NATIONAAL WATERKAMP TE NIEUWKOOP BESLOTEN MET GRANDIOZE VLOOTSCHOUW Tentoonstelling bloemsierkunst in het Leidse stadhuis DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Minister Kraag (Suriname) over de fraude op zijn departement Minster J. S. P. Kraag van het Su rinaamse ministerie van sociale za ken verwacht geen terugslag op zijn persoonlijke carrière van de fraude, die twee maanden geleden op zijn departement aan het licht is geko men. „Het is geen beleidsfout ge weest", zo zei hij gisteren bij zijn aankomst uit Paramaribo op Schiphol „de fraude is juist aan het licht ge komen door een reorganisatie op het ministerie, waartoe ik zelf de op dracht had gegeven". De minister bevestigde de arres tatie van zijn onder-directeur van sociale zaken. Naar verluidt heeft de politie van Paramaribo 25 arrestaties verricht. Onder de verdachten be vinden zich zowel ambtenaren als bij de fraude betrokken buitenstaan ders. De fraude was overigens niet de reden waarvoor minister Kraag naar Nederland is gekomen. „Suriname heeft een hevig tekort aan woningen, doch ook aan geld. Al ons geld zit in onze bodem en dat moet er eerst uit gehaald worden". Hoofddoel van zijn bezoek is dan ook in Nederland bepaalde relaties te bezoeken, die Suriname de financiële middelen kunnen verschaffen voor een effec tieve opvoering van de woningbouw. „Ons eerste tekort bestaat op het ogenblik uit 10.000 woningen. Als ik daarvoor de financiën bijeen weet te brengen, zal ik erg gelukkig zijn", aldus de minister. Het nationale waterkamp, dat een in het Nieuwkoopse plassengebied, is FANTASIERIJKE EN KLEURIGE BLOEMENSHOW gistermiddag na een grandioze vloot- schouw door burgemeester A. H. van Montfoort gesloten. Ofschoon vele deelnemers en deelneemsters nog wat na blijven bivakkeren, waren de meesten al druk doende met het af breken van de tenten en het verza melen van hun kampspullen om de thuisreis weer te aanvaarden. Kampleider Goossens en burge meester A. H. van Montfoort van Nieuwkoop nemen aan boord van het admiraalschip „Jan Harinok" het défilé van de vloot af. Vanaf de motarvlet „De Grote Beer" hebben we van nabij kunnen genieten van het imposante schouw spel van de ongeveer 180 vaartuigen die hun eerbetoon brachten aan het admiraalschip „Jan Harinck", waar op o.a. Schout bij nacht dr. Van den Burg. kampleider Goossens en bur gemeester Van Montfoort hadden plaats genomen. De zon die de hele morgen verstek had laten gaan, brak door. De zeilen blonken in het licht en felle schitteringen liepen over de golven. Blauw gebloesde en wit ge mutste roeiers en roeisters openden de vlootschouw en daarna een bijna eindeloze stoet van sloepen en vlet ten en schouwen en motorboten met vrolijke bemanningen die hun saluut brachten naar het admiraalschip. Toen dit was afgelopen werden de schepen naar het kampterrein ge dirigeerd. Kampleider H. A. W. Goos sens hield z'n laatste toespraak, waar in hij de deelneemsters en deelne mers bedankte voor het zo juist ge brachte eerbetoon, döor de meesten op voorbeeldige wijze gebracht. Vervolgens reikte hij de z.g. Pen- taqua-prijs uit voor de beste presta tie in de gehouden vijfkamp. Evenals de zeilwedstrijden met vletten zater- dag jJ. waren het ook nu weer de Oecumene in de boot. Ds. Drijvers en aalmoezenier Jac. J. de Graaf met zeilpet maken een laatste gang langs de verschillende kampe menten. t St. Christoforus-vendel uiit Utrecht. Ónder algemeen gejuich kwamen zij haar onderscheiding uit handen van de kampleider in ontvangst nemen. Ofschoon met erg slecht weer be gonnen, vervolgde deze, kan 't kamp toch volledig geslaagd genoemd wor den en heeft iedereen zich kostelijk geamuseerd. Als hoogtepunten noem de hij het avondfeest (of avondspek- takel) op vrijdagavond, de zeilwed strijden op zaterdag, de ouderzondag, gelukkig met goed weer, waarop de ouders hebben kunnen zien, hoe het kampleven was en de roei wedstrij den op maandag. Hij bracht hulde aan allen die meegewerkt hebben om het kamp te organiseren, speciaal aan de voortrekkers van de Van der Werffstam uit Leiden, die alle radio- en telefoonverbindingen voor him re kening hebben genomen, ook de pers, die zo voorbeeldig het Allemansendje heeft verzorgd. Voor al deze werkers kwam een spontaan driewerf hoera. De kampleider bracht ook dank aan het gemeentebestuur van Nieuwkoop en aan de burgerij voor alle mede werking en betoonde gastvrijheid. Burgemeester Van Montfoort dank te voor de vererende uitnodiging waarbij hij deze middag met Schout bij nacht de vlootparade had mogen afnemen. Na het genieten van dit fas cinerende schouwspel kon hij zich voorstellen dat de jeugd gegrepen kan worden voor deze vorm van ver kennerij. Zowel uit de kringen van de burgerij als van de politie heeft hij niets dan lof gehoord over de wijze waarop d'e gasten zich hebben gedragen. De burgemeester wil ze een volgende keer weer graag wel kom heten in de Nieuwkoopse ge meenschap. Hij wenste allen een be houden thuiskomst en verklaarde het kamp voor gesloten. Na voorlezing van de kampwet zongen allen staande uit voile borst het volkslied. Schout bij nacht b.d. Goossens, lei der van het waterkamp, reikt aan de meisjes van het St. Christoforus- vendel uit Utrecht de Pentaqua-,prijs uit voor de beste prestatie in de vijf kamp. De bruidsparen die de komende dagen op het stadhuis In de echt zullen worden verhonden, worden in de bloemen gezet. Zij zullen niet alleen na de huwelijksvoltrekking in het Leidse stadhuis door leuke bloemenmeisjes een boeket anjers aangeboden krijgen, maar ook tijdens de huwelijksvol trekking zullen zij omringd zijn door geurende, in schitterende kleuren bijeen geschikte bloemen. Dit omdat Leiden een korte tijd bloemenstad zal zijn. De stichting „Rijnsburgs Bloemencorso" organiseert nl. niet alleen voor de tiende keer een bloemencorso, dat een opmerkelijk evenement is in het Leidse stadsbeeld, maar dit jaar voor de vierde maal ook een bloe- menshow in de Burgerzaal van het Leidse stadhuis. Deze tentoonstelling bloemsierkunst is tot stand gekomen met de medewerking van de twaalf beste Nederlandse bloemsierkunstenaars. De Burgerzaal, de brede gang en het portaal er voor zijn dan ook veranderd in een kleurige, exotische tuin, met vijvers, geurig mos en de schitterendste bloemen, die vaak met allerlei voorwerpen en platen gecombineerd, het anders wat statige en kille stad huis een sprookjesachtige sfeer geven. met een groot assortiment kasbloe men toch opmerkelijk mooie resul taten gekregen. De heer Leeuwen burg sprak de hoop uit dat het aan tal bezoekers dit jaar de 10.000 van verleden jaar mocht overtreffen en bracht het feit dat 65-jarigen 's mor gens van 911 uur gratis toegang hebben nog eens extra onder de aandacht, zeer tot genoegen van de oud-burgemeester van Leiden jhr. mr. F. H. van Kinschot. Burgemeester G. C. van der Wil ligen vond het bloemencorso met de daarbij behorende bloemenshow een plezierig intermezzo tussen de lus trumfeesten van WSL en univer siteit enerzijds en het 3-oktoberfeest anderzijds. „Komt men meestal naar "het stadhuis om iets gedaan te krij gen, om te klagen, thans kan men er naar toe komen om de schoon heid hier tentoongesteld" zei de bur gemeester in zijn openingswoord. Omdat hij vond dat bloemen meer hadden te zeggen dan mensen (zeg het met bloemen...) verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend en overhandigde de organisatoren van deze bloemenshow een fotoboek over Leiden. Mevrouw Van der Wil ligen kreeg een Rijnsburgse bloe menhulde. Tropische vogels Het noodlot van de laatste spreker is altijd dat alles al gezegd is", zei de voorzitter van de WV te Leiden, de heer J. A. Harteloh, die vond dat de doelstelling van de VVV, nl. om zoveel mogelijk toeristen naar Lei den te krijgen zich op gelukkige wijze liet verenigen met de belan gen van Rijnsburg om zoveel moge lijk reclame te maken voor het bloe mencorso. „Leiden zelf heeft er ech ter ook iets aan", zei hij. De vele genodigden konden daarna de ten toonstelling gaan bezichtigen. Op vallend was het vele rood, oranje, roze en paars dat in de bloemstuk ken overheerst. Hoewel sommige bloemsierkunstenaars hun toevlucht hadden genomen tot grote hoeveel heden fraai gevormde en gekleurde bloemen, hadden andere hun stuk heel bescheiden gehouden. Zeer een voudig, maar heel fijn en sierlijk was een arrangement van de heer A. Ovenvoorde, die op een lange, donkere plastiek gele, kleine orchi deeën had aangebracht, met af en toe een kaars er tussen. Groter, erg kleurig en gezellig was de „vakan tie-impressie", een bloemstuk waar in zich glazen, wijn, perziken, bloe men en druiven bevonden. Heel mo dern, strak en mooi van vormgeving en compositie waren 25 paarse, pluimachtige bloemen, die de naam „Allium" droegen en waren gecom bineerd met distels en liatrissen te gen verkoold hout aan. Hier en daar waren bloemstukken op kooien met tropische vogels erin. Ook de binnen plaats van het stadhuis was met bloemen versierd. Geen publiek Zeg het met bloemen Tijdens de feestelijke opening gis termiddag om half vier sprak als eerste tot de vele genodigden de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer C. Leeuwenburg, die dank baar was voor de prettige samen werking tussen zijn stichting, het Leids gemeentebestuur en de VVV. Hoewel de weersgesteldheid veel te wensen heeft overgelaten, heeft men Er waren wel bloemen, maar geen mensen op de variété-avond, die voor het eerst in het kader van het Rijnsburgse Bloemencorso gister avond in het teken van „Bloem en show" was georganiseerd. De mede werkenden aan deze avond, waar onder René van Vooren, het Leedy- trio en Shirley stonden zich in te spannen voor een handjevol publiek, dat nog grotendeels uit genodigden bestond. Hoewel er voor het corso en de show zelf nog al wat reclame was gemaakt, was de variété-avond wat dat betreft wel wat te kort ge schoten. Het aanwezige publiek klapte eigenlijk voor „vier" en dat gebaar werd door de artiesten toch wel op prijs gesteld. De tentoon stelling bloemsierkunst zal tot en met zondag 8 augustus te bezichtigen zijn.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4