S)e ftïicbeSoti/fca/iiL Gemini-5 brak alle bestaande ruimtereeords SUCCESVOLLE VLUCHT WERD MET EEN OMWENTELING BEKORT Ook regering-Tsirimokos kan zich niet handhaven Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.0! KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAU PAPENGRACHT MAANDAG 30 AUGUSTUS 1965 56e JAARGANGNo. 16 SOEKARNO HEEFT ER BEWONDERAAR BIJ Klachten bezorging 3. 38.39 (tassen 18.00 en 19.00 a.) Giro 10.30.03 Abonn. f 0,83 p.w., 3,55 p. mnd., 10,70 p.kw. Franco p.p. 11.20. Adv 20 ct p. mm. Telefoontjes 1.75 Na de ruimtereis: Conrad (1.) en Cooper wuiven naar de be manning van de „Lake Champ- lain" na hun behouden terugkeer op de aarde. De Gemini-5 is gistermiddag in de Atlantische Oceaan geland. Zoals gewoonlijk was de radio verbinding tijdens de landing enige tijd verbro ken door geïoniseerd gas rond het ruimtevaar tuig. Deze keer duurde dat vier minuten. De snelheid liep terug van 27.000 tot 1.120 km. per uur, waarna opnieuw radiocontact met de grond werd gemaakt. De hulpparachute opende zich om 9 minuten voor twee, twee minuten later ont vouwde zich de grote landingsparachute. Beide ruimtevaarders meldden, dat zij zich goed voel den, toen zij in hun cabine langzaam en schom melend omlaag kwamen. Te vijf voor drie (Ned. tijd) werden de ruimtevaarders in een hef- schroefvliegtuig gehesen, waarin zij de eerste medische proeven ondergingen. Zij moesten on der meer diepe kniebuigingen maken. Elf dagen lang zullen zij worden onderzocht op mogelijke gevolgen van hun ruimtereis. Enige minuten later stonden Conrad en Cooper op het vliegdek- schip Lake Champlain, waar een erewacht en honderden zeelieden in het gelid een groots wel kom brachten. COOPER EN CONRAD HADDEN GEEN BEHOEFTE AAN RUSTEN De records van de Gemini - 5 De ruimtevaarders Cooper en Conrad hebben met hun ruim tereis in de „Gemini-5"-cabine verscheidene records gebroken. Zij maakten de langste beman de ruimtevlucht, namelijk 190 uur en 55 minuten. Het oude record stond op naam van de Russische kolonel Valery Bi- kovski met 119 uur en 6 mi nuten. De Ver. Staten hebben nu ook het totaal aantal in de ruimte doorgebrachte uren op hum naam staan met 639 uur en 48 minuten, tegen de Rus sen 507 uur en 16 minuten. Het aantal omwentelingen met een bemande cabine om de aarde, dat met 81 op naam van Bikovski stond, is nu door Cooper en Conrad op 120 ge bracht. De Amerikanen hebben nu voorts 9 bemande ruimte- vluchten gemaakt tegen de Sowj et-Unie 8. Met de „Gemini-5" is ook 'n aantal persoonlijke wereldre cords geslagen. Cooper is de eerste mens die twee ruimte- vluchten (met volledige om wentelingen) heeft gemaakt. Op zijn eerste reis aan boord van de „Mercury"-cabine maak te hij op 15 en 16 mei 1963 22 omwentelingen in 34 uur en 20 minuten. Zijn tweede vlucht van 21 tot 29 augustus duurde 190 uur en 55 minuten. Hij maakte nu 120 omwentelingen. In totaal bracht Cooper 225 uur en 15 minuten door in de ruim te tegen de Russische kolonel Bikovski 119 uur en 6 minu ten. Op de Geipini-5-vlucht werd ook het Amerikaanse hoogte record, dat met 283 kilometer op naam stond van Walter Schirra met een Mercury-cabi- ne, gebroken en op 347 kilo meter gebracht. Nu brand aan boord van vroegere „Willem Ruys" Aan boord van de 24.000 ton me tende „Achille Lauro", het vroegere Nederlandse schip „Wilem Ruys" heeft gisteren in de haven van Pa lermo verscheidene uren brand ge woed. De oorzaak van de brand, die volgens de brandweer in de machine kamer was ontstaan, is nog niet be kend. Ook de omvang van de schade was nog niet vastgesteld. Verschei dene brandweerlieden liepen ver wondingen op. De „Achille Lauro" is eigendom van de gelijknamige reder uit Na pels. Vorige week kwamen bij een brand op de „Angelina Lauro", de vroegere „Oranje" in de haven van Genua zeven arbeiders om het leven. Vertrouwen in de kroket Het verhaal over de gouden tijd der patates-friteskramen, dat wij vorige week vrijdag pu bliceerden, heeft vooral van de zijde der patates-verkopers, die hun gesignaleerde goud voor 'n niet gering deel ontvingen uit de verkoop van kroketten en ballen van uiteenlopende aard, ernstig verzet uitgelokt. Niet ten onrechte, menen wij. De schrijver van het artikel liet enkele zeer pessimistische lie den uit grote steden aan het woord die geen goed woord over hadden van de samenstel ling van allerlei produkten uit de automaten. Een kok uit een Utrechts ho tel en de scherpslijper W. F. Hermans werden in het ver haal geciteerd, waardoor enige eigenaren van patates- en kro ketten-etablissementen in het Leidse zich danig in hun goe de naam voelen aangetast. Voor eerst komen de vermelde uit spraken alleen maar voor re kening van de kok en Hermans. En overigens slaan deze oorde len geenszins op winkeliers en kraamhouders in Leiden en wijde omgeving. De kroketten en nassiballen in het Leidse zullen wij met dezelfde smaak als voorheen blijven verorbe- Koning Constantijn moet nieuwe beslissing nemen gevaairdigden van deze pairtij Papan- dreoe trouw waren gebleven en dat Papandreoe nog slechts met steun van de uiterst linkse Eda over een „negatieve meerderheid" in het par lement kon beschikken. De regering van de Griekse pre mier Elias Tsirimokos heeft zaterdag na een bewind van 10 dagen niet het vertrouwen van het parlement Paus roept op tot gebed voor Concilie tuwen van net panement De nieuwe computer van de gekregen. |n verhand met de komende vierde 1**1? Er werden 135 stemmen voor de en laatste zittingsperiode heeft Paus universiteit IS geplaatst, ten regering uitgebracht en 159 tegen. paulus zaterdag een dringend beroep T t ii 1. deputatie van schooljongeties Zes afgevaardigden onthielden zich. gedaan op bisschoppen, priesters en La Jolla in Galiforme bevindt. Carpen- £)e uitslag werd door leden van de gelovigen te bidden en boete te doen ter, een voormalig astronaut, heeft de heeft al gevraagd, wat het ceentrumunie begroet met de kreet voor het 'welslagen van het Concilie ZÏL moet kosten, als „dat ding" „Leve de democratie" Hij nodigde ook niet-katholieken uit dagen zullen doorbrengen in een sta- Oud-premier Papandreoe nam ook tot gebed voor de Katholieke Kerk len cilinder - de Sealab II - in het hun sommen maakt. Met we- aan de stemming deel. Na de val van die zich vowbereidt taken die metisch gesloten ruimtevaartuig. Daar- van'dc Amerdraans^marine^Z^CTdag 'enSchappelijke zorg voor het de regering verzamelde^ zich op het haar aan het einde van het Concilie T.zUn de duikers naar de Sealab afge- detail (en met het OOg Op de grondwet een menig- wachten". aarde bekort, waardoor de acht dagen niet werden volgemaakt: de duur was 7 dagen 22 uur en 56 minuten. Daar mee zijn de Amerikanen drie dagen langer in de ruimte gebleven dan de Rus Valeri Bikovski, die in 1963 de tot dan toe langste ruimtereis maakte. Het Sowjetrussische persbureau Tass i sprak even met de kikvorsman. OOK RUSSISCHE BEWONDERING daald, die al eerder o p de bodem van toekomst) heeft men prijsop- <ta»e" riep. de oceaan was neereelaten. te, die „democratie" en „leve Papan- Het journaal van de Russische tele- meldde de veilige landing van de Ge- visie begon gisteravond met 't nieuws met"jtdHe contact op te nemen. We mini-5 emge minuten nadat deze ge- over de succesvolle voltooiing van de beurde, met de woorden dat de lan- ruimtereis. Een vrouwelijke nieuwsle- ding „met succes was voltooid". Tass zer sprak over „een historische record- erkende dat Cooper en Conrad een vlucht" terwijl foto's van de ruimte- nieuw ruimteduurrecord hebben geves- vaarders in hun ruimtepakken werden tigd. De Amerikanen braken met deze getoond, vlucht alle bestaande ruimterecords. Paus Paulus noemde het „een won- VAN RUIMTE derbaarlijke prestatie van de weten- TOT ZEEBODEM schap", die' spectaculaire vooruitzich- Gedurende de 118de omwenteling ten opent Hij groette „deze mannen maakte astronaut Cooper boven de en hen die op hun terugkomst wacht- verenigde Staten contact met aqua- Op de openingsdag van de vierde de oceaan was neergelaten. p..jouH- - zitting, dinsdag 14 september, ieest „Hoe maak je het Gordo?" vroeg gave gedaan. De jongetjes T™,ïm*os ?.eft a15*61"- van Kruisverheffing, zullen Paus en Carpenter. „Hi Scott" antwoordde Coo- st>,Heren er nn nécr en en ml 5 onjsl^ van zijn regering bisschoppen des middags in een boe- per, jullie doen goed werk" vervolg- studeren P en zu*" aa?T komn6 Constantijn aangeboden, teprocessie met de relikwie van het de Carpenter. „Acht uur geleden zijn len binnenkort Wel komen ïa. elP 9nderl}(?^ 'Ee. ™r H. Kruis, van de H. Kruiskerk in wij in de Sealab gearriveerd, maar we vragen of dat ding" met de kraning zei Tsirimokos dat ko- Antrio Sessoriano naar de basiliek met de koning zei Tsirimokos diat ko- even ning Constantijn hem had verzocht van'sinfïanvÊmL^teranën trekken" voor hen die prijsopgave a.an ^.e "jven een meaiwe reSe" zo deelt de Paus in zijn boodschap is gevormd. mee. Hij wenst verder ook dat in Op de vraag welke stappen er nu alle kerken en kapellen ter wereld uill'en worden genomen ter beëindi- een boetedienst gehouden wordt voor jinig van de reeds zes weken duren- 't welslagen van de weg die de Kerk de crisis antwoordde de demissdonai- met het Concilie heeft ingeslagen. re premier: „De koning wil geen Zonder te beweren dat het Conci- telein, Boerhaavelaan 13 Lei- °7ei$ilxi be®lluit neTne""' Koning Con- lie de enige en directe oplossing van - - - 1-61 stantijn zou mogelijk vandaag een alle moeilijke problemen zal kunnen L) 54. beslissing nemen. geven, is de Kerk er zich van bewust, a aldus de Paus, dat de besluiten van (Advertentie) Moeilijkheden groter deze kerkvergadering en datgene, - - .«O* 0Tsinmokos heeft tegenover de pers wat na het einde daarvan zal wor- te° en zel n°Pen dat nun succes naut Scott Carpenter, die zich met een een particulier bezoek aan Grieken- In heel België zijn gisteren her- verklaard dat de moeilijkheden gro- den doorgevoerd door de wereld met zal bijdragen tot vervolmaking van de Dloee: van negen duikers op 60 meter landhui Athene aangekomen. Op het denkingsdiensten ^gehouden^ ter gele- ter zijn geworden en dat hij geen belangstelling wordt verwacht. Het hebben nog geen kans gekregen om met jullie contact op te nemen. We hopen dat jullie veilig zullen terug- ja rekenen is moeilijk. Maar keren". ..Dank ie" antwnnrririe flnnner. J -r o r-t dansen niet! Mits U nu het "uül'en worden genomen ter beëindi- „Werelddansprogramma" gaat leren bij dansschool Evert Cas- Prins Rernhard in Griekenland Prins Bernhard is gisteren voor den. Telefoon 5 20 54. mensheid en niet tot Dokters aan boord van de „Lake Champlain" zeiden dat de ruimtevaar ders in uitstekende toestand verkeren. Zij hadden er geen behoefte aan even te gaan zitten om uit te rusten, en zeiden „het volgende week al over te willen doen als dat nodig mocht zijn". Wel wilden zij zich scheren en wat slapen, zeiden de dokters. President Johnson heeft de ruimte vaarders Gordon Cooper en Charles Conrad aan boord van de „Lake Cham plain" opgebeld en geluk gewenst met hun succesvolle vlucht. „Ons enige doel in de ruimte is de wereldvrede" zei de president. Hjj zei te hopen -dat de vlucht gevolgd zal worden door „sa menwerking van alle landen" bij het i van de ruimte door de mens. ploeg - - - - - - - 00 onder de zeespiegel voor de kust van vliegveld van de Griekse hoofdstad genheid van het feit, dat 30 jaar ge- nieuwe regering uit „de unie van Concilie zal echter voor alles op het werd hij door koning Constantijn be- leden koningin Astrid van België bij het centrum" meer voorziet. Wel con- leven van de Kerk een invloed heb- groet. een auto-ongeluk om 't leven kwam. stateerde hij, dat nog slechts 134 af- ben, die nu nog niet valt te overzien. WERELDREIS VOOR ASTRONAUTEN Om te bewijzen dat de Verenigde Staten met 't ruimte-onderzoek slechts vreedzame doeleinden nastreven, zou hij de Amerikaanse ruimtevaarders uitnodigen de hoofdsteden van andere landen te bezoeken om anderen deel genoot van hun ervaringen te maken. De eerste met wie Cooper en Conrad na hun behouden terugkeer op aarde spraken, was èèn van de kikvorsman nen, die uit de helikopter waren ge sprongen om de reddingsgordel rond de cabine te bevestigen. De kikvors man bevestigde op de huid van de Gemini-cabine een telefoon en infor meerde naar de toestand van de ruim te vaarders in hun toen nog her- Russische lof voor V.S.-astronauten De wetenschappelijke mede werker van het Russische pers bureau „Tass" schrijft in een commentaar op de voltooide vlucht met de „Gemini-5", dat het voornaamste doel, de be studering van de gevolgen van een achtdaags verblijf in de ruimte op het menselijke or ganisme, is bereikt. De duur komt overeen met die van de voorgenomen „Apollo"-vlucht naar de maan in 1969. De vlucht van Cooper en Con rad had aangetoond, dat een langdurig verblijf in de ruimte blijkbaar geen ernstig nadelig gevolg had op de arbeidscapa citeit, daar de ruimtevaarders hun capsule zelf hadden terug gebracht naar de aarde en wel met grote nauwkeurigheid, al dus de wetenschappelijke me dewerker van Tass. De medewerker van het Rus sische persbureau laat zich voorts lovend uit over de uit gevoerde experimenten. Hij besluit met de ruimtevaarders te feliciteren met de voltooi ing van hun vlucht. „Men kan hen slechts lof toezwaaien voor hun moed". De capsule van de astronauten Conrad en Cooper is veilig geborgen aan boord van de „Lake Champ lain". Hier zien we het ruimtevoertuig met de grote drijver er omheen op het dek van de carrier. Oit nummer bestaat uit 12 o^^ina's WISSELVALLIG Zondagavond kwamen op veel plaat sen buien voor, sommige met onweer en zware windstoten. In een noordwestelijke tot westelijke stroming van maritieme lucht ver plaatst zich de komende 24 uur 'n klei ne depressie langs Schotland naar het noordelijke deel van de Noordzee. Een tweede storing koerst in de rich ting van Ierland. In verband hiermee wordt verwacht, dat de wind zuidwestelijk wordt, waar bij iets minder koude lucht wordt aan gevoerd. Na een periode met opklaringen zal later de bewolking toenemen. Waarschijnlijk zal alleen in de noorde lijke provincies wat regen vallen. /.OM- EM MAANST ANUKN 31 Aug.: zon op 5.50, onder 19.30; maan op 11.43, onder 21.37. H oogwater standen 31 Aug.: v.m. 8.15: n.m. 20.20. KORRELTJE Het is moeilijker de schijn van be kwaamheid te verwerven dan de be kwaamheid zelf.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1