Werkgeversrapport over bezitsvorming weinig in smaak bij vakcentrales Een wonder op wasdag Paus Paulus keert zich tegen de onruststokers WEENSE KLEERMAKER GETUIGT VOOR PRINSES ANASTASIA Spoed met project voor Mekong-vallei Britse diplomaat moet Rusland uit Blanke in Georgia door negers gedood? Vandaag beslissing over toekomst Labourregering? Wilson voert het woord in Lagerhuis DONDERDAG 29 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA '7 Door de gezamenlijke werkgevers- bonden Is een rapport „Wegen naar be zitsvorming" uitgegeven, waarin zij zich uitspreken vóór bezitsvorming door de werknemers maar tegen ver- mogensaanwasdeling en investerings- loon. De drie vakcentralen hadden deze laatste twee middelen aanbevolen om te komen tot een betere vermo gensverdeling. Waarom geen deling vermogensaanwas. De vermogensaanwasdeling wordt op verschillende gronden afgewezen: 1. Vergroting van het aandelenka pitaal door de uitgifte van aandelen ten behoeve van de beleggingsfondsen van de werknemers vergroot de lasten van het bedrijf. Er moet steeds meer dividend worden betaald. De economi sche groei zou stagneren en daarmee zouden ook de mogelijkheden om de werkeiyke lonen te v((beteren ook aan zienlek verminderen. 2. Een zekere stijging van het prijs peil mag worden verwacht om de ge stegen produktiekosten af te kunnen wentelen. 3. De concurrentiepositie van ons land zou aanzienlijk worden geschaad. 4. De neiging van vermogensbezit- ters om hun kapitaal risicodragend te beleggen, zou afnemen. 5. De collectieve voorzieningen zou den verminderen of de directe en in directe belastingen zouden verhoogd moeten worden. 6. De leverancier afnemers of in dit geval de vakbeweging een groot aandelenpakket in een bepaald bedrijf bezit moet worden afgeraden, wil de directie haar onafhankeiykheid behou den. Weliswaar heeft de vakbeweging bij voorbaat afstand willen doen van het stemrecht dat aan de aandelen is verbonden, prof. Kuins gelooft even wel niet dat de toekomst nog vele mogelijkheden biedt voor de uitgifte van aandelen zonder stemrecht. 7. Tengevolge van de verminderde investeringen en de verzwakking van de concurrentiepositie moet worden aangenomen dat de werkgelegenheid eveneens zal afnemen. Waarom geen investerlrïgs- loon. Ook het investeringsloon kan geen genade vinden bij de commisise. Dit investeringsloon zou moeten worden gegeven in bedrijven die geen over winst hebben gemaakt en dus niet in aanmerking komen voor de vermogens aanwasdeling. Prof. dr. P. Kuin (so cialist) leider van dr commissie, noem de dit investeringsloon „een compen satie voor het feit dat de werkne mer geen extraatje heeft gehad". Spaarmogeiykheden. Door de loonsverbeteringen is de werknemer meer dan voorheen in staat zelf te sparen. De commissie doet in haar rapport ook enkele aanbevelingen voor de bezitsvorming. Voorzover be zitsvormende maatregelen in verhou ding staan tot de winst zou een winst- delingsspaarregeling kunnen worden gehanteerd, zoals de wet aangeeft. De werknemer heeft daarby dan nog de keuzemogeiykheid. Zouden de maat regelen het loon als uitgangspunt heb ben, dan kan gebruik worden ge maakt van de premiespaarregeling. Vooral kleine en middelgrote bedrijven zouden in staat zijn op betrekkeiyk eenvoudige wyze een dergeüjke rege ling in het leven te roepen. Voorop biyft staan dat de werknemer zelf de beslissing moet nemen. De drie vakcentrales zyn over het rapport slecht te spreken. NGV: Teleurstellend Het Nederlands Katholiek Vakver bond noemt de eerste Indruk van het rapport zonder meer teleurstele nd. „Het NKV betreurt het ten zeerste, dat in het rapport van de werkgeversorgani saties tegenover de vermogensaanwas deling geen ander alternatief wordt gesteld dan de reeds jaren bestaande mogeiykheden van gepremieerde spaar en winstdelingsregelingen". Het NKV is verder teleurgesteld over de wijze waarop in het rapport gesproken wordt over de beperking van de beste dingsvrijheid van de werknemers. By- zonder teleurstellend acht het NKV de angst, die op meerdere plaatsen in het rapport tot uiting komt, voor een te grote invloed van de vakbewe ging op het beleid van de onderne ming. Het NKV kan zich dan ook niet aan de indruk onttrekken, dat de voornaamste reden tot afwyzing van de vermogensaanwasdeling niet de be zorgdheid is voor de financiële positie en de continuïteit van de onderne ming, maar de vrees dat via de ver mogensaanwasdeling de vakbeweging een te sterke invloed op de gang van zaken in de onderneming zou kunnen uitoefenen. NVV: Behoudzuchtig. Ook het NW toont zich teleurgesteld Een structurele verandering in de vermogensverhouding langs de, door de werkgevers aangegeven, weg is niet te verwachten. Op basis van hun rap port lijkt een overbrugging van de standpunten uitgesloten. Er is een nieuw bewys mee geleverd van de be houdzucht van de Nederlandse werk gevers. Deze kan slechts leiden tot een verdere verscherping van de so ciale verhoudingen". CNV: Botte afwijzing. Het CNV zegt: Het rapport heeft nog minder opgeleverd dan men in de kring van het CNV had verwacht. Het is uit gelopen op „een botte afwijzing". Uit het rapport spreekt vorens dit vakver bond een negatieve houding, die elk gesprek op structurele veranderingen in de maatschapelijke verhoudingen by voorbaat ïykt uit te sluiten. LOTZ VERDIENDE 82.000 DOLLAR MET SPIONEREN De Westduitse paardenfokker Wolf gang Lotz, die in Cairo terechtstaat op beschuldiging van spionage voor Israel, heeft gisteren voor het Egyp tische hooggerechtshof meegedeeld dat hij in de vier jaar dat hij voor Israëlische organisaties werkte 82.000 dollar plus onkostenvergoeding ont ving. Hij verklaarde, dat hij zijn vrouw, die met hem terechtstaat, had verteld dat hij een geheime opdracht voor de Navo uitvoerde. Zij was naar zijn zeggen nimmer bij zijn activiteiten betrokken geweest. Hij gaf toe, in opdracht van Israëlische agenten dreigbrieven aan Duitse raket- en luchtvaartspecialisten in Egypte te hebben gestuurd. Toen men hem foto's toonde van een koffer met dubbele bodem zei Lotz, dat deze explosieven had be vat en dat hij hem had begraven in de woestijn buiten Cairo bij de Pira miden. Op de vraag waarom'hij die begraven had, antwoordde Lotz, dat hij dat had gedaan omdat hy hü dacht, dat hij toch niet meer voor de Israëlische organisatie zou blij ven werken. Contacten De advocaat van Lotz, Ali Mansoer, deelde verslaggevers mee dat zijn cliënt de Egyptische autoriteiten had ingelicht over de contacten van de Israëlische geheime dienst met de Franse en Wiftduitse autoriteiten. De advocaat zei voorts, dat Lotz hem had verzocht de rechtbank om een besloten zitting te vragen waarop hij dan over deze contacten zou spre ken. Mansoer voegde eraan toe, dat misschien maandag deze zitting ach ter gesloten deuren zal worden ge houden. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Australië: ss Perim (4 aug.), ms Themis (6 aug.); Brazilië: ms Gaas- terland (6 aug.); Canada: ss Rijn dam (3 aug.), ms Belgiën (4 aug.); Chili: ms Barenstein (1 aug.); Ned. Antillen: ms Ammon (3 aug.); Suri name: ms Artemis (4 aug.); Ver. Staten van Amerika: ss Nieuw Am sterdam (1 aug.), ms Korendijk (4 aug.); Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Z. W.-Afrika: ms Transvaal Castle (1 aug.), ms Serooskerk (4 aug.). Inlichtingen betrefende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Bij een verkeersongeluk op de weg van Delden naar Goor zijn woensdag vijf mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zaten in een personenauto, die op de an dere rijbaan kwam en frontaal tegen een vrachtauto botste. De wagen werd volkomen vernield; de chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Vraag het maar eens aan mevrouw M. Hendrix, Hoogakker- laan 26, Apeldoorn. Zij dacht stel lig dat haar was niet witter kon. Toch liet een Sunil team het zien: haar was wérd witter, enkel en alleen omdat er met Sunil gewassen werd. Een wondern, zei mevrouw Hen drix, "zelfs mijn was is witter En uw was? Probeer zelf Sunill U zult 't zien. Sunil met ultra-was- werking geeft het hóógste wit. (Advertentie) gen later, aldus getuige, verliet het meisje dat hij verscheidene malen had gezien, het huis van de familie Baodin in gezelschap van een mili tair en een burger. Getuige verklaarde eerst in 1960 over het proces in de kranten te heb ben gelezen en zich als getuige te hebben gemeld, nadat hy kennis had gemaakt met een zekere mevrouw Swoboda, wier man eveneens aan deel zou hebben gehad in de redding van prinses Anastasia. Volgens hertogin Barbara von Mecklenburg, een der andere bij het proces betrokken partijen, is mevr. Anderson een Poolse landarbeidster, Franziska Schanzkowski geheten. In het reeds jaren slepende proces dat de 64-jarige Anna Anderson aan hangig heeft gemaakt om erkend te worden als dochter van de laatste tsaar van Rusland, heeft gisteren een 68-jarige kleermaker uit Wenen, lieinrich Kleienzetel, voor het ge recht in Hamburg verklaard, dat de eiseres inderdaad prinses Anastasia is. De getuige, die tijdens de eerste wereldoorlog door de Russen krijgs gevangen was gemaakt, werkte in 1918 in het voormalige Jekaterinen- burg als kleermaker bij een familie Baodin. Daar hij ook de uniformen der soldaten van het rode leger moest onderhouden, was hij verscheidene malen in de gelegenheid geweest de keizerlijke familie te zien. Volgens Heinrich Kleibenzetel was hij op een afstand ooggetuige van de moord op de tsarenfamilie geweest. Gewond bij slachting Toen hij 's avonds bij zijn werk gever thuiskwam, kreeg hij te horen, dat hij in het atelier moest slapen, omdat zijn kamer bezet was door een dochter van de tsaar, die bij de slach ting gewond was geraakt. Drie da- Vorstelijk huwelijk In het dorp Menetou-Salon, in het Franse departement Cher, is gisteren het kerkelijk huwelijk voltrokken tussen aartshertog Leopold van Oos tenrijk en Laetitia de Belzunce d'A- renberg. De 22-jarige bruidegom is een zoon van aartshertog Godefroi von Habsburg en zijn 23-jarige bruid een dochter van wijlen de markies van Belzunce. Ter gelegenheid van de elfde verjaardag van de Boeing- 707, een Amerikaans straalverkeersvliegtuig, heeft de bemanning van dit test-vliegtuig de neus een feestelijk kleurtje gegeven. De lange neusbuis herbergt overigens allerlei apparatuur. Met dit toestel worden proeven ge nomen voor de ontwikkeling van nieuwe vliegtuigtypen van Boeing. Kerk heeft de kinderjaren achter de rug Paus Paulus heeft gisteren kritiek uitgeoefend op hen die het Vaticaan se Concilie aangrijpen om „de dog ma's en de wetten van de Kerk in twijfel te trekken". De Paus, die sprak op een audiëntie op zijn zo merverblijf in Castel Gandolfo, zei, dat niet alleen de Paus en de bis schoppen maar de hele Kerk grote belangstelling moeten tonen voor het Concilie. Hij spoorde de gelovigen aan tot „geestelijke waakzaamheid" en „een heid van geest" opdat het Concilie zijn doel zal bereiken. Maar hy kon niet zeggen, dat de houding van hen die de door het Concilie opgeworpen problemen aangrijpen om bij zich en anderen een geest van onrust en ra dicale hervorming, zowel op leerstel lig als disciplinair gebied, aan te wakkeren in harmonie was met de geest van het Concilie. Deze men sen handelden „alsof het Concilie de juiste gelegenheid had geschapen om dogma's en wetten die geloofszaken zijn, in twijfel te trekken". Zij sche nen te denken, dat het Concilie het eigen oordeel had gesanctioneerd en dat men met zijn eigen mening het geestelijke erfgoed van de Kerk kon vernietigen. Zouden deze mensen, aldus Paus Paulus, willen dat de Kerk weer naar haar kinderjaren te rugkeert, daarbij vergetend, dat Je zus het rijk der hemelen vergeleken heeft met een zaadkorrel die ontkie men moet om een dicht bebladerde boom te worden en dat hij de ver dere ontwikkeling van zijn leer heeft aangekondigd door de werkzaamheid van de Heilige Geest? Zouden zij menen, dat de ware Kerk, als zij echt en oprecht wil zijn, zich tevreden moet stellen met wat zij als wezenlijk beschouwen, met andere woorden, dat de Kerk terug gebracht moet worden tot een louter geraamte en moflt afzien van haar bestaan ais levend lichaam? Paus Secretaris-generaal Thant van de V.N. heeft de landen, die bijdragen in de kosten van het ontwikkelings project voor de Mekong-vallei, drin gend verzocht zo snel mogelijk de gelden te verschaffen voor de bouw van waterkrachtcentrales bij de ri vier Nam Ngoem in Laos. Deze waterkrachtcentrales zullen elektrische energie moeten leveren aan de stad Vientiane en de irrigatie van de vlakte in de omgeving moge- lyk moeten maken. De kosten van het project bedragen 27 miljoen dol lar. De V.S. zullen de helft hiervan voor him rekening nemen mits an dere landen voor de andere helft zor gen. Ook Nederland draagt in de Paulus geloofde niet dat zy die be paalde besluiten van het Concilie wraken en alleen die aanvaarden die zij juist achten, goede vertolkers van de orthodoxie zyn. Anthony Bishop, tweede secretaris van de Britse ambassade in Moskou, beschuldigd van het onderhouden van betrekkingen met een de Sow- jet-Unie vijandig gezinde emigran ten-organisatie, moet Rusland verla ten. Dit is gisteravond bekend ge maakt door de Britse ambassade in Moskou. Bishops naam werd genoemd op het proces tegen de Brit Gerald Brooke die de vorige week in Mos kou veroordeeld werd omdat hij ge werkt zou hebben voor een emigran- tenorganisatie. Gezegd wordt dat Bishops activi teit onverenigbaar was met zyn sta tus van diplomaat. Bishop is een deskundige in Russische aangelegen heden. Prinses Irene ook in Porto Ercole Prinses Irene is gisteren uit Ma drid in het koninklijke vakantiever blijf in Porto Ercole in Italië aange komen. De prinses arriveerde per vliegtuig in Rome, waar zij op het vliegveld werd verwelkomd door H.M. de Koningin. De koningin, prins Bernhard, prin ses Beatrix en haar verloofde de heer Von Amsberg waren reeds in Porto Ercole met vakantie. In Americus, in de Amerikaanse staat Georgia, is woensdagavond een 19-jarige blanke jongeman door ko gels dodelijk getroffen toen hij met een groep blanke jongelui in de om geving van een gerechtsgebouw stond. Ongeveer 200 negers hielden daar een „wake voor burgerrechten". Twee negers zijn gearresteerd. Vol gens getuigen was er uit een auto geschoten waarin drie negers za ten. Premier Wilson van Engeland zal vandaag een rede houden in het La gerhuis die weieens beslissend zou kunnen zijn voor de toekomst van zijn Labourregering en het behoud van de eenheid in de socialistische partij. Wilson zal persoonlijk ingrij pen in het debat, dat gehouden zal worden op verzoek van de conser vatieve oppositie en dat zal gaan over „het niet nakomen van de ver kiezingsbeloften van Labour". Wilson heeft laten weten dat hij van plan is de economische politiek van zijn regering te rechtvaardigen. Zoals bekend hebben de door de minister van financiën, James Cal- laghan, aangekondigde bezuinigings maatregelen veel kritiek uitgelokt en dat niet alleen bij de conserva tieven, maar ook bij de linker vleu gel van Labour en zelfs bij de alge mene raad van de vakbonden, die doorgaans de mening van de rech tervleugel verkondigt. Heath vormt „schaduwkabinet" Tijdens een persconferentie heeft de nieuwe leider der conservatieven Edward Heath medegedeeld, dat zijn voorganger sir Alec Douglas-Home en zijn „rivalen" Maudling en Po well in het door hem te vormen schaduwkabinet zullen worden op genomen. De samenstelling ven dit kabinet zal in de loop van de vol gende week worden bekend gemaakt. Een Brits initiatief in de naaste toekomst tot toetreding tot de EEG zou, naar Heath verklaarde, tot een mislukking zijn gedoemd. De sugges tie van premier Wilson tot een sa mengaan van EEG en EVA noemde de nieuwe conservatieve leider „dom". Heath sprak zich vervolgens uit voor een nauwer aanhalen der han delsbetrekkingen tussen Engeland en Europa. Verraden. Sprekende over de jongste econo mische maatregelen der Britse re gering, zei Heath dat hieruit blijkt, dat de Labour-partij haar verkie zingsprogramma heeft verraden. Hij noemde deze maatregelen het resul taat van de onbetwistbare onbe kwaamheid der Labourregering op ecoiVnisch gebied. Gevraagd naar de mogelijkheid van devaluatie van het pond sterling ant woordde Heath overtuigd te zijn, dat de regering al het mogelijke zal doen om het pond te redden. Aanzoek. „Wie zal als gastvrouw voor de regering optreden als u premier zou worden?" vroeg gisteren een verslag geefster de nieuwe ongetrouwde lei der van de Engelse conservatieven. Het antwoord van Heath was ont wapend: „doet u mij een aanzoek?", nadat Heath de vragenstelster even had aangekeken.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7