S)e Amerikanen wonnen bloedige slag van Tsjoe Lai VIETCONG MET GROTE VERLIEZEN IN ZEE GEJAAGD Leidse kleuter overleefde val van 20 meter Steun van vliegtuigen en scheepsgeschut N. P. Kaptein f LANCERING VAN CEMINI-5 TOT ZATERDAG UITGESTELD Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAU ■APENGRACBT 32 VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1965 56e JAARGANG No. 16.607 „Tweeling kreeg de ruimte niet Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15. 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tossen 18.00 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,83 p.w., I 3,55 p. mud., 10.70 p.kw. Franco p.p. 11.20. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 IN VIETNAM: Vier tot vijfduizend Amerikaanse mariniers hebben donderdag de Vietcong uit haar stellingen-in-de-grond, nabij de luchtbasis Tsjoe Lai verdreven. Hierbij werden 552 opstandelingen gedood, naar schatting duizend gewond en vijftig gevangen genomen. De mari niers vielen de communisten, die zich in betonnen bunkers, tunnels en mangaten hadden ingegraven, van drie kanten aan en verdreven ze uit hun stellingen. Donderdagmiddag laat stootten de mariniers door de laatste Vietcong-stellingen en bereikten de zee op een smal, 560 kilometer ten noord-oosten van Saigon gelegen schiereiland, op slechts enkele kilometers van de luchtbasis Tsjoe Lai en maakten voorbereidingen voor de laatste stoot, waarbij de honderden grot ten en bunkers in het gevechtsgebied zullen worden doorzocht op de eventuele aanwezigheid van Vietcong-rebellen. De mariniers hebben tientallen wapens buit gemaakt, waaronder moderne ge weren zonder terugstoot en mortieren. De Amerikanen hebben tijdens de strijd van twee dagen de steun gehad van steeds weer met bommen en boordwapens aanvallende marine straalvliegtuigen. Deze toestellen opereerden soms tot op honderd me ter voor hun eigen linies.* In de door de mariniers veroverde bunkers werden vele halfverhonger- de vrouwen en kinderen aangetrof fen, die met Amerikaanse noodrant soenen werden geholpen. De bijna driejarige Alexandra van Harreveld heeft gisteravond een val van bijna twintig meter overleefd, toen zij te Leiden van de achtste étage van de Torenflat aan de Ka- naalweg viel en in de struiken langs een betegeld plateau terecht kwam. Deze struiken zijn ongetwijfeld haar redding geweest. Zij braken haar val althans voldoende om ernstiger ge volgen dan zij nu ondervond, te voor komen. Toen het meisje, dat op het balkon voor de ouderlijke woning aan het spelen was, voordat zij haar val maakte, beneden werd gevonden, was zij niet bewusteloos. Uitwendig kon men geen letsel vinden, behalve dan dat zij uit de mond bloedde. Op het Acadamisch Ziekenhuis werd een barstje in het schedeldak gecon stateerd. Er is geen levensgevaar aanwezig. Tangbeweging De mariniers vielen de Vietcong uit het oosten aan met landingsvaar tuigen. Uit zuidwestelijke richting werden militairen met hefschroef- vliegtuigen aangevoerd, terwijl artil lerie-eenheden vanuit het noorden opereerden. In Saigon noemde een Amerikaan se woordvoerder donderdagavond de verliezen onder de mariniers „licht, het aantal bij de actie betrokken mi litairen in aanmerking genomen". Hij gaf echter toe dat het „de zwaarste verliezen waren, die Amerikaanse troepen ooit bij een enkele actie in Vietnam hadden geleden". Donderdag tegen de avond scheidde nog slechts een strook vijandelijk ge bied van 300 a 400 meter de mari niers, ter sterkte van een regiment, van de zee. Toen brak echter de moeilijkste fase van de strijd aan, aangezien in dat gebied het versterk te dorp van Toeong ligt, waar zich naar men vermoedde het plaatselijke hoofdkwartier van de Vietcong be vond. Hevige tegenstand De Vietcong-strijders boden heftig tegenstand. Vanuit een netwerk van versterkingen bestookten zij de aan vallende mariniers met anti-tankge- schut en mortieren. Tal van guerril lastrijders zaten verscholen in holen in de grond. De actie tegen hen leek op de aanvallen, die Amerikaanse mariniers in de oorlog op Okinawa en andere door de Japanners be zette eilanden in de Stille Oceaan deden. Meter voor meter grond moest veroverd worden. Vele guerrillastrij ders zijn vermoedelijk onschadelijk gemaakt door het afsluiten van tun nelopeningen. Een groep van onge veer 60 Vietcong-strijders, die naar de kust poogde te ontsnappen werd bijna tot de laatste man vernietigd door het scheepsgeschut van de krui ser Galveston. Vliegtuigen van de Amerikaanse marine hadden woensdag 48 ton bom men op de Vietcong-stellingen ge worpen en ongeveer 600 granaten afgevuurd. Met helikopters werden bijna duizend vluchten uitgevoerd voor het overbrengen van verse troe- pén en voorraden en het ophalen van doden en gewonden. VIETCONG-SUCCES Wat de val van de Zuidvietnamese legerplaats Dak Soet, die donderdag morgen door de Vietcong onder de voet werd gelopen, betreft wordt nog vernomen dat de verdedigers voor hun leven moesten rennen nadat de guerrillastrijders de post bunker voor bunker hadden veroverd in een ge vecht van drie uur. Dak Soet ligt 145 kilometer ten westen van Tsjoe Lai :n bergachtig gebied. Wat er van de 300 Zuidvietnamese militairen ge worden is, was donderdagavond nog niet bekend. De val van Dak Soet werd al geruime tijd verwacht. De laatste weken hadden de Vietcong- strijders hun ring om het hopeloos verzwakte garnizoen steeds nauwer aangehaald. De garnizoenen in Zuid-Vietnam zijn voor drie dagen geconsigneerd en in speciale staat van paraatheid gebracht met het oog op verwachte sabotagedaden en terroristische ac ties van de Vietcong ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de opstand van de Vietminh tegen het Franse bewind. Het radiostation van de guerrilla strijders heeft al dagenlang derge lijke acties aangekondigd. Radiostation doet beroep op Noord-V ietnatn Een nieuw illegaal radiostation, zich noemende „De rode vlag", heeft donderdag een beroep gedaan op de regering van Noord-Vietnam om vre desonderhandelingen aan te gaan. Het station begon een paar dagen ge leden uit te zenden op een frequentie vlak naast die van radio-Hanoi. Vol gens „De rode vlag" moedigt China Noord-Vietnam aan om de „agressie" tegen Zuid-Vietnam voort te zetten. Waarnemers zeiden te geloven, dat de uitzendingen worden verzorgd door leden van de Nationalistisch- Chinese of de Amerikaanse inlich tingendienst. Vijf Zuidkoreaanse generaals arri veerden donderdag in Saigon ter voorbereiding van de komst van 15.000 Zuidkoreaanse militairen in de komende twee maanden. De Kore aanse troepen zullen bestaan uit een regiment mariniers, twee infanterie- regimenten en ondersteuningseen heden. INDONESISCHE VRIJWILLIGERS NAAR NOORD-VIETNAM De Indonesische zaakgelastigde in Pjongjang (Noord-Korea), Soeffri Joesoef, heeft woensdagavond gezegd dat Indonesië vijf of zelfs meer divi sies naar Noord-Vietnam zal zenden, wanneer Ho Tsji Minh daarom vraagt. Het Noordkoreaanse centrale persbureau meldde, dat hij dit zei op een receptie ter gelegenheid van de Indonesische onafhankelijkheids dag. Ook zou Joesoef gezegd hebben dat „vijf bataljons goed opgeleide In donesische vrijwilligers klaar staan om elk ogenblik ter beschikking te staan van onze vechtende Vietnamese broeders". Oud-wethouder van Hazerswoude Vroeger was alles zo goed, zo mooi Zou het waar zijn? Allicht, want wie van „vroe ger" vertelt, praat uit zijn jeugd. Het gras was toen groe ner, de sneeuw witter, het le ven gezelliger. Allicht! Allicht! Maar vandaag zijn er óók jonge mensen, heerlijk jong! Zij gun nen iedereen zijn verleden, maar zij willen hun eigen leven inrichten, met de mode, de mu ziek, het „Werelddansprogram- ma" van nu, in het gezelschap van hun tijdgenoten. En zij vinden dat ook allemaal in een cursus van dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Telefoon 52054. (Advertentie) Diksmuide, Vlaanderen: De nieuwe IJzertorën, die thans volledig is afge werkt, wordt a.s. zondag ter gelegenheid van de Ijzerbedevaart ingewijd. In Johannesburg is donderdag een niet-blanke journalist, de 36-ja rige Joe Gqabi, tot tien jaar gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij twee jaar geleden met 36 andere negers naar Tanganjika zou zijn ge gaan voor een militaire opleiding. In de leeftijd van ruim 80 jaren is te Hazerswoude hedenmorgen plotse ling overleden de heer Nicolaas Pe trus Kaptein, oud-wethouder van de gemeente Hazerswoude. De heer Kaptein voelde zich nog volkomen gezond. Toen hij vanmor gen tegen 7 uur naar de kerk wilde gaan, is hij neergevallen en terstond overleden. De heer Kaptein was van beroep veehouder. Ook in het openbare le ven heeft hij een belangrijke rol ge speeld. Zijn vele verdiensten op ker kelijk terrein werden geëerd met het gouden kruis „Pro Ecolesia et Pon- tifice", op openbaar terrein met het ridderschap in de Orde van Oranje- Nassau- In 1960, bij het bereiken van de 75- jarige leeftijd, trok hij zich uit vele van zijn funkties terug. Hij was toen 30 jaar raadslid van Hazerswoude geweest, waarvan 20 jaar wethouder. Gedurende 28 jaar was hij voorzitter van de kring Rijn streek van de Coöp. Boerenleenbank, Nadat het tijdstip van lancering gisteren reeds enkele malen naar een later tijdstip was verschoven, is de lancering van de tweemansraket Ge- mini 5 thans uitgesteld tot (vermoe delijk) zaterdag 21 augustus. De reden van dit uitstel moet worden gezocht in technische en weer problemen. De technische problemen hangen samen met de berging van de ruimte-cabine uit zee na afloop van de vlucht (deze berging moet namelijk overdag ge beuren). Doch ook het weer speelde partentijdens regenbuien in Kaap Kennedy toerden, toen de tijd van de lancering naderde, ook bliksem flitsen waargenomen. ZATERDAG 29 jaar lid van de Raad van Toezicht op de pl. boerenleenbank, waarvan 21 jaar voorzitter. Meer dan 30 jaar was de heer Kap tein bestuurslid van de Kath. Volks partij, waarvan 23 jaar tevens voor zitter. Hij is 30 jaar directeur ge weest van het parochiële zangkoor en 40 jaar bestuurslid daarvan. Vanaf de oprichting was hij secre taris van de Korenbond „De Rijn streek. Hij was penningmeester van de afd. Hazerswoude van de L.T.B., bestuurslid van de Rietveldse Pol der, van de pl. Fok- en Controle vereniging, van de Wijkverpleging en van de bouwvereniging „Volks belang". Sinds mei 1940 was hij commissa ris van de n.v. „De Leidsche Courant" Er valt van deze man alleen maar goeds te zeggen. Hij was bekwaam, in alle eenvoud. Hij was vriendelijk, zonder overdrijving. Hij was bereid vaardig, zonder te letten op eigen belang .Hij was godsdienstig en ar beidzaam. Een karaktertrek sprong in het bij zonder bij hem naar voren: zijn na tuurlijke hoffelijkheid. Gedurende 25 jaar is hij commissaris van de rtv. „De Leidsche Courant" geweest. Hij heeft op de vele vergaderingen van het college nooit een bits of onaange naam woord gezegd. Hij gaf zijn oor deel zonder bewogenheid. Daarbij hebben wij een verfijnde hoffelijk heid en wellevendheid in hem hoog leren waarderen. Een man, die zoveel goed heeft ge- daan en zo vriendelijk en rechtscha- öit nummer bestaat uit 12 pagina's pen heeft geleefd, moge de godde lijke erbarming ondervinden. Nieuwe depressie Boven de oceaan is de depressie activiteit sterk toegenomen. Terwijl de depressie bij IJsland weinig van plaats verandert en iets minder diep wordt, verplaatst zich zuidelijk van Groenland een nieuwe oceaandepressie met grote snelheid naar het oosten. Deze depressie komt zaterdag bij Schotland aan. De depressie wordt voorafgegaan door een zwakke rug van hoge druk, die vannacht nog voor en kele opklaringen zorgt. Morgen overdag neemt de wind uit zuidwestelijke richting tot vrij krachtig en aan de kust later mogelijk tot hard toe. De frontale regen van de nieuwe depressie bereikt in de loop van de dag ons land. De temperaturen zullen hierbij op de meeste plaatsen niet ho ger dan 20 graden C. worden. Zoekt U moderne of klassieke modellen GOLDEN VERLOVINGSRINGEN Constant, Love, Anjer, Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het grave ren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG MAANDAG DE GEHELE DAG GESLOTEN (Advertentie) naar het mediisch centrum van de Nasa vervoerd, waar men hen hielp uit hun zware ruimtepakken te stap pen. Een nieuwe poging zal pas kunnen warden ondernomen als men de sto ring in het elektronisch verbindings systeem heeft opgeheven en zal uiter aard afhankelijk zijn van de weers omstandigheden Later werd officieel meegedeeld, dat de lancering van de Gemini-5 ruimtecabine thans is bepaald op za terdag 21 augustus a.s. om 15.00 uur Nederlandse tijd. Nieuwsgierige toeristen Telefoto ANP: Toen deze foto werd gemaakt op het Amerikaanse ruimtevaartstation Cape Kennedy, waren de technici nog bezig met het afsluiten van de ruimtecabine. Enige ogenblikken later hoorden Gordon Cooper (voorgrond) en Pete Conrad, dat de langvoorbereidde vlucht tenminste 48 uur zou worden uitgesteld. De Amerikaanse veiligheidspolitie ZON- EN MAANST ANIIEN heeft donderd'agochtend op de raket- Vroeger op de dag waren er moeiijk- basis te Kaap Kennedy twee jonge 21 au&- zon °P 05.33; zon onder 19.52 heden geweest met het vullen van toeristen aangehouden, die zich op maan op 23.44; maan onder 15.58 het nieuwe systeem van elektrici- 300 meter afstand bevonden van de teiitsvoorziening met vloeibare zuur- plaats waar de lancering van de Ge- stof en waterstof, kort voor het tijd- mini-5 werd voorbereid. De 22- stip van de lancering trok een on- jarige Ralph Young en de 17-jarige 91 in__ weersbui over Kaap Kennedy waar- Theodore Balenger, verklaarden dat aug" v,m- lu-58; n-m- 2313 door het aftellen opnieuw moest wor- zij de start van nabij haddien willen den stopgezet. meemaken. Ondanks de buitengewo- K.OH H Ki.7 fr De kosmonauten Cooper en Con- ne veiligheidsmaatregelen hadden de rad verlieten tegen 19.00 uur Ned. twee jonge mannen kans gezien langs Adel verplicht. Hoogwaters landen tijd de cabine. Per aiuito werden zij het strand op de basis door te dringen. plichtsbetrachting adelt.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1