AMERIKANEN BOUWEN NIEUWE LUCHTVLOOT In nabije toekomst in een vliegtuig 550 passagiers.... Van het Nieuwkoopse waterfront Vliegprijs kan kwart naar beneden WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1965 DE LEIDSE COURANT PA:I' WOUBRUGGE Zilveren jubileum gemeente-secretaris H. J. Hoogenboom Op 5 augustus is het precies een kwart eeuw geleden, dat gemeentese cretaris H. J. Hoogenboom in dienst trad bij de gemeente Woubrugge. Daar de jubilaris momenteel van zijn vacantie geniet, zal het gemeentebe stuur de populaire ambtenaar huldi gen tjjdens een extra-raadsvergadering, die vastgesteld is op dinsdag 17 aug. om half vier in Het Oude Raadhuis. Behalve raadsleden zullen ook collega's, bevriende relaties en genodigden aan wezig zijn bij het overhandigen onder meer van een passend cadeau, waar voor de gelden bijeen zijn gebracht door de burgerij. Van 17 - 18,30 uur volgt op dezelfde plaats nog een receptie, waarbij alle ingezetenen welkom zullen zijn. De thans 47-jarige jubilaris, ge boortig uit Hoogmade, werkte aan vankelijk, na de beëindiging van zijn middelbare schoolopleiding, op een kantoor te Leiden. Hij behaalde het praktijk-diploma boekhouden. Op 5 aug. 1940 kwam hij als tijde lijk ambtenaar in dienst van de ge- Christian Bor (viool) speelde in Katwijk Voor een zeer groot gehoor gaf gis teravond de 15-jarige violist Chris tian Bor, leerling van Herman Kreb- bers een concert. Hij speelde de 4e Sonate in D-dur van Handel met het prachtige Adagio, verder een Adagio uit de g-moll Sonate voor vioolsolo van J. S. Bach en een Adagio in E- dur van Mozart. Hoewel zijn toon nog niet sterk is konden wij toch zijn mooie streek en zijn weldoordachte voordracht met uitstekende frasering bewonderen. Dit was muziekmaken. waaruit bleek dat de jonge violist reeds diep doordrongen was van het wezen der muziek der gespeelde wer ken. Deze jongen heeft een grote toe komst voor zich. De beoordelingen van de grote pers waren ook alle vol van lof. Feike Asma begeleidde hem zeer volgzaam. Asma zelf had behalve wat klein goed, twee grote werken op het programma doen plaatsen, t.w. de Toccata in F-dur van J S. Bach en Choral No. 3 van Cé- sar Franck. De Toccata van Bach hebben wij reeds enige malen van hem gehoord, maar hij kent dit grootse werk nog steeds niet. Het trage tempo bij de aanvang, de stuntelige pedaalsoli en de slordigheden die, toen hij het tem po opvoerde, aan de dag traden, ga ven daar blijk van. Hij moet eens aan de hand van goede grammofoon platen luisteren hoe grote organisten, zoals Heiier en anderen, deze Tocca ta spelen. Choral No. 3 daarentegen, wat lang geen gemakkelijk werk is, ligt hem beter, en het Katwijkse orgel hielp hem de juiste registratie te vinden. Ook het Andante uit Mozarts Orgel- fantasie in f vloeide uitstekend en stemmig uit zijn handen en voeten. Bij de Sonate van J. Stanley had de Gique wat meer speelsheid kun nen verdragen. Overigens een goede meente Woubrugge, op 1 aug. 1942 interpretatie, voor vast. Na inmiddels het diploma Wat meer verscheidenheid van or- G A 1 behaald te hebben werd hij ganisten zou de serie concerten dit in mei 1946 ook nog ambtenaar van jaar wel wat aantrekkelijker hebben de buTgelijke stand. Na nog op 1 juli gemaakt. THEO TEN HOOVEN 1946 bevorderd te zijn tot adjunct- commies volgde op 1 februari 1947 de T¥ 1 1 1 1 bekroning van zijn carrière toen hij Il<l2Cn<iar 132 lllllpClOOS door de gemeenteraad benoemd werd Dl tot gemeentesecretaris. Sindsdien is hij de vraagbaak, niet alleen voor alle gemeentezaken, doch staat hij ook voor elke ingezetene altijd met zijn gedegen adviezen op allerlei terrein klaar. Het Waterkamp 1965 te Nieuwkoop loopt zo langzamerhand op zijn laat ste benen; vandaag is namelijk de op rijwielpad Op het rijwielpad van Rijksweg 4 ter hoogte van de Dinsdagse Waite- ring trof een kanitonmier van Rijks- Buiten zijn werkkring is hq ook op wa^ratraat gistermorgen omstreeks veremgmgsgebied een onmisbare 10 uur een oude man aan, die in vrij steun. Zo zit hq in de besturen van emstige toestand verkeerde. Het de Feestcommissie 1928 en het Groene bleek m 74.™ge inwoner van Den Kniis te Woubrugge, de feestcommissie Haag kantonnier waar- Wilhelmina en het R K Kerkbestuur gehuwde de politie, die de man naar te Hoogmade, waarnaast zijn activi- Huize St. Bernardus liet vervoeren, teiten zich ook nog op allerlei gebied Na aldaar door een dokter te zijn ge- uitstrekken. Ongetwijfeld zal het de holpen, werd de man, die aan vallen- geziene jubilaris op 17 augustus niet de ziekte bleek te lijden, per aiuito aan belangstelling uit allerlei kringen naar het Rode Kruisziekernhuis in ontbreken. zijn woonplaats vervoerd. Gisteren kreeg het kamp bezoek van een padvindster uit Kenia, die 23-jarige Wilhelmina Saiti, die op uit nodiging van de Nationale Padvin- raad een drieweeks bezoek aan Ne derland brengt. Wat lag dus meer voor de hand dan een bezoek aan het zeeverkennerskamp in Nieuw koop. Onze fotograaf trof haar, toen een Nederlandse sirene haar in de boot had genomen. Dat de vrouwelijke aard zich ove rigens op kamp niet verloochent zag hij ook, toen hij een drietal meisjes betrapte bij het opfrissen van de coif fure. Dat het daarbij wel een beetje anders toeging dan thuis of bij de kapper, daarvan geeft de foto een duidelijk beeld. Tn de Verenigde Staten wordt de luchtvloot van de toekomst ge bouwd. Dit jaar kregen we kort na elkaar de aankondiging van de A-ll, de superstraaljager, die met een maximum snelheid van 4.000 km. per uur het snelste vliegtuig ter wereld is en van de XB-70 de grootste en snelste bommenwerper van de wereld. Enige tijd geleden werd de F-lll A, die met zijn beweegbare vleugels als het handigste toestel wordt beschouwd dat men zich kan indenken getoond. Ten slotte maakte de Amerikaanse luchtmacht de bouw bekend van de CX-HLS, een vliegtuig waar alleen maar superlatieven bijpassen en die vooral de beweeglijkheid van de Amerikaanse strijdkrachten moet bevorderen; het wordt een super-vrachtvliegtuig, dat wat de afmetingen betreft, van de huidige moderne superjets dwergen maakt D© CX-HLS heeft het stadium van de blauwdrukken nog niet overschreden. De luchtmacht weet echter, dat het slechts korte tijd zal vergen dit vlieg tuig te realiseren ondanks zijn ongewo ne afmetingen blijkt het immers weinig technische problemen te stellen. Tegen de algemene tendens naar een steeds hogere snelheid, zal de CX-HLS slechts met een geringe" supersonische snelheid vliegen; 800 km. per uur. Dat ie de reden, waarom het toestel weinig problemen stelt Maar daartegen zal de CX-HLS een fantastische lading kunnen meevoeren: 90 ton, wat met militaire maatstaven gemeten betekent, dat het toestel zeven jeeps zal kunnen laden, een tank, een gepantserd vervoermiddel, in vrachtwagens met aanhangwagen en nog 84 soldaten... De huidige straalvliegtuigen kunnen niet meer dan 30 ton laden en z^n daar bij te klein om het zware legermaterieel als helikopters, kranen, brugonderdelen en grote tanks te vervoeren. Met het nieuwe supervrachtvlieg tuig zal snel vervoer van zwaar ma terieel naar v/elke plaats op de aard bodem ook mogelijk worden. De CX- HLS heeft een lengte van dertig me ter, een breedte van zeven meter en een hoogte van meer dan 4 meter. Dit monster zal reeds over een paar jaar gereed komen en zal ook op het ge bied van pasagiers vervoer misschien een omwenteling betekenen. De Boeing fabrieken, die het toestel bouwen, wensen er namelqk ook een bur gervliegtuig van te maken; een toestel met een dubbeldek niet minder dan 550 passagiers kunnen vervoeren (het huidi ge maximum is 150). Men zal opwerpen dat de snelheid van het toestel, op moment dat er hard wordt gewerkt aan de supersonische jets die tegen 3.000 km per uur zullen vliegen, toch een belang rijke handicap zal blqken. De deskundigen van Boeing zijn echter van het tegengestelde overtuigd. De he le hoge snelheden zijn slechts op zeer gro te afstanden van belang, maar op de kor tere is 800 km per uur reeds zeer mooi. Het grote aantal passagiers zal daar- bq de vervoersprijzen met 25 procent om laag kunnen brengen en dit zon wel eens interessanter kunnen blijken dan de heel hoge snelheid. En ook voor de vliegtuig maatschappijen zit er muziek in de CX de aankoopprijs zal slechts de helft be dragen van het superjet: 20 miljoen dol lar tegen 40 miljoen. Bovendien zal de CX vrij snel „op de markt komen" en krijgt dus de tijd om in de gunst van het publiek te komen. Gekuifde cobra Aanvankelijk noemden de luchtmacht officieren het „Walküre", maar toen het voor de eerste maal in het openbaar werd voorgesteld zag niemand er Walküre in maar een gekuifde cobra, en zo is de bijnaam van de XB-70A nu „Co bra". Volgens de Amerikanen is de bouw van dit vliegtuig wellicht de belangrijk ste gebeurtenis op luchtvaartgebied se- dergelijke afmetingen zou knmersJder de gebroeders Wright in 1903 voor, de eerste maal een vliegtuig m de lucht brachten. De XB-70 is niet langer alleen maar een vliegtuig maar wordt een „half ruim teschip", dat tegen een snelheid van 3.200 km, op een hoogte van meer dan twintigduizend meter ongeveer 10.000 km ver zal kunnen vliegen. Het verenigt de snelheid van een jachtvliegtuig met de actieradius van een verre afstands bommenwerper en met het draagvermo gen van een tanker. In het prototype werden tot nu toe 1.3 miljard dollar geïnvesteerd, een astronomisch bedrag, dat voor het grootste deel Is verdwenen in de toepas sing van een aantal theoretische prin- cipes, die nog nooit aan de werkelijk heid werden getest. Zo zal het toestel onder meer gebruik maken van de zogenaamde „compressi on lift" (compressiedraagkracht) waar van men het effect kan zien bij snelbo- ten waarvan de voorsteven letterlijk door de snelheid uit het water wordt gelicht. Elk supersonis ;h vliegtuig ver wekt zeer sterke schokgolven (de super sonische „bang"). Door het plaatsen van de zes straalmotoren onder en in het mld den van de deltavleuge* wordt de schok golf juist daar geproduceerd waar de opwaartse druk kan worden opgevangen om het vliegtuig aldus een extra lift te geven. Door de boge snelheid van het toestel kunnen de conventionele metalen als alu minium en magnesium niet worden ge bruik. Hun smeltpunt ligt immers onder de 343 graden wrqvingshitte, die de romp te doorstaan zal krqgen. Om dus het smelten van het vliegtuig tegen te gaan zal bet worden gebouwd uit tita nium. Een nieuw wondermetaal, en voor de helft uit een „gesofisticeerd' roest vrij staal dat wordt verkregen door het solderen van papierdunne staalbladen met zeshoekige staalce'len. Men verkrijgt aldus materiaal, dat uiterst licht is maar tevens bijna ev»n sterk als massief metaal. De grote wrq vingshitte heeft het ook noodzakelijk gemaakt een nieuw soort banden te pro duceren, die een hitte kunnen verdragen, twee maal zo groot als de huidige vlieg tuigbanden kunnen verdragen. Daar bij het gebruik van delta-vleugels op grote hoogte de vliegtuigen neiging vertonen vóór te gaan overhellen, kreeg de XB-70A twee bijkomende vleugels aan de voorzijde van de romp, wat hem in de vlucht het aanzien van een eend zal geven. Nog duizena andere techni sche nieuwigheden werden in dit toestel verwerkt en vooraleer dit allemaal feil loos zal werken, zullen er nog een paar jaartjes overheen gaan. Maar met deze „gekuifde cobra" be wijst de Amerikaanse luchtmacht, dat zq ondanks de internationale raket ten ook nog gelooft in een intercontinen tale bemande bommenwerper voor de toekomst en dat ls misschien wel het meest verrassende aspect dat aan dit nieuwe toestel vastzit. F-lll Het toestel dat deze super- bommenwer per op zijn verre tochten zal verdedigen is inmiddels kant en klaar. Het is de twee-motorige A-ll, die door Lockheed werd gebouwd, oorspronkelijk om de verouderde U-2 als verkennings toestel te vervangen. Dit vliegtuig, dat op een hoogte van 21 km een kruissnel heid van 3.500 km heeft (en een top van meer dan 4.000 km per uur kan halen) is uitgerust met vier van atoomkoppen voorziene Falcon-raketten, die automa tisch vijandelijke toestellen en luchtaf- weerraketten in de vlucht kunnen ver nietigen. Zijn wendbaarheid is ook rassend: een volledige draai kan het toe stel maken in één vierde van de tijd, die bijvoorbeeld de F-106 nodig heeft! En tenslotte zijn de Amerikanen (Gene ral Dynamics Co ook klaar gekomen met het handigste gevechtsvliegtuig, dat men zich kan indenken en waarbij voor de eerste maal het principe van de beweegbare vleugels toepassing heeft gevonden. Met zijn vleugels in delta- vorm naar achteren, haalt 't toestel on geveer 3.000 km per uur maar met de vleugels normaal uitgestrekt als .de „ou de" toestellen zal het „traag" kunnen vliegen en gebruikt worden voor bom bardementen op geringe hoogte, vliegend onder het bereik van de radarschermen Met een dergelijke vleugelstand kan het ook landen op korte landingsstrips of op vliegdekschepen zodat de Ameri kaanse strijdkrachten nu ook beschikken over een gevechtsvliegtuig, dat zowel door de normale luchtmacht als door de marine kan worden gebruikt. Een oode droom, die nu pas werkelijkheid is ge worden. COPYRIGHT OPERA MUHDL Gouden echtpaar J. Stigter-Ooms (Alphen) Het echtpaar A. J. StagterOoms, Vorselenburgstraat 37, te Alphen aan den Rijn, herdenkt op 13 augus tus zijn gouden huwelijksfeest. De heer A. Stigter werd op 13 juni 1891 te Oude Wetering geboren, mevr. J. StigiterOoms op 7 aug. 1891 te Bo degraven. Zij hebben elkaar in Bo degraven leren kennen en zijn daar op 13 aug. 1915 in het huwelijk getre den. Toen de heer Stigter trouwde was hij baas bij de houthandel Sprey te Alphen a. d. Rijn. Hij verdiende met een zesdaagse werkweek van 12 uur pe~ vertelde er nog bij, dat hij na een week getrouwd te zijn geweest één gulden opslag kreeg. Verder heeft de heer Stigter in Den Haag als voor man en uitvoerder, tot zijn pensioe- nering, in de bouwwereld gewerkt. Het echtpaar heeft drie kinderen, twee dochters en een zoon, die in 1947 is geëmigreerd naar Australië. Ver der heeft het 9 kleinkinderen, waar van een in Australië. Het echtpaar is goed gezond en woont reeds 50 jaar in hetzelfde huis in de Vorselenburgstraat 37. Gele- genhedi tot feliciteren is er op dins dag 10 aug. van 45 uur n.m. in hotel

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4