Mc Namara noemt toestand in Vietnam "ernstig" Terug naar Washington voor het doen van aanbevelingen Ook enkele lichtpunten in situatie Grote kindersterfte in Brazilië door gebrek aan leidingwater OPROERIGE GEDETINEERDEN STAKEN GEVANGENIS IN BRAND Kostbaarheden uit graf van heilige gestolen Truc kost Duitse PTT veel geld MINISTER LUNS SPREEKT OVER EVENTUEEL AFTREDEN Nieuwe staatssecretaris buitenlandse zaken Goldberg nieuwe Amerikaanse vertegenwoordiger bij Ver. Naties PERSONEEL AVRO EN VPRO GEHOORD Opnieuw schade door onweer in West-Duitsland Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 21 JULI 1965 56e JAARGANG BUREAU PAPENGRACHT 32 Luns met droge ogen begraven? (zie pag. 7) Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 18.00 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. ƒ0,83 p.w., ƒ3,55 p. mnd., 10,70 p.kw. Franco p.p. 11.20. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 De Amerikaanse minister van defensie, Robert McNamara, is gisteravond uit de Zuidvietna- mese hoofdstad Saigon vertrok ken voor de terugreis naar Was hington, waar hij president John son maatregelen zal aanbevelen om het hoofd te bieden aan een situatie, die, volgens zijn eigen woorden, sinds zijn vorige bezoek aan Zuid-Vietnam ongeveer vijftien maanden geleden was verslechterd. McNamara noemde de huidige toestand „ernstig". Hij wilde niets zeggen over de aanbevelingen die hij zal doen maar niemand in Saigon twijfelt eraan, dat deze een zeer belang rijke vergroting van de Ameri kaanse troepensterkte in Vietnam zullen inhouden. McNamara verklaarde, dat hij e*n de leden van zyn gezelschap gedurende de vyf dagen van hun bezoek aan Zuid-Vietnam met vertegenwoordigers van de Zuidvietnamese regering de plannen hadden besproken die laatst genoemden hadden opgesteld om het hoofd te bieden aan het toenemende aantal Vietcong-acties. Sinds zyn vorige bezoek was de ge talsterkte van de Vietcong groter en waren de Vletcongacties in aantal toe genomen en heviger geworden. Verder werden in veel ernstiger mate vernie lingen aangericht aan verbindingswe gen, met name spoorlijnen en verkeers wegen. Daarnaast was het aantal „terreurdaden" tegen de burgerbevol- king groter geworden. Het Braziliaanse ministerie van ge zondheid raamt, dat in Brazilië dage lijks 800 kinderen sterven, hoofdzake lijk omdat zij verontreinigd water moe ten drinken. Zelfs in grote steden als Rio de Janeiro en Sao Paulo is de drinkwatervoorziening onvoldoende. Naar schatting heeft slechts ongeveer de helft van de Braziliaanse stedelijke gezinnen leidingwater in huis. Brazilië heeft een bevolking van meer dan 75 miljoen zielen. Washington: President Johnson heeft Arthur Goldberg, lid van het Ameri kaanse hooggerechtshof, benoemd als permanent gedelegeerde van de V.S. bij de Ver. Naties. Op de foto otnvangt Goldberg (midden) de gelukwensen van de president (rechts) en Dean Rusk, de minister van buitenlandse zaken. Minister McNamara zag echter ook wel enkele lichtpunten. Het Vietnamese volk, zo zei hij, „blijft bereid te vech ten en desnoods te sterven voor de ver dediging van zijn land". Verder waren de verliezen van de Vietcong aanzien lijk gestegen. „De aanwezigheid van Amerikaanse troepen vormde een be langrijke bijdrage tot het defensiepo- tentieel", aldus de minister. Weer aanvallen bij Bien Hoa. Militairen van de Vietcong hebben in de afgelopen nacht weer Amerikaan se stellingen bij de luchtbasis Bien Hoa met mortier- en jnitrailleurvuur be stookt. Ook traden, voor het eerst, sterke patrouilles van de Vietcong op. Van Amerikaanse zijde werden de ver liezen licht genoemd. De Vietcong was ook actief by het Zuidvietnamese kamp Boe Dop, nabij de grens met Cambodja, dat de nacht tevoren een zware aanval te doorstaan had gekregen, waarby de Zuidvietna- mezen zware verliezen zouden hebben geleden. By de nieuwe actie zouden er in het kamp geen verliezen zijn. In de provincie Long An liep dins dag een landingsvaartuig met Zuidviet namese militairen en Amerikaanse „ad viseurs" op een mijn, waardoor verlie zen werden geleden. Bombardementen. Vijfentwintig Amerikaanse vliegtui gen van 't vliegdekschip Independence bombardeerden gisteravond te Ban Xom Lom, 100 km. westelijk van Ha noi, militaire installaties, waarbij ne gen gebouwen werden vernield. Vier andere toestellen vielen intussen de ra darinstallaties bij Kaap Moeirom, op 120 km. ten zuiden van Hanoi, aan. Tenslotte waren nog 22 Amerikaanse vliegtuigen betrokken bij andere aan vallen ten zuiden van de Noordvietna- mese hoofdstad, die tegen bruggen, schepen en vrachtauto's waren gericht. Volgens de Amerikanen keerden alle toestellen op hun basis terug. Brandweerlieden hebben verschei dene gevangenen van een verstik kingsdood kunnen redden. Het toege stroomde publiek kon zien hoe deze gevangenen zich aan het traliehek in hun cellen vastklemden om frisse lucht te krijgen. Achter brandde het dak van de gevangenis fel. Tijdens een gevangenisoproer in de „Sing-Sing" van Nieuw-Zeeland heb ben meer dan 200 gedetineerden het gevangenisgebouw in brand gesto ken, waardoor het vrijwel geheel werd vernield. Enkele gevangenen hebben weten te ontsnappen en waar schijnlijk is één persoon om het le ven gekomen. Alle gevangenen heb ben zich thans overgegeven. Terwijl politie en brandweer het vuur trachtten te bestrijden, omsin gelde een tweehonderdtal militairen „Mont Eden" gevangenis. Het oproer begon toen twee gewapende gevan genen in afwachting van hun proces voor een bankoverval (buit ongeveer 150.000 gulden), drie cipiers overvie len en hen hun sleutels afnamen. Daarna bevrijden zij het merendeel van hun collega's. Steeds weer nieuwe brandjes Toen de gedetineerden echter be- 'merkten, dat zij niet buiten de ge vangenisgebouwen konden komen, staken zij in razernij de gevangenis op verscheidene plaatsen in brand.- Telkens als brandweerlieden en ci piers deze branden trachtten te do ven, probeerden de gevangenen hen neer te slaan. Als de blussers op een plaats het vuur meester waren, sticht ten de muitende gevangenen ergens anders vreer een nieuw brandje. In de Italiaanse plaats Cortona, op 30 km van Arezzo, zijn uit de glazen kist waarin de stoffelijke resten van de Heilige Margaretha rusten, een gouden kroon en nog enkele siera den gestolen. De kroon was intertijd geschonken door keizerin Marie-Loui- se, echtgenote van Napoleon de eer ste. Zoeken naar resten van Martin Bormann De Westberlijnse politie is begon nen te graven naar mogelijke resten van Adolf Hitlers plaatsvervanger, Martin Bormann. Het graven begon nadat het open baar ministerie in Frankfort aanwij zingen had gekregen, dat Bormanns lijk ongeveer 500 meter van de Sand- krug-brug begraven zou kunnen zijn. Tot nu toe is echter nog niets van Bormann gevonden. De truc van een Westduitse mili tair, die had ontdekt dat men met pasklaar gemaakte munten goedkoop interlokale gesprekken kon voeren vanuit openbare telefooncellen, zal de Westduitse PTT veel geld gaan kosten. Alle telefoonautomaten zul len moeten worden veranderd om toepassing van de truc op grote schaal te voorkomen. FRANSE TARWE NAAR DE SOWJET-UNIE Franse officiële kringen hebben gis teren meegedeeld, dat volgens een in Parijs gesloten overeenkomst Frank rijk 300.000 ton tarwe naar de Sowjet- Unie zal zenden. De verkoopsprijs werd niet bekendgemaakt. Volgens de zegs lieden zullen de verschepingen tussen september en december geschieden. Felle reactie op kritiek van De Niet De minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, heeft vanmorgen sprekersin de Eerste Kamer over het buitenland se beleid beantwoord. Hy richtte zich fel tegen het socialistische Kamerlid De Niet, die hem sterk kritisch bena derd had. Mr. Luns zei, dat hy het mr. De Niet nooit naar de zin zal kunnen maken en dat der traditie getrouw diens kritiek scherp was geweest. Slechts één „wanklank" had de mi nister in het betoog van de heer De Niet kunnen beluisteren. „Het ware mij liever geweest indien hy zijn geluk wensen by mijn twaalf-en-een-half ja rig ambtsjubileum achterwege had ge laten", aldus mr. Luns. En hjj vervolgde: „Als het aan hem had gelegen, was ik reeds in 1952 van het politieke toneel verdwenen. Ik zal ook eens van het politieke toneel ver dwijnen, en wellicht sneller dan hy thans hoopt of verwacht," zo ging mr. Luns verder. „Daarbij hoop ik dan maar voor hem", zo zei de minister, „dat mijn ambtsopvolger meer existentialistisch en minder ambachtelijk zal zijn. On danks de kritiek van de heer De Niet ben ik van plan de reizen die in mijn ambtsuitoefening noodzakelijk zijn voort te zetten. Ik kan de geachte af gevaardigde mededelen dat ik aan staande maandag naar het buitenland vertrek, namelijk voor een vergadering te Brussel". In Ecuador, met name in Guayaquil, is het tot rellen gekomen tijdens de monstraties van studenten van de plaatselijke universiteit tegen de heer sende militaire junta. De demonstranten eisten, dat de regering overge dragen zou worden aan burgers. Hun eisen werden kracht bijgezet door het omverwerpen van auto's. De militairen pakten de demonstranten op hun eigen krachtdadige wijze aan Mr. M. van der Stoel, lid van de Tweede Kamer, zal naar minister Luns verwacht over een tweetal dagen be noemd worden tot staatssecretaris van buitenlandse zaken. Minister Luns ver klaarde dit vanmorgen -in de Eerste Kamer. Hij voegde aan deze verklaring toe, dat het hier gaat om het uitvoe ren van bij de kabinetsformatie ge maakte afspraken. Mr. Luns zei geen gevaar voor de homogeniteit in zijn departement van deze benoeming te verwachten. Hij zelf blijft geheel verantwoordelijk voor het buitenlandse beleid. Naar zyn mening zal mr. Van der Stoel een zeer zinvolle taak krijgen op het gebied van buiten- Europese zaken en internationale orga nisaties, voor zover deze niet tot de competentie van mr. Bot behoren. President Johnson heeft gisteren Ar thur Goldberg, lid van het Amerikaan se hooggerechtshof, benoemd tot per manent gedelegeerde van Amerika bfl de Verenigde Naties. Goldberg volgt de verleden week overleden Adlai Ste venson op. De witharige, gebrilde Gold berg was onder Kennedy minister van arbeid en heeft de afgelopen drie jaar zitting gehad in het hooggerechtshof. De 56-jarige Goldberg beloofde het werk van wijlen Stevenson naar diens boodschap tot de wereld de aloude smeekbede van de mens „geef ons vrede" te zullen voortzetten. Hy zou blyven trachten de betrekkingen tussen de landen door het recht te doen beheersen en voegde daaraan toe: „Het is dat of de ondergang en dat weten wij allen". President Johnson deelde mee, dat Goldberg aan de kabinetsbijeenkoms- ten zal deelnemen en altijd directe toe gang zal hebben tot het Witte Huis. Hij wees op de vele buitenlandse reizen die Goldberg als vakbondsvertegen woordiger, minister en rechter heeft gemaakt. Het gebeurt zelden, dat een lid van het Amerikaanse hooggerechtshof een regeringsfunctie krijgt. De rechters van het hof worden voor hun leven De „Televizier"-kwestie Na het onderzoek in de Leidse kan toren van „Televizier" is weer een vol gende stap gedaan in de auteursrecht kwestie. Van'twee omroepen, de AVRO en de VPRO zijn nu enkele personeels leden gehoord. Toen de AVRO om com mentaar gevraagd werd, was het ant woord: „Het schijnt inderdaad te zijn gebeurd, maar wij weten van niets. Uiteraard hebben wij geen commen taar". De VPRO vermeldt het feit in 'een hoofdartikel van het deze week verschenen omroepblad „Vrye Gelui den". In het district Münden in Neder-Sak- sen heeft een onweer vannacht op som mige plaatsen nog meer schade aange richt dan het noodweer van vrydag de vorige week. In de gemeente Uschlag stond het water twee meter hoog. Door de stra ten van het op een berghelling gelegen Rannoverschmünden stortten de wa- massa's weer als wilde beken in het dal en richtten grote schade aan. ■'sSKgjS' Zoekt een SCHOORSTEEN- KLOK, WANDKLOK of WEKKER. v. d. WATER heeft ze. De beste merken Junghans, Kienzle. HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG MAANDAG DE GEHELE DAG GESLOTEN Malawi volgend jaar republiek Malawi (het vroegere Niassaland) zal 6 juli van het volgend jaar een republiek worden binnen het Britse Gemenebest, zo heeft de premier van dat land, dr. Hastings Banda, gister avond in de hoofdstad Blantyre be kend gemaakt. Op die datum zal het twee jaar geleden zijn, dat Malaw" onafhankelijk werd. Dr. Banda zei in een boodschap tot zijn volk, dat de banden en vriendschap met Groot-Brittanniè sinds de onafhankelijkheids verlening waren verstrekt en geconsolideerd, maar dat nu voor Malawi de tijd was aangebroken, het voorbeeld van zijn „broeders en zusters" in andere voormalige Britse koloniën in Afrika te volgen en over te gaan tot een republikeinse staatsvorm. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Veranderlijk Een gebied van hogeluchtdruk, dat zich enkele dagen boven Scandina vië ophield, is nu zover in betekenis afgenomen, dat het geen invloed meer uitoefent op het weer in onze omge ving. Dit laatste wordt nu beheerst door een lagedrukgebied, dat zich be vindt boven Engeland en de Noord zee. Hierin verplaatste zich gisteren langzaam een front van zuid naar noord over ons land, daarna bewoog zich langs het front een kleine sto ring van West-Duitsland naar de Noordzee. Een en ander had tot ge volg, dat er de afgelopen 24 uur in Nederland, vooral langs de Noordzee kust, belangrijke hoeveelheden regen zijn gevallen. Den Helder meldde 33, IJmuiden 12, het vliegveld Valken burg 14, Ypenburg 15 en Zierikzee 15 mm. De grootste hoeveelheid, 43 mm, viel in Ramspol. Over Ierland nadert intussen een nieuw storingsgebied. Het beweegt zich in ongeveer oostelijke richting. In verband hiermee behoudt 't weer een veranderlijk karakter en komt er in het temperatuurverloop geen grote verandering. ZON- EN MAANSTANDEN H oogwaterstanden 22 Juli: v.m. 10.43; n.m. 22.51. KORRELTJE Een boosaardig mens is als een kolenzak: zwart van buiten, maar nog zwarter van binnen. (Spaans spreekwoord)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1