Mijn lief is als een rode roos uit junizon ontloken.. JOEGOSLAVIË STEEDS MEER IN TREK REDOUTé graveerde keizerjijke rozen lONTSTAAN VAN DE ROOS f I EN HAAR KLEUREN I HET BAL van de kleine WITTE BEDJES 1 -,330 200 ZATERDAG 31 JULI 1965 1 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT Het moderne interieur, zo recht van lijn, zo ongecompliceerd van kleur, zo verantwoord van inde ling, blijkt op één punt te kort te schieten: het heeft gebrek aan romantiek. Het drijft de bewo ners naar antiquair en rommel markt, al naar gelang de porte monnee toestaat. En zij komen thuis met antiek of met kitsch, met een oud meubel, een petro leumlamp, een grootvadersstoel en zeker met een rozengravure van Redouté. Als de rozen van Redouté niet in de gang hangen om een warm welkom toe te roepen, dan hangen ze wel in de slaapkamer, boven het bed. Ze zijn zó populair dat het waren huis ze verkoopt aan de lopende band. U ziet één van die vele beroemde gravures hangen boven het bedje van Klaasje en Pimper nel in het t.v.-spel van Barend de Beer. U ziet ze langzamerhand huis aan huis. De Franse kunstenaar Pierre-Joseph Redouté leerde aan het eind van de achttiende eeuw in Londen de graveer- techniek van de beroemde Italiaan Het ontwerp van dit draion avond ensemble is vrij streng, maar het rijke borduursel van parels en strass op het hesje, geeft een speels en feestelijk cachet: met korte rok zou dit een cocktailensemble kunnen zijn. Model Uli Richter. Bartelozzl. Hij keerde terug naar Parijs en vervolmaakte de techniek, zodat hij zijn leermeester overtrof. Zelf leidde hij weer een groep graveurs op en zelf experimenteerde hij met drukkers om de mooiste resultaten te krijgen. De beste kleurendrukkers van zijn tijd heb ben ons de beroemde rozen nagelaten waarmee Redouté de erenaam „Raphael van de Roos" verwierf. De verfijnde graveertechniek van de onbetwiste meesters is in onbruik ge raakt, waarschijnlijk is er geen kunste naar meer ter wereld, die deze kunst nog verstaat. De rozen van Redouté uit het warenhuis zijn bepaald géén originele gravures. Wat wij nu (voor weinig geld) kunnen kopen zijn goede reprodukties die populair konden wor den door een opmerkelijke "uitgave van Ariel Press. Dit boek, dat inmiddels uit de circulatie is en niet meer herdrukt wordt, bevat tientallen levensgrote af beeldingen van Redouté's rozen; de bloemen liggen op de bladzijden te stralen en ademen een poëzie uit die bijna geurt als een roos. Al wie de rozenplaten aan de muur hangt om hun dichterlijke sfeer, voelt zich vertederd en denkt dat het geromantiseerde ro zen zijn, want zo bloeien ze nergens, niet in tuinen en niet in kassen. Nee, zo bloeien de rozen nergens meer, maar 150 jaar geleden waren ze natuurge trouw geportretteerd; zó zagen ze eruit en niet anders. Pierre-Joseph Redouté vereeuwigde alle rozen van Joséphine, keizerin van Frankrijk. Als Joséphine niet zo'n hartstochtelijk rozenkweekster was ge weest en als zij niet bovendien haar verzamelde rozen in albums had wil len bewaren, zou Redouté deze gravu res nooit hebben kunnen maken. Joséphine De kleine Joséphine werd geboren op het Frans Westindisch eiland Martini que en groeide er op als een wilde bosnimf tussen uitbundige tropische gewassen. Het onberekenbaar lot maakte haar echtgenote van Napole on en keizerin van Frankrijk. Zij had een ontoombare zucht naar luxe waar van een hartstocht voor rozen maar een enkel facet was. Zij wierp zich op de tuinen van Mal- maison en liet er rozen uit alle wind streken bijeen brengen, uit China en India, uit Galicië en Egypte, waar ro zen al duizenden jaren eerder bloei den. Zij bracht het tot een unieke en complete verzameling van 350 soor ten; niemand had ooit geweten dat er zoveel verschillende rozen bestonden. Toen zij haar rozen wilde verzamelen In een boek, was juist de kunst van het bloemen schilderen revolutionair vernieuwd door de grote meester Gé- rard van Spaendonk. Zijn leerling Pierre-Joseph Redouté muntte uit in deze kunst en maakte in opdracht van Joséphine het meesterwerk van de ro- zenverzameling. Hij herschiep alle ge liefde bloemen van de keizerin; hij gaf de essentie van de roos weer, teder en krachtig, losbladig of vast vervloeiend van kleur en vergankelijk. Die rozensoorten zijn er niet meer. Zij hebben niet veel langer dan een mensen leven bij elkaar gestaan, en niet veel langer geleefd, omdat de smaak van de mensen verander lijk is en omdat de wispelturige rozen- minnaar de voorkeur geeft aan nieuwe variëteiten. Ook wel omdat de roos zichzelf geen mensenleven lang onver anderd voortzette. Kwekers over de hele wereld von den in het bezeten rozenspel van Jo séphine een grond om nieuwe, onge- f ''Af-.mr Mm .Jt'.yJ kende soorten op te kweken. Nu an derhalve eeuw later, leven er andere rozen. Van de 350 soorten werden het er 30.000 en elk jaar komen er nieuwe bij. In de tijd dat Joséphine miljoenen be steedde aan haar rosarium, werden voor het eerst rozen uit China, later uit Japan ingevoerd. Met de bloemen die van heinde en ver kwamen is door kwekers in Frankrijk, Engeland, Vlaanderen en Nederland gekruist en geselecteerd. Een enkele eigenschap van zulk een oorspronkelijke roos, kon aan een nieuw soort worden gegeven. Zo gaven de oude honderdbladige ro zen hun geur aan de nieuwe Noisette, maar hun doorbloeidheid leefde voort in de Bourbonrozen. Een historische mijlpaal was de ge boorte van La France in 1861 want het was de eerste roos die de gehele zomer doorbloeide. Rozencollecties kwamen in de mode, de ene variëteit volgde de andere op. Nieuwe tinten geel werden door kruising aan het boeket toegevoegd, tinten, die Redou té alleen maar in het wild zou hebben gevonden. Nieuwe rozen Er kwamen nieuwe klimrozen, nieu we struiken. Maar de tijd dat alle ro zen in tuinen en parken konden bloei en, was voorbij; vele soorten kunnen alleen maar leven in kassen, waar ze in knop worden afgesneden. Ze ko men pas binnenshuis tot bloei zonder ooit zon gevoeld en dauw geproefd te hebben. De nieuwe rozen lijken in vorm en kleur steeds minder op de ro zen van Redouté. De zachte tinten die aan de gravures zulk een innigheid verlenen, zijn verdrongen door felle, vurige of koele kleuren. De tedere ro mantische vorm wordt dikwijls bijna ongenaakbaar gestyleerd. Voor de tuinen kiest men niet alleen de roos maar ook het blad waartegen de bloem goed moet uitkomen. In perken die op een afstand worden ge zien, plant men lichtgekleurde rozen. Rode die bij het verwelken op gemors te wijn lijken, zijn ongeschikt, want niemand heeft meer tijd de struiken schoon te plukken. Ook de namen hebben zich bij de tijd aangepast De stammoeders van al die duizenden soorten, droegen sim pele, bijna dorpse namen: Mosroos, eglantier, honderoos, roos van Damas cus. De roos die paste bij vorstelijke vrouwen had een ernstige, welluidende naam: geurende roos uit de Indiën, roos met de gebogen knopjes, konink lijke witte roos, rosier au cent feuiUes foliacée; en ook een romantische naam: rosier d'Amour. De 19e eeuw noemde de rozen naar beroemde vrouwen en belangrijke mannen: Madame Gabriël Luizet, Ie Maréchal Niel. Bij de moderne rozen vindt men di recte namen, zonder beschrijving, zonder eretitel: Soraya, Cocktail, Grace de Monaco, Fashion. Ze zijn prachtig de hedendaagse kaswonde- ren maar we kijken naar Redouté en zeggen de dichter na: Mijn lief is als een rode roos, in junizon ontloken Afbeeldingen van antieke monumentale gebouwen komen dezer dagen me postzakken vol over onze grenzen voorzien van de hartelijke groeten van familu en vrienden. Zij blijven nog wekenlang op het buffet staan, of in de rand van de spiegel steken. U kunt antieke gebouwen ook bijzonder fraai afgebeeld zien in deze decoratiestof, een van de vele exclusieve handdrükstoffen voot het interieur, van de ontwerper Kindermann. Deze kunstenaar van het dessin leidt zélf de ateliers waar zijn ontwerpen op het doek worden gébracht, waardooi het hoogste resultaat wordt bereikt. Er ontstaat een zeer gevarieerde collectie die toch duidelijk van één hand is, een hand met groot gevoel voo architectonische ruimte. De handdrukdessins van Kindermann zijn in ons lan verkrijgbaar en blijven gedurende minstens tien jaar leverbaar. Toen Venus werd ge boren uit het schuim van de zee, ontsproten de eerste rozen uit de druppels, die van haar afvielen, omdat zij de verrukkelijkste geuren zou kunnen inademen. De eerste rozen waren wit. Maar eens moest Venus haar minnaar Adonis verbergen in een voor de wraakzuchtige Mars. Zij prikte haar voet aan een doorn en een druppel bloed viel op een roos. Vanaf die dag zijn er rode en roze rozen. Mohammed twijfelde aan de trouw van Ayashah en kreeg in een droom deze raad: laat Ayashah iets onderdompelen in het water van de fontein. Blijft de kleur onver anderd dan is zjj trouw, zo niet, dan is zij schul dig. Toen Ayashah met een handvol witte rozen bij de fontein stond, vroeg Mohammed haar de bloemen te laten vallen. Zij gehoorzaamde en zag de rozen in het water geel worden. Se dertdien bestaan er gele rozen. Sinds jaar en dag bestaat in Frank rijk het comité du bal des petits lits blancs, het comité voor het bal van de kleine witte bedjes, een charitatie ve instelling die zich beijvert ten ba te van t.b.c.-patiënten. Eens per jaar wordt het bal georganiseerd met me dewerking van beroemdheden op al lerlei terrein, kunstenaars en zaken lieden, hoge functionarissen en dra gers van beroemde namen. De en treeprijzen zijn vanwege het goede doel fabelachtig hoog (momenteel 1500 francs). Dit jaar werd het bal gehouden in het Ierse kasteel Powerscourt bij Dublin, dat door de eigenaar hiervoor welwil lend werd afgestaan. Met vele andere gegadigden vlogen honderd mooie Franse meisjes met hun avondjaponnen naar Ierland om te dansen (naaldhakken door de kasteel- eigenaar verboden) op het bal, waar bovendien talloze Britse gasten waren. Er werd een long weekend van gemaakt met een garden party, een openluchtdiner op een boerderij, het bijwonen van een filmpremière, een bezoek bij president de Valera, een picknick bij mevrouw Guinness, erfge name van de biermiljoenen tevens ex- echtgenote van de Franse mode-ont werper F err er as. Mode en mode-ont werpers gaan bij grote gebeurtenissen steeds meer op de voorgrond treden; een belangrijk onderdeel van het pro gramma bestond dan ook uit een be zoek aan het kasteel dat de Ierse mo de-ontwerper Ronald Davies bewoont en het bezichtigen van zijn ateliers, die in een vliegveld van het kasteel zijn ondergebracht. Alle jonge meisjes, die souvenirpro gramma's verkochten, waren gekleed in witte Trevira, een modieuze bij zonderheid die veel geld in het laatje zal gebracht hebben. ATle^ gasten kre gen parfum van Dior cadeau. Alle chignons (men kan niet meer naar 'n bal gaan zonder chignonwaren van Claude Maxime, de officiële kapper- van-het-bal. Alle, behalve die van prinses Gracia van Monaco, want zij arriveerde in een speciaal vliegtuig met haar eigen gasten en haar eigen kapper, namelijk Alexandre, die zich de enige „kapper van koninginnen" noemen kan. POSTE RESTANTE Joegoslavië, het land van Tito, verheugt zich in een steeds stijgende belangstelling bij de fila telisten. Geen wonder, want zijn zegels zijn reëel, het aantal nieuwe zegels blijft binnen redelijke grenzen, de gewone postzegels heb ben geen toeslagen en tenslotte zijn de zegels bijzonder fraai, zowel wat de ontwerpen als de drukuitvoering betreft. Het zijn vooral de series van de laatste jaren Lv.m. Joegoslavische oudheden (1956, 1962, 1963), de flora en de fauna van het land (1954, 1955, 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1961, 1962, 1963 1964), de klederdrachten (1957, 1961, 1964) en dergelijke, die de oorzaak van die stijgende be langstelling zijn. Voor de moderne verzame laar de z.g. beeldverzamelaar leent zich hetl and bij uitstek voor het opzetten van een postzegelverzameling onder het motto „land en volk van Joegoslavië". Met de zegels van het oude koninkrijk Servië, van het voormalige Oostenrijks-Hongaarse deel: Bosnië-Herzego- wina en van het voormalige koninkrijk Monte negro kan men ook de geschiedenis uitstekend in beeld brengen. Op 8 mei werd aan de ry van mooie series een wel zeer fraai uitgevoerde serie toegevoegd t.w. een serie van 6 waarden (25, 30, 40, 50, 150 en 200 dinar) ter herdenking van de bevrijding van het land, precies 20 jaar geleden. De ar tistieke realisatie van deze zegels lag in handen van Andra Milenkovic in Belgrado, terwijl de uitvoering plaats had in een duur procédé, de „taille douce" door de Joegoslavische staats drukkerij voor bankbiljetten te Belgrado. Door deze samenwerking ontstonden zegels, die de toets van iedere kritiek kunnen doorstaan. Als onderwerpen werden geen oorlogs- noch ver- zets- en bevrijdingsmotieven gekozen, maar stadsgezichten uit de hoofdsteden van de zes deelstaten (republieken), die sedert het einde van de Tweede Wereldoorlog de federatieve volksrepubliek Joegoslavië vormen. Achtereenvolgens zjjn in beeld gebracht: Tito- grad, een stad van circa 40.000 inwoners, voor 1964 bekend als Podgorica (de oude hoofdstad van koning Nikita van Montenegro, Cetinje, had maar 4000 inwoners!) en thans hoofdstad van deze deelstaat; Skopje ons allen nog bekend door de aardbevingen van enige jaren geleden de hoofdstad van Macedonië met ongeveer 220.000 inwoners, gelegen aan de rivier de Vadar, in de oudheid reeds bekend als Scupi; Serajewo, de stad der 100 moskeeën met eveneens circa 220.000 inwoners, gelegen in het dal van de Miljacka en omgeven door een fraai berglandschap. Dit is de hoofdstad van Bosnië-Herzegowina, tot 1878 Turks, daarna door Oostenrijk-Hongarye bezet en in 1908 ge annexeerd; Ljubljana (bij de Oostenrijkers „Laibach"), de hoofdstad van Slovenië met on geveer 180.000 inwoners; Zagreb (bij de Oosten rijkers .jAgram"), de hoofdstad van het oude koninkrijk Croatië en thans van de gelijkna mige republiek met 500.000 inwoners en waar van het ontstaan teruggaat tot in de achtste eeuw en tenslotte Belgrado (thans Beograd). de hoofdstad van het oude en nieuwe Servië en tevens hoofdstad van geheel Joegoslavië. Deze stad gelegen op de plaats waar de Save in de Donau stroomt, was reeds van oudsher een kruispunt van wegen van Oost en West en telt op het ogenblik 800.000 inwoners. JUGQSLAVIJA JUGOSLAVIJA jyroCAABMJA

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6