i Matroos sloeg Rotterdamse classificeerder hoofd in Miele er is geen betere „PORTOFOONS" VOOR BROMMENDE AGENTEN „NSDAG 18 AUGUSTUS 1966 DE LEIDSE COURANT V .INA 7 Amsterdam: deze bouwvakarbeiders hebben geen hoogtevrees. Zij werken op 70 meter hoogte aan de straalzendertoren, behorend bij de tweede PTT- districtscentrale, waarvan heden officieel het hoogste punt yan 35 meter werd bereikt. Ruzie over kostgeld In een cel op het hoofdbureau van de Rotterdamse politie zit sinds dins dagavond de man die heeft bekend eerder op die dag de 46-jarige classi ficeerder A. Bogers uit de Maasstad met een zware hamer de schedel te hebben ingeslagen. Nadat de dader, de 42-jarige matroos L. van der H. uit Rotterdam zich op het hoofdbu reau vrijwillig had gemeld, vond de politie de classificeerder in zijn wo- Staalconstructie stortte in: Drie arbeiders zwaar gewond Omstreeks vijf uur gistermiddag zijn in Rotterdam drie arbeiders zwaar gewond toen op een bouwterrein bij de Zomerhofstraat een staalconstruc tie ineen stortte. De mannen, die werkten bij de bouw van een nieu we bakkerij van Co-op Nederland, vielen enige meters en kwamen op een betonnen vloer terecht. Twee van hen zijn ook nog getrof fen door een neerstortende stalen balk. De drie mannen /.ijn met am bulances naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Bouwpolitie en arbeids inspectie stellien een onderzoek in naar de toedracht van dit ongeluk. De bouw van de nieuwe bakkerij wordt verricht door de Bataafse aan nemingsmaatschappij. De 32-jarige ijzerwerker J. Lager waard uit Capelle aan de IJssel en de 40-jarige ijzerwerker J. G. Hak uit Sliedrecht zijn er net ergste aan toe. Zij waren het die door een ijzeren baik werden getroffen. ning aan de Zwarte Paardenstraat, badend in het bloed. Het slachtoffer moest met de groot ste spoed naar het Dijkzigtziekenhuis worden overgebracht, waar hij thans wordt geopereerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Tegen zes uur dins dagavond meldde Van der H. zich aan het Haagseveer. Daar vertelde hij enige tijd eerder een man in de Zwarte Paardenstraat de schedel te hebben ingeslagen. Hij had het slachtoffer hevig bloedend op 9traat achtergelaten, vertelde hij. De politie, die niet alles van het verhaal kon geloven, ging zelf een kijkje nemen in de Zwarte Paarden straat. Toen men daar niets vond werd het onderzoek op grote schaal voortgezet. Vrij snel vond men daar na het lichaam van de classificeerder in diens woning. Het verhoor dat de matroos werd afgenomen leverde het nieuwe en vermoedelijk juiste verhaal op. Van der H. bekende de politie namelijk dat hij dinsdag een hooglopende ru zie had met de classificeerder, bij wie hij sinds enige tijd inwoont. De twist - niet voor de eerste maal - was ontstaan over een door Bogers aangekondigde verhoging van het kostgeld. De onenigheid laaide zo hoog op dat de matroos een zware hamer greep en daarmee de classificeerder de schedel insloeg. Daarna vluchtte hij de stad in. Enige tijd later liep Van der H. het hoofdbureau binnen waar hij zijn eerste - niet geheel juiste - bekentenis aflegde. Bij een verkeersongeluk in Rot terdam is de 18-jarige kantoorbe diende R. L. Weemering uit de Maas stad om het leven gekomen. Het on geluk gebeurde toen de kantoorbe diende op de Oosï-Sidelingen met zijn bromfiets slipte en ten val kwam waarna hij werd overreden door een hem tegemoetkomende vrachtauto. Miljoenste bezoeker op Schiphol Het jaarlijkse dagje uit naar de luchthaven Schiphol is voor het echt paar G. Goorhuis-Lippinkhof uit Huis ter Heide dit keer een onvergetelijke dag geworden. Om tien minuten over elf kocht de heer Georg Goorhuis (68 jaar) bij de portier van de lucht haven twee kaartjes, waarmee hij zich behalve de toegang tot Schiphol tevens de eer van de miljoenste be zoeker van het jaar 1965 verwierf. Het echtpaar werd bij de hoofdin gang van Schiphol verwelkomd door het hoofd van de afdeling juridische en commerciële zaken van de N.V. luchthaven, mr. M. A. Hagenaar, die een retourbiljet voor een gratis vliegreis naar Parijs aanbood met een kleine tegemoetkoming in de verblijfskosten aldaar. „Ik ben blij en erg verrast", zei de gepensioneerde hoofdinspecteur van de Zeistor politie. „Mijn vrouw en ik hebben nog nooit gevlogen en het is de eerste keer dat wij Parijs zullen bezoeken". Voor zijn 67-jarige echtgenote Johanna zal een lang ge koesterde wens eindelijk in vervul ling gaan. „Ik heb altijd graag wil len vliegen maar mijn man voelde daar niet zoveel voor". De miljoenste bezoeker kwam dit jaar acht dagen eerder dan vorig jaar. Aalsmeerse bloemencorso „BLOEMEN UIT EUROPA'S HOF" Onder het motto „Bloemen uit Europa's hof" rijdt zaterdag 4 sep tember het 18e Aalsmeerse bloemen corso naar Amsterdam. Het wordt gevormd door 21 praalwagens en 27 met bloemen versierde personen auto's. Elke praalwagen beeldt een bepaald land uit. De uitgebeelde landien worden elk vertegenwoordigd door een meisje in nationale klederdracht, dat een ereplaats krijgt tussen de bloemen. Ontwerper van het corso is de KLM- piloot Harry Bouwmeester. Voor het merendeel zijn de meisjes ook afkom stig van buitenlandse X LM-vestigin gen. Ook vijf landen achter het ijzeren gordijn sturen een vertegenwoordig ster. 's Middags om vier uur defileert het corso op de Dam. Korfoe: het kleine Griekse prinsesje Alexia veilig in de armen van haar moeder koningin Anne-Marie op het paleisbalkon. Naast de koningin, gekleed in de regionale klederdracht, koningin-moeder Frederika en haar broer prins George. VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE. GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM. (Advertentie) UTRECHTSE PRIMEUR: Jongetje speelde met vuur. De brand, die zaterdagmorgen de historische „Vrankhoeve" in Heerlen heeft verwoest, is ontstaan doordat een 8-jarig zoontje van een in de hoeve logerende Amsterdamse fa milie, met vuur heeft gespeeld, zo heeft de recherche in Heerlen giste ren meeaedeeld De schade wordt door de brand weer op 100.000 gulden geschat. De vader van het jongetje is voor wette lijke aansprakelijkheid verzekerd, maar de grootte van de verzekering dekt de schade maar voor een deel. „MISDADIGHEID IN ONS LAND NEEMT NIET TOE" De criminaliteit in Nederland neemt niet toe, er is eerder sprake van een daling. Dit geldt ook voor de agres sieve misdrijven als mishandelingen, doodslag, moord en voor zedenmis drijven. Dit verklaarde drs. J. Tul- kens, hoofd van het wetenschappe lijk voorlichtings- en documentatie centrum van het Ministerie van Jus titie gisteravond in een vraaggesprek voor de KRO-radio. Het is wel juist, dat het aandeel van de jeugd in de misdadigheid gro ter is geworden, maar men moet daarbij in het oog houden, dat thans in vergelijking met enkele jaren te rug een groter aantal minderjarigen voor de strafrechter komt te staan. Vroeger werden veel minderjarigen in inrichtingen geplaatst, zonder voor de strafrechter te zijn geweest, aldus drs. Tulkens. Niet alleen de met mobilofoons uit geruste surveillancewagens en solo motoren van de Utrechtse politie zullen voortaan rechtstreeks in con tact staan met het politiebureau, maar ook de agenten die per snel- brommer of motor met zijspan sur veilleren. Als eerste in den lande krijgt het Utrechtse politiekorps na melijk de beschikking over porto foons. Het voordeel van deze transistor - apparatuur is, dart de portofoons ver plaatsbaar zijn en niet zoals de mo bilofoons worden aangesloten op de accu van die auto, de portofoons wer ken op baitterijen. De relatief kleine apparaatjes wor den op de tank van de bromfiets ge plaatst. Ze zijn zo lacht, dat de agent ze desgewenst ook met een riem over de schouder kan hangen, zodat hij ze niet per sé op of in de buurt van de bromfiets hoeft te gebruiken. De Utrechtse politie neemt op het ogenblik een proef met vier porto foons. Voorlopig moeten alle gesprek ken via de meldkamer van het hoofd bureau worden gevoerd, maar over enkele maanden zullen de surveil lerende agenten ook rechtstreeks de wachtcommandanten van hun afde lingsbureaus kunnen oproepen en omgekeerd. Op de meldkamer kunnen ook verbindingen tot stand worden gebracht tussen de surveillerende brommers en auto's onderling. ZESTIG SNELBROMMERS De Utrechtse politie beschikt over in totaal zestig snelbrommers hier van worden er veertig gebruikt in de surveillancedienst. Omdat de porto foons verwisselbaar zijn, zullen niet alle brommers met deze apparatuur behoeven te worden uitgerust. Hoe veel er precies worden aangeschaft, staat nog niet helemaal vast. De waarnemend commandant van de surveillancedienst, hoofdinspec teur I. P. Meindersma, is bijzonder ingenomen met deze verdere ver volmaking van de technische uitrus ting van zijn dienst. Tot invoering van dit moderne communicatiesysteem is onder meer besloten met het oog op het personeelsgebrek. Zestien jaar geleden kreeg de Utrechtse politie voor het eerst de beschikking over enkele mobilofoons. Ze werden gebruikt bij het regelen van het verkeer. Later werden ook de surveillancewagens en de solo- motoren van de verkeersdienst (rijks wegen) met mobilofoons uitgerust Timmerlieden bedolven onder hoge stellage Twee Rotterdamse timmerlieden hebben gisteren in Den Haag een hachelijk avontuur beleefd: zij wer den in een lichtschacht in aanbouw aan het Vlamenburg onder hout be dolven, toen een vijftien meter hoge stellage instortte. Beiden kwamen met enkele verwondingen aan en de schrik in de benen vrij. De 19-jarige L. D. rolde met de stellage naar beneden. Hij werd ta melijk snel uit zijn benarde positie bevrijd. De 40-jarige A. J. van der G.. die onder in de schacht aan het werk was, had praatjes voor tien. terwijl brandweerlieden en mensen van de bouwonderneming voorzich tigjes het hout verwijderden. Hier mee waren twee uren gemoeid alvo rens Van der G. uit de liftschacht kon kruipen. Beide mannen werden voor onderzoek naar een ziekenhuis gebracht. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Biografie Portugal leverde verdachte van Rotterdamse juwelenroof uit De Rotterdamse justitie beschikt nu over alle drie verdachten van de begin mei van dit jaar gepleegde in braak bij de juwelier Siebel in Rot terdam. De staatspolitie van Portu gal leverde dezer dagen de 25-jarige Ary B., die kort na de kraak naar dit land was gevlucht, uit aan de justitie. Hij zal binnenkort voor de officier worden geleid. De buit van de inbraak bij Sie'oel vertegenwoordigde een verkoopwaar de van ongeveer 150.000.— Met de uitlevering van B. is de zaak zo goed als rond. Naast de drie verdachten van de inbraak arresteer de de politie destijds ook een groot aantal helers. Een belangrijk deei van de buit heeft de politie kunnen ach terhalen. Boerderij uitgebrand: 200.000,- schade Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de landbouwer J. ter Weele in de buurtschap Weldam, gemeente Ambt-Delden. De boerderij waarvan de waarde met inhoud, vrij wel het gehele meubilair en de vol ledige hooivoorraad, op minstens twee ton getaxeerd werdbrandde tot de grond toe af. De brand is vermoedelijk veroor zaakt door las werkzaam heden van een smid, die de laatste hand legde aan een grote vernieuwing in de boerderij, bij welke werkzaamheden het hooi vlam heeft gevat. De oude boerderij, daterend uit 1853, was verzekerd doch de ver nieuwingen nog niet. Een groot aan tal varkens kon tijdig worden gered. Principiële bezwaren koningin Wilhclmina teSen ™ndagsarbeid In het komende najaar zal bij uit geverij Leopold te Den Haag een biografie verschijnen van koningin Wilhelmina, getiteld „Wilhelmina, prinses - koningin - prinses", en in opdracht van het ministerie voor Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk geschreven door Henriette L. T. de Beaufort. Mevrouw De Beaufort is als his torica o.m. bekend geworden door haar werk over Gijsbert Karei van Hogendorp, dat in 1950 werd be kroond met de prijs voor letterkunde van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Zij heeft voorts boeken over Willem de Zwij ger, Rembrandt en Cornelis van Vol lenhoven op haar naam staan. Spoe dig na het overlijden van koningin Wilhelmina is mevrouw De Beaufort begonnen met het bestuderen en or denen van de omvangrijke stof. Bij het invoeren van zondagsarbeid in industrieën in Leerdam en in Wormer, zullen werknemers die prin cipiële bezwaren hebben tegen wer ken op zondag hiervoor niet worden aangewezen. Dit zegt minister Veld kamp (sociale zaken en volksgezond heid) in antwoord op schriftelijke vragen van het tweede kamerlid Van Dis (SGP) Voordat het districtshoofd der ar beidsinspectie een vergunning tot het verrichten van zondagsarbeid ver leent, is er steeds overleg mei de vertegenwoordigers der werknemers organisaties en de daarbij betrokken werknemers. In deze gevallen is ge bleken, dat werknemers die bezwaren - met name ook van levensbeschou welijke aard - tegen zondagsarbeid hebben, hiervoor niet zullen worden aangewezen. De werknemers, die bezwaren naar voren brachten zullen met andere werkzaamheden worden belast, zod'at TUINKABOUTERS IN SOORTEN De meest verkochte tuinkabouters in West-Duits- land dragen de gezichten van Willy Brandt, Konrad Adenauer en Ludwig Erhard (v.l.n.r). Leidse werd honderdduizendste Algemeen gesprekcentrum tentoonstellingbezoeker Een grote verrassing was het voor rnej. mr. Liesbeth Zuurdeeg en haar verloofde mr. H. W. van Soest, toen bleek dat zjj de honderdduizendste be zoeker was op de tentoonstelling over Karei de Grote In Aken. Mej. Zuurdeeg, assistente van prof. mr. R. Feenstra, hoogleraar in het Ro meinse recht en zijn geschiedenis aan de Leidse universiteit en haar ver loofde, die wetenschappelijk ambte naar oud-vaderlands recht is, kregen van de voorzitter van de tentoonstel ling prof. dr. Braunfels de omvang rijke catalogus van de expositie en een boek aangeboden. Het dochtertje van dr. Braunfels bood mej. Zuur deeg bloemen aan. gehandicapten Het onlangs opgerichte „Algemeen Gesprekscentrum Gehandicapten" heeft 24, 25 en 26 september op het landgoed „Die Hooghe Hoenderbergh" in Groesbeek een bijeenkomst belegd vooi allen die wezenlijk geïnteres seerd zijn in de problematiek van het gehandicapt-zijn anno 1965. De bedoeling van de gehandicapten organisatie is tot een zelfgeleide or ganisatie te komen, waar de gehandi capte met zijn specifieke moeilijk heden terecht kan. De inititatiefne mers zijn allen gehandicapt en onder ie dertig jaar. Volgens gegevens van de organi satie telt ons land ongeveer 400.000 minder-validen, diat is drie procent van de bevolking.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7