A HET RAADSEL VLASVELD van de hazepoot NIEUWE AUTOKENTEKENNUMMERS MET LETTERS ACHTER CIJFERS RIJSCHOOL Oorwurm veroorzaakt zes gewonden Leidse Bioscoven Bussumse „doden"- vijver krijgt afrastering VISIE OP TELEVISIE SUSKEWISKE VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Oiide serie raakt uitgeput Tot dusverre hadden de kenteken- nummers voor auto's achter twee letters altijd vier cijfers. Daar is nu verandering in gekomen, omdat de verschillende series uitgeput begin nen te raken. In het vernieuwde we- genverkeersreglementwetgeving heeft men nu de weg geopend om kente kennummers uit te geven met de twee letters van het alfabet achter vier cijfers, in plaats van de twee letters voor de vier cijfers. Het eer ste autokentekennummer met de let ters achter de cijfers is gisteren door de rijksdienst voor het wegverkeer in Den Haag uitgegeven. Het is het nummer 90-00-GN, dat voortaan zal prijken op de auto van een Amerikaanse straaljagerpiloot, Ïelegerd op de vliegbasis Soesterberg. »e categorie van buitenlandse vlie gers was het eerst uitgeput met de thans lopende serie en daarom moest gisteren een nieuw kentekennum mer met de nieuwe combinatie 90-00 worden uitgegeven. VOOR ALLE RIJBEWIJZEN ROOSEVELTSTRAAT 13 15 LEIDEN TEL 30704 (Advertentie, Het verwijderen van een oorwurm die zijn auto was binnengekomen, kwam de automobilist, de heer L. uit Bovenkerk, duur te staan, omdat hij daarbij tegen een lantaarnpaal op reed op de Legmeerdijk in Amstel veen. Het stuurwiel werd in de borst van de bestuurder gedrukt en hij liep een hersenschudding op. Zijn vrouw brak een been en zijn twee zoons elk een arm. Zijn twee doch ters kregen daarbij een hersenschud ding. Allen zijn naar een ziekenhuis in Amsterdam overgebracht. De films in de week van 12 augus tus tot 18 augustus zijn door de Ka tholieke Film Centrale als volgt ge keurd: Camera: De tante van Charley (alle leeft.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lido: Buffalo Bill, de held van het Wilde Westen (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: De dolle generaal (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: Lieve, lieve John (volw.) (Geprolongeerd) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon: 't Is een gekke, rare, dolle, dwaze wereld (14 jaar) (Geprolongeerd) Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur Hex: Majoor Dundee (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur Studio: Jeugdprogramma Dik Trom Dagelijks 10.30 uur. DRIE MILJOEN De serie letters, die voor de vier cijfers staan, en waardoor een be paalde categorie auto's of automobi listen wordt aangeduid, raakt uitge put. De rijksdienst voor het wegver keer verwacht, dat rond september de lopende series zover zijn ver bruikt, dat ook voor andere auto's de nieuwe serie kentekennummers in dienst genomen worden. Nog niet vaststaat welk series precies bij be paalde categorieën automobiilsten horen. Met de nieuwe methode van letters achter de vier cijfers zullen naar schatting rond 3 miljoen auto's aan een kenteken kunnen worden geholpen. De „doden"-vijver in Bussum, waar bij ouders onlangs hebben gedemon streerd omdat hij zonder afrastering een voortdurend gevaar voor hun kinderen was, krijgt maandag een omheining van ongeveer een meter hoogte, die nog extra wordt verhoogd met enkele prikkeldraden. Dit heb ben B. en W. donderdagmiddag ge antwoord na vragen van vier ge meenteraadsleden. De werkzaamhe den aan de omheining zullen ver- mbtlelijk in anderhalve week gereed komen. B. en W. herinneren er aan dat in het voorjaar van 1963 de eerste be veiligingsmaatregelen bij de vijver reeds zijn getroffen in de vorm van het anders plaatsen van de rozen perken en heesters. Ook is er toen langs verschillende zijden een volle dige afscherming aangebracht. Deze maatregelen bleken echter niet vol doende. Een meisje dat in mei te wa ter raakte kon nog worden gered, maar de 5-jarige Peter Bouwman verdronk in de periode die de bur gemeester en de directeur van Open bare Werken nodig hadden om de situatie ter plaatse te onderzoeken. Dorstige stuurman stal een flink drinkgeld Tegenover de recherche van de Rotterdamse rivierpolitie heeft de 44-jarige Rijnvaarstuurman P. H. V. uit het Groningse Bellingwolde be kend de afgelopen maanden schuldig te zijn geweest aan twaalf inbraken op binnenschepen in Amsterdam en Rotterdam. Voorts gaf hij toe vier inbraken in het Rotterdamse stads centrum te hebben gepleegd. Bij zijn aktiviteiten had V. voor ongeveer 7.000 aan geld en goederen buit gemaakt. Van het gestolen geld is niets meer overgeblèfen: de stuur man besteedde het aan drank en voedsel. De buitgemaakte goederen - merendeels kleding - konden wor den achterhaald. Zakboekje V. werd enige dagen geleden in Rot terdam aangehouden op een empla cement aan de spoorweghaven. De recherche was hem op het spoor gekomen toen na een inbraak op de plaats van het misdrijf kleding stukken werden aangetroffen, waar in men een zakboekje met een naam en telefoonnummer uit Bellingwol de vond. De stuurman is donderdag morgen voor de officier van justitie geleid. KORTE GOLF Het twaalfde vrijgezellencongres wordt 11, 12 en 13 september in grandhotel Berg en Dal te Valken burg (L.) gehouden. Gisteravond brak er brand uit in de hout- en metaalwarenfabriek van de heer A. Huizing te Nieuw-Roden (Drente). De brandweer van Roden was spoedig ter plaatse en wist het vuur, dat is ontstaan in de nikkel afdeling spoedig te bedwingen. De apparatuur en nikkelbaden op deze afdeling liepen ernstige schade op. Deze beloopt meer dan f 100.000, ter wijl de schade aan de gebouwen wordt geraamd op meer dan f 50.000. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. E] Toen zij met haar bromfiets tegen een auto botste raakte de 47- mevrouw H. Kwakkel-Nikkels zo ernstig gewond, dat zij gistermorgen vroeg in het St. Liduina-ziekenhuis in Apeldoorn is overleden. Kamelen wilden ook wel naar strand Aangemoedigd door tal van kinderen zijn gisteren vier ka melen van circus Sarrasani van het Haagse Malieveld ge lopen in de richting van het Scheveningse strand, in ge strekte draf zich lekker thuis voelend in de warme zon slaagde het kwartel er niet ir< het strand te bereiken Zij wer den door knechten van dres seur Rudolf Hofmann terug ge bracht naar de stallen Emir, Poperle, Katja en Su- leika waren buiten gebracht voor dressuuroroeven. Tijdens een kort oponthoud, terwijl de afrastering was verschoven om voer voor de beesten aan te voeren, zagen de kamelen de kans schoon om te ontsnappen. In galop gingen ze aan de haal, voegden zich keurig in het ver keer, hielden correct rechts en draafden de woonwijk het He- noordenhout in. Zij kregen hol lende en schreeuwende kerels achter zich aan, terwijl auto mobilisten stopten om de woes tijnschepen voorrang te verle nen. Intussen hadden circusmen sen fietsen weten te bemachti gen om de achtervolging in te zetten. Een half uur later wa ren de kamelen weer thuis Zij hadden onderweg geen brokken gemaakt, maar als er stoplich ten waren geweest, bedacht de dresseur, was het mde.rs ge lopen, want kamelen zijn wel licht kleurenblind. Gewonde na zes dagen overleden In het St. Elisabeth-ziekenhuis in Tilburg is gistermorgen de 31-jarige mevrouw A. van Kuik-Peyen uit Til burg overleden. Zij werd vorige week vrijdag ern stig gewond, toen de door haar 34- jarige echtgenoot bestuurde perso nenauto op de Ringbaan-zuid tegei. een vrachtauto reed bij het linksaf slaan. De man werd toen op slag ge dood. Het echtpaar laat zes kinderen ach ter, van wie het oudste dertien en •het jongste een jaar is. Terugblik We moeten opnieuw beginnen met de vermelding van een herhaling. Dat was donderdag, toen de KRO na het traditionele Brandpunt het blij spel van Arie den Hartog „Des dui vels prentenboek" heruitzond. Het is een comedie uit 1937, maar toch ook in onze tijd de moeite van het zien waard, temeer wegens het spel van prominenten als Jan Retèl in de hoofdrol, zijn echtgenote Sigfrid Koetse, André van den Heuvel en Joan Remmelts. Het programma van woensdag was gewijzigd terwille van de viering van de twee miljoenste officiële t.v.-kijker. Alleen Sophia Loren bleef gehandhaafd, in een han dig bedachte rol van gids. De fees telijke sfeer waarin de viering eigen lijk had moeten verlopen, was stel lig beneden de maat. Dat viel temeer op, waar tevoren zoveel ophef van het festijn was gemaakt. Er werd over en weer gesproken; het bleek dat minister Cals de eerste geregis treerde kijker was en Mies Bouwman trad als gezellige gastvrouw op in een speciale quiz, compleet met pa ter Leopold Verhagen, Simon van Collem en George Nootdhof. De huis kamer kon van dit spel meegenieten; maar „uit de verf" is dit alles niet gekomen. Wie er het best aan toe waren: het winnende echtpaar Bou- terse uit Schagen, dat er vanwege de twee miljoensta inschrijving een gra tis t.v.-toestel aan over hield. Ook de dag tevoren leverde een herhaling op: Theater Domino met de Frans sprekende chansonnier Jacques Brei en de gezellig babelened Denise Maes als gastvrouw. „The Saint" bracht een nieuw avontuur, maar de afloop ervan zag de kijker duidelijk aan komen. Rest ons nog te vermelden, dat de Vara weer eens de familie Walden-Kievits op het toneelscherm bracht, deze keer samen met de wei nig geroutineerde Toosje Herz. Het gespeelde stuk „Op jacht" was niet veel meer dan een brok patronaats- werk. Komende uitzendingen Vanavond haalt de NCRV weer een Stiefbeen uit het blik en zal George Noordhof zijn laatste aflevering van „Hoe bestaat het" brengen. En dan volgt „Een meisje met pep", middel punt van een musicale comedie. De Vara op N2 brengt achtereenvolgens de Parijse zanger Maurice Fanon, Dick Powell en een nieuwe afleve ring uit de Franse t.v.-serie „Le petit theatre". Het zaterdagavond-amuse- ment van de Avrobestaat eveneens uit drie delen: de Vlaamge zangeres Lize Marke, vader Carrell met oudere varieté-artisten en het Oscar Peter son-trio. Op N2 vertoont de VPRO een toneelstuk van Oscar Wilde in een Engels-sprekende bezetting. Zon dag is de t.v.-misuitzending vanuit de crypte van de in aanbouw zijnde basiliek te Castelnuovo in Italië. En ook deze dag een drieluik van avond verpozing: de Vara levert Thom Kei-' lings zomervarianten, de film „Moed en karakter" en het jazz-concours te Loosdrecht. Op N2 volgt na Margie het Engelse toneelwerk „Kruisver hoor". i..de nimoecmnhvm van A etherklanken ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1965 HILVERSUM I, 402 m, 746 kc/s 7.00 - 24.00 KRO 7.00 Het levende Woord; 7.05 Klas sieke gramm.; 7.30 Nws.; 7.40 Ge wijde muziek (opn.); 7.55 Overwe ging; 8.00 Dj in, gevarieerd program ma. (8.30-8.40 Nws; 9.35 Water standen); 12.00 Angelus; 12.03 Lichte gramm.; 12.24 Marktberichten; 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 Nws.; 12.40 Religieus nieuws; 12.45 Overheidsvoorlichting: Geven en ne men. De familie Van Buuren praat weer eens over het verkeer; 12.55 Licht instrumentaal ensemble afge wisseld met licht orkest; 13.15 Voor de tieners; 14.10 Stereo: Licht en semble; 14.30 Voor de kleuters; 14.40 Metropole orkest en koorzang: lichte muziek; 15.30 Signaal, dokumentaire van en over jonge mensen; 15.50 Licht ensemble en licht orkest; 16.30 Gramm.; 16.40 Chansons de France (opn.); 16.55 Lichte gramm.; 17.35 Fanfare-orkest; 18.00 Lichte gramm. en toeristische tips; 18.50 Gramm.; 19.00 Nws.; 19.10 Actualiteiten; 19.30 Klassieke muziek (gr.); 20.30 Lichte gramm.; 21.30 Reisoogst: zwerftocht door gedroomde en werkelijke we relden; 21.50 Lichte gramm.; 22.20 Actualiteiten of gramm.; 22.25 Boek bespreking; 22.30 Nws.; 22.40 Over weging; 22.50 Stereo: Nieuwe klas sieke grammofoonplaten; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m, 1007 kc/s 7.00 VARA; 9.40 VPRO; 10.00 - 24.00 VARA 7.00 Nws., ochtendgymnastiek en soc. strijdlied; 7.20 Lichte gramm.; 7.25 Van de voorpagina, praatje; 7.30 Lichte gramm.; 8.00 Nws.; 8.10 Licht orkest met zangsoliste; 8.20 Wegwij zer: tips voor vakantie- en snipper dagen; 8.30 Lichte gramm.; 9.10 Ste reo: Instrumentaal ensemble: oude muziek; 9.40 Het Oosten nabij: de bijbel op reis herkend (II), lezing; 9.55 En toch vakantie (V), praat je; 10.00 Z.O. 135, gevarieerd pro gramma; 12.27 Meded. t.b.v. land en tuinbouw; 12.30 Actueel sport nieuws; 13.00 Nws.; 13.15 VARA- varia; 13.20 Stereo: Licht orkest en licht vocaal ensemble met zangsolis ten; 13.40 Voor de twintigers; 14.15 Radio Jazzclub; 14.45 Lichte gramm.; 15.00 Amusementsmuziek (gr.); 15.40 Boekenwijsheid; 16.00 Nws.; 16.02 Licht ensemble; 16.25 Onbewoond gramm. en interview; 17.05 Licht in strumentaal ensemble; 17.30 Actuali teiten; 18.00 Nws.; 18.15 Commentaar op het nieuws; 18.20 Lichte gramm. voor de teenagers; 19.20 Voor de kleuters; 19.30 Dansorkest; 20.00 Nws.; 20.05 Het schilderij, eenakter; 20.30 Klassieke operamuziek (gr.); 22.30 Nws.; 22.40 Sport op zaterdag; 22.45 Dorp van linnen, reportage over campings; 23.10 Lichte gramm.; 23.55 - 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1 AVRO: 16.00 Zomersportpanorama (dl. 3); 16.55 Popaye, tekenfilm; 17.00 -17.30 Voor de kinderen; NTS: 19.00 Nieuws in het kort; 19.01 Voor de kleuters; AVRO: 19.06 Shindig, Ame rikaanse tienerparty; 19.30 Top Cat; NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht; AVRO: 20.20 Liedjesprogram ma; 20.40 AVRO's Televizier; 21.00 Carousel, gevarieerd progr.; 22.00 Licht instrumentaal trio; NTS: 22.35 - 22.40 Journaal. Nederland 2 NTS: 20.00 Nieuws in het kort; VPRO: 20.01 Concert voor jonge men sen; 20.50 - 22.20 A woman of no im portance, toneelstuk (in het Engels). THEO VAN BLANKENSEE VERTAALD DOOR P. J. AERSSENS 16) We dienen aan alle drie even veel aandacht te besteden. Het is niet uitgesloten, dat ze allemaal of min stens twee, zich later verenigen. Dat is zeer mogelijk. Heb je al maatregelen getroffen? Stohr staat op post voor hotel „Union" en nadat ik een telegram naar Londen verzonden heb, zal ik „Continental" voor mijn rekening nemen. Uitstekend. Als er wat bijzon ders is, dan hoor ik het wel. Natuurlijk. Robbl verliet het bureau en spoed de zich naar het telegraafkantoor. De pers wijdde aan het geval Hall- stein uitvoerige beschouwingen en nu de politie nog geen nadere bijzon derheden kon geven, begonnen som mige bladen reeds in bedekte termen toespelingen te maken op de geringe activiteit en bekwaamheid van poli tie en justitie. Beide lichamen span den zich nu tot het uiterste in. Doch Werner kreeg niet lang gele genheid om al z'n aandacht aan deze onopgehelderde misdaad te besteden Nauwelijks had hij het betrokken dossier weer ter hand genomen of er werd op de deur geklopt. Binnen, riep hij bars. Een elegant gekleed heer stapte binnen, een grote slanke gestalte Zijn gehele uiterlijk verried de En gelsman. Werner vroeg, waarmede hij hem van dienst kon zijn. Mijn naam is Harvey. Ik ben de tective van beroep en zojuist uit Lon den aangekomen. Met deze woorden reikte hij de commissaris een groot vel papier over, om zich te legitimeren. Werner zag dit vluchtig door Plots dacht hij aan zijn onderhoud met Robbl van daareven. Het was zeer wel mogelijk, dat deze detective voor dezelfde aan gelegenheid naar hier gekomen was, als waarover Robbl nu naar Londen telegrafeerde. „Zeer aangenaam. Gaat u even zit ten. Wat is wel het doel van uw reis?" „Neen dank u. Ik heb maar weinig tijd. Ik wilde u enkele meedelen, dat ik uw hulp nodig heb". „Daar kunt u op rekenen." „Enige tijd geleden werd te Londen 'n uiterst geraffineerde inbraak ge pleegd in een bank in de Norfolk- street, waarbij ongeveer twintig dui zend Pond aan Engelse en Franse bankbiljetten werd buit gemaakt. Dit gebeurde op de 8e juni. De methode, volgens welke bij deze inbraak te werk werd gegaan, deed vermoeden, dat er geen Londense misdadigers bij betrokken waren. Zij waren slechts met z'n tweeën, 'n Uur na de misdaad waren wij reeds gea larmeerd. Wij herinnerden ons, dat enkele maanden vroeger in 'n bank gebouw te Parijs op de zelfde wijze ingebroken was. Hoogst waarschijn lijk dus dezelfde inbrekers. Ons eer ste werk was, de hotelregisters na te snuffelen." Werner luisterde met klimmende interesse. Robbl's vermoedens zouden dus bewaarheid worden. Harvey ging verder. „In een der beste hotels nabij Hyde Park ontdekte ik 'n verdacht uit ziend tweetal. Zy hadden zich inge schreven als gebroeders Headon en John Chagmann. Toen ik hen echter wilde arresteren, kwam ik juist te laat. Zij hadden blijkbaar lont gero ken en waren gevlucht, met achter lating van al hun bagage, enkel be staande uit linnengoed en inbrekers- werktuigen. Ik had me dus niet ver gist." „Hebt u geen van beiden gezien?" „Ja, een van hen heel even, iemand van middelbare gestalte met 'n grijs puntbaardje en donkere ogen". Werner antwoordde hierop niet; hij dacht er aan, dat dit signalement wondervol paste op Rudolf Hallstein en dat deze dus waarschijnlijk een der inbrekers was. Dan was ook het raadsel van zijn herhaalde verdwij nen opgelost. „Welk spoor gaf u aanleiding hier heen te komen?" „Op hun kamer vond ik stukken van een verscheurd visitekaartje. Ik kon ze nog gedeeltelijk aan elkaar passen en las toen de naam Rudolf Lemper. Uit verdere nasporingen bleek, dat beiden naar Duitsland uit geweken waren. Daarmede natuurlijk niet te vreden, heb ik nog weten te achterhalen, dat deze Rudolf Lem per onder de naam Hallstein 'n land goed bewoonde. Toen was ik waar ik wezen wilde. Een bevel tot inhech tenisneming heb ik reeds bij me en 't is daarvoor, dat ik uw medewer king kom verzoeken". „Dat zal helaas niet meer baten". „Niet meer baten? Er staat ons toch niets in de weg?" „Ik twijfel er niet aan, of u hebt 't juiste spoor gevolgd. Wij vonden bij Rudolf Hallstein, alias Lemper, 'n stapeltje Engelse en Franse bankbil jetten en nog een omnibuskaartje van 8 juni. U. Jiebt dus nog eens be vestigd, wat ons reeds bekend was". ,Maar waarom kunnen wij hem dan niet direct arresteren?" „Twee dagen geleden werd hij vermoord", antwoordde Werner dof. Harvey sloeg zich met de vuist tegen 't voorhoofd. „Dus ik ben te laat", riep hij vol teleurstelling uit. „Hebt u de moor denaar al?" „Neen. Wij vermoeden dat 't zijn bondgenoot is, waarmede hij geza menlijk z'n inbraken pleegde". „Wat jammer! Juist van hem we ten wij totaal niets. Wij hadden ge hoopt van Rudolf Hallstein iets nader te vernemen". „Te laat! En ook wij weten niets Geen enkel spoor". 'n Beroerde historie! Maar ik ben niet van plan terug naar Londen te gaan, zonder een van beiden mee te brengen!" 't Zal u niet lukken. Wij zoeken nu al twee dagen en zijn nog geen streep gevorderd". „Ik blijf hier en zal aan de jacht deelnemen en zal u eens laten zien. hoe wij in Londen misdadigers weten op te sporen". Om Werner's lippen krulde 'n min. achtend lachje om zoveel zelfbewust zijn. Hij hield de Duitse politie voor de best georganiseerde. Toch deelde hij z'n Londense collega alle bijzon derheden omtrent de moord op Ru- dolf Hallstein mede, en gaf zich de moeite, zelfs de geringste details breed uit te meten. Hij meende zulks verplicht te zijn aan de goede repu tatie welke de Duitse politie genoot en zeker verdiende. Harvey knikte nu en dan of liet mompelend een kort afgebeten „Yes" horen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2