3)e CclcbeSou/fca/nt Indonesische commando's slaan opstand in West-Irian neer Papoea's grepen naar wapens tegen arrogante ambtenaren Vliegtuigbenzine vernietigd Aardverschuivingen, over stromingen en scheepsramp De Russische maanfoto's tonen vele kraters DE ONLUSTEN IN DE STRATEN VAN LOS ANGELES GELUWD Nationale garde blijft waken Stoffelijke resten ontdekt onder vloer van kapperszaak 20-jarige moordenaar gearresteerd Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BDREAD PAPENGRACHT 32 DINSDAG 17 AUGUSTUS 1965 56e JAARGANG K De Papoea neemt het niet langer 8.39 (tussen 18.00 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,83 p.w., f3,55 p. mnd., 10,70 p.kw. Franco p.p. 11.20. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Enige duizenden in de oerwoudstrijd geoefende Indo nesische commando-manschappen hebben vorige week een gewapende opstand in West Irian neergeslagen. Vorige week werden de troepen in 2 van de Garoeda- luchtvaartmaatschappij gecharterde toestellen van hun basis in Java naar West Irian gevlogen. De vliegtuigen hebben een week lang een luchtbrug onderhouden om de troepen naar dit voormalige Nederlandse gebied te vliegen. Er zijn vierentwintig arrestaties verricht. TRIANK^AR0E CHILI GETEISTERD DOOR STORMEN Een derde deel van ChilJ heeft te lyden van overstromingen, veroorzaakt door de zware stormen, welke de afge lopen week het land hebben getroffen. Maandag was de dodenlijst tot 98 ge stegen, terwijl het aantal daklozen de 70.000 heeft overschreden. Tweeën twintig van de 25 provincies zyn zwaar getroffen. De grote steden Valparaiso, Santiago en Concepcion zijn zo goed als geïsoleerd. In het zuiden staat een gebied met een breedte van 1.600 km tussen Conquimbo en Puerto Mont onder water. Wegen en bruggen zijn onbe gaanbaar, de verbindingen zyn uitge vallen. Volgens het Chileense ministerie van binnenlandse zaken kwamen 51 personen om het leven bij instortingen en aardverschuivingen, terwijl 45 be manningsleden van het patrouillevaar tuig „Janequeo" verdronken toen hun schip aan de zuidkust vastliep en door midden brak. Ongeveer 30.000 bewoners van ar beiderswijken in Santiago moesten worden geëvacueerd, doordat de rivier de Maphocho en het San Carlos-kanaal buiten hun oevers traden. In de bene denstad van Valparaiso staat een hal ve meter water, waardoor de bevolking zich per boot beweegt. In de provincie Coquimbo zit men zonder licht sedert het krachtstation grotendeels werd vernield. Verscheidene radiostations zenden een voortdurende stroom oproepen om hulp uit. De weerkundigen meldden inmiddels dat een nieuwe storm over de Stille Oceaan in aantocht is, juist in de rich ting van het zwaargetroffen Chili. Scheepsramp. Drie en veertig opvarende van het Chileens marinevaartuig „Janequeo" zijn verdronken. Het schip is ter hoog te van Valdivia, 900 km ten zuiden van Santiago, bij zwaar stormweer op de rotsen gelopen. De Janequeo was bezig de vastge lopen patrouilleboot Leucoton vlot te trekken, toen de tros in de schroef ge raakte. Het schip was daardoor aan de woeste golven overgeleverd. De Ja nequeo telde 71 koppen. Het christelijke dagblad „Sinara Harapan" maakte gisteren van deze eerste gewapende opstand sedert de overdracht van West-Irian aan Indo nesië in mei 1963 melding. Volgens genoemd blad hadden de opstandelingen de beschikking over tweeduizend geweren, die de Ameri kanen tijdens de tweede wereldoor log hebben uitgeworpen ter bewape ning van de oerwoudstrijders tegen de Japanners. „Sinara Harapan" meldde, dat de opstandelingen enige honderdduizenden liters vliegtuig- benzine hebben vernietigd waardoor het regionale luchtverkeer volkomen gestagneerd is. Een plan ter vernie ling van de water- en olie-installa ties op het eiland Biak werd volgens het blad verijdeld. De ongeregeld heden in West-Irian zouden gedeel telijk moeten worden toegeschreven aan wrijving tussen de plaatselijke bevolking en de Indonesische ambte naren in het gebied, die naar het oordeel van de Westiriaanse bevol king arrogant optreden. NOG STEEDS GEVECHTEN? Intussen maakt een bericht uit Londen melding van nog steeds voortdurende gevechten in het ge bied van Manokwari, dat gelegen is op het schiereiland Vogelkop, het westelijke deel van het op twee na grootste eiland ter wereld. De Indo nesiërs zouden zijn vastgelopen in het bijna ontoegankelijke bergland. Hun tegenstanders zijn de Arfak- kers, die beschouwd worden als de meest onafhankelijke en strijdvaar dige inboorlingen van het Papoea volk. Tijdens de tweede wereldoor log waren zij het, die tegen de Ja panse bezetters in opstand kwamen en gebruik maakten van Amerikaan se geweren, die voor hen werden gedropt. Verbeten maakten de in boorlingen jacht op de terugtrekken de Japanners en duizenden van hen werden door de Papoeas in de pan gehakt. GEWEREN Die geweren zijn na de strijd steeds in het bezit van de inboor lingen gebleven. Pogingen door het herstelde Nederlandse bestuur om ze weer terug te krijgen hebben steeds gefaald. Nu zijn ze dan wèl te voor schijn gekomen voor de strijd van dit trotse en zelfbewuste volk van Arfak tegen de arrogantie van de huidige bestuurders, de Indonesiërs. De Sowjetrussische natuurkundige Joeri Lipsky heeft maandag aan de hand van de nieuwe Russische maan foto's verklaard, dat er op de vanaf de aarde onzichtbare kant van de maan betrekkelijk weinig „zeeën" voorkomen. Het gebied aldaar is hel derder en meer bergachtig. De meest interessante ontdekking is, dat er een aantal kraterketens zijn van hon derden kilometers lengte. Het noor delijke deel van #de „achterkant" van de maan wordt" gevormd door een groot continent, veel groter dan het noordelijke continent aan het zicht bare deel. In het continent aan de achterzijde komen uitgestrekte de pressies voor, met veel over elkaar heen grijpende kraters, zoals in het Delandre-gebied aan de zichtbare kant. Op een van die foto's, die een gebied van bijna vijf miljoen vier kante kilometer toont, zijn 4 kraters met een middellijn van meer dan 200 km te tellen. Er komen verder 20 kraters van 100 tot 200 km, 60 van 50 tot 100 kilometer, honderd van 20 tot 50 en vierhonderd van 10 tot 20 km op voor. Cape Kennedy: De Amerikaanse astronauten Gordon Cooper (rechts, com mandant) en Charles Conrad maken een test in een model van de Gemini-V capsule. De lancering voor de achtdaagse ruimtevlucht wordt 19 augustus verwacht. In de neger wijk van Los Angeles lijkt het oproer, dat daar de afgelo pen vier dagen woedde, bedwongen, maar nu is het ook in andere Califor- nische steden onrustig geworden. In alle plaatsen met een grote negerbe volking is de politie in staat van pa raatheid gebracht. Moord op kind in Hilversum na 272 jaar opgelost Gisteravond, na twee en een half jaar, is de verdwijning opgelost van de negenjarige Arie van Hemert uit de Nieuwe Doelenstraat in Hilver sum. Het kind blijkt om het leven te zijn gebracht op het erf van de kapperszaak van de Nieuwe Doelen straat in Hilversum door de nu twintigjarige magazijnbediende H. G. G. I. Hij is vannacht door de politie bij familie in Amstelveen van zijn bed gelicht. SPOOR Het kind was op 13 februari 1963 's avonds om zeven uur uitgestuurd om zijn broertje te halen, dat speel de bij een familie, die het café be woonde op de hoek van de Groest en de Nieuwe Doelenstraat. Enige ogenblikken later kwam het broer tje eigener beweging naar huis, maar van Arie werd niets meer bespeurd. Twee en een half jaar lang heeft de Hilversumse politie het onderzoek intensief voortgezet, maar tot gister avond was er geen spoor van ont dekking. Het ergste was al lang voor Arie gevreesd. Deze vrees is nu be waarheid. ONDER VLOER De huidige bewoner van het pand aan de Nieuwe Doelenstraat, even eens een kapper, heeft de Hilver sumse politie aan de oplossing ge- Boulogne Sur Mer: Het wrak van het Jodel sportvlieg tuig, waarmee het echtpaar Haarhuis uit Arnhem met de dochter en haar verloofde, de heer Van der Ven uit Spekholzerheide, zijn verongelukt Het toestel is bij de Franse kust in zee gestort. Zoekt U een GOUDEN ARMBAND of COLLIER voor 70.- en 100.- of 300.- en 800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG. MAANDAG DE GEHELE DAG GESLOTEN (Advertentie) holpen. De moord werd ontdekt, doordat deze kapper in zakelijke re latie stond tot een oom van het slachtoffertje, de heer P. Samen had den ze meermalen gesproken over het verdwijnen van Arie en ook had de kapper al eens gezegd, dat het in zijn zaak zo vaak onfris rook. Toen dit gisteren weer het geval was, besloot de oom dan maar eens onder de vloer te gaan kijken, om dat hij vermoedde, dat dit mogelijk in verband kon staan met het ver dwijnen van Arie. Tussen de vloer van het pand en de grond bevinden zich loze ruim ten. De oom van Arie kroop langs een moeilijke weg naar een veraf gelegen compartiment en trof daar inderdaad restanten aan, die de stof felijke resten van het kind zouden kunnen zijn. Onmiddellijk waar schuwde hij de politie. De stoffelijke resten waren bedolven onder een grote hoeveelheid textiel. Alles is in beslag genomen. Bij het stoffelijk overschot werden tou wen aangetroffen, waarmee het ventje vermoedelijk vastgebonden is geweest. Het kind is op het erf van het huis door wurging om het leven gebracht. Aan kledingresten kon het slachtoffertje worden geïdentificeerd. BEKENTENIS Omtrent de motieven van de da der is nog niets bekend. Commissa ris P. J. van IJzendoorn verklaarde, dat de dader na het eerste verhoor, waarbij hij bekende en toegaf altijd in de vrees te hebben geleefd, dat er iets van zijn daad zou uitkomen, niet meer in staat was een verder verhoor te ondergaan. Vannacht waren bij het uitgebrei de onderzoek aanwezig de officier van justitie te Amsterdam, mr. W. Tonkens en mr. J. H. Bergsma, even eens van de Arrondissementsrecht bank te Amsterdam. Onder leiding van laatstgenoemde zal het onder zoek worden voortgezet. GEEN VERDENKING Niemand had destijds iets van het verdwijnen van Arie bemerkt en ge durende de afgelopen twee en een half jaar was er ook nimmer enige verdenking gerezen tegen de zoon van de vorige kapper. Ook de vader van de jongen heeft niets bemerkt. De ouders van Arie van Hemert, die nog vier kinderen hebben, zijn onmiddellijk op de hoogte gebracht. Zij hadden nog een kleine hoop, dat het kind levend zou worden terug gevonden. Het ouderlijk huis van Arie lag op veertig meter afstand van het erf van perceel 29a. Er lig gen slechts vijf huizen en enkele steegjes tussen. De 15.000 leden van de nationale garde zullen nog niet worden terug getrokken. De brandweerlieden strij- dèn inmiddels nog steeds tegen de talrijke branden, die zij niet eerder te lijf konden gaan vanwege de voortdurende beschietingen uit deu ren en vensters. De brandweerman nen dragen nu kogelvrije vesten. In Bakersfield, 160 km ten noorden van Los Angeles, zijn drie negers ge arresteerd wegens het werpen van molotov-cocktails naar auto's in een wijk voor blanken. In de wijk Long Beach van Los Angeles, waar zondagavond een blan ke politieman werd doodgeschoten bij een oproer van een vijftigtal ne gers, is een uitgaansverbod afgekon digd. De politie deelde mee, dat zij er de toestand nu in de hand heeft. Ook in Vannuys, een voorstad van Los Angeles, kwam het tot een incident. Daar werd een pakhuis in brand ge stoken, waarop de politie negen ne gers arresteerde. Een negerin werd gewond door een kogel, afgevuurd door een politieman. In Wilmington en in. het centrum van Los Angeles werden enkele houtloodsen in de as gelegd. Ook in San Diego, 190 km ten zui den van Los Angeles, hebben zich onlusten voorgedaan. Een blanke werd daar bij een door negers ver oorzaakte rel neergestoken en in drie winkels werd brand gesticht. In Syl- mar werden huizen van blanken be schoten en op de Hollywoodboule- vard in Hollywood ontploften enkele zelfgemaakte brandbommen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zuidwestelijke wind Terwijl de luchtdrukverschillen in West-Europa gering zijn, verplaatst zich zuidelijk van IJsland een oceaan depressie naar het oosten. De hiermee samenhangende luchtdrukdalingen breidden zich over de Britse eilanden uit. Voordat de invloed van de depressie in ons land merkbaar wordt, passeert dinsdagavond nog een kleine storing uit Frankrijk met enkele lokale on weersbuien ons land. Verwacht wordt, dat morgen de wind naar zuidweste lijke richting draait en iets in kracht toeneemt. Aanvankelijk komen nog op klaringen voor, in de loop van de dag zal er geleidelijk meer bewolking bin nen drijven. De kans op frontale regen is tot morgenavond nog klein. Door de aanvoer van lucht uit het gebied rond om Het Kanaal zullen de temperaturen morgen iets lager zijn dan vandaag. ZON- EN MAANSTANDEN 13 aug. zon op 05.28: zon onder 19.58 maan op 22.22; maan onder 12.00 H ougwalerstanden IC aug. v.m. 8.34; n.m. 20.37 KORRELTJE Eeuwige waakzaamheid is de prijs voor succes

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1