S)e QeidóeQowïcmt Grote slag gaande in Zuid-Vietnam STRIJD SPITST ZICH TOE Vietcong vraagt N.-Vietnam om versterkingen President van Ghana stelt voor: Staakt bómbardementen op Noord-Vietnam Frankriik aanvaardt mening van Europese commissie Rotterdamse nozems veroorzaken relletjes NEO KOELING N.V. ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1965 56e JAARGANG No. 16.596 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDETS EIS OMSTREKEN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 Telef. 8.09.35 Red. 8.00.15, 8.55.94 Advert. 8.08.86 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 18.00 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. ƒ0,83 p.w., ƒ3,55 p. mnd., 10,70 p.kw. Franco p.p. 11.80. Adv. 80 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Vandaag rijdt het jaarlijkse corso door Leiden en omgeving De Vietcong heeft vrijdagavond voor het eerst openlijk een beroep gedaan op Noord-Vietnam, militaire versterkingen té sturen. „Wij doen een dringend beroep op het Noordvietnamese volk onze troe pen te versterken", zo zeiden de Vietcong-leiders in een verklaring, die vrijdagavond door het Noordvietnamese persbureau werd ver spreid. Volgens waarnemers staat deze verklaring gelijk met een onverbloemd verzoek om buitenlandse „vrijwilligers", een soort gelijk verzoek als de Noord-Koreanen in de Koreaanse oorlog tot China richtten. Volgens het persbureau vormt de verklaring een antwoord op de Amerikaanse voornemens om de strijdkrachten in Vietnam met 50.000 man uit te breiden. In de verklaring wordt er bij de Zuidvietnamezen, die na de scheiding van het land in 1954 het communistische noorden hadden gekozen op aangedrongen zich snel te hergroeperen, teneinde naar het zuiden te Kunnen terug keren als zij daartoe bevel krijgen. Waarnemers beschouwen de verklaring als de tot dusver meest openlijke erkenning van Viet- cong-zijde, dat de uitbreiding van de Amerikaanse troepen in Viet nam haar ernstig zorgen baart. In Amerikaanse kringen te Tokio zei men, dat de verklaring wellicht de inleiding betekent van een onverkapte ontplooiing van de Noordvietnamese troepen die volgens de Amerikanen reeds in Zuid-Vietnam opereren teneinde het hoofd te kunnen bieden aan de Amerikaanse grondstrijdkrach ten. dat onze militaire actie in Zuid-Viet- nam en de voortgezette bombarde menten van het noorden, Hanoi aan de onderhandelingstafel zullen bren gen, zo werd in regeringskringen verklaard. Volgens diplomatieke waarnemers deed Nkroemah in zijn boodschap een beroep op Johnson, de luchtaan vallen op Noord-Vietnam althans tij delijk te staken. Slag bij Doec Co In Zuid-Vietnam wordt al enkele dagen hevig gevochten om het stra tegisch belangrijke Zuidvietnamese legerkamp van Doec Co, waarbij vol gens Amerikaanse militaire advi seurs Chinezen aan de zijde van Noordvietnamese geregelde eenhe den zouden meestrijden, hetgeen overigens later in twijfel werd ge trokken. Er zijn tekenen, die erop wijzen dat zich hier een grote slag aan het ontwikkelen is, die wellicht de beslissende, lang verwachte Viet- cong-actie van het huidige regen seizoen inhoudt. Tegenover de Viet- cong-troepen staan twee keurbatal- Geen perspectief in voorstellen van Nkroemah De Verenigde Staten zien geen perspectief in de boodschap, die pre sident Johnson vrijdag van presi dent Nkroemah van Ghana heeft ontvangen. De boodschap van het Ghanese staatshoofd werd vrijdag door diens minister van buitenland se zaken, Quaison-Sackey, op het Witte Huis gebracht. Zij volgde on middellijk op het bezoek aan Hanoi van een afgezant van Nkroemah. Kwesi Armah. Een hoge Amerikaanse functio naris zei vrijdagavond dat de Ver enigde Staten hun bombardementen op Noord-Vietnam, gepaard aan mi litaire krachtsinspanningen in het zuiden, net zolang zullen voortzet ten als nodig zal zijn om Hanoi er van te overtuigen, dat alleen onder handelen het einde van het conflict betekent. Wij zijn ervan overtuigd, jons van de Zuidvietnamese lucht landingstroepen. Vanuit het kamp, dat de inzet vormt van de strijd, beheersen de Zuidvietnamese mili tairen vijftig km. van de verkeers weg tussen de hoofdstad van de cen trale hoogvlakte en de Cambodjaan se grens. Doec Co ligt slechts 55 km. ten westen van Pleikoe, waar zich een grote Amerikaanse basis be vindt. De strijd, die nu al vier dagen duurt, begon als een gewone guer rilla-actie, maar waarin deze actie zich al spoedig onderscheidde van vorige soortgelijke operaties was de vasthoudendheid, waarmee de Viet cong haar stellingen bleef verdedi gen ondanks de bombardementen, o.a. met napalm, door Amerikaanse vliegtuigen. De guerrillastrijders stelden zich ook hevig teweer tegen de aanvalsstoten van de Zuidvietna mese keurtroepen en de strijd golft nog steeds heen en weer. De Zuidvietnamese parachutisten zouden tot dusver matige tot zware verliezen hebben geleden. Ook aan Vietcong-zijde zouden de verliezen aanzienlijk zijn. Bommenwerper stort in stad Vrijdag is een B-57 Canberra- straaivliegtuig van de Amerlsaanse luchtmacht met zijn bommenlast in de hoofdstraat van Nha Trang, een Zuidvietnamese stad met 20.000 in woners, neergestort. Nha Trang ligt 330 km. ten noordoosten van Saigon. De twee bemanningsleden hebben zich met de parachute kunnen red den en zijn door een hefschroefvlieg- tuig uit zee opgevist. Het ongeluk heeft twaalf doden geëist. Drieënzestig Vietnamezen en acht Amerikanen werden gewond. Het vliegtuig schijnt door luchtaf- Het jaarlijkse Rijnsburgse bloemencorso trok weer door het dorp van die van Leiden. De foto toont een der vele mooie praalwagens van de stoet corso op pa gina 7. naam, door Oegstgeest en de straten „Modeshow". Meer over en van het weergeschut van de Vietcong ge troffen te zijn. De piloot ontdekte, dat de benzine wegliep, zette de automatische piloot aan en sprong, met zijn kameraad, in de verwach ting dat het vliegtuig ook in zee te recht zou komen. Een andere B-57 heeft nog vergeefs getracht het vlieg tuig neer te schieten toen het de stad naderde. Het militaire bestuur in Zuid- Vietnam heeft generaal Ngoejen Khan, voormalig premier, van zijn militaire functies ontheven en een onderzoek tegen hem gelast. Hij wordt ervan beschuldigd persoon lijke profijten van zijn ambt te heb ben getrokken en staatsgelden te hebben verkwist. Khan was premier van 30 januari 1964 tot half februari 1965. De militaire raad ontbood voorts generaal Do Cao Tri, oud-be velhebber van het tweede militaire district, in verband met een onder zoek. Tri verliet enige tijd geleden het land. Erie, district Recklinghausen: De oudste eik in Duitsland, de meer 1.000 jakr oude „Femeiche" wordt hersteld. De kosten van deze „restauratie" worden geschat op 15.000 mark. De boom heeft een omtrek van 14 meter. Een van de dikke stammen heeft een diameter van 2.85 meter. In vroeger tijden kwamen hier Saksen bijeen. Ondanks de vorige maand begonnen boycot van de Europese gemeenschap pen, heeft Frankrijk zich neergelegd bjj een zienswijze van de Europese commissie. Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerd antwoord van de commis sie op een vraag van het Nederlandse lid van het Europese parlement, H. Vredeling, over Franse steunmaatre gelen aan de pluimveehouderij In Bre- tagne. In het antwoord zegt de Europese commissie, dat de Franse regering in Dader van anti-semitisch gekladder heeft bekend De 20-jarige werkloze tandtechniker Richard Woitzik uit Bamberg heeft voor de officier van jusitie Ostheimer verklaard, dat hij de dader is van alle sedert 13 juni in Bamberg begane anti semitische gekladder. Als motief noem de hij zijn wrok over het feit, dat hij buiten zijn schuld geen werkproef heeft kunnen afleggen. De kortgeleden aangehouden Woitzik blijft, in voorarrest. Er wordt een on derzoek naar zijn geestvermogens inge steld. Wóitzik, die dertien grafstenen op het Joodse kerkhof omgeworpen en enkele gedenktekens besmeurd heeft, lokte hierdoor een golf van anti-semi- tische schenddaden in verscheidene Westduitse staten uit. Woitzik was in de leer geweest bjj een firma in Kulmbach die echter, zo als hij pas achteraf vernam, geen op leidingsbevoegdheid had. Hij kon daar door geen diploma van de vakschool krijgen maar wist met behulp van een vervalst document by een tandarts in Bamberg in dienst te komen. Dit bedrog werd in 1963 ontdekt. Op die dag schreef Woitzik in zijn dagboek, dat hij politicus ging worden. Een „Duitse Nationale Volkspartij", welke hij daarna in zjjn fantasie op bouwde, had jiy op papier tot in de kleinste afdelingen georganiseerd, met partij-rechtbanken, radio-zender en -studio's en al. Zelf was hij overigens het enige lid van zijn partij en bij toespraken, die hij op een geluidsband vastlegde, pro duceerde hij zelf het applaus. juli 1964 haar voornemen kenbaar had gemaakt om een specifieke en degres sieve steun met regionaal karakter toe te kennen voor West-Frankrijk ten behoeve van de pluimveeteelt. De commissie was echter van me ning, dat een steunmaatregel in deze vorm niet verenigbaar is met de be palingen van het verdrag van Rome en deelde dit aan de Franse regering mede. De Franse regering heeft daarop de Europese commissie medegedeeld, dat is afgezien van steun in deze vorm. Er wordt thans van gedachten gewisseld over de nieuwe vorm, die aan de steun aan de pluimveehouders in Bretagne kan worden gegeven, aldus de Europese commissie. Gedetineerde getuigde niet tegen cipier Een niet-blanke gedetineerde wei gerde gisteren voor een rechtbank in Kaapstad te getuigen tegen een blan ke cipier uit vrees dat de cipiers en zijn mede-gevangenen wraak op hem zouden nemen. De betrokkene, Henry Williams, een kleurling, kreeg als straf voör zijn weigering nog een jaar erbij. De blanke cipier stond terecht op be schuldiging van diefstal van explosie ven. Hoewel Williams de verzekering kreeg, dat hij direct naar een andere gevangenis zou worden overgebracht, wilde hij niets zeggen. Een tweede ge- tuige-ó.-charge, Jan Jacobs, wilde eerst ook zijn mond niet opendoen, maar hij veranderde van gedachten toen hem verzekerd was dat hij zóu worden overgeplaatst. Politie en justitie in Rotterdam stellen alles in het werk om de rel letjes, die de afgelopen dagen op ver schillende punten in de stad. zijn veroorzaakt door langharige jonge- KOELTECHNIEK LEIDEN TELEF 33077—31726 (Advertentie) Hotel De Beurs, Noorthvijk ZONDAG A.S. DANSEN van 3 tot 6 uur Tevens DINSDAG A.S. Groot Duits INSTUIFBAL van 9—12 uur. Orkest: THE FYRE STRINGS (Advertentie) Opgesloten KLM'er mist twee vliegtuigen naar Amsterdam Een employé van de KLM, die vrij dagavond voor hij uit New York naar Amsterdam terugkeerde nog even een bezoek aan een winkel op het vlieg veld bracht, kwam, toen hij de zaak wilde verlaten tot de ontdekking dat de deur gesloten en het personeel ver trokken was. Men had niet gezien dat er nog iemand aanwezig was. De KLM- employé (D. J. de Wit, v. Breestraat 73. Amsterdam), prees zich gelukkig dat de winkel telefoon had en hij belde de politie. Voordat echter de eigenaar was opgespoorden deze de deur opende waren al twee vliegtuigen richting Am sterdam vertrokken. Gelukkig voor de KLM'er ging een uur later weer een vliegtuig naar Nederland. lui, doorgaans nozems genoemd, de kop in te drukken. Zo werden vijf jeugdige Rotterdammers, die donder dagavond laat nogal wat drukte had den gemaakt nabij de kruising Slag- hekstraat-Beijerlandselaan, vrijdag al berechtDe kantonrechter in Rotter dam veroordeelde het vijftal tot vier dagen hechtenis wegens overtreding van artikel4 van de Rotterdamse po litieverordening: het niet voldoen aan het bevel tot doorlopen. Twee 17-jarige jongens, die het de politie gisteravond door het gooien met ste nen nogal moeilijk maakten, zullen in september voor de kinderrechter moeten verschijnen. De moeilijkheden, die zich verve lende jongelui de laatste tijd in de Maasstad veroorzaakten, hebben in sommige gevallen ernstige vormen aangenomen. De politie heeft de afgelopen dagen tientallen meldingen ontvangen van mishandelingen van voetgangers door groepjes jongelui. Een Rotterdamse journalist, die zich enige dagen geleden van de activi teiten der nozems op de hoogte wilde stellen, werd prompt door zijn „on derwerpen" gemolesteerd Zoekt U moderne of klassieke modellen GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant. Love, Anjer Desiree Juwelier v. d WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het grave ren kunt U wachten en zonder kostenverhoging ALTIJD VOORDELIG MAANDAG DE GEHELE DAG GESLOTEN (Advertentie) Komt morgen de zon weer terug Een depressiegebied boven 't noor delijk deel van de Noordzee, waar omheen koele lucht over de Britse eilanden naar West-Europa stroomt, verplaatst zich langzaam naar Scan dinavië. Boven Zuidoost-Europa daarentegen bevindt zich een hoge- drukgebied waarin het zeer warm zomerweer is. Langs de frontale zone tussen de koele en de warme lucht verplaatsten zich enkele storingen in noordoostelijke richting over Frankrijk naar Duitsland, welke m een gebied van een paar honderd kilometer breedte, dat zich uitstrekte van Zuidwest-Frankrijk over de om geving van Parijs en de Ardennen naar het Roergebied, op vele plaatsen meer dan 20 millimeter regen ver oorzaakten. Plaatselijk viel zelfs meer dan 50 millimeter. Het regen- gebied strekte zich tijdelijk ook tot over het zuidoosten van ons land uit. Het vliegveld Zuidlimburg meldde vanmorgen om 7 uur 8 millimeter. Verwacht moet worden, dat de fron tale zone langzaam verder in ooste lijke richting zal trekken, waardoor het weer in ons land morgen beheerst zal worden door een rug van hoge luchtdruk, welke zich over de Britse eilanden naar het oosten uitbreidt. De aanvoer van koele lucht blijft bij een zwakke tot matige wind uit noordwest tot west aanhouden, maar er zullen flinke opklaringen voor komen en slechts enkele lokale buien. Oit nummer bestaat uit 12 pagina s „UITDAGENDE HOUDING" ZON- EN MAANSTAIMDEIV 8 Aug.: zon op 5.12, onder 20.18; maan op 18.32, onder 1.00. 9 Aug.: zon op 5.14, onder 20.16; maan op 19.20, onder 1.45. Hoogivaterstanden 8 Aug.; vjn. 1.55; n.m. 14.35. 9 Aug.: v.m. 3.03; n.m. 15.27. KORRELTJE Een luide tong verbergt vaak een leeg hoofd. Donderdagavond moest de 'politie weer optreden tegen de jongelui, die in de omgeving van de Beijerlandse- laan samenschoolden. Er ontstond enige wrijving tussen de, politie en de jongelui, die niet wensten te vol doen aan de bevelen tot doorlopen. Men ging met stenen gooien en nam een uitdagende houding aan. Het ge volg van een en ander was dat 42 jongelui werden gegrepen en met arrestanten wagens naar het hoofd bureau werden gebracht. Het con flict tussen de poKtie en de nozems werd zoals gewoonlijk door honder den Rotterdammers gadegeslagen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1