mengelmoes van weelderig Rusland en sober communisme Grootste deel van rekenwerk wordt op telramen verricht II GEPOLIJSTE DAKEN I I II VROUWENARBEID MOERAS DE LEIPSE COURANT MOSKOU MOSKOU (U.P.I.). De eerste indruk van Moskou is, dat als de stad niet bestaan had, niemand hem uitgevonden zou kunnen hebben. Van de met sterren afgezette toren spitsen en de vergulde daken van het Kremlin, tot de met luchters geornamenteerde onder grondse is Moskou een unieke bastaardstad, bloeiend door de kruising van het weelderige Rusland met het sobere communisme. Het is een grote stad. Er zijn zesbaansstraten met een middenbaan gereserveerd voor zie kenauto's en limousines van het Kremlin die schoongehouden worden door moderne tankauto's en vrouwen met bezems. De ge bouwen zijn opgetrokken uit grote stukken steen of uit baksteen en zien er haveloos en slechtgebouwd uit. Vaak echter zijn bouw werken, die dateren uit het dieptepunt van de Stalintijd, versierd met de meest ingewikkelde reliëfs. De coutouren van de stad worden getekend door de torens van de universiteit, de hotels en de ministeries, die vaak 25 tot 30 verdiepingen hoog zijn. Ook bij de aanleg van wegen en het bouwen va arbeid aangewend. woningen wordt vrouwen- TV] OSKOU, de stad die de eerste raket naar de maan liet vertrekken, ver richt het grootste deel van zijn rekenwerk op antieke telramen. De meeste inwoners wonen samengepakt in te kleine woningen, toch zijn er ook hotelkamers te vinden met afmetingen en een over daad aan versiering die een tsaar beschaamd zouden ma ken. Het Rode Plein is rood noch plein. Er zijn veel tele foons, maar weinig telefoon gidsen. En, in de wereld hoofdstad van het commu nisme is links af slaan bijna overal verboden. In neven staand artikel geeft Richard C. Longworth, U.P.I.-corres- pondent in Moskou, een beeld van het „dagelijkse Moskou". Als iedere westerse journalist werkt hij elke dag van hét jaar nauw samen met Rus sen, maar woont, net als de meeste andere buitenlanders, in afgescheiden woonblokken, waar het sociaal contact met de Moskovieten zeer beperkt is. Moskou ls een verbazingwekkende stad. In de restaurants zijn de prijzen hoog en de jazzorkesten spelen er te luid om zich verstaanbaar te kunnen maken. De pers leermeesteres der goede zeden verafschuwt de dron kenschap, toch vloeit de vodka rijke lijk. De huisvrouwen voeren een niet afla tende strijd met de kakkerlakken. Toch ■ijn de straten en de trottoirs brand schoon. De voetgangers steken de straat al leen op de oversteekplaatsen over: overtreders worden door de in het blauw geklede politieagenten met het fluitje teruggeroepen en krijgen een schrobbering. Grootmoedertjes stappen driftig door om de aansnellende auto's te ontwijken. Toch krijgt de automobilist bij de wet bijna altijd ongelijk en de voetganger bijna altijd gelijk. De regering voert voortdurend be leefdheidsacties, toch geldt ook hier wie het eerst komt wie het eerst maalt. Een keer stelde ik mij op straat op in een rij om bananen te kopen bij een stalle tje. Een kwartier later stond ik nog aan het eind van de queue en mijn ribben deden pijn van de ellebogen van de vriendelijke oude dametjes, die er op een of andere manier toch in slaag den zich naar voren te dringen. Op de eerste avond van mijn verblijf werd mijn auto geplunderd. Geld kon ik echter zonder problemen in mijn hotelkamer achterlaten. En toen ik Rus sen over de diefstal vertelde, protes teerden zij dat de dieven „geen Russen maar nozems",waren vertegenwoordigers van de Russische jeugd-met-proble- men. De straten zjjn bij nacht be trekkelijk veilig, maar autobezitters voorkomen diefstal door hun ruitewis- sers in het handschoenenkastje op te bergen. Boekenwinkels doen goede zaken en lezen is de vrijetijdsbesteding bij uit stek. Eens zag ik een liftbediende die, terwijl zij tussen de verschillende ver diepingen suisde, een boek las. De Mos kovieten verkiezen boeken lezen waar schijnlijk boven televisie, die soms, zo als onlangs gebeurd is, een hele avond kan wijden aan het eren van een voor aanstaand schrijver. -Het Rode Plein heeft een naam die slechts gedeeltelijk onjuist is. Het is na melijk geen plein, maar een verbre ding van een straat voor het Kremlin en het mausoleum van Lenin. Het „rode" dateert echter van lang voor de Russi sche revolutie en is een dichterlijk woord. Het Russische woord „rood" be tekent eveneens „mooi". Aan de ene zijde van het „plein" staat de fantastische, uivormige, in vele kleu ren uitgevoerde kathedraal van Sint Basilius, thans een museum. Het is het symbool van Moskou, en van al 't door wrochte Russische. Volgens de legende liet Iwan de Verschrikkelijke de archi tect de ogen uitsteken nadat het bouw werk voltooid was, opdat hij nooit meer iets dergelijks zou scheppen. Het Kremlin, of wel „citadel", ls een verzameling regeringsgebouwen, kathe dralen en parken binnen de om muurde vlakte boven de rivier de Mos- kwa. De Moskovieten wandelen er of kunnen er uren zitten onder de witte berken en de in bloei staande fruit bomen in de tuinen, maar *n werkelijke ontspanning ls onmogelijk door de on middellijke nabijheid van de macht, die in de witte en gele gebouwen hulst. De gepolijste, vergulde daken van 't Kremlin schitteren als zonnen. Op de begane grond vergapen toeristen zich aan de tsarenklok, die evenals de vrij- heidsklok van Philadelphia er de Big Ben gescheurd ls. Door een grote ga ping kan men in de holte kijken. Buiten het Kremlin maakt een over ijverige burger in een bruin pak en met een rode armband om een lid van de vrijwillige hulppolitie zich verdien stelijk en schreeuwt bevelen naar voor bijgangers, maar niemand schenkt er aandacht aan. Hij verhinderde echter dat wij met de kinderwagen het Krem lin betraden. De reden hiervan is nog steeds niet duidelijk. De twee politie agenten, die de voetgangers opzij schui ven als er een zwarte limousine uit het Kremlin komt, toonden medeleven, maar boden geen hulp. Overal flaneren drommen mensen een favoriet tijdsverdrijf in Moskou. Velen gaan etalages kijken bij de reus achtige Goem warenhuizen, die artikelen van middelmatige kwaliteit voor hoge prijzen tonen. In de nabijheid rijst het staketsel van het Rossiahotel ten hemel dat het grootste hotel van Europa moet worden. Op de stalen balken hangt de alom aanwezige leuze: „Voorwaarts naar de overwinning van het commu nisme". Moskou is geen Parijs, ma&r de vrouwen zijn er op de hoogte van de mode en gaan goed gekleed. De man nen dragen nietszeggende blauwe of bruine kostuums en de kinderen dragen petten. Overal ziet men soldaten op verlof. De gemiddelde Moskoviet is vriende lijk, volgzaam en beleefd tot het uiter ste. De vrouwen roddelen, de meisjes De gebouwen in Moskou zijn opgetrokken uit grote steen of uit baksteen en zien er haveloos uit. Bet Rode Plein ie geen plein maar een verbreding van een straat voor het Kremlin en het mausoleum van Lenin dof de grooteie toerietisohe attractie ie t giechelen en de mannen lopen rond met een doelbewust air. Er heerst een dyna mische sfeer, zonder veel opsmuk, die doet denken aan Amerikaanse ste den. Moskou doet in vele opzichten ver trouwd aan. Dit is slechts een oppervlakkige in druk, die door eenmaal winkelen of door een contact met de ambtenarij wordt weerlegd. Om een gebakje te kopen in een levensmiddelenzaak moest ik eerst de verkoopster vertellen wat ik wilde, daarna aan een andere toonbank beta len en dan terugkeren om het gekochte op te halen. Het proces werd nog ver traagd door langdurige manipulaties met een telraam. De Russen schijnen geen twee bij twee te willen optellen zonder gebruik te maken van het tel raam. Er bestaan kassa's, maar die die nen om het geld in te bewaren en niet om te tellen. Elke hotelverdieping wordt geleid door een vrouw die bij de liften zit en die de kamermeisjes opdrachten ver strekt, die sleutels bewaakt en, indien daarom wordt gevraagd, op de baby past. Toen ik van de zevende naar de vierde verdieping van mijn hotel ver huisde, kon ik niet eerder vertrekken voordat ik de dame van de zevende ver dieping voor mijn kamer had betaald. Het duurde een uur en op het tel raam werd een fout gemaakt. De eerste maal dat ik mij Het knip pen eerste klas gebeurde dit door een vrouw, een van Moskou's vele kap sters. Door de vrouwenemancipatie is het Russische zwakke geslacht doorge drongen tot bijna élke betrekking die eens voor mannen was gereserveerd, tegen een hoge prijs echter. „Ik houd van werken", zei een aantrekkelijke kantoorjuffrouw mij eens, „maar ik voél mij niet meer als een vrouw." De bussen ln Moskou lopen onregel matig, dus hebben de meeste wester lingen een eigen auto wat zij betreu ren. Het verkeer is snel en vol met vrachtauto's. Verkeersborden zijn, waar zy bestaan, meestal in kleine letters gedrukt en vaak weggemoffeld achter bomen. Er zijn slechts veertien benzine pompen in de gehele stad en nog min der herstelwerkplaatsen. Het is moei lijk zich te oriënteren, omdat vele wij ken op elkaar lijken en het ls niet mogelijk aan het uiterlijk van een ge bouw het innerlijk af te lezen. In Moskou vormt het linksaf slaan een apart probleem. Bij de meeste kruis punten is linksaf slaan verboden. Dus rijdt men door tot men een pijl in de vorm van een handvat ziet, wat bete kent dat een u-bocht toegestaan is. In de praktijk komt dit vaak neer op drie kilometer rijden- om een kilometer ver te komen. Op het ogenblik voldoet het systeem uitstekend, maar als Moskou nog eens een verkeersprobleem krijgt, kon dit wel eens wanhopige opstoppin-. gen veroorzaken. Parkeren levert geen moeilijkheden op, evenmin als de weg kwijtraken. Moskovieten helpen gaarne, maar de meeste aanwijzingen eindigen met de woorden: „Van hier kunt u daar niet komen". Dit is Moskou een acht eeuwen ou de stad, waarvan het meeste zo nieuw is dat de straat waar ik woon een brede, met gebouwen omzoomde ave nue tien jaar geleden nog een moe ras was. Het is een Russische stad die van vele culturen wat heeft overgeno men, maar aan alles een eigen cachet heeft meegegeven, zodat de stad zuiver Russisch is en niets anders.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11