Het zingende oerwoud IWCmoMO er is geen betere! HEEFT VOORSCHOTEN DE OUDSTE PAARDENMARKT VAN NEDERLAND? HOE DAN OOK: HET WORDT DIT JAAR WEER EEN GROOTS FEEST Gedeelte reserve-officieren tot 35ste jaar beschikbaar Moordenaar bedreigde ook nog een ander paartje Leidse Bioscopen SUSKE«WISKE WOENSDAG 21 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Omstreeks 1200 waren er in Holland drie grote jaarmarkten, jaarmarkten waar ook paarden verhandeld werden. Vlaardingen, Voorschoten en Valken burg, de V.V.V. uit de twaalfde eeuw. Tot op de dag van vandaag weet niemand welke markt er het eerst was en zich nu de oudste markt van Hollnad mag noemen. Vraag het een Voorschotenaar en hij zal direct zeg gen: „Voorschoten", vraag het een Valkenburger: „Natuurlijk Valkenburg" en zo gaat het ook met een Vlaardinger. De Valkenburgers hebben het eerst zichzelf waar gemaakt en hebben het zwart op wit in steen uitgehouwen in hun dorp geplaatst, zodat ieder het lezen kan. „Allemaal niet belangrijk", zegt de heer P. C. Kraayeveld, in het dagelijkse leven hoofd van de Cen trale Boekhouding der gemeente Voorschoten, maar rond 28 juli ieder jaar een van de grote promotors van de Voorschotense Paardenmarkt. De heer Kraayeveld vertelt, dat toen In 3960 een comité werd opgericht tot instandhouding van de Voorschotense Paardemarkt, de pessimisten klaar stonden met de constateringen dat dat onzin was en dat het nimmer zou luk ken. Voorbeelden te over om hun be wering te staven. De boeren gebruikten geen paarden meer en slachtpaarden werden verhandeld op de grote mark ten in Utrecht, Zwolle, Den Bosch en Rotterdam. De pessimisten vergaten echter een ding en wel dat Voorschoten in het hartje van de Randstad Holland ligt en er in de Randstad zeer veel belang stelling bestaat voor het rijpaard en voor de pony. Vrijwel iedere gemeente in de Randstad heeft een manége of rijschool voor paardrijden. Het streven van het Comité Voorschotense Paar denmarkt is in Voorschoten dé markt van de Randstad Holland te krijgen. Dat dit ook wel gelukt, mag blijken uit de volgénde cijfers van aanvoer: 1960 (showmarkt) 200 paarden; 1961 (handelsmarkt) 60 paarden; 1962 (han delsmarkt) 90 paarden; 1963 (han delsmarkt) 151 paarden; 1964 (han delsmarkt) 238 paarden. Thans is het comité al zover, dat zij pertinent aïle show-aanvoer weigert. Bepaalde tra dities blijven echter in ere. Zo zal voor een boerenpaard uit de omgeving, dat ter opluistering komt, heus nog wel een premie gegeven worden, doch de nadruk wordt op de eerste plaats ge legd op de aanvoer voor de handel. En handel zal er ook dit jaar zijn, want de „verspieder" van het comité, de heer H. Boekhout, vee-verloskundige en erkend paardenhandelaar, heeft reeds vele toezeggingen van handela ren binnen. van voorgaande jaren zullen weer vele toeristen naar Voorschoten komen, te meer daar dit jaar de gehele Voor straat beschikbaar is voor de paarden. Als het aan Voorschoten ligt, zal het nog lang duren voordat men een be zoek aan de dierentuin moet brengen om een paard te zien! Rondom het paard zijn een aantal oude tradities ge handhaafd van de vroegere jaarmarkt, zoals het marktkruis. Na officiële plaatsing van het kruis, zal de z.g. kruismarkt geopend zijn en zal offi cieel de 'ange arm van de politie te kort blijken om dieven en ander ge spuis, zoals staat vermeld, te grijpen. Ook zal weer het z.g. koekslaan in ere hersteld worden. De kermis, even oud als de jaarmarkt, zal met de naam ver sierd als „vermakelijkheden" draaien. Kermis, het woord is door een bepaald gedeelte van de bevolking niet erg ge wild en daarom maakte men er ver makelijkheden of attracties van. Oude Voorschotenaren weten zich nog te herinneren, hoe vroeger een maal een draaimolen, voortbewogen door paarden, in de brand werd ge stoken, maar dat was in de tijd, dat de Christenen van Voorschoten der mate verdeeld waren, zodat er maar liefst twee Oranjeverenigingen wa ren. Gelukkig is dat alles reeds vijf tig jaar geleden en thans trekt ieder eensgezind op naar de Paar denmarkt met alles wat er rondom te vieren valt en dat is dit jaar heel veel! Rijdend carillon De officiële paardenmarkt is op 28 juli en wordt 's morgens om 10 uur ge opend. De gehele dag vindt de bespe ling van een rijdend carillon plaats door mr. Romke de Waard, stadsbei- aardier van Amsterdam, op verschil lende plaatsen in Voorschoten. Om 15 uur is er een speciale attractie voor de kinderen. Op het schoolsportterrein aan de J. W. Frisolaan zal dan optreden de bekende Ponyclub uit Waddinxveen. De Kortebaandraverij op de Prins Bernardlaan vindt plaats op maandag middag 26 juli om 14 uur. Het aantal inschrijvingen is dit jaar bijzonder groot; 34 paarden. De ziekte van de renpaarden is een geluk voor de orga nisatoren van de Kortebaan, daar vele paarden eerst weer zullen lopen op de kortebaan voordat zij op de langebaan hun snelheid zullen vertonen. Tot de inschrijvers behoort ook dit jaar weer de Stal Wagenaar. Een wie alleen maar simpelweg feest wil vieren, kan vanaf zaterdagmiddag terecht op het voor malig M.O.C.-terrein voor d*'vermake lijkheden. Maandag zijn de vermakelijk heden gesloten, dinsdagmiddag wordt gedraaid voor de ouden van dagen en de kinderen van Nieuw Voordorp en daar na non-stop tot paardenmarktavond 12 uur. ZES GEWONDEN BIJ BOTSING Op de rijksweg Tilburg Breda ter hoogte van bet Piusoord in Tilburg zijn clmsdagavoud bij een botsing zes per sonen gewoed, van wie vier zó err.stig dat gevaar voor hun leven bestaat. Tijdens een inhaalmanituvre op de middelste van deze drie rijstroken tel lende weg werd de auto vau de 4?- jaiige motorhandelaar A. de Pree uit Middelburg door een andere auto naar de uiterst lmkse rijstrook gedrongen, waar hij iron taal in botsing kwam met een uit de richting Tilburg komende personenauto. Uit de wrakstukken van beide auto's werden de slachtoffers met moeite be vryd. Zeer ernstig werden gewond de hr. VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE. GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM. (Advertentie) STAATSSECRETARIS PEIJNENBURG: het aantal „overcompleten" is reeds vertrokken of staat op het punt Het ministerie van defensie gaat op De Bree, de 24-jarige bestuurder van het ogenblik na of het mogelijk Is de tegenligger A. Rolks, diens 52- reserve-officieren ronder mobilisatie- d,t ta doan' Btl da lnfaateria verloopt jarige vader A Rolks, belden uit St. beBtemnlIng ln plaats van tot hun 45ste de het Willebrord en de 51-jarige J. Stallen i. uit Leur jaar tot hun 35ste beschikbaar te hou- - Na aankomst in het ziekenhuis in den* Bovendien wordt onderzocht of ,111 j Tilburg bleek operatief ingrijpen nood- de reserve-officieren die wel een mo- ether Klanken zakelijk. Hun toestand is zorgwekkend, bihsatiebestemnung hebben, m de toe- komst intensiever getraind kunnen Twee andere inzittenden, de 42-jarige C. Lodewijks uit Leur en de 27-jarige worden" F. de Bruyn uit Breda kregen verwon dingen aan het hoofd, doch konden na behandeling naar huis worden ver- voor landmachtzaken, de heer G. H J. NCRV. DONDERDAG 22 JULI M. Peijnenburg, tijdens een bevorde ringsplechtigheid in de Jan van Schaf- felaarkazerne te Ermelo. De staats- 7.00 Het levende woord. 7.05 Ouver ture, reportages, commentaren, Twee Nederlanders verongelukt in België secretaris was van mening, dat de be- geninformatie en licht gram. (7.30- hoefte aan reserve-officieren bij de 7.40 Nws., pl.m. 8.00 Overweging), parate onderdelen het belangrijkste 8.30 Nws. 8.40 Lichte gram. met in- punt vormt, waarby de functie van formatie v. d. vrouw en vakantietips. de reserve-officier bij de reserve- (Om 9.00 Weeroverz.). 9.35 Waterst. onderdelen op de tweede plaats komt. 9.40 V. d. kinderen. 10.00 Sextuool: „De reserve-officier, die zijn eerste Ssvar. muz. progr. (Om 10.00 Weer- De 33-jarige J. G. van Enthoven If en de 28-jarige J. A. van der Horst oefening achter de rug'heeft, heeft zijn overz.). 11.0 V. d. zieken. 11.45 Klass. uit Breda zijn in de nacht van maan- geid al opgebracht," aldus de staats- êram- 12.10 Leven op het land, dag op dinsdag te Brasschaat bij secretaris, die opmerkte, dat een deel sPre^- 12.27 Meded. t.b.v. land- Antwerpen om he' leven gekomen van deze reservisten toch nog in mo- tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Deze week, bij een verkeersongeval. bilisabele eenheden een taak moet kr(j- e Het ongeluk gebeurde op de Breda- gen. baan ter hoogte van het motel Den nenhof. De personenauto met de twee Nederlanders reed vermoede lijk met een hoge snelheid door de praatje. 12.45 In de zomer - wetenswaardigheden en muziek. 13.15 Lichte instrumentale kwartetten, opn. 13.45 V. d. vrouw. 14.15 Negro Spiri tuals (gr.). 14.30 Klass. en moderne Daarom wU men de leeftijd van de i5:3?. Pian0 e? cem" OOK OUDERE OFFICIEREN bocht, waarna de wagen begon te reserve-officieren tot waarop zij zich !?aln0„ 'HPSj'; semi-klass. en mod. muz. slingeren en op de linker rijbaan te- beschikbaar moeten houden, terug- 16 00 TV.eSen)? ag' 16,30 L.ldlt.e recht kwam. Op dat moment na- brengen, misschien wel tot 35 Jaar. fïn^-J.6,45 Llchte ^e,d.e^^1•.I^dz■ (gr,)' derde uit de richting Antwernen een ,10^0 ina»:.^ 17.00 Klass. gram. 17.15 Lichte gram. derde uit de richting Antwerpen e<jn Dat y, dezelfde leeftijd tot waarop de vrachtauto, beladen met "500 kilo- dienstplichtige soldaten beschikbaar gram sinaasappelen. De autos kwa- moeten bljjven. Het is niet uitgesloten! men frontaal met elkaar in botsing. dat De twee Bredanaars waren op slag gram. 17.15 Lichte gram. ir. d. tieners. 17.50 Sportrubriek. 18.10 Lichte gram. 18.20 Meisjeskoor en m j licht instrumentaal sextet. 18.40 V. d. dienstplichtige onder-officle- twintigers. 19.00 Nws. en weerpraatje. Voorschoten, onbetwist een der oud ste dorpen van de Lage Landen, is zich bewust van zijn taak in de Randstad Holland en zij ziet o.a. als een taak „de liefde voor het paard" bij de Rand stadbewoners levendig te houden en te kweken. Daarom zijn reeds folders ver zonden naar de omliggende gemeenten en de badplaatsen en gezien het succes De films in de week van 15—22 juli zijn door de Katholieke Film Cen trale als volgt gekeurd: Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: De kunst van het liefhebben. 14 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Winnetou keert terug. A.l. Na pas dinsdagavond by de politie werd gemeld, heeft de man die zon dagavond op de Schaesberg bjj Valken burg een jongeman neerschoot die zijn meisje beschermde tegen aanranding, TCIClrZ eer^er °P avond een ander vryend paartje bedreigd. Dit gebeurde om streeks zeven uur op de Wandelweg achter het viaduct over de Steenstraat te Valkenburg. De jongen en het meisje zaten langs de weg toen plotseling een gewapende man met een zakdoek voor zijn gezicht uit het struikgewas sprong. Hij stelde dezelfde onzedelijke eisen aan het tweetal als hij 's nachts op zo noodlot tige wijze zou herhalen op de Betsy Perkbank op de Schaesberg. Tot ge luk van de beiden naderden echter on verwacht voorbijgangers. De man nam daarop de vlucht. Daar het twee tal nog minderjarig is, ieder 15 jaar, en de ouders niet van de verkering op de hoogte waren, hebben zy hardnek kig gezwegen. Pas op aandringen van hun vrienden hebben zij een verkla ring tegenover de autoriteiten afge legd. TIPS Het signalement van de gevluchte man beantwoordde precies aan dat van de misdadiger op de Schaesberg. De Steenstraat ligt eveneens langs de spoorlijn ValkenburgHeerlen en on geveer op 750 meter afstand van de Schaesberg. Het onderzoek naar de dader van de moordaanslag wordt op grote schaal voortgezet. Uit het hele land komen tips over deze zaak. Dinsdag heeft men in Maastricht in samenwerking met de Belgische rijkswacht het zgn. ENCI-bos aan de grens uitvoerig on derzocht, evenals de Sint-Pietersberg. Tot dusver is alles nog zonder resul taat gebleven. gedood. de, SJ-jimKe leeftijd in plaats van 1910 Eadiokrant. 19;30 Klass gewijd de 4()-iariK<= e^o gelden. de muz (gr 1945 Semi-klass. pia- nospel (gr.). 20.00 Zomermozaiek, ge- „HUIS TEN BOSCH" De heer Pefnenburg voelde er veel var progr. 22.00 Haarlemse Orgel- OPEN VOOR PUBLIEK v00f reserve-officieren tot een nog maand 1965: Kerkorgelconcert: semi- vast te stellen leeftijd dienstplichtig kiass. muz. 22.30 Nws. en herh. SOS- Evenals vorige jaren zal het ko- te,la^en ziin en ze Paa daarna te gaan ber. 22.40 Avondsluiting. 23.00 Boek- ninklijk paleis „Het Huis ten Bosch" selecteren. Zij, die tijdens hun eerste bespreking. 23.05 Amsterd. Kamer- te 's-Gravenhage voor het publiek oefening en in hun burger-carrière ork.: klass. en mod. muz, 23.40 Lichte ter bezichtiging zijn opengesteld van &oede prestaties hebben geleverd, kun- gram. 23.55-24.00 Nws. 2 augustus tot en met 3 september nen dan reserve-officier blijven, en zQ 1965. dan - zo hoopt de staatssecretaris - De openingstijden zijn van 10.00 ook hoofdofficier worden, uur tot 16.00 uur, alleen op werk- Tenslotte merkte hij op, dat de vrij dagen, dus niet op zaterdag en zon- willige afvloeiingsregeling voor be- dag. roepsofficieren een succes is. 'De helft HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. l de itimxcmnhmi vwtr VAN HOOIWAGEN GEVALLEN Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Lieve, lieve John (prol). 18 J. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Het Is een gekke, rare, dolle, dwaze wereld. 14 jaar. Dagelijks 2 en 8 uur. Zondag: 2, 5 en 8 uur. Rex: Neem ze in de heupzwaai. 14 j. Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.1§ uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Gistermiddag is te Heesbeen de 65-jarige G. Bax bij het naar huis rijden van een lading hooi boven van deze lading op het wegdek ge vallen. De voerman miste de man pas bij thuiskomst. Men vond de man dood langs de weg liggen. Bij een ongeluk op het kruispunt van de Kranenburg weg en de West duinweg in Den Haag is gisteren de 73-jarige J. M. Th. Born om het leven gekomen. De heer Born, die een brom fiets bereed, werd in een wat gecom pliceerde verkeerssituatie geschept door een personenauto, waaraan hij geen voorrang had verleend en ver volgens klem werd gedrukt tegen een andere auto. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram. (8.25 De groenteman). 8.45 Morgenwijding, 8.55 Gram. 9.00 Berlijns Filh. Ork. (gr.): klass. muz. 9.35 V.d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.10 Arbeidsvita minen (gr.) (Om 11.00 Nws.). 12.00 Dansork. en zangsol. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Lichte orkestmuz. en sol. 13.00 Nws. 13.10 Act. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Stereo: Mod. kamermuz. (opn.). 14.15 Huish. zaken, praatje. 14.30 Zang en piano: lichte muz. 14.50 De Gezusters Kunst: licht progr. 15.30 Lichte gram. (Om 16.00 Nws.). 16.30 Stereo: Viool en piano: klass. en mod. muz. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Mannenwerk: licht progr. 20.00 Nws. 20.05 Stereo: Radio-kamerork. en sol.: klass. en mod. muz. 20.55 De man met de bloem in de mand, dia loog. 21.20 Promenade-ork., Radio koor en sol.: Ein Walzertraum, ope rette verkorte vorm). 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.05 Pizzicato: Nieuws flitsen en act. uit de lichte muziek wereld. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1. VPRO: 15.00-15.35 V. d. vrouw. NTS: 19.00 Nws. in het kort. 19.01 V. d. kleuters. 19.06 De Verrekijker: intern, jeugdjournaal. 19.15 Regionaal journ. VPRO: 19.35 De Lucy Show. NTS: 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Concert voor jonge men sen. 21.10 Uit de Stuivertijd, een film over het dagelijks leven van 'n lorre- boer. 21.25 De dienstlift, toneelstuk. 22.15 Ballet. NTS: 22.40-22.45 Journ. Nederland 2. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.01 Hoottenanny Show. 20.26 Gevleugelde avonturen, progr. over de luchtmacht. 20.50 Prijswinnaars cabaret-concours. NTS: 21.20 Gehei me Brigade, TV-film (dl. 8). NCRV: 22.10-22.15 Dagsluiting. door J. M. ELSING 59) De vreemdeling wijst zichzelf aan. We, kwia! (Gij daar, kom eens hier! roept Linden kregelig; Mimi bedoelt de moesoengoe dat ik moet komen? Dio. De man schrijdt langzaam en waar dig naar de woning, na het gezelschap bij de keuken nog een blik te hebben toegeworpen als van een zwemmer, die zich klaar maakt, om een door krokodillen bevolkte rivier over te ste ken. Daarvan merkt Max natuurlijk niets, maar wel valt het hem op, dat zijn personeel opeens, als bij tover slag, van de vlakte is verdwenen! De begroeting is erg stug. Zo, vreemdeling, wie ben je en wat kom je in mrjn loepangoe zoeken De jonge neger knikt hoofs, naar Europese mode weer een staalje van beschaving Ik groet u, bwana. Mijn naam is Iloenga Baroeti en ik ben geen vreem deling. Naar een gegeven van M. Baugen Hoor je dan thuis in deze streek Ja heer, mijn oude mama woont te Kandoe, maar zij is arm als een veldrat. De heer lacht. Zo-zo! Nu jij schijnt 't in ieder geval beter te hebben dan een veldrat! Ben je je ndoekoe's (vrienden) komen bezoeken Ja heer, ik ben drie jaar weg ge weest en nu ben ik mijn ndoekoe's komen bezoeken. Vanwaar kom je Iloenga Baroetie en waarom heb je je moekini verlaten Iloenga kijkt naar de grond. De blanke dringt aan. Waarom kijk je naar de loepan- go en niet naar mij? Wil je mij niet antwoorden Jawel heer. Ik heb de boot geno men naar Ilebo en daar de B-C-K-treln (Uitdrukking voor "Chemin de Fer du Bas-Congo .au Katanga") naar Loe- boembashi (inheemse naam van Elisa- bethstad;) Daar heb ik gedurende 3 jaar in de kopermijnen gewerkt. Ik ben weggegaan voor Anioeba en nu ben ik teruggekeerd voor Anioeba! Linden kijkt verrast op. En verder? -- Ik wenste Anioeba tot bruid. Ki- petiite lachte mij uit eo zei: „Jong :an ik schenk je mijn dochter t.M bruid, in dien jij als bruidsschat kunt betalen: dr-e gelten, vijf parelsnoeren voor mij en dr!e voor myn eerste vr.mw. een mooi stuk kaniki (goedkope stof), een hakmes, een bijl, een lans en een mand met gerookte vis!" Zo sprak de chef, moesoengoe en lachte mij uit. Ik heb hem geantwoord: „Chef, het is goed, ik zal Kandoe verlaten en niet eerder terugkeren voor ik je alles wat je me vraagt, kan geven. Nu ben ik teruggekeerd, heer, en ik bezit geld genoeg om drie maal de bruidschat voor Anioeba te betalen, maar helaas! Max herinnert zich, dat Anioeba des- tyds eens op die candidaat-bruidegom heeft gezinspeeld. Het intrigeert hem te vernemen, welke de waarachtige ge moedstoestand is van Iloenga Baroeti. De jongen ziet er sympathiek uit, niet tegenstaande zijn Europees toilet. En hij gedraagt zich helemaal niet brutaal. Heb je met Kipende gesproken, Iloenga De woorden van"de chef luiden nu: Dibala heeft mijn dochter opgeëist. Dat is een leugen! Ik weet het van Anioeba, heer! Met Anioeba heb je dus ook al ge sproken? Wat heeft die gezegd? Zij heeft de schouders opgehaald en gezegd: „Het is zoals het is!" Echt iets voor Anioeba. En haar meester moet glimlachen als hy be denkt, dat zij bij dat antwoord zeker met de handen zal gedraaid hebben. Een mooie geschiedenis! Wat moe ten we nu beginnen? Jij vindt zeker wel een ander mooi meisje. Iloenga schudt ontkennend het hoofd. Ik wil Anioeba en geen andere. Wij kunnen er toch niet om vech ten, jongen! Apana maneno, moesoengoe! (Geen kwestie van!). U hebt haar be taald. Zij behoort toe. En wat wil je nu gaan doen Te rugkeren naar Loeboembashi Iloenga haalt de schouders op. Hij weet het nog niet. Hij weet enkel maar dat hij geen andere vrouw wenst. Max voelt zich ontroerd door deze idylle. Zij schijnt hem een logenstraffing van de gangbare mening, dat de negers niet zouden weten wat liefde is. Hy moet hierbij echter denken aan een andere geschiedenis: een blanke ver langde naar een vrouw. Het was avond. Hij ontbood zijn kok, maar die wist niet waar hij zo laat nog een vrouw vandaan moest halen. De blanke wou echter zijn zin hebben en vroeg: Waar is jouw vrouw? In de loepangoe. Kun je haar bij me brengen vóór de nacht? Indien de moesoengoe dit wil. Ik zal haar een mooi geschenk geven. Mzoeri moesoengoe. De kok verdween en een half uur later leidde hij zijn eigen vrouw met de hand de salon binnen van zijn mees ter. Daarna trok hij zich bescheiden terug. Dat is natuurlijk een ander uiterste. Ach, bedenkt Linden, het zal hier wel zijn zoals overal. Hét is verkeerd te veralgemenen op grond van een indi vidueel geval, al is het een feit, dat de negers geslachtelijke betrekkingen niet op dezelfde wijze beoordelen als de blanken. Alleen al de veelwijverij bewijst dat voldoende. Intussen bevind ik mij hier, in mijn eigen loepangoe, tegenover een kleine, klassieke liefdes tragedie van alle tijden en van alle landen. God zij geloofd, dat Ik zuiver genoeg in mijn schoenen sta om te fungeren als betrokken partij en rech ter tegelijk! Luister, Iloenga Baroeti, ik wens van deze zaak een palaver te maken. Ga naar je dorp maar keer nog niet terug naar Loeboembashi. Ik zal je la ten roepen zodra ik je nodig heb. En jij hebt natuurlijk ook verlof om in mijn loepangoe te komen. Ach, dat alles klinkt Iloenga zo veel belovend in de oren, dat hij zijn be schaafde manieren vergeet, zich bijna tot tegen de aarde buigt en geluidloos in de handen klapt zoals een vulgaire moesenju (nihte) uit de pori gewoon is te doen alvorens zich te verwijderen. Tegen de avond wandelt Linden naar Kandoe. Hij rookt zyn grootste pyp. De hemel is opgeklaard na een heftige tornado, maar in het woud druppelt en pletst het nog overal. Het is alsof de bomen daar nu zo'n beetje zelf staan te regenen, zo maar voor hun plezier. De brede dorpsweg Btaat vol plassen. De hutten dampen als warme mesthopen. Het zuur van grote mieren die over de weg manoeuvreren, stinkt afschuwelijk. Op zyn doortocht wordt de moesoengoe onthaald op allerlei lieve benamingen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2