Achtergelaten „Panhard" bracht wending in koffer-moord-mysterie KRAANHUIS MET ZES MANNEN STORTTE NEER Auto door inhaalmanoeuvre uit de koers DRIE GETUIGEN IN RECHTZAAK WEGENS MEINEED GEARRESTEERD Straks 95.000 VLASVELD buitenlandse arbeidskrachten? Nederlandse bisschoppen tevreden VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Is Sjxians-Franse metselaar de man in de koffer? Merktekens in resten van kleding stukken, een aliminiumkoffer en een tomaat-rode Panhard, die al enige tijd onbeheerd en vervuild op de Ruiterka- de, achter het Amsterdamse Centraal Station, staat hebben wat licht in de lugubere koffermoord-affaire gebracht na naarstig speuren van de Amster damse politie, die via een landelyk po- litie-telexnet en de Inschakeling van "Interpol" tal van tips binnen kreeg. Is de sinds zes weken vermiste 27-ja- rige Salvador Mentellano de "man-in de-koffer"? Er zyn sterke aanwijzin gen in die richting. De "vergeten" Pan hard behoort in ieder geval toe aan de Spaans-Franse metselaar die abrupt uit z'n woonplaats Salon-de-Provence in 't mondingsgebied van de Rhone vertrok om naar A'dam te gaan. Hij zou de auto bij een garagehouder in zijn woon plaats hebben gekocht. Voordat de in de Spaanse stad Almeria geboren Sal vador Montella metselaar werd, was hij zeeman. Hy was in bezit van een monster boekje dat -volgens mededelin gen van zijn vrouw- in Amsterdam was uitgereikt Zijn signalement (klein, gedrongen, donkerharig) komt overeen met dat van het verminkte l^jk in de koffer. Ook zijn leeftijd klopt met die van het slachtoffer. HOUVAST AAN KOFFER De merken, die in de koffer aan wezige kledingresten zijn gevonden, zijn van Japanse makelij. Het zijn voor namelijk kwaliteitsaanduidingen. De koffer, door zijn uitzonderlijk voorko men een essentiële houvast voor de Zes mannen stortten gistermiddag met een kraanhuis van een loopkraan langs de Waalhaven te Rotterdam naar beneden. Van 10 meter hoogte viel het in de stroppén kantelende kraanhuis op de kade. Vier constructie werkers van de firma Penn Bauduin te Dordrecht liepen daarbij ernstige verwondingen op. Het waren de heren P. Mol, L. de Bruyne, A. Middelkoop en C. Kloot. De heer D. van den Oever werd licht gewond. Allen kwamen uit Dordrecht. Op rijksweg 42 tussen Zuidbroek en Scheemda geraakte donderdag middag om ongeveer half zes een personenauto met vier inzittenden bij een inhaalmanoeuvre uit de koers, om vervolgens in een vrij diepe sloot langs de weg terecht te komen. Een van die inzittenden, mevr. Nie ting uit Paterswol'de, verloor hierbij het leven. De drie andere, de 60- jarige bestuurder M. Groen uit Pa- terswoide, zijn vrouw en haar moe der, werden in het ziekenhuis te Winschoten opgenomen. In aanvaring met een baggermolen is de Joegoslavische coaster "Konavli" gekomen, die met een lading erts op weg was van Dubrovnik naar Dor drecht. Het ongeluk gebeurde gisteren in de westgeul van de Oude Maas, toen de "Konavli" door het tij op de rivier omzwaaide. Sleepboten slaagden er kor te tijd later in de coaster weer recht te trekken. Het schip kon de reis naar Dordrecht vervolgen. De baggermolen werd vr\j ernstig beschadigd, maar zonk niet. politie, bleek eveneens vi afkomst te zijn. De politie deed een be roep op het personeel van hotels in Amsterdam, die bij de gasten de afge lopen tijd mogelijk eenzelfde koffer hadden gezien. Een Haarlemse aanne mer wist de politie echter te vertellen dat hij tijdens zijn studiereis door Ja pan, iedere week bagage in een soort gelijke, iets kleinere koffer stuurde, met hetzelfde merk. De koffer had hij in een drukke winkelwijk in Tokio ge kocht. Het merk "Kowa" had hij ook op zyn invoerpapieren in moeten vullen. Overigens zou het gevonden lijk ook dat van een vermiste Griek kunnen zijn, en voorts wacht de politie nog op gegevens uit Tel-Aviv, over een bij een ongeval verongelukte Israeli, waar over op 5 augustus door het bureau van Interpol in Tel-Aviv aan Amster dam inlichtingen werden gevraagd. Er werd toen geantwoord dat er in Am sterdam niets bekend was over een al daar verongelukte Israëli. Nu zijn na dere gegevens opgevraagd. GEEN BLOEDSPOREN. Hoewel de politie aanvankelyk de voor de hand liggende verklaring dat het lijk van een Japanner was, voor juist hield, bracht de Panhard een plot selinge wending in de zaak. Politieman nen van het J. D. Meijerplein herinner den zich een auto die al wekenlang Grote beroering op publieke tribune Tijdens de zeven uur durende be handeling door de rechtbank in Den Bosch van de zaak tegen de 31-ja rige koopman W. G. uit het woon wagenkamp te Helmond, die ervan wordt beschuldigd dat hij op 13 april met zijn auto, terwijl hij onder in vloed was, een aanrijding heeft veroorzaakt, die aan de heer A. Ber trams uit Helmond het leven heeft gekostzijn gisteren op last van de officier van Justitie drie van de tien getuigen wegens meineed in arrest gesteld. Aan het begin van de zit ting waren op last van de president, mr. Van Hövell tot Westerflier, alle 150 aanwezigen op de publieke tri bune gefouilleerd op het bezit van wapens. Verdachte ontkende, dat hij toen het ongeluk gebeurde, de auto had bestuurd. Zijn zwager zou hem zijn komen afhalen omdat hij teveel ge dronken had om te rijden. Deze zwa ger nam als getuige gehoord even eens de schuld op zich. Het verhoor van de verdere getuigen bracht geen enkel licht in de zaak. GEEN BEWIJS Tot de getuigen die wegens mein eed gearresteerd werden, behoorde de 22-jarige vrouw Th. C.-H. die zo wel bij de politie als bij de rechter commissaris een belastende verkla ring had afgelegd, doch zich thans niets meer wist te herinneren. Toen deze vrouw door de parketwachten werd weggeleid ontstond er grote be roering op de publieke tribune, waar na een van de daar aanwezigen op last van de president werd verwij derd. De officier van Justitie, die meen de dat men op deze zitting geen 9tap verder was gekomen, vroeg mede in verband met de ter zitting verrichte arrestaties de terugverwijzing van de zaak naar de rechter-commissaris. De raadsman, mr- P. Scheefhals ver zette zich daartegen en de rechtbank besloot na raadkamer de behande ling van de zaak voort te zetten. De officier van Justitie eiste daarop an derhalf jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en drie jaar in trekking van het rijbewijs. De raads man achtte het bewijs geenszins ge leverd en bepleitte vrijspraak en de onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte. Dit laatste verzoek werd door de rechtbank na raadkamer in gewilligd. Vonnis op 9 september. In Nederland werkten op 31 de cember jl. in totaal bijna 85.000 bui tenlandse arbeidskrachten. Verwacht wordt dat dit aantal dit jaar verder zal toenemen. Dit antwoordde minis ter Den Uyl (Economische Zaken), mede namens zijn ambtgenoten Veld kamp (Sociale Zaken en Volksge zondheid) en Vrolijk (Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk) op schriftelijke vragen van de Tweede- Kamerleden Slotemaker de Bruine en Burggraaf (beiden PSP). De raming van EEG-deskundigen, dat Nederland nog ongeveer 10.000 buitenlandse arbeidskrachten nodig heeft, is tot stand gekomen in sa menwerking met Nederlandse des kundigen. In 1964 zijn er 8000 buiten landse arbeiders in ons land bijge komen. Het gros is werkzaam in de industrie (51.611), vooral in de me taalnijverheid, de textielindustrie en de exploitatie van delfstoffen. Voorts werken er in ons land ca. 19.000 Bel gen en Luxemburgers, die vrijge steld zijn van een werkvergunning; op zeeschepen arbeiden naar schat ting 13.000 buitenlanders: ongeveer 6.000 Aziaten en verder vooral Span jaarden. VOOR ALLE RIJBEWIJZEN R005EVELTSTRAAT 13*15 LEIDEN TEL. 30704 Op hun maandelijkse vergadering te Utrecht hebben de bisschoppen o.m. de eerste onderwerpen besproken, die op de a.s. 4de zitting van het Tweede Vatikaanse Concilie aan de orde zul len komen, n.l. de godsdienstvrijheid en schema 13 over de Kerk in de we reld van vandaag. De bisschoppen hebben bijzondere waardering voor de nieuwe tekst van deze schema's, die ten opzichte van de vorige redaktie een aanzienlijke verbetering betekent. Met de wensen die bij de beraadsla gingen in de vorige zitting van het concilie ook door het Nederlands epis copaat naar voren zijn gebracht is ruimschoots rekening gehouden. Over achter het Centraal Station stond. Een onderzoek in de auto toonde geen bloedsporen aan; op de grond bij de voorbank lag een rood kussen en in de bagageruimte vond men een plaid. De Amsterdamse politie schakelde Interpol In voor het kenteken (767-EF-84). Het bleek dat de eigenaar de metselaar Salvador was, die zyn vrouw in eeo briefje had verteld genoeg van het hu welijk te hebben en naar Amsterdam te gaan, waar hij als zeeman op de wil de vaart eens had gepasagierd. De twee Franse muntjes die de politie in de kof fer heeft gevonden zijn daardoor even eens zeer belangrijk geworden. In de koffer, die vijf dagen in het water heeft gedreven, bevonden zich bloedsporen aan de hand waarvan men in het Rode-Kruis-Laboratorium pro beert de bloedgroep van het slachtof fer samen te stellen. Dit heeft nogal veel om het lijf, omdat de koffer zo lang in het water heeft gelegen. Ook probeert men bruikbare vingerafdruk ken op en in de koffer te ontdekken. Wat de recherche-Leidseplein zeer be zig houdt is de vraag waar de stofsta- len die in de koffer aanwezig waren, vandaan komen. De Rijkspolitie te wa ter heeft gistermiddag met negatief resultaat gedregd nabij en op de plek waar de koffer werd gevonden. Dit zijn kledingresten, die bij de romp van een man in de koffer wer den aangetroffen. Boven: stukjes van hetgeen vermoedelijk een sportbroek- je is geweest. Hierop werden Japan se lettertekens aangetreden en de af beelding van een rugbyspeler. On der: een merkteken op een stukje van een donker-grijs truitje. Hieronder de metalen koffer, die een jongetje woensdagmiddag uit het wa ter langs de Jacob van Lennepkade heeft gevist. In de koffer werd de romp van een man aangetroffen als mede twee Franse muntstukken. enkele detailpunten zullen de bisschop pen zich op het concilie nog willen uitspreken. Voor het begin van de a.s. zitting zal kardinaal Alfrink over de para graaf, die zich met oorlog en vrede bezighoudt, een bespreking hebben met de landelijke en met de interna tionale besturen van de Pax Christi- beweging. Het ligt in de bedoeling van de bis schoppen zondag 12 september een herderlijk schrijven te doen voorlezen n.a.v. het begin van de 4de zitting van het Concilie, die op dinsdag 14 september aanvangt, en die de laatste zitting zal zijn. De slotdatum van deze zitting zal pas worden vastgesteld als het Conci lie aan het einde van zijn werkzaam heden is gekomen. Bestuurswisseling St. Elisabeth-Ziekenhuis De „Stichting St. Elisabeth Zieken huis" te Leiden heeft mr. J. Berg- meijer te Oegstgeest met ingang van l oktober 1965 benoemd tot algemeen directeur van het St. Elisabeth Zie kenhuis. Zr. Felicitas blijft belast met het economisch beheer, zr. Euphemia met de verpleegkundige dienst en zr. Maria Mediatrix met de opleiding van de verpleegsters. MGR. JANSEN 60 AAR Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam viert zondag 29 augustus zijn 60ste verjaardag. Bij die gelegen heid zal hy van 11.00-13.00 uur die dag recipiëren in zijn huis, Kon. Em- maplein 3 te Rotterdam. Prinses Beatrix en verloofde incognito in Amsterdam In een witte japon heeft een ge bruinde prinses Beatrix gisteren met haar verloofde incognito de eerste voorstelling van het New York City ballet bijgewoond, dat na tien jaar weer optrad in de Amsterdamse Stads schouwburg. De prinses en de heer Claus von Amsberg hielden zich ongedwongen op tussen het publiek. In de pauze wa ren zij de gasten van de burgemeester en wethouders van Amsterdam. Maandag a.s. zal de minister van sociale zaken en maatschappelijk werk, dr. G. M. J. Veldkamp het zusterhuis van het psych. ziekenhuis te Rosmalen openen. De foto toont het gebouw van het zusterhuis. Rotterdam: aan de Waalhaven is donderdag het huis van een voor de sloop bestemde kraan neergestort. Het ongeval gebeurde, doordat de stroppen van een drijvende bok knapten, waarmee het machinehuis van de on derbouw werd gelicht. Het gevaarte is van ongeveer tien meter hoogte naar beneden gekomen. Vier van de vijf arbeiders, die zich in het machinehuis bevonden, liepen ernstige verwondingen op.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5