„STUDEREN IS ER NIET MEER BU TEGENWOORDIG..." Nieuwe uitgaven Atheïstische emigranten zijn het Canadese staatsburgerschap waardig BEURSOVERZÏCHT "scheepsberichten SILICONEN TEGEN RIMPELS KRANTENBEZORGERS gevraagd AKTIEVE BEZORGERS Ouderen zijn beter in geschiedenis dan jongeren ZATERDAG 24 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 DE HAAGSE POLITIERECHTER: ZAKJE PATAT Een 18-jarige banketbakker uit Lei den dronk meer bier dan goed voor hem was. De Haagse politierechter zei het hem duidelijker: „Toen ik 18 jaar was, had ik nog nooit bier ge dronken en rondhangen in een dans tent was er evenmin bij" En verdachte leefde er maar op los in dat opzicht. Zo zou hij dan ook weer teveel "bier hebben gedronken toen hij op 10 mei een auto had weg genomen en daarmee ging rijden. „En ik ben niet eens zo dol op autorijden", lachte de banketbakker. „Het is helemaal geen zaak om te lachen", zei de rechter scherp „Wait doe je eigenlijk des avonds, wat rondlummelen in Leiden? Dat is tegenwoordig meest het tijdverdrijf voor die jongelui. Studeren is er niet meer". „Wat voor opleiding heb je?" wilde de rechter weten. „Lagere school en eerste klas Mu lo". „En toen geen zin meer", vulde de rechter aan. „Verder?" „Gestudeerd voor middenstands diploma, maar niet geslaagd". „Geen zin meer zeker". Het banketbakkersdiploma was er dan uitgekomen. Verder niets- De auto had verdachte ergens laten ■taan, omdait de benzine op was. In de auto bleef een zakje patat achter, dat de speurende politie op het pad van verdachte bracht. „Je mag nog van geluk spreken, dait je mett dat bier geen ongelukken hebt gemaakt", stelde de rechter vast. „Wat moeten we nu met u doen", ■telde die rechter zich de vraag. De Officier wist het ook niet. „Laten we maar eens een rapport ©ver verdachte inwinnen", suggereer de de rechter. „Liever niet, dan komen ze thuis alles te weten", wees verdachte af. Dat is ^juist wel goed", gaf de rechter terug. Het werd toch een rapport. GAMMEL KARRETJE Een 20-jarige tegelzetter uit Leiden had vier glazen Cola met een tik gedr i »r.ken. „Je had die tik er beter uit kunnen laten", luidde de conclusie van de rechter aan de hand van de feiten in de dagvaarding. Op het Stationsplein veroorzaakte hij met de door hem bestuurde auto een botsing, toen hij na geparkeerd te hebben gestaan, de weg op reed toen uit de tegenovergesttldc richting een autobus naderde. „Als ik geen borrel had gedronken, zou ik die bus misschien wel gauwer hebben gezien", gaf verdachte toe. „Dus er komt nog een borrel bij", constateerde de rechter. WEDEROM ZWAKKE STEMMING Amsterdam 23-7 Ook de laatste beursdeg van de week was de markt aan de zwakke kant als gevolg van de wederom lusteloze en lagere ten dens van Wall-street. De handel con centreerde zich op Philips en Uni lever ingevolge Amerikaans aanbod, waardoor deze fondsen op het laagste punt van de week de markt verlieten Overigens had de affaire ook nu in aMe afdelingen weinig te betekenen. Van de internationale waarden heeft Philips vrijwel elke dag de grootste omzet. Gisteren bedroeg deze ƒ222.000 op een totale aandelenom- zet van 2,1 min. Ook Kon. Olie had onder aanbod te lijden en was circa een halve gulden lager. AKU ging vier punten achteruit. Het was een lusteloze markt zonder opwekkende aspecten. Behalve Philips stond de nieuwe staatslening in de belangstelling. Ge daan werd op 98 7/16 hetgeen bete kent. dat er een klein disagio van 1/16 is ontstaan. Gisteren is er in de nieuwe lening omgezet voor een no minaal bedrag van 754.000 op een totale obligatie-omzet van 3,2 min Om de verdere ontwikkeling van de nieuwe lening te kunnen beoordelen, wacht men in de hoek eerst de stor tingsdatum af, die gesteld is op 2 augustus. Wederom was er een open hoek ir Centrale Suiker die verhandeld werd van 423 tot 425. Zoals vandaag gemeld is er een eind gekomen aan de fusie-overeenkomst tussen Ga zelle en Batavus. Aan de koers van Gazelle (gisteren 344) viel echter niets te bespeuren. De scheepvaartafdeling had een bij zonder rustig verloop. Aandelen Pa- kotvaart gingen drie punten achter uit. Overigens was hier de stemming prijshoudend. De taxatiekoersen voor de drie toonaangevende cultures wa ren eerder aan de zwakke kant. Per saldo heeft de beurs deze week voor de meeste fondsen enige achteruit gang laten zien, die het sterkst tot uiting kwam voor de internationale concerns. Zo hebben Philips deze week een verlies geleden van vier gulden, Unilever van twee gulden en gingen Kon. Olie achteruit van 138.50 tot bijna 136. AKU bleef prijshoudend na enige schommelingen. Ook Hoog ovens heeft gefluctueerd maar dit maakte per saldo weinig uit. In het verdere verloop ontstonden er geen wijzigingen van betekenis- De markt sloot ongeanimeerd, in af- vi-achting van zowel nadere politieke berichten als verder nieuws uit Wall- street „En twee biertjes ook", maakte verdachte meteen schoon schip. „Ik dacht dat die bus nog verder weg was", luidde zijn verklaring. „Dat kan ik me nu best voorstellen" stemde de rechter in. Afgezien nu van de „tik", de borrel en twee biertjes, was het alles toch een merkwaardig geval. Wam aan de „auto" zelf bleek weinig goeds te zijn: stuurinrichting deugde niet, rem men dito en het chassis dito met een sterretje. „Het voertuig moest zo snel mo gelijk van die weg", constateerde de Officier. Daar had de politie inmid dels voor gezorgd. „Zou u met zo'n auto willen rij den?" stelde de rechter de vraag aan een Leids politieman, die verdachte had aangehouden. „Ik niet", sprak deze afwerend. Voor het gammele geval bleek ver dachte 750.te hebben betaald. „Er zitten al meer dan genoeg van die hele en halve wrakken voor wei nig geld op de weg", stelde de Offi cier vast. die verbeurd verklaring van het voertuig eiste, benevens een week gevangenisstraf en een jaar ontzeg ging der rijbevoegdheid met aftrek van de tijd waarin het reeds is inge trokken. De rechter was het daarmee eens en veroordeelde overeenkomstig die IN HET VIZIER „We hadden haar al zes weken op de korrel", zo berichtte een winke lier uit Haarlem, doch 't winkelper- neel scheen veel langer de inwoon ster van Leiden in het vizier te heb ben gehouden, vanwege haar gedra gingen in de zelfbedieningszaak. Op 8 mei bleek het schot in de roos te zijn, de vrouw was aangehouden en bleek in het bezit te zijn van ham lappen, toffees, shag en wat al niet meer, welke zij langs de kassa had weten te krijgen zonder te betalen. Niet dat er een bekentenis volgde, want verdachte had nog een heel ver haal opgehangen over een snelkoker die ze had willen ruilen en waarmee dan het niet betalen verband zou houden, doch de Officier van justitie vond het allemaal niet erg geloof waardig. „Er zal wel reden voor zijn geweest om haar in de gaten te houden'zo nam hij aan en de eis hiiddie f 75. boete met daarnaast een week gevan genisstraf voorwaardelijk. De rechter veroordeelde conform die eis. Orgel-concert te Noordwijk-binnen Ditmaal speelde Feike Asma. Wie over Feike Asma (de organist van de Luth. kerk te 's Gravenhage) spreekt is pro of contra zijn speel wijze. Maar wie werkelijk een Bach- kenner is zal het bijterige spel in Concerto IV in C dur toch niet kun nen waarderen. Daarentegen werden de drie Choralvorspiele bijzonder goed en rustig ten gehore gebracht. Het Allegro in G-moll van Handel werd hoewel virtuoos gespeeld, ten slotte toch circusmuziek. De „Mono- loge" (drie stuks) van Jos Rhein- bergen liggen door de gezapigheid in de huiskamer-muziek-sfeer, zoiets van „Hollands Binnenhuisje", in ieder geval buiten onze tijd. Een roman tiek die de „teeners" en „twens" he lemaal kwijt zijn en wij ook. Knap daarentegen werd de Prelu dium und Fuge in C-moll van Men delssohn vertolkt. Vooral het Prelu dium. Het geestige fuga-thema was er, maar Asma raakte wel eens in de knoop met het contrapunt. Paul Chr. van Westering is ook niet boven de Franse muziek van de vo rige eeuw uitgestegen. Zijn Menuet leek op een ander Menuet en zijn „Meditation" was ook niet van Fran se smetten vrij. Hij kwam zelf luis teren hoe Asma zijn composities speelde. Of hij tevreden was pver zijn eigen werk of over de uitvoering daarvan mogen we betwijfelen. Een daverend slot was de Hymne Psalm 75 van Jan Zwart. Hierin leefde Asma zich geheel uit. Maar of dit spel de orgelcultuur helpt be vorderen geloven wij niet. THEO TEN HOOVEN NOORDWIJKERHOUT INHALEN NEOMIST COR WILLEMSE Vanavond om zeven uur wordt de weleerw. heer Cor Willemse, die j.l. donderdag uit handen van mgr. W. M. Bekkers in de Sint Dominicus- kerk te Nijmegen de heilige pries terwijding ontving, feestelijk in de St. Jozefparochie ingehaald. Op de hoek Viaductweg-Kerkstraat wacht de parochie hem en zijn fa milie op om in feestelijke stoet naar de parochiekerk te gaan. Zondag, 25 juli zal hij om 8.45 uur daar zijn eerste plechtige heilige mis opdragen. De neomist recipieert die dag te zijnen huize, Prof. Aalberselaan 24 van 14.30 tot 16.00 uur. KATWIJK Geboren: Pieter Johannes zv W. Hoek en J. J. M. Bruin; Mariene An drea dv C. de Best en M. C. C. Vooys; Henriëtte Christina dv W. Bakker en J. Bijkerk; Krijna Adriana dv L. Hoek en A van Duy ven voorde; Jan Cornelis Goverdinus zv J. L. Rijsdijk en A. M. van Heijden; André zv C. Paap en C. Guyt; Margriet dv C. Barnhoarn en G. Hus; Margaretha dv D. van der Plas en G. A. Drie bergen; Simone dv H. F. F. Wolkers en M. Kruyt; Corina dv L. Plug en M. S. Klos; Neelitje dv J. J. van der Plas en J. van der Plas. Ondertrouwd: J. Guyt en A Ver does; W. Haasnoot en M. Durieux; F. H. Urban en S. van Kriegenbergh. Getrouwd: P. Zwaan en A. Guyt; A van der Burg en J. van Egmond; A van Dijk en K. Ouwehand; J. Pronk en M. C. de Haas; W. de Geus en D. P. Parlevliet. Overleden: Nelia Jonker 67 jaar, w.v. L. Harteveld; Wilhelmina Maria van Zoest 79 jaar, w.v. J. Verwaard; Wilhelmina Cornelia Gebuis 74 jaar, w.v. J. Vlaeland; Krijn van Duy ven bode 64 jaar; Antje de Mol 87 jaar, w.v. A van Rijn; Geertruida Blom, 67 jaar w.v. K. Mulder; Jan Simon Baan 65 jaar. Schoolartsendienst Uit dit ver slag vernamen we nog dat een 26 tal kinderen werd onderzocht op geeste lijke vermogens. Vijftig kwamen in aanmerking voor een schooi voor bui tengewoon lager onderwijs. Naar een gezondheidiskolonie werden 25 kinde ren uitgezonden. In deze gemeente waren 67 kinderen onder behandeling van een logopediste. De aanstelling van een tweede logopediste vindt de schoolarts voor Katwijk urgent. DE KAAG d. v. Nieuwkoop (Kaag) plotseling overleden Vrijdag in de namiddag werd in De Kaag de heer D. van Nieuwkoop, 66 jaar oud, b(j het wegbrengen van een boot getroffen door een hartverlam ming. Deze tragische gebeurtenis be tekent niet alleen voor de familie, maar zeer zeker ook voor de gemeen schap een groot verlies. De heer Van Nieuwkoop was in de Kaag een zeer gezien man. Geboren en getogen in De Kaag bekleedde hfj daar een groot aantal functies. Als visser en houder van een palingrokerij droeg hq de visserij uiteraard een warm hart toe. Hij was dan ook voor zitter van de Zuidhollandse Bond voor Binnenvisserij, benevens lid van de Kamer voor Binnenvisserij. Daarnaast was hij raadslid in de gemeente Alke made, waar hij woordvoerder was van de Prot. Chr. groepering, alsmede lid van de raadscommissie financiën. Van zyn verdere functies noemen wij nog voorzitter van het VW, voorzit ter van de Oranjevereniging, van de plaatselijke ijsclub, van de plaatselijke jeugdherbergvereniging, van het comité van ouden van dagen, secre taris van het comité van bijstand. Zijn leven kenmerkte zich door een grote activiteit in het belang van de gemeenschap. Kentekenend hiervoor zijn de bijnamen, die hij van de bur gerij gekregen heeft: „burgemeester van de Kaag" en „koning van de Kaag". Twee jaar geleden ontving hij de medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. In hem is een groot man heengegaan. De rouwdienst zal worden gehouden woensdag 28 juli a.s. in de Christelijk gereformeerde kerk, Veldhorststraat 48 te Lisse, aanvang 14.00 uur, waarna de begrafenis zal plaats hebben op de hervormde begraafplaats te Sassenheim om 15.15 uur. VOORSCHOTEN Aan het Nederlands instituut voor het buitenland te Breukelen is geslaagd voor de tweejarige cursus de heer W. Friestra uit Voorschoten. WASSENAAR Aan het Nederlands instituut voor het buitenland te Breukelen is geslaagd voor de tweejarige cursus met de kwalificatie - goed - de heer M. P. J. Donker uit Wassenaar, als mede zonder predicaat de heer W. L. v. Lanschot Hubrecht Grote vaart: ACMAEA 22 12 O Tannaniste nr. Cu rasao; ACTEON 23 v Kielerkanaal nr. Udixvall; ALGORAB 22 306 ZW Kp. St. Vincent nr. Antwerpen; ALU- DRA 2 300 ZZW Kaap Verdische eil. nr. Santos; ASTEROPE 22 te Smal- kalden; BOVENKERK 22 te Mtwara; CASTOR 22 dw Gibraltar nr. Tri poli; GAROET 22 Port Said verw.; HEEMSKERK 22 te Kaapstad; JA PARA 23 Chalna verw.; KARA 23 te Rotterdam; KLOOSTERDIJK 23 New Orleans verw.; KOPIONELLA 23 Stanlow verw.; KORENIA 22 Miri verw.; KREBSIA 13 te Singapore (voor 4 weken); MAASDAM 22 v. Southampton nr. Galway; MAIN- LLOYD 22 dw Galapagos nr Chris- tobal; MISSISSIPILLOYD 23 te Damman; MONTFERLAND 22 te Amsterdam; NIEUW AMSTERDAM 22 te New York; NUSHABA 22 te Roterdam; ONOBO 22 te Mena; OVERIJSEL 22 te A'dam; SCHEL- DELLOYD 2 430 Kp. Finisterre nr. Lisboa; TELAMON 22 te Funchal; ULYSSES 21 te New Orleans; WO- NOSOBO 21 Genua. Kleine vaart: AERDENHOUT p. 21 Brunsbuttel nr. Gvano; EERBEEK 23 Kotka; PRI MUS 28 Barcelona verw.; VOLHAR DING 23 60 Z Sicilië nr. Liverpool. Vreemde vaart: REGENSTEIN 22 v. Rotterdam nr. Sydney» Hof van beroep adviseert minister Er is een nieuwe kans op het Ca nadese staatsburgerschap voor de 43- jarige, uit Nederland naar Canada vertrokken emigrant E. Bergsma, die thans als metaalarbeider werkzaam is te Caledonia, in de Canadese pro vincie Ontario. De man had in 1954 bij de bevoegde instantie in zijn woonplaats een aanvraag ingediend om voor zichzelf, zijn vrouw en zijn kinderen het Canadees burgerschap te verwerven. Deze aanvraag was door rechter Leach afgewezen, omdat Bergsma en zijn echtgenote atheïsten zijn, waardoor zij niet in staat waren bij de aanvaarding van het burger schap de voorgeschreven eed op dn bijbel af te leggen, waarin de woor den voorkomen „zo helpe mij God almachtig". Bergsma ging in beroep, doch een rechter in Ontario onderschreef het oordeel van zijn ambtgenoot in Cale donia. Hij lichtte hierbij toe dat hij Gevaren van de spuitbus De spuitbus, deftiger aerosol genaamd, is in het Westen overal ingeburgerd. Het gebruik ervan voor allerlei doel einden Is zo groot geworden, dat het langzamerhand een probleem wordt, wat te doen met de lege bussen. Aller lei reinigingsmiddelen, cosmetica en parfums, geneesmiddelen, plantenbe- schermings- en insectenvernietigende middelen, luchtjes ter verbetering van de lucht zijn thans gemeengoed. In de Verenigde Staten, vanouds de pionier ln allerlei moderne technische ont wikkelingen, is ook voedsel ln aerosol- bussen thans al zeer populair. Met de toeneming van het gebruik van deze zeer handige verpakking neemt echter ook het aantal ongelukken toe. dat onvermijdelijk verbonden Is aan de aanwezigheid van busjes waarvan de inhoud onder druk naar buiten wordt geperst. Ook lege bussen bevatten vaak nog gasrestanten, die speciaal bij ver hitting van de bus een soort niet on gevaarlijke „bom" maken Het ls daarom vooral zaak. de veiligheids voorschriften, die zich op elke bus be vinden, nauwkeurig te lezenen op te volgen Wil men zeker maken, dat er geen ongeluk gebeuren kan. dan plaatst men wanneer de bus zijn dienst heeft gedaan en de nuttige in houd praktisch verdwenen is. deze in zich niet uitliet over het atheïsme van de appellant, doch dat hij zijn oordeel grondvestte op de bestaande wet, waarin de eed op de bijbel, met de aangehaalde woorden, was vast gelegd. Het hof van beroep in Ontario heeft thans echter de betrokken instantie in Bergsma's woonplaats Caledonia opgedragen de minister voor burger schap en immigratiezaken mee te de len dat de leden der familie Bergs ma geacht moeten worden het Ca nadese staatsburgerschap waardig te zijn. „Het loutere feit, vormt geen grond voor afwijzing van de aan vraag", aldus het hof in zijn moti vering. De heer Bergsma betoonde zich zeer voldaan over de uitspraak van het hof. Hij zal nu onverwijld een nieuwe aanvraag voor het verkrijgen van het Canadese burgerschap voor hem en zijn gezin indienen. De aanvankelijke afwijzing van de aanvraag van de heer Bergsma had tot een storm van protest in het Canadese Lagerhuis en van de zijde van Canadese en Amerikaanse „groe peringen ter propagering van de bur gerlijke vrijheid" geleid. Sinds de dagen, dat Cleopatra haar schoonheid zorgvuldig behoedde met moddermaskers, ezelinnemelk en ge heimzinnige preparaten waarvan be halve een vertrouwde kamerdienares, op straffe des doods niemand de samenstelling mocht weten, zijn op dit gebied grote vorderingen ge maakt. Nóg is, enkele sensatie- berichten ten spijt, het middel niet uitgevonden om de vrouw van jijftig eruit te laten zien als een van twintig, maar in die richting gaan we wel. De nieuwste mogelijkheid is, gelaatsrimpels te laten „opvullen" met siliconen. In Engeland althans schijnt men deze methode met goed resultaat toe te passen. Bij werkelijk diepe rimpels worden in de rimpel zei' siliconen- injecties gegeven, zodat deze van binnenuit wordt „glad gestreken" en de jeugd, uiterlijk althans, terug keert. Een andere manier om weer jong te worden, passen de artsen toe, die een hoeveelheid hormonen direct in de weefsels, meesta1 in het dijbeen, brengen en ze daar i~ls het ware opslaan. Van daaruit worden ze dagelijks in kleine hoeveelheden in het lichaam verspreid, juist als bij de natuurlijke gang van zaken het geval is. Dit zijn de nieuwste technieken en uiteraard nog in een beginstadium, maar toch, het ideaal van de eeuwige jeugd schijnt wel steeds dichterbij te komen. Martin Bormann, Hitiers scha duw. Door Joseph Wulf. - Uitg. Nederl. Boekhuis, Tilburg. Huis in de stad. Door Norah Lofts. - Uitg. Ad. M. C. Stok, Den Haag. De middeleeuwse geschiedenis van Een goed gedocumenteerde studie drje generaties ener grote Engelse over de beruchte Martin Bormann, familie, die als stamvader een ont- de plaatsvervanger van Hitier en vluchte lijfeigene heeft Martin naar men zegt diens kwade genius. Reed die een door hem gesticht Niet slechts een historisch document handelshuis tot grote bloei brengt, uit het verleden, doch nog steeds Aan spanning ontbreekt het niet. actueel door de geheimzinnigheid, die rond deze figuur al of niet nog De heksen van Haddington. Door in leven zweeft. Jay Williams. - Uitg. Ad. M. C. Stok, Den Haag. Spief1 ,memf Kkj ?r^h rato Een historische Engelse roman uit prenten en.veraen van Jacob Cats d(j t(jd van Elisabeth en James VI Verzameld door prof dr. G. A. van Schotland. De beruchte heksen- van Es. - Uitg. De g U, processen vormen de achtergrond Amsterdam. van ^et indringende verhaal. Een goede en mooi geïllustreerde uit een koele ruimte de ijskast (als gave van een deel van Cats' oeuvre, Dubbel duel. Doof Howard Fast, damïn plaats is) bijv. en prikt men waarin gelukkig meer de dichter dan uitg. De Lanteern, Utrecht, enige tijd later een gaatje in de bo- (je zedeprekende rijmelaar tot ons jjjen sterk boeiend en opwindend dem zodat eventuele gasresten kunnen WOrdt gebracht. Een korte levens- verhaal van de opkomst rond 1920 ontsnappen. Het verdient dan vooral beschrijving van de dichter, alsmede Van de grootste vakbond in de Ver. aanbeveling dit niet te doen met een een litteratuuropgave zijn in deze staten, die der mijnwerkers. Het be- uitgave opgenomen. schrijft niet alleen de meedogenloze strijd tussen kapitaal en arbeid in Wijn. Door W. R. Ferwerda. - (jje dagen, maar ook die der toen- Elsevier, Amsterdam-Brussel. malige arbeidersleiders, niet in het Een herdruk van een reeds eerder minst door rivaliteit in eigen kring, onder de titel „Bacchus tussen ro zen" verschenen uitgave over Fran se wijnen. De welvaart en het daar mee gepaard gaand groeiend ver bruik van wijn in ons land schijnen deze welverzorgde her-uitgave te rechtvaardigen. brandende sigaret ln de mond. Spaghettitang Vol bewondering kijkt de buitenlan der. hoe de Italiaan spaghetti serveert. Ook de langste slierten deponeert hij zonder te morsen op uw bord. Een Duit fabrikant heeft nu een spa ghetti-tang ontworpen, waarmee ieder deze tegenwoordig zo popultire meelspijs netjes op het bord kan de poneren, zonder te morsen. DE LEIDSE COURANT vraagt voor Leiden en Oegstgeest Hoge honorering. Bijzonder geschikt voor scholieren. Sociologisch onderzoek maakt uit: Ouderen zijn beter op de hoogte van de cultuurgeschiedenis dan de jongeren. Het wordt aannemelijk ge acht dat die voorsprong na schooltijd werd verworven. Dit is een van de conclusies van de Utrechtse socioloog drs. B. van der Viyist, die voor de Nederlandse jeugd bond ter bestudering van geschiedenis een onderzoek heeft verricht naar de kennis van historische gebeurtenissen van huidige en vroegere middelbare scholleren. Hij baseerde zich daarbij op een aantal vooronderstellingen van prof. dr. F. W. N. Hugenholtz in het Hollands Maandblad van mei 1963. De enquête van drs. Van der Vlist leverde vaak verrassende antwoorden op. Zo gaf 22.6 procent van de jonge ren en 8.7 procent van de ouderen een absurd antwoord op een vraag over het historisch milieu van Shaeke- speare. Blijkens de antwoorden leefde hij omstreeks 1300, 1000 en omstreeks 1750. „Een nieuw geloof," zo omschreef een HBS-er Byron en een andere H.B.S.-er liet Machiavelli de koepel van de Sint Pieter in Rome beschil deren. Feitenkennis. Wat de sociaal-economische ge schiedenis betreft, sloegen de jongeren een veel beter figuur. Er werd even wel geen schooltype gevonden waar van de leerlingen beduidend beter zijn. Drs Van der Vlist heeft de indruk dat de ouderen weer de baas zrjn ten aanzien van de politieke en militaire geschiedenis. Vrijwel staat vast dat de feitenkennis voor de oudere gene ratie in haar tijd belangrijker was dan voor de jongeren van thans. Van de jongeren staat 82.5 procent positief tegenover het geschiedenis onderwijs, van de ouderen slechts 69.9 procent. Van de jongeren bleef 27.7 procent en van de ouderen 19.4 procent het antwoord schuldig op de vraag alle of enkele van de Hollandse graven te noemen. De betekenis van de grond wet van 1848 kon door 27.2 procent van de ouderen niet worden ver klaard (12.6 procent gaf bovendien een absurd antwoord en slechts 32.1 procent van de ouderen gaf een juist antwoord op de vraag sinds wanneer er algemeen kiesrecht is in Nederland). Het onderzoek van drs Van der Vlist wordt dit jaar gevolgd door een detailonderzoek van meer sociaal-psy chologische aard. De Geuzen. Door Harry Paape. Boekenweekgeschenk. - Uitg. Ver. t. bev. des boekhandels, Amsterdam. Een gedegen en zeer gedocumen teerd verhaal over de eerste verzets groep in 1940: de Geuzen. In het be gin wat droog geschreven, komt het later tot een hoogtepunt, als de be rechting en de dood van de eerste „achttien doden" (waarvoor Jan Cam- pert zijn beroemde ballade schreef) door Paape uit de doeken wordt ge daan. De schrijver is verbonden aan het Rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie. Galante listen. Door George Far- quhar. - Uitg. Heynis, Amster dam. Ernst van Altena bewerkte het En gelse blijspel „The beaux Strategem" van Farquhar (geb. 1677). Dit voor jaar werd het voor het eerst in Ne derland door de Haagse Comedie op gevoerd. Interessant werk uit de be gintijd van de litteraire barok. ANDERE ONTVANGEN BOEKEN Boeken over belasting: B. Schipper en J. L. van Hedel: Af trekposten. J. L. v. Hedel: Midden- en kleinbe drijf en fiscus. - Twee uitgaven van de Ned. Uitg. Mij., LclJen. A. G. F. Lindeyer: De nieuwe belas tingwetten en Belastinggids 1965 - Twee uitgaven van Het Spectrum, Utrecht-Antwerp en. Prisma-uitgaven: Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht-Antwerpen: Augustinus' Belijdenissen. Vertaald door prof. dr. A. Sizo. Klassieke Russische verhalen. Ver taald door N. Oblynski en E. B. Jas. Poolse verhalen. Vertaald door Z. S. Herman. In het kamp van de Jappen. Door William Allister; vertaald door Chr. Hilsum-Beuckens. Spionage in de ruimte. Door Isaac Asimov. Vertaald door Ton Stam. De huisvesting van volièrevogels. Door A. Rutgers. Geschiedenis van de moderne beeld houwkunst. Door Charl. Wentinck. Helm-Pocket, uitg. Uitgeverij Hel mond, te Helmond: Sir Lancelot. Een vrije bewerking van de bekende TV-scripts onder die naam. Het Marcus-evangelie. Vertaald en van commentaar voorzien door ds. J. Bonda. Uitg. Bijbel Kiosk Ver eniging, Keizersgr. 756, Amster dam.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4