BRITSE JONGELUI kweken lange haren SPORTIEVE PRESTATIES IN NIEUWE BMW-COUPE 2000 Honderdduizenden spaarden maar kregen nooit lmn auto Hitler was een groot verkoper Uit protest- uit ijdelheid STEEDS AANDACHT VOOR SPANNING VAN DE BANDEN van auto's zonder leveranties DE LEIDSE COURANT John Lennon, een van de Beatles die ie stoot gaven tot de langeharen- mode, met verzorgd kapsel toch een leuke jongen. Van onze vaderlandse nozems kan je zeggen wat je wilt alleen niet dat ze „burgerlijk" zijn. Maar in 't restaurant van Londen Airport zat 'n groepje echt burgerlijke, Engelse nozems met het aplomb van „dit is mijn stamkroeg" achter het glas. Zij hadden gewone pakken aan die weliswaar smeekten om borstel en vlekkenstift, maar nochtans eens de naam herenkostuum hadden gedra gen. Hun hemden waren wat druk gestreept, maar er zaten boorden óp en dassen óm. Tot zo ver 't burger lijke. Nozemachtig waren ze door de halve laarzen met spitse punten en hoge hakken, en de lange, vieze ha ren. De Britse zakenman die per vlieg tuig reist, hoeft oog niet de gentle man met bolhoed en paraplu uit de City te wezen, en de Britse vakantie ganger niet de countrygentleman in geraffineerd nonchalante tweeds; maar deze jongelui (die geen vlieg reizen maken maar alleen voor de gezelligheid in dit restaurant gaan zitten) verwelkomen de vreemdeling in Londen dat het mekka der heren mode is, wel met een koude douche. De lange jongensharen waren in dit geval toch nog jöngensharen. Ze hin gen in de nek maar twee centimeter over de kraag. De kuif reikte slechts vanaf de haarinplant op het voor hoofd tot even over de oren en was voorzien van een stevig permanent. Nee, dan de Londense jongens op trektocht, die wij tegenkwamen bij Snijbonen snijden zonder spatten Wie de snijbonen in een molentje stopt en houdt van opschieten, ziet de ge sneden boontjes in het rond spatten, hoe vlugger de zwengel draait des te harder vliegen ze weg. Ook aan dit verdriet kan nu een einde komen want de ,fipatkap" is uit gc oorden, een kap van hoogwaardige kwaliteit kunststof die op de achterkant van de molen wordt geschoven zodat de gesneden groente terecht komt waar ze hoort. De kap, die past op het nieuwe en op het oude model molen (van fabri kaat natuurlijk, want de fabrikant verhelpt alleen het bezwaar van zijn eigen produkt) kost maar 1,95 gul- de uitgang van de noordelijkste vlieg- haven van Schotland. Hun haren golfden tot op de schouders en aan gezien de charme van golvende ha ren beter uitkomt tegen de warme huid dan tegen koele textiel, droegen zij pullovers met een wijd, rond de colleté. Aan de dikste jongen die 'n korte gevulde hals had vroegen wij de weg naar de dichtstbijzijnde ga rage; het antwoord bracht ons in die pe verlegenheid want hij bleek een meisje te zijn Verschillende stijlen Sommige meisjes laten de haren knippen, veel jongens laten ze groei en. Het resultaat is niet direct we reldschokkend, maar het geeft wel aanleiding tot moeilijkheden en ver dachtmakingen, vooral wanneer de kinderen ook nog eikaars kleren aantrekken: de meisjes met een pet, de jongens met een hoedje, de meis jes met een hooggesloten shirt, de jongens met 'n gedecolleteerde pull over, en allemaal met de nauwslui tende pantalons. Men moet een beet je geoefend zijn om het onderscheid te zien. Het is een weet: de meisjes hebben schonere haren en lijken over het geheel iets beter gewassen. Maar ze zijn niet over één kam te scheren, want er zijn evenveel stij len als er clubjes zijn. In Londen hebben teenagerparen een nieuwe manier om hun liefde te demonstre ren: ze doen het haar op dezelfde manier. De eenvoudigste en netste manier is een dikke Beatlepony over het voorhoofd, langere losvallende of geplakte (spuug)lokken opzij, en een plukkerig randje in de nek. Maar zelfs bij de gelijkgestemde paren is het vaak duidelijk dat hij zich minder aan de shampoofles laat gelegen liggen dan zij. De pro-baardstroming is voor de buitenstaander natuurlijk weer ge makkelijker, maar de jongens wor den er met al dat haar niet knapper of frisser op. De weiverzorgden Als vreemdeling maak je gauw de fout al dit onvolwassen grut met CONTACTPUNTJES De Amerikaanse Ford-fabrie ken hebben weer een nieuw ver kooprecord gevestigd. De verkoop van het één miljoenste Ford- voertuig van dit jaar vond reeds op 22 mei plaats; vorig jaar werd dit cijfer pas op 18 juni bereikt. De Vauxhall Division van General Motors heeft aangekon digd dat zij de 6-cilinder Velox- en Crestamoöeilen voortaan op bestelling met de Powerglide transmissie zal leveren. Deze au tomatische transmissie zal de Hydra-Matic transmissie, welke tot op heden op de Vauxhall 6- cilinder werd geleverd, vervangen. De verkoop van Saab-auto's op de Zweedse markt is gestegen met 7 tot 28.900 stuks, terwijl de export met meer dan 40 steeg tot 15.100 wagens. In de loop van dit jaar zal de produk- tiecapaciteit worden opgevoerd tot ongeveer 50.000 wagens. Bij Renault wordt hard ge werkt aan een wagen die tussen de R 8 en de nog niet in ons land te koop zijnde R16 moet komen. Het wordt een produkt dat als type-aanduiding R10 krijgt. De wagen zal waarschijnlijk voor wielaandrijving krijgen, een 1300 cc motor en in opzet niet zoveel verschillen van de R16. Mogelijk wordt de R10 nog dit jaar ge ïntroduceerd. Beatles te betitelen. Wél is deze mode aanvanke lijk geïnspireerd door de verschillende popsingers, maar de Beatles hebben veel zorg voor hun (niet zó heel lang) haar en zien er altijd keurig net jes uit. Er zijn talloze meisjes die dit soort zan gers imiteren met de zelfde zorg voor hygiëne. In de beroemde beat- mode van de Londense mode-ontwerpster Mary Quant komen aanwijzin gen in die richting voor, maar zoals dat gaat bij goede mode: er loopt een zuivere lijn „tot hiertoe en niet verder". Ouder wetse mensen menen uit de meisjesachtige ver schijning van de jongens- met-lange-haren wel eens te moeten afleiden, dat zij seksueel niet helemaal gewoon zijn, maar zij zoe ken het te ver. Pedagogen zeggen dat het bij velen eenvoudig de wens is om op te vallen. Wanneer onze jongens die wens alleen maar vervullen door zich ongewoon toe te takelen, mogen we nog dankbaar zijn .want het komt ook voor dat op groeiende kinderen uit zucht om op te vallen tot de misdaad komen. Van an deren is het meedoen aan de rage zui ver een protest tegen het gezag of te gen de hele wereld of tegen niets of niemand in het bijzonder een pro test zoals dat in het gemoed van de meeste adolescenten opkomt en later weer verdwijnt. Een Londens psychiater geeft zelfs deze uitleg aan het verschijnsel: lang haar (weliswaar niet zó lang) is een tijd mode geweest voor heren van hoge positie, zodat het normaal mag genoemd worden dat deze mo de nu door de arbeidende klasse wordt gevolgd. De Engelse wijsgeer Herbert Spen cer noemde in de vorige eeuw mode een „wedijverende navolging waar bij de hogere standen een mode creë ren die door de lagere standen wordt overgenomen, waarop de eersten die mode weer verlaten". Het is een feit dat de „heer" momenteel de ha ren zeer kort laat knippen. Leraren en schooldirecteuren hebben het er moeilijk mee. Zij dreigen met verwijdering van school, straffen met het uitsluiten van sportbeoefening, Speciale tips voor vakantiegangers Als u van plan bent met de auto op vakantie te gaan, luister dan nooit naar (goedbedoelde) adviezen zoals: laat voor het vertrek wat lucht uit de banden ontsnappen, want onder weg gaan ze door de hitte teveel uit zetten. Doe dit toch vooral niet, zegt een expert van Goodyear. Een lagere dan de voorgeschreven spanning is 't ergste wat u uw banden met warm zomerweer kunt aandoen. Engels meisje uit Mary Quants Gingergroup, met Beatlekapsel en mannelijk gesneden hemdblouse toch een leuk meisje. Nog geruime tijd voor de komende autotentoonstelling te Frankfurt heeft de BMW-fabriek in München 't nieuws vrijgegeven over de allernieuwste cre atie: de BMW Coupé 2000. Een wa gen, waarover reeds herhaaldelijk is gesproken en die als verlengstuk moet worden gezien van de nieuwe lijn die men bij BMW enige tijd geleden heeft ingeslagen. Deze BMW 2000 Coupé is geen echte sportwagen. Het is een ruime vier- persoonsuato geworden, die evenwel de bestuurder tot zeer sportieve pres taties in staat stelt. Tevens heeft men alles in het werk gesteld om deze wa gen ook nog als luxe tourwagen uit te rusten. Een streven, waarin de con structeurs in München zeer goed zijn Een opengewerkte tekening van de nieuwe BMW 2000. eisen dat het haar met linten wordt opgenomen, ontbieden zelfs de kap per op school, om de haren af te la ten knippen. Maar hiermee wordt deze mode niet uitgeroeid. Wie van ons herinnert zich niet uit ervaring of uit overlevering met welke maatre gelen men in de goede oude tijd, meisjes trachtte te beletten op school te komen met korte mouwen, halve kousjes, kousenloze benen, panta lons? En zie de mode nu eens aan! Intussen zijn de Britse herenkap pers goed met deze modegolf: per manenten, wassen en watergolven is niet langer het voorrecht van de vrouw. De jongens zitten met de rollers onder de droogkap en lezen intussen een tijdschriftje. De jonge lui die niet tegen de leiding van de school zijn opgewassen, laten zich een keurige herencoupe geven maar schaffen zich een pruik aan zodat ze na schooltijd niet voor gek hoeven te lopen met hun geknipt hoofd, maat: onmiddellijk na het verlaten van het studieterrein, wèer „zich zelf" kunnen zijn door middel van de pruik. De 2000 Coupé wordt leverbaar in twee verschillende modellen. Beide wagens beschikken over een 4-cilin- dermotor met een inhoud van circa 2 liter. De BMW 2000 C en de BMW 2000 CS hebben respectievelijk een vermogen van 100 en 120 pk. De 2000 CS, die met een dubbele carburateur is uitgerust, is goed voor een topsnel heid van 185 kilometer per uur. Op de 2000 C-uitvoering wordt een automatische transmissie als stan daard geleverd. De BMW 2000 CS heeft daarentegen een versnellingsbak met vier versnellingen en een vloer schakeling. De prijs van beide wa gens, die eind 1965 in Nederland le verbaar zullen zijn, zal ongeveer lig gen tussen de 19.000 en 20.000 gulden. De automatische transmissie uit de BMW 2000 C, is met ingang van sep tember 1965 ook leverbaar voor de BMW 1800. De prijs van deze automa tische versnellingsbak bedraagt 1400 gulden. Het vooraanzicht van de nieuwe sportieve B.M.W. is vrij robuust. Verminderde spanning doet de band meer vervormen, wanneer deze over de weg rolt. Hierdoor ontstaat 'n meer dan normale accumulatie van hitte, hetgeen kan leiden tot voortijdige ban- denpech en zelfs een klapband. De ver eiste spanning voor elk type band is door elke bandenfabrikant uitgezocht. Hierbij is rekening gehouden met een ruime marge van omstandigheden waaronder de band zijn werk moet doen. Het optreden van verhoogde spanning na een lange rit is heel nor maal. De band is tegenwoordig zo ont worpen, dat men deze extra-spanning met gemak kan weerstaan. Dat is dan ook de reden, waarom een automobi list alleen aan het begin van een tocht de spanning moet laten controleren. De banden dienen koel te zijn, wan neer ze gecontroleerd worden en lucht wordt bijgevoegd opdat zo goed mogelijk aan de spanning-specificaties van de fabrikant kan worden voldaan. Als u onderweg, na een flink stuk te hebben afgelegd, de bandenspanning laat controleren, zal deze hoogstwaar schijnlijk een verschil te zien geven van 0,2 of 0,3 kg-cm2 meer. Dit is ech ter normaal en, ondanks de veel ge hoorde mening dat die extra druk moet worden weggenomen, mag dit toch niet gebeuren. Indien onder deze omstan digheden de spanning zou gaan ver minderen, zakt de band door, waar door ook de zijwanden en het karkas gaan vervormen. Hierdoor ontstaat meer wrijving en een band zal onder deze omstandigheden zo warm worden, dat de veilige temperatuur van de rubber en het weefsel wordt overschre den, met alle nare gevolgen die daar uit voort kunnen vloeien. Veel vakantiegangers verhogen de bandenspanning aan het begin van 'n lange rit tot 0,3 kg-cm2. Daardoor rijdt de wagen wat minder soepel, maar de veiligheidsfactor van koeler lopende banden weegt daar wel tegen op. Extra spanning wordt ook aanbe volen als u met het hele gezin plus vakantiebagage op reis gaat. Volkswagen, de droom var. Hitier. Engelsen konden fabriek voor niemendal krijgen Er is veel over Adolf Hitler geschre ven, maar waarschijnlijk weten veel mensen niet dat hij in zijn tijd een grote autoverkoper was. In de tijd dat hij aan de macht was, nam hij termijnbetalingen aan van 336.668 klanten zonder ooit een nieuwe auto af te leveren. De rol van Hitler In de Duitse auto-industrie is beschreven in een boek „Het Kleine Wonder" het verbazingwekkende verhaal van de Volkswagen", geschreven door Wal ter Henry Nelson. Het was wijlen de Ftihrer dodelijke ernst met het pro gram, dat hij in het midden van de dertiger jaren lanceerde om een klei ne wagen voor de Duitse arbeider tr bouwen. Niemand kon toen voorspel len dat uit Hitiers droom en de gro te slachting van de Tweede Wereld oorlog het enorme, welvarende Volkr wagencomplex zou verrijzen. Drie mannen hebben leidende rolle gespeeld in de ontwikkeling van di VW. Hitler, automobielpionier Ferdi nand Porsche en Heinz Nordhoff, die 3inds 1948 aan het hoofd van Volkswa gen staat. Hitler deed in februari 1933 zijn in trede op het gebied van de automo biel, precies 10 dagen nadat hij tot kanselier was benoemd. Hij deelde de Duitse automobielproducenten mee, dat zij zich voor de komende autoten toonstelling in Berlijn moesten con centreren op „de meest economische en goedkope kleine auto". De meeste Duitse automobielen uit die tijd waren groot en log. Het was omstreeks die tijd, dat Hitler van het plan hoorde dat Ferdinand Porsche had opgesteld voor een „Kleinauto" een auto voor iedereen. Porsche schetste Hitier zijn plan voor een kleine 26 pk auto met een gewicht van 644 kg, 'n topsnelheid van 100 km per uur en onafhankelijke vierwiel- vering. Hitier voegde er enkele van zijn eigen ideeën aan toe, zoals een suggestie dat het een 4-persoonsauto voor gezinsgebruik moest zijn met een laag benzinegebruik en 'n luchtge- koelde motor. Porsche en verschillen de collega's hebben lange tijd in De troit doorgebracht om de Amerikaan se produktiemethoden te bestuderen. Zij bouwden in de volgende vier jaar verschillende experimentele auto's, maar daarbij is het eigenlijk geble ven. Andere Duitse automobielprodu centen, die niet veel met Hitlers plan op hadden, hebben Porsche weinig steun gegeven. Het Hitlerregime kwam op 1 augus tus 1938 met het plan dat de Duitse arbeiders iedere week 5 Mark konden sparen waarna zij te zijner tijd een Volkswagen zouden krijgen. De prijs zou op ongeveer 990 Mark komen te liggen. Dat betekende dat een Duitser vier jaar lang elke week 5 Mark moest storten om een koopbon voor 'n auto te krijgen. Maar niemand garandeerde de spaar ders dat er, als zij hun som betaald hadden, een auto beschikbaar zou zijn. De koopbon was niet verhan delbaar, men trok geen rente van zijn geld en de auto zou in slechts één kleur geleverd worden: blauw-grijs. In het begin van 1938 werd met de bouw van een enorme Volkswagenfa briek begonnen. Door de Tweede We reldoorlog kwam het VW-program op een zijspoor, behalve enkele militai re voertuigen bleef de produktie nihil. Aan het einde van de oorlog was de VW-fabriek door de bombardementen een ruïne geworden. Het boek beschrijft een ontmoeting tussen Henry Ford II en het Britse militaire gezag. Ford kreeg de fa briek toen gratis aangeboden. Vol gens Nelson had Ernest Breech, die toen vicepresident van Ford was, te gen Henry Ford II gezegd: „Ik geloof niet dat dit aanbod meer dan een stuiver waard is". Breech, die zich uit de actieve leiding van Ford heeft teruggetrokken, maar nog steeds commissaris is, heeft in Detroit verklaard dat het verhaal on nauwkeurig is. „Er heeft nooit zo'n ontmoeting plaats gehad en ik heb nooit zoiets gezegd." In ieder geval bleef de VW-fabriek of wat daarvan nog over was in Duit se handen en de toekomst van VW werd door de Britse regering in han den gegeven van Nordhoff, een man die zijn sporen al bij de Opelafdeling van General Motors in Duitsland ver diend had. Het programma kreeg nu de naam Volkswagen. Zelfs Nordhoff was verbaasd over het succes dat de Volkswagen in Amerika bijge naamd de „beetle" (de tor) in de na-oorlogse invasie op de Amerikaan se markt had. De verkopen van Volkswagen na de oorlog zijn de ne gen miljoen al gepasseerd. VW heeft een plan uitgewerkt om de 336.668 mensen die aan Hitiers ver koopplan hebben deelgenomen, te helpen. Ongeveer 93.000 oude spaarders heb ben tot dusverre een gedeeltelijke te ruggave van de som, die zij tijdens 't Hitlerbewind hebben betaald, aange vraagd of korting op een nieuwe VW. De Volkswagen was het ideaal van elke Duitser. Onmiddellijk na de oorlog stonden exemplaren op de zwarte markt voor enkele tientallen ponden koffie.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 8