HET RAADSEL OMVORMING ORDE TOT EVANGELISCHE BROEDERSCHAP fSaSSS»® Gebruikte Haagse politie „Gestapo-methoden" SUSKE-WISKE van de hazepoot VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 DE LE1DSE COURANT PAGINA 2 FRANCISCAANS CONGRES IN NOORDWIJKERHOUT Utrecht grootste Aetherklanken Rijksuniversiteit ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1965 Aan de Rijksuniversiteit in Utrecht worden dit jaar ongeveer 21Ö0 eerste jaarsstudenten verwacht. Hiermee zal 7.00 Het levende Woord; 7.05 Klas- Van 17 t/m 23 augustus hebben in summiere algemene wetgeving be- cicsanen zien het zo dat de orde in het klem-seminarie „Leeuwenhorst" treffende de hoofdstructuren van de de toekomst maar één soort Minder- kent dat Utrecht de grootste van de rijksuniversiteiten in ons land is. Vorig jaar bedroeg het aantal eerste- te Noordwijkerhout 150 Minder- orde, rechten van oircumscripties en broeders kent die verschillende func- jaarfstudenten om en nabij de 1900. fegen de poiitie. Getuigen van de ar- broeders Franciscanen. Capucijnen provincies enz. ties in Kerk en wereld bekleden: In de ,laat?xte jaren maakt6n de dier* en Conventuelen uit vrijwel de ge- Het congres hoopt dat het veel te kerkelijke ambtsdragers van hoog tot Se"eesbandl86 faculteit, die der so- hele wereld overleg gepleegd over uitgebreide en te uniformistische al- laag, leke-apostelen, arbeiders, tech- cia wetenschappen en de wis- en na- de vernieuwingen, welke nodig zijn gemene kerkelijke religieuzenrecht nici, leraren, sociale werkers, weten- tuui"kundige wetenschappen de grootste om de Franciscaanse beweging bij daarbij geen hindernis meer zal blij- schapsmensen, medewerkers in ont- groei door- De wis" en natuurkunde te sturen en aan te passen aan de ken te zijn. wikikelingshulp enz., allen even vol- houdt ongeveer 30 procent van het to- eisen van deze tijd. De idee is geopperd om behalve waardig lid van de orde, en allen 'aa* aan4al Utrechtse studenten bezig. de regel ook dit geestelijk document even nabij aan mens en wereld. Men is er dit jaar toe over gegaan om De idee voor dit vennieuwings- en deze raamwet gemeenschappelijk In verband hiermee werd er na- Vüor de medische faculteit alleen die restatie, de 25-jarige vertegenwoordi ger A. J. V. uit Voorschoten en de 35-jarige vertegenwoordiger A. van A. uit Den Haag meldden zich bij de po litie om te klagen over het gedrag van de agenten. oongres werd geboren tijdens de al- te laten zijn voor Conventuele, Capu- gemene vergadering van dei Minder- cijnen en Minderbroeders Francis- broeders Franciscanen in 1963 te canen. Assdsië. Op de- laatste dag van de besprekingen gaf pater Bertrand van TOTALE OMVORMING Rilsen ofm een synthese van en enkele conclusies uit de talrijke in- Het congres vroeg uitdrukkelijk leidingen en discussies van het con- om een totale omvorming van de gres. orde, niet alleen om aanpassing, welk Dit congres kan het begin genoemd woord te zwak werd bevonden, worden van een beweging in de orde, Hoofdthmea was hierbij: het heil welke kan leiden tot een groot- brengen in de wereld en de solidari- scheepse radicale en hoogst noodza- tedt met de medemens. Bij het for- kelijke vernieuwing. De deelnemers muieren van de verschillende voor waren duidelijk overtuigd van de stellen op dit terrein traden vanzelf- noodzaak van het aggiornamentosprekend nuanceringen op in op- maar lieten ook duidelijk blijken dat vattineen, welke samenhangen met het einde van deze weg nog niet te de volksaard en de historische ont zien is en ook nog niet te zien kan wikkelingen, met plaatselijke omstan- zijn. Zij zeiden ronduit nog niet goed digheden en met opvattingen van het naad te weten met de veranderingen franciscaanse leven in de verschil welke zich overal in de wereld af- lende provincies, spelen. Wel zijn zij ervan overtuigd Wapenstok drukkelü'k op gewezen dat de secu- eerstejaarsstudenten te accpeteren, die B yohrens hen ziin auto bil het liere derde orde daarom radicaal zich vóór de eerste juli lieten inschrij- de Laan van Meerdervoort hervormd zal moeten worden. Het ven Er kunnen dit jaar maximaal 300 hebben geparkeerdi er een poU. accent zal minder moeten worden eerstejaars medicijnen ln Utrecht gaan tiewagen verscheen. De bemanning gelegd op de individuele vroomheid studeren. Vorig jaar meldden zich 230 ervan vroeg B uit te atappe„ waaroï dan wel op het apostolisch zijn. nieuwe studentent aan. de2e informeerde naar de reden voor dit verzoek. De politieagenten vroegen hierop assistentie. Nog twee politie wagens verschenen en met zes man werd B. uit zjjn wagen gehaald, waar bij de wapenstok werd gehanteerd. Tenslotte verscheen nog een vierde politiewagen ten tonele waarvan de twee agenten over de ruggen van hun collega's heen ook met de wapenstok op de arrestant insloegen. B. werd volgens de getuigen in de politiejeep gelegd, met zijn hoofd op een ijzeren rand. Op het hoofd ging een agent zitten, terwjjl twee agenten op de benen van de inmiddels geboei- Aanklacht van getuigen bij arrestatie De Haagse politie stelt een onder- de politie assistentie gevraagd, waar- de g zaten - - - - zoek in naar de gang van zaken bij op nog een politiewagen arriveerde. m„' nan'ioi^ino- ,,on iriaoh+ dait de aanpassing zeer diep zal moe- Algemeen echter is het verlangen, de arrestatie van de 50-jarige fruit- De vier agenten hebben de importeur dp p^tuie-pn Ho Wnao-co n/u<t-iA ben gaan en m ieder geval verder men moet zelfs spreken van een eis importeur J. A. C. B. B. uit Den Haag, uit zijn auto gehaald en naar het po- nf®"ifJJrïL?in'"4 dan een aanpassing alleen van de naar heroriëntatie van de orde on de tegen wie volgens getuigen „Gestapo- litiebureau gebracht. Ook tydens het afln dp ïinkpr^i-irip vnn •7'fin o-oeipht constituties. oorspronkelijk idee van Franciscns, methoden" ziin gebruikt. vervoer zou B. zich hebben verzet. Op bloeduitstorting en schaafwonden ter zjjn echtgenote B. ook 'n - oorspronkelijk idee van Franciscns, methoden" zijn gebruikt. Het congres heeft tevens een begin die een evangelische apostolische B werd volgens de politie woens- zodanig gewond te zijn, dat de poUtie- ?ekn "£p arm hp.ft- pn „,IooMap oatóe tussen de verschillende takken wereld leefde temidden van de men- dagavond op de Laan van Meerder- arts hem behandelde voor een bloed- ff heeft, een geblesseer- ae pois, en vermoedelijk een hersen- gemaakt met de intenie communi- broederschan nastreefde welke in de oat/ie tussen de verschillende takken wereld leefde temidden van de men- H n... ,ou, „tvcu| van de Franciscaanse beweging in sen. In dit verband worden de mo- voort voor een café aangehouden. Hy uitstorting by een oog en schaafwon- s^hlfdd^' en de wereld. nastieke elementen in de orde duide- zou onder invloed van sterke drank den 33,1 zjjn gezicht. lijk afgewezen. zijn geweest en slingerend met een De fruitimporteur overweegt een NIEUW HANDVEST vaart van tachtig kilometer per uur aanklacht bij de politie in te dienen, De Franciscanen willen in navol- in ziJn au4° door de stad hebben Se' B. werd ter ontnuchtering ingeslo- maar wil eerst met zijn advocaat over- In verband hiermee is unaniem de - van Franciscus een eigen ka- reden- Toen de man 11164 1114 zÜn auto ten en keerde donderdagmorgen naar leggen. Hem kon hij pas gisteravond wens naar voren gekomen dat er in hebben zowel tegenover dé wdlde stappen werd door de beman- huis terug. Eén bloedproef had hij ge- bereiken. Vrydag heeft hij met hem de nabije toekomst, op basis van de monTLjken-orden als tegenover de ning van een snrvelllancewaoen van weigerd. Verbaal is opgemaakt we- een onderhoud. regel, latere sociëteiten en congregaties. De j j itfivrc eAAJiCDCUbcii cii wuiBregcuit». DC cu-de tot stond komt. bestaande uit Franciscanen zijn en wfflen zij„ KI twee delen. apostolische orde. Onder de monas- 1. een geestelijk document, bevat- tieke elementen, die afgewezen wor- tende een beschrijving van het leven den dienen te worden verstaan o.m: van de orde in de wereld en Kerk vaste en preciese dagorde, die van vandaag; geen rekening houdt met de ziel- 2. een raamwet, bevattende een zeer zong, het volledige koorgebed, de concentratie in grote kloosters, een gebrek aan ruimtelijke mobiliteit, zo dat te veel de locale gemeenschap en te weinig de provincie als leef- en werkruimte functioneert. de nieu/Me cmtthmi vam Leidse Bioscopen De films in de week van 26 aug. tot 1 sept. zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: GEEN PATERS EN BROEDERS Camera: Geef er de Brui(d) aan (alle leeft.) Dagelijks: 2 30. 7.00 en 9.15 uur De Franciscanen willen ook het onderscheid tussen paters en broe ders weer kwijt. In de loop van de gesprekken hierover is helderheid ge- komen. Gebleken is dat het er niet Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur om gaat de broeders wat omhoog te trekken en te laten delen in de werk- Lido: Hercules in de hel van Dzen- zaamheden van de paters. De Fran- giskhan (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur VIERLING m BERGEN OP ZOOM Lux or: do t/m dl: Moeder wat een broeder (alle leeft.) Woensd: Sink the Bismarkt (14 ir.) Dagelijks 2 30. 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur Studio: Lieve, lieve John (volw.) (Geprolongeerd) Dagelijks; 2 30. 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur Trianon: Veel liefs uit Moskou (18 jr. Geprolongeerd) Dagelijks: 2.30. 7 uur, 9.15. Zondag: 2.15, 4.30, 7 uur. 9.15. Rex:; Eerst de vrouwtjes (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur Donderdag heeft de 31-jarige me vrouw JansenHoedjes uil Bergen op Zoom in het Algemeen Burgergast huis het leven geschonken aan een vierling, twee jongens en twee meis jes. Hoewel de gezondheidstoestand van de kinderen aanvankelijk redelijk goed was te noemen, zijn in de loop van de avond de beide jongetjes over leden. De toestand van de twee meis jes wordt zorgwekend geacht. Mevrouw Jansen is reeds moeder van een jongen en een meisje, resp. drie en vijf jaar oud. De bevalling verliep zeer vlot. De kinderen zijn onder spe ciaal toezicht van een kinderarts ge plaatst. weging; 8.00 Djinn: gevarieerd pro gramma (8.30-8.40 Nws.; 9.35 Water standen); 12.00 Angelus; 12.03 Lichte muziek (opn.); 12.24 Marktberich ten; 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.40 Gramm.; 12.45 Overheidsvoorlichting: Geven en uemen. De familie Van Buuren praat weer over het verkeer; 12.55 Licht instrumentaal ensemble en lichte orkestmuziek (opn.); 13.15 Tie nershow; 14.10 Gramm.; 14.30 Voor de kleuters; 14.40 Metropole-orkest en koorzang (opn.); 15.30 Signaal op vakantie: uitzending voor de jonge ren; 15.50 Licht gevarieerd muziek programma (opn.); 16.30 Sportperis- coop; 16.40 Promenade-orkest en zangsolist (opn.) operamuziek; 17.20 Holland Festival 1965: Harmonie orkest: moderne muziek; 17.50 Ste reo: Kapel van de Koninklijke Lucht macht: marsmuz; 18.00 Lichte gram mof oonmuziek met toeristische tips; 18.50 Lichtbaken, lezing; 19.00 Nws; 19.10 Aktualiteiten; 19.30 Radio Ka merorkest en solisten (opn.): popu- lair-klassieke muziek; 20.30 Geva- varieerd muziekprogramma; 21.30 Reisoogst: zweftocht door gedroom de en werkelijke werelden; 21.50 Lichte gramm.; 22.20 Aktualiteiten of gramm.; 22.25 Boekbespreking; 22.30 Nws.; 22.40 Tussen licht en donker, overweging; 22.55 Stereo: Nieuwe klassieke grammofoonplaten;" 23.55-24.00 Nws. ILVERSUM II, 298 m, 1007 kc/s 7.00 VARA; 9.40 VPRO; 10.00 - 24.00 VARA 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en soc. strijdlied; 7.20 Lichte gramm.; 7.25 Van de voorpagina; 7.30 Lichte gramm; 8.00 Nws; 8.10 Lichte gramm; 8.20 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen; 8.30 Lichte gramm; 9.10 Stereo: Oude muziek (gr.); 9.40 Het Oosten nabij, de bijbel op reis herkend, lezing (IV, slot); 9.55 De kleuter en het buitenspelen, praatje; 10.00 Gevarieerd programma (Om 11.00 Nws.); 12.27 Meded. t.b.v. land en tuinbouw; 12.30 Aktueel sport nieuws; 13.00 Nws.; 13.15 VARA- varia; 13.20 Stereo: Licht orkest en zangsolisten; 13.40 Voor de twinti gers; 14.15 Radio Jazzclub; 14.45 Lich te gramm.; 15.00 Operettemuz. (gr); 15.40 Boekenwijsheid; 16.00 Nws.; 16.02 Lichte gramm.; 16.25 Lichte orkestmuziek en zang (gr.); 17.05 Licht orgelkwartet (stereo); 17.30 Aktualiteiten met o.a. Europese roei- kampioenschappen voor heren in Duisburg-Wedau; 18.00 Nws. en commentaar op het nieuws; 18.20 Voor de teenagers; 19.20 Voor de kinderen; 19.30 Stereo: Tango-rumba orkest en zangsolisten; 20.00 Nws.; 20.05 Het Harakiri-mysterie, hoor spel; 21.15 Radiokamerorkest (opn.): operamuziek; 22.30 Nws.; 22.40 Sport op zaterdag; 22.45 Reportage intern, marathonwedloop over 42 km te En schede; 23.10 Lichte gramm.; 23.55 - 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1 KRO: 16.00 Huisje, boompje, beestje; hobbyrubriek; 16.45 Narretje Note- dop (dl. II); 17.00-17.30 Voor de kin deren; NTS: 19.00 Nieuws in 't kort; 19.01 Voor de kleuters; KRO: 19.06 Dwars door Afrika, TV-film (dl. 6); 19.26 Poppen dansen en spelen Rock and Roll, Tsjechische filmimpressie; 19.35 Sir Lancelot, TV-feuilleton (laatste aflevering); NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht; KRO: 20.20 Brandpunt; 20.50 Zomercarrousel, amusementsprogramma; 21.40 Bonan za, TV-film (aflevering 19); 22.30 Van onze sportredacteur; 22.40 Epi loog; NTS: 22.45-22.50 Journaal. Nederland 2 NTS: 20.00 Nieuws in het kort; AVRO: 20.01 Top Cat, TV-film; 20.35 Tiener-idolen; 20.50 The Saint - De goede burgemeester, TV-film; 21.40- 22.05 De schone heks, TV-speL THEO VAN BLANKENSEE VERTAALD DOOR P. J. AERSSENS 28 schild voerden. Zij schrokken er van terug, mij te vermoorden, doch zou- Wees gerust!, riepen de ande- den mij op een andere wijze uit de ren hem lachend toe. Van waar hij weg ruimen. Twee dagen later be- heen gaat is nog nooit iemand te- reikten wij een nederzetting der Pe- ruggekomen. chuenchen, welke blijkbaar reeds op Hierop verliet Fernau de drie ro- onze komst voorbereid waren. Hier vers. werd de laatste transactie voltrok- Ik wist heel goed, wie de ene was, ken. Nu wist ik alles. De Pechuen- die nooit meer terug mocht komen, chen hadden een aantal dolken, ge- Ik was in een hinderlaag gelokt en weren, revolvers met munitie en ook zou nu voor altijd onschadelijk ge- paarden ontvangen. Hun tegenpres- maakt worden. Welke ontzettende tatie bestond hierin, te zorgen dat kwellingen ik die., nacht verduurd wij nimmer in de bewoonde wereld heb, kan ik u niet zeggen. te voorschijn zouden komen. De volgende ochtend werd ik ver- Nu vingen voor mij de ellendigste der getransporteerd. Wat wilden zij jaren van mijn leven aan. Steeds toch eigenlijk met mij? Het onzekere werd ik door de wilden zorgvuldig van mijn positie was erger dan de bewaakt; een mogelijkheid om te vreselijkste marteling. En dan te we- ontvluchten was uitgesloten. Wij wa- ten, dat m'n verloofde zelf m'n on- ren ten prooi aan de meest onmen- der'gang bewerkt had. selijke kwellingen. Marietta's bedien- - de stierf reeds in het eerste jaar; ik Op n open plek in t woud eerden es hem geiukkig. Nog kan ik niet wij opgewacht door enkele mannen verklaren) waar ik de kracht van- te paard, aan wie wy daan baald6> om alles te verdragen, uitgeleverd werden. Het plan was dus Jk vocht met de dood ik wilde niet goed in elkaar gezet en werd n sterven, zo hevig was in mij 't ver minder goed uitgevoerd. l-.nppn naar wraak Marietta's koetsier en ik werden .ungen naar wraax ieder op een paard gebonden en zo Zes jaar lang zat ik daar gevan- reden de anderen met ons verder de gen. In het zevende jaar gelukte het v/ildernis in. Nog steeds wisten wij mij te vluchten. De Pechuenchen niet. wat er met ons wel gebeuren vierden een woest feest, waarbij veel zou gedronken werd, zoals gebruikelijk Na vier dagreizen kwamen wij aan bij 't aanbreken van het regensei- de verlaten, eenzame steppen, slechts zoen. M'n bewakers, bedwelmd door hier en daar bewoond door horden het overdadig gebruik van eigen ge- onbeschaafde Pechuenchen. Nu pas stookte jenever, sliepen hun roes mt. begreep ik, wat de schurken in 'tik zocht 't beste paard uit, sneed de andere los en rende heen, waarop alle paarden uit elkaar stoven. Half verhongerd bereikte ik na twee da gen een menselijke woning. Ik moet een schrikwekkende indruk gemaakt hebben. De bewoners vluchtten voor mij. Ik voorzag mij van 't nodige en reed verder, tot ik een klein dorp bereikte. Ik verbleef er enkele we ken, om weer 'n beetje mens te wor den en reed toen onder een valse naam door naar San Antonio. Overal trachtte ik informaties in te winnen omtrent een zekere Emilio Alvarez. Slechts enkelen konden zich hem nog herinneren; hij was reeds zes jaar dood. Emilio Alvarez was dood voor de wereld! Ik mocht mij dus zo niet meer - noemen, want ik was Emilio Alvarez. Het plan der verraders was schit terend gelukt. Marietta was enige tijd in Bellarista gebleven, als een treurende, onbestorven weduwe. La ter keerde zij naar San Antonio te rug, ont'.roostbaar over het verlies van haar beminde verloofde, haar door 'n ziekte zo wreed ontnomen. Wel zag zij verzwegen hebben, dat zij in vereniging met anderen, mij 'n groot deel van m'n vermogen door vals spel afhandig had gemaakt. Niemand wist, waarheen zij later gegaan was, zij, met haar beminde en Fernau. Voor mij begon 'n moei lijke jacht. Ik wist alleen, dat zij Brazilië verlaten had. En ook m'n enige zuster, Edith Edith Beuth is mijn zuster was verdwenen. Na drie jaar zoeken vond ik Edith terug. Zij was intussen gehuwd en weer weduwe geworden. Ik was zo veranderd, dat zij mij niet herkende. Ik moest zelfs heel wat herinneringen uit onze jeugd ophalen, alvorens ik haar overtuigd had, dat ik inder daad haar broeder was. Nu zouden wij tezamen mijn doel nastreven. Zij bezat geld, was zelfs zeer rijk en kon mij nadere in lichtingen verschaffen. 'n Jaar na mijn verdwijnen had Marietta haar beminde getrouwd. Deze noemde zich Rudolf Semper. Van Fernau had zij nimmer iets ver nomen. Wij moesten dus nasporen, waar Rudolf Semper zich ophield. Het gelukte ons te ontdekken, dat hij uitgeweken was naar Duitsland. Wij spaarden gelden noch moeite om ons doel te bereiken. In Duitsland gekomen, vernamen wij, dat Rudolf Semper en Marietta een zeker slot Hallstein bewoonden. Ons besluit was nu, dat Edith zich ender een of ander voorwendsel toe gang zou zien te verschaffen tot Hall stein. Rudolf Semper had een broe der, welke inmiddels reeds lang over leden is. Zij gaf zich uit voor een zuster van diens weduwe en werd zelfs uitgenodigd enige tijd op Hall stein te blijven logeren. Natuurlijk bleven wij doorlopend schriftelijk met elkaar in contact. Zjj ontdekte, dat Rudolf Semper 'n misdadiger was, die met 'n land genoot diefstallen pleegde in Parijs en Londen. En Marietta, die zich thans Mary noemt, wist 't. Nu leefde zij als de vrouw van 'n misdadiger in de eenzaamheid van 'n verlaten slot. Dit op zich zelf was al een gerechte straf voor haar ver leden. Doch Edith voegde daar nog andere kwellingen aan toe. Om haar te pijnigen, op dezelfde manier als zij 't mij gedaan had, was zij zo uiter mate vriendelijk tegen Rudolf Sem per. Na enkele weken zou ik zelf op Hallstein verschijnen. Als in haar hart nog plaats was voor zulk een ge voel, wilde ik op die wijze de wroe ging in haar wakker roepen en haar tevens de angst voor 'n ontdek king op 't lijf jagen. Dat zou mijn wraak zijn! Voor ik mij echter liet aandienen, wilde ik mij eerst door Edith nauw keurig op de hoogte laten brengen van alles wat slot Hallstein betrof. Ik kwam hier in de stad en op mijn wandeling naar Hallstein kreeg ik gezelschap van Fritz Langhalm, die mij de weg wees. Edith wachtte mij reeds en bracht mij onopgemerkt in de logeerkamer: Daar heb ik ook de knoop verloren, die aan mijn colbert daar ontbreekt. Nadat wij afgespro ken hadden, dat ik me zou voordoen als 'n adspirant, koper voor het slot, bracht zij mij door het park naar de landweg terug, waarna zij haar ka mer weer opzocht. Toen ik binnentrad had Marietta mij bij de eerste oogopslag reeds her kend. Haar ogen, haar houding ver rieden het; haar lippen bleefden: Emilio! Eerst dacht ik, dat ik bij die aanblik mezelf niet meer meester zou zijn, maar die vrouw was mij totaal onverschillig geworden. Daar vernam ik tot mijn grote ontsteltenis, dat in de korte spanne tijds tussen het ver laten en binnentreden van het slot, Rudolf Semper vermoord was ge worden. Edith vertelde mij later hoe zij hem gevonden hadden. Om vijf uur ging zij naar Marietta's kamer en bond haar in een zeer ge prikkelde stemming. Toen gaf Edith te kennen, dat zij er dan de voorkeur aan gaf, met Rudolf wat te praten. Marietta verbood haar zulks heftig en wilde dat zelfs verhinderen. Edith stoorde er zich niet aan en toen zij de kamer van Rudolf Semper binnen wilde gaan, lag deze vermoord op de grond. Maar wie was nu de moordenaar? XV. Wilhelm Kohier, of liever Emilio Alvarez zweeg en keek de overigen vragend aan. Allen hadden met klemmende span ning naar hem geluisterd. Werner was de eerste die zich her steld had en zeide: Wilt u dan mevrouw Mary Hall stein aanklagen als de moordenares van haar echtgenoot? Kohier, die wij voortaan bij de door hem zelf aangenomen naam zul len noemen, schudde heftig 't hoofd. Neen, waarachtig niet! Ik wens niemand aan te klagen. Ik heb enkel feiten genoemd, en laat 't aan u over, daaruit de mogelijke conclusies te trekken. Maar de overval in 't bos dan? Daar weet ik niets van. Nu wendde zich Werner tot Har vey en vroeg hem: Herkent u in deze heer de per soon die u aangevallen heeft? Harvey ontkende. Neen, die was korter en breder gebouwd. U weet 't zeker? Harvey glimlachte. Ja, ik zal me daarin werkelijk niet vergissen. Tja maar hij werd toch ge arresteerd in de villa „Mon repos!" Meneer was 't niet. En hij is in de logeerkamer van Hallstein geweest. Nu antwoordde Harvey op de hem eigen rustige, maar daarom niet min der besliste manier: U alleen hebt 'n verkeerde ver dachte. De moord werd noch door deze heer, noch door Mary Hallstein bedreven. Iemand, die zoveel heeft moeten verduren als een Emilio Al varez, wreekt zich niet door 'n laffe sluipmoord. Hij kende al de gehei men van z'n slachtoffer en zou er mede volstaan hebben, door angst en wroeging over diens leven te bren gen. De commissaris zette het verhoor voort: Waarom bent u zo spoorloos uit uw hotel verdwenen? Ik hield en houd nog steeds de vrouw als de moordenares van haar man. Zij heeft daardoor het noodlot van hen beiden voltrokken. Ieder vol gend uur kon het laatste zijn van Mary Hallsteins vrijheid. Daarom trok ik mij terug, om het gerecht in z'n loop niet te belemmeren. De angst en de onzekerheid zouden haar meer kwellen dan wat ter wereld ook. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2