15 jaar 'Rhythm Club' Ir 11VIP 1 11 WM i m ook F VOOR JOU Grote veelzijdigheid is het handelsmerk" van het orkest LOPEND VUURTJE siill going stronger Op de Platentoer ZATERDAG 24 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 11 (tJUHAM UNIEK JUBILEUM VAN LEI US ORKEST .19 APRIL ODNDERDAEAVOH34ABARET HET RYTHME-QUINTET en JERRY BEY Conferencier - Humorist imitator Op dinsdag 17 april 1951 stond deze advertentie in de Leidse Courant. 1950 kwamen wat jongelui bij elkaar Met schoolboeken en instrumenten. Eerst werd het noodzakelijke huiswerk gemaakt en daarna fijn gemusiceerd. De jongens hadden er veel plezier in en allengs ging de hobby meer tijd vergen. Via diverse schoolfeestjes kwam er steeds meer vraag naar een optreden. In augustus werd besloten als groep bij elkaar te blijven en onder de naam THE RHYTHM CLUB naar buiten te treden. Anno 1965 bestaat The Rhythm Club nog steeds. Talloze podia zijn betreden en een niet te schatten aantal mensen heeft gedanst op de pittige muziek. In augustus is het vijftien jaar ge leden, dat voor het eerst de herken ningstune „Lady of Spain" door de microfoon schalde. En wie maar enigs zins op de hoogte is met de problemen, waarvoor orkesten geplaatst worden, zal ongetwijfeld „het petje afnemen". Vijftien jaar geleden de smaak van het publiek en zoveel mogelijk gaf men gehoor aan wensen. Daarom is The Rhythm Club nog steeds enthousiast en veel gevraagd. „Je moet plezier in je werk heb ben", vertelt huidige leider Rijsber gen. „Je brengt per slot vrolijkheid bij de mensen" En dat plezier en die zin vonden we terug in ieder optre den van the Club. Van ,Lady of Spain' tot .Aufwiedersehn' is het fijn om de jongens aan het werk te zien Uitstekend verzorgde showtjes, goed gearrangeerde stukken, kortom een groep, die staat! Boekenbal Duizenden voornamelijk jonge lui hebben in de loop der jaren gedanst op hun muziek. Want op in stuiven, personeélsavonden en recep ties, ze zijn de afgelopen jaren overal geweest. „Belangrijke werkgevers zijn voor ons de dansscholen", vertelt Frans Rijsbergen, „en we werken graag voor hen. Daar wordt onze mu ziek geapprecieerd"Daarnaast be waren ze prettige herinneringen aan avonden voor b.v. Sparta op het op treden tijdens het Boekenbal. „Zolang we het uitstekend met el kaar blijven vinden gaan we door. We komen nog elke week bij elkaar om te repeteren, maar ook om nieu we nummers te bespreken. Zo willen we b.v. voor het volgend jaar specia le pauze-showtjes gaan maken, a la The Tb Pee Jacquets, die drie gekke mannetjes. Rijsbergen en de andere club-leden gaan ook meer aandacht besteden aan de vocale kant van het repertoire. Niet fit Vanaf de oprichting tot 1961 heeft Theo Wisse het orkest geleid. ,fiet In de jaren tot ver na de oorlog kende Eddy Christiani een ongekende populariteit en terecht, want Eddy en de zijnen brachten een prettig in het gehoor liggend genre, waarvan je op kikkerde. Oprichter en stimulator THEO WISSE en zijn mannen waren ook grote fans van Eddy, zodat het eerste club-repertoire al gauw een groot deel uit Christiani-stukken be stond. Theo kocht zijn platen rap, luister de net zo lang, dat hij en de Club het arrangement feilloos naspeelden. Frans Rijsbergen wist met zijn stem tot een frappante imitatie te komen en zo kon het gebeuren, dat in juli 1950 „Op Stap" van Eddy Christiani oo de markt kwam en Tht Rhytm Club het wijsje drie dagen later even goed op een dansavond speeldte. muziek en de aankleding. Je kunt je niet permitteren onverzorgd een to neel te betreden". Roeiboot Van harte feliciteren wij THE RHYTHM CLUB met het derde lustrum en we hopen van harte, dat deze zes voortref felijke musici, die allemaal een muzikale opleiding genoten hebben, stug doorgaan met het maken van goede muziek en dat „de liefhebberij" steeds de boventoon mag voeren. De eerste maanden trad het orkest veel op in Voorschoten en dat bracht meteen al problemen met zich mee, omdat er nog geen geld was voor be hoorlijk vervoer. De instrumenten werden dikwijls per fiets of per bode op de plaats van bestemming ge bracht. Af en toe kwam er aan de Vliet een roeiboot aan te pas. Na een half jaar ging het al een stuk beter: het orkest kon „bühne- kleding" aanschaffen. Op verenigingsavonden waren The Rhythm Club-leden altijd graag ge ziene gasten en zo verspreidde zich langzaam de mare: „Theo Wisse heeft een goed orkest". Ook toen reeds kenden we de talentenjachten, waaraan door The Rhytlhm Club trouw werd meege daan. Eén zo'n programma hebben we nog gezien. 0} JL Hl ■Jt - tfM 1 i iM ElK^sf liKsya ||)f liH -J» «8 BÉ "^SfÉj The Rhythm Club in de huidige samenstelling. heet ,op eigen verzoek', vertelt hij ons", maar ik heb afscheid van het orkest genomen, omdat ik het niet meer kon combineren met mijn ge zin en mijn werk. Het werd door gaans erg laat, zodat ik niet fit ge noeg de nieuwe dag inging". Theo Wisse, die nog wel als solo pianist de diverse bruiloften en re cepties opluistert, bewaart de pret tigste herinneringen aan zijn Rhythm Club-tijd. Anders „Ik moet daarbij zeggen, dat de amateur-tijd verreweg het plezierigst was. Zodra geld een woordje gaat meespreken, ga je toch anders tegen over het musiceren staan". „We hebben steeds ons uiterste best gedaan om er goed verzorgd uit te zien, daar let het publiek op". Ten slotte: „Jonge artiesten moe ten meer aan de studiie vóór zij een toneel oprennen. Ze moeten er eerst van overtuigd zijn, dat wat ze doen heel goed is, dat gebeurt helaas nog te weinig". LEIDSE TOP TIEN Het tussen haakjes vermelde cijfer geeft de stand per zater dag 26 juli jt. aan. 1. Wooly bully - Sam the Sham a. the Pharaoh's. C 2. D silenzio - Nini Rossie. 3. Mr Tambourine-man - The Byrds. 4. Cry to me - The Pretty Things. (8) 5. I'm alive - The Hollies. 6. Say you are my girl - Roy Orbison 7. I don't want to go on without you - The Sear chers. 8. Roadrunner - The Pret ty Things. 9. Price of love - The Every Brothers. 10. Santo Domingo - Ria Valk. In de laatste week van deze maand wordt in Antibes-Juan les Pins in Frankrijk het belangrijke jazzfestival gehouden. Zoals bekend, zal Boy's Big Band oJ..v. Boy Edgar ons land vertegenwoordigen. Geluk kig kunnen we de prestaties van dit jazzorkest zien en haren: de VARA zal twee programma's van de Franse omroep overnemen. Het eerste filmverslag zal op vrijdagavond 30 juli a.s. (Nederland 1) op het scherm komen. Niet alleen door de deelname van Boy's Big Band heeft dit festival aan belangrijkheid gewonnen: ook het grote orkest van Woody Herman zal naar Frankrijk reizen! Zonder prijs Nog drie ,JLr is veel veranderd sinds de op richting", vertelte ons Frans Rijsber gen, „niet alleen hebben wij diverse wisselingen in het orkest gehad, maar de eisen van het publiek zijn geste gen in de loop der jaren". Van de oude kern zijn er thans nog drie le den over. Theo Wisse verliet op eigen verzoek het orkest in 1961. „In die jaren kon je echt liefhebbe ren. Er bestonden niet zo veel orkes ten enwij waren jong, men stelde niet zulke hoge eisen". Frans Rijs bergen: „De tijd van de hoedjes, neu zen en muziekstandaards is voorbij, er wordt nu nog meer gelet op de Onder redactie van Anton Abma en Cees van Leyden De „talenten-parades" kenmerkten zich door een grote verscheidenheid in genre. Klassiek en populair gingen toen heel goed samen. Een prachtige herinnering wordt bewaard aan de finale van het Rutecks Concours in Amsterdam. Met een afgeladen bus fans toog men richting hoofdstad, nauwelijks hadden de wat nerveuze finalisten ingezet of hun optreden werd verstoord door het binnenko men van een blaas-kapel op volle sterkte. Zonder prijs keerde men des nachts terug. Meer successen werden behaald in Zomerzorg in 1954 en tijdens het Burcht-Festival van hetzelfde jaar. In de eerstgenoemde gelegenheid bleek plotseling een tekort te zijn aan talent. De organisator vroeg aan Theo Wisse of hij nog „een opvuller- tje" had. De gebroeders Rijsbergen wonnen als „De Tedidybeertjes" toen een prijs. Vernieuivd The Rhytm Club heeft ook qua re pertoire belangrijke fases doorge maakt .In den beginne dus al het Christiani-werk en nu 1965 een bont afwisselend repertoire, waarin we „voor elck wat wills" teaenkomen. Van Beatles tot de Valeta. En naar onze mening ligt daar de grote kracht van The Rhytm Club: ze heb ben zich in de loop der jaren steeds vernieuwd. Nauwlettend volgde men De orkestleden hebben alle maal eigen speciale herinne ringen aan optredens, zoals b.v. het volgende: Iedereen schatert nog bij het horen van dit verhaal: In een polonaise komt het lied je voor „Palderie, faüdera, en we gaan door de vloer". In Katwijk deed het publiek zo gewéldig mee, dat ze ook en massa bij dit schone lied door de vloer gingen! Zo er een jazz-Walhalla op aarde bestaat, is dat te vinden in de Amerikaanse stad Newport, waar jaarlijks de allergrootsten bijeen komen om te musiceren. Nieuwe stijlen worden gepresenteerd, nieuwe wegen worden daar in geslagen. Ook dit jaar is het Newport jazz-festival gehouden. Opvallende musici: Herbie Mann, Dizzy Gillespie enFrancis Al- bert Sinatra. Jazz critici hebben het enige ja ren geleden reeds gezegd: ,JHet is nu mooi genoeg geweest met Si natra. Hij heeft ons niets meer te zeggen. Voor ons is hij een gewone popzanger". Alstublieft, dat zeggen mensen-van-het-vak. Na twee de cennia aan de top gestaan te heb ben, zou dit het besluit moeten zijn van een groot zanger. Het schonkige driftige ventje van Italiaanse immigranten-ouders, dat zich opwerkte uit de sloppen van Hoboken tot 's werelds best betaalde crooner, zal deze „kritieken" toen ook wel gelezen hebben. Hij moet er om gelachen hebben, want op dat mo ment verbrak hij zijn kontrakt met Capitol, welk merk enige maanden daarna een album uitbracht, getiteld „The best years". Maar Frank Sinatra dacht er heel anders over: Hij startte een eigen platenmaatschappij, stichtte een fiilm- prodiutotie-maatschappij en kocht de helft van Las Vegas' uitgaanscentra. Tussen al deze besognes vond Sinatra de tijd oan zo'n twaalf langspelers vol te zingen en.er mee aan de top te blijven. MET COUNT BASIE Om die eerdergenoemde journa listen nu helemaal van repliek te dienen, zocht hij hen op in Newport. De ontmoeting vond plaats op 4 juli. Gesteund door het immer swingende Basie-orkest heeft hij in anderhalf uur 18 songs gekozen, die eenieder tot ademloos luisteren noopten. De bijna 50-jarige Sinatra was „jazzier" dan ooit te voren, swingde als een „jong veulen" en was in zijn „Swing- in' Affair" uitgelaten en veerkrachtig als een twen. Na Newport gaat Sinatra voor drie voorstellingen naar New York, zet zijn toernee voort in Chicago en be sluit via Baltimore in Detroit. Voor iedere show toucheert „The Voive" de lieve som van 40.000 dollars. Sinatra heeft vele psychiaters kop zorgen bezorgt, want wie is de ware Francis Albert Sinatra: De gokker? De belegger? De ondernemer? De minnaar? De eenzame? Wij geloven, dat alle Sinatra's zijn te centrali seren rond het thema „ruwe bolster, blanke pit". MEER. De blanke pit van zijn vokale vak manschap verbreekt dan telkens weer het ruwe bolster der kritiek, omdat Sinatra altijd méér vertelt, dan de pure songtekst hem voorschrijft. Die gave hebben slechts de grootsten in zijn vak. In hot Waldorf Astoria Hotel in New York ontvangt Sinatra één dezer dagen twee trofeeën: De beste entertainer van het jaar en de beste vokalist van hot jaar. Op 12 decem ber a.s. wordt hij vijftig jaar. „Angel"/„Little Boy" Johnny Til- lotson (MGM 61111). Opeens zong hij in „Rooster": Johnny Tillotson, een goedlachse knaap met een aardige stem. Deze single bevat twee melodietjes, die goed in het gehoor liggen. We pre fereren „Angel". „Tango Montevideo"/„Polka - Jenka" Marijke Hofland (Fontana YF 278108). Met begeleiding van „The Travel- Iers" horen we hier nieuw Neder lands talent; dit plaatje leert ons echter weinig van de capaciteiten van Marijke Hofland. „Polka- Jenka", de titel zegt voldoende, en „Tango Montevideo" klinkt nogal zeurderig. „Max und Moritz"/„Wenn ich mich in dich verliebe" Suzie (CNR E 373). In de Nederlandse ploeg voor het a.s. Knokke-festival is ook een plaatsje ingeruimd voor Suzie Peerenboom, een meisje, dat hoofdzakelijk in Scandinavië op treedt. Zij is echter van Tilburgse afkomst. Op deze plaat zingt Su zie twee Duitse liedies. die wel aardig klinken; ~:lburg3^ Lu- „Zonder jou"/„Verboden vruchten" Ronnie Tober (Philips JF 327860). André Meurs vertaalde het be kende „Teil me why" in „Zonder jou" en dit liedje leent zich wel voor de stem van Ronnie Tober. „Verboden Vruchten" is een vro lijk nummer over meisjes die lip penstift gebruiken met 'n (vruch ten)-smaakje. Ronnie Tober is een goede aan winst in onze tienerwereld. Goede stem; maar wel hopen we, dat hy z'n Amerikaans accent snel kwijt raakt.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 8