Dader was echte gluurder Gescheiden vrouw vermoord in Rotterdam Bredanaar pleegt tweede aanslag op stiefvader ZATERDAG 24 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT In Rhenen is vrijdagavond een pannekoekenrace gehouden. De deelnemer op de foto moest alle stuurmanskunst aanwenden om bij het omkeren zijn kostelijke bakwerk niet te verliezen. Maar gelachen is er door het publiek. Minimum-prijzen snij- en sperciebonen Porto Ercole: prins Bernhard, de koningin, prinses Beatrix en haar verloofde Claus von Amsberg aan de wandel in de stralende zon. MOORDZAAK VALKENBURG De moordenaar van de Schaesberg te Valkenburg, de 30-jarige Wim J. uit Schaesberg te Heerlen is vrijdag middag in het politiebureau te Heer len opnieuw verhoord. Hij zal maan dag a.s. aan de officier van justitie te Maastricht worden voorgeleid. Tijdens een persconferentie, die vrijdagavond te Valkenburg werd gehouden, deelden kapitein W. Schaafsma en adjudant J. Kolleye, die beiden met het onderzoek van de moord waren belast, mede, dat de dader reeds donderdagavond met een der belangrijkste getuigen, de 17-jarige Ben Mommers uit Valken burg was geconfronteerd. Uit het on derzoek zad moeten blijken of Wim J. de moord met voorbedachte rade heeft gepleegd of wel dat, zoals hij verklaarde, de schoten tijdens de worsteling niet opzettelijk werden af gevuurd. BELEEFDE JONGEN De Indonesiër Wim J. is in Tjimahi geboren. Vijftien jaar geleden kwam hij naar Nederland en huwde er een Nederlands meisje. Hij is vader van twee kinderen, een jongen en een meisje, resp. vijf en twee jaar oud. Naar de politie meedeelde, liet de verhouding tussen man en vrouw vaak te wensen over. Toch meende kapitein Schaafsma, dat men hem zou kunnen beschrijven „als een prettige, beleefde Indische jongen". Het was niet de eerste "maal, dat de Indonesiër gewapend door het Valkenburgse boscomplex wandelde. Hij heeft bekend hier en ook op an dere plaatsen in Limburg gegluurd te hebben. Hij ging vaker op stap. Hij heeft echter nooit eerder een paartje bedreigd. Na het drama te Valkenburg en zijn vlucht per auto ging J. de hele nacht zwerven. Zijn vrouw zag er niets bijzonders in. Haar man kwam wel vaker niet thuis. Toen zij 's mor gens echter de krantenverhalen las, opperde zij tegenover hem het denk beeld dat hij wel eens de gezochte man kon zijn. Haar man reageerde daar niet op. Ondanks vrees kwam hij gewoon op straat. Wel liet hij zich bij een kapper onmiddellijk knippen. NIET GEALARMEERD Nadat men de diverse tips had kunnen combineren werd hij don derdagmiddag verzocht op het poli tiebureau te verschijnen. De man kreeg nogal eens bekeuringen voor verkeersovertredingen en was door de oproep niet gealarmeerd. Overi gens had de politie uitgebreide voor zorgsmaatregelen getroffen voor het geval hij niet mocht opdagen. Vliegtuig in V.S. verongelukt; geen doden Nabij Williamsport in de Ameri kaanse staat Pennsylvania is gisteren een „Convair" van de Allegheny Air lines verongelukt. Zeven van de veer tig inzittenden liepen lichte verwondingen op. Kort na het opstijgen viel één van de twee motoren uit. De piloot pro beerde naar het vliegveld terug te keren, maar het toestel raakte en kele boomtoppen en een kerk op een heuvel. De twee vleugels wer den van de romp gerukt en het toestel stortte neer. De inzittenden dankten hun leven aan de omstandig heid, dat er niet direct brand uitbrak. Weer getuigenverhoor in Auschvvitz-proces Onverwacht is men gisteren in het Auschwitz-proces te Frankfort weer begonnen met het horen van getui gen, hoewel requisitoir en pleidooien al achter de rug zijn. De rechtbank willigde het desbetreffende verzoek van het openbaar ministerie en de verdediging in, maar wees een ver zoek van advocaat Hans Laternser voor een nieuw bezoek aan het con centratiekamp Auschwitz af. Volgen de week vrijdag zullen de beklaag den „het laatste woord" krijgen. De president van de rechtbank maande hen, de laatste kans waar te nemen om hun geweten te ontlasten en de waarheid te zeggen. Naar verwach ting zal de rechtbank in augustus vonnis wijzen. Gisteren werd op verzoek van de verdediging nog nagegaan of men iemand op zestig meter vanuit een bepaalde hoek kan herkennen of handbewegingen kan zien maken. De verdedigers hadden aangevoerd, dat getuigen de voormalige tandarts van Beneden 30 cent per kg zullen dit jaar op de Nederlandse veilingen geen snijbonen en sperciebonen ver kocht mogen worden. Dat is de mi nimumprijs voor deze produkten die is vastgesteld door het Centrals Bu reau van de Tuinbouwveilingen en maandag 26 juli in werking treedt. Voor pronkbonen is een ophoud- prijs vastgesteld van 20 cent per kg en spekbonen 22 cent. Bij eventuele doordraai krijgt de teler voor pronk bonen een vergoeding van 16 cent per kg voor kwaliteit I en 12 cent voor kwaliteit II, snijbonen en sper ciebonen vergoeding kwaliteit 1 24 cent en kwaliteit II 13 cent per kg. Van spekbonen zal dit seizoen geen heffing op de veilingen worden inge houden. Van sperciebonen bedraagt de heffing 1.- per 100 kg, pronk bonen 0,30 en snijbonen 0.40 per 100 kg. De aanvoer van sperciebonen van de volle grond begint in het zuiden op gang te komen, maar het gaat nog niet om grote hoeveelheden. De han del is willig en de prijzen liggen rond 1.60 per kg voor de goede kwaliteiten. Verwacht wordt dat de aanvoer van sperciebonen dit jaar sterk zal tegenvallen. Het areaal is ingekrompen onder invloed van de zeer ongunstige teelt resultaten in de laatste jaren en de stand van het gewas is op het ogen blik bijna overal zeer slecht tenge volge van het ongunstige weer van de laatste tijd. het kamp, dr. Willi Frank, onmoge lijk handbewegingen hadden kunnen zien maken bij de selectie voor de gaskamers. Nadat men op de bin nenplaats van het gerechtsgebouw de proef op de som had genomen wees de rechtbank de bewering van de verdediging van de hand. OORLOGSMISDADIGERS VEROORDEELD Acht voormalige bewakers van het nazi-vernietigingskamp Kulmhof in West-Polen zijn gisteren door een rechtbank in Bonn tot gevangenis straffen van zeven tot dertien jaar veroordeeld. Drie beklaagden wer den vrijgesproken. De mannen maak ten van 1941 tot 1944 deel uit van de kampbewaking en werden ervan be schuldigd in die periode meegewerkt te hebben aan het vermoorden van 152.000 Joden uit Oostenrijk, Polen, Tsjecho-Slowakije en Duitsland. Toegetakeld met strijkijzer Rond twaalf uur is in Ter Bregge gis termiddag in de gemeente Rotterdam de 52-jarige Wilhelmina Tombe dood in haar woning aangetroffen. De vrouw, die al zeventien jaar geschei den van haar man met haar negen tienjarige zoon in een klein huisje aan de Ter Bregseweg bij de Rottekade woonde, zou gistermiddag om kwart over drie bezoek ontvangen van een nicht. Toen op het bellen van deze nicht niet opengedaan werd, is zij de woning binnengegaan. In de slaap kamer van mevrouw Tombe vond de nicht haar tante op de grond liggen in een grote plas bloed en half ont kleed. Zij snelde naar de buren om de politie te waarschuwen en trof daar toevallig een rechercheur aan. Deze begaf zich onmiddellijk naar de woning van de vrouw en constateer de dat de vrouw een diepe hoofdwond had, die vermoedelijk met een strijk ijzer, dat naast het lijk lag, was toe gebracht. De zedenpolitie werd ingeschakeld Men constateerde, dat de vrouw om kwart over drie al enig uren dood was, maar het juiste tijdstip heeft men nog niet kunnen vaststellen. Het onderzoek wordt ingesteld onder leiding van de hoofdinspecteur van de Rotterdamse politie de heer Knape. Ook de officier van justitie in Rotter dam, mr. De Jong, is bij het onderzoek betrokken. Jaar geleden. De 19-jarige zoon van het slacht offer, die vrij kort na de dood van zijn moeder door de Rotterdamse re cherche van zijn werk werd gehaald, werd door de politie ondervraagd. Men gelooft voorshands nog niet dat hij iets met de dood van zijn moeder te maken heeft. Het verhoor dat hem eni ge uren werd afgenomen was vooral bedoeld om inzicht te krqgen in de ver houdingen binnen de familie De Tombe. Van de zijde van de recherche werd eraan herinnerd dath et gisteren pre cies een jaar geleden is dat in de LJclubdwarsstraat te Rotterdam de 26- jarige gescheiden Elly Hagers door messteken om het leven werd gebracht. Deze zaak heeft men nog steeds niet tot een oplossing kunnen brengen. Zowel het laboratoriumonderzoek als de sectie op het lichaam van het slachtoffer hebben nog geen aanwijs baar resultaat opgeleverd. De recher che zei vannacht, dat zij nog geen en kel spoor van een dader heeft ont dekt. De 19-jarige zoon, die niet is gearresteerd, heeft onderdak gekregen bij de politie om indien nodig, zo snel mogelijk aanwezig te zijn voor het af leggen van mogelijk belangrijke ver klaringen. Een eerste buurtonderzoek heeft de politie nog geen concrete gegevens ver schaft. Niemand van de omwonenden heeft omstreeks het tijdstip waarop de vrouw werd gedood (tussen een en drie uur gistermiddag) iemand anders behalve het nichtje het huisje van de vrouw zien binnengaan. Het technisch onderzoek heeft tot op heden eveneens weinig opgeleverd. Men neemt niet aan dat de dood van de vrouw een zaak is van roof moord. Tegen tien uur gisteravond ar riveerde het lichaam van het slacht offer bij het bureau van de rivierpoli tie te Rotterdam, waar sectie zal wor den verricht. Deze sectie zal moeten uitwijzen of er in deze zaak inderdaad sprake is van een zedenmisdrijf. Hoe wel het lichaam van het slachtoffer ge deeltelijk ontkleed door het nichtje werd aangetroffene meent de recher che dat in dit geval een zedenmisdrijf nog niet geheel vdststaat. Eenzaam kan men de ligging van het huisje waarin men de vrouw heeft aangetrof fen allerminst noemen. Vrijwel onmiddellijk nadat de recherche op de plaats van het misdrijf was gearri veerd sloten Rotterdamse politieman nen alle wegen in de omgeving af. In Rhenen is vrijdagavond onder grote belangstelling een pannekoekrace gehouden. Jong en oud wierp zich vurig in de bakstrijd om zo vlug mogelijk weg te kunnen sprinten. Telefoto ANP; prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg gefotogra feerd op een van de terrassen van het buitenverblijf van de koninklijke familie aan de Thyrrheense Zee. De Bredase recherche heeft de 22- jarige Bredanaar C. B. gearresteerd die donderdagavond met een pistool een aanslag heeft gepleegd op zijn stiefvader de 37-jarige P. A. en op een buurman. Dit was de tweede po ging van de jonge Bredanaar om zijn stiefvader van het leven te beroven. Zes jaar geleden heeft hij het met met een mes geprobeerd. P. A. werd toen ernstig gewond aan zijn arm waardoor hij blijvend invalide werd. C. B. werd voor deze daad veroordeeld tot een uitkering van tien gulden per week aanlijn stief vader gedurende vijftien jaar. C. B. wilde echter niet betalen en kon dat omdat hij als los arbeider werkzaam was ook moeilijk. Het gevolg hier van was dat de stiefvader onlangs een civiel geding tegen hem aanspan de. Toen C. B. vorige week de papie ren hiervan thuis kreeg werd hij zo woedenddat hij naar Antwerpen reed en een tweedehands piflool kocht. Vier schoten. Donderdagavond om ongeveer tien uur begaf hij zich naar de woning van zijn stiefvader in de Lindestraat. P. A. zag hem aankomen en kwam naar buiten, waarop C. B. eerst twee keer trachtte hem met zijn bromfiets omver te rijden. De stiefvader wist zich te redden door tussen twee auto's te springen. C. B. zelf kwam te vallen. Op de grond liggend trok hij zijn re volver en vuurde twee schoten af op P. A. die zijn huis binnenrende. De ko gels raakten het bovenlicht van de huisdeur. De buurman van P. A., de heer M., die bij zijn voordeur stond riep iets naar C. B., waarna deze zit tend op zijn bromfiets ook op hem een schot afvuurde. M. kon echter net op tijd door zijn vrouw achteruit getrok ken worden, waardoor de kogel in de voordeur terecht kwam. Drie schoten waren blijkbaar nog niet genoeg voor C. B„ want even later, nadat hij op zijn bromfiets nog een keer rondgere den was, vuurde hij een vierde schot af op de deur van zijn stiefvaders wo ning. Soekarno beschuldigt Philippijnse senator Tijdens een bijeenkomst van het katholieke front in het „Boeng Kar- no"-stadion van Djakarta heeft pre sident Soekarno de Philippijnse se nator Salipada Pendatoen er van be schuldigd, door de Amerikanen te zijn omgekocht „om een smerige campagne tegen de goede naam van Indonesië en zijn staatshoofd te ont ketenen". President Soekarno voegde hier aan toe dat hij in het bezit is van bewijzen om deze beschuldiging te staven. „Ik weet zelfs precies het bedrag dat de Philippijnse senator voor deze campagne heeft ontvan gen", aldus Soekarno. Pendatoen had volgens de president in redevoerin gen in de Philippijnen en de Ver enigde Staten gezegd dat hij (Soe karno) geen werkelijke aanhangers meer heeft en dat in Indonesië nie mand meer aandacht schenkt aan hetgeen hij zegt. De president deed een beroep op alle Indonesische ka tholieken om het volk van de Philip pijnen, dat voor 90 procent uit ka tholieken bestaat, duidelijk te ma ken, dat de Philippijnse senator had gelogen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9