NOORDWIJK VIERDE GOUDEN PRIESTERFEEST VAN EM. DEKEN BRINKMAN Grote belangstelling van overheid en bevolking Enorme verkeersdrukte in weekeinde Ook spoorwegen Twee doden Treinmachinist voorkwam ramp Helper bleek aanrander Overvallers kwamen van koude kermis thuis VISIE OP ra TELEVISIE l&AANDAG 16 AUGUSTUS 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Noord wijk beiden op vakantie waren schriftelijke gelukwensen bin nengekomen, alsmede een groot aan tal andere brieven en telegrammen. DANKWOORD Als laatste spreker nam deken Brinkman zelf achter de microfoon plaats. Hij dankte voor de overgrote belangstelling, die hij van zo vele zijden ondervonden erg op prijs stelde. „Vijftig jaar is een hele tijd", aldus spr., „maar voor mij zijn ze omgevlogen. Een gouden priester feest is geen verdienste, doch een gave Gods. Ik ben blij en dankbaar, dat u allen met mij voor die gave mijn vreugde en dankbaarheid hebt willen delen. Blij en dankbaar ben ik ook voor zo veel vriendschap, in mijn leven ondervonden", zo besloot de jubilaris. Alle aanwezigen namen toen de gelegenheid te baat de jubilaris met een handdruk persoonlijk geluk te wensen, alvorens een zeer drukke receptie begon. Kerkelijk werd het feest besloten met een danklof. Des avonds bracht de harmonie „Excelsior" hem een serenade. i Met de vele woorden vriendelijk en dankbaar over zich heen gaan. Naast hem deken P. A. v. d. Bosch en enkele familieleden. g-Maria ten Hemelopneming, de eertijds klassieke datum van de priesterjubilea in het (ongesplitste) bisdom Haarlem, heeft de rustend- deken Tan Noordwijk, J. P. A. Brinkman, zijn goudenpriesterjubileum gevierd. Velen waren gekomen om hem hulde te brengen, lof toe te ■waaien, dank te betuigen, of hem de hand te drukken tot gelukwens. Het feest begon 's morgens met een plechtige mis uit dankbaarheid in de paro chiekerk van St. Jeroen, opgedragen door de jubilaris met deken P. A. v. d. Bosch als presbyter-assistens, en de kapelaan J. C. H. v. Winkel en J. W. Braakman als diaken en subdiaken. De kerk was feestelijk versierd met een groot aantal gladiolen. ganger namens de parochie 'n band- Onder leiding van dirigent W. van recorder aan, die meteen daarop een Oeldre zong het parochiële mannen- klankvolle weergave liet horen van en. knapenkoor de vierstemmige het juichende „Alleluja", dat 'smor- Misse in G-dur van Franz Schubert gens tijdens de plechtige mis was met begeleiding van strijkers en bla- gezongen, zers van het Leids amateurorkest. Sopraansoliste was Anneke v. d. DE BURGEMEESTER Holst, Jan Altena en J. van Graas zongen respectievelijk de tenor- en baspartijen. De predikatie werd ge houden door een oud-kapelaan van de parochie P. C. M. Mussert, die een terugblik wierp op een halve eeuw priesterschap. De persoonlijke noot ontbrak daaraan niet, speciaal voor de wijze waarop de jubilaris zjjn emeritaat beleeft, vroeg de pre dicant aandacht. Aan de ouderen van dagen weet deken Brinkman nog veel geestkracht mee te geyen. RECEPTIE Behalve een feestelijk ontbijt, waaraan de jubilaris met familiele den en een aantal andere genodigden aanzaten, werd hem 's middags een zeer druk bezochte receptie in het hotel „Het Hof van Holland" aan geboden, waar in vele toonaarden gezegd werd wat de verschillende sprekers op het hart hadden. Aan wezig waren onder de velen burge meester mr. G. F. W. van Berckel an de wethouders Vogelaar en Den ótter (wethouder Sedelaar was met vakantie afwezig), oud-gemeente- secretaris Ike, verschillende raadsle den, burgemeester en mevr. v. d. Weyden van Noordwijkerhout, de eerw. moeders Allegonda (alg. over ste), Augustina en Tecla van Huize St. Jeroen, het kerkbestuur, een aantal oud-kapelaans van deken Brinkman en vertegenwoordigers van het Noord wij kse organisatie- leven. De heer H. T. v. Bourgondièn, voorzitter van het parochiecomité, riep allen een hartelijk welkom toe, £rak een openingswoord en leidde verschillende sprekers in. DEKEN v. d. BOSCH Als eerste spreker verscheen ach ter de microfoon de opvolger van de jubilaris, deken P. A. v. d. Bosch. Deze wees op de wens van de jubi laris het feest bescheiden te vieren, maar, aldus spr., bescheiden feest te vieren is in Noordwijk een hele toer, we doen het dus „bescheiden op z'n Noord wij ks". In een geestige toespraak, waarin overigens vanzelfsprekend de ernst niet ontbrak, sprak hij namens de parochie dank uit voor het vele goeds, dat deken Brinkman in Noordwijk heeft verricht en nog ver richt door de uitoefening van een apostolaat in Huize St Jeroen. Deken v. d. Bosch bood zijn voor lijk met menselijke reacties onder de mensen verkeerd, maar met grote waardigheid, goede smaak en veel allure". Het woord werd verder nog ge voerd door pastoor J. Verhaar uit Monnikendam, pastoor A. J. Hartog uit Den Haag (beiden oud-kapelaans van deken Brinkman) en de heer S. W. Neefjes, hoofd van de Ulo school. Van wethouder Sedelaar en ds. Deken Brinkman: „Blij en dankbaar Dekker, gereformeerd predikant te voor veel vriendschap". Burgemeester v. Berckel: „Daar staan we dan weer". Op een wijze, die we wel gewend zijn van burgemeester mr. G. F. W. van Berckel spits en speels bracht deze de gelukwensen van het gemeentebestuur over. „Daar staan we dan weer", aldus de burgemees ter. „Plechtigheden als deze krijgen altijd een cliché-karakter, wanneer ze tenminste niet in Noordwijk plaatsvinden". In zijn geestige toespraak zei spr. onder meer: „Wierook, die niet wer kelijk gebrand wordt en uit het hart komt, is een gave, die niets te bete kenen heeft". En voorts: „Mijn eigen woorden tel ik voor niets, maar wat ik wél tel is, dat u emeritus-deken bent, op wiens feest het gehele ge meentebestuur aanwezig is, omdat uw diensten aan de gemeenschap zo veel betekend hebben in uw 50-jarig priesterleven. Want behalve „de man" waarderen wij ook de dienst: Mensen bij O.L. Heer te brengen en zo mogelijk omgekeerd". De burgemeester besloot met vast te stellen: „U hebt bijzonder mense- Oc vertegenwoordiging van het gemeentebestuur: burg. mr. G. F. W. van Berckel, wethouder Vogelaar en oud-gem. seer. Ike. Op de wegen rond Utrecht was het zaterdag een drukte van belang. De drukte concentreerde zich voor een groot deel op de autoweg Arnhem Utrecht. Uit de richting Arnhem zocht een grote stroom auto's, voor naar schatting 80 procent Duitse, zich een weg naar onze Noordzeekust. Uit de richting Den Haag spoedden vele auto mobilisten zich via de wegen rond Utrecht naar het oosten. Enkele kleine kettingsbotsingen in de buurt van het verkeersplein Ouden rijn zorgden gisterochtend voor enige stagnatie, hetgeen de Utrechtse ver keerspolitie handen vol werk opleverde. Filevorming kon niet uitblijven. Rond het middaguur had zich bflvoorbeed op de weg ArnhemUtrecht een rfj auto's geformeerd van Bunnik tot het verkeersplein Oudenrijn. Zondag heeft Oudenrijn een van de drukste dagen van dit jaar beleefd. Ge durende het grootste deel van de dag kreeg het plein enorme ryen auo's uit alle richtingen te verwerken. De drukte begon al 's ochtends vroeg en hield onafgebroken aan tot onge veer één uur 's middags. Op dat tijd stip waren alweer veel Duitsers, die een deel van het weekeinde aan zee hadden doorgebracht, op de terugweg. Tot 's middags half vier was er een kleine adempauze maar daarna kozen weer duizenden automobilisten, zowel uit het oosten, het noorden als uit het westen, richting Oude Rijn. Uit de richting Den Bosch was het aanmerkelijk minder druk dan op de andere wegen die naar Nederlands meest frequent omreden plein leiden. Twaalf man van de Utrechtse ver keerspolitie waren er alleen al nodig om enige orde in het erkeer op het plein te scheppen. Dat er uitgebreide files ontstonden was niet te voorkomen. Een paar klei ne kettingsbotsingen zorgden voor wat extra stagnatie. Ook gedurende het grootste deel van de avond was het op de wegen rond Utrecht bijzonder druk. Het was zaterdag niet alleen druk op de weg. Ook de spoorwegen heb ben handen vol werk gehad. In het ge hele land was het bijzonder druk, maar het vervoer naar en van de stranden zorgde voor enkele pieken. Tussen Am- sterdam en Zandvoort en Rotterdam Hoek van Holland bijvoorbeeld werden in totaal acht extra treinen ingelegd. 13.000 Reizigers werden zaterdag van Amsterdam naar Zandvoort ge bracht, van Rotterdam uit gingen er vijfduizend per spoor naar Hoek van Holland. Het was verder erg druk op de Brabantse lijnen en op die in de kop van Noord-Holland. Ook de Val kenburg exprestreinen waren overvol. Met auto tegen boom De 20-jarige J. Nolten uit Breda is in de nacht van zaterdag op zon dag op de Leursebaan in Breda do delijk verongelukt, doordat hij door onbekende oorzaak met zijn auto van de weg raakte en tegen een boom botste. Hij overleed ter plaatse aan de hierbij opgelopen verwon dingen. De auto werd geheel ver nield. Uit auto geslingerd In de nacht van zaterdag op zon dag is in de Weebosch, gemeente Bergeyk (N.B.) een personenauto met drie inzittenden over de kop geslagen. De heer Stohman uit Amster dam is daarbij om het leven geko men. De twee andere inzittenden wer- den.evenals de heer Stohman uit de wagen geslingerd, toen deze in een bocht over de kop sloeg. Zij wer den met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis in Eindhoven ver voerd. Verkeersongeval bij Maaseijk De 30-jarige L. Ofman uit Valken burg is zaterdagavond bij een ver keersongeluk op de Steenweg bij Maaseijk in Belgisch Limburg om het leven gekomen. Hij reed als passagier in een Duit se personenauto, toen deze wagen van de weg raakte en tegen een boom reed. De heer Ofman was op slag dood. De enige andere inzittende, een Duitser, werd gewond. Dode en vier gewonden bij verkeersongeluk Bij een botsing tussen twee auto's op de Leutherberg iii Venlo is gis teren de 26-jarige A. van der Slik uit Venlo zo zwaar gewond, dat hij enkele minuten na het ongeval over leed. Drie andere inzittenden van de auto waarin h)j zat en de bestuurster van de andere uit Duitsland afkom stige auto, werden ernstig gewond naar een ziekenhuis in Venlo ge bracht. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Auto over de kop geslagen Op Rijksweg 63, Eindhoven-Oir- schot is zaterdag de 22-jarige onge huwde Tilburgenaar H. Gerritsen, toen hij per auto naar huis reed, dodelijk verongelukt. De auto is een eind door de mid denberm gereden, over de kop ge slagen en in de rechterberm van de weg beland. De bestuurder werd uit de wagen geslingerd en kwam op het wegdek terecht. Hij werd naar het binnenziekenhuis in Eindhoven ge bracht, waar bij aankomst bleek dat hij was overleden. Two-seater vloog uit de bocht In het buurtschap De Kamp, op de weg tussen Well en Bergen in Noord-Limburg is gisteren een two- seater, met drie jeugdige Duitsers met grote snelheid uit de bocht ge vlogen. De 18-jarige Th. Schagen uit Winnekedonk bij Kevelaer werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. De jongen zou achter de twee an dere inzittenden hebben gezeten op de rand van de cabine met de benen over de rugleuning van de twee stoe len. Ook de bestuurder van de auto, de 23-jarige L. Prijs, en de derde inzittende, de 21-jarige W. Ripkens beiden uit Kevelaer, kwamen naast de wagen terecht, maar zij kwamen er met lichte verwondingen af. Auto tegen boom: Doordat de auto, waarmee zfl van nacht van Dordrecht naar Breda reden, op rijksweg 16 ter hoogten van Zeven bergen slipte en tegen een boom botste, zijn de 28-jarige W.A. Vergunst en de 23-jarige C. Evers, beiden uit Dor drecht, om het leven gekomen. Zij wer den bij de botsing uit de wagen geslin gerd die even later in brand vloog. VERLOOFD PAAR DOOR GESTOLEN VRACHTAUTO GEDOOD Een verloofd paar is in de nacht van zaterdag op zondag om het le ven gekomen, doordat de auto waar in zij zaten, op een stilstaande, ui terst zwak verlichte vrachtwagen botste. De vrachtwagen was zater dagmiddag door de 20-jarige M. v.d. H. uit Putten gestolen en 's avonds laat achtergelaten op de weg van Apeldoorn naar Hoevelaken. De jon geman had niet eens de moeite geno men de wagen aan de kant van de weg te parkeren. Hij liet hem op de rijbaan staan. De slachtoffers zijn de 23-jarige mej. A. W. M. Swartjes uit Wijhe, die de auto bestuurde, en haar ver loofde, de 27-jarige H. J. Kooiman uit Wilnis. Zij reden in volle vaart op de vrachtwagen en waren op slag dood. Het fatale ongeluk gebeurde ora ongeveer kwart voor twee. JOY-RIDING De gestolen vrachtauto was uit Putten afkomstig. De wagen stond geparkeerd in een loods op ongeveer honderd meter van het huis van de eigenaar. Van der H. kon zondag morgen worden gearresteerd. Hij is een goede bekende van de politie. In de laatste jaren heeft hy reeds ze ven gevallen van joy-riding gepleegd. Hij had de gewoonte zich 's middags in een plaatselijk café wat moed in te drinken om dan later een brom fiets of auto te stelen. De jongeman zal in het begin van de week voor de Utrechtse officier van justitie worden geleid. Dodelijk ongeluk door nalatigheid van overwegwachter Het zaterdagochtend niet sluiten van de bomen van de overweg bij de Liedebrug in het baanvak Am sterdam-Haarlem, moet volgens de rijkspolitie Halfweg, als een ernstige nalatigheid van de 28-jarige over wegwachter B. H. uit Haarlem wor den beschouwd. Dit deelde de politie mee te heb ben vastgesteld in haar onderzoek naar het ongeluk op de spoorbaan waarbij de 63-jarige heer W. R. Gies- berts uit Haarlemmerliede in zijn auto verongelukte. Hij reed de over weg op toen een trein uit Amster dam naderde. Bij zeilen verdronken Zaterdagochtend Is een veertien jarige jongen, J.J. Jacobs, uit Hat- tem (Gld.) bij het zeilen op de Vin- keveense plassen in het water ge vallen en naar mag worden aange nomen verdronken. De politie heeft zaterdag en zondag in het ter plaat se ruim 20 meter diepe water ge dregd, tot nu toe zonder resultaat. Omtrent de oorzaak van het ge beurde tast men in het duister. De jongen bracht zijn vakantie op de Vinkeveense plassen door en maakte zaterdagochtend in een Sharpy een zeiltocht over de plassen, terwijl 'n vriend van hem op enige afstand in een ander bootje voer. Een visser langs de kant hoorde plotseling een kreet en zag de jongen naast het zeilbootje in het water liggen. Hij roeide er direct heen, terwijl ook de vriend van de jongen de steven wendde. Toen zij bij het bootje aan kwamen was van de jongen, die goed kon zwemmen geen spoor meer te bekennen. Vrouw verdronken Op de Westerschelde ter hoogte van Bath is zaterdagmorgen een Bel gisch jacht omgeslagen. Aan boord van het jacht, de „Lendeke" waren twee echtparen uit Baesrode in Bel gië. De vrouw van de heer A. Veyt is verdronken. Ze lag te slapen, toen het jacht als gevolg van de sterke stroom op een verlichtingsboei voer en omsloeg. Pogingen haar nog te redden faalden doordat ze bekneld zat. Schipper van het jacht was de heer Collaart. Het bergingsvaartuig „Inktvis" van Polderman's Bergings bedrijf in Hansweert zal trachten 't lichaam van de verdronken vrouw en het gezonken jacht te bergen. Door een bijzonder snelle reactie van de machinist is de sneltrein Zwolle-Amersfoort zaterdagochtend niet in botsing gekomen met drie auto's, die zich bij Nijkerk op een overweg bevonden, welke door au tomatische halve bomen werd bevei ligd. De overweg maakt deel uit van de weg Amersfoort-Harderwijk. De auto's reden in een lange file, maar zonder zich te realiseren, dat er wel eens een trein aan kon komen zijn de bestuurders de autoweg opgere den. Toen er geen beweging in de file kwam toen er een sneltrein na derde leek een ramp nabij. Dank zij de grote tegenwoordigheid van geest van de machinist, bleef die uit. Vlak voor de overweg kwam de trein met piepende remmen tot stilstand Een 17-jarig Zaandams meisje is zaterdagnacht op een verlaten bouw terrein in Zaandam aangerand door een 36-jarige gehuwde beroepschauf feur uit die plaats. Juist op het mo ment, dat het meisje zich uit de auto kon bevrijden, naderde een patrouille wagen van de politie van Zaandam, zodat de aanrander vlot kon worden Het meisje had tijdens een cafébe zoek s'nachts om één uur ruzie gekre gen met haar verloofde. In overspan nen toestand had ze zich op het weg dek van de Westzanerdijk geworpen, voor een naderende auto. Een tweede automobilist, de 36-jarige beroeps chauffeur, bood aan het meisje naar het politiebureau te brengen om haar te kalmeren. Verloofde en omstanders stemden hiermee in. De man reed in plaats van naar het politiebureau naar een verlaten bouwterrein in plan Poe lenburg, uiteindelijk belandde hij toch op het politiebureau, zij het met de handboeien om. BRANDWEERMAN STAK SCHUUR IN BRAND Hij wilde zo graag blussen Zaterdag tegen middernacht werd de vrijwillige brandweer van Vught gealarmeerd voor uitslaande brand in de hooischuur van de landbouwer Van de Meer aan de Fortstraat. Met drie autospuiten werd het fel laaien de vuur, dat groot gevaar voor de omgeving opleverde, aangepakt, maar pas zondagochtend om zeven uur was het nablussingswerk achter de rug. Het vuur had echter zo mooi gebrand, dat de politie een nader onderzoek naar de volgens haar ab normale onstaanswijze van de brand begon. Het resultaat daarvan was dat gis teren één van de leden van de vrij willige brandweer, de 28-jarige P. uit Vught werd aangehouden, die za terdagavond met veel ijver had hel pen blussen. De man, die reeds 10 jaar tot het corps van de vrijwillige brandweer behoorde, had zjjn hart zozeer aan zijn werk verpand, dat hij zelf de brand in de hooischuur had gesticht „omdat hij zo graag eens wilde blussen", zoals hy be kende. De man zal aan de officier van jus titie worden voorgeleid, het onder zoek naar zijn antecedenten wordt intussen voortgezet Zondagmiddag drongen drie gemaa kerde en met revolvers gewapende mannen een bar aan de Avenue d'Anti- bes, in het hartje van Cannes, binnen. Doch indien zij hadden gedacht gemak kelijk een onwettige buit binnen te halen, was de werkelijkheid voor hen een koude douche. De cliënten aan de ba; keerden zich onmiddelijk tegen de overvallers, die daarop van hun wa pens gebruik maakten, waardoor twee bezoekers werden gewond. Deze lieten echter niet af, waarop de drie misdadigers vluchtten. Zij wer den achtervolgd door de woedende barbezoekers, die er in slaagden een der bandieten te pakken te krijgen en naar de bar terug te slepen. Hier werd hij dermate afgetuigd, dat hij thans in levensgevaar verkeert. Komende uitzendingen. De t.v.- pers is verleden week woensdag de gast geweest van de AVRO, die bezit had genomen van de nationale vacan- tieplaats Valkenburg in Zuid-Limburg en daar allerlei opnamen maakte. We weten dus wat er vanavond op de beeldhuis komen gaat en hopen nu maar, dat onze kijkers kunnen mee- ondergaan de grote drukte en het plaatselijke amusement, gestoken in een wel typische sfeer. Wie geen tweede net bezit, blijft van dit alles uiteraard gespeend. Die kan dan op NI kijken naar de speelfilm „Verlief in Kopenhagen" en naar de inmiddels twintigste aflevering van de serie film over de eerste wereldoorlog. Dins dag brengt de NCRV een langdurig tv- spel „De zondebok", ook hier in een Beierse productie. Op N2 komt de VARA met een nieuwe schets met de familie WaldenKievits en een even zeer nieuwe Perry Mason. Het Kath. kergenootschap komt met de herha ling van een documentaire over het open katholicisme in Friesland. Woens dag heeft de AVRO een „Hartewens- concert" en een nieuwe film met de Prestons in „De verdedigers". Bij de KRO op N2 kan men k(jken naar een spionagefilm met de bekende Clifton Web. De donderdagavond is min of meer verknipt, maar heeft toch nog een kort toneelspel „Het Bacchus- feest" van Schnitzler.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4