Nederlander Herman Heijmans PLAKTE ZIJN CASINO ALS ADELAARSNEST TEGEN ROTS VAN GIBRALTAR at De volmaakte Hollandse Huisvrouw DE LEIDSE COURANT EEN IN DE DRIE MILJOEN KEER: EEN MINKJAS OF EEN JAGUAR groene slagveld aanharkt. Hij doet dat onbewogen als een ambtenaar, die van gemeentewege het stadsplantsoen onderhoudt. De vrouwen buigen zich voorover en proberen met hees gefluister de man van de afgrond weg te lokken, maar koppig blijft hij aansturen op zijn financieel harikiri. Hun adem is een nerveuze branding, die de peilloos uitgesneden cocktailjaponnen doet stijgen en krimpen. Hun scherpe, bloedrode nagels klauwen nutteloos in het pluche van de stoelleuning. - ->•, MÉ Y, M Op het moment, dat de mysterieuze Mister X zesduizend Engelse ponden verliest, verraadt alleen een nerveuze tic bezijden zijn borstelsnor dat de klap hem niet is ontgaan. Ineengedoken zit hij achter de roulettetafel, roerloos en apatisch als een Boeddhabeeld. Zijn lichtbruine, stompe handen liggen uitdagend naast de fiches, alsof hij serieus van plan is om ze bij de volgende ronde in te zetten. Links en rechts achter zijn slobberig smoking staren twee vrouwen naar de oroupier, die met een bliksemsnelle beweging het Mysterieuze Mister X sneed rib van f125.000 uit de bank De croupier heeft de roulette inmid dels weer in beweging gezet; van de draaiende schijf spatten lichtvonken omhoog, de rode en zwarte cijfers rennen ademloos langs de rand van de kleine kuil. Faites vos jeux. Play the game. De man kijkt naar de sta pel fiches, grijpt er dan een handvol en schuift ze naar het midden. Hij doet het ongeïnteresseerd als 'n groot vader, die met zijn kleinkinderen het vlooienspel speelt. Vijfe.-dertig moet ditmaal zijn geluksnummer worden: zorgvuldig plaveit hij het vierkant vol met roze, blauwe en groene schijven. Als dat gebeurd is, zet hij er ook nog tien op de randen. De croupier kijkt naar de glanzende knikker in zijn handpalm en verlegt vandaar lang zaam zijn blik naar de man. Een slim me lach aarzelend rond zijn afgezak te mondhoeken. Oppermachtig lijkt hij op dat moment: een satylr in sa tijn. Met een hoog, brekend geluid valt het balletje een seconde later op de schijf. Het ketst tegen de zilveren tentakels, zoekt zich dan radeloos een weg langs de ronddolende cijfers. Het schiet door de kuil, hoog, dan weer laag als een roekeloze steilewandrij- der. Hongerige ogen draaien syn- ohroon mee, peilen de kansen, sme ken om winst. De dodendans duurt precies veertig seconden. Veertig seconden, waarin de lucht om de tafel zich verdikt tot een Londense mist. Dan verliest de roulette langzaam snelheid, het balle tje danst nu speels over de glimmen de horden, aarzelt even bij 28, speelt daarna verstoppertje tussen rode en zwarte cijfers. Als de schijf tenslotte tot rust is ge komen, ligt de knikker als een blozen de kers voor nummer 35. Ik sta erbij en ik kijk er naar. Ik kijk naar Mister X, die onbewogen toekijkt, als de croupier de bank plun dert en stapels fiches in zijn richting schuift. Zijn hark fungeert nu als Deze slag is volledig voor Herman dame, die 'n groen uitgeslagen gok- baanschuiver voor twaalfduizend vijf- Heijmans en glimlachend ziet hij toe, automaat als een matador bevecht. Ze honderd Engelse ponden. In nauwe- boe de acht mensen om de tafel hem danst rondom de handle, attaijueert lijks één minuut heeft de man het bet volle Engelse pond geven. Achter en hangt met haar volle geweld aan casino van Gibraltar 125.000 gulden bem, aan de bar, mixt een ober de stang alsof het de hoorn van een lichter gemaakt. Hij neemt echter zwijgend een Bloody Mary. Met ijs en stier is. Ze heeft haar pumps u'.lge- niet eens de moeite om de fiches na veel peper. Bloederige Marie kost in schopt, zweetdruppels spatten van te tellen. Duizend gulden meer of min- bet casino één vijftig en dat is niet haar voorhoofd. Heijmans knikt goed- der maken voor hem blijkbaar geen verwonderlijk, want wat de dorstige keurend: „Voordat het vier uur is'", verschil. Als pluizen blaast hij ze on- kelen uitsparen op de consumpties, zegt hij, „heeft ze er voor 500 gulden der zijn snor weg. geven de verhitte handen weer tien- ingestopt. Zo gaat dat elke avond". De vrouwen giechelen, strijken liefko- voudig uit aan de goktafels, die als zend langs hun parelcolliers. Dan bui- duivelse oases onder de kroonluchters pRiyé BORIS KARLOFF gen ze zich weer voorover naar de wenken. man en kussen hem gelijktijdig in de roodopgeblazen nek. Hij maakt een Herman Heijmans kent de roze we- aav_wa w WS! «au kort gebaar van „wegwezen" en be- reld van de speelzalen als zijn eigen Spaanse' akfèen trof es* boven t hoofd, glnt vervolgens de fiches in zijn zak- uitgeruimde broekzak. Dit casino van Heijmans heeft deze privé Boris Kar- ken te proppen. Ais zijn colbert vol Gibraltar, dat hij voor drie miljoen ,0„ naar Gibraltar laten komen als Is, schakelt hij hijgend zijn broekzak- gulden als een betonnen adelaarsnest een attractle voor zljn verweIr. nacht. ken ln. Daarn- verlaat hij als een tegen de rots heeft geplakt, levert ciubpubiiek. „Dit CMino", zegt hij, bultenaar de zaal met de heupwie. n- hem per maand 50.000 gulden pure moet een internationaal centrum de paranimfen in zijn kielzog. Het is winst op. Dat is minder dan hij in worden waar de verwenda „ast zloh vijf over drie in een zwoele, doorde- zijn kladboek had becijferd, maar de thula voelt Daarom laat lk voor mijn weekse julinacht. glimlach wijkt nochtans niet van zijn restaurant ook elke week honderd ki- lippen. „Het is alleen jammer, dat INTRIGEREND WAAS zegt hij, „want daardoor missen Herman Heijmans is in de zaal ach- duizenden klanten van de Costa del tergebleven. Hij heeft Yet spel al die Sol, van Malaga en Torremolinos. tijd vanaf een veilige afstand gadege- Mijn winst komt nu van de zakenlie- vi 0 slagen: een slanke, bescheiden gast- den uit Gibraltar en Tanger en daar- "slj wiriwt'vóïgenTjliar^ca^no'ê in Forges les Eaux even buiten Pa rijs. Voor vier miljoen gul 'm deed J hij dit complex vorig jaar over aan de eigenaar van ''e Parijse Moulin Rouge en met dit forse stamkapitaal claimde hij vervolgens 'n stuk van de grijze rots in Gibraltar. Aleen voor de grond moest hij reeds 189 duizend pond op tafel leggen en daar kwam nog eens 70.000 pond bij voor het over nemen van de licensie. Heijmans, zoon van een succesvolle Ned. ban kier uit Arnhem, enterde de roulette overigens via de opmerkelijke omweg van een gedegen studie. De letters „ing" voor zijn naam („ik laat ze er meestal af", Y .kent hij gulvormen de zoete vruchten van de jaren, die hij machinebouw studeerde. Eenmaal met het diploma in handen maak te hij echter een spectaculaire zij sprong en dook hij de speelzalen in. Garmisch Partenkirchen was zijn eer ste halte, daarna belegde hij zijn spaarcenten (80.000 gulden, meldt hij exactin zijn eerste eigen speelzaal. En nu dus Gibraltar. Het paleis van staal, beton en glas, dat hoog boven de baai balanceert, is sind enkele maanden zijn trots visitekaartje. Zijn gasten: avonturiers, bezetenen, com merciële keizers en naamlozen met een geheimzinnige losse cent. De kleine man, die toevallig aan spoelt op de rots, staat erbij en kijkt Als hij na lang aarzelen voor tien gul den shillings in de automaat heeft ge duwd en nog geen Jaguar heeft, vlucht hij gillend de boulevard op. Neen, van hem zal Herman Heij mans niet vet worden. Een nieuwtje, dat onlangs in Parijs werd gesignaleerd, is de telejoonbe- kleding. Dank zij deze „Bel-O-Pho- ne" zal het mogelijk zijn de thans dikwijls het interieur bedervende telefoon te bekleden in de stijl van de woning. De hoezen voor telefoon en haak zullen in plastic of stof in twaalf kleuren worden uitgebracht. HERMAN HEIJMANS Play the game In een zijzaal heft een kolossale kale heer op dat moment een slordige glimlach wijkt nochtans niet van zijn lippen. Het is alleen jammer, dat j„ 'vlëeriirRottèrtam komend" want Spimje de grens geblollkeerd heeft", wat aa hler vlees noemen, is het kau. wen niet eens waard". Stokoud receptenbijbeltje: heer met een intrigerend grijs waas naast pikken we een graantje mee - 4 j openen in Athene en Hongkong en zijn aan de slapen van zijn fraai geboet- van elk schip dat hier de haven bin- eerste indmkken zijn ulterat p0sitief. seerd hoofd. Hij heeft geglimlacht, nenvalt. Wat zij binnenbrengen ia r ,JHet gokken zit de mensheid immers in het bloed", stelt hij intens tevre den vast, „En met een speelzaal kun toen de man zesduizend pond verloor, ruim voldoende m'. i casino is de hij glimlachte nog, toen dezelfde man enige zaak, die nog goed loopt in Gi- een rib van 125 roole ruggen uit aljn braltar maar het aou allemaal nog "j~"dü~"nóóit WmisFingaan"Je'möét bank aneed. veel betcr kunnen alleen zorgen ,dat je klanten tevreden a waar huis gaan, zelfs als ze verloren Zijn stem brandt zacht, komt ?e Sokka8ten» die in lange njen langs fabben. Het is natuurlijk voor een eigenlijks nauwelijks boven het gLgenVaa^zïn eeboï^i^nn eigen ^O-directeur een kleine moeite om a v v gangen staan, zqn geDouwa m zijn eigen iemand barrevoets op de trein te zet- geratel van de gekleurde gok- fabriek in het Engelse Nottingham, ten. In Frankrijk hebben ze daar bij- kasten Uit. „Ik ken die man", zegt Z® leveren hem gegarandeerd Vijftig voorbeeld een gewoonte van gemaakt. hij geamuseerd, „hij is van hier, SuIden Per dag op. Achter de ultda- Daar mag je spt totdat je geen van Oihraltar Hii heeft vanavond gend 8®k,eurd® facades gloeien hon- r00je cent meer hebt en als je zover lampjM aan en uit: misleiden- bent mag je rllstig doorg„an met 6000 pond verloren en er 12.5(XJ de vuurtorens, die drommen naar de bankcheques. Ik-houd daar niet van. gewonnen. He is a lucky guy. verchroomde handle. lokken. Voor Als iemand bij mij in het casino komt Morgen of overmorgen brengt hij twee slmP®'® shillings kun Je een met ^ooo gulden, dan heeft hij er op het p-eld weer neties bii me ®®n Jaguar winnen. De gerekend, dat hij ze kwijt raakt. Hij net geia weer netjes dij me plaatjes schreeuwen achter het glas hoot* ho* .mri.'o. ni h^n kmnw terug. vent en stop die twee onnozele shli- Met vieve pass n loopt hij vooruit lings In de gleuf, naar de kleine tafel, waar één an zijn plaatjes schreeuwen achter het glas heeft he{ ver/ies al hoog en breed in- als verleidelijke sirenen. Wees een gecalcuèerd en het valt hem dus niet rauw op de maag, wanneer 't ook in derdaad gebeurt. Wanneer hij echter t»an plan is zijn hele vermogen er croupiers razendsnel de kaarten schudt Nerveus zoeken duizenden handen el- doorheen te jagen moet je hem te- voor baccarat. In het begin lijkt het ke dag weer naar het losse geld. Por- gen ,lchsen j„ bescherming nemen. of de deelnemers een onschuldig pot- temonnees worden zonder aarzelen Hij speelt immers in een roes en als je éénentwintigen epelen. maar het leeggestort in de glanzende haaiebek- hij morgenochtend wakker wordt, verachil la alleen, dat de huiselijke in- ken. Hap. anap. Weg zijn de ahlllings. heeft hij spijt als haren op zijn hoofd". zet van wat dubbeltjes en atulver. De kast rommelt wel, maar na de hier is opgeblazen tot een astrono- donder blijft de wolkbreuk van winst Het casino in Gibraltar is de derde misch bedrag. De fiches marcheren weg. „Die automaten zijn goudmij- speelzaal, die zachtaardige doordou- in dichte gelederen over de tafel, de nen", geeft Herman Heijmans toe, wer Heijmans heeft gebouwd. In Bad croupier metselt vaardig aan zijn be- „en je hebt er geen omkijken naar". Wiesee in Duitsland vond hij in 1957 drieglijk kaartenhuis, schudt de azen, Natuurlijk komt die Jaguar er vroeg voor het eerst zijn formidabele draai boeren en vrouwen met de speelse of laat uit, maar het gebeurt gelukkig en met de 500.000 gulden, die b«j hand van een bartender. Play the maar ééns in de drie miljoen keer" game. Hij wijst naar een kleine, voluptueuze daar als douceurtje overhield, opende hij enige jaren later een fors casino ET dagelijks leven en de dingen die ons omringen worden zó effi&it en functioneel, dat wij voor onze kale huizen, simpele meu bels, rechte kleren, een aanvulling zoeken, een krullerige versiering die iets van grootmoeders gezelligheid teruggeeft. Ook in het menu pro beert menige huisvrouw weer wat sfeer te bren gen met kruiden of met landwijn, met de vlucht naar een knus eethuisje of met oude recepten. Wel, zij kan haar hart ophalen, alleen al door het lezen in een op nieuw uitgegeven stok oud recepten-bijbeltje „De volmaakte Holland se keuken-meid". Op de titelpagina staat een lange verklaring: „De vol maakte Hollandse keuken meid onderwijzende". Hoe men allerhande spijzen, con fituren en nagerechten, zon der ongemeene kosten, zelfs voor de Roomsgezinden op Visdagen en in de Vasten, gezond en smakelyk kan toe bereiden Na uitwijding over alles wat die meid nog meer on derwijst, eindigt de inleiding hiermee: Beschreven door eene voornaame mevrouwe onlangs in 's-Gravenhage overleden. Gedrukt volgens haar eigen handschrift te Amsterdam 1761. Maar met heel kleine let tertjes worden wij op de vol gende bladzijde uit de droom geholpen: Facsimile-uitgave 1965. A. W. Sijthoffs Uitge versmij heeft het recepten boek opnieuw uitgegeven, voor de Jeek niet van „echt antiek" te onderscheiden. Denk niet na de titelpagina aan de recepten te kunnen beginnen, u komt bedrogen uit. Eerst komt nog^de „Op- dragt aan alle deftige huis moeders, jong-getrouwde vrouwen, huuwbaare jonge juffrouwen, huis-houwsters en keuken-meiden". De voornaame Mevrouwe kent haar wereld en wijst ieder haar plaats naar rang en waardigheid. Wie van ons uit een voornaame Familie stamt zal ongetwijfeld bij het lezen van de Opdragt trots voelen; ook verwonde ring en misschien zelfs enige schaamte. Dan moge tot troost dienen dat wij de Mevrouwe, noch haar Ge maal of Keukenmeid mogen beoordelen naar onze maat staven. De keuken moet 200 jaar geleden een soort sport veld zijn geweest, waar druk aan vrijetijdsbesteding werd gedaan. De huisvrouw leefde er haar hobbies uit, de goede keukenmeid niet minder. De heer gemaal bedreef zijn sport in ont- en inspanning aan de dis. Men zou trots kunnen voelen bij de wijze woorden (die echter weinig verkoop-taktiek verraden) Het zoude nutteloos zijn UWE. Mevrouwen, Mejuf frouwen, U Dienstbaare Dog- ters de nuttigheid en noof- zakelykheid van dit door wrocht Werkje voor te dra gen. dewyl niemant beter dan UWE. bekend is dat men in, een welgeregelde huis houding, niets nodigers en aangenaamers kan uitden ken, dan een weltoebereiden Tafel. Verwondering over dit in zicht in het menselijk „ge stel": Welopgevoede mensen vor deren zelfs eenige wel smakende nagerechten en verquikkingen; want gelyk Werklieden, door hunnen zwaren arbeidt; de' eetlust aanwakkeren, zo moeten menssen van een edeler be roep en tederder gestel, door een beeter toebereiding en meerder verandering van Spyzen, de graagte der maag opwekken. Schaaftite zou kunnen op komen over de zorg voor het personeel: Door dien braave mens sen met lust en liefde wens- sen gediend te worden, zo hebber, zij ook achting en liefde voor brave dienstbo den, en zij stellen alles in 't werk om de gezondheid hun ner dienstboden- te bewaréri. of te herstellen: Dit zouden men ook kunnen zeggen om trent de kinderen en andere leden des huisgezins, schoon welgegoede menssen dan ge- meenlyk hunne toevlucht aanstonds tot de Medicyn- meesters nemen, het geen de Dienstboden, om de groote kosten, zo ligt niet doen konnen, en daarom be palen wy ons tot dezelve, schoon de Dienstboden mo- gelyk in dit geval niet onge lukkiger zyn dan zy die zy ten dienste staan, dewyl zy door goede Huismiddelen van verkoudheden en koort- zen genezen worden. Nog beginnen we niet aan de recepten, eer9t lezen we een op rijm geschreven „Dankzegging aan de schryf- ster". Kom daar vandaag eens om bij de uitgevers Heb dank, Eerwaarde Vrouwe! (omdat u ons in dit werkje leert:) Hoe dat een Vrouw moet hand'len Niet zorgloos voor te wand'len. Met brallen op de straat; (maar met koken, bakken, toebereiden en braden, want) Zo zult ge uw Gemaal, Door 't aangenaam Onthaal, En kuisse zinlykheden, Veraoegt zien aan den Dis. Het gaat nogal in het groot en met royale hand, ondanks de aanbeveling „zonder ongemeene kosten". Als de os doormidden ge hakt is, dan moet men iedere zyde nog eens middendoor hakken, maar zo, dat de voorste zyde, het kortste is, om dat de ribbenstukken dan veel beeter uitkoomen. Zo begint het bij de slacht. En zo gaat het verder: Osse- Pekel en Rookworst, hoe men die maaken zal. Pod ding, hoe men die bakken zal. Vinken, hoe men die braaden zal. Heilbot, hoe men die stooven zal. Soepe van gelaardeerde Duive, hoe men die bereiden zal. Taart van Baars voor Roomsge zinden, hoe men die maaken zal. Kalkoen la glacé, Schotse Schulpen, Faisant met Karper Saus De voorname mevrouwe van de 20e eeuw herkent men aan haar muizehapjes. Er heerst welvaart en dus Is het bon-ton slank te zijn en nergens trek in te heb ben. Haar overgrootmoeder van 1761 was minder ge compliceerd: die at en dronk heel goed. Maakte zij kan deel dan had zij daarvoor 12 stoop (24 liter) Franse wijn nódig; had zij trek in abri- kozekoekjes dan was haar uitgangspunt 4 pond abriko zen 4 pond suiker; mede (een overheerlijke drank) brouwde zij uit 16 ponden van de beste Marseilliaanse honing tegen 16 stoop pomp water, 16 citroenen enzo voorts; er zijn 4 pond bes sen nodig voor een aalbes- senvlaatje; en u weet dat het basisrecept voor pod- dingen bestaat uit een pintje room en 6 eyren. Waarom toch zouden wij nooit meer ragout van in reepjes ge sneden varkensoren eten? Waarom geen pastei van duiven, hoenders en zweze rikken? De dienstboden die beter afwaren met huismiddelen dan de huisgenoten met de chirurgyn, konden het huis middel bereiden van de Groot-Hertoginne van Tos cane, dat aanstonds de pijn in de maag wegneemt. An ders wel het huismiddel te gen de Doofheid die uit Koude en Zinkingen ont staat. „Het is een bekende zaak dat de Keuken-Meiden, voomamelyk midat zij da- gelyks op en voor groote vuuren de Spyzen moeten bereiden, haar gezigt ver zwakken", en daarom moet u in dit boek zeker zoeken naar het recept om het Ge zigt te verbeeteren. Voor de Jonge Juffers is er het Ge heim om een schoon Vel te verkrygen en alle vlakken uit het aangezigt weg te ne men. Voor de Heer Gemaal bleef zonder twijfel De Si roop des Levens (met de beste witte wijn bereid) ge reserveerd. Zo het gezelschap groot is, en'er by voorbeeld 20 mens sen aan tafel zyn, zo is het dwaas ieder een zyn gezond heid in 't byzonder te moe ten drinken, want dan moet men veeltyts meer drinken als men lust. Het stryt ook volstrekt tegen de Welle vendheid, een Dame die naast ons zit, als men haar gezondheid drinkt, te kus sen. En nog ongemanierder is het van de tafel op te staan, om Juffers te gaan kussen die verre van ons afzitten; Want voor eerst is het vies met een ongewas sen mond, een Juffer te kus sen en het laatste maakt wanorde aan de tafel. De 18e eèuwse uitgever heeft op het titelblad ver meld: Verbeterd en van zeer veele Drukfeilen gezuiverd. In de opdracht zegt hij voorts dat „de verbeetering in der spelling ook zeer nootzakelyk was; dog men benadeelt de eer van die deftige Mevrouw daardoor niet want men weet wel dat Vrouwen van Geboorten zich zelden daar op toeleggen".

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5