S)e £dcbeSoii^ant V.S.-LEIDING VOOR DILEMMA: WAT DOEN MET RAKETBASES BIJ HANOI? AANVAL KON CONFLICT MET RUSSEN DOEN ONTSTAAN SABOTEURS VAN JOELOE IN BRAZZAVILLE GEARRESTEERD begc EEG-ministerraad *on zonder Franse partner Johnson wil strijd tegen misdaad in de V.S. verscherpen V.S.-ambassadeur niet erg welkom in Indonesië V.S.-attaché verlaat Cairo Paus wenst iedereen prettige vakantie Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAU PAPENGRACH1 32 DINSDAG 27 JULI 1965 56e JAARGANG REM nu ongevaarijk Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 18.00 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 Abonn. ƒ0.83 p.w., 3.55 p. mud., 10,70 p.kw. Franco p.p. 11.20. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1.75 Nieuwzeelanders naar Vietnam. Achthonderd militairen van een N.- Zeelands artilleriedetachement zullen morgen in Zuid-Vietnam aankomen. De eenheid zal worden toegevoegd aan het Australische infanteriebatal- Ofschoon men op het Amerikaan- Door het slechte weer kon de schade jon bij de basis Bien Hoa. se ministerie van defensie giste- worden vastgesteld. De voorzitter van de Zuidvietna- £5 een die "de S-°" Phantnm heeft neergehaald Ook de. Vietcong is zeer. actief. In de van de Zuidvietnamese Bank, Ngoey- heeft het eventueelneerhalen ««Belopen h=bben Vietcong- en Xoean Oanh, van zijn functie ont heelt net eventueel neernaien stri,der3 28 acties uitgevoerd, waar- heven. van Amerikaanse straaljager van enkeie viak bij Saigon, 't Strijd- Ngoeyen Xoean Oanh is vele maan- met behulp van een Russische toneei verplaatst zich steeds dichter den gouverneur van de bank geweest, raket op 65 km. van Hanoi de raar de hoofdstad van Vietnam. In Hij heeft ook vele malen deel uitge- Amerikaanse leiding voor een de afgelopen nacht rinkelden zelfs maakt van de Zuidvietnamese rege- nieuw dilemma geplaatst. De de ruiten in het centrum. ring. voorstanders van een krachtiger aanpak menen dat deze raketten de Amerikaanse luchtmacht veel schade kunnen toebrengen en willen daarom dat de raketbases rond Hanoi vernietigd worden. De tegenstanders wijzen erop dat een grootscheepse aanval op deze raketbases de Russen zal nopen mobiele veldbatterijen in actie te brengen, die veel moeilijker te treffen zouden zijn. Het volk mag hen berechten de gearresteerden door het volk zul len worden berecht. „Als het volk zegt dat ze levend verbrand moeten worden, zullen ze levend verbrand worden. Als het volk zegt, dat ze le vend begraven moeten worden, zul- v|m len ze levend worden begraven. Zegt Telefoto ANP: het verblijf van de koninklijke familie op het buitenverblijf in Italië, is voor de internationale fotopers nog altijd belangrijk genoeg om drommen foto grafen naar Porto Ercole te voeren. Deze foto toont zo wel (v.l.n.r.) Claus von Amsberg, prinses Beatrix, de ko ningin en prins Bernhard als een groot aantal druk bezig zijnde fo tografen. Amerikaanse militaire functionaris- President Massamba-Debat sen in Zuid-Vietnam zijn van mening, (voormalig Frans) Kongo heeft gis- het volkt dat we twintigste eeuwse- dat de luchtdoelraketbases rond Ha- teren tijdens een persconferentie methoden moeten gebruiken, dan noi alleen bediend kunnen worden meegedeeld, dat in de nacht van 14 zuiien we dat doen", aldus de presi- door grondig opgeleid Russisch per- JUJ| eeI? ffr°eP va° 32 gewapende dent. soneel. Bij een aanval op deze lan- saboteurs in Brazzaville aan land was ceerinstallaties zou zeer waarschijn- gezet, met opdracht het nieuwe sport- lijk Russisch personeel sneuvelen en stadïon' spoorbanen, bruggen en elek- 1 - I). I'* dit zou natuurlijk de betrekkingen triciteitsmasten te vermelen en mi- lnCldCIlt 111 DCHtlll tussen Washington en Moskou on- Asters en andere autoriteiten te ver- J gunstig beïnvloeden. moorden. Volgens de president zou- den de mannen door ex-president Drie Britse militaire voertuigen Intussen hebben Amerikaanse bom- joeioe zjjn aangeworven, in Kongo- hebben gisteren in de Amerikaanse menwerpers ook gisteren weer aan- Le0p0idstad zijn opgeleid en met be- sector van West-Berlijn een Rus- vallen gedaan in Noord-Vietnam. van een buitenlandse ambas- siche militaire auto drie kwartier het Bruggen, kazernes en havemr^talla- sa(Je Leopoldstad zijn bewapend, doorrijden belet, ties werden met bommen bestookt. Achttien leden van deze comman- De dag tevoren had een Oost- do-eenheid, of „Joeloes eerste leger", duitse particuliere auto een Britse zoals de president het uitdrukte, zijn militaire wagen in Oost-Berlijn de gearresteerd en één is door zijn eigen pas afgesneden, waarna drie Oost handgranaat om het leven gekomen. Duitse militaire auto's het Britse voer- De overigen zijn nog voortvluchtig, tuig gedurende drie kwartiert het Tijdens de persconferentie werd de doorrijden beletten, journalist een hoeveelheid wapens en ontplofbare stoffen getoond, die op de gevangengenomen commando's was buitgemaakt, dan wel door de voortvluchtigen was achtergelaten. Gevraagd naar de nationaliteit van de genoemde ambassade in Leopold stad, zei de president dat het een „Europees land betreft, dat zichzelf christelijk noemt". President Massemba-Debat zei, dat WEER PRIESTERS IN HONGARIJE GEARRESTEERD In de afgelopen dagen zijn in Hon garije drie priesters gearresteerd, zo meldt Kathpress, het Oostenrijkse persbureau. In 't begin van de maand zijn volgens Kathpress zeven pries ters op een geheim proces in Boeda pest tot langdurige gevangenisstraf fen veroordeeld op beschuldiging van hoogverraad. Zij hadden de Hongaar se jeugd beïnvloed „op een manier die vijandig was aan het bewind" en voorts „contact gehad met het kapitalistische Westen". AMERIKAANS AUTEUR BURDICK OVERLEDEN De Amerikaanse schrijver Eugène Burdick is gisteren, in de leeftijd van 46 jaar, overleden. Hij bezweek vermoedelijk aan de gevolgen van 'n hartaanval tijdens een partij tennis. Burdick schreef met William Lede- rer het boek „The Ugly American" en later „Fail safe". Politiemannen in Seattle worden gecontroleerd De ministerraad van de E.E.G. is gistermiddag om kwart voor vijf in Brussel bijeengekomen voor een ver dere bespreking van de financiering der Europese landbouwpolitiek, waar over eind vorige maand een crisis is ontstaan. De Franse delegatie heeft, zoals verwacht, verstek laten gaan. Nederland is vertegenwoordigd door de ministers Luns, Den Uyl en Bies heuvel en staatssecretaris De Block. Ook de delegaties van de vier ove rige E.E.G.-landen zijn op ministerieel niveau verschenen. President Johnson heeft gisteren een speciale commissie van negentien man in het leven geroepen, die de middelen moet bestuderen ter ver scherping van de strijd tegen de mis daad in de Ver. Staten. Johnson heeft in een verklaring de „verouderde en ondoeltreffende" methoden veroordeeld die door de Amerikaanse politie worden gebruikt. De nieuwe Amerikaanse ambassa- Hij vond het hoog tijd dat er „op deur in Indonesië, Marshall Green, nationaal niveau oplosingen worden Het was gisteren al gauw duide^k. deur m IndoneueMared*. uree£ dat de ministerraad weinig meer kon waagstukken van de criminaliteit", doen dan nota nemen van een toelich- bete™ Johnson deed een beroep op alle re- ting van de E.E.G.-commissie op een fe. tussen Indonesië en Amerika geringsorganen om hun volle mede memorandum met meuwe voorstellen Kingen tussen inaonesie en amenw W(srkjnE, te verlenen aan het werk voor de financiering van de Europese een dieptepunt hebben bereikt met werking te^erlenen aan het werk landbouwpolitiek in de overgangspe- mterventie m Viet- van de commissie, riode tot 1970. De vice-voorzitter van de E.E.G.-com- Het gezaghebbende Egyptische blad „Al Achram" meldt, dat de attaché van de Amerikaanse ambassade in Egypte, Bruce Taylor Odell, zondag ochtend Cairo definitief verlaten heeft. Odell zou voor overleg naar Washing ton ontboden zijn en niet meer naar Egypte terugkeren. Vrijdag j.L heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken de Egyptische beschuldiging van de hand gewezen dat Bruce Oodell in dienst was van de Amerikaanse geheime dienst en van de Egyptische hoofd redacteur Moestafa Amin voor de Egyptische staat gevaarlijke inlich tingen had ontvangen. (Moestafa Amin is donderdag in Alexandrië ge arresteerd toen OdeU zich in zjjn wo ning bevond. Odell werd ook gearres teerd, maar later vrijgelaten). Patrouilles van (jveraars voor gelijke burgerrechten volgden gisteren in de Amerikaanse stad Seattle poUtieman- nen om te letten op elk teken van dis criminatie of bruut optreden. Deze ac tie wordt gevoerd naar aanleiding van bet doodschieten van een neger door een niet in functie zynde politieman bjj een ruzie in een café. Een rechter van instructie achtte geen vervolging van de politieman noodzakelijk. De „vrijheidspatrouilles", waarvan zowel negers als blanken deel uitmaken, dragen spec i ile banden om de arm en hebben opdracht, geen twistgesprekken met de politie te be ginnen. Zodra zij een onregelmatigheid bespeuren noteren zij het nummer van de betrokken agent. Plaatsvervangend hoofdcommissaris Qharles Rouse heeft de actie „belachelijk en kinderachtig" genoemd. Schade door onweer in Noord-Italië alleen door de interventie in Viet nam, maar ook door de Amerikaanse hulp aan Maleisië. missie, dr. S. L. Mansholt zei toen hy naar de ministerraad ging dat de nieu we voorstellen gunstig zijn voor Frank rijk. Edgar Hoover, de directeur van 't F.B.I., heeft pas een rapport uitge bracht over de misdaad in de V.S. Enkele uren na dit onderhoud ver- Hij verklaarde hier onder meer in, zamelden zich drieduizend linkse de- dat er in 1964 dertien procent meer monstranten bij de ambtswoning van zware misdrijven in de Ver. Staten de Amerikaanse ambassadeur, die zijn gepleegd dan in 1963. In een brief aan de voorzitter van de luidruchtig hun afkeer van Amerika ministerraad, de Italiaan Fanfani, heb- te kennen gaven. Op spandoeken Indonesische bommenwerpers ben gisteren de Europese vakbonden stond: „Naar de hel met Green" en hebben volgens Antara met succes aangedrongen op onderhandelingen over nGa weg, anders schoppen we je nieuwe geleide-projectielen afgescho- de Europese integratie en versteviging weg". Tweehonderd militairen hiel- ten waarmee zij van 100 km afstand van de democratische instellingen van den de menigte in bedwang. De be- doelen op een onbewoond eiland de gemeenschap. toging heeft een uur geduurd. ten noorden van Java troffen. Nymegen: het legioen wandelaars stond geduldig in de regen te wachten om zich te laten inschryven voor de Vierdaagse. AMERIKANEN DOODDEN DUITSE TAXICHAUFFEUR Twee Amerikaanse militairen, die in West-Duitsland gestationeerd zijn geweest, hebben bekend vier maan den geleden in Schweinfurt de West- Duitse taxichauffeur Kurt Pfeiffer te hebben vermoord. De twee soldaten waren kort na de roofmoord met valse passen naar de V.S. gereisd, waar zij intussen met een derde man, een benzinepomp bediende hebben vermoord. Amerikaanse ex-kolonel in Brazilië vermoord De politie van Recife in de Brazi liaanse staat Pernambuco heeft gis teren het lijk gevonden van 'n vroe gere kolonel van het Amerikaanse leger, Braun, die zondag vermoord zou zijn. Braun, die militair raadgever is geweest bij Latijns-Amerikaanse re geringen, zou onlangs betrokken zijn geweest bij een omvangrijke wapen smokkel en reeds een keer in Recife aangehouden zijn. Volgens inlichtingen van de politie in Recife zou hij rechtstreeks betrek kingen hebben onderhouden met pre mier Fidel Castro van Cuba en met communistische leiders in Zuid-Ame- rika. HARRIMAN IN BELGRADO T, T Toen hij plotseling naar links President Johnsons reizende ambas- uithaalde om zijn vrienden, die voor sadeur Averall Hamman is maandag hem reden in te halen, botste de na een bezoek aan Rome, m Belgrado 16-jarige. O. J. de Haan uit Hoorn- aangekomen voor een particulier be- gterzwaag zaterdagavond tegen een zoek aan Zuid-Slavië tot 29 juli. bus. Hij kwam met het hoofd onder Hij zal op het eiland Brioni een on- het rechter achterwiel en werd op derhoud hebben met president Tito, slag gedood. Een veertigtal mensen is min of meer ernstig gewond geraakt bij noodweer in verséheidene streken in Noord-Italië, die grote schade heeft aangericht. In Cremona en omstreken zijn door een windhoos daken afgerukt en bo men ontworteld. Bij Verona werd 't dak van een fabriek door een wind vlaag vernield. Ook Montfalcone is door een hevig onweer van enkele uren geteisterd. Schepen in de ha ven liepen ernstige schade op. Bij Brescia leden een twintigtal boerde rijen ernstige schade. gen reed achteruit heuvel af In de afgelopen nacht heeft zich bij de derde groep geleidewapens van de Koninklijke Luchtmacht in Duits land op een der stellingen een onge val voorgedaan, waarbij een soldaat van die groep werd gedood en drie anderen licht gewond. Het ongeval ontstond bij de wacht- aflossing op de stelling, die op een heuvel is gelegen. Het afgeloste per soneel was reeds in de wagen ge stapt, terwijl de chauffeur zich nog niet in de kabine bevond. De wagen die vermoedelijk niet goed op de handrem heeft gestaan, is toen met negen inzittenden achterwaarts de heuvel afgereden. De dienstplichtige soldaat A. Ahoud (21 jaar) uit Eist kwam om het leven, toen hij uit de wagen sprong. Drie andere soldaten, die eveneens uit de wagen sprongen, werden licht gewond. De soldaten die niet uit de wagen sprongen, bleven ongedeerd. In Catselgandolfo, waar hij voor een rustperiode verblijft, heeft paus Paulus VI zondagmorgen voor het Engel des Heren iedereen een pret tige vakantie toegewenst. De paus verklaarde, dat men in deze tijd alle maal een rustperiode hard nodig heeft om lichamelijk, maar ook gees telijk weer helemaal fit te worden. Na het gebed zegende de paus de eerste steen voor de kathedraal van Stockholm. Deze steen is afkomstig van de Sint Pieter. Heel bijzonder begroette de paus de Spanjaarden, die zondag het feest van de H. Jacobus, patroon van Span je, vierden. Het is bovendien dit jaar het H. Jaar van Jacobus in Spanje. Rechter akkoord met luipaardevel van Britse pop-zanger De bekende Britse pop-zanger „schreeuwende" Lord Sutcb is giste ren voor een Londense rechtbank ver schenen gekleed in een gewaad van lui paardevel en op sandalen. De rechter vroeg hem „Gaat u altijd zo gekleed?", waarop de 23-jarige pop-lord ant woordde „Jawel edelachtbare". De rechter: „Dan is het in orde". Na de uiteenzetting van degene die Lord Sutch heeft aangeklaagd te heb ben aangehoord, verklaarde de rechter dat deze een firma die een vracht wagen op afbetaling heeft verkocht over onvoldoende bewijzen beschikte om haar claim, dat Sutch niet betaald zou hebben waar te maken. Nieuive oceaanstoring Boven Scandinavië handhaafde zich een depressie, zowel aan 't aard oppervlak als in de hogere luchtla gen. De randstoring die maandag plaatselijk zware buien in ons land veroorzaakte trok naar het zuidoos ten weg, maar een volgende storing kwam van Schotland naar ons land. Hoewel hij minder actief is dan zijn voorganger, veroorzaakte hij veel be wolking en ook nog enkele buien, terwijl de temperaturen ver beneden normaal bleven. Een zwakke rug van hogedruk die van de oceaan naar Ierland kwam, werd vanmorgen alweer aangetast door een oceaanfront dat Ierland na derde. Dit front,- dat vergezeld wordt door een regenzone, kan morgen ons land bereiken,zodat het onbesten dige en koele weer nog steeds blijft voortduren. Dit nummer bestaat uit pagina's ZON. EN MAANST 4 NOEN 28 Juli: zon op 4.55, onder 20.37; maan op 4.13, onder 21.14. Nieuwe maan 12.45. Hoogwaterstanden 28 Juli: v.m. 4.31; n.m. 16.54. KORRELTJE Een pond moed is meer waard dan een ton geluk.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1