Particuliere verzameling Sidney v. d. Bergh voor de eerste maal in het openbaar DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Zeventiende eeuwse schilderkunst in De Lakenhal Fl HET STEDELIJK MUSEUM De Lakenhal ia tot 30 augustus een ten toonstelling ingericht van 17e eeuwse meesters uit Nederlands particulier be zit, bestaande uit een vijftigtal schil derijen uit de collectie van het echt paar Sidney J. v. d. BergBendix uit Wassenaar. Naast enkele minder be kende coryfeeën van de schilderkunst uit de gouden eeuw, bevat deze met zorg en goede smaak gevormde ver zameling enkele illustere namen en werken, die alleen al een gang naar deze tentoonstelling waard zijn. Particuliere verzamelingen zijn in Nederland niet zo heel dik meer ge zaaid en het is daarom verheugend dat er toch nog collectioneurs zijn, die de middelen èn de liefde bezitten om zich te omringen met zulke kostbaarheden, meer verheugend nog dat zij de burger in staat stellen bij tijd en wijle in een goede omgeving als b.v. De Lakenhal daarvan kennis te nemen. De heer v. d. Bergh is eerst ongeveer tien jaar geleden begonnen deze col lectie aan te leggen; het is echter de eerste maal, dat de collectie zo goed als geheel in het openbaar wordt geëxpo seerd. Ze omvat werken van Avercamp, Adriaen Brouwer, Karei Dujardin, Jan van Goyen, Frans Hals, Meindert Hob- bema, Gabriël Metsu, Adr. v. Ostade, Rembrandt, Jacob en Salomon Ruijs- dael, Jan Steen en Gerard Terborch, naast een aantal met namen, die min der tot de verbeelding spreken, maar niettemin waardige vertegenwoordi gers zijn van het schilderkunstige gou den tijdperk onzer geschiedenis. HET VOERT TE VER om alle wer ken de revue te laten passeren en we zullen ons beperken tot enkele Onderschrift: „Jonge vrouw voor de spiegel", werk van Gabriël Metsu op de tentoonstel ling in de Lakenhal. hoogtepunten van deze tentoonstelling. En dan wijzen we op een prachtig bont ijsgezicht van Hendrik Aver camp, een werk van zeer fijne pein- ture, als geheel een verzameling van merkwaardige en minutieus geschil derde rangstafereeltjes. Bezien die twee groepen op de voorgrond, waar een zigeunerin een vrouw de toekomst voorspelt uit de lijnen van de hand, of dat andere groepje: een verwach tingsvol opzij kijkende vrouw, wie door een heer de schaats wordt aan gebonden. Men kan zeggen dat dat, in vergelijking met het stoer en soms ruige borstel werk van anderen maar pietepeuterig is, het is in zijn soort een juweeltje van de dikwijls geroemde, dikwijls gesmade copieerlust des dage- lijksen levens. Dan wijzen we ook op de zeer fraaie v. Goyen, een riviergezicht met op de achtergrond het silhouet van Leiden, welke panorama als geheel zo weinig veranderd schijnt. Een andere v. Goyen in de schildekunstige zin van het woord zien we in „Oude schuur in landschap", zo welig geschilderd. Van Gerard Terborch is er een voornaam doch koel damesportret en van Ga briël Metsu het prachtige en intieme „Jonge vrouw voor de spiegel".. REMBRANDT is vertegenwoordigd met een prachtig klein paneeltje met het portret van een man, oorspron kelijk uit de collectie van de Milanees prins Gonzaga. Hoe treft dit werkje, door de bezonken rust en de wijsheid van de geportretteerde man. Er hangt ook een portretje van Hendrickje Stof fels (is het wel Hendrickje?) algemeen toegeschreven aan Rembrandt, hoewel sinds kort daaraan wordt getwijfeld en men geneigd is het toe te schrijven aan Carel Fabritius. Hoe het zij, het is een prachtig staaltje van portretkunst. Een collectie werken uit de 17e eeuw is niet volledig zonder bloem stukken en andere stillevens. De eerste zijn er onder meer van Ambr. Bos- schaert, Jan Breughel de Oude en Rachel Ruijsch. De familie Hals is vertegenwoor digd met twee portretten van vader Frans, die in 1962 ook op de Halsten toonstelling in Haarlem waren te zien en oorspronkelijk stammen uit de col lectie koning Stanislaus van Polen, en door een jongensportretje van zoon Harmen. Tenslotte verzuime de bezoeker niet de miniaturen in de vitrine te bekijken en dan vooral de twee portretjes, een dame en een heer, van de hand van de Leidenaar Pieter Cornelisz van Slin- gelandt. Zo geeft deze tentoonstelling met de genoemde en den iet genoemde wer ken een fraai «Pedel Pieten een door snede van de schilderkunst int de noor delijke Nederlanden der 17e eeuw. Ho pelijk zullen vele liefhebbers de gang naar deze expositie weten te vinden. Telefoto ANP: Deze foto toont Prins Bernhard, Prinses Beatrix en haar Dat kan dagelijks van 104 uur, verloofde de heer Claus von Amsberg tijdens het winkelen in de Italiaanse 's zondags van 1 tot 4 uur. hoofdstad Rome. Wpr. PAX CHRISTI VOETTOCHT Tijdens de nationale Pax Christi voettocht 1965, die tot 8 augustus duurt, zullen de 70 Nederlandse „routiers" vrijdag in Budel bijeen komen met daar gelegerde Duitse militairen en inwoners van het Bel gische Hamont. Er worden drie korte inleidingen gehouden, nl. door een Duitser over „de problematiek, die verband houdt met het vredesverdrag met Duits land en meer in het bijzonder de strijd om het gebied beneden de Oderneisse", door een Belg over de taalkwestie en de tegenstellingen tussen Vlamingen en Walen, en door een inwoner van Budel, de heer Jan sen, over de hulp aan minder ont wikkelde gebieden. Gesprekthema van de 10-daagse voettocht is „de betekenis van de arbeid als vredes- element" („de wereld van de arbeid en haar verhouding tot de maat schappelijke middengroep, met na me hoe deze twee groepen nader tot elkaar gebracht kunnen worden en hoe de klassenstrijd en het stands verschil tot hun juiste proporties te ruggebracht kunnen worden"). Tarief voor gemeentelijk aardgas gecontroleerd De N.V. Nederlandse Gasunie en de commissie Samenwerking Regio nale Organen Gasvoorziening (SROG) bestuderen de vraag of en in hoever re het mogelijk is door een verfij ning van de tariefstelling de con currentiemogelijkheden van het aardgas, nu de prijzen van huis brandolie sterk zijn gedaald, te ver groten. Minister Den Uyl (Econ. Za ken) heeft dit meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het socialistische lid van de Tweede Kamer de heer Oele. In dit antwoord wordt voorts meegedeeld, dat 76 ge meenten met ongeveer 280.000 om gebouwde aansluitingen een aard gastarief hebben ingevoerd, afwij kend van het destijds uitgebrachte SROG-advies. Deze afwijking betreft in vrijwel alle gevallen slechts een verhoging van het vastrecht. Minister Den Uyl zegt in zijn antwoord, dat het door het SROG geadviseerde tarief tot ge volg heeft, dat in het algemeen de levering van aardgas aan verbrui kers met een jaarafname tot onge veer 200 kubieke meter steeds ver liesgevend is. Eerst bij grotere afna men wordt de gaslevering kosten dekkend. Verhogingen. Dat niettemin deze tarieven op dat niveau werden gesteld, hield ver band met de wens, voor deze cate gorie de overgang op aardgas ge paard te doen gaan met een tariefs verlaging. In het antwoord wijst de bewindsman er op, dat de gesigna leerde afwijkingen van het SROG- advies vrijwel uitsluitend verhogin gen betreffen van de vastrechtbe dragen, welke verhogingen variëren van een kwartje tot maximaal een gulden per maand. „Ook in de ge meenten waar de aardgastarieven iets hoger zijn gesteld dan door de SROG is geadviseerd, betekent dit nieuwe tarief nog altijd een reeële verlaging t.o.v. de tarieven die voor de overgang op aardgas, respectieve lijk de invoering van de nieuwe ta rieven golden", aldus de minister. Hij zegt toe de ontwikkeling van de tariefstelling voor aardgas van de gemeente nauwlettend te zullen vol gen. Indien daartoe aanleiding be staat, zal de minister zijn invloed aanwenden om mogelijke verdere tariefsverlagingen te bewerkstelli gen. Theo Eerdmans keert terug als quizmaster Op zondag 12 september zal de quiz „tel uit je winst" na een korte zomervakantie weer op het Vara- scherm verschijnen. Theo Eerdmans, die enige maanden door ziekte ver hinderd was de quiz te leiden, en ge durende die periode werd vervangen door Joop van TJjn, zal bfl die gele genheid zijn oude plaats weer inne men. Een groot gedeelte van Europa beleeft een koude en natte zomer. Tsjecho- slowakije is hierop geen uitzondering. Jan Zizka van Trocnov, de grote 15de-eeuwse strijder uit Bohmen, waakt over de paraplu's in de hal van het Nationale Kunstmuseum, gevestigd in het Zbraslav kasteel bij Praag. Een Franse deelneemster aan de Intern. Kampeerrallye in Wassenaar heeft naast haar tent een speciale tent voor haar hondje opgezet. De foto toont vrouwtjes lieveling bij zijn kampeerwoning. Weekeinde op de autobaan bij Salzburg, waar de wagens in beide richtingen in een lange file voortkruipen of stil staan. Ook dat behoort nu eenmaal bij de vakantie.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7