De wetenschap lijft de Grizzly-beer in Bij de foto's Research-team onderzoekt waarom beren inbreuk van de beschaving nietkunnen verdragen 1 \^'v Grizzlyberen krijgen tegenwoordig kalmerende mlddeltjee toegediend. Biologen beweren, dat zy dit doen om het mogelijk te maken een wetenschappelijk onder zoek te doen. Het onderzoek geschiedt in het Yellowstone National Park in de Ver. Staten waar nog zo'n 200 grizzlyberen in het wild leven. Eens zwierven deze gevaarlijke beren overal, van Mexico tot Alaska, maar hun aantal wordt steeds kleiner. Het onderzoek wordt geleid door John en Frank Craighead, twee broers. Omdat men beoogt het uitsterven van de grizzly beer te voorkomen, dragen ver schillende verenigingen in de kosten van het onderzoek bij, zoals de National Science Foundation, de National Geographic Society, de Vis- en Wild-Dienst van de Verenigde Staten e.a. Volgen wy even beer i De beer wordt eerst in een val gelokt. Terwijl hij het lokaas tot zich neemt, slaat de deur van de val dicht. De heren Craighead komen vervolgens met het kalme ringsmiddel, dat doormiddel van een pijl in het dier wordt geschoten. Acht minu ten later is de beer geheel bewusteloos en wordt hij uit de kooi gesleept en gewo gen. (De zwaarste beer, die tot nu toe gewogen werd, was ongeveer 350 kilogram). Het dier wordt gemeten, men neemt monsters van zijn bloed, er worden indentifi- catienummers op hem getatoueerd en aan zijn oor wordt een plastic etiket be vestigd. Een grauw kondigt 90 minuten nadat het kalmeringsmiddel werd toege diend, aan, dat het dier weer bij zyn positieven is gekomen. Hij strompelt naar een veilige plek, likt aan de wond van de pyl en krabbelt aan zyn nieuw verworven oorring. Heeft men zo'n beest eenmaal in de administratie opgenomen, dan kan men hem volgen om er achter te komen wat zijn gewoonten zijn. Sommige grizz ly's hebben zelfs een ingebouwd radiootje gekregen, dat een signaal laat horen. Dit toestelletje stelde het team in staat een moederbeer met haar jongen op te spo ren in haar overwinteringsverblijf. Toeristen komen slechts zeer zelden in aanraking met een grizzlyljeer. Het zijn voornamelyk de zwarte beren, die om lekkernijen bedelen. Linksboven: Deze in de val gelopen grizzly ziet er helmaal niet naar uit, dat hy bereid is mee te werken aan een wetenschappelijk onderzoek. Linksmidden: De bewusteloos ge maakte beer wordt uit de val getrok ken in het Yellowstone Park, Hayden Valley, voor een wetenschappelijk on derzoek, dat anderhalf uur in beslag neemt. Linksonder: De in touwen gebon den beer wordt door een heftruck op gelicht teneinde gewogen te worden door een weegschaal, die op de truck is aangebracht. Rechtsboven: Het gevaarteken op de verplaatsbare val is overbodig voor leden van het Craighead-research- team, die de ingesloten grizzly met de grootste omzichtigheid naderen. DaaronderDe reus van het woud is in volstrekte rust. Als hij ont waakt, ondervindt hij geen gevolgen van hei kalmeringsmiddel, dat hem V:

Leidse Courant | 1965 | | pagina 14