Buiklanding van lesvliegtuig op vliegveld Zestienhoven TROS wil zo spoedig mogelijk van zich laten horen Goed Van fraude betichte Botsing in de lucht loopt goed af kapelaan in kort geding programma JUWELEN RUILEN VOOR PRUL STEENTJES AARDIGE BIJVERDIENSTE WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1965 DE LEID SE COULANT PAGINA 'T Een tweemotorig Messerschmidt lesvliegtuig van de Rot terdamse vliegclub heeft dinsdagavond een buiklanding gemaakt op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven. De vlieger, een instructeur, merkte dat het landingsgestel niet functioneerde, maar ondanks deze handicap zette hij de kist veilig aan de grond. ring omdat ik wist dat een buiklan ding met zo'n fijn toestel bijna niet fout kan gaan. Vooral niet als je landt op een grasbaan". Geen angst, maar wel spanning bij deze boomkweker uit Hazerswoude, toen hy zijn eerste „en hopelijk enige" buiklanding maakte. „Het was een triest gezicht de Mes serschmidt na de landing onnatuurlijk op het gras te zien liggen", zo was zijn reactie. Boomkweker uit Hazerswoude kreeg „extra" les Het zwanekuiken heeft zich heerlijk genesteld op de rug van zijn moeder. Triest gezicht. Grootste plezier. De heer Koetsier heeft zelf een werkzaam aandeel gehad by de uitvoe ring van de geslaagde noodlanding. Een tweemotorig Messerschmidt les-defect aan het landingsgestel op te vliegtuig van de Rotterdamse Vliegclub heffen, onder meer door het uitvoeren heeft dinsdagavond een geslaagde van een aantal duikvluchten, buiklanding gemaakt op het luchtha ven Zestienhoven by Rotterdam. Het toestel, dat werd bestuurd door Personeel van de luchthaven heeft Instructeur Van Overvest (ruim 8.000 een instructeur, die les gaf aan de heer de plaats waar de Messerschmidt na uren vliegerervaring in 167 verschil- T de geslaagde buiklanding tot stilstand lende toestellen) had hem opgedragen 1. Koetsier, een boomkweker uit Ha- kw^ afgezet. BDe rflkslucht. de benzinekraan dicht te draaien en zerswoude, bleek, nadat het een kwar- vaartinspectie zal zo spoedig mogeiyk het contact af te zetten op het mo tier in de lucht was, een defect aan beginnen aan een onderzoek. ment dat de Messerschmidt het gras het landingsgestel te hebben. Het heeft De heer Van Overvest maakt sinds van Zestienhoven raakte, vprvolcens ongeveer een half nur ho- februari van het vorige jaar lesvluch- „We hadden eigenlijk het gTootste ten bij de Rotterdamse Vliegclub. Het plezier boven. Het kon toch ook niet ven de luchthaven gecirkeld om de vvas voor hem de eerste maal in zijn misgaan", zo vertelde de heer Van gronddienst de gelegenheid te geven lange vliegersloopbaan dat hij een Overvest na 't avontuur. „Men maak- alles in gereedheid te brengen voor buiklanding moest uitvoeren. te beneden trouwens wel een enorme Boomkweker Jan Koetsier, 27 jaar drukte om ons. Toch altijd wel ple- een buiklanding en om zoveel moge- uit Hazerswoude, zat gisteravond met zierig zo n comité van ontvangst. Ze ïyk benzine op te maken. Om kwart voor de eerste maal in de lucht. Hij kunnen je even in het schuim zetten, voor negen konden brandweer en am- had al met ruim 80 vlieguren by de als alles fout gaat", bulance op de luchthaven inrukken; de Rotterdammer Vliegclub zijn brevet in In de vliegclub op Zestienhoven buiklanding wan zonder ongelukken de zak- Wel stopte hl) gisteravond werd tegen half elf gisteravond een om even over half acht voor het eerst fles champagne ontkurkt. Hg was spe- uttgevoerd. in een Messerschmidt om „over- ciaal bestemd voor de twee avontu- w gelest" te worden. riers, die zo gauw het weer mogeiyk De schade aan de Messerschmidt is jan Koetsier zegt zelf van het is samen met de Messerschmidt weer niet groot. De vlieger, de heer H. J. avontuxlr: "Het was een enorme erva- de lucht in zullen gaan. van Overvest, schat deze op enkele duizenden guldens. Toch bhjft het avontuur een schadepost voor de Rot- Eerst vereiste aantal leden, dan zendmachtiging beloven U een goed programma en ons eigen TROS-blad, dat een nog hechtere band tussen U en ons zal scheppen, zodra wij in de lucht komen", aldus het rondschryven van de stich ting. In antwoord op een desbetreffende vraag, werd meegedeeld, dat de TROS graag zal meewerken met de nog op te richten nationale omroepstichting R. T. N. (N.V. Televizier). "Wij zullen elkaar zeker steunen", zo werd opge merkt. De In november 1964 opgerichte "Televisie- en Radio-Omroep Stichting" (T.R.O.S.) wil zo mogelijk nog per 15 oktober de lucht in. "Wij willen ons geluid laten horen en ons gezicht laten zien", aldus is gistermiddag op een in Den Haag gehouden persbyeen- komst meegedeeld. Wanneer de stichting het vereiste aantal leden zal bereikt hebben (voor de televisie 10.000 en voor de radio 15.000) zal de TROS onmiddelijk daar na een zendmachtiging vragen per 1 januari van het volgende jaar. Het Is evenwel de bedoeling, zo Is meege deeld, de regering te vragen de TROS deze zendmachtiging reeds per 15 okt. van dit jaar te verlenen, nog deze week zal er een begin worden gemaakt met het aanschrijven van die tros- deelnemers, die inmiddels een contri butie-bedrag van een gulden hebben gestort. Men hoopt nog voor 1 sept. het vereiste aantal leden bgeen te heb ben. Hen zal gevraagd worden reeds nu de TROS-contributie over 1966 te willen betalen. Deze contributie is vast gesteld op 5 gulden per jaar. terdajnse Vliegclub omdat het toestel Olidl brief reOCtie VOll getergd TOCHS slechts W.A. verzekerd was. o O De heer Van Overvest, een oorlogs vlieger met 32 jaar vliegerservaring, had nog van alles geprobeerd om het Leven van 4 vliegers aan zijden draad Het leven van vier vliegers, on der wie twee leerlingen, heeft maan dag aan een zijden draadje gehan gen, toen onder slechte weersomstan digheden een Belgische Starfighter en de Saab Safir lesmachine van de rijksluchtvaartschool te Eelde ten noordoosten van Leeuwarden bij de Lauwerszee op ca. 400 m hoogte on verwacht elkaar kruisten en daarbij elkaar net raakten. De piloot van de Belgische Star fighter werd bijna onthoofd, want blijkens zijn eigen melding over wat hij noemde een „very near miss" aan de vliegbasis Leeuwarden werd zijn voorruit door het richtingsroer van de Saab weggevaagd. De Saak, waar in instructeur vlieger Van Varik met twee leerlingen was opgestegen, keer de terstond naar Eelde terug. Het toe stel maakte een geslaagde landing, hoewel het richtingsroer beschadigd was. Ook de Starfighter keerde behou den op zijn basis Breughel in België terug. De rijksluchtvaartdienst was giste ren bezig met het vooronderzoek. Voor de president van de recht bank te Amsterdam, mr. C. H. Plug, heeft gisterochtend een kort geding gediend, dat de geestelijk adviseur van de vakantieschool „Licht en Lucht" van de Christus-Koningpa rochie in Amsterdam-Oost, de kape laan W. F. M. van der Kooy, had aangespannen tegen de vroegere medewerker aan de vakantieschool, de heer J. H. Bok en twee van diens medestanders. De kapelaan vorderde bij monde van mr. H. G. Th. Keune tegen gedaagde een „bevel tot ont houding van iedere verdere actie, die dient tot verdachtmaking van eiser". De gedaagden hebben al twee jaren lang actie gevoerd om aan te tonen dat de kapelaan een bedrag van 3000 gulden, dat aan de vakantieschool toebehoorde, had verduisterd. Zowel de pastoor van de Christus-Koning parochie, de deken van Amsterdam als de bisschop van Haarlem, kwa men na ingesteld onderzoek tot de conclusie, dat er geen sprake van verduistering was. De gedaagden gingen er tenslotte toe over om op 9 juli van dit jaar een brochure te verspreiden waarin zij o.m. stelden, dat de malversaties van de kapelaan onomstotèlijk zijn vastgesteld. Tegelijkertijd dienden zij bij de officier van justitie een klacht tegen de kapelaan in wegens verduistering. Rehabilitatie De brochure is toegezonden aan alle Rooms-Katholieke Kamerleden, het Episcopaat en justitiële autori teiten. Mr. Keune kenschetste de gedaag de aldus „Een Don-Quichotte-achtige figuur, die tegen niet bestaande dra ken vecht en die onder het mom het algemeen belang te dienen persoon lijke rancunes spuit". Volgens mr. Keune was die ran cune o.m. ontstaan door dat de ge daagde als hulpcollectant van de va kantieschool werd ontslagen toen hij ook nadat de Deken van Amster dam hem in een brief had verzocht Prins Bernhard naar Tanzania Z.K.H. Prins Bernhard gaat deze maand vyf dagen naar Tanzania. Hy zal er, zoals reeds gemeld, de ope ning van de nieuwe Sisalspinnery van de verenigde touwfabrieken en de Duit se firma P. Baumueter in Dar-es- Salaam bijwonen. De prins zal zich ook naar zgn farm begeven, maar hy heeft geen plannen om te gaan jagen, zo heeft de R.V.D. meegedeeld. zich verder van ongegronde beschul digingen te onthouden actie bleef voeren. De raadsman verklaarde dat de kapelaan zich vooral in goede naam en eer aangetast voelde door de in de brochure gedane uitlating dat hij „een wolf in schaapsvacht en een ondeugdelijk en gewetenloos priester" was. De heer H. Bok de broer van de ex-medewerker van de vakantie school voerde het woord namens de gedaagden. Hij vertelde de presi dent dat de brochure in de eerste plaats geschreven was „ter rehabili tatie van onschuldigen". Donderpreken. Volgens de gedaagden zou nl. on der de parochianen ten onrechte het gerucht gaan dat de heer J. H. Bok en niet de kapelaan fraude zou heb ben gepleegd. „De open brief is de reactie van een getergd mens die alles had geprobeerd om recht te krijgen, maar geen gelijk kreeg", aldus de heer Bok. In de dagvaarding geeft de kape laan, zoals het onderzoek ook heeft uitgewezen, toe dat hg de boekhou ding niet nauwkeurig had bijgehou den. Daardoor kon hij zich, toen het beheer over de gelden aan de heer Bok werd overgedragen, ook niet ten volle verantwoorden. Tekenend voor de onjuistheid van de klacht noemde mr. Keune de beschuldiging dat de kapelaan zich een auto van het verduisterde geld had aange schaft en in het algemeen boven zijn stand leefde. „Die auto is de kape laan geschonken", aldus de raads man. De heer Bok achtte zich op zijn beurt tenslotte pijnlijk getroffen door, zoals hij dat noemde, „de don derpreken van de kapelaan van de afgelopen zondag". De kapelaan had daarin de parabel verteld van „de onrechtvaardige rentmeester", die volgens de heer Bok in wezen aan het adres van zijn broer was gericht. Uitspraak 10 augustus. „wy willen een open bestel, waar de regering en de hele Kamer dol enthousiast achter staan", aldus mr. J. M. Landre, directeur van Nederland se Filmproductie Maatschappy en publiciteits-adviseur van de stichting, mr. H. J. Minderop, oprichter van de TROS en destgds ook gedelegeerd com missaris van de N. V. Reclame Explo- tatie Maatschappy (REM), deelde op de persbijeenkomst mee, dat zodra de zendmachtiging zal zgn verleend, de namen van de leden van het stich tingsbestuur en van de programma commissie bekend gemaakt zullen wor den. Ook dan zullen nadere medede lingen kunnen worden gedaan over het uit te zenden TROS-programma. "Wy Een hooiberg met 40 ton hooi en de veestal van de veehouder A. Smit in Assendelft zijn dinsdagavond door brand verwoest. De schade wordt geschat op ongeveer 100.000 gulden. De heer Smit was verzekerd. De gemeentebesturen van Zaan dam, Koog, Zaandijk, Wormerveer, Krommenie, Wormer en Oostzaan hebben besloten om donderdag, wan neer prinses Irene haar 26ste ver jaardag viert, van gemeentelijke ge bouwen géén vlaggen uit te steken. Op weg naar het Zeister zieken huis is dinsdagavond de 51-jarige vertegenwoordiger J. H. Zeelenberg uit Zeist overleden. De heer Zeelen berg had kort daarvoor op het kruis punt Jacob van Lennepplein-Schaer- weijdelaan in Zeist met zijn perso nenauto geen voorrang gekregen van een auto, bestuurd door de 52-jarige Utrechter R. S. Hij werd bij de bot sing uit de wagen geslingerd, waar bij hij een schedelbasisfractuur op liep. Met zijn bromfiets achterop een verlicht geparkeerd staande vracht auto botste zondagavond de 18-jarige J Waeye uit Haelen. Aan de zware verwondingen die hij daarbij opliep is hij gisteren in het ziekenhuis te Roermond overleden. Tijdens de behandeling van een strafzaak gistermorgen voor de recht bank in Rotterdam is de officier van Justitie, mr. P. A. H. Bos, nogal fors van leer getrokken tegen een aantal Rotterdamse juweliers, die begin dit jaar aan klanten waaronder bui tenlanders sieraden verkochten met valse stenen. De betreffende ju weliers verstrekten bg de sieraden zonder aarzelen een certificaat van echtheid. Volgens mr. Bos was er in géén van deze gevallen sprake van kwade trouw. Wel echter van een volslagen gebrek aan controle op de te verkopen sieraden. Hoe konden gerenommeerde Rot terdamse juweliers er nu toe komen sieraden met onechte stenen te ver kopen? Deze vraag kon afdoende worden beantwoord na het korte pro ces tegen de 20-jarige goudsmid Pe ter van E. uit de Maasstad, werk zaam bij een juweliersbedrijf, dat zich toelegt op het repareren van sieraden. Begin dit jaar had Van E. ontdekt, dat hij met het vervangen van kostbare stenen in oorbellen en ringen door prullen van nog geen veertig cent per stuk een aardige bij verdienste had. Enige malen prutste hij de meest waardevolle stenen, waaronder bril janten, uit de sieraden die hij in op dracht van andere Rotterdamse ju weliers moest repareren. De vervan gende steen was in alle gevallen vrij wel waardeloos. Zo kon het gebeu ren dat juweliers, die het reparatie- werk aan het bedrijf van Van E. had den uitbesteed, sterk in waarde ge daalde sieraden terugkregen en de ze, zonder controle toe te passen, in de verkoop brachten. De officier vorderde tegen Van E. tien maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. De rechtbank zal over een week von nis wijzen. Het Place de l'Opera in Parijs ligt verlaten. Miljoenen Fransen zijn met vakantie. Honderdduizenden Parijze- naars zijn afgezakt naar het zonnige zuiden. Telefoto ANP: vijfhonderd zigeunermuzikanten liepen vooraan de stoet bij de begrafenis van de zigeuner- primas Pal Bura, dinsdag, in de Hongaarse hoofdstad Boedapest.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7