VOORSTEL TOT AANKOOP GROND ÏN k°mstenbeiastin& w°rdt geheven dan PLAN „ENDEPOEL" TE WARMOND RIJNSBURG VIERDE TRADITIONEEL ORANJEFEEST Voedsel blijft een jaar goed LEIDSE AGENDA SWIEBERTJE IN DE KIKKERPOLDER Het gaat Joop Doderer nooit vervelen. SjyjPAGJiJWCTSTUS 1965 DE LEIDSE COURANTPAGINA 4 NOORDWIJK STROSCHELFTEN VERBRAND Op het bloembollenkwekersbedrijf van de heer Roeloffs asm de Lange- velderlaan te Noordwijk geraakte een strosohelf in brand. Aangewakkerd door de wind sloegen de vlammen over naar een stroschelf van de kwe ker Van Veen uit Noordwij kerhout. Beide strohopen brandden geheel uit. De eigenaars waren niet verzekerd. Het vuur ontstond toen een land bouwtrekker met de uitlaat tegen de stroschelf stond. In een ommezien stond de hoop in lichterlaaie. Terwijl Koningin Juliana zit te praten met Prinses Irene en Prins Hugo Karei, kijkt Prins achtergrond) toe. Bernhard (op de (Advertentie) 1 HHlillVVl UllUllL; lil verschuldigd was geworden wanneer de Swiebertje was gisteren in Leiden. Dank zij de activiteiten van de com missie Leidse vakantiebezigheden. Het fantastisch warme weer (eigenlijk weer tè warm!), de honderden verwachtings volle kinderen die in de Kikkerpolder het liedje: „Daar komt Swibertje" meezongen, zjj deden vergeten dat het voor de commissie de afgelopen dagen wel eens minder van een leien dakje was gegaan. De leidsters hadden hun handen vol om de kinderen in 't open luchttheater van de Kikkerpolder, or delijk te laten zitten. Warm door de zon, ongeduldig door het wegblijven van Swiebertje konden de twee clowns, Koko en Pipo, hen slecht vermaken. Zij waren immers voor Swiebertje gekomen! Hun geduld werd echter op de proef gesteld en zij werden enige tijd bezig gehouden met de gebruike lijke grapjes van clowns waarbij altijd alles verkeerd hoort te gaan. Eindelijk verscheen dan Saartje. Met een groot wit schort met ruches en het dienstbodemutsje met een kinbandje. De freule, met de hoed met struisve ren, de jurk met volants, de burge meester „het is de echte niet" gaf een jongetje na een kritische blik beslist te kennen) en Bromsnor mopperig als altijd werden met gejuich ontvangen, maar eerst bij de komst van Swieber tje werd er spontaan geschaterd, ge lachen en geloeid door de kinderen. voortdurend verbaasde uitroepen („güt"), danst, springt en daagt Brom snor uit, die hem nooit te pakken krijgt. Meerdere malen zegt Swieber tje dan ook voldaan: „Ziezo, die benne we kwijt, (h)oor" en dan heeft hij Bromsnor in de kelder opgesloten of met een smoesje naar zijn vrouw ge stuurd. Voor Saartje en voor de „edele heer", de burgemeester heeft Brom snor eerbied en ontzag. Swiebertje is voor hem een voortdurende ergenis. Maar hij krijgt hem nooit te pakken al laat hij de kinderen het ergste vre zen. Het verhaal was deze voorstelling erg eenvoudig. Swiebertje is al drie dagen zoek en voor het laatst gesigna leerd op een hooiwagen. De veldwach ter, Bromsnor zoekt hem omdat hij een kast voor de burgemeester moet timmeren, de freule omdat hij op het kasteel moet komen logeren. Daar om heen zijn een aantal avonturen gewe ven, waarin Swiebertje de hoofdrol speelt. Hij wast af door op bordjes te spugen en ze dan aan zijn broek af te vegen, hij slaat op zijn duim bij het timmeren en struikelt over Bromsnor. En de kinderen lachen, schateren van plezier. verkoop niet zou hebben plaats gehad en dus slechts de jaarlijkse opbreng- sten van jaar tot jaar zouden zijn be et vericrrjgen van de beschikking bonden zijn. Een voornaam punt is ook last dit door de betrokken inspecteur over e gronden, gelegen in het uit- dat bij het verwezenlijken van deze der belastingen vast te stellen nadelig reidingsplan „Endepoel" te Warmond, transactie op een aanmerkelijk vroe- verschil, de zogenaamde „belasting- is van het allergrootste belang om de ger tijdstip over deze gronden kan wor- schade" door de koopster aan de ver- woningbouw, in het den beschikt dan bij voltooiing der koper zal worden vergoed. De verko- bijzonder de woningwetbouw, voort- onteigeningsprocedure het geval zou per behoudt het recht het land te ge- SSL l „Ten doen™den daar„er bruiken tot uiterl«k 1 september 1966 me»r J ge0DAls bIjzondere bepaling geldt ook waarna het land moet zijn ontruimd en ,i" welke v°°r de woningbouw nog dat, indien en voorzover tengevol- leeg worden opgeleverd. Voor wat kunnen worden. Aan het bou- ge van deze verkoop van de verkoper „bouwgrond" betreft kan Warmond ^a^Smng,en m gemeente is uiteindelijk een hoger bedrag aan in- dus weer gelukkig enige tijd vooruit, dus een einde gekomen en ter ïllustra- tie hiervan diene dat het aan de ge meente toegekende woningbouwconti- gent voor 1964 reeds niet gerealiseerd kon worden. Tot de in dit uitbreidingsplan nodige gronden behoren diverse percelen ei gendom van de heer P. Ciggaar wo nende te Sassenheim. Pogingen om o.a. deze percelen bij minnelijke over eenkomst aan te kopen, hadden in het verleden geen succes, zodat ten aan zien van deze percelen een onteige ningsprocedure werd ingesteld. Na langdurige en moeizame onder- Gisteren werd, begunstigd door animo was. Er waren 25 deélnemer- mooi zomerweer, in Rijnsburg het tjes, hetgeen voor een bloemendOrp Oranjefeest gevierd. Hoewel in de als Rijnsburg bedroevend is zoals de feestweék enkel des avonds wed- voorzitter van de Oranjevereniging strijden zoals vissen, volleybal, korf- zeide. bal en klaverjassen, het openen van het vermaakcentrum, orgelconcert in Vn7Jrc<j«o7*>« de Maranathakerk door de organist ovLeensfe'Ldng te\erUer„v«Ude ^tereTZ^rotueMaa^ ?teS ^schilferde aankoop van deze gronden. volksspelen plaats, doch het tradd- Men hoopt nu van harte dat ook de Om 7 uur des morgens werd vanaf mef tiltourys en het desbetreffende instanties hun goedkeu- de torenstrans een reveille geblazen Y°°r p oegenvan dirie ring aan deze aankoop zullen hech- en om 8 uur marcheerde d'e drum- personien konden wegens te weinig ten. De koopsom bedraagt in totaal band van DWS door de straiten van 233.930.— waarin begrepen een be- het dorp. Op het plein voor het raad- drag van 63.511.wegens vergoe- huis werd om 9 uur een zanghuMe ding voor derving van inkomsten. gebracht, begeleid door de muziek - Het was geenszins te verwachten vereniging „Wilhelimina". Door de dat by onteigening op gunstiger voor- voorzitter van de Oranjevereniging, waarden de beschikking over de ten beer D- Heemskerk, werd met 'n deze nodige grond verkregen kon wor- kort woord deze dag geopend waarna den, mede gelet ook op de bijkomende de loco-burgemeester (burg Koo- kosten die aan een onteigening ver- m6t vakantie) de heer H. de Mooij nog een toespraak hield. Verder werd deze morgen een kin- dercorso gehouden waarvoor weinig deelname niet doorgaan. Voor het tonnetje steken en boegsprietlopen over de Vliet bestond grote belang stelling en hieraan was enorme deel name. Ook aan de lampionoptocht des avonds. Om elf uur werd met een woord van dank door de secretaris van de Oranjevereniging, de heer J. Hoogstraten, deze zeer geslaagde feestdag gesloten. Door de buurtvereniging was veel werk van de verlichting gemaakt; doordat het feest voor Rijnsburg wel wat vroeg valt, en de natuur niet me degewerkt heeft, konden enkele buurtverenigingen dit jaar echter hun straat niet versieren. De prijswinnaars van de verlich ting voor de grote straten waren: 't Centrum 1, Langeyaart 2, Sandlaan 3, Knikkerbaan 4 en Brouwerstraat 5. Kleine straten: 1 Irissenstraat, 2 Ros- sumstraat, 3 Piet Heinstraat, 4 Trompstraat en 5 Dubbele Buurt Voor de versiering kwamen de Irissenstraat voor de le, Rossum- straat 2e, Sandtlaan 3e en Tromp straat 4e prijs in aanmerking. Voor de verlichting van de tuintjes verkreeg de heer S. van Egmond de le, Nic. van Egmond 2e, G. van Eg- mond 3e en T. Boekee de 4e prijs. Met het kindercorso behaalde Wil- ma Vianen een eerste en ere prijs, Annie de Koning een eerste, Diereke de Mooij 2e en Jansje Glasbergen een 2e, Annie Leeuwenburg, Conry Wessel en Lenneke v. d. Meij. Ook Saartje Uitdagend Swiebertje is de meest dynamische van het spel. Hrj rent, timmert slaakt DOOR TREIN AANGEREDEN MAN OVERLEDEN De 30-jarige heer C. van Wesel uit Halsteren, die gisteren tijdens werk zaamheden aan de spoorbaan Delft Rotterdam op de grens van Delft en Schiedam door een trein werd aan gereden is vanochtend overleden. De man was, na eerst naar het Gasthuis in Delft te zijn overgebracht, opge nomen in de Ursulakliniek in Was- Bouwvakker bedolven onder vallende muur De 34-jarige bouwvakarbeider W. de Jonge, werkzaam bij het aanne mersbedrijf N. Groot te Lutjebroek, is gistermiddag onder een instorten de muur bedolven en zo ernstig ge wond dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis is overleden. Het on geluk gebeurde bij de verbouwing van een grote zelfbedieningszaak in de Westerstraat te Enkhuizen. Na afloop van de voorstelling mag hij dan geen ruiten broek meer dragen en ontdaan zijn van zijn hoofddeksel, maar in zijn manier van spreken is en blijft hij Swiebertje. Hij weet niet meer hoeveel keer hij Swiebertje heeft ge speeld, Joop Doderer. Nu elke dag. In september gaat de serie weer beginnen op de televisie. Er zijn nu al filmopna men gemaakt. „Straks zrjn er geen blaadjes meer aan de bomen" zegt Joop Doderer verduidelijkend. Waar schijnlijk zal hij ook in het wintersei zoen om de twee, drie maanden in een klucht voor de televisie komen. Op de vraag of 't voortdurend grap pig zijn hem niet de keel gaat uithan gen zegt hij verbaasd: „Vindt n het vervelend om elke dag stukjes te schrijven?". Hij vindt het heerlijk om Swiebertje te spelen. „De kinderen houden van hem, zij reageren elke keer weer anders en vallen hem altjjd bij", zegt h(j terwfll hij naar Bromsnor kijkt. Hjj kan het niet laten. Maar b\j de uitgang komt een jon getje op mfl af en vraagt bedeesd eerbiedig: „Bent u nou Saartje Ik moet hem teleurstellen en de bewon derende blik verdwijnt. Swiebertje heeft dos niet de alleenheerschappij Alle moeilijkheden die 'n huisvrouw op trek- of kampeer vakantie nu nog ondervindt in verband met het te voor schijn toveren van maaltijden, zullen radicaal overwonnen zijn als de Schot se onderneming die een nieuw ver duurzaam proces heeft gevonden, suc ces heeft. Die huisvrouw zou zelfs een jaar onderweg kunnen blijven zonder zorg (wat de maaltijden aangaat dan altijd). Volgens het nieuwe systeem kan gekookt voedsel een jaar goed blijven. Het wordt gekookt tot het bijna gaar is en dan, in twee hande lingen, luchtdicht verpakt in poly- meerzakken. De maaltijden worden geheel gaar wanneer men ze geduren de een kwartier in kokend water on derdompelt. De Schotse onderneming zegt dat dit procédé goedkoper is dan diepvriezen of drogen. Wél is de po lymeercontainer iets duurder dan blik. Er zijn reeds vijf verschillende maaltijden op de Engelse markt en ze bestaan uit vlees, vis, boter, fruit of groente, in één- en tweepersoonsver pakkingen. Over verpakking gesproken: de Ne derlandse consumentenbond heeft na gegaan of wegwerpverpakki-gen de prijs van een artikel hoger maken dan het geval was met statiegeld-glas. In het onderzoek werden ook blik en plastic betrokken die de laatste tijd het statieglas vervangen. Men onder zocht de artikelen azijn, bier, mosterd, schoonmaak- en afwasmiddelen, en vruchtenlimonades. Van alle drie on derzochte merken azijn bleek de plas tic wegverpakking aanmerkelijk duur der (4057 procent) per liter. Ook het wegwerpblik voor bier en limona de bracht een verhoging van 2276 procent. Een mosterdsoort die tot nu toe in een stopflesje werd geleverd, bleek in de wegwerpverpakking niet duurder te zijn geworden. VRIJDAG 6 AUGUSTUS Boerhaavezaal 8 uur: opening van aquarellen, gouaches en schilde rijen van Kees van der Wel door drs. A. J. van der Meer. Burgerzaal Stadhuis 9 uur voorm. tot 10 uur nam. tentoonstelling bloemsierkunst in het kader van het bloemencorso Rijnsburg - Lei den. ZATERDAG 7 AUGUSTUS Burgerzaal Stadhuis 9 uur voorm. tot 10 uur nam. tentoonstelling bloemsierkunst. Bloemencorso Rijnsburg Leiden Aankomst om 3 uur op het Sta tionsplein. ZONDAG 8 AUGUSTUS Burgerzaal Stadhuis 1-10 uur: tentoonstelling bloemsierkunst in het kader van het bloemencorso Rijnsburg - Leiden. NOORD WT.JKERHOUT Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer J. van Schooten Az., in dienst brj de Firma J. van den Berg-Smit, slaagde in Aalsmeer voor het vakdiploma bloemschikken en -binden. VOORHOUT JONGETJE VERDRONKEN Het bijna 3-jarige jongetje Joh. Bent, wonende Beatrixstraat is gistermiddag in de vijver bij de Jan Steenlaan verdronken. d. Bent," wonende Beateixstraat 21, Koning Gustaaf Adolf van Zweden is een enthousiast sportvisser. We zien is viatM^niddaa in de viiver bii de de koning hier, terwijl hg juist een zalm heeft verschalkt in de Tarna- rivier, Noord-Lapland. De Zweedse vorst vist hier elk jaar met zijn vrienden Vijf jaar lang stapt hij nu al in zijn lappenhroek, trekt een frommelige ruiten blouse aan en zet een gedeukt hoedje op, dat net niet over zijn wenkbrauwen zakt. Dan sukkelt hij het toneel op. Stuntelig en stotterend. Waar hij komt, wat hij ook doet, de mensen lachen om hem en roepen «ijn naam: „Swiebertje". Joop Doderer bestaat niet meer. Of hij nu de zenuwachtige „doe-het-zelver" uitbeeldt, die in zijn eigen behangselpapier verward raakt of de butler die in „Drie is teveel" de Nederlandse huiska mer deed daveren van het lachen, altijd is hij: Swiebertje. De wat onsa menhangende, altijd op geintjes beluste, clowneske figuur die het leven van de plichtsgetrouwe Brómsnor onbarmhartig zuur maakt. „Wat ik ook doe, de kinderen nemen het voor mij op. Bromsnor is altijd de pineut", zegt Joop Doderer zelf. De mensen beginnen al te lachen als hij zijn gezicht vertoont. Vijf jaar lang „Swiebertje" spelen tijdens het kinderuurtje op de televisie hebben hem bij de kinderen een ongekende populariteit ge geven. De ouders lachen ook om zijn streken, maar geven zich niet helemaal gewonnen, wanthun kinderen doen Swiebertje na. DOOR BETONMOLEN GEDOOD Vrijdagmorgen is de 23-jarige on gehuwde molenbaas H. v. Goor uit Weert bij een bedrijfsongeval omge komen. De man was bezig een stil staande betonmolen schoon te ma ken, toen plotseling door nog onop gehelderde oorzaak de machine be gon te draaien. Hij werd tussen de schoenen van de molen vermorzeld. In een ziekenhuis in Tilburg is vanmorgen overleden de 15-jarige G. Dankers uit deze gemeente. De jon gen zat woensdag bij zijn vader ach terop de bromfiets. Beiden kwamen ten val, toen de bromfiets de trot toirband raakte. Ogenschijnlijk had de jongens slechts onbeduidende ver wondingen opgelopen. De vader kreeg een hersenschudding. In september weer op de televisie

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4