VIER ARRESTANTEN PROVO-REL GAAN VIER WEKEN DE CEL IN TIJDWINST VOOR TRAJECT ARNHEM- 0BERHAUSEN DOOR ELEKTRIFICATIE V. D. Den Haag mag geen kinderfoto's maken DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1965 DE LEIDSE COURANT Politie beledigd HERVORMDE KERK TE ERICA UITGEBRAND Woensdagmiddag omstreeks half één Is brand uitgebroken in de Nederlands Hervormde kerk in Erica. z Het kerkgebouw is geheel uitgebrand, terwijl het dak is ingestort. De pastorie kon gespaard blyven. Het blussen geschiedde door de brandweer der gemente Emmen, waar toe Erica behoort, en nam verscheidene uren in beslag. De brand is ontstaan doordat een schilder, die in het kerkgebouw aan het werk was, met terpentijn een wes pennest wilde wegbranden. De schade bedraagt volgens eerste schatting 500.000. De kerk van de 1800 Neder lands Hervormden in Erica was in 1899 gebouwd en daarna driemaal ge restaureerd. Er is slechts een ruïne over. De muren, die na de brand nog overeind stonden, worden neergehaald. Ook het orgel is verloren gegaan. Foto De toren van de Nederlands Her vormde kerk te Erica, by Emmen, in vlammen. Het gebouw is geheel verlo ren. De pastorie kon worden ge spaard. De schade wordt geschat op ongeveer een half miljoen gulden. In 1966 helft van spoorwegnet geëlektrificeerd De elektrificatie van het baanvak Arnhem-Oberhausen zal de reizigers van buurland- en D-treinen naar verwachting een tijdwinst opleveren variërende van tien tot 34 minuten. Met ingang van de nieuwe dienst regeling van de spoorwegen, die op 22 mei 1966 ingaat (in verband met Pinksteren een week vroeger dan normaal), moet het werk klaar zijn. Men zal dan van Amsterdam naar Rome met elektrische treinen kun nen rijden. Op het ogenblik worden op deze route alleen tussen Arnhem en Oberhausen de treinen nog door diesel-locs getrokken. Op Nederlands gebied wordt slechts 18 kilometer spoorbaan geëlektrifi ceerd, maar de Nederlandse Spoor wegen beschouwen de elektrificatie van deze belangrijke grensovergang toch als de belangrijkste aanwinst sedert de afsluiting in 1958 (Alk maar-Den Helder) van de grote in 1924 begonnen elektrificatieperiode. Van het Nederlandse spoorwegnet (3238 km) zal op 22 mei 1966 1642 km zijn geëlektrificeerd. De laatste belangrijke schakel, Venlo-Kalden- kirchen, zal in 1968 gereed zijn. Omschakelsysteem Het station Emmerik gaat in de geëlektrificeerde verbinding een ge wichtige functie vervullen. Het tijd rovende rangeren en wisselen van lokomotieven gebeurde tot nu toe in Arnhem en Oberhausen. Beide sta tions zijn daarvoor in feite niet ge schikt, waardoor thans veel kostbare tijd verloren gaat. Het station Em merik gaat nu deze functie overne men. Het emplacement daar bood voldoende ruimte voor nieuwbouw en realisering van het ingewikkelde omschakelsysteem. De Duitse spoorwegen hebben een netspanning van 15.000 volt wissel stroom, de Nederlandse Spoorwegen gebruiken 1500 volt gelijkstroom. In Emmerik zullen beide stroomsyste- men in een zgn. sluis worden ver enigd. Dank zij veel Nederlands en Duits technisch vernuft kon een om schakelsysteem worden ontworpen dat kortsluiting letterlijk en figuur lijk onmogelijk maakt. Als de machi nist in Emmerik niet zou reageren op seinen en andere aanwijzingen, dan wordt zijn trein automatisch ge leid naar een ander spoor van ge lijke netspanning. Doordat de zgn. „sluis" nieuw moest worden aangelegd, kon een rangeersysteem worden ontwikkeld dat alle reizigerstreinen tijdwinst zal opleveren. De buurland treinen, die nu in Arnhem 14 minuten Verliezen door rangeren en combineren met de treinen uit Nijmegen, houden de- Kinderfoto's vormen de twistappel die woensdag 1 september op de groene tafel zal liggen van het Col lege van Beroep voor het Bedrijfs leven. De foto's werden gemaakt in een Haags warenhuis (V. en D.), en als wervingsgeschenken aan de clien tèle geoffreerd. Het bedrijfschap voor het fotografisch bedrijf vindt met de vinger op een verordening ge richt zoiets een verboden zaak. Het warenhuis eigenlijk ook, en vroeg ontheffing van de verbodsbepaling. Het bedrijfschap weigerde de onthef fing, waarop het warenhuis naar het college van beroep stapte om bezwaar te maken. Daarmee is bereikt, dat een ander proces op zich laat wachten. Het warenhuis begon een jaar geleden met de kinderfotografie. De econo mische controledienst maakte proces verbaal op, omdat het bedrijfschap fotografie er een economisch delict in zag. Kwamen warenhuisklanten om de gratis foto van hun kind, dan werd het portret uitgekozen uit een stapeltje foto's van het kind. Vond de klant de andere foto's ook mooi, dan konden deze worden gekocht. Weesp: de fabrikant A. Hamstra (links) blijkt zich als tienduizendste lid van de T.R.O.S. De klacht bij de officier van Jus- meid. Mr. J. M. Landrê, adviseur van de TROS, heeft hem woensdagochtend een fraaie title zal volgens het bedrijfschap scriptie aan geboden, fotografie tot gevolg hebben, dat het warenhuis zich voor de economische politierechter moet verantwoorden. VISSER VERSPEELT VAKANTIEGELD AAN WOELIGE MAAS De heer A. Verheij uit Zeist, die met zijn gezin op vakantie was in Limburg, heeft een beloning van honderd gulden uitgeloofd voor het terugbezorgen van zijn colbertjasje met inhoud, dat hij aan de „wilde baren" van de Maas heeft verspeeld. Evenals talrijke andere sportvissers al is overkomen werd hij gisteren verrast door hoog langs de oever oplopende golven, die vooral door tankboten worden veroorzaakt. Zijn kleren die op de oever lagen, dreigden te worden meegesleurd. Ter wijl hij deze bijeen graaide ontglipte hem het jasje dat naast zijn auto papieren ongeveer duizend gulden (zijn totale vakantiegeld) bevatte. Eerder dan in zijn bedoeling lag is de heer Verheij naar huis terug gekeerd, in de hoop dat een eerlijke vinder hem het jasje zal terugbe zorgen. zelfde vertrektijd, maar zullen uit eindelijk door een snellere afwikke ling in Emmerik naar verwachting tien minuten winnen. Op de terug reis is er een tijdwinst van gerpid- deld zes minuten. Verschil De elektrificatie kost de Neder landse Spoorwegen een bedrag van ongeveer 6,5 miljoen gulden, waarbij zijn inbegrepen de bouw en inrich ting van ouderstations in Velper- broek en Zevenaar en van schakel stations in Duiven en Babberich. Bo vendien maken de Nederlandse Spoorwegen het baanvak meteen ge schikt voor automatische trein be- invloeding (a.t.b.), die in 1969 tus sen Arnhem en de Nederlandse grens wordt ingevoerd. De Duitse Bundesbahn weet nog niet precies wat de elektrificatie van af de Nederlandse grens tot Ober hausen gaat kosten. Zij voert het werk als staatsbedrijf niet zelf uit, maar laat het als vanouds verzorgen door Siemens. Een handicap voor de Duitsers is, dat zij verplicht waren op een afstand van ruim tien kilo meter het Nederlandse elektrificatie systeem te volgen. Dat is de spoor baan van Babberich tot Emmerik. Daar rijden de treinen op een dub bele draad, terwijl de Duitse spoor wegen een enkele rij draad gewend zijn. Dat is dan trouwens het enige niet zichtbare verschil op de lands grens van de spoorbaan, want bij het openluchtzwembad van Babbe rich is de grens duidelijk herkenbaar aan de betonnen (Duitse) dwarslig gers in plaats van de vertrouwde houten exemplaren van N.S. en bo vendien door de overgang van Ne derlandse kiezels in Duitse steenslag langs de spoorbaan. te hebben aange- aansteker met in- De Amsterdamse politierechter, mr. G. H. Nomes, heeft gistermiddag tegen vier jongelui, die betrokken waren bij de rel in de nacht van zaterdag op zondag bij het beeld van het Amsterdamse „Lieverdje" in de Spuistraat te Amsterdam, wegens be lediging van het openbare gezag, met name de Amsterdamse politie, ver oordeeld tot acht weken gevangenis straf, waarvan vier weken voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Hij beval voorts de onmiddellijke gevangenneming van de jongens, de 19-jarige scholier E. E. uit Zaandam, de 18-jarige scholier E. C. B. uit Am sterdam, de 24-jarige kantoorbedien de C. Ch. B. uit Amsterdam en de 24-jarige kantoorbediende H. P. uit Nijmegen. De officier van justitie, mr. H. W. P. de Vries, had een ge vangenisstraf van tien weken, waar van vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, geëist. De officier geloofde dat de jon gens het nodig hebben te weten dat ze hier veel en veel te ver zijn gegaan. Zij moeten weten dat het afgelopen moet zijn en dat er hier een gezag is, dat ze misschien niet erkennen, maar waaraan ze zich hebben te houden. Hij zag hier ook een generaal preventieve kant aan de zaak in verband met a.s. zaterdag, „dan moet het duidelijk zijn dat er paal en perk wordt ge steld aan deze uit de hand gelopen happenings en dat degenen, die hieraan te buiten gaan streng zul len worden gestraft, aldus de of ficier van justitie. naar het station. Het was niet zijn bedoeling geweest het openbaar ge zag te beledigen maar alleen de groep, die daar buiten zijn boekje ging, zo verklaarde deze verdachte, die zei wel het gezag te erkennen. Bij een door de politie uitgevoerde charge was hij ook zelf geslagen. De officier van justitie schetste in zijn requisitoir eerst de gang van za ken zoals die in de loop van de za terdagavonden was gegroeid. Het be gon met de z.g. happenings bij het „Lieverdje". Dat waren betrekkelijk onschuldige bijeenkomsten, waar de rookmagiers de image van het jon getje kwamen eren door het leggen van bloemen en het in brandsteken van kranten. Daarna grepen de pro vo's deze bijeenkomsten aan om de politie uit te lokken en te treiteren. Te hoog brek van het niet kunnen grijpen van de werkelijk schuldigen de toe vallig daar wel ter plaatse zijnde jongelui het loodje moeten leggen. Dit zou als een boemerang gaan wer ken wanneer dit ging gebeuren. Pleiter vreesde dat men dan nog eens extra zal gaan provoceren. Even nadat gistermiddag de zitting was begonnen werd een fotograaf, die van de vier verdachten een plaatje wilde maken, met vereende krachten door agenten uit de zaal verwijderd. Acht weken voor deelnemer Rotterdamse nozemrel „Oranje-SS" De verdedigers, die eerst een half uur tevoren aan de jongens waren toegevoegd, waren over het alge meen. van mening dat de door de officier van justitie geëiste straf te hoog was. Volgens mr. N. J. Ge- leijnse, die C. B. verdedigde, zaten gistermiddag niet de provo's op het verdachtenbankje maar jongens, die toevallig in die rel waren terecht gekomen. Hij vroeg zich af of de gebruikte termen nog als beledigingen moeten worden opgenomen. „Fascist" is vol gens hem een uitdrukking waarvan men weet dat ze een beetje span ning oproept. „Deze jongens zijn er uit overdreven mate van nieuwsgie righeid bij betrokken geraakt", al dus mr. Geleijnse, die meende dat het afschrikwekkende van de straf niet behoeft te worden afgemeten in de duur van de straf. Men moet volgens hem oppassen niet de indruk te wekken dat bij ge- De politierechter in Rotterdam heeft gisteren een deelnemer aan de recente nozemrelletjes in het zuiden van de Maasstad veroordeeld tot acht weken hechtenis onvoorwaardelijk wegens verzet tegen de politie. Oe officier van justitie mr. P. A. H. Bos had tegen deze man, de 20-jarige accu-monteur J. A. D. C. tien we ken hechtenis onvoorwaardelijk ge ëist. In de late avonduren van 4 augus tus heeft de accu-monteur zich hef tig verzet tegen het optreden van de politie tijdens relletjes aan de Beijer- landselaan. Een politieman kreeg van deze jongeman enige stompen in het gezicht. Hij sloeg daarna op de vlucht, maar werd vier dagen later tijdens nieuwe onregelmatigheden aan de Beijerlandselaan gegrepen. Een dag daarna werd hij voor de officier van justitie geleid. De vier verdachten, die allen min of meer toevallig zoals ze zeiden op dat uur van de nacht bij het beeldje aanwezig waren, gaven toe dat ze de beledigende woorden, zoals het in spreekkoor roepen van „fascisten" hadden gebezigd. Een van hen had daar nog de term „Oranje-SS" aan toegevoegd. Bij de behandeling gis termiddag bleek dat ze eigenlijk niets met de zogenaamde provo's en rookmagiers hadden te maken. De Zaandammer E. was met nog zes jongelui uit Zaandam gekomen om daar in de Spuistraat eens te gaan kijken. Hij had zich laten meeslepen door de aanwezige massa. Wat er de week tevoren op dezelfde plaats was gebeurd had hij niet geweten. De Amsterdamse scholier B. had ook „fascisten" geroepen: „Om mijn gemoed te luchten". Volgens hem had de politie er blijkbaar plezier in gehad om er met de blanke sabel op los te slaan. „En ze bleven maar slaan, zowel op de provo's als op het overige publiek", aldus deze ver dachte, die overigens niet begreep waarom ze nu juist hem te pakken hadden genomen. Bindingen met de provogroep had hij niet. Met het roe pen van „fascisten" had hij niemand persoonlijk willen beledigen, want die agenten zijn het namelijk niet, meende B. Uiting aan gevoelens Ook de kantoorbediende C. B. had zijn stem aan het spreekkoor toege voegd omdat hij uiting wilde geven aan zijn gevoelens. „De politie sloeg er maar in het wilde weg op los", zei deze verdachte, die behalve „fas cisten" ook nog de kreet „Oranje- SS" had gebezigd. Hij had ook mee gedaan aan het gooien van blikjes naar de politie, maar dat was hem niet ten laste gelegd. De term „Oranje-SS" had hij nog nooit eer der gehoord. Telefoto ANP: Robert Manry de Amerikaanse journalist, die in rijn eentje de Atlantische Oceaan overstak, Toen hjj ze door and Bouwpolitie en arbeidsinspectie stellen een onderroek in naar het bedrnfs- had woensdag veel belangstelüng, toenMjto de haven van«ssen. Allemaal jongetjes, die de gebjuikenJ^ ongevai.dat woensdagochtendpiaatsvond op een scheepswerf in kS» wen. De Nijmegenaar S. was op weg aan de IJssel. Drie mensen kwamen hierbij om het leven.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7