NIJDAM en RUIKERS „dubbel" van OUDKERK verijdelen en GROEN Ook Elly Krocké moest tranenkamertje opzoeken Captein prolongeert vrij gemakkelijk sprinttitel UITSLAGEN AMSTERDAM U.V.S.-ALKM. BOYS Koersen Duindigt Van Swol al bijna zeker van Europees kampioenschap VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1965 DE LEIDSE COURANT DE NEDERLANDSE BAANKAMPIOENSCHAPPEN Charles Ruikers (links), de nieuwe kampioen op de tijdrit over een kilometer met staande start voor amateurs, en Tiemen Groen, die zijn titel bij de amateur-achtervol ging: prolongeerde, tijdens de huldi ging in het Olympisch Stadion. Jaap Oudkerk en Tiemen Groen zijn er op de laatste dag van de Nederlandse baankampioen- schappen niet in geslaagd een „dubbel" te ver wezenlijken. Beiden hadden een kans. Oudkerk, reeds kampioen bjj de profstayers, op de achter volging, Groen gedoodverfd favoriet voor, en donderdagavond ook inderdaad onbedreigd win naar van de amateurachtervolging, op de tijdrit over 1 km met staande start. De plannen van Jaap Oudkerk werden ge dwarsboomd door een sterk rijdende Henk Nij- Onverwacht Op even onverwachte, als briljante wijze is het laatste „te vergeven" kampioenschap dat bij de ama teurstayers terecht gekomen bij de kleine Edward Kroon. De Hage naar op prachtige wijze gegangmaakt door Cor Pelser stond de pas na 43 van de 60 min. veroverde leiding on danks verwoede aanvallen van favo riet Theo Nikkessen niet meer af. Het is een waardige en aantrekke lijke apotheose geworden. Aanvanke lijk leken zich naast Niikkessen en Kroon in deze volgorde direct na de start vooraan ook nog de klei ne Amsterdammer Gerard Koel en de Vlijmen aar Fred Libregts in de strijd om de titel te mengen. „Koel tje", op aanraden van de sportcom- missie van de KNWU overgegaan tot de stayerij, beheerste zoals trouwens vele anderen, „het metier" niet ge heel. In het begin van de strijd viel hij tot drie maal toe de op de tweede plaats liggende Kroon aan, maar even zo vele malen raakte hij van de rol en moest zijn pogingen opgeven. Hij zou daarna niet meer de la-acht heb ben om terug te komen, al werd hij als derde eindigend net niet gelapt. Nikkessen heeft 43 minuten lang de leiding gehad. Achter outsider Li bregts, drie tot verrassingen in staat werd geacht, consolideerde de Lim burger gemakkelijk die positie. Tot dat de feilloos stayereode Kroon in een machtige rush oprukte naar de leiding. Twee, drie keer nog viel Nikkessen daarna aan, maar de slim me pas achter de grote motoren rij- dam en Tiemen Groen's tijd op de kilometer werd dende Kroon had steeds een gepast zowaar overtroffen door Charles Ruikers, vorige antwoord klaar. Na afloop pas bleek week reeds tweede op de sprint achter Jan Jan- de talentvolle, 19-jarige Kroon toch sen. "~1 w De 16.000 toeschouwers in het Olympisch Sta dion zagen voorts Joop Captein op fraaie wijze AA1 zijn titel bij de prof-sprinters prolongeren en enthousiaste publiek zich de handen waren tenslotte getuigen van een enerverende voor hem stuk en toen wa6 hij alles wedstrijd over een uur voor amateurstayers, weer vergeten, waarin gangmaker Cor Pelser zijn pupil Edward Kroon naar de Nederlandse titel leidde. Nederlandse kampioenschappen wel last van zenuwen gehad te heb ben. Huilend zocht hij na zijn over winning de armen van zijn verzorger op. Later, in de ereronde, klapte het Zonder training Op de tijdrit over een kilometer met staande start voor amateurs, dit Halve finales 1ste rit: 1 Nijdam jaar voor het eerst een onderdeel van 6.48.3, 2 Karstens 6.52.6; 2de rit 1 de baankampioenschappen, miste Tie- Oudkerk 6.32.6, 2 Schroeder 6.35.8- men Groen wat verrassend zijn tweede titel. Zijn tijd 1 min. 12.80 sec. bereikt na een indrukwekkende rit De 28-jarige Amsterdammer Joop Captein heeft, ondanks vele gerucht- waarin de Fries zijn grote kracht makende prive-affaires, kans gezien zijn vorig jaar veroverde titel bij de demonstreerde om ondanks de hin- prof-sprinters te prolongeren. Captein heeft zijn moeilijkheden dus vol- derlijke wind tot het einde het hoq_e g 4 11399 5 KiP. doende kunnen verwerken. De Amsterdammer trainde vrijwei dagelijks de «rrte X?s'Totied^a ïer- Ping l.H 46 P bijzonder hard in het stadion. Bovendien was de tegenstand zeer gering. nje( m he( mmst van hem. Sprint profs Halve )inales. lste Een „veld" van slechts zes renners moest uitmaken wie zich kampioen zelovertrof echter de 20-jarigege- manche: 1 De Graaf 1229, 2 Van der van Nederland zou mogen noemen. Van dit zestal zijn Henk Cornelisse brilde Amsterdammer Charles Rui- Touw; 2de manche: 1 De Graaf 12.34, en Rinns Paul in feite geen pure sprinters, zodat naast Captein slechts kers de prestatie van Groen met 0.38 2 Van der Touw; lste manche: 1 Cap- de amateurkampioen van het vorig jaar, de Hagenaar Piet van der Touw, sec. de Rotterdammer Aad de Graaf en de ex-wereldkampioen op de weg Ruikers, vorige week door Jan (amateurs) Frans Mahn overbleven. Jansen van de sprinttitel afgehouden, 2 De Graaf; 2de manche: 1 Captein Van der Touw bleek de grote deceptie. De Hagenaar, die de gehele was na een snelle start zoals de 12.33. 2 De Graaf. Om 3de en 4de winter in Australië heeft getraind, reed niet alleen vrij simpel, hij kwam meeste deelnemers in de laatste hal- plaats: lste manche 1 Mahn 12.49, 2 ook pure snelheid tekort. De Graaf, die zich door zakelijke beslommeringen ve ronde wat teruggevallen. „Ik v. d. Touw; 2de manche: 1 Mahn niet meer voldoende kan inzetten, bereikte tenslotte toch nog eervol de £.reej» een klop door de wind, maar 12.37, 2 Van der Touw. j bleef gelukkig draaien", bekende - Ruikers na afloop eerlijk. „Overi- gens heb ik niet voor dit nummer Come-back ™fk M De J^'517-5- stokte er iets bij hem. Een halve ron- reri) maar ik heb gezegd dat ik het De grootste verrassing was toch de verder lag Karstens al duidelijk wej tot vaTïdaag zou bewaren". Na Kroon (Den Haag) achter Pelser 73 wel de veteraan Frans Mahn. Deze voor en op de laatste 250 meter deze van veel zelfvertrouwen getui- km. en 750 meter, 2 Theo Nikkessen Amsterdammer is eigenlijk een klas- stofte Schroeder totaal ineen Kars- gend€ woorden, stapte de Amster- (Siebengewald) achter Stakenburg «ginter. Gebrek «ren inzet en trei- fSSTLTSJS.«ÏS. Xt X£,B Finale: 1 Nijdam 6.32.2, 2 Oudkerk 6.35.4. Om 3de en 4de plaats: Karstens 6.31.1, 2 Schroeder 6.36.6. Tijdrit 1 km. amateurs: 1 Ruikers 1.12.42, 2 Groen 1.12.8, 3 v. d. Ruit tein 12.14, 2 Mahn. Finale. Ie manche: 1 Captein 12.74, Achtervolging amateurs. Finale: 1 Groen 5.03.4, 2 Bruin 5.08.0. Om 3de en 4de plaats: 1 v. d. Ruit 5.11.1, 2 Het „Tranenkamertje", zoals men de overdekte waranda van het Mets complex langzamerhand kan noemen, was donderdag op de vierde dag van de nationale tenniskampioenschap pen het toevluchtsoord voor Elly Krocké, de tweede van de Amerika- reizigsters die onverwachts werd uit geschakeld. Er resteert van het drie tal, na het verlies van Betty Stoeve tegen Judith Salome en nu van Elly Krocké tegen Jenny Ridderhof (2-6 2-6) nog alleen titelhoudster Trudy Groenman. Deze won, zonder be paald briljant te spelen, met 6-3 6-2 van de nog steeds niet herstelde Ma rijke Jansen en komt in de halve finales uit tegen Jenny Ridderhof. In de andere halve eindstrijd staan de achttienjarige Ada Bakker (6-1 7-5 tegen Judith Salome) en de op eigen banen spelende Els Spruyt. Laatstgenoemde won met veel zwoe gen en weinig brille van Lidy Jan sen Venneboer (6-3 6-8 6-3), die bij 3-3 in de derde set last van kramp kreeg en geen verweer had tegen de dropshots, die plotseling wel van Els' racket kwamen. In de braadpan, waarop het beton nen Metscomplex bij deze hitte het meest leek, dolf de „deuxieme serie" donderdag zonder mankeren het on derspit tegen de eerste vier van de plaatsing: Okker, Hajer, Schneider en Van Eysden. Vrijdag ontmoet Tom Okker zijn dubbelspelpartner, Piet v. Eysden, terwijl in de andere halve eindstrijd het eerste grote gevecht van de titel wedstrijden 1965 ver wacht mag worden: Jan Hajer tegen Evert Schneider. Donderdag was de eerste dag, dat Okkers faam alleen niet voldoende was om hem te laten winnen. Peter Scholtz, 's morgens werken in Bus- sum en 's middags tennissend op de Mets, was niet geïmponeerd en dwong de nationale titelhouder tot flinke krachtsinspanning. Okker deed het met graagte en zo ontwikkelde zich een partij, die de aardigste werd van alle, die tot dusver op de Mets te zien waren. Okker won met 6-2 6-3 6-3. Jan Hajer ondervond van Niek Fleury bij 4-0 in de derde set plot seling onverzettelijke tegenstand. Hij verloor zes games achtereen. Na tien minuten rust was hij echter weer geheel heer en meester: 6-3 6-2 4-6 6-2. Van Eysden en Van Gelder speel den een merkwaardige vijfsetter, waarbij duidelijk aan het licht kwam, dat men in militaire dienst misschien wel conditie kweekt, maar dat dat iets heel anders is dan de conditie, die men voor tennis nodig heeft. Van Eysden verloor de eerste twee sets met 3-6 4-6, ging daarna wat aan vallender spelen en stond in de drie volgende sets nog slechts twee games af: 6-0 6-1 6-1. Schneider en Knol tenslotte voch ten 'n uitputtingsslag uit die Schnei der met 7-5 6-4 7-5 won. De taktiek was hier belangrijker dan het tem po. Een ding is echter duidelijk: met zulk spel zal Schneider tegen Hajer niet ver komen. Dan zal hij andere wapens in de strijd moeten werpen. De uitslagen waren: Heren enkel, kwartfinales: Okker- Stayers amateurs 1 uur: 1 Eddy halve seconde winst. w ningslust was er onder andere oor- Voor Peter Post is deze titelstrijd te^draaien. zaak van dat zijn talent er nooit een grote desillusie geworden. De training nog wat rondjes achter De Graaf op 345 m., 4 Bert Romijn (Rijswijk) achter Van Roey. Henk Nijdam kon gelukkig kijken. De oud-wereldkampioen rekende in een vrij tamme eindstrijd overtui gend af met Jaap Oudkerk en be wees onbetwist Nederlands sterkste prof-achtervolger te zijn. Scholtz 6-2 6-3 6-3; Van Eysden-Van Gelder 3-6 4-6 6-0 6-1 6-1; Hajer- Fleury 6-3 6-2 4-6 6-2; Schneider- Knol 7-5 6-4 6-5. Dames enkel, kwartfinales: Trudy Groenman-Marijke Jansen 6-3 6-2; Jenny Ridderhof-Elly Krocké 6-2 6-2; Ada Bakker-Judith Salome 6-1 7-5; Els Spruyt-Lidy Jansen-Venneboer 6-3 6-8 6-4. Damesdubbelspel, halve finales: Trudy Groenman/Els Spruyt Ada Bakker/Astrid Suurbeek 6-4 6-2; El ly Krocké/Betty Stoeve-Jenny Rid- derhof/Lidy Jansen-Venneboer 10-8 8-6. Herendubbelspel, halve finales: v. Eysden/Okker - Fleury/Van Gelder 6-4 6-2 6-4; Hajer/Schneider - Beu- kers/Scholtz 12-10 14-12 6-2. BEZOEKT A.S. ZONDAG Aanvang 2.30 uur. Terrein: Kikkerpolder. (Advertentie) PAARDESPORT Duindigt geeft zaterdag een uit stekend programma met als hoogte punt de eerste draverij om het kam pioenschap der vijfjarigen. Bruno van Jan Wagenaar jr., moet het hierin opnemen tegen twee paarden van stal Europoort, de talentrijke Barones Spencer en Bella Marieza. Wanneer Bruno vlak blijft is hij waarschijnlijk wel opgewassen tegen dit duo, maar voor gedrag heeft de hengst totnutoe nog geen hoog cij fer verdiend. Overigens heeft Wagenaar jr. met Bento Kityy nog een tweede ijzer in het vuur. De veelbelovende Bento is echter lang op rust geweest zodat hij niet zonder voorbehoud is aan te be velen. Na de Barones, die ook voor een koers over 1600 meter staat in geschreven, en Bella Marieza kan Bruno nog veel last ondervinden van Bonaire, Bravour S en Barry Wil liams. Vooral de laatste zou verras send. uit de bus kunnen komen. Er zijn in totaal zeven draverijen en drie rennen. De eerste koers be gint half vier en onze prognoses zijn: Trompetprijs: Dandy H., Dixy, Dakota Scotch. Saxofoonprijs, Ooststar, Butch Heny. Sir Winstonprijs, ren, lste afd.: Lucky Legs, Peeler, Kohinoor. Tromboneprijs: Diomedea S., Dar ling Adrie V., Dulacinti. Gitaarprijs, met trio: Zaïta Han over, Zilver Kid, Zoon van Calumet. Sir Winstonprijs, 2e afd.: Amiga, Mangano, Mitzvak. Kampioenschap 5-jarigen I: Bru no, Barones, Spencer K, Bella Ma rieza. Outsider: Bento Kitty. Sir Winstonprijs, 3e afd., met trio: Cambrousard, Goft of Courage, Ex Gratia. Klarinetprijs: Barones Spencer K. Anastasia Hanover, Apollo H. Tubaprijs: Z the Saint, Axkit Hol- landia, Zilvervos. met trio: Young Hollandia, Baron Amstelvener maakte in de series helemaal „uitkwam". Mahn had zich - -• .."7 w <7i?tt vim slechts de op vier na beste tijd en A&1L.&JN ditmaal echter goed voorbereid. Hij moes,t daarom in de kwartfinales kreeg de beloning in een goede derde reedis tegen Henk Nijdam aantreden. plaats, doordat hij in de strijd om Dit werd hem fataal, want de ex- deze plaats de Hagenaar Van der wereldkampioen toonde zich op de H vijf kilometer precies vier seconden Touw tweemaal bijzonder knap kans- sneller. loos liet. zIN Kick van Swol heeft donderdag op de Westeinderplassen, ten aanschouwe eerste manche nam hu resoluut de enke|e honderden zeiIUefhebbers. die hun belangstelling gelijkelijk £^hT^gS1JeneLWb£ verdeelden tussen de verkwikkende zonnestralen en de ranke bootjes op fraai kreeg een dramatisch verloop. De het glinsterende water, opnieuw getoond, dat hu de grote favoriet is in staaltje van zijn kunnen. Hij pareer- fr'es doorbrak nog voordat de strijd de strijd om het Europese kampioenschap Sharpies. Met zijn „Mustang", de een verwoede aanval van De tot op d€ helft was gevorderd het de boot - in 1938 gebouwd - waarmee jaren geleden ook de gebroeders Graaf knap, hield hem boven zich en verweer van de dappere Andijker en Kraan grote triomfen vierden, stelde de 28-jarige technicus uit Amsterdam bleek op het laatste rechte stuk ter.- twee driekwart baan voor het einde op de voorlaatste dag van de titelstrijd een eerste en een vijfde plaats minste een wiel sneller te zijn. ;ag nij reeds in .gewonnen positie, vedjg j)e donkerblonde zeiler uit de hoofdstad kon daardoor de leiding In de series wonnen De Graaf Cap - rangschikking, die hij woensdag door een te vroeg, start tein et Van dT™—n^moeirn was verkeken. Een geprikkelde verspeelde, heroveren. Drie keer gestart De „tweekleurenfinale" van het van resp. Mahn, Cornelisse en Paul. Mahn completeerde in de herkan- raise atart.by de hervatting furieus singsrit 4 trois het viertal halve- aanzette Ma-ar nog was het leed niet finalisten waarna De Graaf en Cap- compleet. Kort nadat hij de laatste rein beidén in twee ritten in de halve r?nd? mfagaan, reed Tiemen op Groen besefte dat toen hij, na een Grote voorsprong finale over resp. Van der Touw en Mahn zegevierden. op de streep gepasseerd door de na tionale kampioen Binkhorst, die zijn „Mariandel" enkele decimeters voor PPPWB vt, Met vele honderden punten voor- de „deugnieten" over de streep stuur- zijn beurt plat en weer moest er op- sprong op zijn voornaamste con- de. Binkhorst werd echter in de race nieuw worden vertrokken. Niette- currenten voert Van Swol met nog uitgesloten na een protest van Kuin. min kwam de wereldkampioen ten- slechts één race te zeilen de rang- miaaacweastrna was ae race slotte not? uit od 5 03 4 en men kan Itfst aan. De Amsterdammer mag ue miaaagweasinja was ae race erTj riinifhSISi SS zelfs in de slotrace op een betrek- yan Vlek die van start tot finish De middagwedstrijd was de race er van overtuigd zijn, dat hij bij een zelfs in de slotrace op een betrek- J Binkhorst In der Maur Mun- reeelmatie verloot) ruim onder de kelijk groot aantal plaatsen achter leiaae. einicnorsi, in aer iviaur, rnun regelmatig verloop rmni onaer ae concurrenten finishen zonder ster en Van Swo1 streden aanvanke- vijf minuten zou zijn gebleven. zijn concurrenten iinisnen zonaer ctriid doch konden Ook Gerrie Bruin kwam onder ?at de titel hem ontgaat Van elke U«n feUe str«d d^h konden Weinig strijd tervolger te zijn. De oud-wereldkam- zende pioen rekende tn een vrij tamme Blij als een kind reed Tiemen na gevaren wedstrijd. het laatste kruisrak versloeg Jos Dat betekent, dat Van Swol de 101 Munster, winnaar van de Kieler- eindstrijd overtuigend af met Jaap afloop zijn ereronde langs 13.000 toe- punten moest missen die hij woensdag woche, de Amsterdammer. Oudkerk, die inmiddels met succes schouwers, die zijn prestatie op waar- kreeg, toen de „Mustang" wegens De uitslagen van gisteren waren: tot het legertje der stayers is toeqe- de wisten te schatten. Met de proion- een valse start werd uitgesloten. Zijn Vierde race: 1 Van Swol, 2 Casan- treden Oudkerk hield Nijdam tviee gatie van zijn titel had hij veel goed voornaamste belagers vergaarden in der, 3 Van Veen, 4 Schaper, 5 Van ronden goed bij. Toen noopte pech gemaakt voor een grotendeels mis- hun slechtste race echter honderden Muyden, 6 Doering (Did.), 7 Kuin de wedstrijdleidng ertoe de race over lukt wegseizoen. punten meer, zodat - hoe paradoxaal jr, 8 Udo, 9 Stenzier (Did.), 10 Gul- te laten rijden. Bij de tweede ge- De Halfwegger Jan de Jong nam het klinkt - de desillusie van woens- demond. legenheid was Nijdam nog duidelij- in de strijd om de derde plaats dank- dag nu in het voordeel van de Am- ker Regelmatig liep hij op zijn rivaal zij zijn traditioneel snelle start met- sterdammer gaat tellen. uit en halverwege was er van strijd een een ruime_ voorsprong tegen T" Vijfde race: 1 T. Vlek, 2 H. B. oBinkhorst, 3 Udo, 4 Munster, 5 Chris In de ochfenduren had Van Swol van Swol, 6 H. In der Maur, 7 R. B. totaal geen sprake meer. De tijden Frans van der Ruit. Doch toen De overigens niet over geluk te klagen. H. Casander, 8 J. Dickhout, 9 fRW* />-» 6 35.4) waren niet sensa- Jone eenmaal was uitgeraasd, maak- De gebroeders Casander schenen re- Schaper (Did.), 10 K. Kuin jr. M. Na vijf races luidt het algemeen (6.32.3 en 6.35.4) waren niet sensa tiftneel te de Amsterdammer snel zijn ach- gelrecht op de overwinning af te gaan, terstand goed en vanaf de helft van toen bij de voorlaatste boei van de klassement: 1 Van Swol 6100 pnt, Voor Jan Schroeder was de kamp de rit bouwde hij aan een comforta- afgekorte baan de fokkeschoot brak. 2 Kuin jr 5865, 3 Udo 5712, 4 Vlek om de derde plaats net een ronde te bele voorsprong. Aan het einde was Van Swol kon daardoor de eerste 5611, 5 Doering (Did) 4365, tong De Limburger liep na twee ron- het verschil opgelopen tot zes en een plaats overnemen. 7 on Gerben Karstens uit en halve seconde. Muyden 3993 en Zelfs werden de Casanders letterlijk 3992 punten. Van Kaehler (Did.)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 8