vrij lang. VRAAG: Als een man met een zoon voor de tweede keer in gemeenschap van goederen is getrouwd, hoe gaat 't dan met de nalatenschap bij overlijden van man of vrouw ANTWOORD: Wij nemen aan dat er geen testament is opgemaakt dat an ders bepaalt. Sterft de man het eer ste, dan wordt zijn nalatenschap ge vormd door de helft van het totale gemeenschappelijke bezit en deze na latenschap wordt gedeeld tussen de vrouw en de zoon uit het eerste huwe lijk, met dien verstande dat de vrouw door huwelijk en vererving tezamen met niet meer dan M van het bezit mag worden verrijkt. Haar aandeel mag niet groter zijn dan het minste dat het voorkind uit de nalatenschap van zijn vader krijgt. Is de situatie onduidelijk dan kan de notaris opheldering ver schaffen. Sterft de vrouw het eerste, dan erft alleen de man van haar, de zoon komt er dan niet aan te pas. VRAAG: Ik snap niets van een cryp togram, vooral van de omschrijving die er bij gegeven wordt. Künt U mij liefst aan de hand van enkele voor beelden verduidelijken ANTWOORD: Cryptogrammen zijn de moeilijkste puzzels die er zijn, over het algemeen geschikt voor een doorge winterde puzzelaars. Wij zullen pro beren, uit te leggen hóe te werk moet gaan voortover dat mogelijk is. Er is geen sprake van een vaste regel, die U naar de oplossing van ieder cryp togram kan voeren. Ten eerste: Het woord dat U zoekt is een synoniem voor de opgave en is ver borgen in een woord in de opgave of in verschillende woorden tezamen. Ten tweede: Het woordt dat U zoekt, is verborgen in een of verschillende woorden in de opgave, doch is niet een synoniem van een dier woorden, maar komt overeen met de betekenis of strekking van de gehele zin. Ten derde: Het woord dat U zoekt zit verborgen in een ander woord, dat niet wordt genoemd, doch meer alge meen wordt aangeduid door de zin of door een woord in die zin. Wij zullen nu trachten U enige voor beelden te geven om het bovenstaande te illustreren. 1. "Dan moet je Mam zien, dat is zo'n "beminnelijke", de oplossing is "Min zame", een synoniem van beminnelijk. De letters vindt U terug in Mam zien. 2. "Toen de boer thuis kwam, kon hfl afdalen". De oplossing is "afladen", dat verborgen is in afdalen. Ter ver duidelijking: als de boer thuis komt laadt hij (de kar) af. Het ziet er uit als een drukfout. 3. "Dié Europeaan zit in een sport- term". De oplossing is: est (uit Est land).. Est is namelijk uit dezelfde let ters als de sportterm set, die bij het tennissen wordt gebruikt (een gedeelte van de wedstrijd). U ziet hoe U hier eerst een sportterm moet zoeken, die dezelfde letters heeft als de naam van een Europeaan. U moet dus als het ware naast een reeks KORTE GOLF Op een oversteekplaats op de Insulindeweg bij de Soembawastraat m Amsterdam is gistermiddag de 81- jarige weduwe, mevr. J. Peters- Schuurman, door een zeswielige truck met oplegger aangereden en kort daarop aan de aan haar hoofd opge lopen verwondingen overleden. De politie van het bureau Linaeusstraat verzoekt getuigen van het ongeval zich bij haar te melden. Door een plotselinge zwenking naar links is gisteravond op Rijksweg 26 Den Bosch-Utrecht bij Vianen de 43-jarige W. L. J. van Poppel met zijn personenauto in botsing geko men met een tegemoetkomende vrachtauto met aanhangwagen. De man werd uit de auto geslingerd en door een van de achterwielen van de aanhangwagen overreden. Hij was op slag dood. By een ernstig ongeluk in Tricht (gld.) is zaterdagmiddag de 9-jarige jongen H. Heikoop uit deze gemeente gedood. Een vriendje werd ernstig ge wond en twee broertjes minder ernstig. De jongens reden mee op een twee wielige aanhangwagen van een trac tor, geladen met zakken cement. In een scherpe bocht verloor de 17-jarige trac- torbestuurder de macht over zijn voer tuig en botste tegen een hek. De aan hangwagen sloeg om en de kinderen werden bedolven onder de zakken ce ment. De gewonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Culemborg. Een zevental losgebroken koeien was de oorzaak, dat zaterdagnacht een Volkswagen verongelukte op de rijks straatweg tussen Doorn en Amerongen. De volkswagen bestuurd door de heer E. uit Rhenen botste in volle vaart op één van de koeien. Het gevolg van deze botsing was, dat de heer E. en zijn echtgenote vrij ernstige verwondingen opliepen en naar het ziekenhuis in Rhenen moesten worden vervoerd. Hun baby, een meisje van één jaar, werd bij het ongeval gedood. De koe moest worden afgemaakt. De auto werd vrij ernstig beschadigd. Met zijn auto is zaterdagnacht omstreeks 2.45 uur de 21-jarige A. J. C. Bogaert uit Graauw ter hoogte van „Het Jagertje" onder de ge meente Hulst geslipt en over de kop geslagen. De volkswagen ramde bestrijden, daarbij een rechts van de weg staan de woning. De bestuurder was op slag dood. Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Vier middelen fn één tablet helpen elkaar en...,.doen wonderent De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep doeltreffend te sporttermen namen van Nationaliteiten kunnen denken en zien of er overeen komstige letters gebruikt worden. Wij zullen nog enkele voorbeelden geven, zodat U kunt zien waar de woorden verborgen zijn. Daaruit kunt U ten naaste bij afleiden hoe U denken moet om een cryptogram op te lossen. Ria en Pa zijn samen uitgestoten. Opl: paria 1. Die keten is een aanduiding. Opl. teken. Hier is geen verband. Het woordje "DIE" wijst U naar keten (teken). Wat een ernstige voor een boom. Opl. abeel. Abeel is een boomsoort. Indien U in deze zin het ongebruikelijke "een ernstige" weglaat krijgt U een normale vraag "Wat voor een boom", waarop U dus een passende boomnaam (hier abeel) moet invullen. De dader is een reptiel. Opl. adder. Hier dus geen synoniem, maar de naam van reptiel verwerkt in dader. U ziet hoeveel verschillende mogelijk heden er zijn, die niet in enkele regels vastgelegd kunnen worden. U moet over het algemeen zoeken naar afwij kende woorden in overigens normale zinnen. Deze woorden brengen U dan op het spoor van het woord dat U no dig hebt. Hierboven waren dat: Uit gestoten, Die „keten", "een ernstige", De dader. Door onbekende oorzaak is za terdagnacht een auto, bestuurd door de 23-jarige rijwielhersteller A. Jan sen uit Oostburg, op de rijksweg EedeAardenburg gaan slippen en in een sloot terecht gekomen. Een van de twee passagiers, de 23-jarige ongehuwde C. A. Schouten uit Zuid- zande werd hierbij op slag gedood. De chauffeur en de andere passagier liepen een schock en lichte verwon dingen op. In de omgeving van Vichy in Frankrijk is zondag een klein parti culier vliegtuig met vier mensen in de lucht ontploft. De inzittenden, drie mannen en de vrouwelijke pi loot, kwamen om. In Samarang, op Java, heeft de politie razzia's gehouden op jongelui met haar en kleding in Beatlesstijl. Zij nam dertig pantalons en een hoe veelheid grammofoonplaten in beslag met Beatle-muziek. De ouders zou den zelf om deze maatregelen heb ben verzocht. Jongelui beneden ze ventien jaar mogen zich na 's avonds tien uur niet meer buitenshuis ver tonen. (Advertentie) i'RIJZENBESCHIKKING HORECA BEDRIJVEN NU AFGEKONDIGD In de Staatscourant heeft de mi nister van Economische Zaken de prijzenbeschikking voor de Horeca bedrijven afgekondigd. De minister is hiertoe overgegaan nadat uit onderzoekingen is geble ken, dat in deze sector op grote schaal prijsverhogingen zijn doorgevoerd die in strijd zijn met de regels van het prijsbeleid. Deze verhogingen overtroffen het niveau zoals dat bij wijze van „Gentleman's Agreement" met het bedrijfschap Horeca was ge sloten in 1964, aldus het ministerie van Economische Zaken. Krachtens deze beschikking is het de Horeca-ondernemingen verboden voor de verstrekking van logies met bijbehorende verzorging van maaltij den, spijzen of dranken voor ver bruik ter plaatse hogere prijzen in rekening te brengen dan die, welke zij op 1 oktober 1964 in rekening brachten, vermeerderd met een toe slag van 4 procent. Om kwart over twaalf is gistermid dag het 5-jarige jongetje A. J. van den Berg op de spoorwegovergang van de buurtschap Achtergeest, St. Pancras, door een trein overreden en gedood. Het kind was van de kleuterschool met een autoped op weg naar huis en kwam op de spoorbaan, toen de aan stormende trein nog slechts korte af stand van de overweg verwijderd v/as. De trein had door dit ongeluk 25 minuten oponthoud. KLM'S MEERJARENPLAN: 12 EXTRA STRAALMACHINES Uit een door de KLM opgesteld meerjarenplan voor de eerstkomen de 5 jaren blijkt, dat de maatschap pij de aanschaf overweegt van nog 12 Douglas straalvliegtuigen: 4 ver grote DC-8 machines (serie 63) en 8 vergrote DC-9 toestellen (serie 30). Dit zal inhouden, dat de KLM-vloot in 1970 uit 35 Douglas straalmachines en 7 electra's zou bestaan. De huidige vloot bestaat uit 40 toe stellen: 16 DC-8 machines, 11 elec tra's, 4 DC-7F toestellen en 9 Vis counts. STOOMSCHOENFABRÏFK VAN SCHIJNDEL STAAKT PRODUKTIE Directie en commissarissen van de N.V. Stoomschoenfabriek A. H. van Schijndel in Waalwijk hebben beslo ten de produktie na deze week te staken. Het bedrijf heeft het de laat ste jaren moeilijk gehad. De moeilijk heden van de laatste maanden zijn van dien aard geweest, dat men be sloten heeft om tot liquidatie over te gaan. Meer wilde men van direc tiezijde hierover niet mededelen. Het bedrijf, dat thans 70 werkne mers telt, werd in 1873 opgericht. Wat er met de gebouwen en het perso neel gaat gebeuren is niet bekend. de nieuwe cmthmi VOM\ SCiSKE-WISKE ^mnmimwrmnmioottRi«Mrt-\ Mm wftof/rjz^zz^zzzzzzi. OmmJenselfssonMem m {nM'tl Jlgmontsmneti: mm r'w BRvip nm pre/tor... 0/ mcmtPBPi'mmi ftmrrnoeominnineiri nemer Siemiepeno/irê v/riemrti/tpeiioeneries.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11