C3 HET RAADSEL ZWOLSMAN „DUIKT" IN VIER NIEUWE INDONESISCHE PROJECTEN van de hazepoot I ei^se Bioscopen VISIE OP TELEVISIE DONALD DUCK MAANDAG 30 AUGUSTUS 1965 DE LEIDSE COUKANT PAGINA 2 Soekarno fascineert me" Meer dan ooit overtuigd van de grote voordelen, die ook het Neder lands bedrijfsleven kan putten uit een zo hecht mogelijke samenwerking met Indonesië, is zondagochtend Ne derlands groot-financier Reinder Zwolsman uit Djakarta op Schiphol teruggekeerd. Hij werd daar extra innig omhelsd door vrouw en kinde ren omdat hij jarig was. Teneinde deze 53e verjaardag thuis te vieren had hij zijn vertrek uit Indonesië met 1 dag vervroegd. „Nederland heeft op alle andere landen, die in de rij staan om in In donesië aan de slag te gaan, een pré", zo zei hij enkele malen. „Het is op merkelijk hoeveel Indonesiërs nog onze taal beheersen; wij voelen el kaar aan. De goede wil is aanwezig. Hier in Nederland industrialiseren wij voortdurend. We moeten voor die industrie steeds meer afzetgebied zoeken. Het zou dwaas zijn om de kansen die wij nu in Indonesië heb ben te laten lopen en met heel veel pijn en moeite elders zaken op te bouwen. Indonesië is naar mijn me ning zo rijk, dat het in de toekomst mogelijk moet zijn om bij een juist gerichte ontwikkeling de betaling ze ker te stellen." Als leider van de „West Haghe"- delegatie was de heer Zwolsman in de eerste plaats naar Indonesië ver trokken om daar aanwezig te zijn bij de signering van het Berdikari-pro- ject voor de bouw van een Indone- sjsche vliegtuigfabriek. Maar het is niet bij de financiering (via die West Kaghe) van dit Fokker-project ge bleven. Zwolsman heeft na gesprek ken met de betrokken ministers be sloten zich ook bezig te gaan houden met vier andere gigantische Indone sische projecten: 1. het planologische en stedebouw- kundige Antjol-plan voor ontgin ning en opbouw van het gebied tussen Djakarta en Tandjong Priok; 2. een investeringsplan voor scherpe verhoging van Bali's onovertrof- De films in de week van 26 aug. tot 1 sept. zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Geef er de Brui(d) aan (alle leeft.) Dagelijks: 2 30. 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45. 7.0Ö en 9.15 uur Lldo: Hercules in de hel van Dzen- giskhan (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur Luxor: do t/m di.: Moeder wat een broeder (alle leeft.) Woensd: Sink the Bismarkt (14 jr.) Dagelijks: 2 30. 7 00 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45. 7 00 en 9.15 uur Studio: Lieve, lieve John (volw.) (Geprolongeerd Dagelijks: 2 30. 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4 45. 7 00 en 9.15 uur Trianon: Veel liefs uit Moskou (18 jr. Geprolongeerd) Dagelijks: 2.30. 7 uur. 9.15. Zondag: 2.15. 4.30. 7 uur 9.15. Rex:: Eerst de vrouwtjes (14 jr.) Dagelijks 2 30. 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur fen toeristische mogelijkheden: uiteraard direct van Indonesië naar 3 het Prapat-plan, dat de bouw be- de kopers worden verscheept helst van een hotel aan het Toba- meer boven Medan in Noord-Su- Tenslotte stak Zwolsman zijn be- matra; wondering voor de Indonesische pre- 4. de aanleg van een meer dan 2000 sident niet onder stoelen of banken, km lange autoweg dwars door Su- Soekarno fascineert me", zei hij. matra, de Trans-Sumatra High- „Ik heb grote bewondering voor de- way. ze man, die dit ontzaglijke land met Kansen op eerste viool Alleen dit laatste plan al schatte rie Nederlandse Zwolsman op 5 mil jard gulden, hoewel de oorspronke lijke Indonesische raming niet hoger kwam dan 2 miljard. Er is al enkele jaren aan de voorbereiding van de weg gewerkt. Men wil er spoedig mee beginnen. Zwolsman zelf ziet voor zich zelf geen andere taak wegge legd dan die van animator en bemid delaar: hij meent dat de Nederlandse wegenbouwers in dit project de kans hebben op het spelen van de eerste viool, zo zij daartoe althans in staat zijn. „Indonesië zoekt naar middelen om zijn export te vergroten", vervolgde Zwolsman. „Dit gebeurt al automa tisch bij het Fokker-project, dat im mers met uitvoer van Indonesische produkten wordt betaald." Maar met de aanleg van de Trans- Sumatra Highway zou het mes aan twee kanten snijden. De weg zal im mers allerlei tot dusver ontoeganke lijke gebieden van Sumatra ontslui ten, waardoor meer export-produk- ten vrij zullen komen. Terwijl hij zich dus hoogstens op het financiële vlak direct met de weg zal bemoeien, reikt zijn belangstel ling voor het Antjol-projèct verder. Hier moeten kantoren, hotels en wo ningen worden gebouwd en daarin hoopt hij zelf een actieve rol te spe len. Hij laat er dan ook geen gras over groeien en zal in Nederland ter stond met de voorbereiding aan de slag gaan. Reeds in oktober reist hij dan opnieuw met een delegatie naar Indonesië voor verdere besprekingen. Geen problemen Intussen vormt de financiering van het Fokker-project al geen probleem meer. Reeds zeer spoedig zal Indo nesië met de levering van produkten san die West Haghe beginnen. Deze handelsonderneming van het Zwols- man-concern zal de produkten op de wereldmarkt brengen en van de op brengst Fokker betalen. Verwacht wordt dat een groot deel van de stroom via Nederland de afnemers zal bereiken, doch een ander deel zal al zijn eindeloze problemen al die jaren bijeen heeft weten te houden. Het lykt wel alsof ieder plan, dat er op touw wordt gezet, van hem af komstig is. Ze spreken wel eens over mij als een eenmans-zaak, maar in dat opzicht kan ik aan Soekarno een voorbeeld nemen. Hij beheerst de he le zaak." Wel had hij de president een keer in een minder prettige, zelfs humeu rige bui meegemaakt, „maar daar heb ik zelf ook wel eens last van als ik het erg druk heb, en Soekarno had met al die delegaties die op hem stonden te wachten, wat af te wer ken." Dahliatentoonstelling in Deventer Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, commissaris der Konin gin in Overijssel was zaterdag de eer ste van de velen die ln Deventer de landelijke dahliatentoonstelling van de Nederlandse Dahliavereniging in sa menwerking met de afdeling Deventer van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde bezocht. Bij de afdeling liefhebbers werd de wisselbeker voor de grootste bloem toegekend aan de heer W. G. v. Waars uit Gouda. De heren H. J. Huis- kens uit Zwollerkerspel en H. F. Ros molen uit Rotterdam werden eerste en tweede bjj de inzendingen twaalf dah lia's van één soort, de heren H. Lau rier uit Gouda en D. Jansen uit Hen gelo in de groep zes dahlia's. De heer Hulskens werd ook eerste in de afde ling cactus- of semi-cactus, dahlia's gevolgd door de heer I. de Vos uit Amersfoort. De heren Leydes uit Rot terdam en Hoevenberg uit' Almelo wa ren de beste inzenders in de groep van zes van deze dahlia's. Bij pompon-dahlia's werden de inzen dingen van de heren Hoevenberg eD Mikkers, beiden uit Almelo, met de eerste en tweede prijs bekroond. De heer D. Jansen uit Hengelo had de beste inzending halskragen. De heren G. Woudenberg uit Almelo en A. Pe ters uit Blerick werden eerste en twee de bij de zaaisels. ZUIVER ASSORTIMENT Een gouden medaille kregen de in zendingen van de firma K. Maarse uit Aalsmeer, de heer G. Aartsen uit Har derwijk, de gemeentelijke plantsoenen dienst Deventer en de rijkshogeschool voor tropische landbouwkunde te De venter. Klein goud was voor de inzendingen van de bloemistenpatroons uit Deven ter, de firma van Breemen, uit Deven ter, G. H. Lammers uit Vijfhuizen en H. L. van Veelen uit Sassenheim. De heer P. Dekker, voorzitter van de Ne derlandse Dahliavereniging, heeft er bij de opening op gewezen, dat de ex port van dahliaknollen (zes miljoen stuks per jaar) slechts een klein deel uitmaakt van de driehonderd miljoen bloembollen en dergelijke die jaarlijks worden uitgevoerd. Er is echter voor uitgang die door zal gaan als de Ne derlandse kweker het assortiment zui ver houdt en de hoogst mogelijke aan dacht besteedt aan de gezondheid en de kwaliteit. Hij zag in het kweken van dahlia's ook een sociaal aspect. De dahlia leent zich bijzonder voor het kweken uit liefhebberij en ver schaft dus de mensen het contact met de natuur waaraan zij zoveel behoefte De Gemini V geland In een extra TV-uitzending heeft Ger- ton van Wageningen zondag commen taar gegeven op de gelukkige en tijdige landing van beide Amerikaanse ruimte vaarders in hun capsule Gemini V. Het was uiteraard niet mogelijk deze lan ding onmiddellijk in beelden zichtbaar te maken. Nochtans viel het te waar deren, dat zo snel reeds de kijkers kon den worden ingelicht over een wereld gebeuren. Aanvankelijk was de infor matie dus van louter beschrijvende aard. Van Wageningen weet veel van de ruimtevaart en allerlei details; hfl wist er duidelijk van te vertellen. Waar nodig kon hij steunen op technische verbindingen, die Fred Oster vanuit de studio verzorgde. Beiden traden nu en dan in overleg, hetgeen voor de kijker ontspannend kon worden genoemd. Wie meer van de landing wil weten, raad plege ons blad op een andere pagina. Afscheid van Barend de Beer De kleuters hebben zaterdag afscheid kunnen nemen van Barend de Beer. Dat moet voor de jeugd een wat ontroe rende zaak zijn geweest, vooral omdat Barend zijn diepe basstem extra gevoe lig liet klinken. Hij kreeg op zfln verdere reis door de wereld wat geschenken en zei te hopen, nog eens te kunnen terug komen. Voorlopig is dat niet het geval, want te beginnen vanavond maakt een nieuwe figuur zijn opwachting: Klaas Vaak, zaterdag alreeds op het scherm voorgesteld. Het wordt een serie, ont leend aan de Duitse serie „Das Sand- m&nnchen kommt", vol trucs en pop penspelen. De NTS heeft voorlopig drie series verkregen, te beginnen met Heli, morgen met Vlekje, dan Kleine Arend en verder om en om. De Nederlandse tekst wordt gesproken door Piet Ka merman. Terugblik In de „Zeg maarprogramma's, onder regie van Kitty Knappert, ont moette de kijker zondagavond middels de NCRV René Frank, een bekende in de Nederlandse showbussiness, daarna een buitenlands gezelschap met een Joods verhaal en verder David Koning met zijn literair kijkschrift, deze keer met een bloemlezing uit de eerste jaar gang. Het was alles nogal rustig. Het amusement van zaterdag bestond in hoofdzaak uit de laatste Zomercarrous- sel, deze keer een Vlaamse aflevering, gepresenteerd door Nan Baerts, be kend uit „Wie van de drie" en „Wacht woord". Tevoren werd in Brandpunt van de KRO op niet mis te verstane wflze kritiek geleverd op de houding van kardinaal Mclntyre uit Los Ange les inzake het negerprobleem in Cali- fornië. Sir Lancelot beleefde zijn laat ste optreden, om opnieuw plaats te ma ken voor Ivanhoe. Marijke Merckens heeft voldaan als presentatrice van Sex tet; haar talent is sinds haar vorige optreden zichtbaar gegroeid. Zij kon vooral steunen op Matty Peters, een van de bekende Peter-sisters. De Vara heeft ons verplicht met de uitzending „Keirei", een onthullende documentaire over de Japanse bezetting van het vroe gere Nederlands-Indië. Getuigenissen van bekende Nederlanders toonden wel aan, dat de Jappen in de Nazi's hun leermeesters hadden gevonden. Verder kan in het algemeen worden opgemerkt, dat de programma's via Nederland II met hun zomers uitzicht er mee door konden. Noemen we bijvoorbeeld Fiet Koster in haar musical-girl, opnieuw „The Saint" en zondag wederom de tiener Margie. Komende uitzendingen Na een reportage van het Schev.eningse strand zendt de KRO vanavond op N2 voor 't eerst een aflevering van „Euro pees panorama", dat eens per kwar taal op het scherm komt. Deze keer zal men nog geen Nederlandse bijdrage zien, maar de Brandpunt-redaktie richt zich op de tweede aflevering. Op Ned. 1 draait de speelfilm „Misdadig zwijgen", een wat verlate uitzending met onder meer Pier Angeli. Dinsdag vertoont de VPRO onder de titel „De anatomische les" een ballet. Later op de avond zal dokter Van Swol spreken over ortho pedisch schoeisel. De KRO komt woens dag met het TV-spel „Buitengewoon verlof", voorafgegaan door een Am sterdamse vakantiefilm en gevolgd door Brandpunt-post. Op N2 brengt de Avro achtereenvolgens George Formby en melodieën uit Amerikaanse musicals. Avonturen Copyright opera mundl iether klanken DINSDAG 31 AUGUSTUS 1965 HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Meditatie. 7,05 Lichte gram.mu- ziek (7.30—7.4C Nieuws; 8.00 Overwe ging). 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte gram. muziek met vakantietips en informatie voor de vrouw. (9.00 Weeroverzicht). 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de jeugd. 10.00 Sextuool: klassieke gram.muziek 10.30 Weeroverzicht). 11.50 Volaan... vooruit, praatje. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte gram.muziek. 12.20 Voor de boe ren. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Het Ko ningin Wilhelminafonds, toespraak. 12.45 Aktualiteiten, eventueel gram. muziek. 12.50 Evergreens en chan sons (opn.), 13.30 Lichte gram.muziek voor de tieners. 14.00 Voor de platte landsvrouwen. 14.10 Drie voor Elck wat wils: gevarieerd muziekprogram ma. 15.10 Lichtbaken, lezing. 15.20 Musiësta: licht muziekprogramma. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Onderweg: Gebedsdienst. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte orkestmuziek en zang solisten (opn.) 18.20 Uitzending van de PvdA, onder redaktie van Gabri de Wagt. 18.30 Lichte gram.muziek. 18.45 En nu mijn geval: vragenbeantwoor- ding. 19.00 Nieuws. 19.10 Aktualiteiten. 19.30 Bekendmaking geheim Pleister- aktie. 19.35 Promenade-orkest en zang soliste (opn.): operamuziek. 20.20 Myn vrouw is een gangster, hoorspel (1). 21.25 Radio-Filh. orkest en solist (opn.) klassieke muziek. 22.00 Geestelijke lie deren (opn.). 22.20 Aktualiteiten of gram.muziek. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Hart, hoofd en hand vragen om woord en wijs, want leven moet je met een lied. 23.25 Lichte gram.muziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM H, 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram. (Om 8.25 De Groenteman). 8.45 Morgenwijding. 8.55 Klass. gram. 9.00 Voor de zieken. 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Lichte gram. Om 11.00 Nieuws). 12.00 Dansorkest en zangsol. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uit zending voor de landbouw. 12.40 Licht instrumentaal ensemble en zangsolis ten. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten en gram. 13.25 Beursberichten. 13.30 't Muzikantenuur: klass. kamermuziek en koorzang. 14.30 Voor de kinderen. 15.30 Lichte gram. (Om 16.00 Nieuws). 16.30 Licht instrumentaal ensemble en sol. 17.00 New York calling, praatje. 17.05 Lichte gram. voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiteh. 18.25 Licht ensemble. 19.05 Stereo: Klass. kamer muziek. 19.30 Gamelan, Indonesisch program. 20.00 Nieuws. 20.05 Leg eens aan in Loosdrecht, gevar. programma. 21.40 Kunstrubriek. 22.00 Lichte muz. (gr.). 22.30 Nieuws. 22.40 Actualitei ten. 23.00 Stereo: Operamuziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 10.01 Voor de kleuters. 19.06 Journaal voor gehoorgestoorden. 19.33 Jackie Gleason Show. 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Instrumentaal combo. 20.38 De vriendelijkste kerel van de wereld, cabaretprogramma. 21.10 De anatomische les, balletprogram. 21.35 Korte film. 21.40 Ziek zijnbeter worden, medische rubriek. NTS: 22.30- 22.35 Journaal. Nederland H: NTS: 20.00 Journaal NCRV: 20.01 Nul-één, TV-film (deel 4). 20.25 Dzjes-zlen (deel 13). 20.55 De lange weg, documentaire. 21.50 Piano duo: klass. muz. CVK/IKOR: 22.10- 22.35 De Rabbi en zijn Rabbi, filmver slag (herhaling van 2 mei jl.). THEO VAN BLANKENSEE VERTAALD DOOR P J AERSSENS 30 Wie? Emilio Alvarez? Neen. Rudolfs bondgenoot. En weet u helemaal niet, waar die man te vinden is? Neen. Waarom verdenkt u juist hem? Omdat Rudolf altijd zo doods bang voor hem was. En dat weet ik alleen. Maar wij dorsten nimmer de hulp van de politie in te roepen, wijl wij dan meteen onszelf zouden aan klagen. De telefoon rinkelde. Werner. Met wie? Met Harvey. Kunnen wij u ergens mee van dienst zijn, mr. Harvey? Kom direct naar Hallstein. Ik heb zo even Hallsteins moordenaar, die tevens z'n medeplichtige was bij de inbraak in Londen, na 'n ver schrikkelijke worsteling kunnen ar resteren. Maar bent u wel zeker van wat u zegt? Volkomen. Het is Fernau. Wie zegt u? Fernau. Waar hebt u hem toch in 's he mels naam gevonden. Komt u nu liever direct hier heen. Mijn taak is afgedaan. Zeg dan toch tenminste Er werd afgebeld. Breng deze dame weg, gebood Werner de agent en Robbl beet hij nijdig toe: We moeten op staande voet naar Hallstein. Harvey is ons allemaal te knap afgeweest. XVII. Harvey had in opgewonden stem ming het bureau van de commissa ris verlaten, wiens maatregelen hem volkomen nutteloos en dwaas toe schenen. Hij ging 't verloop der fei ten nog eens na en kwam meer en meer tot de overtuiging, dat noch Kohier of diens zuster, noch Mary Hallstein de moord konden bedre ven hebben. Verder zoeken in die richting achtte Harvey verloren tijd. In 't meest gunstige geval zouden op die manier interessante anteceden ten uit Rudolf Sempers verleden op te diepen zijn, doch geen positieve gegevens, die enig licht op de ge heimzinnige moord zouden kunnen werpen. Omtrent één punt twijfelde Har vey niet meer: de onbekende, die 'n massa geld had omgewisseld en hem neergeslagen had, moest de bondge noot van Hallstein geweest zijn en ook zijn moordenaar. In ieder geval dus was de dader een man. Kohier was 't niet. Als deze 't ge weest was, die Harvey zo prachtig in de val gelokt had, zo zou hy hem ongetwijfeld herkend hebben. Er bleef dus maar een man over en dat was Fernau. Doch ook andere feiten wezen in die richting. Fernau kende geheel Sempers levensloop en was ook tot in de finesses op de hoogte met wat er in Brazilië gebeurd was. Hij was derhalve de enige, die de bewoners van Hallstein z'n wil kon opdringen met dwingende argumenten, de eni ge die gevreesd werd. Te oordelen naar de rol, welke hij bij Köhlers ontvoering in Brazilië gespeeld had, schrok Fernau voor geen enkele misdaad terug. Maar wie was Fernau? Harvey had geen andere gegevens tot z'n beschikking, dan dat de ge zochte in of om de stad verbleef en iemand was, die de interne verhou dingen op slot Hallstein door en door kende. Dit laatste werd bewezen door 't feit, dat hij z'n gruwelijke daad kon volvoeren op klaarlichte dag, zonder door één der bewoners op gemerkt te worden. Mary Hallstein wist of vermoedde zelfs niets van de relatie tussen haar man en die Fernau. Fernau's uiter lijk moest zich de laatste jaren dus zo sterk gewijzigd hebben, dat hy niet meer te herkennen was. Hoe kon dat mogelijk zijn? Om rustig te kunnen denken, be sloot Harvey 'n wandeling buiten de stad te maken en sloeg de richting naar Hallstein in. Wie kwam er zoal op Hallstein? Alle betrouwbare getuigenissen stemden hierin overeen, dat op Hall stein nooit gasten kwamen. En toch moest Fernau herhaalde malen op Hallstein geweest zijn. Wat te denken van de beide be dienden? Of van Langhalm, die vaak voor Semper zaken in de stad regel de? Langhalm! Harvey's gedachten concentreerden zich geruime tijd om deze naam. Hij had deze man nog nooit gezien, ken de hem derhalve niet. Maar bij het eerste onderzoek speelde Langhalm een beduidende rol. Langhalm had Kohier de wegnaar Hallstein gewezen en hem menige bijzonderheid der bewoners verteld. Langhalm kwam dikwijls op het slot. En hij woonde vlak in de buurt, zo dat 't voor de hand lag, dat hij wat meer weten kon. Doch nu herinnerde Harvey zich plots, wat Kohier zo terloops opge merkt had. „Fritz Langhalm kende m'n adres en zou 't zeker gezegd heb ben, als er bij hem geïnformeerd was geworden", Langhalm was de énige, die Köhlers nieuwe verblijfplaats kende. En de onbekende had Harvey in de richting van Köhlers villa „Mon repos" gelokt, om welk feit Kohier ook gearresteerd was geworden. Lag 't niet voor de hand. dat de onbe kende juist zo gehandeld had, om alle schuld op Kohier te werpen? Maar welke redenen kon Langhalm daartoe hebben? En van de andere kant weer was het ook Langhalm geweest, die zo uitdrukkelijk ver klaard had, dat Kohier onmogelijk twee uren in 't bos verdwaald had kunnen lopen. Deze punten dienden op de eerste plaats opgehelderd te worden. Al wandelende was Harvey op de viersprong gekomen waar de ene weg naar Hallstein en de andere naar de villa „Ambach" voerde. Hier bleef hij staan. Hij dacht er aan, dat ook Kohier on Langhalm hier gestaan hadden. Als deze Langhalm inderdaad nie mand dan Fernau was, dan moest zijn uiterlijk Harvey overweeg dit nog eens totaal onherkenbaar veran derd zijn. Kohier zelf was niet zo zeer veranderd, want Mary Hallstein had hem direct herkend. Dus ook Langhalm-Fernau zou hem direct herkend hebben. En in dat geval zou Langhalm-Fernau ook ge weten hebben, met welk doel Koh ier naar Hallstein ging. En dan liep niet alleen Rudolf Semper gevaar z'n leven te verliezen, doch ook Lang halm-Fernau zou zich dan weldra ontdekt zien. Waarschijnlijk heeft Langhalm eerst het plan opgevat Kohier uit de weg te ruimen, en kwam daarna tot de overtuiging, dat voor hem zelf 't gevaar nog niet zo nijpend was, wijl Kohier hem niet herkend had. 't Gevaar dreigde dus op de eerste plaats Rudolf Semper, de man, die zijn bondgenoot zeker al lang zou verraden hebben, als hij zelf niet zo veel te verbergen had. Maar wie weet, zou Kohier hem niet dwingen alles aan 't licht te brengen! Nu smeedde Langhalm 'n duivels plan. Als hij Rudolf Semper ver moordde, op de tijd dat Kohier alias Alvarez op Hallstein zou ver schijnen, dan zouden zeker alle ver moedens op deze laatste vallen die reden te over had om zich te wre ken en nimmer op de goedmoe dige rentenier van Ambach. Harvey's conclusies waren logisch en ongezocht. En daarom had de onbekende met rie valse baard als zijn adres „Mon repos" opgegeven. Harvey stond nog steeds op de vier sprong, in gedachten verzonken. Hier op dit punt namen Kohier en Langhalm afscheid van elkaar; hy kon hem ongemerkt gevolgd zijn, om z'n gruwelijke moord te volvoe ren, terwijl Edith en Kohier samen in 't park waren. Zou Langhalm daartoe de tijd ge had hebben? Om vier uur scheidden &e twee mannen van elkaar. Naar Hallstein was ongeveer tien minu ten. Rudolf Semper werd gedood on geveer half vijf. Van Hallstein naar Ambach was niet verder dan twintig minuten. En tegen vijf uur kwam Langhalm thuis. En niemand had er nog aan ge dacht hem te vragen, waar hij ge weest was tussen vier en vijf uur. Harvey besloot in de richting van Ambach verder te wandelen. Ditmaal droeg hij z'n revolver bij zich en was op alles voorbereid. Spoedig zag hij de villa vóór zich liggen. In de voortuin zag hij een tuinknecht, wie hij vroeg of Fritz Langhalm thuis zou zijn. Ja, u zult hem wel thuis vin den, luidde 't antwoord. Harvey opende het hek en liep het grintpad over, dat naar de voordeur leidde. Hy wist, dat nu de beslissen de slag zou vallen en wist ook, dat Langhalm hem niet zou sparen. Toch bewaarde hij z'n kalmte. Rustig wan delde hij om 't huis heen. De achter deur stond open. Zacht en onhoor baar sloop hij de gang door, tot bij een openstaande kamerdeur. Door 't open venster stroomde het zonlicht binnen. Fritz Langhalm zat aan tafel, naast zich op de grond een klein handkof fer en vóór zich papieren en een portefeuille. Nog steeds bemerkte hy niet, dat iemand de kamer binnen trad. Langhalm telde de inhoud van de portefeuille na; hij scheen zich ge reed te maken voor een reis. Aan de scherpgebogen neus, de ogen, en ook aan de gestalte herken de Harvey in hem de man, die hem overvallen had. Nu had Harvey ze kerheid wie de schuldige was, nie mand anders dan Langhalm-Fernau. Het geld dat vóór hem lag, had hij daags te voren op de bank omgewis seld. Het felle zonlicht belichtte z'n trek ken scherp. Nu was 't ook te verkla ren, waarom Mary Hallstein en Koh ier hem nimmer herkend hadden. De pokken hadden zijn gelaat danig geschonden en alle haarwortels als t ware weggevreten. Z'n gezicht was daardoor zodanig veranderd, dat hij niet meer te herkennen was. (Slot volgt)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2