DE EENZAME IN HET HOGE WACHTER NOORDEN DS PALLAS li heeft meer luxe te bieJen Moderne luchtmacht ruggegraat van Zweedse defensie II II II II II Geen rempedaal maar remknop PK LEIDSE COURANT Speciale correspondentie Midden op de autoweg staat een onderofficier van de koninklijke Zweedse luchtmacht met de beide armen opgeheven. De auto's stop pen. Ergens vanuit het bos komt het klaaglijke geloei van straal motoren. Even later steekt een supersonische SAAB-35 Draken- straaljager zijn spitse neus uit de bosrand vandaan en rolt-de weg op. Er volgt er nog één. Beide machi nes steken de asfaltweg over en verdwijnen dan onder hun ge camoufleerde „dispersals", verbor gen tussen de hoge dennen. De onderofficier laat de armen zak ken, grijnst vriendelijk naar de wachtende automobilisten en ge baart dan dat ze door kunnen rijden. Niemand in Zweden kijkt van zoiets vreemd op. Het is een normaal tafereel geworden. De Zweedse luchtmacht, se dert zijn oprichting in 1912 nooit in oor log geweest, heeft evenwel de lessen, die ongelukkiger volken hardhandig werden opgedrongen, met - gretigheid in zich opgenomen. De Zweedse lucht macht laat zich niet uitschakelen door een verrassingsaanval op de vliegvel den. De Lansens, de supersonische Drakens en straks de hypermoderne Viggens, staan verspreid en verscho len; in bosranden en in hangars, uitge houwen in de harde rotsen. Autowegen zijn zo aangelegd dat ze zonder meer gebruikt kunnen worden als start- en landingsbanen voor super sonische gevechtsvliegtuigen en wor den als zodanig ook in vredestijd ge bruikt. Doe-het-zelf Zweden en de Zweedse luchtmacht zijn er trots op dat vrijwel alle mate rieel in het land zelf is ontworpen, ont wikkeld en gebouwd. Het is in de wereld algemeen bekend dat Zweden gerekend moet worden tot de technisch hoogst ontwikkelde landen maar wat de Zwe den presteren op het gebied van lucht verdediging grenst aan het ongelooflij ke. Zeker als men in aanmerking neemt dat Zwedén een klein land is en dat hun vooruitstrevende vliegtuigprojecten, die niet onder hoeven te doen voor die van welk ander vliegtuigbouwend land dan ook, sinds 1945 miljoenen Kronen heb ben gekost. Zweden moest zijn doe-het-zelf- luchtmacht" opzetten tijdens de twee de wereldoorlog, toen het land elders in de wereld geen vliegtuigen en wapens kon kopen omdat elk land dat op dit ge bied iets te betekenen had in de oorlog betrokken was en geen fractie van de wapenproduktie kon afstaan aan een neutrale staat. Maar door die oorlog zaten de Zwe den te springen om vliegtuigen. De neu traliteit moest worden verdedigd. Van het te weinig aan materieel en vliegers werd het uiterste gevergd om de lange kustlijnen en grenzen gesloten te hou den voor indringers van beide kampen. Een excuus voor een Britse of Duitse invasie zou in die dagen tenslotte ge makkelijk gevonden zijn. Hoge vlocht Gedwongen door deze omstandighe den werd in Zweden de basis gelegd voor een nationale luchtvaartindustrie die de wereld in verbazing zou brengen. De Svenska Aeroplan Aktiebolaget (SAAB) werd gesticht. Tegelijk namen bedrijven als Svenska Flygmotor AB, wapenfabrieken (Bofors) en fabrieken voor de produktie van vliegtuiguitrus tingen en apparatuur een hoge vlucht. Toen in 1945 de wapens werden neerge legd had de Zweedse luchtmacht een maximale sterkte bereikt van 21 jacht- squadrons, 21 bommenwerperssqua drons en 9 verkenningssquadrons. Voor een land als Zweden, dat toen nauwe lijks zeven miljoen inwoners telde, een respectabele luchtmacht. Hoge militaire autoriteiten van aller lei nationaliteit waren in die dagen be reid te verklarr dat het voor een groot deel aan de snelle groei van deze lucht macht te danken is geweest dat Zweden voor de tweede maal zijn neutraliteit kon handhaven. De in de oorlog opgedane ervaringen, de betrekkelijk gunstige financiële po sitie van Zweden als gevolg van de neu traliteit en het grote sociale belan~ van de snel gegroeide vliegtuigindustrie stel den de Zweden in staat om direct van af 1945 de ontwikkeling in de luchtvaart bij te houden en deden hen er boven dien toe besluiten dit alles zoveel mo gelijk zelf te blijven doen. Op Engeland na -vas Zweden het eer ste Europese land dat een na-oorlogse straaljager bouwde. Om budgettaire redenen waren de Zweden wel genoodzaakt hun vliegtui gen zo economisch mogelijk te vervaar digen, waarbij het bekende Zweedse standpunt dat kwaliteit boven kwanti teit gaat niet werd losgelaten. Zo kwa men de Zweden al vroeg met het vlieg tuig voor gecombineerde taken. De SAAB-Lansen, thans nog in ge bruik bij de tactische squadrons, kwam in de late vijftiger jaren beschikbaar. Van deze Lansen werden reeds versies voor fotoverkenning en training gebouwd. Een late versie van de Lansen, sneller dan vroegere, bleek een uitstekende luchtverdedigingsjager. Een nog beter voorbeeld van een vliegtuig voor gecombineerde taken is de SAAB-85 Draken, thans het stan daardvliegtuig van de Zweedse lucht macht. Dit supersonische dubbele del- De Draken is thans het standaard vliegtuig van de Zweedse lucht macht. De snélheid van dit fantas tische vliegtuig met zijn merkwaar dige dubbele Deltavleugel varieert van Mach 1,8 tot Mach 2,2 al naar gelang tyet type. Het plafond is 18.00 meter. De Draken heeft twee tot vier geleidewapens Side winders- bij zich, bommen onder romp en vleugéls en 30-mm- kanonnen. Een andere versie is bewapend met vier Hughes-Falcoii- luchtraketten, twee houders met élk negentien t ,5-cm-raketten, acht tien Bofors 13,5-cm-raketten tegen gronddoelen en 900 kg bommen. EEN GEWOON TAFE REEL IN ZWEDEN. DE „DISPERSAL" VAN DEZE LANSEN IS EEN BOERENERF VLAK LANGS EEN AUTOWEG. DE BOER IS ER AAN GEWEND EEN VLIEGTUIG NAAST DE DEUR TE HEBBEN. ta-vliegtuig werd ontworpen met het oog op de verschillende taken die het als standaardvliegtuig te verrichten zou krijgen. Van de Drakens worden zo wel luchtverdedigingsjagers, tactische jachtbommenwerpers, trainers en foto verkenners gebouwd. De nieuwste ver sie van de Draken vliegt Mach 2, 2, het geen even veel is als de snelheid van de Starfighter, het standaardvliegtuig van de Nederlandse, Belgische en Duit se luchtmachten. Intussen werkt SAAB aan de Viggen (Bliksemschicht), een vliegtuig van de „volgende generatie", dat rond 1970, de Draken als standaardvliegtuig zal gaan vervangen. De Viggen ir werke lijk een vliegtuig van morgen. De mees te gegevens zijn nog militair geheim maar er is voldoende bekend over dit toestel om het met reden „formidabel" te kunnen noemen. De Viggen zal in staat zijn op banen van minder dan vijf honderd meter lengte te starten en te landen, zonder dat ook maar enige con cessie is gedaan wat betreft uitrusting en bewapening. Ook van de Viggen worden uiteraard de vier versies ge bouwd, maar nieuw is hierbij dat elk type Viggen voor een andere taak kan worden ingezet, zonder verdere voor zieningen. Met dit all-round-gevechts- vliegtuig bereikt de Zweedse lucht macht behalve een haast volmaakte standaardisatie tevens een maximale flexibiliteit. Momenteel bestaat de Zweedse lucht macht uit 46 squadrons vliegtuigen, exclusief de trainingssquadrons. Wel licht zal in de toekomst dit aantal af nemen omdat de luchtverdedigingstaak in toenemende mate zal toevallen aan het grond-lucht-geleidewapen. Deze ont wikkeling is bij de NAVO-luchtstrijd- krachten al geruime tijd gaa*-'e. In Zweden zijn dit jaar de eerste geleide wapens, van het type Bloodhound (Brits) in gebruik genomen. SAAB werkt momenteel aan een nieuw type luchtdoelraket. De Zweedse luchtmacht die de rugge graat is van de nationale defensie, wordt vanaf de grond geleid en geco ördineerd door het volautomatische STRIL-60 luchtverdedigingssysteem. STRIL-60 is ongeveer wat het Nadge- systeem van de NAVO moet worden. Computers, elektronische apparatuur (waarvan de Zweedse Philips het leeu- wedeel bouwt) en mensen in zwak- verlichte en van gezoem en gefluister vervulde bunkers, diep onder het gra- nietharde oppervlak van het Zweedse land. STRIL-60: een web van onzicht bare draden, gespannen over het hele land, welks hart geen enkele informatie ontgaat. In het centrum STRIL-60 hebben de bevelhebbers en hun staven doorlopend een totaalbeeld van de situ atie in de lucht en op de zee. Vandaar- uit loodsen zij de supersnelle Drakens naar hun doelen. De combinatie Vig gen STRIL-60 zal in het begin van de zeventiger jaren het meest effectieve luchtverdedigingsapparaat ter wereld opleveren, zeggen de Zweden en daarin kunnen ze we' gelijk hebben. STRIL-60 coördineert ook de alarme ring van en de informatie voor de zee strijdkrachten, het leger, de luchtdoel artillerie en de BB. Tussen de reuzenmachten van NAVO en Warschaupact ingeklemd staat de Zweeds wachter eenzaam en waakt over zijn eigen grondgebied. Men kan zich afvragen of neutraliteit van eeri land dat ligt temidden van naties die leven bij de gratie van een evenwicht, gebaseerd op de vrees voor de atoom bom, nog wel zin heeft. Inderdaad zal een allesverwoestende atoomoorlog op het noordelijk halfrond ook Zweden niet onberoerd laten, ook niet al worden er geen raketten p Stockholm gericht. De Zweden vinden dat het wel zin heeft. Tenslotte is er voor een totale atoom oorlog nog het alternatief van de con ventionele oorlog, eventueel met lich tere atoomwapens. In een dergelijke si tuatie zou een onbewapend land, in een geografisch strategische positie als Zweden, een uitdaging zijn. Daar pas sen de Zweden voor. Daarom waken zij. In eenzaamheid. L,e Viggen is het „toestel van morgen", de toekomstige opvolger van de Draken. De eis, die de luchtmacht stelde toen SAAB aan de Viggen begon, luidde: maak een vliegtuig als de Draken, maar dan snéller en nog beter. De Viggen heeft twee deltavleugels. De kleinste vooraan is in zijn geheel beweegbaar en zorgt er mede voor, dat Viggens kunnen starten van banen korter dan vijfhonderd meter. De extra Jodium- lampen vallen on middellijk op by de DS Pallar 19 Citroën is er het merk niet naar om in korte tijd met groot nieuws te komen en daarom is het al weer tien jaar geleden dat de nieuwe DS-serie in Parijs werd geïntroduceerd. Het was een spectaculaire presentatie van een auto met prin cipes en carrosserie lijnen, die de gehele autowereld in die dagen versteld deed staan. Nu zijn we dus 10 jaar verder en nog steeds heeft dit Franse produkt zfln eigen stijl weten te behouden. In deze periode veranderde er slechts heel weinig aau deze DS en s'tchts de uitbreiding met de IS-serie was het meest opvallende nieuws uit de afgelopen jaren. Geen vreemd verschijnsel, want de Citroën-mensen hadden met dezs creatie met het unieke veersysteem wel midden In de roos geschoten. Ondanks de geweldige ontwikkeling in de auto-industrie ligt men op de concurrentie nog steeds ver voor en waren slechts enkele detailwijzigingen nood zakelijk om het komfort en het rijgenoegen nog verder op te voeren. Sinds kort is de ID- en DS serie opnieuw met een luxe paardje uitgebreid. Het is de DS Pallas 19; een wagen die alle goede eigenschappen van dit merk heeft behouden, maar alleen mee- 'uxe biedt. Mechanisch is de Pallas volkomen ge lijk gebleven aan de normale DS en zodoende zijn er ook qua wegligging, benzineverbruik en acceleratie geen verschillen te constateren. Nog steeds is de wel iets verouderde vier- cllinder-langeslagmotor onder de mo torkap te vinden, waardoor men aan acceleratie wat tekort schiet en de motor bij stationair draaien in deze moderne tijd Tat vervelende motori sche trillingen gaat veroorzaken. Maar deze tekortkomingen zal men snel op de koop toe nemen, als men beseft dat men juist door deze kracht bron in staat wordt gesteld om met een abnormaal laag benzineverbruik vele kilometers af te leggen. Hoewel van onze testwagen gedurende zeven dagen geen kinderachtige prestaties werden gevraagd, slaagden wij er niet in, om het benzineverbruik hoger op te voeren dan 1 liter voor ruim 10 ki lometer. Een consumptie, die door verschillende minder krachtige broe ders, niet eens benaderd kan worden. Is er dus nog altijd het een en ander op de 1911 cc motor aan te merken, de vertrouwde Citroën rij dei *n de man die eens een werkelijk lange tocht in deze wagen maakt, zullen evenwel toch verrukt uit de auto stappen. Het tekort aan acceleratie is namelijk pas echt voelbaar als men boven de 100 km-u. snel 'n wagen wil passeren. De vierde versnelling zal men er veelal voor moeten verlaten om met de derde gang sneller toeren te maken en over een groter vermo gen te kunnen beschikken. De vierde versnelling heeft namelijk een sterk overdrive-karakter, maar is nog al tijd goed voor een topsnelheid van ruim 165 kilometer per uur. Motorisch dus geen verschillen met de voorgaande uitgave. De versnellin gen zijn alle vier gesynchroniseerd gebleven en de motor die een ver mogen heeft van 83 SAË-pk veroor zaakt helemaal geen vreemde reacties als men bij een snelheid van 45 km-u. de vierde versnelling inschakelt. Het is begrijpelijk dat men met deze ma nier van rijden maar weinig accelera tie ter beschikking heeft. Als men de hendel van de stuurversnelllng goed weet te hanteren, dan kan men er evenwel van verzekerd zijn dat men de DS snel en secuur door het verkeer kan sturen. Door het aanbrengen van de stuurbe krachtiging ligt de Pallas, die gelijke afmetingen als de DS heeft, goed in de hand. Het vrij lirecte stuur doet in 'n dergelijke wagen wel wat vreemd aan, maar als men hieraar gewend is, zal men er verrukt over zijn Ook de bediening van de remkop de Pallas heeft geen rempedaal heeft enige oefening nodig, maar ook de dosering voor het bekrachtigde remsysteem voelt men snel genoeg aan Zeker als men de hak van de voet steeds op de zelfde plaats laat staan en zodoende gaspedaal en remknop goed binnen be reik liggen. De hogere voorrugleuningen, het in terieur dat met leer is afgewerkt, meer chroom, zittingen die van een extra dikke laag schuimrubber zijn voorzien en jodiumlampen, zijn wel de voornaamste detailwijzigingen in vergelijking met de normale DS. Met deze veranderingen heeft Citroën ech ter wel het doel bereikt dat werd na gestreefd: nog meer komfort. Hoewel de stoelen reeds in het verleden steeds hebben uitgemunt door de voortreffe lijke bouw, blijken de hogere rugleu ningen juist extra-steun te geven, waarover vroeger misschien en'ge klachten zijn binnengekomen. Verder is in de achterbank een brede, uit klapbare armleuning verschenen en heeft men het interieur met wat meer chroom verrijkt. Niet iedereen zal overigens over dit laatste punt ver heugd zijn. ENTHOUSIAST Enthousiast komt men uit de Pallas als men bij avond of slecht weer de jodiumlampen heeft gebruikt, die als standaarduitvoering naast de koplam pen zijn gemonteerd Deze lichtbun dels, die van de nacht een dag maken, moeten met een speciale knop wor den Ingestoken. Moet men dimmen dan worden de jodiumlampen automa tisch uitgeschakeld. Al met al is deze Pallas weer een goede aanvulling van de grote Ci- troënserie geworden. Zeker voor de man of vrouw die nog juist iets meer komfort toil hebben en daarvoor een prijs van 18.860 gulden wil betalen. Als men een lederen bekleding in de wagen wil hebbenkan dat uitsluitend in combinatie met de kleur grijsme- tallique. Hiervoor is een extra-uitga ve van I.400 gulden noodzakelijk

Leidse Courant | 1965 | | pagina 13