HET RAADSEL van de hazepoot T andbouwsehap bepleit uitstel van belastingbetaling ra VLASVELD VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 WF CITROENBRANDEWIJN FOCKINK Inventarisatie van de schade Ernstige beroving in Rotterdam In Rotterdam heeft zich weer een ernstig geval van beroving voorge daan. In het havengebied werd de 27- jarige Duitse zeeman F. Meute, opva rende van de coaster „Bluementhal", die in de Nassauhaven ligt, door drie nog onbekende mannen met een fles bewusteloos geslagen en beroofd. De buit was zijn portefeuille met 260.zijn paspoort en enige per- Het dagelijks bestuur van het land- Het bestuur stemde in met het be- soonlijke bezittingen die hij bij zich bouwschap ziet een goede mogelijk- roep, dat de regering op de gemeen- droeg. De aanvallers takelden de zee heid voor onmiddellijke hulpverle- tebesturen heeft gedaan om de rijks- raan 20 ernstig toe dat deze met spoed ning aan door wateroverlast getrof- groepsregeling zelfstandigen soepel naar bet Havenziekenhuis moest wor- fen boeren in de zelfstandigen-rege- en snel toe te passen. Wil de toepas- den overgebracht, waar operatief moest Una. mits de landbouworganisaties sing van de regeling naar de mening worden ingegrepen. De Duitser had ern- hierbij worden ingeschakeld om van het landbouwschap slagen, dan stige verwondingen aan de schedel, een diensten te verlenen in het belang acht het dagelijks bestuur het nood- wond aan de kin en een ontwrichte van de gedupeerden. zakelijk, dat de landbouw-organi- kaak. Voor hulp op een later tijdstip saties bemiddelen. houdt het landbouwschap vast aan Het landbouwschap had de minis- individuele inventarisatie waar het ter van landbouw en visserij reeds overgrote deel van de boerenbedrij- verzocht in de zwaarst getroffen ge ven door wateroverlast ernstige di- bieden te inventariseren, opdat kan recte schade kreeg. worden bepaald, welke hulp er later Voor de overige gebieden wil het kan of moet worden geboden. Het scliao de mogelijkheid openen voor landbouwschap constateerde voorts, Zwyndrecht wordt op 26 november of- melding van bedrijven, waarvan de dat de wateroverlast mede veroor- ficiöel geopend. Het gebouw, dat is directe schade door wateroverlast de zaakt is door achterstand in de wa- ontworpen door de architecten ir. C. voortzetting van het bedrijf ernstig terstaatkundige en waterschapswer- tourna en M. Markenhof, zal 'smid- bemoeilijkt. ken, waarom het bij de regering op dags in tegenwoordigheid van de NS- Ook dringt het landbouwschap er eeri snellere realisering van deze directie en een aantal genodigden fees bij de regering op aan, de werkzaam- werken aandringt. telijk in gebruik worden genomen. heden te versnellen waardoor de wa- tersband beter kan worden beheerst. m nrr» ta a Tenslotte bepleit het schap soepele O 1. I Efl DALr toepassing van de mogelijkheid tot r X™ VANAF HET TWEEDE KIND volgens de nieuwe wet op de in- T n 1 X TT komstenbelasting) waarbij het drie jaarsgemiddelde wordlt genomen over de periode van 1964 tot en met 1966. Bemiddeling Het dagelijks bestuur van 't land bouwschap vindt, dat deze maatrege len moeten worden getroffen. Het kwam hiertoe na gisteren op een ex- tra-vergadering zijn aandacht louter te hebben besteed aan de ernstige moeilijkheden, waarin vele land- en tuinbouwbedrijven in ons land zijn komen te verkeren door de water overlast. NIEUW STATION ZWIJNDRECHT IN NOVEMBER OPEN Het nieuwe stationsgebouw GALMVRIJE OMROEPINSTALLATIES OP STATIONS Op de stations Den Haag, Hol landse Spoor, Haarlem en Eindhoven zijn nieuwe omroepinstallaties in ge bruik genomen. Ze werken volgens het principe van de „looptijdvertraging", die de installatie praktisch galmvrij maakt. Bij dit systeem wordt de om- roepstem niet gelijk door de verschil lende luidsprekers ten gehore ge bracht, maar voor bepaalde luidspre kers enigszins vertraagd. Op het Amsterdamse Centraal Sta tion heeft men met de galmvrije in stallatie al goede ervaringen opge daan: de verstaanbaarheid van de om- roepberichten is op dit overkapte station aanzienlijk verbeterd. AUTOBOTSING: Twee doden en één gewonde Geen voorrang VISIE OP TELEVISIE MEER BIJSLAG De regering heeft zich verenigd niet het advies van de Sociaal-Eeonomi- sclie-Raad om, met ingang van 1 juli j.I., de kinderbijslagen te verhogen met vijf cent per dag voor het tweede tot en met het zevende kind, én met vijf entwintig cent per dag voor het achsle en volgende kinderen. Dit blijkt uit een wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslagwetten, dat de regering bij de Tweede Kamer heeft ingediend. BIJSCHOOL VOOR ALLE RIJBEWIJZEN ROOSEVELT STRAAT 13-15 LEIDEN TFL 30704 Leidse Bioscopen De films in de week van 5 aug. tot 11 aug. zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Te rijk om los te lopen (14 jaar) Dagelijks: 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Dagelijks 2.30: Jeugdfilm. Lido: Incident op Cyprus (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: Stan Laurel en Olivier Hardy bij de luchtbescherming (alle leeft.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: Lieve, lieve John (volw.) Geprolongeerd Dagelijks 10.30: Jeugdfilm. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: 't Is een gekke, rare, dolle, dwaze wereld (Geprolongeerd) (14 jaar) Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur. Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur. Rex: De klokkenluider van de Notre Dame (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Twee arbeiders de lucht in geslingerd Twee arbeiders, die donderdagavond om half negen bezig waren met het beproeven van een nieuwe aardgaslei ding in Groningen, zijn daarbij ernstig gewond geraakt, toen een afsluitplaat lossprong. De mannen werden door de onder vijftien atmosfeer druk staande lucht dertig k veertig meter wegge slingerd. De heer K. van der Woude uit Groningen kwam er het slechts af. Hij werd tegen een muur geworpen. Samen met de heer H, Miljon, even- Advertentie) eens Uit Groningen, werd hij met zware verwondingen in het academisch ziekenhuis te Groningen opgenomen. —O— Meisje weggezakt in opgespoten strand In een zwin op het door zuigers bij de havenverbreding van IJmuiden ten zuiden van de Zuidpier opgespoten strand is gistermorgen omstreeks half elf de 8-jarige Martje Zaadhof uit IJmuiden verdronken. Haar 10-jarige zusje Greetje kon worden gered. Wan delend door het zwin waren zij bei den weggezakt in een gat, dat tijdens de werkzaamheden is ontstaan. Toen het oudste meisje zich tracht te -te redden werd dit door badgasten opgemerkt. Zij kon worden gered en werd in bewusteloze toestand aan het strand gebracht, waar zij zeer spoedig bij kennis was. Toen zij de redders kon meedelen, dat haar zusje ook in het gat was weggezakt, vormden vele badgasten een keten om het gehele zwin af te zoeken. Het meisje werd gevonden, maar de levensgeesten ble ken te zijn geweken. Van de kant op een anderhalve meter lager drijvend vlotje sprong gis teren de elfjarige Bastiaan Visser uit Dordrecht. Hij gleed daarbij uit en raakte te water. Pas een uur later kon zijn stoffelijk overschot uit de Wolwevershaven worden gedregd. De kosten hiervan worden geraamd op 34 miljoen gulden per jaar. Van dit bedrag komt ongeveer 22,5 miljoen voor rekening van het alge meen kinderbijslagfonds en 11,5 mil joen ten laste van het kinderbijslag fonds voor loontrekkenden. Bij de premievaststelling voor 1966 zal met deze kosten verhoging reke ning worden gehouden. In de memorie van toelichting wordt opgemerkt dat hier sprake is van een incidentele verhoging in het kader van het loonakkoord voor 1965. De regering acht het niet juist een direct kwanti tatief verband te leggen tussen de be lastingverlaging per 1 juli j.I. en de thans voorgestelde verhoging der kin derbijslagen, en wil met deze verho ging geen precedent voor de toekomst aanvaarden. In de omgeving van Colijnsplaat op Noord-Beveland zyn donderdagmiddag twee auto's met elkaar in botsing ge komen, waarb(j de beide chauffeurs om het leven zyn gekomen. Er zijn tot dusver geen getuigen, maar uit de situatie ter plaats meent dc politie te mogen concluderen, dat de 55-jarige notaris A. van Heere waarden uit Gilze en Rijen met zijn Volkswagenbusje geen voorrang heeft verleend aan de van rechts komende personenauto, bestuurd door de 49-ja rige verzekeringsagent P. Bouterse uit Kamperland. De vrouw van de notaris werd zwaar gewond naar het ziekenhuis Sint Johanna te Goes vervoerd. De in Goes geboren notaris was voornemens enkele dagen vakantie in Colijnsplaat door te brengen. Arbeider in botsing met trein Tussen Schiedam en Delft is gister morgen een arbeider die werkzaam heden aan de spoorbaan verrichtte in botsing met een trein gekomen. De man, de 35-jarige J. van Wezel uit Halsteren werd daarbij ernstig aan 't hoofd gewond. Hij was in dienst van een aannemers-bedrijf dat voor de spoorwegen werkt. WF CITROENBRANDEWIJN FOCKINK Terugblik Enig hoogtepunt in het NCRV-pro- gramma van donderdag was de her haling van het Franse blijspel „Sou brette", dat al vóór de oorlog op het toneel een langdurig succes is ge weest. Hoofdrollen waren veilig bij Mary Dresselhuys en haar dochter Petra Laseur. 's Avonds tevoren bracht de KRO twee documentaires, waarvoor veel beeldmateriaal was aangedragen. In de documentaire over Ariëns heeft Hans Wortellx»er terecht sociale misstanden uit de vorige eeuw gehekeld; dat kon ge schieden mede aan de hand van vee) nagelaten foto's. Er waren verder flitsen van de jl. zondag gehouden zitting te Maarsen rondom het aan hangig gemaakte zaligverklaringspro ces. De andere documentaire, over de permanente revolutie, was vooral leerzaam wegens het uitgebreide commentaar. Beide documentaires werden voorafgegaan door amuse ment. Herbert Joeks was terugge keerd tot een oude liefde: het zingen van Weense liedjes. Hij deed dat in Weens plat, in de romantische om geving van de tuin van het Larense Singer-museum en temidden van veel decor. Met vaart verliep de Andy Williams show met Maureen O'Hara en Andy Griffith. Kennelijk zonder gemaakte afspraak tot coördinatie ging op N2 een andere show, name lijk met Vivi Bach, Engels gesproken over „een dag uit het leven van een meisje". Het meest aantrekkelijke was een gedanste bankoverval. Eer der bracht de VARA de herhaling van een bel canto-programma, fan tasierijk en romantisch. Opvallend daarin was een fraai gespeelde ka rakterrol van Richard Flink. De regie had moeten voorkomen, dat John Lanting bij herhaling een verkeerd kruisteken maakte. Gedurende twee achtereenvolgende avonden hebben we bekende vrouwelijke tonelisten zien optreden als presentatrices; het waren Annet Nieuwenhuyzert enYda Andrea, die beiden hun taak char mant volbrachten. Verlaten t.v.-front Ons gebruikelijke routinebezoek aan de verschillende t.v.-persdiensten in Hilversum is deze keer volkomen ge strand. Overal heerst volop vakantie, temeer nu het oprecht zomer schijnt te worden. De NTS-perschef vonden we startklaar voor het merengebied in zuidelijker landen, de KRO-pers- dienst leverde geen t.v.-nieuws op, dat de moeite waard is en verderop bij de persafdelingen van de andere „zuilen" was evenmin nieuws te ver krijgen uit de mond van functiona rissen die juist terug waren van va kantie en daarom van geen nieuws af wisten. Het is dus wel troosteloos, deze keer. Komende uitzendingen Vanavond kan men een uur lang kij ken naar een Amerikaans amuse- mensprogramma met melodieën pit bekende musicals. Op N2 volgt na 'n literair programma een show met Phil Silvers. Zowel de VPRO op NI als de NCRV op N2 bieden zaterdag amusement dat zijn betekenis zal moeten bewijzen. Zondag is er weer eens een t.v.-Mis, verder veel sport, in de avond „Zomercarrousel" en een monoloog in de KRO-rubriek „Vrou wenlevens". Op N2 komt natuurlijk Margie terug. i .de nmwewmttwwi VCM\ SOSKE-WISKE Aetherklanken Zaterdag 7 augustus 1965. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 - 24.00 KRO KRO: 7.00 Meditatie. 7.05 Klass. gr. De kerk zijt Gij, lezing. 8.00 Djinn, De kerk zijt Gij, lezing. 8.o0 Djinn, gev. programma. (8.30-8.40 Nws. 9.35 Waterstanden) 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muz. 12.24 Marktberichten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Religieus nws. 12.45 Overheidsvoorlichting: Geven en nemen De fam. v. Buuren praat weer over het verkeer. 12.55 Licht instr. ensemble en licht ork. 13.15 V.d. tieners. 14.10 Musicerende dilettanten: Harm .-ork. 14.30 v.d. kleuters. 14.40 Dansork. en instr. ensemble. 15.30 Signaal: dok. van en over jonge mensen. 15.50 lichte gramm. muz. 16.30 Sportperiscoop. 16.40 Metropole orkest en zangsol, 17,20 Pop. gramm. muz. 18.00 Lichte gramm. muz. met toeristische tips. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Am. muz. 20.30 Drie van elk wat wils: gev. muz. prog. 21.30 Reisoogst: zwerftochten door gedroomde en werkelijke werelden. 21.50 lichte gramm. muz. 22.20 Actu aliteiten of gramm. muz. 22.25 Boek- bespr. 22.30 Nws. 22.40 Tussen licht en donker, overweging. 22.55 Stereo- Nieuwe kl. gramm. pl. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM n. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA 9.40 VPRO 10.00- 24.00. VARA VARA: 7.00 Nws. ochtendgymn. en soc. strijdlied. 7.20 Lichte gramm. muz. 7.25 v.d. voorpag. 7.30 Lichte gramm. muz. 8.00 Nws. 8.10 Liedjes (gr.). 8.20 Weg wijzer: tips voor vakantie- en snip perdagen, afgewisseld met gram. muz. 8.30 Lichte gram. muz. Stereo: Klass. gram. muz. VPRO: 9.40 Het Oosten nabij: de bflbel op reis herkend (I), lezing. 9.55 En toch vakantie (IV), praatje. VARA: Z.0.135, gev. prog (Om 11.00 Nws.). 12.27 Med. t.b.v. 1. en tuinbouw. 12.30 Act. sportnws. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Stereo: Licht ork. en zangsol. 13.40 V.d. twintigers. 14.15 Radio jazzclub. 14.45 Voor nu en later, lezing. 15.00 Nederlandse zangers uit vroeger ja ren. (gr.). 15.40 Boekenwijsheid. 16.00 Nws. 16.02 Licht ork. 16.25 Lichte gr. muz. 17.05 Stereo: Licht instr. kwar tet. 17.30 Actualiteiten. 18.00 Nws. en commentaar. 18.20 V.d. kinderen. 19.30 Prom. conc. in Londen: Londens symfonie-orkest: klass. muz. 20.30 Nws. 20.35 Graag of niet, hoorspel. 20.50 Prom. conc. in Londen (verv). 22.00 Het schilderij,, eenakter. 22.30 Nws 22.40 Sport op zaterdag. 22.45 Chan sons. 23.15 Lichte gramm. muz. 23.55- 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMAS NEDERLAND I. VPRO: 16.00 Sportprogramma. 16.30 Voetangels en klemmen, documentaire 17.00-17.30 V.d. kinderen. NTS: 19.00 Nws. in het kort. 19.01 v.d. kleuters. VPRO: 19.06 Patr. wagen 54, TV-film 19.30 Hollywood and the stars, TV- film. NTS: 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Pepin en de grote mannen, TV-spel. NTS: 20.40 Happy New Yves Montand. programma rond Yves Montand. VPRO: 21.27 De oude draaidoos. 22.12 Licht ork. met zangsol. NTS: 22.40- 22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.01 Lichte muz. met zangsol. 20.40 Hoe heten onze kinderen?, doe. prog. 21.00 Parelduikers, TV-spel. 21.50 Tus sen hemel en aarde. 22.10 Einde. THEO VAN BLANKENSEE VERTAALD DOOR P. J AERSSENS 10 Wilt u mij excuseren, dat ik hier zo maar onaangediend binnen val? Alle deuren stonden wagewijd open en ik zag trouwen^ niemand, die me had kunnen aandienen. Ten zeerste door deze woorden ver rast, wendden allen zich naar de openstaande deur, waar 'n jongeman met 'n beleefde buiging de aanwezi gen groette. Langhalf stond naast de commis saris en zodra hij de binnenkomende herkend had, fluisterde hij Werner in 't oor: De man van de viersprong. Mary Hallstein schrok blijkbaar hevig. Zij staarde de onbekende met grote, angstige ogen aan en maakte met beide armen een afwerende be weging, als dook plots 'n spookge stalte voor haar op. Met een hese stem, van angst en ontzetting, stiet zij een korte gil uit: Emilio! Nu pas scheen deze de mooie, jon ge vrouw op te merken en antwoord de volkomen kalm: Pardon dame, u moet zich vergissen. Mijn naam is Wilhelm Kohier. VI. Bijna tegelijk scheen Wilhelm Koh ier nu ook Fritz Langhalm te her kennen; hij trad op hem toe en riep verrast uit: Kijk! Dat treft. Dat ik u hier weer ontmoet! Stelt u zich eens voor, ik ben in 't bos verdwaald geraakt. Wilt u misschien zo vriendelijk zijn om mij aan meneer Hallstein voor te stellen? Werner had de vreemdeling intus sen goed opgenomen en diens onbe vangen en hartelijk optreden was hem niet ontgaan. Iemand, die zo kalm en ongedwongen het huis van een vermoorde binnenstapte, kon on mogelijk de moordehaair zijn. Langhalm duidde met een hand beweging op Mary Hallstein: Mevrouw Hallstein. Zij zal u ongetwijfeld nader kunnen inlichten. Kohier wendde zich nu weer tot haar en zeide: Ik vraag u nogmaals om ver ontschuldiging, mevrouw, dat ik op zulk een ongelegen uur verschijn. Ik kan me indenken, dat u mij dan ook met een andere verwisselt. Slechts 'n vergissing. Ik had nog nim mer de eer met u en uw familie ken nis te maken. Mijn voornaam is Wil helm en niet Emilio of Emile. Mary Hallstein kon haar blikken niet van hem afwenden, hoewel zijn verschijning vreselijke herinneringen uit 't verleden in haar scheen wak ker te roepen. Zij was dan ook niet in staat hem aanstonds te antwoor den en na van haar angst wat beko men te zijn, zeide zij: Ja, nu zie ik ook in, dat ik me vergist heb. Die ander is trouwens reeds lang dood. Zo! En ik ben pas van plan te gaan leven! Kohier wendde zich nu tot de com missaris: Pardon eh meneer Juist! Meneer Kohier, wij ver namen reeds van meneer Langhalm hier, dat u voornemens was een be zoek op Hallstein te brengen. Hebt u zich niet wat verlaat? En of! Ik geraakte van het bos pad verdwaald en heb toen geruime tijd moeten zoeken. En het mooiste, ik ontmoette geen sterveling! Einde lijk zag ik een der torentjes, waar van meneer Langhalm gesproken had. Ennu ben ik er. Heb ik misschien de eer met meneer Hall stein zelf? Helaas, neen. Ik heb een dringende, zakelijke aangelegenheid met hem te bespre ken. Kent u meneer Hallstein niet? Natuurlijk niet! Iemand gaf mij zijn adres en toen ben ik hierheen gekomen. Ik doe liever nooit zaken per brief, 'n Persoonlijk onderhoud leidt spoediger tot resultaten. Als 't enkel over zaken gaat, dan zult u zich met mij moeten ver staan. Met U? Waarom niet met me neer Hallstein zelf? Mag ik dan misi- schien weten wie u bent? Werner, commissaris van poli tie. Zeer aangenaam. Kohier maak te een uiterst hoffelijke buiging. In welke kwaliteit regelt u echter me neer Hallstein's zaken? Werner keek de vreemdeling met scherpe, doordringende ogen aan, welke deze echter onverstoord be antwoordde, zonder ook maar enige verwarring te tonen. Hij scheen Wer ner nog steeds te wantrouwen, wijl hij hem nog niet op z'n herhaalde vraag afdoend geantwoord had. En deze deed 't ook nu weer niet, doch zeide: Meneer Hallstein werd zojuist door 'n ongeluk getroffen en z'n toe stand laat niet toe, om zich met za ken bezig te houden. Dat is jammer. Mij werd met de meeste stelligheidyerzekerd, dat hij dit slot wilde verkopen. Ik had er op gerekend, vandaag nog tot een akkoord met hem te komen. En was dat het doel van uw komst? Juist. Ik ben niet van plan en kele dh&efldienMark makelaarsprovi sie te betalen. Ik koop, wat mij aan staat en ik betaal contant. Des kundigen hebben indertijd dit slot geschat op tweehonderdduizend Mark. Werner vroeg nu aan Mary Hall stein: Is er u iets van bekend, dat uw echtgenoot plannen had zijn bezit tingen te verkopen? Neen. Maar als alles achter de rug is en ik weer wat tot mezelf ge komen zal zijn, dan ben ik gaarne bereid het slot van de hand te doen. Waarom dan niet direct?, vroeg Kohier, die niet zonder verbazing het gesprek tussen de commissaris en mevrouw Hallstein gevolgd had. Weer nam Edmund Werner het woord: U mag nu wel weten, wat hier op het slot gebeurd is, vroeger of later zoudt u 't toch vernemen. Maar wat is dat dan toch? Rudolf Hallstein werd vermoord! Ver..ver. moord! Kohier deed ontzet 'n stap achter waarts en z'n ogen zochten Mary Hallstein. Toen haar blik de zijne ontmoette, werd zij weer 'n ogenblik door haar geweldige angst overmees terd. Hij werd vanmiddag vermoord, hier in z'n eigen huis. Vanmiddag? En weer zochten Köhler's ogen de jonge vrouw, al eiste hij van haar rekenschap. Werner echter voegde aan z'n woorden toe: (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2