BIJ REDDINGSDEMONSTRATIES BIJNA EEN ECHTE DRENKELING Taalincidenten in Nieuwe kandidaat voor leiderschap conservatieven Pas op voor de HTM Boerderij in de as gelegd C. van Oei en Paula van Duyl exposeren schilderijen en pottenbakkerswerk in het Regthuys te Nieuwkoop kerken te Oostende Noordwijkerhout internationaal conferentieoord STEDELIJKE ONTWIKKELING HOUDT TE WEINIG REKENING MET TOEKOMST Viering 100 jaar katholiek onderwijs in Oud-Ade Saboteurs in Zuid-Afrika gearresteerd MAANDAG 26 JULI 1965 DB LEIDSE COURANT PAGINA Het vijftigjarig bestaan van de Haag se vrijwillige brigade tot redding van drenkelingen is zaterdag in Scheve- ningen gevierd met het houden van de bondsdagen van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van drenkelingen. Daarbij behoorden demonstraties die door de sterke stro ming en de sterke wind, windkracht zeven, bijna een redding van een ech te drenkeling noodzakelijk maakten. Van de demonstrerende reddings brigades uit Katwijk, Zandvoort, Rot terdam, Den Haag en Noordwijk ondervond de laatste daar in Noordwijk geen bijzondere stroming voorkomt door een pier en uit basalt blokken gebouwde golfbrekers dat het redden door middel van een red- lijn niet zonder gevaar is. AFDRIJVEN Een lid van de Noordwijkse bri gade, een voortreffelijk zeezwemmer, dreef door de stroming een paar honderd meter naar het noorden af. Hij kwam voorbij een golfbreker te recht. De redders werkten later met de lijn dwars over de golfbreker, wat gevaarlijk voor hen was. De Haagse strandpolitie stuurde vlug een jeep de golfbreker op. De politiemannen behoefden niet te helpen, daar de redders uit Noordwijk hun karwei keurig klaarden door langs de lijn op de basaltkeien onder water te klauteren en zich zo te redden. Gedemonstreerd werd voorts hoe een drenkeling via een redstok op het droge wordt gehaald en hoe een halve eeuw geleden en vandaag iemand uit zee wordt gered. De ont werper van de tomboot, de 84-jarige heer H. K. Meijer uit Den Haag, zag dat zijn schepping voor het reddings werk in 1965 het uitgesproken hulp- middel is om zonder kapseizen de 2 meter hoge golven de branding, zoals gisterei^ het geval was, te weerstaan. Bij kalm weer worden liever vlet ten met buitenboordmotor gebruikt - die zijn sneller. Door de wind, hoge zee en sterke stroming werden de vlettenroeiwed- strijden niet op de Noordzee maar in de Scheveningse haven gehouden. Uit goed ingelichte bron wordt in Londen vernomen, dat ook de 53- jarige „rechtse" conservatief Powell zich verkiesbaar heeft gesteld voor het leiderschap van de Britse con servatieve partij. Aanvankelijk werd verwacht dat de stemming, die dinsdag zal worden gehouden en waarvan de kandidaat stelling vanmorgen sluit, slechts tus sen de 48-jarige Maulding en de één jaar oudere Heath zou gaan met Po well en nog enige andere als even tuele compromis-kandidaten. Binnenkort zal die HTM een gewa pend toezicht uitoefenen op tram kaartjes, na de invoering van de stempelaartomatenMorgen zullen 52 ambtenaren van die HTM in Den Haag officieel worcDen beëdigd, waardoor zij de bevoegdheid krijgen een pro ces-verbaal op te maken bij overtre dingen van bepaalde politieverorde ningen. Het het grootste dieel van het werk van deze mensen die een cursus bij die Haagse politie voligdien, zal be staan uit controle. Bejaard verkeers slachtoffer overleden In een ziekenhuis in Den Haag is zaterdagmiddag overleden de 80-ja rige heer L. van der Kruk uit Loos- duinen. De bejaarde man, die slecht ter been was en voorover liep, was, zaterdagmorgen in Loosduinen door een auto aangereden en ogenschijn lijk slechts licht gewond. De Haagse politie vraagt getuigen van dit on geval zich met haar in verbinding te stellen. Een felle brand heeft zaterdagmid dag de boerderij van de heer J. Huis man in Venhuizen volledig in de as gelegd en voor meer dan twee ton schade aangericht. Want behalve de boerderij gingen ook de voorraad van 120 ton gebaald hooi en een groot kwantum bollen in de vlam men op. De brandweer is tot zondagmorgen met de nablussing bezig geweest De oorzaak van de brand is vermoede lijk hooibroei. Smeulende resten van het rieten dak werden door de felle westenwind tot op grote afstand ver_ spreid. Daardoor raakte ook het rie ten dak van de nabij gelegen boer derij in brand, terwijl bij de andere boerderij de rond het erf staande populieren vlam vaibten. In beide ge vallen wisten de bewoners het vuur te doven voor er ernstige schade aangericht kon worden. Het bedrijf van de heer Huisman was verzekerd. GERED Het Noorse schip „Oak" van 2790 ton heeft gisterochtend in de Golf van Biscaje een rubbervlot met drie man nen en een vrouw opgepikt. Het wa ren de opvarenden van het gezonken Britse jacht „Dee". Zij hadden vijftien uur rondgedreven. In Noorden werd onder vreugdebetoon van de Gidsen het huwelijk voltrokken van hun leidster, mej. Baas, met de heer J. Wildenburg uit Langeraar. ZATERDAGMIDDAG om half vier is de achtste expositie geopend, diie ge organiseerd is door het Kunstgenoot schap ,,'t Regthuys" te Nieuwkoop. De heer C. v. Oei en mevr. P. v. Duyl exposeerden resp. htm schilderijen en keramiek. De heer C. v. Oei werd geboren in 1899. Gedurende 19161918 ont ving hij lessen van de kunstschilder Bangers. Zijn aanvankelijk bouwkundige op leiding verwisselde hij in 1920 voor een opleiding decoratieve kunst aan de Haagse Academie, waar hij later ook leraar geweest is. De heer v. Oei In de protestantse Petruskerk te Oostende waar veel Waalse en Fran se toeristen plegen te komen is het gistermorgen tot een taalincident ge komen. Een groep van rond 80 Vla mingen verliet demonstratief de kerk toen de predikant in het Frans begon te preken. In een andere, een katholieke kerk van deze badplaats deed zich even eens een incident voor. Toen een priester zijn preek in het Frans be gon, begonnen een dertigtal Vlamin gen hardop in het Vlaams te bidlden. Dit gebed werd echter overstemd door orgelspel. Daarop kon die pries ter verder in het Frans preken. De dertig Vlamingen verlieten het kerk gebouw. In badkamer gestikt Ten gevolge van onvoldoende ven tilatie in de badkamer is de 19-jarige dochter Tini van de familie v. Haeff te Venlo, toen zij zaterdagavond thuis een bad nam, door verbrande gassen bedwelmd geraakt De moeder vond haar dochter enige tijd later bewus teloos in de badkamer. Het meisje is kort daarop overleden. ALPHEN AAN DEN RIJN Zilveren feest van pater Van Leeuwen SCJ Pater dr. prof. P. v. Leeuwen, SCJ oud-parochiaan van de St. Bonifa- ciusparochie te Alphen a. d. Rijn, heeft zondag ter gelegenheid van zijn 25-jarig priesterfeest een plech tige H. Mis opgedragen, met assis tentie van pater A. Toebes SCJ als diaken en als subdiaken frater J. v. d. Hoeven SCJ. De predikatie werd gehouden door de jubilaris zelf. 's Middags was er een druk be zochte receptie in het St. Joseph- pension, o.a. waren aanwezig: Deken Paap, kapelaan v. cL Ven, magister dr. A. v. d. Putte OP, moderator Ro- zestraten, frater Rozestraten OFM, pastoor Grent uit Vlaardingen, pa rochianen uit Alphen, vrienden en familie, alsmede parochianen uit Ka- merik, de plaats waar Pater van Leeuwen dikwijls geassisteerd heeft. ZOMERCOMPETITIE VAN „AVANTI" De 7de rit in de zomerkompetitie leverde een overwinning op voor C. Jansen, Aarlanderveen, tweede werd Sj. Hoogeveen, derde J. Vergeer, Reeuwijk, met achterstand werd C. van Tol vierde op 200 m. gevolgd door N. Hoogeveen I als vijfde en N. Hoogeveen II als zesde. Met gro tere achterstand» 7. W. v. d. Weyden, Nieuwkoop; 8. J. v. cL Tol, de Meye; 9. N. Groen in 't Wout, Aarlander veen; 10. C. v. Lith, Nieuwkoop; 11. J. Ruardi, Alphen; 12. F. Klein, Ter Aar. ALKEMADE MATER AMABILISSCHOOL ALKEMADE Evenals vorogaande jaren kunnen de meisjes vanaf 17 jaar zich weer laten inschrijven als leerling voor de Mater Amabilisschool Alkemade, wel ke gevestigd is te Roelofarendsveen. De afstand behoeft geen bezwaar te wezen, want er rijdt speciaal voor de leerlingen van de school uit Lan geraar en Ter Aar een busje naar Roelofarendsveen. Men kan zich la ten inschrijven bij mevr. v. d. Veld- Bots, Veerstraat 39 te Oude Wete ring. De kosten van deze cursus, waarvan de lessen op twee avonden per week worden gegeven, bedragen 50.- per cursusjaar. Men kan hier veel prettige en nuttige dingen leren, dus is het aan te raden zich spoedig op te geven, want de cursus begint al op 6 sept a.s. Er heerst weer rust op Leeuwen horst. De bijna 250 deelnemers aan het internationale congTes voor maat schappelijk werk, het eerste grote congres van belang in Noordwijker hout, gingen elk huns weegs. De meer dan 25 vlaggen der landen, die naar dit congres hun afvaardiging zon den, werden gestreken. Mr. Jan F. Beekman, de secretaris van de Nat. Raad voor Maatschappelijk Werk, werd een zware last van de schou ders genomen. Hij was het, die te gen de bezwaren van vele kanten zijn oorspronkelijk idee om dit grote werkcongres in Leeuwenhorst te hou den, had doorgezet. Wonen, werken en slapen in één gebouw. Met de staf van het klein-semina- rie werd op zo uitstekende wijze sa mengewerkt, dat het dankend ap plaus dat presidente mevr. Lupinac- ci voor Regent Raadschelders, de eer waarde moeder en alle medewerkers van Leeuwenhorst vroeg, in lengte en intensiteit al het eerdere applaus in die week sloeg. Het congres heeft zich op Leeuwen horst als in een gezin opgenomen ge voeld. En als een congresganger door ziekte in de verzorgende handen van moeder-overste kwam, dan was ge nezing verzekerd. Eén geval van acu te blindedarmontsteking moest zij -overdoen aan haar ordegenoten van de Maria-stichting. Maar na het zie kenhuis zijn patiënt en zijn vrouw voor een korte tijd haar gasten op Leeuwenhorst. Hoger levenspeil De slotzitting van het congres op za terdagmorgen werd gevormd door 'n magistrale rede van de vroegere Franse minister M. Eugène Claudius Petit, de huidige president van het nationale Franse comité voor studie en voorlichting op het gebied van de volkshuisvesting. „Nederland is een van de kleine landen die de grotere zoals Frankrijk de nodige lessen kunnen geven op 't gebied van de sociale ontwikkeling", zo verklaarde de Franse oud-minis ter. Sprekend over de sociale aspec ten van de sterk groeiende verstede lijking in Europa, het onderwerp waarmee de ruim 200 deelnemers uit 17 Europsee landen zich deze week hebben beziggehouden, betoogde hij, dat de stedelijke ontwikkeling nog veel te weinig wordt bedreven met het oog op de toekomst. „We bouwen onze stadswijken en nieuwe steden steeds maar op basis van de huidige levensstandaard en het huidige le venspatroon", zo zei hij, „terwijl ze binnen afzienbare tijd bewoond zul len moeten worden door mensen met een veel hoger levenspeil. Dit is een zaak die nodige aandacht moet krij gen", aldus de Franse spreker. „Voor- Tweejarig meisje in beerput verdronken Het ruim twee jaar oude dochter tje Willemien van de familie Te Voor- nis in de buurtschap Brinkheiue bij Winterswijk is gisterochtend in een beerput verdronken. Aanvankelijk dacht men, toen het meisje werd vermist, niet aan de beerput, omdat de deksel er goed op lag. Toen tegen drie uur het zoeken van buren en politie met politiehond nog niets had opgeleverd, keek een buurvrouw toch eens in de put. Men vermoedt dat de deksel van de put, die in een slechte staat verkeerde, een halve slag is gedraaid, toen het kind er over liep. Nadat het meisje in de put was gevallen, moet de dek sel weer op zijn plaats zijn gedraaid. al ook omdat we in de komende 20 jaar voor de onbegrijpelijk zware taak staan om net zoveel huizen te bouwen als er op dit ogenblik zijn. Aanpassingsmoeilijkheden De conclusies van de conferentie wa ren om: Nieuwe steden of satellietsteden zal men zoveel mogelijk moeten enten op bestaande kleine woonkernen. Die nieuwe steden mogen niet uitsluiten de woonsteden zijn. Ze moeten een eigen leven kunnen ontwikkelen en de bewoners een gemeenschapsgevoel kunnen bieden, dat op het ogenblik nogal eens bij zuiver toeval moet ontstaan, b.v. als gevolg van gemeen schappelijke actie tegen het falen van de overheid op het punt van de so ciale voorzieningen. De massale migratie, die een ken merk is van onze tijd en de huidige verstedelijking, is de oorzaak van veel spanningen. Vooral van de be staande stads- en wijkbevolking wordt een grote mate van begrip vereist voor de migrant van buiten, die voor grote aanpassingsmoeilijk heden staat, voor zichzelf en zijn ge zin. De joegoslaaf dr. Eugène Pusic, in ternationaal voorzitter van de ICSW, sloot de zitting af met een planning voor de toekomst van het werk der conferentie. Na de slot-lunch keerde langzaam de rust terug op Leeuwenhorst. Tot over enkele weken paters Francisca nen van de gehele wereld htm con gres op Leeuwenhorst houden. Dan zullen opnieuw de talen van alle vol ken over het plein klinken. Architect nam auto op sleeptouw De Haagse architect G. Westerhout kwam zaterdagmorgen met een auto en ging ongemerkt met twee auto's weg, door de auto van zijn col lega J. H. Staffers op sleeptouw te nemen. De auto's van beide architec ten, die leraar zijn aan de Haagse Academie voor beeldende kunsten, stonden zaterdagmorgen vlak. achter elkaar op de Prinsengracht gepar keerd. De heer Westerhout was het eerst met zijn les klaar en stapte in ?ijn Citroen DS 19. Op de hoek van de Herenstraat en het Plein hoorde hij wel even een raar geluid, maar toen hij niets zag, reed hij welgemoed door. Zijn collega Stuff er echter mis te zijn Fiat 500 toen hij ook de les had beëindigd. Onderzoek in de buurt leverde niets op. Later op de dag werd de Fiat teruggevonden in de Herenstraat, vlak bij het Plein. Re constructie heeft uitgewezen dat de Citroën van de heer Westerhout, die nog al sterk veert, de voorbumper van de Fiat moet hebben gegrepen. De Fiat is er met geringe schade van afgekomen. LIJK VAN VERMISTE MAN GEVONDEN Zondagmorgen om negen uur werd door de veerman te Wapenberg in de Maas het lijk aangetroffen van de 58-jarige gehuwde gemeentewerker H. J. Toonen, woonachtig in de ge meente Wijchen. Deze werd sinds maandagmiddag vermist en was het laatst gezien die avond op de kermis te Ravenstein. Toen hij met zijn rijwiel de rijksweg wilde oversteken is de heer Gerardu S. Cox uit Bergen (Lim burg) om kwart over twaalf door een Engelse militaire personenauto gegrepen en op slag gedood. A. P. v. d. Poel onderscheiden met „Bene merenti" Zondagmorgen deed mgr. M. Jan sen, bisschop van Rotterdam, verge zeld door secretaris Guljee, zijn in trede in het feestvierende Oud-Ade Van de molens en woningen klap perden de vlaggen in de ochtendzon In de parochiekerk was het priester koor feestelijk versierd. Toen om 10.15 uur de gemeenschapsmis begon, zongen de parochianen met kinder koor en zangkoor een blijde Intrede zang; evenals het Graduale en Oom- munielied een creatie van een oud parochiaan. GROTE OFFERS Tijdens de H. Mis, opgedragen met assistentie van pastoor Verkley, hield mgr. Jansen een feestelijke toespraak, waarin hij gewag maakte van de gro te offers destijds voor de oprichting en instandhouding gebracht door een zo vooruitstrevende parochie, maar ook door de onderwijzers van 't bij zonder onderwijs, die met aanmer kelijk minder genoegen namen dan hun collega's bij het openbaar on derwijs. Deze mensen zagen in die eigen katholieke school een groot goed, dat zoveel offers waard was. Wij zijn nu zo gewend aan het bezit van dit eigen onderwijs, dat we ver geten hoe belangrijk het is. Immers ouders moeten hun kinderen inlei den tot een christelijk leven. Ouders moeten him kinderen richting mee geven. Daarom onderwijs op 'n ka tholieke school. Onderwijs geven is persé opvoeden. De gerichtheid in het leven ontvangt men op de ka tholieke school, niet alleen bij het godsdienstonderwijs, maar door de gehele sfeer; het geloof moet door blinken ook in de andere vakken van het onderwijs. Ook op de katholieke school kan en moet openheid gedo ceerd worden, maar dan vanuit de eigen gerichtheid. Deze argumenten golden vroeger en nu. Het concilie heeft veel losgeslagen; het heeft zich ook bezonnen op het „kerk" zijn, op het missionaire karakter van de Kerk. Wij moeten de kinderen de blijde boodschap meegeven, dat is 'n zware plicht. Het is een zware taak van daag de jeugd op te voeden en hen het geloof van onze vaderen door te geven. Aan het slot verzocht de bisschop de gelovigen te bidden dat wij in Nederland de mogelijkheid mogen hebben om de kinderen de blijde boodschap mee te geven en voor alle ouders der wereld de mogelijkheid ook him kinderen aldus op te voe den en te werken, opdat bij alle ouders de waarde van het christelijk onderwijs bewust gemaakt worde. ,3ENE MERENTI" Na de H. Mis was er een feestelijke samenkomst in de pastorie. Met mgr. Jansen, secretaris Guljee en pastoor Verkley waren daar bijeen: 't school bestuur, oudercomité en het onder wijzend personeel van de school, met hun dames. Tijdens deze bijeenkomst reikte de bisschop het pauselijke onderschei dingsteken „Bene Merenti" uit aan de oudste kerkmeester, de heer A. P. v. d. Poel, voor zijn verdiensten, ver worven tijdens zijn bijna 40-jarig kerkmeesterschap. maakte gedurende een jaar een stu diereis door Italdë. Verder reisde hy ook korte tijd in Frankrijk en Oos tenrijk. In 1927 bouwde hij een drij vende woning waarmee hij zich steedis op het Nedleriandse water verplaats te. In opdracht van véle Nederland se gemeenten schilderde hij land schappen en stadsgezichten. MEVROUW P. v. DUYL, geboren in 1920, is huisvrouw en autodidacte. Haar keramiek is geheel met de hand gevormd, d.w.z. zonder gebruik - making van een draadschijf. De heer dr. Bremer dankte, vóór de openingsrede van burgemeester v. Wijk uit Kockengen, de gemeente besturen van Kaïmerik, Zegveld, Kockengen en Mijdrecht voor het beschikbaar stelen van diverse schil derijen. Verder zei dte heer Bremer, dat voor de keramiek géné, voor de schilderijen wél subsidie (35%) door de overheid gegeven werd. Dat burgemeester v. Wijk de ope ningsrede hield verklaarde hij door zijn vriendschap met de heer v. Oei. Van Oei is. wat ook uit z'n schilde rijen blijkt, een specifiek Hollands landschapsschilder. De eerste liefde echter betrof de grote rivieren, die hij vanuit zijn drijvend atelier schil derde. Bij nadere beschouwing doet vooral het schilderij „Rivier bij Da len" zeer veel denken aan J. v. Looy „met de hemelbestormende wolken". Vele van zijn schilderijen ontlenen hun waardie bovendien aan het feit dat veel wat nu is vastgelegd reeds niet meer bestaat. PAULA VAN DUYL exposeert een aantal kruiken, vazen en schalen, die geheel met de hand zijn „opge bouwd" dus niet traditioneel gedraaid op de draaischijf. Op de foto toont zij een der kruiken aan haar mede exposant. Het is eerlijk ambachtelijk werk, traditioneel van vorm maar daardoor een schoon gebruiksvoor werp geworden. De tentoonstelling is geopend tot 3 augustus a.s. Het algemene hoofd der Zuidafri- kaanse politie, generaal Keevy, heeft meegedeeld dat deze politie kortge leden tachtig personen heeft gearres teerd, die in het buitenland waren opgeleid om in Zuid-Afrika sabota gedaden te plegen en als guerillastrij- ders op te treden. De arrestanten waren opgeleid in Peking, Moskou, Algiers, Addis Abe ba en Dar-es-Salaam. Voorts werd een aantal personen gearresteerd die zich naar opleidingskampen voor sa botage e.d. in deze steden wilden be geven. Tomas weer president van Portugal De 70-jarige admiraal America To mas is gisteren weer voor zeven jaar tot president van Portugal gekozen. Admiraal Tomas is al sinds 1958 pre sident van Portugal. Admiraal Tomas de enige kan didaat werd gekozen door een kiescollege 569 van de 585, leden van dit college namen aan de verkiezing deel. Er werden 13 blanco stemmen uitgebracht. De verkiezing is geboy cot door de voornaamste oppositie partij, de „Accao Democrato Social" (speciale democratische actie). SCHEEPSBERICHTEN Grote vaart: Asmaea 1 /8 te Cur verw.; 23 360 w. Malmhead/Curagao. Acteon 25 Hudtksvall verw. Aludra 23 200 nno St. Paulsrocks/Santos. Area 30 te Bukora verw., 23 415 z. Karachi/Sin gapore. Japara 23 rede Chalna. Kara 23 te Rtd. Kermia 24 v. Milazzo/Rotter- dam. Kopionela 23 te Stanlow. Koren dijk 23 600 w. Landsend/Antwerpen. Kretsia 23 v. Hamburg/Amsterdam. Mississipilloyd 23 190 w St Helena/Kaap stad. Musilloyd 23 v. Valparalso/Toco- pilla. Nieuw Amsterdam 23 v. New York/Cobh. Onobo 22 te Mena; 23 v. Mena al Ahmadi/Suez. Rotterdam 23 te Le Havre; 23 v. Le Havre/Rotter dam. Scheldelloyd 24 te Lissabon ver wacht. Telamon 23 v. Funchal/Bridge- tow. Togokunst 24 te Freetonn verw. Vlieland 23 v. Suezkanaal/Rotterdam.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4