alles s. kan met ceIbéi» velpon Pakistani terug naar hun land „Mishandeling en slecht eten" op 'Friesland'? ARGENTIJNS MEISJE MILJOENSTE K.L.M.-PASSAGIER MOORD UH RANCUNE LÏEFTINCK GESCHOKT DOOR UITLATINGEN DRS. DEN UYL PAUL VAN TIENEN IS ZOEK Aak uit Rotterdam ramt sluisdeuren in België ZWEMBAD IN STAPHORST VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Verloofde in Lisse. KINDEREN NAAR DE FILM TERWIJL MOEDER WINKELT Een groot levensmiddelenbedrijf (Albert Heyn) heeft als eerste in het land in zijn supermarkt in Rijs wijk een bioscoop je in gebruik ge nomen, waarin de kinderen van de klanten worden beziggehouden, ter wijl hun moeders inkopen doen. Het „Hans-en-Griet-achtige" huisje biedt Een zwartharig meisje uit Argen- Rosa Gilma, die in Buenos Aires be- tlnië de 22-jarige Rosa Gilma Aramaio halve haar ouders drie broers en een - is gisteren de eer te beurt gevallen zusje achterlaat, hoopt in Nederland door de directie van de KLM als de haar tweede vaderland te tanden Zij p^atT aaiToms"treeta 2*0*"ktadëren! miljoenste passagier van dit jaar bij de is nog nooit eerder in het buitenland H t on2eVeer ell minuten durende Nederlandse Lnchtvaart Maatschappij geweest. program* woriï në^top vertoond begroet te worden. Tevens Is ztf de Mogelijk zal later ook in andere su- gelukMgste: haar verloofde, de 23-jari- Geschenken. permarkets een dergelijk kinderpro- ge D. Kranenburg nit Lisse, die zjj Haar verloofde leerde Rosa kennen gramma worden gebracht, sinds 15 maanden niet meer gezien had toen hij als matroos op ëen passagiers- en met wie zy in Nederland gaat trou- schip dikwijls in de haven van de Ar- wen, stond haar bij aankomst op schip- gentijnse hoofdstad kwam. Enige tijd De Koninklijke B'.otterdamse Lloyd heeft een chartervlhegtuig klaar staan om plaatsvervangende zeelui naar de haven van San Francisco te sturen, om daar de Pakistani te vervangen, die hun schip de „.Friesland" hebben verlaten uit protest tegen volgens hen onduldbare toestanden aan boord van dit schip. De bezwaren gelden vooral de kwaliteit van het eten, dat door de koks van de „Friesland" wordt bereid. BESPREKINGEN Een der directieleden voerde gister middag een telefoongesprek met de kapitein van het schip, de heer A. C. Tol, die enige dagen geleden nog te legrafeerde zeer tevreden te zijn over de prestaties van de Pakistani. Ook voerde hij gesprekken met enige vak bondleiders. De Amerikaanse vak bondleiders steunen, zoals bekend, de actie van de stakende Pakistani. Dit telefoongesprek, dat plaats vond tussen vijf en zes uur, heeft niet tot overeenstemming geleid. De direc tie van de Lloyd heeft nu besloten de 45 stakers te vervangen door 25 Ne derlandse zeelui. Deze zullen zaterdag avond om negen uur met een charter vliegtuig vanuit Brussel naar San Francisco vertrekken. De stakers hebben het aanbod van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd-di- rectie om de hofmeesters en de kok van de „Friesland" te vervangen dus niet geaccepteerd. Zij bleven vasthou den aan de eisen, die o.m. neerko men op de uitbetaling van een smarte- geld van 150 dlr per persoon vanwege het slechte voedsel en een schadever goeding van 250 dlr per persoon voor iedere maal, dat een van hen door de scheepsofficieren zou worden geslagen. „Als wij hier waren ingestapt, zou den die kerels zeker niet hebben nage laten ruzie uit te lokken", zo was de reactie van de Koninklijke Rotterdam se Lloyd op deze laatste reis. Zoals bekend hebben de stakers zich ook beklaagd over mishandeling door offi cieren. MOEILIJKHEDEN De directie van de K.R.L. heeft goe de hoop dat de Amerikaanse vakbon den, die de actie van de Pakistani heb ben gesteund, na het besluit van de K.R.L.-directie aan de havenarbeiders in San Francisco opdracht 'zullen ge ven de lading stukgoed van de „Fries land" alsnog te lossen. Na de ervaring van de laatste da gen rekent men er al min of meer by de K.R.L. op, dat zich ook op de twee andere schepen van de K.R.L. waarop Pakistani varen, moeilijkheden zullen gaan voordoen. hol op te wachten. Toezicht op gemeentebesturen verminderd DIRECTEUR LAKENHAL NAAR FINLAND Naar de mening van minister Smal- lenbroek (binn. zaken) kan de goed keuring- door de provinciale over gagier vervoerde, heid op onderhandse aanbesteding van werken of leveranties aan gemeenten beter vervallen. Aanbestedingen vor men z. i. een materie, waarby plaat selijke, aan het gemeentebestuur het best bekende, omstandigheden een dus danig grote rol spelen, dat speciaal by deze materie veel aan het plaatse lijk beleid dient te worden overgelaten. Bovendien moeten de bedragen, die met onderhandse opdrachten gemoeid zijn, binnen het goedgekeurde krediet blijven. geleden heeft de heer Kranenburg zijn matrozenpet aan de kapstok gehangen. Hij gaat binnenkort verder studeren aan de zeevaartschool in Amsterdam. Het belastingvrije winkelcentrum op Als Nederlands commissaris voor de luchthaven bood de gelukkige lucht- de tentoonstelling van hedendaagse Ne- passagiere een fototoestel, fruitmand, derlandse schilderkunst in Finland, die parfum, bloemen en enkele andere ar- van 24 augustus tot en met 19 sep- tikelen ten geschenke aan, terwijl het tember in Helsinki zal worden gehou- V.V.V. van Amsterdam het verloofde den, is benoemd de heer drs. J. N. van paar een gratis verblijf in de hoofd- Wessem, directeur van het stedelijk stad naar eigen keuze beloofde. museum „De Lakenhal" te Leiden. Het is drie weken eerder dan vorig Op de tentoonstelling zullen werken jaar dat de K.L.M. haar 1.000.000 pas- hangen van o.a. Karei Appel, Corneil- le, Arie Kater en Kees Verwey. EIS: KRANKZINNIGENGESTICHT De Eerste Kamer en het ministerie met vakantie is en dat na zijn terug van economische zaken hebben een keer een antwoord zal volgen. In zijn telegrafisch protest van dr. P. Lief- telegrafisch protest ontkent de heer tinck ontvangen, waarin hij zich te- Lieftinck nadrukkelijk, dat hij bij de gen minister Den Uyl keert. Vooral bepaling van de waarde van de aan- de uitlatingen van de minister over delen, rekening zou hebben gehouden Op het bij de Tweede Kamer thans man{er waar0p oud-minister Lief- met de betaalcapaciteit van de Hoog- aanhangige wetsontwerp tot wijziging ^nc^. de Waarde van de aandelen ovens, de koper van de aandelen van een aantal bepalingen van de ge- Breedband zou hebben berekend, Breedband. meentewet m.b.t. het toezicht op de hee;f£ de huidige directeur van de De aandelen Breedband bevonden gemeentebesturen is thans door de mi- Wereldbank in Washington geschokt, zich sinds 1950 in handen van de nister een wijziging ingediend, waar- Minister-president Cals heeft als staat. -De regering-Marijnen besloot bij wordt voorgesteld om het preven- minister van economische zaken a.i. ze te verkopen aan de Hoogovens. Zij tieve toezicht op onderhandse aanbe- voorlopig een telegram gestuurd met vroeg dr. Lieftinck als neutraal des- stedingen geheel af te schaffen. de mededeling dat minister Den TJyl kundige om de waarde van de aan- delen te bepalen. Over de verkoop van de aandelen is in de Tweede en Eerste Kamer wel het een en ander te doen geweest. Het Tweede Kamerlid de heer Berkhouwer (VVD) heeft de minis ter van justitie gevraagd, of het ge wezen lid der Waffen SS, P. van Tienen nadat hij door de arrondisse mentsrechtbank te Utrecht was ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en hoger beroep had ingesteld, zich door vlucht naar het buitenland aan verdere berechting heeft onttrokken. Hij wil weten of de man in het bezit is van door de Nederlandse overheid afgegeven reispapieren, noodzakelijk om zich naar het bui tenland te begeven en indien dat niet het geval is wat ,de minister dan kan meedelen over het al dan niet voor handen zijn van gegevens of aan wijzingen waaruit zou blijken, dat de vlucht van Paul van .Tienen georga niseerd is door of volbracht met be hulp van enigerlei in Spanje of elders vertoevende (gewezen) fascistische organisatie of (gewezen) leider daar van. Niet treuren De heer Berkhouwer vraagt de mi nister verder, of er reeds stappen ondernomen zijn tot opsporing van deze gevluchte veroordeelde. „Heeft de minister", aldus het Ka merlid, „in dit verband kennis ge nomen van de uitlating van de offi cier van justitie te Utrecht, die blij kens een persbericht van 27 juli 1965 gezegd zou hebben, dat men er niet om treuren zal, dat deze veroordeel de zich uit de voeten gemaakt heeft, althans zich in deze zin heeft uit gelaten en moet de minister niet be amen, dat, indien deze vertegenwoor diger van het openbaar ministerie zich uitlatingen van deze strekking veroorloofd heeft, zulks in hoge mate onverenigbaar te achten is met de functie van justitieel vervolgings- Pakistaanse bemanningsleden van het Nederlandse vrachtschip „Friesland" orgaan, welke deze ambtsdrager be vertellen aan verslaggevers hoe slecht zij aan boord zouden worden ver- kleedt? Is de minister bereid daarvan zorgd en behandeld. Zij laten het ontbijt voor de bemanning zien, dat zou zijnerzijds op de geëigende wijze te bestaan uit twee dozijn kwalijk riekende kleine vissen, een bos uien, een doen blijken?", zo vraagt de heef handje bedorven bonen en wat Spaanse peper. Berkhouwer. De officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank in Gronin gen, jhr. mr. A. H. S. van der Wijck, heeft vandaag ontslag van rechtsver volging, opneming in een krankzin nigengesticht voor de tijd van één jaar en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering ge ëist tegen de 24-jarige constructie schilder K. C. uit Groningen. Deze stond terecht, verdacht van moord op zijn vroegere werkgever, de vijf tigjarige wijnhandelaar F. P. A. Mak. Uit jaren lang jegens hem terde wrok wegens een in het"maga zijn van de heer Mak opgelopen stij ve rechterduim had C. op de morgen van 5 januari van dit jaar de heer Mak met een aantal messteken op straait om het leven gebracht. Daarna had hij zichzelf aangegeven bij de politie. Tijdens de terechtzitting maakte verdachte de indruk alsof de hele zaak buiten hem omging. Hy zei zich zelf niets meer te herinneren van de moord. Bij herhaling verklaarde hij op vragen van de president, mr. G. F. de Sitter, dat hij niets meer wist en helemaal kapot was. Tijdens de reconstructie van het gebeurde kwam naar voren, dat ver dachte na ontslag uit de gevangenis in Arnhem, waar hij wegéns diefstal een half jaar had doorgebracht, op 30 december 1964 naar het huis van zijn moeder in Groningen was ge komen. Daar had hij op 3 januari ver teld dat hij een mes had gekocht en dat hij van plan was daarmee de heer Mak te doden. Zijn moeder wist hem het wapen af te nemen en het te verbergen. Ze herinnerde zich dat haar zoon al eerder dreigementen had geuit aan het adres van zijn vroegere werkgever en dat hij al eens in diens bedrijf een aantal fles sen had vernield, onder het uiten van de meest gruwelijke bedreigin gen aan het adres van de heer Mak. C. wist het steekwapen terug te vin den en op de morgen van de fatale dag wachtte hij de heer Mak op. Toen deze om 10 uur van zijn winkel via een smalle gang naar zijn pak huis liep, stak C. hem tienmaal met het vlijmscherpe mes in de rug. De raadsman van verdachte, mr. E. Riemersma, kon zich met de eis van de officier van justitie verenigen. Utspraak op vrijdag 13 augustus. ZOETERWOUDE (H.R.) ORANJEFEESTEN HOGE RIJNDIJK Op donderdag 26, vrijdag 27 en za terdag 28 augustus a.s. vinden weer de jaarlijkse Oranjefeesten plaats te Zoeterwoude-Hoge Rijndijk. Het pro gramma is in grote lijnen gelijk aan dat van andere jaren. Op donderdag 26 augustus* zal 's avond om 7 uur worden begonnen met een kinderop tocht. Gestart wordt op het terrein van De Jong's Machinefabriek. Tot besluit van de eerste dag zijn er van 812 uur kermisvermakelijkheden op het feestterrein aan de Oranje- laan. Vrijdag 27 augustus is er 's avonds om 7 uur ringsteken op bromfietsen voor paren. Verder van 's middags 2 uur tot 's avonds 12 uur kermis vermakelijkheden op het feestterrein. Zaterdag 28 aug. is de dag voor de kinderen. Om 10 uur beginnen de spelen reeds. Verder is het kermis terrein de gehele dag geopend terwijl het feest 's avonds om 12 uur wordt gesloten. R.K. Stichting Gezinszorg en Maat schappelijk Werk Vanaf 8 augus tus tot en met 29 augustus is de maatschappelijk werkster, mej. P. H. C. Ooms, afwezig. Voor gezinszorg kan men zich gedurende die tijd wen den tot mej. P. van Mil, 5 Meilaan 1, Zoeterwoude H. Rijndijk, tel. 01710- 25119. Een motorrijnaak uit Rotterdam, de 700 ton metende „Anna", heeft woens dag op de Maa? in België de deuren geramd van de sluis van Rivière. De schade wordt geraamd op twee mil joen Belgische frank (150.000 gul den). Bovendien zal het scheepvaart verkeer tussen Namen en Givet gedu rende een week zijn gestremd. De aak, die als gevolg van een mo tordefect zijn snelheid niet kon vermin deren, rukte de twee stroomafwaartse sluisdeuren af. Het bovenpand van de Sluis liep volledig leeg. Een sluiswachter, die zich op de sluis bevond, kon zich op het laatste ogenblik door een fikse sprong in vei ligheid stellen. De vrouw van de schipper, die meen de dat de aak zou zinken, maakte reeds aanstalten om met haar kind overboord te springen. De aak, die al leen aan de voorsteven werd bescha digd, kon echter ondanks de sterke stroom aan de kade worden afge meerd. Achttien doden, een vermiste, vijfentwintig gewonden, bijna zestig vernielde huizen en schade aan wegen en schepen. Dit is de voorlopige ba lans van de orkaan „Jeane", die vrij dag over het westelijke gedeelte van Japan gierde. Zes mensen zijn de afgelopen da gen in Polen als gevolg van het drin ken van methylalcohol overleden. Elf anderen liggen met ernstige vergifti gingsverschijnselen in het ziekenhuis. Met zeven stemmen vóór en vyf stem men tegen heeft de gemeenteraad van Staphorst een voorstel van b. en w. tot het aanleggen van een zwembad aangenomen. Het was niet zonder slag of stoot tot een stemming gekomen, want en kele raadsleden waren van mening, dat zwemmen in stryd was met de goede zeden. Ze vonden dat het in een agra rische gemeente als Staphorst niet no dig was te leren zwemmen, omdat daar toch geen rivieren zijn, waarin men kan verdrinken. De discussie, die zich over dit on derwerp ontspon, was gevolgd op het besluit van de raad, een bezwaarschrift bij de Kroon in te dienen legen enkele bepalingen in het streekplan „IJssel- Vecht-delta". Volgens dit plan mogen geen gravingen worden verricht die per dan twee meter, juist in het gebied waar de raad een sportveld, een zui veringsinstallatie en eventueel een zwembad wilde laten aanleggen. De heer Buitenhuis (AR) gooide de knuppel in het hoenderhok door te zeggen, dat Staphorst dan maar een oefenbad moest aanleggen. Enkele raadsleden vonden het, evenals burge meester H. H. Haverkamp, beter om dan toch maar een goed zwembad aan te laten leggen. Ze kregen sterke oppositie van de SGP-fractie. DOUCHE De heren Huls en Mulder van deze fractie vonden het maar beter om thuis onder de duiche te gaan staan, omdat dat lang niet zoveel kostte en toch even goed was. Ook wilden ze niet dat er op zondag zou worden gezwommen en zeker niet dat jongens en meisjes tegelijk zou den zwemmen. „Als ze willen zwem men, springen ze wel poedelnaakt in een sloot", meenden ze. De voorzitter vroeg tenslotte een principebesluit, waarna de raad zich vóór de aanleg van het bad verklaar de. De SGP-fractie en één lid van de AR fraotie stemden tegen. Asher Ben-Natan, de eerste Israëlische ambassadeur, die zijn land in West- Duitsland zal vertegenwoordigen, en zijn echtgenote Ruth op het balkon van hun huis. Zij hebben elkaar 25 jaar geleden in een kibboets leren kennen. Beiden zijn in Oostenrijk geboren. Het echtpaar heeft twee kin deren. Asher Ben-Natan was directeur-generaal op het Israëlische Ministérie van Defensie.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6