gemaki plezierH méér bier Oranjeboom super pils 0^% in de fles zonder statiegeld Bier waarbij een man zich thuis voelt! Koning Constantijn geeft opdracht aan Tsirimokos DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1965 DB LEIPSE COURANT PAGINA 9 DE FLES ZONDER STATIEGELD Geen statiegeld: geen lege sta-in-de-weg; geen gesjouw. De moderne fles. Voor gemak en plezier. Vonnissen in Auschwitz-proces ZES BEKLAAGDEN (VAN DE TWINTIG) KREGEN LEVENSLANG Nieuwe raket-lanceerbases in Noord-Vietnam DE FLES DIE WEINIG RUIMTE VRAAGT. NEEM MEE IN 6-FLESSEN PAK. Neemt weinig plaats in tas, koelkast, auto, koffer, fietstas, picnicmand. Voor veel gemak, veel plezier. DE FLES MET MÉÉR BIER I De fles met 33 cl inhoud 10% meer bier voor de normale prijs van 53 ct. Profiteer RUIM OP DIE FLESI T IS VEILIG! T STAAT NETJESI VANDAAG BEËDIGING VAN NIEUW KABINET Stephanopoelos niet van de partij Koning Constantijn van Griekenland heeft de vroegere minister van binnen landse zaken Elia Tsirimokos aange wezen om een kabinet te vormen. Tsirimokos is een van de vooraan staande Griekse politici, die maandag met de centrumpartij van oud-premier Papandreoe braken. Deze beschuldigde hen toen prompt van verraad uit zucht naar macht. Tsirimokos verklaarde, dat hij vol gende week zijn kabinet aan het parle ment wil voorstellen. Stephanopoelos, van wie werd aangenomen dat hij als formatur door het parlement zou worden afgewezen, zal daarin geen zit ting hebben. De ministers zullen van daag door de koning woi'den beëedigd. LOOPBAAN De 58-jarige formatur was minister van binnenlandse zaken in het vorige Russische raketten gevaarlijk voor V.S.-vliegtuigen De Amerikaanse minister van de fensie, McNamara heeft in februari voor een senaatscommissie verklaard, dat de Russen de laatste jaren ver scheidene Amerikaanse U-2 spio- nagevliegtuigen met raketten hebben neergehaald. De verklaring is nu pas voor publikatie vrijgegeven. De Russische luchtafweer zou het bin nendringen van Amerikaanse bom menwerpers zeer moeilijk maken, al- dlus McNamara. Het enige tot dusver bekende ge val van het neerhalen van een U-2 door de Russen, is dat van mei I960. De piloot, Gary Powers, werd toen gevangen genomen. maand gevallen kabinet-Papandreoe. Toln deze hem in zijn regering op nam werd dit van rechtse zijde als een opening naar links scherp gekritiseerd. Tsirimokos was namelijk van 1945 tot 1953 bestuurslid van de socialistische „Unie voor volksdemocratie". Hij nam aan talrijke internationale socialistische conferenties deel en was dikke vrienden met de Italiaanse linkse socialistenlei der Pietro Nenni. Na de communis tische opstand, die hij veroordeelde, brak hij met uiterst linkse groeperin gen. In 1958 kwam Tsirimokos als on afhankelijke in het parlement en sticht te het „Democratisch verbond", dat hij in 1961 in de Unie van het Centrum onderbracht. Politieke kringen in .Athene tasten in het duister omtrent de motieven van koning Constantijn. Zij geloven, dat de links-gezinde Tsirimokos veel moeilijker de instemming van de meer dan honderd conservatieven in het par lement zal krijgen dan de liberaal Stephanopoelos, die overigens ver klaarde volledig achter het besluit van de koning te staan. Onderzoek in zaak Conring afgesloten Het bureau van de Duitse bonds president Lübke heefth et onderzoek dal tegen de afgevaardigde Hermann Sonring van de christen-democrati sche party was ingesteld afgesloten. Lübke had het onderzoek doen in stellen, nadat de Nederlandse rege ring had verklaard het te betreuren, dat aan Conring een onderscheiding was uitgereikt. Conring wordt ervain beschuldigd in het bezette Neder land een rol te hebben gespeeld bij de j odenvrevolging. Hij. heeft deze beschuldiging van de hand gewezen. Kongolese opstandelingen heb ben in een hinderlaag in Noord-Ka- tanga zeven mannen, twee Belgische officieren, twee Kongolese militairen en drie huurlingen uit Zuid-Afrika, gedood. Duitse ambassadeur in Israel „Nazi-officier, ga heen" Joodse oud-gedeporteerden en ver zetslieden zijn donderdagochtend in botsing gekomen met de politie, die de residentie van de Israëlische president ln Jeruzalem bewaakte, waar de eer ste Westduitse ambasadeur in Israel, Rolf Pauls, zyn geloofsbrieven kwam aanbieden. Verscheidene betogers raak ten gewond en een twaalftal is gear resteerd. Men had toestemming gekregen om zich op enige afstand van de presiden tiele residentie te verzamelen en „stil zwijgend" te demonstreren, maar kort na de aankomst van Pauls verbraken betogers de afzetting onder het roepen van:„nazi-officier, ga heen". Pauls was met politie-begeleiding per auto uit Tel-Aviv naar Jeruzalem gekomen en de route werd overal be waakt. Singapore stuurt soldaten naar Sabah Het pas onafhankelijk geworden Singapore heeft woensdag zijn eerste militaire bijdrage tot de verdediging van Maleisië geleverd door troepen naar Sabah te sturen voor patrouille ring langs de grens om infiltratie van Indonesiërs te verhideren. Sabah is een van de gebieden op Borneo, die deel uitmaken van defederatie, waarvan Singapore zich verleden week afscheid de. Het besluit om troepen naar Sabah te sturen was de vorige maand al gèon- men. De premier van de Maleisische federatie. Abdoel Rachman, heeft woensdag na een ontmoeting met de minister van defensie van Singapore, dr. Gok Keng Swee, gezegd dat Ma leisië en Singapore zich samen tegen Indonesië teweer zullen stellen. De Maleisische minister van defensie, Ab doel Razak, zei tot verslaggevers, dat er wat de defensie betreft volledige overeenstemming bestond 'tussen de federatie en Singapore. Er werden hu pogingen gedaan om de economische moeilijkheden tussen beide landen uit de weg te ruimen. Gestreefd wérd naar samenwerking op alle terreinen aldus Razak. DRIE VRIJSPRAKEN Vanmorgen is in het Auschwitz- proces in Frankfort uitspraak ge daan. Zes van de twintig beklaagden werden tot levenslang veroordeeld, de 59-jarige Franz Hofmann, de 58- jarige Oswald Kaduk, Stefan Ba- retzkl (46), Josef Klehr (69), Emll Bednarek (58), en Wilhelm Boger (59). Vrijgesproken werden de be klaagden Johann Schoberth (42), Arthur Breitwieser (55) en dr. Willi Schatz (60). Tien andere beklaagden werden tot verschillende gevangenisstraffen ver oordeeld. Een der beklaagden, die minderjarig was toen hij de misdrij ven pleegde, werd tot een bijzondere straf veroordeeld. Met deze uitspraak is een einde gekomen aan het twintig maanden oude proces, waarin de beklaagden moesten terechtstaan voor „de groot ste misdaad in de geschiedenis", zoals In Argentinië: Zeshonderd mensen door lawines ingesloten REEDS 50 DODEN In het Argentijnse gebied van Mendoza zijn sinds drie dagen zes honderd personen door sneeuwval en lawines van de buitenwereld af gesneden. De betrokkenen hebben te lijden van de felle koude en van de ijskoude, snerpende wind. Er zijn reeds bijna vijftig doden en vermis ten onder hen .terwijl verscheidene anderen werden gewond. De naar het getroffen gebied lei dende wegen zijn door sneeuwmas sa's en omlaag gekomen rotsgesteen te afgesneden. Wanneer de ingetre den weersverbetering aanhoudt, zul len evenwel vliegtuigen en wentel wieken van het leger het kunnen wagen levensmiddelen, medicijnen en materiaal voor het maken van schuilhutten voor de afgeslotenen af te werpen. Men meent, dat het opruimen van de reusachtige sneeuwhopen en het omlaag gestorte berggesteente, no dig om de verbindingen te herstel len, tenminste een maand zal ver gen. Weer vuurgevecht in Los Angeles De gespannen rust in de negerwijk Watts van Los Angeles werd verstoord door een vuurgevecht by een moskee van de zwarte moslims. Acht negers werden naar verluidt gewond. Er wer den twaalf arrestaties verricht. Het vuurgevecht ontstond toen poli tiemannen bij een moskee arriveerden naar aanleiding van meldingen, dat er wapens naar binnen werden gebracht. Uit de moskee vuurden negers op de politie, die terugschoot. In het gebouw bevonden aich twintig negers. Wapens werden niet gevonden, op een zelfge maakte brandbom na, die op het dak lag. Er werden 25 arrestaties verricht. Toen de arrestanten naar een bus wer den gevoerd werd vanuit een naburig huls op de politie geschoten. De sluip schutter wist te ontkomen. Het dodencyfer is gestegen tot 34 door het overlijden van een negerin, die zaterdagavond getroffen was door ko gels uit een machinegeweer, dat werd bediend door leden can de nationale garde. In Paderborn troon van Karei de Grote gevonden Na een onderzoek van vele jaren is in de kathedraal van Paderborn ln Noordrijn-Westfalen een troon gevon den, waarvanaf Karei de Grote, vol gens archeologen, in 799 zijn rflk heeft geregeerd. De stichting centraal orgaan voor de bouwnijverheid is voorne mens de bouwvakantie 1966 vast te stellen van 18 tot en met 30 juli. de openbare aanklager het noemde, namelijk het uitroeien van de Joden in Europa. In het concentratiekamp Auschwitz zijn vier miljoen mensen, meest Joden, vermoord. Tot straffen van beperkte duur werden veroordeeld: Robert Mulka (70) veertien jaar, Karl Hoecker (53) zeven jaar, Hans Stark (44) tien jaar, Klaus Dylewski (49) vijf jaar, Pery Broad (44) vier jaar, Bruno Schlage (62) zes jaar, dr. Franz Lu cas (53) drie jaar en drie maanden, dr. Willi Frank (62) zeven jaar, dr. Viktor Capesius (58) negen jaar), Herbert Scherpe (58) vier en een half jaar en de 62-jarige Emil Hantel tot drie en een half jaar. Tegen Mulka, Hoecker, Stark, Dylewski, Broad, Schlage, dr. Lucas, dr. Frank en dr. Capesius was levenslang ge- eist. Italië zet klok vooruit-aehteruit De Italianen hebben voor een ver rassing gezorgd. Ze gaan volgend jaar zomer de klok een uur vooruit zetten, waarmee zij in West-Europa het voor beeld volgen van de Noren en de En gelsen. Deze zomerse tijd-ingreep be zorgt nu reeds veel hoofdbrekens aan de samenstellers van het Europese spoorboekje. Toen de nieuwe dienst regeling al was uitgedokterd, kwamen de Italianen met hun andere zomer klok. De nieuwe dienstregeling van de Europese spoorwegen gaat volgend jaar op 22 mei in, in verband met pinksteren één week vroeger dan nor maal. Op het laatste moment moeten nu de dienstregelingen worden aange past aan de nieuwe Italiaanse zomer klok. Vooral het spoorbedrijf in Zwit serland ondervindt daarvan de nare gevolgen, want Zwitserland is het be langrijkste spoorweg-transito-land van West-Europa. Maar ook in andere lan den vraagt men zich overigens af of de Italianen in feite de klok niet ach teruit hebben gezet, want vrijwel una niem is het streven naar unificatie. Liefde en dood in concentratiekamp De thans 62-jarige Israëlische in genieur Baranowski heeft voor een rechtbank in Hechingen, in West- Duitsland, het verhaal gedaan van een liefdesaffaire tussen de com mandant van het concentratiekamp in Ereda, in Estland en een aantrek kelijk Joods meisje, die in de dood van beiden eindigde. De kampcommandant, zekere Heinz Trosin, was na het bekend worden van de zaak met het meisje gevlucht. Later schoot hij eerst het meisje en vervolgens zichzelf dood, om aan marteling en terechtstelling te ont komen. Baranowski deelde verder mede dat Trosins opvolger, de vroegere SS-sergeant Helmut Schnabel, geïn terneerden door middel van injecties had laten doden. Schnabel staat, met nog drie andere SS'ers, terecht we gens moord of medeplichtigheid aan moord op geïnterneerden van ver scheidene concentratiekampen. Het proces zal maandag a.s. worden voortgezet. De Kellner en de markies Het lijkt op een verhaal van Wo- dehouse. Een Ierse edelman en een kelner zouden op verzoek van de politie de Scilly-eilanden bij Pen zance (Cornwall) verlaten hebben, nadat een verhaal de ronde had ge daan over een complot om de op ge noemde eilanden met zijn gezin va kantie houdende Britse premier Wil son te vermoorden. De betrokken Ierse edelman werd genoemd als de 33-jarige markies van Headfort, die bij zijn vrienden als een onverbeter lijke grappenmaker bekend staat. Hij zou volgens het verhaal de 27-jarige kelner Youngman tijdens een boot tochtje gevraagd hebben of hij even tueel zonder nadere vragen te stel len premier Wilson zou willen ver moorden en de kelner had dit aan de politie overgebracht. Deze ver klaarde achteraf geen van beide mannen te willen aanhouden of be schuldigen. De pasjeskwestie in Berlijn KRITIEK VAN BURGEM. BRANDT OP HOUDING VAN BONN Het Westduitse kabinet heeft woens dag na een vergadering van ver scheidene uren eenstemmig het Oostduitse voorstel verworpen om de pasjesregeling voor het bezoek van Westberlijners aan verwanten in het oostelijke stadsdeel alleen te verlen gen wat betreft de periode van kerstmis en de jaarwisseling. In Bonn vindt men, dat de vorig jaar september tot stand gekomen rege ling in haar geheel moet worden ge continueerd. Dit betekent, dat ook begin november en met Pasen en Pinksteren de muur open zou moe ten gaan. Onmiddellijk oefende burgemees ter Brandt van West-Berlijn felle kritiek op de houding van de Bonds regering. HU veroordeelde ook de be* handeling van de kwestie, waardoor de inhoud van het Oostduitse voor stel, in strijd met de door de onder handelaars gemaakte afspraak, dins dag al bekend was geworden. Wan neer de onderhandelaars Korber van de Westberlijnse senaat en de Oostduitse staatssecretaris Kohl elkaar weer zullen ontmoeten, is nog niet bekend. De Westduitse vice-bondskanse- lier Mende liet zich intussen in een radiovraaggesprek optimistisch uit over de vooruitzichten op een nieu we pasjesregeling. Maar het Oostduitse persbureau ADN sprak van een „onwettige in menging" van de Westduitse rege ring in het lopende overleg tussen de Westberlynse senaat en Oost- Duitsland, Volgens welingelichte kringen in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon zou den in Noord-Vietnam ten zuiden van Hanoi en bij de havenstad Haiphong drie nieuwe semi-mobiele lanceerbases voor luchtdoelraketten zijn waargeno men, waarmee het totale aantal op Noordvietnamees grondgebied gesig naleerde lanceerbases op tien zou zijn gekomen. Verder wordt vernomen, dat het ge schut versterkt is met kanonnen van zwaar kaliber van Russische makelij. Amerikaanse vliegtuigen hebben, zo wordt tenslotte nog meegedeeld, bij hun luchtaanvallen op Noord-Vietnam de afgelopen dagen voor het eerst bommen van drieduizend pond afge worpen. SCHEEPSBERICHTEN Grote vaart: Acteon 23 Berre verw. Alamak p. 17 Malta nr. Port Said Alcor 15 te Port Pirie ALkes 17 v. Port Sadd nr. Genua Alnitak 17 te Rotterdam Aludra p. 17 Kp. Pollonian r. Santos Area 17 v. Singapore nr. Perz. Golf Bovenkerk 17 115 W Kreta nr. Genua Calamares 17 100 W Portl./Armuelles Garoet 17 te Bombay Hector 17 1450 w Las Palmas/Las P. Japara 18 Cochin verw. Kara 17 160 NW Kaapstad nr. Durban Kermia 18 Stanbow verw. Kloosterdijk 17 te Bremen Kopionella 18 Aden verw. Koratia 17 30 Z Malaga nr. Teesport Korendijk 17 te New York Loppersum 17 te Rotterdam Mainlloyd 17 v. Hamburg/Bremen Medon 18 v. Bridgetown /St. Lucia Merwelloyd 17 te Beitroeth Montferlandl 7 te Paita Musilloyd 17 v. Cristobal/New York Nushaba 17 600 ZZW Kaap Verdi- sche Eilanden nr. Pte Alegre Onoba p. 17 Aden/Bandar Mashur Overijsel 17 330 W Minicor/Penang Parkhaven 18 te Rotterdam Poeldijk 17 720 WNW Azoren/Le Havre Rotterdam 17 v. Rotterdam/N. York Steenkerk p. 17 Guardapui/Mombasa Streefkerk 17 900 Z Ceylon/Fremanttle Telamon 17 170 Z Miami/Mobile Ulysses 17 860 NO Georgetown nr. Amsterdam Vitrea 17 720 NW Azoren/Gothenborg Wonosari 19 te Adelaide verw. Wonosobo 19 te Hsinkiamg Kleine Vaart: Aerdenhout 18 v. A'dam nr. Walkom Jurjen de Vries 16 te Bayonne Primus 18 v. Garston nr. Barry Volharding 17 70 N ScilÜes/Glasgow Nederland in de strijd om de Europabeker In de strijd om de Europabeker zullen een dames- en een heren- ploeg van Nederland in het strijd perk treden resp. in Parijs en Za greb. De heren zijn wel op een ver rassende wijze de halve finales bin nengewandeld, doch hebben, zelfs in de ogen van de grootste optimist, te gen hun tegenstanders Groot-Brit- tannië, Oost-Duitsland, Zweden, Roe menië en Z.-Sïavië geen schijn van kans. De damesploeg heeft echter een kleine kans zich onder de zes sterk ste landen te scharen, waarvan de finale op 19 september in Kassei wordt gehouden. Zondag a.s. zullen de dames de strijd aanbinden met Gr.-Brittannië, Hongarije, Frankrijk, Bulgarije en België. TAFELTENNIS Docos in bekercomnetitie De KTC heeft de teams gefor meerd, die in de loop van september zullen aantreden voor de bekercom petitie. die de gebruikelijke inleiding van het nieuwe seizoen vormt. Heren: A (hoofdklasse) J. v. Veen, W. v. Steenbergen, G. Brouwer; B (le klasse) S. v. Iterson, P. Brou wer, L. Rodenburg; reserve teams A en B: J. Vreeburg; C (2e klasse) W. Vreeburg, C. v. Zijp, N. v. Cas- sel; D (2e kl.) C. Kreffer, J. Brou wer, F. Bracké; E (3e kl.) P. Bik, Chr. en J. v. Steenbergen; F (3e kl.) P. v. d. Staak, J. Goldenberg, J. v. Oudheusden; G (3e kl.) J. Roden burg, J. v. d. Klaauw, R. Devilee; H (3e kl.) J. Verhoogt, H. Rijsber- gen, K. v. Zijp; I (4e kl.) R. Gol denberg, H. Zonneveld, R. Coster. Reserves: (C en D) W. Verhoef, (overige teams) J. Uiterdijk, J. v. Kempen, G. Beuman. Dames: A (2e klasse) A. v. Cassel, L. Kok. R. Wansink Res.: J. Bokern, R. Verhoogt, G. v. Steenbergen, L. Koemans. Jongens: A (B-kl.) A. Brouwer, P. Rodenburg, H. Janssen; B (B-kl.) T. Brouwer, T. v. d. Broek, H. Ro denburg. Res.: Droogh, v. d. Geest. De leden worden uitgenodigd op woensdag 1 september a.s. de trai ning te hervatten in de zaal aan de Potgieterlaan. Belangstellenden (as pirant-leden?) zijn vanzelfsprekend welkom. De mogelijkheid bestaat, dat in de loop van september de verbouwing van de zaal plaatsvindt, gedurende welke periode Docos in een nader te bepalen zaal zal worden gehuis vest J. Vreeburg

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9