ROEMENEN BLIJVEN EIGEN WEG GAAN BRUYNZEEL MOET MADAGASCAR PLOTSELING VERLATEN Mariner-4 zendt foto-reeks nog een keer uit Amerikaanse treiler ontploft: 8 doden Scotland Yard zit treinrover op de hielen DONALD DUCK ZATERDAG 24 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Hor.: 1 overlast, 6 vis, 12 hemel geest, 13 de Griekse letter D, 14 mu zieknoot, 15 houten bakje, 17 vlies, vel, 18 scheik. element (afk.), 19 voorzetsel, 21 Europeanen, 23 deel van het oor, 24 bijrivier van de Tiber, 26 doorweekt, 27 stad in België, 28 keurig, 30 spoedig, 31 meertje, 32 over, langs, 34 vreemde munt, 36 levensvocht in organische lichamen, 39 water in N. Brab., 41 waterkering, 43 hoffeest, 45 voorzetsel, 46 soort sleutel, 48 voorzetsel, 49 oud gewicht (afk.), 50 onbep. voornaamw., 51 bij woord, 53 deel van een ontkenning (Fr.), 54 vorderen, 56 rangtelwoord, 58 ijverige, 59 hondenverblijf. Vert.: 1 jongensnaam, 2 bijwoord, 3 Nederlands gezag (afk.), 4 boom, 5 aanloop, 7 stad in Arabië, 8 op stootje, 9 meervoud (afk. Lat.), 10 plaats in N. Brab., 11 plaats in Over., 16 nachtgewaad, 17 hoofddeksel, 20 metaalsoort, 22 knaagdier, 23 meis jesnaam, 25 kant van een stroom, 27 hongerig, 29 voorzetsel, 30 spijstafel, 33 plaats in Over., 34 sportterm, 35 hoofddeksel, 37 term bij het schaak spel, 38 specerij, 40 in het midden (Lat.), 41 rivier in Rusland, 42 onbep. voornaamw., 44 benedendeel v. d. rug, 46 dorp in Gelderl., 47 ontgon nen land, 50 voorwerp om te snij- dén, 52 eerste boek van Mozes (afk.), 55 scheik. element (afk.), 57 pause lijke encycliek (afk.). OPLOSSING VORIGE WEEK Hor.: 1 Henk, 5 paar, 8 nar, 9 edele, 12 sim, 14 pop, 15 Demeter, 17 sip, 19 op, 20 los, 21 nog, 23 al, 24 eek, 25 ode, 27 gek, 29 dons, 31 speer, 33 maan, 35 Rg, 36 mi, 37 al, 39 pa, 40 edelen, 41 katern, 42 el, 43 to, 44 es, 45 Ld, 46 drek, 48 nagel, 52 slem, 54 nis, 56 las, 57 die, 58 na, 60 mot, 62 bok, 63 An, 64 kam, 66 mirakel, 69 pad, 70 les, 72 eenre, 73 dor, 74 nier, 75 Tiel. Vert.: 1 hap, 2 er, 3 Kees, 4 Leen de, 5 peen, 6 as, 7 ris, 8 nop, 10 dm, 11 lt, 13 Mia, 14 pond, 15 dok, 16 rog, 18 plan, 20 les, 22 gem, 24 engelen, 25 op, 26 Ee, 28 Kapelle, 30 order, 31 Sinon, 32 rakel, 34 aarde, 36 met, 38 las, 46 donk, 47 kim, 49 al, 50 galant, 51 es, 52 sik, 53 mand, 55 som, 57 dol, 59 aal, 61 tier, 62 beet, 63 aar. 65 men, 67 re, 68 kr, 69 pol, 71 si, 73 de. EVEN NAKAARTEN De Rijnstreek misschien de streek met de minste bouwvakkers heeft deze week voor het grootste gedeel te van de inzendingen gezorgd. Lo gisch dan ook, dat de prijs naar Zuid hollands geografisch centrum gaat. Mej. T. Kraan een bekende naam, vooral in de atletiekwereld Land- lustweg 7, post Koudekerk aan den, Rijn, krijgt tien gulden. VETE EINDIGDE IN MOORD In de afgelopen nacht omstreeks half drie heeft in het stadsdeel Stra tum in Eindhoven een 23-jarige kraanmachinist (M) ter beslechting van een vete een 47-jarige man (B) met een Flaubertgeweer doodgescho ten. M. is aangehouden en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Vice-president Humphrey op Poolse receptie De Amerikaanse vice-president, Hubert Humphrey, heeft gisteravond onverwachts in Washington een re ceptie in de Poolse ambassade bij gewoond, die werd gegeven ter ge legenheid van de Poolse nationale feestdag. Het was niet meer gebeurd dat een zo hooggeplaatste Amerikaan een communistische ambassade be zocht sinds president Eisenhower in 1959 als gast van de toenmalige Rus sische eerste minister in de Russische ambassade verbleef. Hoewel het state department ver klaarde, dat er geen bijzondere reden was voor het bezoek van Humphrey, meent men in welingelichte kringen te weten, dat de vice-president graag een uitnodiging voor een bezoek aan Polen zou ontvangen, waar hij in de herfst te Krakau een kinderzieken huis zou kunnen openen, dat van Amerikaanse particuliere gelden is gebouwd. In de V.S. wordt op het ogenblik de „week van de onderdrukte volke ren" gevierd, waarbij men speciaal het oog heeft op de volkeren van Oost-Europa. Gisteren is in Moskou het proces begonnen tegen de 27- jarige Engelse lector Gerald Brooke, die beschuldigd wordt van het plegen van ondermijnende anti-Sowjet- activiteiten op het gebied van de Sowjet-Unie. Na het voorlezen van de tenlastelegging heeft Brooke bekend schuldig te zijn. 225 MAN ONTSLAGEN De regering van Madagascar heeft plotseling eenzijdig een overeen komst opgezegd, die zij begin 1964 had gesloten met de groep Bruyn- zeel over de vestiging van een hout bedrijf op het eiland. De directie van t Bruynzeel, deelt hierover in een communiqué mede, dat de groep een groot Nederlands houtbedrijf met diverse vestigingen in Europa en in overzeese landen na het tot stand komen van deze overeen komst inmiddels was begonnen met een bosexploitatie aan de westkust van Madagascar. Kort geleden had men besloten aan de oostkust een fineerfabriek met bijbehorende bosexploitatie op te richten. Als de werkelijke reden van de eenzijdige opzegging noemt de direc tie, dat een nieuwe investeerder: „De grand moulins de dakar", die reeds het importmonopolie van meel had verkregen met voorstellen voor een groot project op houtgebied is gekomen, doch daartegenover het feitelijk monopolie voor de hout- export heeft geëist. Contractbreuk. De Madagaskische regering heeft gemeend deze eis te moeten inwil ligen, hetgeen opzegging van de langjarige overeenkomst met Bruyn zeel inhield. Bruynzeel zal nu tot ge- fordeerde liquidatie van haar be staande bosexploitatie moeten over gaan. Het 225 man tellend personeel is reeds ontslag aangezegd en het materiaal zal naar elders worden overgebracht. Bruynzeel zal op korte termijn een eis tot schadevergoeding wegens on rechtmatige contractbreuk tegen de regering van Madagascar instellen. Het besluit van de regering heeft in Madagascar veel bevreemding ge wekt, aldus het communiqué. Europese organisatie voor het behoud van Latijn opgericht Na Engeland en de Ver. Staten ls thans ook in Europa een organisatie tot stand gekomen, welke zich ten doel stelt het Latijn in de liturgie te behouden. Afdelingen van deze Euro pese organisatie, welke zich aandient onder de naam Una Voce, zyn reeds gevestigd in Zweden, Noorwegen, Oor tenrijk, Zwitserland en sinds kort ook in Duitsland. Het initiatief komt echten uit enkele Franse kloosters. De initiatiefnemers voor deze orga nisaties verklaren dat zij zich niet ke ren tegen de resultaten van het con cilie ten aanzien van de liturgie, maar dat zij naast het gebruik van de volks taal voldoende ruimte willen hebben voor de traditionele mis in het Latijn en het Gregoriaans. De aanhang is vooral groot onder de kerkmusici en kerkzangers. Het hoofdkwartier van Una Voce is gevestigd in Oslo. De organisatie van Una Voce gaat er vanuit, dat in een tijdperk, waarin nationale grenzen vervagen het on zinnig is een nieuwe nationale liturgie te creëren. Ten aanzien van Duitsland wijst men erop, dat reeds gemiddeld 5% buitenlandse arbeiders geregeld de godsdienstoefeningen bijwonen. Volgens Una Voce zijn deze mensen bljj in de Kerk de vertrouwde Misvorm te vin den. AL EEN TIJDJE is Roe- menië een beziens waardigheid in het Oost- Europese Comecon-blok. Op een gegeven moment kreeg Gheorghioe-Dej van uit Moskou verordineerd dat zijn land zich maar moest vergenoegen met de rol van grondstoffenleve- rancier (olie en graan). De juist beginnende Chinees- Russische twist gaf de communistische partijlei der, die tevens een fel na tionalist was, de gelegen heid om zijn eigen gang te gaan en doodrustig toch een eigen industrie op te bouwen. Geleidelijk aan verdween van alles dat maar een beetje leek op horigheid aan Moskou: de straatnamen werden weer aangepast en zelfs het on derwijs in heit Russisch werd niet langer verplicht. Zijn opvolger Ceaoeses- coe blijkt die lijn konse- kw$nt door te zetten. In. economisch opzicht in de eerste plaats en hij wordt daarin gesterkt door enige opmerkelijke successen. Maar ook politiek. Op het party congres vertelde hij zijn gehoor in een haast eindeloze redevoering o.m. dat de Roemenen zouden kopen en verkopen waar dat hun het beste uitkwam of dat nu in het westen of in het rode kamp was. Even tactisch werden de Russen en Chinezen zo ver mogelijk van elkaar gezet onthaald op een algemeen vertoog dat bei den met applaus konden begroeten. Natuurlijk moest er eenheid komen in de communistische ge lederen, zei Ceaoesescoe. Zelfstandigheid prikkelt tot navolging in communistisch blok F\IT HEEFT natuurlijk ook zyn invloed op de houding van het land in zake de wereldpolitiek. Be zoeker Ulbricht miste bij voorbeeld smartelijk dat de Roemeen Bonn veroor deelde. Maar waarom zou hij? Hij heeft goedé rela ties met dat land en indi rect liet hij nu weten dat Ulbricht het zelf verder maar moet uitzoeken. Vrijheid maar dat moet vooral ge beuren door eerbiediging van eikaars afwijkende op vattingen. Uiteraard zegt hij dat: hij wil zyn eigen afwij kende opvatting ook ge ëerbiedigd zien en wenst bepaald geen terugkeer naar de tijden toen er één hoofdstad van het com munisme was. Noch Mos kou, noch Peking kunnen dat volgens hem worden. Neutraal HIJ GAF de Chinezen verder geen kans na hun nederlagen op het Helsinkise vredescongres hun rekening met de Rus sen te vereffenen; dat was de hint dat Boekarest zich neutraal houdt en alleen voor eigen standje op komt. Zelfs de veroorde ling van de V.S. voor hun meedoen in Vietnam was maar slapjes. De Roemeen liet doorschemeren dat hij het optreden van Noord- Vietnam ook niet al te fijn vond. Het belang hiervan is niet in de eerste plaats ge legen in het feit dat hier dit ene land kans ziet een ongekende zelfstandigheid tentoon te spreiden binnen het blok. Het gaat om dë invloed die hiervan op de anderen uitgaat, vooral nu blijkt dat noch Brezjnew noch de Chinees Teng Tsjao-ping tegen die zelf standigheid iets kunnen doen. En dat verlokt uiter aard tot navolging. v, ij-i Civiel geding oorzaak secretaris van kardinaal Mclntyre vermoord Man mishandelde stiefmoeder De secretaris van de aartsbisschop van Los Angeles kardinaal Mclntyre, de 32-jarige pater John Thom, is gis teren in een spreekkamer van het aartsbisschoppelijk paleis doodge schoten door een vrouw die een on derhoud met hem had gevraagd. De pater werd getroffen door twee kogels. Later werd. in de omgeving een 55-jarige vrouw aangehouden. SCHOENRAADSEL had, kwam hij tot de verrassende Een oudheidskundige had by zijn ontdekking, dat deze 8 letters een onderzoekingen in ruïnes een aantal heel beroemde naam uit de oudheid scherven met een letter erop gevon- vormden en wel uit de Griekse oud den; het waren er acht. Toen hij heid. Proberen jullie nu ook eens deze na veel overleg gerangschikt deze naam te vinden. Aan boord van de Amerikaanse treiler „Snoopy" heeft zich gister avond een ontploffing voorgedaan, die volgens de eerste berichten aan acht van de twaalf opvarenden het leven heeft gekost. De andere vier werden opgepikt door een ander vaartuig. Het ongeluk deed zich voor op 45 mijl uit de kust van Zuid-Cardinam. Er zou een torpedo of een mijn in de netten terecht zijn gekomen die aan boord van het vaartuig explodeerde. De Nasa, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, zal be gin augustus de laatste achttien foto's publiceren die de Mariner-4 van Mars heeft gemaakt. De eerste drie van de reeks van 21 werden twee dagen nadat zij waren gemaakt, ter beschikking van de pers gesteld. Volgens de Nasa zullen de achttien foto's duidelijker zyn, doordat zij zullen worden behandeld met een elektronische rekenmachine. Men zal er dertig tot vijftig maal zoveel bijzonderheden van het Marsopper vlak op kunnen waarnemen, dan de beelden die de sterkste telescopen opleveren. Voor het eerst zal men hoogte- en kleurverschillen in het oppervlak kunnen zien. De oversei ning van de 21ste foto zal vanmiddag zijn voltooid. Daarna zal van de aar de een signaal naar de Mariner-4 worden gezonden om de gehele reeks nog eens over te seinen. Dit zal tot twee augustus duren. Bij een poging om de 4.482 meter hoge Matterhorn in Zwitserland te bestijgen, is gisteren een 22-jarige Italiaanse student om het leven ge komen en werd een 21-jarige land genoot ernstig gewond. In de nacht van donderdag op vrij dag is een 58-jarige gescheiden vrouw in haar woning te Heerlen door haar 31-jarige gehuwde stief zoon uit Aken dusdanig mishandeld, dat voor haar leven wordt gevreesd. De dader, monteur van zijn vak, is kort na het gebeurde door een mare chaussee aan de grenspost de Locht aangehouden en ingesloten in het po litiebureau te Heerlen. Hij zegt zich niets van het gebeurde te kunnen herinneren. Zijn moeder heeft echter te ken nen gegeven dat haar stiefzoon haar heeft mishandeld. Tegen vier urn 's nachts werd naby een tankstation de Heerlerbaan een vrouw gevon den. Zij bloedde hevig uit een grote hoofdwond, had een verwrongen en beschadigd gezicht en snakte naar adem. Haar kaak was op verschillen de plaatsen gebroken en zware wurg- sporen waren in haar hals te zien. De hals was inwendig ernstig bescha digd waardoor de vrouw niet meer kon spreken. De woning van de vrouw was in een puinhoop veran derd. Overal kleefde bloed; op de meubels, het bed, de deuren en de wanden. De politie herinnerde zich direct, dat zij kort geleden op het zelfde adres assistentie had verleend, omdat de 31-jarige gehuwde stief zoon zijn moeder bedreigde. Alle grensposten werden gewaarschuwd. TAXI Scotland Yard heeft na een aantal bliksemacties, waarbij negen perso nen werden gearresteerd, verklaard dat men op het spoor is van de ge vluchte treinrover Ronald Biggs. Een rechercheur zei gisteravond: „We zit ten hem op de hielen". Rechercheurs van Scotland Yard hielden donderdag zeven mannen en twee vrouwen aan, die naar men ver moedt een rol hebben gespeeld bij de spectaculaire ontsnapping van Biggs en drie andere gedetineerden uit de Londense Wandsworth-gevan- genis. Zeven personen werden aangehou den in Londen. Twee anderen wer den gearresteerd in Maidstone, ten oosten van de Britse hoofdstad. Avonturen HOT UZULT ecu FUWICëV OÜT- J Kort na half vijf gaf de marechaus see van de post de Locht bericht dat zij een met bloed besmeurde man in een Duitse taxi had aangehouden Het bleek de 31-jarige stiefzoon van het slachtoffer te zijn De politie kon echter geen woord uit de man krij gen. Hij zegt zich niets meer te kun nen herinneren. Wel weet hij dat hii zijn moeder heeft bezocht en rond vier uur in Kerkrade een Duitse tax- heeft gebeld. De rechter-commissaris, mr. H P Vroom, de officier van Justitie mi J.H. Fransen en de gerechtelijke ge neeskundige dr. J. Hollman, allen tr Maastricht, hebben m het St.-Joze' ziekenhuis te Heerlen een gesprc met de vrouw gevoerd. Zij gaf vi; gebaren toe dat haar stiefzoon vom de mishandeling verantwoordelijk is De politie, die de vrouw nog nie' mag verhoren, vermoedt dat de ru zie ontstaan is doordat de stief zoo geld wilde hebben van zijn moeder Toen hij dat niet kreeg nam hij en kele honderden guldens weg, waar tegen de vrouw zich heeft verzet. Dr dader zou het geld nodig gehad heb ben om naar zijn Duitse vrouw, dn hem had verlaten en elders in Duit? land woonde, te reizen. GUATEMALA MELDT SAMENZWERING Het militaire bewind in Guatemr heeft gisteren bekendgemaakt, d men een communistische samenzw- ring had ontdekt, die georganisee> was door Cuba. Volgens officieus gegevens zijn in de afgelopen dager ongeveer 50 mensen aangehouden. Scheikundigen hebben vrijdag i het wrak van een Canadees pass; giersvliegtuig, dat op 8 juli neer stortte waarbij alle 52 inzittenden om het leven kwamen, sporen ge vonden van een tijdbom.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10