3)e CoidaeSoti/fca/nt Johnson nodigt Russen naar Kaap Kennedy In 1968 ruimtelaboratorium de lucht in KOSTEN ANDERHALF MILJARD GEMINIVLUCHT WEER DAG LANGER Nieuwe moeilijkheden met brandstofcellen Russen bekijken reis met schele ogen DE NEDERLANDSE DELEGATIE IN INDONESIË In water drijvende koffer verborg zwaar verminkt lijk <eef my INDIA VALT AAN IN KASJMIER DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965 56e JAARGANG No. 16.612 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.M Advert 2.08.26 Klachten bezorging 8.38.39 (tossen 18.00 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,83 p.w„ ƒ3,55 p. mnd, f 10,10 p.kw. Franco p.p. 11.20. Adv. 20 ct p. nun. Telefoontjes 1.7» Leeuw liet zich niet kisten (zie pag. 7) De Sow jet-Unie cal worden uitge nodigd een hooggeplaatste weten schappelijke waarnemer te zenden om aanwezig te zijn bjj de lancering van het volgende Gemlni-ruimtevoertuig, aldus heeft president Johnson op een persconferentie meegedeeld. Hij zei te hopen, dat de Sowjetrusslsche acade mie van wetenschappen de uitnodi ging zou willen aannemen. De V.S. zullen een bemand ruimte- laboratorium gaan ontwikkelen dat ln een baan ln de ruimte gebracht moet worden en anderhalf miljard dollar zal kosten. De Verenigde Staten zullen er naar blijven streven om door middel van de V.N. een rechtsorde ln de ruimte te scheppen. De president heeft de order, om ter stond met het bouwen van een ruim telaboratorium te beginnen, gegeven na besprekingen met vice-president Humphrey, minister van defensie Mc- Namara en de ruimtevaart-instanties. Men zou gebruik maken van een ge wijzigde versie van de Gemini-cabine. Met onbemande vluchten om het lan ceren, het bergen en andere onderde len van het systeem te beproeven, zou men einde volgend jaar of begin 1967 beginnen. De eerste onbemande lance ring van een volledig uitgerust labo ratorium zou dan in 1968 kunneh plaatsvinden, later in dat jaar gevolgd door de eerste van vfif vluchten met tweekoppige bemanningen. Dit ruimte-lab-programma moet ons op de hoogte brengen van wat de mens in de ruimte kan verrichten en ons in staat stellen dat toe te passen op de verdediging van ons land, aldus president Johnson. Later zei hij: „WQ willen onze overeenkomst nakomen om geen wapens voor massale ver nietiging in de ruimte te brengen en wij zullen alle landen, met inbegrip van de Sowjet-Unie, de hand blijven toesteken voor samenwerking in de opwindende jaren van ruimteonder zoek welke wij allen voor ons heb ben". De Nasa heeft gisteren Charles Conrad en Gordon Cooper order ge geven tenminste tot aan de 77«te ronde in de ruimte te blijven, dus opnieuw een voortzetting van de vlucht met een dag. Cooper en Conrad, die er woens dagmiddag omstreeks 15.00 uur Ned. tijd de helft van hun achtdaagse ruimtereis op hadden zitten, verke ren nog altijd in goede lichamelijke en geestelijke conditie. De instrumen ten aan boord van de Gemini-5 wer ken goed en alles wijst er dus op dat de ruimtevlucht volgens plan volbracht kan worden. De ruimte vaarders vestigden woensdag enkele nieuwe records. Met het overschrij den van de 97 uur en 59 minuten, de duur van de ruimtevlucht van McDivitt en White in juni j.l. met de Gemini-4, werd de vlucht van de Gemini-5 de langste die een bemand Amerikaans ruimtevaartuig ooit ge maakt heeft. Cooper werd de man met de meeste ruimte-ervaring ter wereld en vandaag wachtte de astro nauten nog een record: dat van de langste bemande ruimtevlucht ter wereld. Dit record stond tot dusver op naam van de Rus Valery By- kovsky met een vluchtduur van 119 uur en zes minuten. SPRAAKZAMER Cooper, die in goede stemming en wat spraakzamer was dan gewoon lijk, nam verheugd de felicitaties van zijn vrouw en twee dochters met zijn vluchtrecord in ontvangst. Zijn ruimtemakker Conrad kreeg te ho ren: „Je stem klinkt steeds opgewek ter - je schijnt er plezier in te heb ben", waarop hij antwoordde: „Ik raak eraan gewend". Wat rust be treft vestigde Cooper dinsdagnacht nog een record: hij sliep zeven uur, wat hem nog niet eerder was gelukt. Voor de tweede achtereenvolgende dag zagen de ruimtevaarders woens dag de lancering van een Minute- manraket van de basis Vandeberg in Californië. Zij voltooiden even later hun 62ste omloop om de aarde. NIEUWE MOEILIJKHEDEN Er zijn nieuwe moeilijkheden ont staan met de brandstofcellen, die de elektrische stroom voor de Gemini moeten leveren. Zij produceren nu klaarblijkelijk te véél water en dit kan storingen veroorzaken. Om dit te voorkomen zal iets minder stroom worden geproduceerd waardoor ook minder water wordt vrijgemaakt. De werkzaamheden zullen gewoon door gaan maar, er zullen geen nieuwe experimenten aan het voorgenomen program worden toegevoegd. Zoals bekend dreigden moeilijk heden met de brandstofcellen de Gemini-vlucht voortijdig te beëindi gen. Later bleek echter dat men ten onrechte had verondersteld, dat zij te weinig stroom produceerden. RUSSISCHE ARGWAAN In het Sowjet-Russische blad „Rode Ster", het officiële orgaan van het ministerie van defensie, is de vraag gesteld of Cooper en Conrad in hun Gemini-5 misschien bezig zijn met het nemen van spionagefoto's van Cuba, Noord-Vietnam en communis tisch China. Het blad had al eerder geschreven dat het Amerikaanse ruimteprogramma voornamelijk mi litaire bedoelingen zou hebben. Zes van de zeventien experimenten op het programma van de Gemini-5 zou den door het Amerikaanse departe ment van defensie opgesteld zijn. De Gemini-5, die camera's voor verre afstand aan boord heeft waarmede gedetailleerde opnamen van steden, spoorwegens, havens en schepen ge maakt kunnen worden, zou elf maal boven Cuba komen, 16 maal boven Noordvietnam en veertig maal bo ven China. Volgens genoemd Russisch blad zou het plan bestaan het type Ge- mini-ruimtevaartuig eventueel te ge bruiken als satelliet jager waarbij de plaats van de tweede piloot door speciale uitrusting zou worden in genomen. Twee Engelsen, de 19-jarige stu dent Bernard John Thwaites uit Nor wich en de 27-jarige Arthur Wilbra- ham uit Plymouth, en de 21-jarige Amerikaan Benjamin Franklin White- hill, die eerder deze maand van een bezoek aan Oost-Berlijn niet terug keerden, zitten daar in de gevangenis, zo werd woensdagavond vernomen. De drie mannen zal wellicht hulpverle ning aan Oostduitsers, die wilden vluchten, ten laste worden gelegd. Onderhandelingen (achter gesloten deuren) begonnen De besprekingen tussen de Neder landse en de Indonesische delegaties in Djakarta zijn vandaag formeel be gonnen. De bijeenkomsten vinden achter gesloten deuren plaats. Men verwacht dat de onderhandelingen ruim veertien dagen in beslag zul len nemen. Twee leden van de commissie van buitenlandse zaken van het Indone sische parlement, Soetarto en Garni- da, hebben zich geschaard achter de malle aandrang die politici, vakbonds leiders en de pers in Indonesië op de Nederlandse onderhandelingsdelega- lie uitoefenen om geen herstelbeta lingen voor in beslag genomen Ne derlandse bedrijven te verlangen. VERLOVINGSRINGEN Prinses Beatrix met de bruine hond Joris aan de lijn verlaat, gevolgd door haar verloofde Claus von Amsberg het vliegtuig. Lugubere vondst in Amsterdam: MAAR... cJwcoüuledtomfc l Een verrukkelijke chocoladedrank met eerbiedigt de slanke lijn! (AdvtrUnü*) Pakistaans dorp beschoten Een Indische strijdmacht van 1000 man, gesteund door artillerie, heeft volgens een officiële mededeling in Rawalpindi woensdag twee geïsoleer de posities in het Pakistaanse deel van Kasjmier onder de voet gelopen. De posities, in het gebied van Titwal, moesten door de verdedigers na fel verzet prijsgegeven worden. De Pakistaanse regering heeft ge protesteerd tegen de artilleriebe schieting door Indiase troepen van het Pakistaanse dorp Awan, dat 150 km ten zuidoosten van Rawalpindi ligt. Het protest werd gedaan in een nota aan de Indiase waarnemende hoge commissaris in Pakistaan, Kaul. De beschieting heeft, volgens de Pa kistaanse regering, twintig doden en verscheidene gewonden veroorzaakt. KOSYGIN RICHT ZICH TOT SJASTRI De Indiase eerste-minister, Sjastri, heeft een schrijven over de kwestie Kasjmier ontvangen van de Russi sche premier Kosygin, aldus een of ficiële mededeling in Nieuw-Delhi. De inhoud van het schrijven werd niet onthuld, maar waarnemers den ken, dat de inhoud gelijk is aan die van de brief, welke dinsdag door de president van Pakistan werd ontvan gen. Inmiddels is in Nieuw-Delhi van officiële zijde meegedeeld, dat de ge ruchten, als zou Kosygin zijn bemid deling in het geschil tussen India en Pakistan hebben aangeboden, elke grond missen. Studeert u voor later? Spaart u voor later? Dat is heel ver standig. Maar wat doet u voor nu? U bent nu nog jong en u kunt uw jeugd niet oppotten. Levenslang zult u erop teren, maar dan moet u er nu wel van profiteren. U hebt de kans nog schoon, want juist nu vormen wij de aardigste jonge gezelschappen. In één daarvan past u zeker. Kom dus gauw inschrijven voor het „Wereld- dansprogramma" bij dansschool -v J X. Evert Castelein, Boerhaavelaan De hoogbejaarde, doch onvermoeibare staatsman dr. Konrad Adenauer blijft n xif eoftC/i de politiek trouw: hier is hij woensdag gefotografeerd tijdens een Leiden, leieroon O.ZU.34. verkiezingerede voor zijn pertij In Recklinghausen. (Advertentie) Om half vijf is gisteren in het water van de Jacob van Lennepkade te Am sterdam een aluminium koffer drij vende aangetroffen, waarin een romp zonder hoofd, handen en benen bleek te zitten van een jongeman. De koffer moet ongeveer 5 6 dagen in het water hebben gelegen. Over de identi teit van het slachtoffer tast de po litie nog volkomen in het duister. Ook ontbreekt nog ieder spoor van een dader. Gezien de op de romp aan wezige beharing en de voor een Ne derlander korte lengte zou het vol gens de deskundigen mogelijk zijn dat het een buitenlander is. In de koffer werd bovendien een vijftig frank stuk (oude frank) en een 10 centimes munt aangetroffen. Een jongetje zag de koffer drijven tussen twee in de kade liggende woon boten. Hjj waarschuwde een der be woners daarvan, de heer B. F. Leusink, die op zijn beurt de politie van de vondst op de hoogte stelde. De koffer, waaruit een onaangename lucht kwam, bleek goed te zijn afgesloten en op de binnenplaats van het politiebureau Leidseplein werd hij met een breek ijzer geforceerd. Toen men de lugubere inhoud zag werd onmiddellijk de of ficier van justitie, mr. J. E. Vriesema, ingelicht, die opdracht gaf voor sectie op het lijk. De resultaten daarvan waren op de tegen middernacht door de chef van het bureau Leidseplein, hoofdinspecteur J. Vrijburg, gegeven persconferentie nog niet bekend. WURGING De sectie werd verricht door dr. J. Zeldenrust van het gerechtelijk labo ratorium uit Den Haag. Voorts waren daarbij aanwezig prof. dr. W. Froen- tjes en dr. A. H. Witte van dit labo ratorium en de Amsterdamse politie deskundige dr. S. D. Eslces. Volgens dr. Zeldenrust zijn er drie reële mo gelijkheden waaraan de dood van de onbekende te wijten kan zijn: wur ging, vergiftiging of verdrinking. De deskundigen kunnen zelfs bij bena dering niet zeggen wanneer de koffer in het water is beland, aldus hoofd inspecteur Vrijburg. Uit het onderzoek is gebleken, dat eerder op de middag, omstreeks drie uur de koffer al drijvende is gezien op 100 toieter afstand van de plek waar hij om half vijf werd aangetroffen, doch er is toen geen aandacht aan besteed. De laatste aangifte van een vermissing in Amsterdam datéert van 10 augustus en dat betreft een hoog bejaarde man. HANDEN AFGEHAKT Op de kofferdeksel zijn een aantal parallel lopende krassporen gevonden en de paarsachtige bekleding aan de binnenkant vertoonde op die hoogte gaten. De deksel was echter niet door. Dit zou volgens de hoofdinspecteur een mogelijke aanwijzing zijn dat de ar men van de man op de kofferdeksel zijn gelegd en toen de handen er met een bjjl zijn afgeslagen. Overigens is men vrij secuur te werk gegaan, om de handen af te hakken, zo voeg de hij er nog aan toe. Eerst werd de opperhuid opgestroopt en toen pas zijn de handen afgehakt. Op de rechter- onderbuik werd een 10 cm lange ope- ratiesnede aangetroffen, die niet van een blinde-darmoperatie maar van een liesbreukoperatie moet zijn geweest. In de koffer werden enige verknipte kledingstukken gevonden, een onder broek en een grijs truitje, alsmede enige witte vierkante doeken met een kartelrandje, zoals ook wel aan stalen van stoffen wordt geknipt. Op twee kledingstukken zijn waarschijnlijk enige kentekenen te vinden. De koffer, merk „Ikowa", is 72 cm lang, 46 cm breed en 23 cm diep. Hjj heeft voorts ijzeren stootbanden aan de smalle zijden en een grijs plastic handvat. De koffer zal als hij droog is morgen door de politiedeskundige aan een uiterst mi nutieus onderzoek worden onderwor pen om na te gaan of er nog vinger afdrukken op te vinden zijn en andere sporen, die licht kunnen verschaffen over de identiteit van het slachtoffer en de dader. Dit nummer bestaat uit 12 pagina s Nieuive storing Tussen een lagedrukgebied ten noor den van Schotland en boven Scandi navië en een hogedrukgebied boven Frankrijk voerden westelijke winden de afgelopen 24 uur onstabiele polaire lucht aan waarin plaatselijk flinke buien voorkwamen. Sommige ervan gingen met onweer gepaard. Een kleine storing, die woens dag op de oceaan was ontstaan, trok naar het Engelse kanaal, maar bleef van weinig betekenis, zodat deze sto ring geen invloed op het weer in ons land zal hebben. Van meer belang voor het komende weersverloop is een depressie, die zich op de oceaan ontwikkeld heeft uit de tropische cycloon "Anna'. Verwacht wordt, dat deze depressie over de Britse eilanden naar de Noord- zeé zal trekken. Dit zal tot gevolg heb ben, dat de wind bij ons gaat aanwak keren uit zuidwestelijke richting, waarbij tijdelijk minder koude lucht zal worden aangevoerd. De storing kan ook plaatselijk regen of motregen veroorzaken. ZON- EN MAANSTANDEN 27 Aug.: zon op 5.43, onder 19.39; maan op 6.08, onder 20.29. H oogwale r standen 27 Aug.: v.m. 5.18; n.m. 17.27. KORRELTJE Wie tevreden is met wat hij deed, zal nooit naam maken door wat hy had kunnen doen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1